..Haal bussen uit Breestraat' Leiden vraagt opnieuw 46 miljoen voor stadsvernieuwing LEIDS PROTEST TEGEN GRATIS METHADON Gras CDA CONTRA PVDA BIJ BEHANDELING VERKEERSPLAN CAMP, PANCRAS-OOST EN DEEL fe HAVENWIJK IN SALDOREGELING Koninklijk brons plNSDAG 15 AUGUSTUS 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 9, Ti nfar 5 A vres De sportieve, culturele uitwisseling met de Britse zusterstad Oxford is weer begonnen. Afge lopen zaterdag reisden zo'n tachtig Leidenaars het Kanaal over om aan een weekje „uitwisse len" te beginnen. Onder hen de L.C. sportver slaggever Gertjan On- rlee, die in zijn rubriek „Live uit Oxford" dage lijks vanuit de oudste universiteitsstad van Engeland zijn bevindin gen meldt. jobt OXFORD Een dag verder. Een drukke dag verder zelfs. Boottochtjes over de Theems. Thames, spreek uit Thémes. maakt een simpele Leidse ziel niet elke dag, hoewel ook in Leiden de mogelijkheden om tochtjes maken volop aanwezig zijn. Cambridge zou toch ergens in de buurt moeten ook, maar wordt niet aangedaan. Toch wel aardig om dit historische vaarwater eens aan te doen. M is het dan niet in een ,acht" van een van die universiteitssteden. En is de Theems daar smaller dan je denkt. .Come and drink wine with ne". De uitnodiging was gezellig gesteld. John Par- weet hoe om te gaan zijn Nederlandse gasten. Weet ook voldoende wijn in te slaan om een dergelijk evenement tot een succes te maken. Het gazon ligt er overigens ook op 78 Linksi- de Avenue keurig bij, het bi/na on-Engelse zonnetje terkt sfeerverhogend. Overigens: die Engelsen doen alles op gras, greens h hun termen te spre- Die oude plaatsjes met secure Engelse tuinlieden. Jou dat overdreven aandoende j pogen elke spriet op de 's te krijgen - het 17.45| 'S allemaal echt. Vandaar ook dat gras een gote rol speelt binnen de Engelse sportwereld. Dat Wimbledon het overbekende toernooi 12C^n0<7 altijd op gras afwerkt, mag als bekend worden verondersteld. Maar dat de an Oxford het aloude bowls (een „bow ling soort") op greens plegen spelen, nee, dat.is andere koek. Via andere grassporten (golf, cricket) belanden we bij het eerste echte sportie- onderdeel van de jubila te tussen Leiden en Oxford. 'Tafeltennis. Het Leidse DOCOS ontmoet een combi natie van twee Engelse de East Oxford Games Hall. De strijd blijft daar uit. Op het moment dat ons rondtoerende gezel- 'lap zich excuseert voor snelle vlucht (het pro gramma kent geen rustpau zes) weet Britse teamleider Loft dat „het niet erg is dat de uitslag nog niet bekend 5 (S is". Vragende blikken alom. 1 Dus verklaart Loft verder dat tafeltennis een ideaal ex cuus is om mee te kunnen doen" met deze exchange. Daarom winnen wij altijd in li telden en Leiden in Oxford ji> S-ei 'Wijzer geworden wordt de „er, '.tocht naar de bowlers 2.0!ondernomenDe ten pin 'bowlers zoals deze mensen Engeland bekend staan. De Nederlandse bowlers, onder aanvoering van Hans Alblas, Wim van Zonneveld m Hans Buijs doen hun uiterste best op de astra- iTm ,bowl'n9 van de^ Royal Air leid force- Het 's achter bij muz 'iznge na niet voldoende om profs tot capitu- i leren te dwingen, overigens iets wat de Engelsen toch niet graag doen. zich echter blijkt het resultaat mee te vallen. Dm Zeker als wordt bedacht dat dn» de Eurocoiffeur-Tettero pas fS V0r'9 iaar met bowling >gon, terwijl Oxford man Dave Mills toen al een 289 game in Holiday In op de Verlies dus, maar zo langza merhand wordt wel duide lijk, dat de reis op zich slechts winst brengt voor de leidse gasten. Kosten noch moeite zijn gespaard c de Nederlandse groep ma naar de zin te maken. En dat lukt uitstekend. i) B het Gert Jan Onvlee (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Openbaar vervoer op een geasfalteerde Marktenroute en de au to's in twee richtingen over de Bree- straat. Dat voorstel deed de fractie van het CDA gisteravond bij monde van haar woordvoerder J. van Zijp tijdens de behandeling van het verkeerscircu latieplan voor Leiden (VCP). Daarmee stelden de christendemocraten zich lijnrecht op tegenover een voorstel van de PvdA, verwoord door F. Mentzij, waarin gepleit werd voor het handha ven van het bestaande tweerichtingver- keer van bussen en auto's. In dat geval zou de Marktenroute het domein van de (brom)fietsers en voetgangers wor den. Volgens CDA-woordvoerder Van Zijp is het een onmogelijke zaak ernst te ma ken met de bevordering van het open baar vervoer als dit gedwongen wordt samen met de auto's van de Breestraat gebruik te blijven maken. Bovendien is het voor deze straat een te zware ver keersbelasting, zo meende Van Zijp. De socialist Mentzij wilde in dit verband de doen dat de Breestraat van laag asfalt over haar totale lengte zien zou moeten worden. Eventuele verkeerscongestie dacht Mentzij op te vangen door de bussen voortaan op de straat zelf te laten halteren, waardoor het .autoverkeer gedwongen zou worden netjes achter de bus te blijven. Naar het oordeel van het CDA zou dit tot een chaos leiden. Niet alleen de toekomst van de Bree straat, bleek gisteravond een geschil punt tussen de fracties van CDA en PvdA. Ook de verkeersafwikkeling op het Noordeinde leverde verschillen van mening op tussen Van Zijp en Mentzij. De laatste deed een reeks voorstellen om de verkeersdrukte op het Noord einde te verminderen, onder meer door het doorgaand verkeer naar de Bree straat tegen te gaan. Zo veel mogelijk zou dit verkeer vóór het Noordeinde al via alternatieve routes moeten worden geleid, waarbij de Churchillaan werd genoemd. Het Galgewater dat in de gedachten van het college nog dient als route voor alle verkeer stad-uit, zou in de gedachten van de PvdA een veredeld (brom)fietspad worden dat zou aanslui ten op de Marktenroute. CDA-woord- voerder Van Zijp veegde onmiddellijk de vloer aan met de suggesties van Mentzij. Hij wees zijn socialistische col lega erop dat er in Leiden ook nog mensen met de auto in het stadscen trum willen komen en dat dit uit econo- Anti-auto Maar het betoog van de PvdA-woord- voerder ging dan ook geheel in tegen stelling tot dat van zijn opponent Van Zijp uit van een anti-autobeleid dat de gemeente actief zou moeten voeren. Mentzij deed in dit verband de concrete suggestie zelfs op scholen voorlichting over het gebruik van alternatieve ver voersmogelijkheden te geven. Hij vroeg voorts van het college voor medio van het volgend jaar een nota, waarin be leidssuggesties worden aangedragen om te komen tot beperking van het autoge bruik in Leiden: „Het tegenspel dat dit college tegen de auto geeft is mij nog niet voldoende," aldus Mentzij. Uiteraard pleitte hij voor een nog actie vere bevordering vai. het openbaar ver voer. In dat kader vroeg de PvdA- woordvoerder de mogelijkheden te on derzoeken om te komen tot een vrije busbaan vanaf het Station tot het Kort Rapenburg, omdat de bus op dit traject thans nog erg veel tijd verliest. Parkeerbonnen Kuijers (WD) betoogde dat de gemeen te Leiden er erg veel baat bij zou hebben als de opbrengst van de vele in deze stad uitgedeelde parkeerbonnen in de gemeentekas zou vloeien. Ook Beijen (PPR) pleitte daarvoor. Kuijers haalde de Haarlemse situatie aan waar de parkeertarieven gelden als een vorm van belasting zodat de parkeerovertre- ding een vorm van belastingontduiking wordt, waarvoor de boetes wel in de gemeentekas terechtkomen. De fractie leider van de VVD vroeg het college te bezien in hoeverre deze situatie ook in Leiden werkelijkheid zou kunnen worden. Beijen vroeg het college, er bij het rijk op aan te dringen dat de opbrengsten van de parkeerbonnen di rect al voor een deel in de gemeente kassen gaan vallen. Leidse Hout WD-woordvoerder Kuijers kwam ook met een motto waarin is vastgelegd dat er nooit en te nimmer een busbaan zal komen door de Leidse Hout. Eerder was hier door andere fracties al op aange drongen. Zoals bekend is er bij de omwonenden van dit stadspark en bij de ENWB nogal wat onrust ontstaan over geruchten als zou bus 42 zijn route via de Leidse Hout gaan rijden. mÊÊSÈËëÊMZ Opslagvestigingen langs de Pottenbakkersgang Na sloop en herverka veling wil de gemeente hier 13 woningen en 5 appartementen bouwen voor kleine gezinnen en alleenstaanden. (Van een onzer verslag gevers) LEIDEN - Voor de tweede keer zal de ge meente Leiden de rijks overheid vragen om een tiks aantal miljoenen ten behoeve van de stadsvernieuwing. Na Noord, de Kooi en Mare- dorp, die vorig jaar in Den Haag werden aan gemeld voor de zoge naamde Interim Saldo regeling (ISR), wil het college voor dit jaar de Camp, Pancras-Oost en een deel van de Haven wijk tussen de Haven en de Zuidsingel voor extra rijkssteun in aanmer king laten komen. Voor de stadsvernieuwing in deze binnenstadsdelen zal een totaalbedrag ge vraagd worden van 46,8 miljoen. Daarnaast heeft de gemeente een aan melding van Groenoord en de Transvaalbuurt voor 1979 in dit kader in voorbereiding. Zoals bekend houdt de Interim Saldoregeling in dat de rijks overheid de tekorten van de gemeentelijke stadsvernieu wing voor 100% voor zijn reke ning neemt. Onder oud-staats secretaris Schaefer werd Lei den als een van de zes steden uityerkoren om aan dit experi ment deel te nemen. De Sleu telstad diende vorig jaar voor 52 miljoen gulden aan projec ten in, waarvan voor ruim 44 miljoen werd goedgekeurd. Een dezer dagen is de laatste goedkeuring, die van het verbe teringsplan voor Maredorp, te verwachten. Ambtelijk overleg tussen Lei den, de provincie en het rijk heeft geleerd dat het verstan dig was voor dit jaar drie soortgelijke plannen in te die nen. Daarbij is de keuze geval len op de Camp en Pancras- Oost waarvoor al verbeterings plannen klaarliggen. Voor het betrokken deel van de Haven wijk werd gisteren een derge lijk verbeteringsplan, dat door het rijk als voorwaarde voor subsidie wordt gesteld, gepubli ceerd. Nog deze maand zal het door de raad moeten worden vastgesteld, want er is erg veel haast nodig om deze miljoenen- pot tijdig binnen te slepen, zo vertelden wethouder Waal en zijn ambtenaren gisteren bij de presentatie van de plannen. Voor het deel van de Haven wijk dat in de ISR zou moeten worden verbeterd is een be drag van 11 miljoen gulden nodig. Het gaat hier om eèn deel van de wijk dat begrensd wordt door de Haven, Kalver markt, Zuidsingel en de He rengracht. Evenals in Pancras- Oost en de Camp het geval was staat in het gisteren ge presenteerde verbeteringsplan voor dit binnenstadsdeel het herstellen van de woonfunctie centraal. Over het algemeen is de toe stand van de huizen in dit stadsdeel erbarmelijk te noe men. Van de 72 panden worden er maar 12 als goed aange merkt. Het best komt in dit verband de omgeving van de Kalvermarkt er nog af. projecten, waarvan dat tussen de Minnebroedersgracht (die weer opengegraven zou moeten worden) en de Binnenoostsin- gel het grootste is. Middels een herverkaveling wil de gemeen te hier 36 woon- en/of bedrijf spanden realiseren. Het plan voorziet in 13 wonin gen voor kleine gezinnen en 5 appartementen voor werkende jongeren die na een herverka veling van de Pottenbakkers gang gerealiseerd zouden kun nen worden. Tenslotte denkt de gemeente op de plaats van de oude school aan de Zuidsingel, waar vroeger het hofje „de Kous" stond, weer een hofjes- achtige bebouwing te scheppen waarbij de bouw van acht drie kamerwoningen en een poort woning mogelijk is. Een blik op de Kalvermarkt vanaf de Zuidsingel. Een van de nog in redelijke staat verkerende delen van het gebied in de Havenwijk dat door de gemeente zal worden aangemeld in het kader van de Interim Saldoregeling. Naast het herstellen van de woonfunctie neemt een nieuwe recreatievoorziening een be langrijke plaats in het verbete ringsplan in. Er zou een pas santenhaven voor 44 boten in de Haven nabij de gelijknami ge straat aangelegd n- s. worden. De gemeente acl plek gunstiger dan de IV* kade, waar ook ooit eens Iets dergelijks was gedacht, omdat in de directe omgeving van de Haven wat winkels zijn, waar van een deel zich al op de waterrecreatie richt, en dit punt ook makkelijker met de auto te bereiken is. Pancras-Oost Bij het verzoek om subsidie voor de verbetering van Pan cras-Oost (totale kosten 29 mil joen) heeft de gemeente ook een plan ingediend voor een parkeergarage voor 300 auto's ten behoeve van het winke lend publiek op het Ir. Dries- senplein. De garage zou in combinatie met woningen en kantoren moeten worden ge bouwd. Overigens zal de par- keerlokatie in deze buurt in directe samenhang worden be keken met de toekomst van de Kaasmarkt die als alternatief voor een parkeerlokatie nog altijd wordt genoemd. Het voordeel van het Ir. Driessen- plein is echter dat dit punt binnen het verbeteringsplan voor Pancras-Oost valt, zodat hiervoor in tegenstelling tot de Kaasmarktlokatie, extra subsidies mogelijk zijn. Met de uitvoering van het ver beteringsplan voor Pancras- Oost is de gemeente zeker tot 1986 bezig. Het plan voor de Havenwijk-Zuidsingel loopt tot en met 1985, terwijl de uitvoe ring van de verbetering van de Camp ook in 1986 nog niet voltooid zal zijn. LEIDEN Het Leids college van b en w heeft bij de staatssecretaris van volksgezondheid en milieuhygiëne geprotesteerd tegen het voorne men om aan bepaalde groepen harddruggebrui kers gratis methadon te verstrekken. In een brief aan de staatssecretaris wijst het Leids college op de sluikhandel die door het gratis verstrekken van methadon welig zal tieren. De projectgroep Druggebruik in Leiden heeft al eerder bij het college aan de bel gehangen over de wijze waarop de verstrekking thans geschiedt op voorschrift van artsen. „De huidige praktijk van verstrekking aan druggebruikers leidt al tot voorraadvorming, onttrekking aan geëigende behandeling en sluikhandel", aldus het Leids college. Het schort volgens het Leids college aan stringente landelijke richtlijnen voor medici ten aanzien van het verstrekken van recepten voor medicijnen aan druggebruikers. Pogingen om plaatselijk sluitende afspraken tussen medici en de GG en GD te maken mislukten hierdoor. De cliënten bleken vrij ge makkelijk in staat buiten Leiden recepten te bemachtigen. Vandaar dat b en w van Leiden de staatssecre taris vraagt stringentere richtlijnen op te nemen voor medici wat betreft de afgifte van recepten voor met name methadon voor harddruggebrui kers. Bij gratis verstrekken vreest het Leids college een aanzienlijke toename van de vraag en derhalve een verergering van de hierboven reeds geschetste problemen. Bixby modes Aan de Breestraat 7 in Leiden wordt morgen boetiek geopend met de naam Bixby-modes. Eigenaar van de Herenmode-boetiek is de 29-jarige G. Sutiono. „De naam Bixby heb ik gekozen omdat ik de televisierserie „The illusionist" zo aardig vind en omdat een boetiek nu eenmaal een naam moet hebben", vertelt G. Sutioni die meldt belangrijke ambassade-persoonlijkheden tijdens zijn ope ningsreceptie, woensdagavond van zeven tot negen uur, te verwachten. Tot voor kort was de heer Sutiono student economie in Rotterdam. Toen de studie niet erg wilde lukken, besloot hij zijn heil te zoeken in de herenmode. Hij is dan ook vol vertrouwen in een goede, modieuze toekomst. Nieuwe wasserij De heer J. Giezeman heeft onlangs op het industrieterrein „De Waard" aan de Admiraal Banckertweg de eerste paal geslagen voor een nieuw wasserij-complex. Rond de jaar wisseling zal het bedrijf voor textielverzorging Giezeman, dat is gespecialiseerd in linnenservice voor ziekenhuizen, verpleeg-en bejaardentehuizen, verhuizen naar het indus trieterrein. In verband met de verhuizing kan het bedrijf met ongeveer tien arbeidsplaatsen worden uitgebreid. Zomerorgelconcert De organist Bernard Bartel ink sluit vrijdag 18 augustus de serie zomerorgelconcerten af die gehouden zijn in de Mare kerk. De beroemde organist van de kathedraal Basi liek St. Bavo in Haarlem speelt vanaf half acht werken van onder anderen Sweelinck, Bach, Mozart, Barbelink en Reger. Kaarten voor dit concert zijn 2,25 en 2,75 te krijgen bij bet bureau van K O, Oude Vest 45, tel 141141. Straat in, straat uit Een dode paling in het Levendaal Zoals bekend ontvangt elke inzender van een „gedachten- sprongetje" een L.C.-surprise. Inzendingen naar: Leidse Courant, postbus 11, Leiden LEIDEN Geboren: Pierre A. zn v A Hoenselaar - M J Blok, Daniël, zn v G J C Duijndam - F Barnhoorn, Ferry, zn v P A J Gordijn - W A E Warmenho- Gehuwd JMYL Puigdelliura en J Post, J F R Kop en E W J Gijbels. M L de Raad en H T Steenbergen. P J van Leeuwen en A A Turk, C Gubler en P Hoogervorst, F Redel en M - J M van der Poel, Djoeke, dr v F G J Paans - F Griekspoor, Adrians E D M. dr v V J C Alkemade - P L E de Ridder, Ludwina J. dr v H Schuur - L van Leeuwen, Karin, dr v G Oppe- f geb 1900, A Wernars geb 1931 Burgemeester Vis (rechts) reikte gistermiddag aan de heer J. Kan tebeen een eremedaille in brons verbonden aan de orde van Oran je Nassau uit. Dit geschiedde in restaurant „Inden Vergulden Turk" in Leiden naar aanleiding van het feit dat de heer Kante been zijn 40-jarig ambtsjubileum bij de Noord-Zuid-Hollandse Ver voersmaatschappij vierde. Na afloop van de uitreiking van de onderscheiding werd de heer T Kantebeen een receptie aangebo den, waar veel vrienden en colle ga's de gelegenheid te baat na men om de jubilaris de hand te schudden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3