Vraag naar diamanten neemt toe Japan gaat invoer stimuleren Unilever boekt Pt Collectieve sector in Nederland het grootst beter resultaat tweede kwartaal ttülW.HMI.ii PRIJZEN MET DERTIG PROCENT OMHOOG Internationals terug Japan en VS: Lage Dollar niet van invloed op vraag cheques OLIEMINISTERS TOCH BIJEEN samen proef kweekreactor FINANCIËNLEIDSE COURANTDINSDAG 15 AUGUSTUS 1978 BEURS VAN NEW YORK DOW JONES INDEX Van onze sociaal-economische redactie Den Haag De Nederlandse toerist lijkt nog weinig gevoe lig voor het verlies dat de aankoop van traveller cheques hem door de voortdurende da lende koers van de dollar kan opleveren. Bij het hoofdkan toor van American Express in goed idee. dat smaakt! Zachte jonge jenever van De Stoocker, is jenever van 'n puike kwaliteit. Dubbel gestookt en gebotteld in een karakteristieke literfles. W)l en zacht van smaak. Is koel het lekkerst. Voor 12.95 haalt u 'm bij tenminste 1000 zelfstandige slijters. Amsterdam is nauwelijks sprake van een dalende vraag naar Dollar-cheques. Het kan toor in Den Haag signaleert een lichte stijging van de vraag naar cheques die tegen Duitse marken kunnen worden ingewisseld, ten koste van die van Dollars. Reizigers naar Amerika, en dat zijn er dit jaar een ongekend aantal, kunnen er in de prak tijk nauwelijks onder uit om met dollar reischeques te wer ken. Voor de vakantiegangers die binnen Europa blijven ligt dat evenwel anders. Als deze groep touristen de voorkeur geeft aan het reizen met che ques, is er voor hen altijd nog de keuze tussen Dollar en Duit se Mark en eventueel de wat duurdere Zwitserse Frank Hoewel de Dollar op de inter nationale geldmarkt op het ogenblik dieptepunt na diepte punt beleeft, wordt er van die keuzemogelijkheid nog maar weinig gebruik gemaakt Met name mensen die wat langer wegblijven en flink wat geld mee moeten nemen, lijden ver lies doordat in de periode tus sen aankoop van de cheques en het moment dat het geld in het buitenland wordt uitgegeven, veelal alweer van een lagere koers sprake is. Een woordvoerder van de Haagse vestiging van Ameri can Express wijst er overigens op dat de koersdaling voor zijn bedrijf geen nadelige gevolgen heeft. „Als de voortdurende da ling door blijft gaan en ook tot de massa gaat doordringen, hebben wij het alternatief van de Markencheque in huis. Op onze omzet zal de positie van de Dollar om die reden geen effect hebben". (Van onze correspondente Linda Christmas) LONDEN Tegenwoordig is diamant ook al je beste vriend. Dit is een van de redenen dat de prijs van de ruwe diamanten 30% zal stijgen op 21 augustus, de dag dat de eerstkomende „sight" of verkoop van diamanten zal plaatsvinden door De Beers Centrale Verkoop Organisatie in Londen, Luzern en Kimberley. Deze Organisatie beheerst 85% van de wereldmarkt. De prijsstijging zal variëren al naar gelang de kwaliteit en de grootte van de edelstenen. De prijs van kleine diamanten van minder dan één karaat zal relatief het meest stijgen. De vraag naar deze diamanten is in de laatste jaren gestadig toegeno men, hoofdzakelijk als gevolg van de wereldwijde reclamecampagne van De Beers. De Amerikanen zijn nog steeds de grootste afnemers van diamanten. 52% Van het werel daanbod komt in de V.S. terecht. Hiervan wordt 45% verkocht als verlovingsringen en, wonder lijk genoeg 9% verwerkt als sieraden voor man nen. De Beers moedigt dit in advertenties in Amerika aan door middel van de suggestie dat een echte man een prachtige ring met diamant voor zichzelf koopt wanneer hij intens gelukkig is, bijvoorbeeld als zijn dochtertje van 11 jaar oud hem verslaat met tennissen. Japan staat tweede in de koperscompetitie. Tien jaar geleden was het niet de gewoonte dat Japanse bruiden een ring met diamant kregen, maar nu pronkt al 45% van hen daarmee. De Beers geeft toe dat de reclamecampagne enorme successen geboekt heeft, maar men zegt dat dit niet de enige reden is voor de ongehoor de prijsstijging van 30%. De Centrale Verkoop Organisatie heeft de dollar als prijseenheid. De positie van de dollar is verzwakt tegenover de harde valuta in de wereld. De dollar is ongeveer 20% gekelderd ten opzichte van de Japanse yen, in de acht maanden die volgden op de vorige prijsstijging van ruwe edelstenen met 17%. De Beers weigert overigens te zeggen welk percen tage van de prijsstijging veroorzaakt wordt door de val van de dollar en wat precies het gevolg is van de toegenomen vraag. Ook kan men bij De Beers niet de exacte uitwerking schatten van het speculatief hamste ren van diamant in Tel Aviv, begin dit jaar, als dekking tegen de onzekerheden die de valuta boden. Het is overbodig te vermelden dat de producen ten helemaal niet blij waren toen ze tot de ontdekking kwamen dat de prijs die zij kregen niet weerspeigeld werd door de bedragen die deze speculanten neertelden. Aangezien het de belangrijkste verantwoordelijkheid van de Cen trale Verkoop Organisaties de belangen van de producenten te beschermen, werd er een toeslag van 40% geheven op alle ruwe edelstenen die in maart verkocht werden. Deze toeslag werd allengs verlaagd, zodat hij nog 10% bedroeg in juli. Nu, met de prijsstijging voor de deur is hij afgeschaft. Doordat er geen terugslag van betekenis is geweest in de verkoop van diamant, zelfs niet bij een toeslag van 40%, is duidelijk geworden hoe sterk de markt is. In londen gingen aande len De Beers vorige week omhoog met 24 pence tot een waarde van 425 pence, (respektievelijk ong. 1,03 en/18,17). Men zegt dat de vestiging van slechts één ver- koopkanaal in 1930 tot voordeel is geweest van zowel de producent als de handelaar, de slijper, de juwelier en de koper, aangezien dit tot een stabilisatie van prijzen leidt. De producent is niet verplicht zich bij deze Organisatie aan te sluiten. Enkele landen, met name Rusland, dat zich hieruit terugtrok in 1963, doen dat dan ook niet. De Centrale Verkoop Organisatie is overeenge- komgen alle diamanten die een producent delft te kopen of ze nu van de hoogste kwaliteit zijn of van mindere waarde, bestemd voor industrië le verwerking. In het geval dat de produktie van ruwe edelstenen van een bepaalde grootte en type op een bepaald moment groter is dan de vraag, brengt de CSO een evenwicht tot stand door, als het even kan, de verkoop hiervan aan de slijperscentra te beperken. Eens in de vijf weken geven de kopers aan Londen (en Luzern en Kimberley) te kennen wat ze nodig hebben. Er worden dan „kistjes" samengesteld die zoveel mogelijk aan hun eisen voldoen. De koper be kijkt zijn kistje in het geheim en moet of het geheel nemen of niets. De Beers is verantwoor delijk op het moment dat er (kontant) betaald is, voor het vervoer van de diamanten naar hun bestemming, de koper. Dit gebeurt volgens een procedure die om veiligheidsredenen in een wolk van mysterie gehuld is. De prijs van diamanten voor industriële ver werking wordt niet in het minst beïnvloed door de huidige prijsstijging. Zij worden verhandeld in transakties van een volkomen verschillende aard. Copyright The Guardian. AMSTERDAM De interna tionale aandelen zijn de nieuwe week op de Amsterdamse beurs lager begonnen, waarbij met name voor Unilever en Kon. Olie de opnieuw dalende dollar „femme fatale" bleek te zijn. Unilever verloor 1.90 op 117, terwijl Kon. Olie een gulden lager begon op 129.90. In de loop van deze week kan meer activiteit op het Damrak worden verwacht, aangezien al le internationals met hun kwar taal- en halfjaarcijfers komen. Unilever opent maandag direct na beurs de rij Hoogovens begon de dag een dubbeltje lager op 37.40, Phi lips twee dubbeltjes op 35.40, terwijl Akzo onveranderd 31.60 noteerde. KLM verloor een gulden op 151. Op de rest van de actieve markt bleven de verschuivingen vrij gering. De grootste deden zich nog voor bij Deli, die 80 cent terug moest naar 126.50 en bij Am- robank die 90 cent verloor op 77.70. Dit laatste ondanks de gemelde hogere winst en het hogere interimdividend. De scheepvaarthoek was verdeeld en met 30 cent verlies voor Kon. Boot op 85.60, een halve gulden winst voor van Omme ren op 145.50 en een onver anderde notering op 79,80 voor Nedlloyd Heineken was tien cent lager, HVA 20 cent, terwijl Nat. Ne derland eenzelfde bedrag terug moest. ABN werd 50 cent duur der op 368. De staatsfondsen- markt gaf nauwelijks enige wijziging te zien. Op de lokale markt bleek alles rustig. Hier moest Wyers weer 3,50 prijsgever op de 63,50, terwijl Reiss 2 lager verhan deld werd op 115,50. Verder bleven de verschuivingen tame lijk gering. In deze markt wa ren verder Ahold, Tabak Phi lips en NDU tamelijk vast, ter wijl aan de andere kant KBB, Macintosh, Van Gelder, Ub- bink en Nijverdal- ten Cate vrij zwak waren. Op de actieve markt gebeurde niet veel meer. Een lichte tendens tot verbete ring werd echter gedurende beurstijd hier en daar zicht baar. Bij Unilever kwam het officiële slot op 116,80, een uiteinde lijk verlies van 2,10. De cij fers vormden voor de beurs een ware opluchting. De verbe tering van de winst stuwde na beurs de koers omhoog en ge handeld werd direct al iets bo ven de 118. INCOURANTE FONDSEN BUITENLANDS GELD (Prijs in guldens) Amerikaanse dollar 2 072 T7 Engelse pond 4 08— 4^38 Belgische Ir (100) 6.56— 6,86 Duitse mark (100) 106.75—109,75 "al lire (10.000) 24.50— 27.50 Portugese esc (100) 4,35—z 5.60 Deense kroon (100) Tokio (ANP) - Het bedrag dat Japan gaat besteden aan ver groting van zijn invoer als noodmaatregel die het buiten sporige overschot op zijn be talingsbalans moet verkleinen zal van vier miljard op 12,5 miljard dollar worden ge bracht. De Japanse minister van inter nationale handel en industrie, Tosjio Komoto, en de direc teur van het Japanse planbu reau, Kiitsji MijazaWa, hebben hiertoe besloten. Het Japanse kabinet komt op 2 september bijeen om het plan goed te keuren, zo is zaterdag in Tokio meegedeeld. Van het totale bedrag zal on geveer vijfmiljard dollar wor den uitgegeven aan de aan koop van mineralen en ener giegrondstoffen in het buiten land, 900 miljoen dollar aan olie die in opgelegde tanksche pen zal worden opgeslagen en 1,3 miljard dollar aan vliegtui gen die weer aan buitenlandse luchtvaartmaatschappijen zul; len worden verhuurd. Verder is besloten 600 miljoen dollar te besteden aan fa- brieksschepen, die zullen worden verhuurd, miljoen dollar aan vliegtuigen voor binnenlandse luchtvaart maatschappijen, 3,5 miljard dollar aan schepen die buiten landse dochtermaatschappijen van Japanse rederijen zullen laten bouwen, 100 miljoen dol lar aan medische apparatuur en 300 miljoen dollar aan an dere zaken. In Washington zal eind volgen de maand op het niveau van staatssecretarissen overleg worden gepleegd tussen de Verenigde Staten en Japan over de bilaterale economi sche problemen. Het „bescha mende" handelsoverschot dat Japan ten opzichte van de VS heeft zal dan aan de orde ko men, zo deelden woordvoer ders van het Japanse ministe rie van buitenlandse zaken KOEWEIT (ANP) De met oliezaken belaste ministers van negen landen, die zijn ver enigd in de Organisatie van Arabische Olieproducerende Landen (OAPEC) komen op 19 september in de Saoedische stad Taif bijeen om te verga deren over de mogelijkheden voor voortzetting van de steun aan de OAPEC-tankermaat- schappij Arab Petroleum Ma ritime Transport Company. Dit heeft een woordvoerder van de OAPEC maandag mee gedeeld. Begin vorige week meldde een Saoedisch Dagblad dat minis ters van olie van de dertien leden tellende OPEC op 19 sep tember in TAIF zouden verga deren over een mogelijke ver hoging van de olieprijs. Dit be richt werd later van de zijde van de OPEC tegengesproken, maar zorgde op de internatio nale wisselmarkten wel voor extra druk op de dollar. De woordvoerder van de OA PEC merkte op dat het betref fende dagblad de twee organi saties mogelijk met elkaar heeft verward. De Arab Petroleum Maritime Transport Company heeft vo rig jaar een bedrijfsverlies ge leden van 4,4 miljoen dollar. In mei van dit jaar besloten de OAPEC-ministers de steun aan het bedrijf voort te zetten. De maatschappij heeft de beschik king over acht olietankers met een gezamenlijk draagvermo gen van 2,1 miljoen ton. Binnen een jaar krijgt het bedrijf ook nog twee schepen geleverd voor het transport van aard gas. Een bijzondere commissie heeft een aantal voorstellen ge daan inzake de verdere steun maatregelen. Deze voorstellen zullen in Taif aan de orde ko- DEN HAAG (ANP) De col lectieve sector in Nederland is groter dan die van welk ander Westers land ook, zo blijkt uit vergelijkende cijfers, die de OESO (Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikkeling) heeft gepubli ceerd in haar rapport „public expenditure trends". In de jaren 1974 tot 1976 beliep de collectieve sector in ons land gemiddeld 53,9 procent van het Bruto Nationaal Pro- dukt. Zweden is het enige an dere land, dat boven de 50 procent uit komt (51,7 procent) Andere landen met een grote collectieve sector zijn Ierland (49,4 procent), Noorwegen en Denemarken met resp. 46,6 en 46,4 procent, Engeland (44,5 procent), Duitsland (44,0 pro cent), Italië (43,1 procent), Bel gië (43,0 procent) en Frankrijk (41,6 procent). Alle andere lan den blijven onder het gemid delde van de OESO-landen (41,4 procent). Toch is de gezamenlijke druk van belastingen en sociale pre mies in Nederland niet de hoogste in de westerse landen, al scheelt het niet veel. De hoogste druk meet het rapport (in de jaren 1974/76 in Noorwe gen en Zweden, in welke lan den hij 47,0 procent bedraagt. Nederland komt daarna met 46,2 procent, gevolgd door De nemarken met 42,5 procent. In alle andere landen blijft de druk van belastingen en sociale premies onder de 40 procent, soms ver daaronder, zoals in de Verenigde Staten (27,5 pro cent). Met zijn sociale premies, die 18,4 procent uitmaken van het Bruto Nationaal Produkt, spant Nederland wel weer de kroon. Slechts Frankrijk met 15,2 procent benadert enigszins de druk van de Nederlandse sociale premies. In België, Duitsland, Noorwegen en Italië ligt de druk in de buurt van de dertien procent, overal el ders blijft hij beneden de tien procent (in Engeland 6,6 pro cent en in de V.S. 6,7 procent). Dat betekent, dat de belasting druk in Nederland geen we reldrecord heeft weten te vesti gen., in verscheidene landen is de druk van indirecte en direc te belastingen hoger dan in ons land. De recordomvang van onze col lectieve sector heeft niet kun nen verhinderen, dat de wo ningvoorraad in ons land (322,4 per 1000 inwoners in 1976) klei ner is dan in verscheidene an dere landen (bijv. Oostenrijk 387,7, België 391,6, Denemar ken 397,0, Duitsland 383,0, Spanje 343,9, Zwitserland 390,4 en Engeland 368,0 per 1000 in woners). FIAT GAAT MEER SAMEN MET LANCIA (Van onze correspondent) TURIJN De autofabrieken Fiat en Lancia zullen nauwer met elkaar gaan samenwerken. Fiat, het grootste Italiaanse automobielconcern bezit al enige tijd alle Lancia aande len. Gedacht wordt aan een gezamenlijk management en een op elkaar afstemmen van het productieprogramma van beide bedrijven zonder dat de identiteit van Lancia in het geding komt. De beleidswijziging zal merk baar zijn in de modellen die Lancia vanaf 1979 presenteert aan het publiek. Het afzonder lijke dealernet blijft naast dat van Fiat voortbestaan. Fiat be zit in Italië ook reeds de aande len van o.a. Autobianchi en Alfa Romeo, alsmede in Duits land Magirus Deutz. Dollar ongekend laag AMSTERDAM (ANP) Dol larkoersen van niet zo heel ver meer boven de twee gulden en goudprijzen van dik boven de tweehonderd dollar geven aan dat het vertrouwen in het Amerikaanse geld nog steeds erg klein is en dat het bezit van edel metaal onder deze omstandigheden' voor velen aanlokkelijk blijft. De Amsterdamse wisselmarkt noteerde gisteren 2,122 gulden j voor een dollar als dieptepunt en de Londense goudprijs be- reikte tegen het einde van de middag een hoogtepunt van 1 214,60 dollar per ounce (31,1 gram). Rotterdam - In het tweede kwartaal van 1978 waren de verkopen van Unilever in geldswaarde 7 pet hoger 10.826 min tegen 10.132 min). Van deze stijging was 4 pet het gevolg van een toene ming naar hoeveelheden. In het eerste halfjaar van 1978 was de stijging in geldswaarde 5 pet 20.806 min tegen 19.818 min) en in volume bij na 2 pet. De winst per aandeel steeg van 20 in Unilever n.v. met 5 pet van 6,16 tot 6,48. De winst van Unilever toeko mend aan de houders van het gewone kapitaal ging in het tweede kwartaal met hetzelfde percentage omhoog van 343 min tot ƒ361 min. In het eerste half jaar daalde deze winst met één pet van 560 min tot 556 min. Hierdoor was de winst per aandeel van 20 in het eerste half jaar eveneens een pet la ger, te weten 9,98 tegen 10,05, aldus blijkt uit de van daag door Unilever bekendge maakte resultaten over het tweede kwartaal en het eerste halfjaar 1978. In zijn toelichting op de gang van zaken bij Unilever in het tweede kwartaal van 1978 in de verschillende geografische ge bieden meldt de raad van be stuur dat de stijging in de ver kopen naar hoeveelheden zich ook in Europa heeft voorge daan. De marges op artikelen voor huishoudelijk gebruik konden enigszins worden ver beterd. De resultaten van de bedrijven op het gebied van margarine, wasmiddelen en diepvriesartikelen waren hoger dan in het overeenkomstige kwartaal van 1977. Tokio (AP) - Japan en de Ver enigde Staten zijn het eens ge worden over het gezamenlijk experimenteren bij de ontwik keling van een snellekweek- reactor, zo is in Tokio meege deeld. Er zullen twee deskundigen naar de VS worden gezonden om deel te nemen in een serie proeven, die drie jaar gaat du ren, met de „zero power pluto nium reactor", die was ge bouwd door het Argonne Na tional Laboratory. Japan heeft reeds een proef- snellekweek-reactor vervaar digd in O ar ai, 150 km ten Noordoosten van Tokio. Die in stallatie heeft de naam gekre gen van „Joyo". Joyo was gebouwd door de maatschappij voor de ontwik keling van kernreactoren en splijtstof, een staatsbedrijf, dat thans aan het werken is aan een nieuw type snellekweek- reactor getiteld „monzjoe". Unilever stelde in het tweede kwartaal van dit jaar in Maarssen een fabriekshal voor vloeibare reinigingsmiddelen in gebruik. De investering bedroeg ruim drie miljoen. Op de foto de men en opslagafdeling.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11