m m m deTijd Paus Paulus de Zesde maakte 'laatste reis' naar de Eeuwige Stad De 'Sampietrini' van St. Pieter hebben bergen werk te verzetten ffl 9 deEPENE Noodweer neemt in kracht af HP BEGRAFENIS PAUS STELT POLITIE VOOR PROBLEMEN RIJN GEDEELTELIJK AFGESLOTEN FlSI&LRS DE NIEUWE UNIE BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1978 PAGINA 7 Van onze correspondent ROME Kort voor zes uur gisteravond, begon de laatste reis van Paus Paulus de Zesde; van het zomerverblijf Castel Gandolfo naar Rome. Het li chaam van de paus werd ver voerd in dezelfde lijkwagen die in 1958 het stoffelijk over schot van Pius XII naar het Vaticaan terugbracht. Langs de circa dertig kilometer lange route naar de Italiaanse hoofdstad stonden naar schat ting 100.000 Italianen om de overleden paus een laatste groet te brengen. In Rome werd eerst halt gehouden bij de basiliek St. Jan van Latera- nen, "de moeder van alle ker ken", in rang zelfs hoger dan de Sint Pieter, en kathedraal van de bisschop van Rome, de paus. In deze kerk had paus Joannes de 23ste graag begra ven willen worden. Voor de kerk, op het plein, stond de vicaris van Rome, kardinaal Ugo Poletti, naast de (communistische) burgemees ter van de Eeuwige Stad, Giu- lio Carlo Argan. Nadat de psalm "De Profundis" was ge beden, zette de twintig auto's Van onze correspondent ROME De sint Pieter leek gister middag, een uur voor de grote bron zen deuren opengingen, allesbehalve op een stille gebedsruimte. Overal in de grootste kerk ter wereld werd door de werklieden van de Sint Piet de "sampietrini" getimmerd en ge sjouwd met het oog op de eerste plechtigheden rond de begrafenis van paus Paulus. Voor het hoofdal taar, onder de gedraaide bronzen zui len van Bernini, de plaats waar de overleden paus de afgelopen vijftien jaar zo dikwijls het middelpunt vormde van talrijke plechtigheden, werd nu een eenvoudige lage kata falk geplaatst. Daarop zou later in de middag de kist met het stoffelijk overschot van paus Paulus komen te staan. Met speciale transportwagens wer den duizenden stoelen de kerk inge reden die verdeeld moeten worden over de door dranghekken afgezette vakken. Ze worden gereserveerd voor bezitters van speciale uitnodi gingskaarten. Mensen die al jaren lang de gang van zaken in en rond de St. Pieter hebben meegemaakt, durven er weddenschappen op af te sluiten dat veel van deze gelukkigen tóch achter het net zullen vissen. Ze zullen hun plaatsen ingenomen zien door nonnetjes uit alle 's Heren lan den, die er altijd weer in slagen de waterdichte bewaking te verschal- Bidden bij Johannes XXIII In de crypte onder de St. Pieter sluit een gordijn de plaats af die in ge reedheid wordt gebracht voor de bij zetting van Paulus VI. Ze ligt niet ver van de plaats waar Johannes X- Xlir begraven ligt. Dagelijks brengen onbekenden daar nog verse bloemen en voortdurend worden er kaarsen ontstoken. De knielbank voor zijn graf was*gisteren de enige waar onaf gebroken gelovigen zaten te bidden. Mensen die vijftien jaar geleden in Rome waren verzekeren dat er toen in de Eeuwige Stad meer merkbaar was van een echte rouwstemming dan nu. Voor een deel kan dat liggen aan het vakantieseizoen. Een groot deel van de bevolking van Rome ligt, zo ze niet vertrokken is naar verder afgelegen oorden, aan de nabije stranden van de Tyreense Zee. Hun plaats wordt ingenomen door het in ternationale toeristenleger dat in zo merse uitmonstering de geijkte toe ristische trekpleisters van de Eeuwi ge Stad bezoekt en nu nog meer dan anders naar het St. Pietersplein en de St. Pieter trek. Bewaking verscherpt Rome's communistische burgemees ter Argan, één der eersten die hun opwachting maakten in Castel Gan dolfo, heeft grootscheepse maatrege len genomen. Niet alleen is een ploeg schilders van vakantie teruggehaald om alle verkeerspalen rond het St. Pietersplein te voorzien van een vers kleurtje, maar ook worden aan weerskanten van de Via della Conci- liazione naar het St. Pietersplein en op het plein zelf ettelijke kilometers dranghekken geplaatst. De politie van Rome is versterkt met 4.500 man, namelijk 2000 man ge meentepolitie uit andere steden, 2000 carabinieri en 500 in burger geklede rechercheurs. Gisteravond toen het stoffelijk overschot van paus Paulus werd overgebracht naar de St. Pieter, stonden op verschillende hoge gebou wen scherpschutters. Op het vliegveld Leonardo da Vinei in Fiumicino had de politie druk werk met het begeleiden van de uit alle delen van de wereld binnenko mende kardinalen en andere hoog waardigheidsbekleders. Volgens het in 1929 gesloten Concordaat tussen de Italiaanse staat en het Vaticaan draagt de Italiaanse politie de verant woordelijkheid voor de veiligheid van kerkelijke hoogwaardigheidsbe kleders die naar Rome komen. Leverde dat in het verleden weinig problemen op, tegen de achtergrond van hetgeen er de laatste tijd in Italië is gebeurd moet de leiding van het politieleger wel klamme handen krij gen als ze bedenkt, dat Rome zater dag, bij de gebeurtenis van paus Paulus honderden groten der aarde binnen zijn aloude muren te gast heeft. Eten en drinken De plaatselijke middenstand van het tegen de flanken der Albaanse ber gen hurkende dorpje Castel Gandol fo heeft een nieuwe reden tot treur nis, nu het stoffelijk overschot van paus Paulus VI naar Rome is overge bracht. De afgelopen drie dagen overstroomde een nog nooit eerder geziene massa toeristen de pauselijke zomerresidentie. Ze moesten lang in de rij staan om langs de baar te kunnen defileren en moesten tussen door ook gevoed en gelaafd worden. Bovendien wilde iedereen wel een verse kleurenfoto van de opgebaarde paus naar huis sturen of een ander souvenir meenemen. Paus Johannes- XXIII heeft zich destijds zeer ge schokt getoond toen al een dag na het overlijden van Pius XII er met afbeeldingen van de paus op zijn sterfbed werd geleurd. Het verbod van paus Johannes om voortaan der gelijke foto's te nemen heeft echter niets uigehaald. In Rome en omge ving waren dergelijke foto's van Pau lus VI gisteren volop in de souvenir winkels en bij straatverkopers te koop. Mario Cagnoli, de zestigjarige eige naar van een souvenirwinkel in Cas tel Gandolfo schat de gezamenlijke omzet van hem en zijn vijf collega's op 250.000 gulden per dag. Deze man, die zaken deed onder vier pauzen, noemt dit tevreden een record. Overi gens heeft Castel Gandolfo ook nog wel andere zaken te danken aan de thans overleden Paulus VI. Burge meester Costa vertelde ons dat het 6000 inwoners tellende dorp aan de persoonlijke bemoeiënissen van deze Paus zijn nieuwe kerk dankt, alsme de een streekschool voor 700 leerlin gen en 2000 nieuwe woningen met lage huurprijzen. Litanie Op het Sint Pietersplein werd de stoet opgewacht door het koor van de Sixtijnse kapel, een aantal geestelijken van de Sint Pieter, en de in Rome aanwezige kardinalen. Na de begroeting van het stoffelijk overschot, werd de drievoudige kist uit de wagen getild en de basiliek binnengegedragen. Paus Paulus rustte voor de laatste keer op de schouders van de mannen die hem zo vaak tijdens audiënties op de draagstoel hadden vervoerd. Onder het zingen van de Lita nie van Alle Heiligen, met de ongebruikelijke aanroeping "Bid voor hem" in plaats van "bid voor ons", werd de kist de Sint Pietersbasiliek binnenge dragen en op een klein ver hoog, vlak voor het pauselijk altaar geplaatst. Aan de ene zijde van de kist staat de staf met het kruis beeld. die de overleden paus gebruikte, aan de andere kant, als symbool van de Verrijzenis, een brandende Paaskaars. De gesloten kist blijft daar staan, tot aan de begrafenis, zaterdag avond. Condoléance-bezoek Het college van kardinalen heeft gisteren de tijdstippen voor de diverse plechtigheden vastgesteld. Morgenochtend om elf uur ontvangt het gezamen lijke college de bij het Vaticaan geaccrediteerde diplomaten, om hun condoléances in ont vangst te nemen. Zaterdag avond om zes uur Nederlandse tijd, dragen alle in Rome aan wezige kardinalen in concele bratie de Uitvaartmis op, die zal worden bijgewoond door diplomaten en diverse afvaar digingen van kerken over de gehele wereld en regeringsdele gaties. Uit de Verenigde Staten wordt de echtgenote van de Amerikaanse president, Rosa- lyrm Carter verwacht. Ook de Russisch-Orthodoxe Kerk heeft een drie man sterke afvaardi ging gestuurd, onder leiding van de bekende patriarch Ni- kodim van Leningrad. Inmiddels is bekend geworden dat twee kardinalen van de 115 die de paus mogen kiezen, niet naar Rome zullen komen. Het zijn kardinaal Wright van Bos ton, die herstellende is van een operatie, en kardinaal Gracias van Bombay die ernstig ziek is. De Nederlandse kardinaal Wil- lebrands is al in Rome, kardi naal Alfrink gaat morgen. Voor het eerst gaan de kardi nalen alleen het conclaaf bin nen, zonder secretaris, verzor ger of begeleider. Zulks is in 1975 door de nu overleden paus verordonneerd. Omzoomd door motoragenten rijdt de lijkauto met het lichaam Paulus de Zesde langs het Colosseum. LUGANO, DEN HAAG, (Reuter, ANP) In het zuiden van Zwitserland en het noorden van Italië was het weer gisteren vrijwel weer normaal. Reddings ploegen en militairen heb ben de door grondverschui vingen geblokkeerde wegen en spoorlijnen vrij gemaakt waarmee de belangrijkste autoroutes tussen Zwitser land en Italië weer bruik baar zijn. Zeker 25 mensen kwamen daar om het leven. Een drie man sterk ANWB- team verleende op de cam ping Lac Bleu bij het Fran se Annecy, dicht tegen de Italiaanse grens, assistentie aan vijftig ontredderde Ne derlandse toeristen. De camping werd als gevolg van het zware noodweer volledig overstroomd, doch niemand van de toeristen raakte gewond. Twintig van hen konden worden onder gebracht in een parochie huis, de overigen kregen onderdak in een naburig dorpje. Bij de alarmcentra le van de ANWB in Den Haag kwamen sinds de be richten over het noodweer honderden telefoontjes bin nen van verontruste fami lieleden van mensen die in het Alpengebied hun va kantie doorbrengen. De ANWB heeft vastgesteld dat er geen Nederlandse slachtoffers zijn. Sinds het noodweer worden in de Franse Alpen 18 bergbe klimmers vermist. Op de Rijn kwam tussen Karlsruhe en Basel de scheepvaart stil te liggen doordat de politie dit stuk van de rivier afsloot in ver band met de hoge water stand, ongeveer 7,5 meter, tegen normaal vier tot vijf meter in augustus. In Zwit serland, waar minstens tien mensen omkwamen, waren de wolkbreuken, stormen en overstromingen de erg ste sinds een kwart eeuw. In delen van het noorden van de Bondsrepubliek ver oorzaakten hevige onweers buien gisteren een verkeer schaos. In Beieren lijkt het hoogwatergevaar vermin derd. Maar via de Donau rolt momenteel een vloed golf in de richting van Re gensburg, waar de nodige voorzorgsmaatregelen met het oog op overstromingsri sico's zijn getroffen. Elsevier analyseert de erfenis van Paus Paulus VI, die vol gens het weekblad „ondanks zijn goede bedoelingen en uit puttende arbeid een verdeelde en in menig opzicht uitgeholde kerk achterliet". Voorts een reportage over een Israëlische maffia in Amster dam. „Het Jiddische wereldje wordt geteisterd door chanta ge, terreur, afpersing, geheim zinnige branden en angst, dat resulteert in zwijgzaamheid. Reden waarom de politie daar geen vat krijgt op de Israëli sche maffia die zich meer en meer op de hoofdstad concen treert". Het blad heeft een groot inter view met Kissinger. „Als de Sovjets ons ooit tot een werke lijke mobilisering van onze hulpbronnen zouden dwingen, dan zouden we hen gemakke lijk kunnen overtroeven en daarom is er een grens waar de Sovjets ons niet graag over heen zouden jagen". Een vraaggesprek ook met de hoofdredactrice Annie v.d. Horst van het jubilerende Mar griet. „Mijn blad hoeft niet door heel Nederland gelezen te worden. De vrouwenwereld moet de vrouwen-wereld blij ven. En de mannen kunnen- ook over de schouder meekij ken". De Haagsche Post over de dood van Paus Paulus; „On- Janks de nationale trots die al gretig doet speculeren dat na Adrianus misschien kardinaal Willebrands wederom als Ne derlandse H. Vader zal op staan, moet je hopen dat dit niet het geval zal zijn. Want dat is een zeer behendige man die het dilemma van de kerk nog lang zal omzeilen". Ook een interview met Samkal- den over de berechting van oorlogsmisdadigers. „Het is niet zo onschuldig wanneer er nu, in Oostenrijk of Duitsland, verhalen rondgaan zo van; het is allemaal overdreven. Ik ben er van overtuigd dat dit soort praatjes in aantal toe zal ne men wanneer er nu op het ogenblik niets meer zou gebeu ren. En ik geloof dat je dan verplicht bent aan de samenle ving van de toekomst te laten zien hoe het gegaan is, hoe het georganiseerd is, wie dat gere geld hebben en wie daar de verantwoording - ook nu nog - voor moet dragen als het ware de maatstaf zijn voor een berechting". In Vrij Nederland een groot artikel onder de kop: „Het mis lukte leiderschap van Paulus VI". Over zijn opvolging: „ze ker is dat er in de nadagen van de thans gestorven paus machi naties hebben plaatsgevonden om de kandidatuur van enige papabili veilig te stellen. Re cente kardinaalsbenoemingen, verschuivingen in het Italiaan se bisschoppencollege wijzen in de richting van een veiligstel len van de erfenis van Paulus door henzelf". Industriebondbestuurder Ab Schravemade zegt in een inter view over de honderdtwëeen- dertig Marokkanen: „Dit beleid heeft meer weg van muggen- vangen. Wel met een meppertje door het huis lopen, maar on dertussen het licht aanhouden en de ramen wijdopen. Wat er moet gebeuren, is dat de markt voor illegale arbeiders echt wordt gesloten. De boetes die zwarte werkgevers krijgen, zijn een lachertje. Wat mij betreft draaien ze de gevangenis in. De illegale werkgevers, die moeten aan de schandpaal worden ge nageld". De Tijd vraagt zich at ot net Pausschap nog toekomst heeft. „Paulus VI had een zo'n hoge dunk van het pausschap dat de vraag rijst of hij het pontifi caat daarmee in gevaar heeft gebracht. Het ambt is toe aan een forse herwaardering". Het blad acht de keuze wenselijk van een paus die zijn ambt naar waarde weet te schatten. „De paus is een ambt als dienst aan de eenheid beslist niet on derschat, maar die dat ambt evenmin omgeeft met zoveel mystiek dat het zich onttrekt aan elke dialoog, aan elke ge loofwaardigheid. Zo'n paus zou zijn ambt dan wellicht niet elke dag als een zwaar kruis hoeven te torsen en daarmee zou hem de tragiek bespaard blijven die* het gezicht van paus Paulus VI van jaar tot jaar meer teken de". Ook een verhaal over huwelij ken in de versukkeling en het effect van bemiddelingsbu reaus. „Nu het samenwonen steeds vaker de voorkeur krijgt, gaan ook de bureaus hieruit hun conclusie trekken. Zij gaan zich ook bezighouden met relatiebemiddeling, waar bij het huwelijk niet langer meer voorop staat". De Nieuwe Linie over de dood van Paus Paulus. „Met of zon der de paus - de geschiedenis wordt niet meer door pausen bepaald. De progressieve krachten die zich thans nog in of aan de rand van de kerk bevinden, zullen meer en meer tot de bevinding komen dat hun kameraden gezocht moe ten zijn overal waar mensen zich bezig houden met bevrij ding en emancipatie tegen ar moede, onderdrukking, infanti- lisering enz. Misschien hoeft het overlijden van de volgende paus dan niet eens meer voor- pagina-nieuws te wezen". Ook een interview met PPR- voorzitter Herman Verbeek. „De PPR doet mee aan de Eu ropese verkiezingen Wij waren bereid met de PvdA op een lijst de verkiezingen in te gaan, zoals we - waar mogelijk - voor progressieve samenwerking zijn. De PvdA bood PPR van uit haar machtsposities slechts een gegarandeerde eerste op volgingsplaats en de socialisti sche frakties in het Europese parlement. Als je zo met je politieke partner omgaat? Ik zie het trouwens al voor me: „De PPR ergens in de achter ste coupé van de socialisten - campagnetrein, als muurbloem weggezet wanneer de grote so cialistische bonzen elkaar om helzen". De Groene Amsterdammer te kent bij de dood van paus Pau lus aan: „De Katholieke kerk in haar geheel lijkt in afgelo pen jaren opnieuw in overwe gende mate te hebben gekozen tegen een democratische evolu tie en voor aanvaarding van uitbuiting en onderdrukking, ook van de vrouwen. De ko mende jaren zullen moeten aantonen hoe definitief die keuze is en wat er nog over is van de progressieven binnen de kerk. De persoon van een nieuwe paus legt hierbij onget wijfeld gewicht in de schaal". Over de honderdtweeëntachtig Marokkanen schrijft het blad: „De uitlevering zal betekenen dat de repressie van Koning Hassan op de achtergrond indi rect kan blijven doorwerken op het doen en laten van Marok kanen in Nederland. Dat mag niet gebeuren in een democra tie. Dat is geen kwestie van genade voor recht laten gelden, maar recht voor genade". Een gesprek tenslotte met Gou den Griffel-winnares Els Tel- grom. „Ik ben niet zo boodschapperig en ik vind dat ze er altijd voor moet oppassen vanuit een vol wassen standpunt voor kinde ren te schrijven". Hervormd Nederland over paus Paulus: „Achteraf moet worden gesteld, dat de nieuwe glans, welke het pausschap dank zij Joannes begon te krij gen, bij het pontificaat van Paulus is verdoft. Paradoxaal is dat dit gebeurde door de aanhoudende zorgen van de paus voor het aanzien van dit ambt. De angst leek een van zijn trouwste raadgevers". En over de Marokkanen: „Hoe men dit beleid van de staatsse cretaris ook mag kwalificeren, het is niet het royale beleid dat het program van haar eigen partij het CDA voorstaat. Krenterigheid is toe!, al geen deugd, maar in dit geval dreigt het bovendien een gevaarlijke en onbarmhartige eigenschap te worden". Ook een interview met Gro ningse wethouder Max van den Berg, die voorzitter van de Pv dA wil worden. „Ik zal dan voorstellen om twee dingen aan elkaar te koppelen. Het enthousiasmeren van de leden en het vergroten van de geloof waardigheid van de eigen par tij. We moeten proberen de mensen van het CDA ervan te overtuigen dat alleen het dui delijk trekken van politieke consequenties verantwoord is. Dat lijkt me een betere manier om mensen naar je toe te trek ken dan op de buitenkant te spelen zo van: we zijn zo erg niet".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7