Fluorbehandeling kindergebitjes (nog) niet in ziekenfondspakket MINISTER DE KONING BELOOFT VOORAF OVERLEG MET NCO £eidó«Soma/tit Veel bijval actie wijziging weduwen-wezenwet ONMOGELIJK DOOR BEZUINIGINGSPLANNEN VERKEERSCHAOS ROND ARNHEM NIEUWE KANS VOOR VLASVERPAKKING Regionale omroep Omroep voorWAO-ers Belgische importeur weigert NVSH-blad MEVR. ROBBERS-DE BOER: ONS WORDT ONRECHT AANGEDAAN >uveer BINNENLAND LEIDSE COURANT pagina 9 DEN HAAG (ANP) - Het zie- kenfondspakket zal voorlopig niet worden uitgebreid met een fluorbehandeling voor kindergebitjes. De bezuini gingsplannen van de regering maken dat onmogelijk, zo blijkt uit het gisteren gepu bliceerde verslag van een ge sprek tussen staatsecretaris Verder-Smit van Volksge zondheid en de vaste Twee de-Kamercommissie van volksgezondheid. Zowel tandartsen als de Zie kenfondsraad hebben bij de staatssecretaris sterk aange drongen op het opnemen van een dergelijke behandeling in het ziekenfondspakket. Het zou moeten gelden voor kin deren van 6 tot 16 jaar. De behandeling houdt in dat de tandarts of de assistent(e) bij de halfjaarlijkse controle een fluoridelaagje op de tanden aanbrengt, dat het ontstaan van gaatjes voorkomt. Om al le kinderen via het zieken fonds zo'n behandeling te ge ven zou ongeveer vijftig mil joen gulden gaan kosten. Mevrouw Veder-Smit vertelde de commissie dat haar ambt genootvan Sociale Zaken die de verantwoordelijke be windsman is voor de zieken fondswet, geen kans ziet om de fluorbehandeling in het pakket op te nemen door de bezuinigingsplannen van het kabinet. Mevrouw Veder is niet van plan om de fluorde- ring van het drinkwater op- nieuw m discussie te brengen. De staatssecretaris kondigde advies van de Centrale Raad Over toevoeging van fluor in in het overleg de commissie voor de Volksgezondheid voedingsmiddelen, als alter- aan dat prioriteit gegeven natief in preventieve zorg, is gaat worden aan de jeugd- advies aangevraagd bij de tandverzorging. Zo ie er diep- Gezondheidsraad. gaand overleg bezig over een die zorg voortaan te laten plaatsvinden in speciale cen tra voor jeugdtandverzorging, los van de huistandarts. Sake v.d. Ploeg vraagt ontslag als burgemeester GRONINGEN - Sake van der Ploeg heeft ontslag gevraagd als burgemeester van Oude Pe kela. De heer Van der Ploeg was na een hartaanval sinds vorig jaar met ziekteverlof. Bij een keuring werd hij on langs voor tachtig procent ar beidsongeschikt verklaard. Burgemeester D. G. van den Noort van Muntendam treedt al sinds juni op als plaatsver vanger in Oude Pekela. De heer Van der Ploeg, die als vakbondsbestuurder en Ka merlid voor de PvdA bekend heid kreeg, werd in 1974 be noemd tot burgemeester van Oude Pekela. Het werd een ■oerige ambtsperiode. Hij cwair regelmatig in conflict met de gemeenteraad. Aardgasvondst in Noordzee Imden(ANP) Tijdens proefboringen in het Neder landse deel van het continen ce plat heeft de Amerikaanse oliemaatschappij Union Oil Company of the Netherlands fas aangetroffen. Een woord voerder van het moederbe drijf, Union Co of California, deelde gisteren mee dat de put bij een test 18,4 miljoen kubie ke voet (ongeveer 521 duizend kubieke meter) aardgas per dag opleverde. was de eerste proefboring Union in blok Lil. De Amerikaanse maatschappij heeft een belang van tachtig procent in het blok. De overige twintig procent is in handen van de Koninklijke NedLloyd Groep NV. Nieuwe baan voor Kruisinga iVan een onzer verslaggevers) Den Haag Dr. R. Kruisinga, die begin dit jaar korte tijd minister van Defensie is ge weest, maar deze functie moest opgeven vanwege zijn afwij kende opvattingen over de neu tronenbom, is benoemd tot tij delijk adviseur van de Wereld gezondheidsorganisatie, met als standplaats Kopenhagen. De heer Kruisinga moet mid den volgend jaar een rapport uitbrengen over het milieubo- heer in Europa. Kruisinga was 1967 tot 1971 staatssecreta- an volksgezondheid. De film- en fotorolletjes stromen weer bij duizenden tegelijk binnen bij de ontwikkelingslaboratoria. Een traditioneel gebeu ren, na afloop van de bouwvakvakantie. Wat dat betreft zouden de laboratoria het ook toejuichen als er iets gedaan zou kunnen worden aan vakantiespreiding. Voor veel mensen spannende dagen, niet het minst voor al die vakantiegangers die, weliswaar uitgerust met de meest kostbare apparatuur, diep in hun hart weten dat iedere goede foto toch louter een toevalstreffer is. Over enkele dagen weten ze hoe vaak het ditmaal „raak" was. Bij afwijzing subsidie ontwikkelingsproject. Van onze parlementaire redaktie DEN HAAG Minister J. de Koning van Ontwikkelingssamenwerking heeft de Nationale Commissie voor Ontwik kelingssamenwerking beloofd dat hij overleg zal plegen met de commissie wanneer hij besluit subsidies voor be paalde ontwikkelingsprojecten niet te verlenen. Dit is een van de zeer schaar se resultaten van het overleg dat de NCO gisteren onder voorzitterschap van Dolf Coppes heeft gehad met mi nister De Koning. In maart van dit jaar kwam de minister in conflict met de NCO toen hij onge veer een-tiende van de ingediende pro jecten niet goedkeurde. De NCO bun delt en selecteert voornamelijk projec ten van particuliere organisaties die die nen voor voorlichting en bewustwording over ontwikkelingshulp. In de adviezen die de minister over het projectenbeleid van de NCO na de gerezen moeilijkhe den heeft laten uitbrengen, ziet de com missie teveel onduidelijkheid om ervan verzekerd te zijn dat haar projecten worden goedgekeurd wanneer zij zich aan deze adviezen houdt. Minister De Koning heeft het voorstel van de NCO aanvaard om in het najaar een uitvoerige gedachtenwisseling met de commissie aan te gaan. Hete hangij zers die daarbij aan de orde moeten komen zijn onder meer de vraag naar de eigen verantwoordelijkheid en de interne functionering van de NCO, die wordt samengesteld uit een groot aantal particuliere organisaties. Ook zal dan aan de orde moeten komen een subsidie voor het ontwikkelingsprogram van de NCO in zijn geheel. Die zou dan in de plaats moeten komen van de subsidies voor projecten die nu elk afzonderlijk worden goedgekeurd. Polio Canada breidt zich uit DEN HAAG (ANP) - Het aan- derlandse immigranten, zo tal poliopatiënten in Canada heeft het ministerie van Volks- breidt zich uit. Er zouden nu gezondheid in Den Haag verno- vijftien mensen zijn besmet. men. De (oud) Nederlanders Het gaat hoofdzakelijk om Ne- behoren tot het kerkgenoot schap dat tegen de inenting is en waartoe ook de Nederlandse polioslachtoffers behoren. Met Canada is wel contact over de poliogevallen aldaar, „het is een volstrekt Canadese aange legenheid", aldus een woord voerder van het ministerie van Volksgezondheid. ARNHEM (ANP) Een olie-plas op de Oude Rijnbrug en een defect aan de verkeerslichten van het Velperbroek circuit in Rijksweg 12 hebben gisteren in en rond Arnhem tot urenlange verkeersopstoppingen geleid. De olie op de Oude Rijnbrug was afkomstig van een transforma tor die de brug passeerde op een vrachtwagen. Er kwam rond achthonderd liter op het wegdek terecht, wat de politie ertoe noopte alle verkeer om te leiden over Arnhems tweede Rijnbrug, bij het Roermondse plein. Korte tijd later raakten door nog onopgehelderde oorzaak de verkeerslichten op het Velperbroek- circuit defect. Een en ander leidde ertoe dat veel automobilisten via sluipwegen hun doel trachtten te bereiken zodat ook in de stad Arnhem zelf een grote chaos ontstond. Kamerleden vragen financiële steun DEN HAAG De Tweede Kamerleden Van der Doef en mevrouw Epema-Brugman (beiden PvdA) hebben zich opgewor pen als pleitbezorgers van de heer Jan Roeloffzen te Sas van Gent, die wil beginnen met een bedrijfje dat vlas verwerkt tot verpakkingsmateriaal. Voor dat produkt zou ondermeer belangstelling bestaan bij de groothandel in aardappelen. Er zouden enkele tientallen mensen kunnen werken. In het verleden zijn negatieve beslissingen genomen op aanvra gen om financiële steun, gedaan door de heer Roeloffzen. De kamerleden willen nu weten of het waar is, dat. met een relatief gering aanvangskapitaal met de produktie van het verpakkings materiaal kan worden begonnen. Gevraagd is dan ook de aanvrage om steun opnieuw te bezien, mede in het licht van de werkgelegenheidssituatie in de provincie Zeeland. Het samenwerkingsorgaan van de in Nederland be staande streekomroepen De ROOS heeft een rapport aan de NOS gestuurd over de toekomst van de regionale omroep, aat aanleiding geeft tot een weerwoord. De regering wil namelijk, dat regio's, die een eigen omroep willen, deze na de experimentele periode zelf bekostigen. Dan kunnen de kosten afgewogen worden tegen anaere prioriteiten. De Kamer steunt aeze opvatting. De ROOS is daarvan geschrokken. Want blijkens het rapport wordt hiermee een wildgroei van regionale omroepen in de hand gewerkt. De ROOS, eerst op het standpunt staande, dat een centrale financiering nodig was, om de toekomst van de lokale en regionale omroep veilig te stellen, hanteert nu echter ineens andere argumenten. Het gaat nu niet meer om een goede toekomst van de regionale omroep, maar om een wildgroei van dergelijke omroepen. En daarom, aldus in het jongste rapport, moet de rijksoverheid niet meer dan 15 regionale omroepen uit de omroepbijdragen blijven financieren. Uit de Om roepbijdragen: dat wil zeggen uit het luister- en kijkgeld, dat de Nederlander moet betalen. Zo is De ROOS via de „dreiging" van de wildgroei toch weer terug op het oude stokpaardje: een centrale financiering van ae regio nale omroep. Maar dan wel via de Nederlandse burgers, die in de komende periode al zwaar belast worden met beperkingen en bezuinigingen volgens een nauwkeurig samengestelde prioriteitenlijst „Bestek '81". En daarin komt ae centrale financiering van de regionale omroep niet voor. NADAT op 29 mei 1969 de huidige Omroepwet in werking was getreden heeft de praktijk ervan nogal aan kritiek bloot gestaan. Aan de ene kant was de openheid, die de wet beoogde, aanleiding tot vrij ver gaande versnippering in de ether, aan de andere kant moesten enkele kriteria er voor zorgdragen, dat de relatief beperk te zendmogelijkheden zo optimaal mogelijk benut werden. Dat naast de bekende omroeporganisaties ook andere instellingen zendtijd kunnen krijgen werd in de Wet vastgelegd. Deze moesten dan wel voldoen aan bepaalde „in het volk levende culturele of godsdienstige dan wel geestelijke behoeften". Bovendien is het noodzakelijk, dat in die behoeften niet door anderen reeds wordt voorzien- Wie thans kennis neemt van het feit, dat de Federatie van Arbeidsongeschikten aan de minister van CRM zend tijd heeft gevraagd om als omroeporganisatie voorlichting te gaan geven aan hen, die een WAO-uitkering genieten, zal daarbij grote vraagtekens moeten plaatsen. De voorzit ter van deze Federatie motiveert het verzoek met de mededeling, dat de WAO-trekkers recht hebben op goede voorlichting. Dat argument is natuurlijk beslist onvoldoende. Dat recht heeft iedere Nederlander, ongeacht de situatie waarin hij verkeert. In die goede voorlichting moet dan ook worden voorzien. Daarvoor bestaan vele wegen, inclusief het uitgeven van een eigen „clubblad" door de Federatie voor haar leden. Maar de weg van het oprichten van een eigen omroeporganisatie is een heilloze en een doodlopende weg. En daarmee een onbegaanbare. DEN HAAG (ANP) - De Bel gische tijdschriftenimporteur die het maandblad Sekstant van de NVSH invoert, heeft geweigerd het septembernum mer in België te verspreiden. Een woordvoerder van de re dactie van het blad zei dat vermoedelijk de voorpagina van het septembernummer de oorzaak is van de problemen. Deze verwijst naar een hoofd artikel, getiteld: „Haal porno grafie uit het verdomhoekje". De importeur vreest dat de plaat de Belgische lezers te ver gaat. Een rol speelt ook dat hij enige tijd geleden al twee ver oordelingen heeft opgelopen voor de verspreiding van twee andere bladen. De Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming spreekt haar verontrusting uit over deze vorm van censuur en zelfcensuur. Zij betreurt het dat „hiermee aan de Belgische lezers informatie wordt ont houden over een onderwerp als pornografie dat, gezien de toe standen in België, hoognodig aan discussie toe is". (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN Mevrouw M. Robbers-de Boer uit Apeldoorn die vorige maand een landelijke actie startte om te bereiken dat de weduwen- en wezenwet (die ook de posi- m studerende halfwezen regelt) wordt veranderd heeft tot dusver honderden tele fonische en schriftelijke reacties uit het hele land gekregen. Niet alleen van politici en vakbondsleiders, maar vooral van parti culieren die in dezelfde omstandigheden verkeren als zij. Zoals gemeld is mevrouw Robbers al achttien jaar weduwe. En op de dag dat haar studerende zoon achttien jaar werd, kreeg zij van de Sociale Verzekerings bank te Amsterdam het berichtje dat haar weduwen- en wezenrente met ruim 5.000 lulden tot iets meer dan 11.000 gulden per jaar werd verlaagd. Mevrouw Robbers is daarover zeer verbolgen en ervaart deze vermindering van haar inkomsten als een groot onrecht dat haar door de overheid is aangedaan. Gisteren is mevrouw Robbers naar Amster dam gereisd om het probleem waarmee niet alleen zij worstelt onder meer bij de Federa tie Nederlandse Vakbeweging toe te lichten. Van de kant van het CNV werd haar intus sen per brief adhesie met de actie betuigd, terwijl bovendien de landelijke Vereniging van Weduwnaars en Weduwen in de bres is gesprongen. Mevrouw Robbers heeft ook contact opgenomen met minister-president Van Agt, wiens reacties zij met veel belang stelling tegemoet ziet. „Volgens mij is de tijd van praten nu voor bij", zegt mevrouw Robbers. „Het is de hoogste tijd dat iets aan die wet wordt gedaan: gewoon een kwestie van geen woor den maar daden. De strijdbare Apeldoornse weduwe kreeg in de afgelopen weken gere geld de vraag voorgelegd hoe de algemene weduwen- en wezenwet nu eigenlijk in el kaar zit. Ze legt uit: „Een weduwe met een kind onder de achttien jaar ontvangt per jaar 16.878,18, en een weduwe zonder kin deren 11.536,74. Dat verschil bedraagt dus ƒ5.311,44 ofwel ruim 32,5 procent. Voor een juist begrip van de zaak: een weduwe van wie het jongste kind of enige kind achttien jaar wordt, geldt als weduwe zonder kinde ren. De enige inkomsten voor dat studerende kind zijn dan per jaar 2.046,80 gulden (dub bele kinderbijslag en studiefinanciering), ter wijl de uitgaven ƒ1159,80 bedragen (zieken fondspremie, schoolgeld, schoolfonds, boe ken en schriften, excursies etc.). Voor kle ding, voeding, bewassing, huisvesting, zak geld, vakantie enzovoort is voor een jongen of meisje boven achttien jaar die halfwees is 24 beschikbaar. Mevrouw Robbers: „Ieder weldenkend mens begrijpt toch wel dat men daar geen kind van kan onderhouden. Dus moet een wedu we een groot deel van haar weduwrente voor haar kind gebruiken. Er zijn weduwen die naast hun AWW een flink pensioen genieten. Velen hebben een pensioentje van een paar duizend gulden per jaar en er zijn er ook veel die alleen maar AWW hebben. Een weduwe met het laagste inkomen moet zelf ook ƒ57,65 per maand aan ziekenfondspre mie betalen. Er zijn ook weduwen met stude rende kinderen met alleen maar AWW". De vraag die mevrouw Robbers zich in dat verband stelt luidt:„Waarom zo'n onder scheid tussen de kinderen van één volk? Gaat een kind werken omat het geen capaci teiten heeft of geen zin om verder te leren, dan ontvangt het minimumloon. Is het een schoolverlater met veel kans op werkloos heid dan krijgt het een werklozenuitkering die duizenden guldens hoger is dan de we zenrente! Laat een kind zich omschoien dan krijgt het als schoolgaande meteen een uitke ring, maar gaat een halfwees zijn studie afmaken tot na zijn achttiende, dan krijgt hij bijna niets, (uitsluitend kinderbijslag). De verlenging van de wezenrente na het acht tiende jaar zal vaak maar één, en soms voor een paar jaar nodig zijn. Of het kind stu deert niet verder na het middelbaar onder wijs. of het krijgt een beurs als hij of zij onderwijs gaat volgen". Mevrouw Robbers-de Boer tot slot: „als de weduwen- en wezenwet niet wordt veranderd kan in de toekomst ook uw eigen kind of kleinkind in de moeilijkheden komen. Voer daarom actie via uw vakbond, of stuur brieven met zoveel mogelijk handtekeningen naar de regering, ter attentie van minister president Van Agt. En de ombudsman. En zendt mij een briefkaartje omdat ik met premier Van Agt een gesprek heb aange vraagd en de kaarten dan mee kan nemen". Mevrouw Robbers-de Boer woont in Apel- Een rug van hogeluchtdruk bo ven de Britse eilanden trekt langzaam naar het oosten en zal morgen boven onze omge ving aankomen. Voor morgen wordt dan ook droog en vrij zonnig weer verwacht met de zelfde of iets hogere middag- temperaturen. Boven het oostelijk deel van de Atlantische Oceaan ligt het frontensysteem van een de pressie, waarvan de kern van morgen ongeveer 1000 kilome ter ten zuidwesten van IJsland lag. Fronten en depressie trekken langzaam oostwaarts, maar zullen het weer bij ons de ko mende paar dagen niet beïn vloeden. In de landen rond de Middel landse Zee en de Balkanlanden komt fraai zomerweer voor met middagtemperaturen tus sen 25 en 33 graden. Vooruitzichten voor zaterdag: Eerst vrij zonnig, later weer regen. Middagtemperaturen omstreeks 20 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 8 Min. temp. omstreeks; 12 gra den Max. temp. omstreeks: 19 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Weerbericht van vanmorgen 7 u

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9