LANGS WATERWEGEN Katwijkse reders woning moet wijken voor kustversterking Streek genoten schitterden bij badkuip races in Hoorn KIEZEN TUSSEN KUNSTMEST EN WASPOEDER Recordjaar i Keukenhof Boom kwekerijdag STAD/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1978 PAGINA 5— Een zomervakantie lang zullen LC-verslaggever Ed Jansen en LC-fotograaf Bart Spijker met een door het Bootcentrum in Zoeterwoude beschikbaar ge stelde boot de wateren van Midden-Holland door kruisen. Vrijwel dagelijks houden zij u op de hoogte van hun ervaringen en belevenissen. Na tuurlijk kunt ook u daarbij helpen. Gewoon door op de LC-bemanning af te stappen en te vertellen wat u te vertellen hebt. Leuke; vervelende, opmer kelijke of rare zaken kunt u altijd kwijt aan boord van de LC-boot. In elk geval staat de koffie klaar.... Na afloop kwam de TROS- leiding evenwel naar met toe me de vraag of ik met nog vijf anderen een toegift voor het publiek wilde geven. Mij best. Ik deed het toen maar wat rustiger aan en werd tweede. Achteraf werd mij toen gezegd dat ik verloren had en dat alleen die finale telde voor de titel." Nog immer is Theo niet over zijn verbazing heen. Maar vele anderen met hem want de organisatie rammelde aan meer kanten Bij de ceremonie pro toe o- laire werd de eerste prijs „per ongeluk" aan de nummer vier op de ran glijst uitgereikt Die bleek daarop aanmerkelijk sneller dan eerder die dag in zijn badkuip, want nauwelijks had hij de beker in ont vangst genomen, of hij ging er als een haas met het kleinood vandoor, de lei ding in totale verwarring ver achter zich latend. Maar ondanks alle teleur stelling zullen de streekge noten het volgend jaar beslist niet laten afweten. „Welnee, we weten dan wat ons te wachten staat en zullen daar rekening mee houden", aldus Rob, Martin en Theo.. Dat lege badkuipen op z'n minst evenveel genoegen kunnen verschaffen als volle, werd vorige week in de binnenhaven van het Noordhollandse Hoorn weer eens duidelijk gemaakt. Nationale badkuipra ces had de TROS-tele- visie daar op touw gezet en getuige de tientallen monstrueus uitgedoste badkuipen die aan de start ver schenen, kan ditmaal zeker niet gesproken worden van een on zinnig brok amuse ment van Neerlands op één na omstreden omroep. Omdat de bemanning van de LC-boot zich de laatste weken buitensporig interes seert voor alles dat zich op en om het water afspeelt, werd middels tussenkomst van de TROS-persdienst dan ook terdege „voeling" gehouden met het gebeuren in de haven van Hoorn. Een uitstapje met de One- dinkruiser werd als over dreven ervaren. Niet noodzakelijk boven dien omdat een aantal deelnemers aan het bad- kuipgebeuren in de Leidse regio woonachtig is, dus op vaarbare afstand. In een achtertuin van een woning aan de Hoogmadese Kerkstraat sleutelden de 24-jarige Rob Hoogeboom uit Hoogmade en vriend Martin Ouwerkerk (27) uit Leiden om precies te zijn een week aan een schoe penrad-badkuip. Het bleek te gehaast want eenmaal in de haven van Hoorn kwa men beide kornuiten niet verder dan de middenmoot. „We hoorden het te laat", luidt het plausibel excuus van Rob. „Als we het allemaal eerder hadden geweten, hadden we ons beter op de bouw kunnen voorbereiden. Nu klopte er niet veel van de overbren ging van de tandwielen aan het voortdrijvings-mecha- niek." Om precies te zijn 35 seconden hadden de Leide- naar en de Hoogmadenaar nodig om het veertig meter tellende parcours te over bruggen. ruim 11 seconden langer dan de winnaar. „Toen we de eersten over de baan zagen gaan wisten we al dat er voor ons weinig eer meer te behalen viel. We hadden namelijk al uitgebreid op de Does geoefend en kwamen iedere keer niet verder dan 35 seconden". Het was niet de laatste deceptie die Rob en Martin, in het dagelijks leven constructeur en buschauf feur, tijdens de badkuipra ces moesten incasseren. Toen alle deelnemers zich gingen opmaken voor de grote finale, een soort toegift voor het publiek, maakte een stevige golf een eind aan de drijvende krachten van hun produkt Een toegift aan het publiek werd ook een andere streekgenoot noodlottig. Tijdens de opnamen van het badkuipracen, die de TROS-tv volgende week dinsdag op het scherm zal brengen, verspeelde de Noord wij kerhouter Theo Broekhof in de toegift de nationale titel. Een maand huisvlijt en een 15pk motor brachten weliswaar in de categorie „gemotoriseerd" de snelste tijd op de klok ken, maar in de grote finale werd Theo tweede en die uitslag bleek opeens bindend. „Gek hoor", meenl Theo nog steeds al wil hij er verder geen punt van maken. „In de reglementen staat duidelijk dat degene die de snelste tijd maakt, de winnaar is. En die snelste tijd heb ik gemaakt. Martin Ouwerkerk en Rob Hoogeboom 'Winnaar Theo Broekhof, die later verliezer bleek. Ik heb soms van die dagen dat ik er geen touw meer aan kan vastknopen. Lees je de ene dag dat je abso luut moet stoppen met het smeren van roomboter op je brood als je althans niet vroegtijdig de pijp aan onze Maarten wil geven, de volgende dag prijkt in de STER-spots een zekere KJ ara de Koe die je met de hulp van een uiterst onno zel stuk nageslacht in een weinig verheven „Ja moe, nou moe-dialoog" aan je verstand wil peuteren dat al die echte boter helemaal Vgeen kwaad kan. Viering in Lourdesgrot Zevenhoven Zevenhoven Ter gele- genheid van de katholieke feestdag Maria Tenheme lopneming wordt dinsdag i 15 augustus in de Lourdes- I grot in Zevenhoven een H. Mis opgedragen. De viering begint om half acht. Speciale medewerking 1 wordt verleend door Denny Oosterman met zijn trom pet. Voor deze bijzondere viering wordt evenals vorig jaar een grote opkomst van personen zowel uit Zeven hoven als van daar buiten, verwacht. Lisse De Keukenhof heeft dit jaar een record aantal bezoekers getrok ken. Ruim 940.000 personen uit binnen- en buitenland brachten een bezoek aan de bloementuin van de Bol lenstreek. Volgend jaar viert de Keu kenhof het 30-jarige be staan. De tuinen zijn dan van 30 maart t/m 20 mei geopend van acht 'smor- gens tot acht 's avonds. Of neem nou bijvoorbeeld die reclames voor heerlijk schuimend bier van welk etiket dan ook voorzien. Stuk voor stuk zijn ze erop gericht je aan te zetten om toch op z'n minst wat alcoholischer door het leven te stappen. Dat heb je goed en wel tot je laten door dringen en daar laten die ijskonijnen van het NOS- journaal een of andere hoofdinspecteur van politie vertellen dat ze nu een prima apparaat in gebruik hebben genomen, waardoor het helemaal niet meer mogelijk is de drankcontro leurs wijs te maken dat ze beslist kleurenblind zijn. Vorige maand werd weer zo'n absolute zekerheid op losse schroeven gezet. Al jaren druk ik mijn gade op het hart zo zuinig mogelijk met de waspoeder om te springen. Niet in de eerste plaats omdat een maandsa- laris bij ons doorgaans rond de 22ste er al door heen is gejaagd, maar ook omdat veel wasmiddelen fosfaten bevatten en die fosfaten, zo had ik mij laten vertellen, zijn slecht voor ons milieu. Smerige vergaarbakken bij waterzui veringsinstallaties en ander ethisch onverantwoord fotomateriaal in geïllus treerde weekbladen deden mij al jaren naarstig speu ren naar het al dan niet aangegeven fosfaatpercen tage op ieder pak wasmid del. Op een avond legt mijn vrouw het avondblad op mijn schoot. Zeker niet uit slaafse gewoonte, want normaal gesproken loopt ik zelf de zeventien treden de trap af naar de brievenbus. Vandaar ook dat direct mijn aandacht verscherpte. En jawel hoor, op de voorpagina van het bewuste avondblad met grote let ters: „NIET FOSFAAT MAAR STIKSTOF'BE DERFT HET WATER". Zonder acht te slaan op het triomfantelijke gezicht van mijn stuurse eega begin ik te lezen. Blijkt de een of andere hooggeleerde dame uit Utrecht in opdracht van het Hoogheemraadschap Rijnland te hebben uitge zocht waar het water in Midden-Holland nu wel zo vies van wordt Na een regel of tachtig en het vele malen raadplegen van de Dikke van Dale - dewelke u niet moet verwarren met een mijner corpulente tantes met die naam en die zich zelfs na een vele maanden durend afslank- dieet nog slechts met moeite in maat 48 weet te persen - werd mij duidelijk dat niet fosfaat maar de stikstof die in kunstmest zit de grote boosdoener is. Uit wraak en omdat onze waspoeder toch op was, heb ik de volgende dag meteen een groot pak mét fosfaat gekocht. Toevallig ook nog goedkoper als zónder, althans waar ik mijn inkopen doe. Maar nog werd mijn ge moedstoestand geen stabili teit gegund, want de vol gende dag brengt datzelfde avondblad een interview met ene dr. Golterman, directeur van een Instituut voor Zoetwaterbiologie uit Nieuwersluis, waar overi gens wel meer aardige gebouwen staan. Daann stelt dr. Gol terman dat het verhaal van de Utrechtse dame slechts ten dele waar is en dat zowel stikstof als fosfaat het oppervlakte-wa ter vervuilen. Alleen, zo zegt hij, kan je de boeren moeilijk verbieden kunst mest te gebruiken. Met fosfaat ligt dat anders en door fosfaatvrije wasmidde len te gebruiken kun je de watervervuiling al voor de helft terugdringen. Hoewel ik nog een ogenblik met de gedachte heb ge speeld om ook maar mijn eigen groenten en aardap pelen te gaan verbouwen, heb ik uiteindelijk mijn het hart gedrukt zuinig met wasmiddelen om te sprin gen. Alle beetjes helpen, of niet soms. i j in Boskoop Boskoop De VW/afde- ling Boskoop houdt zater- dag 19 augustus weer een I open-huis-boomkwekerij- dag met de „Kring Bos- I koop van de Nederlandse j Bond van Boomkwekers". Belangstellenden kunnen I zich 19 augustus tussen nc- I gen uur en half vier mel- I den in de Beurshal achter I Hotel Florida aan de A.P. van Neslaan. I Van daaruit vertrekken regel- j matig bussen naar de diverse j Boskoopse bedrijven, waar de 1 deelnemers onder deskundige leiding worden rondgeleid. j Men kan dan zien hoe men in de praktijk rhodondendrons, l azalea's, coniferen, vaste plan- j ten, heesters, rozen en dergelij- j ke kweekt. Bovendien staan er op diverse bedrijven machines j demonstratieklaar. De kosten van deelname aan I de open-huis boomkwekerijdag 1 bedragen voor volwassenen vier gulden per persoon. Kin deren tot en met twaalf jaar betalen twee gulden vijftig. Na afloop van de excursie ontvan gen de oudere deelnemers een kwaliteitsprodukt van de Bos koopse boomkwekerij. llllIIIIIlllliOIII SLOOP VOOR VERBETERING HOOGWATERKERING KATWIJK De hoogwaterkering in Katwijk moet worden versterkt. Hiertoe zou aanvanke lijk de Boulevard moeten worden verhoogd tot 7 of 8 m boven ANP. Plannen in die richting zijn nooit uitgewerkt omdat de Boulevard in zijn huidige vorm te belangrijk is voor het toerisme en de recreatie. Bovendien zou dan een groot deel van de bebouwing aan de Boule vard moeten worden geamoveerd, wat een on verantwoorde verminking van Katwijk/zee zou betekenen. Ook het aanleggen van een verdedigde hoogwa terkering onmiddellijk langs de kust, in de vorm van een met asfalt beklede dijk, is niet aantrek kelijk. Weliswaar zou hiervoor minder bebou wing geamoveerd moeten worden, maar een dergelijke dijk wordt toch niet als esthetisch ervaren. Hoewel vast is komen te staan dat elke andere vorm van hoogwaterkering anders dan vlak langs het strand, minder veiligheid biedt, zijn b en w van Katwijk toch voorstander van het realiseren van een hoogwaterkering meer land inwaarts. Deze kering lijkt binnen redelijke termijn te verwezenlijken in samenhang met de uitvoering van renovatie- en sanerings plannen in Katwijk. Voor een deel bevindt het thans aangewezen gebied voor de hoogwaterkering zich al op de wenselijke hoogte van 7 m boven ANP. De lager gelegen delen zullen tot op deze hoogte worden gebracht. Deze lagere terreinen liggen bij de Voorstraat en bij het Prins Hen- Het karakteristieke pand „Meerburg". grijpende gevolgen hebben voor ondermeer de bebouwing tussen Zuidstraat en Voorstraat. De ze zal ingevolge het vigerende bestemmingsplan worden geamoveerd en het vrijkomende terrein zal als plein worden ingericht. Deze werkzaam heden zullen in 1979 en 1980 in uitvoering worden genomen. Het terrein tussen de Voor straat en de Noordstraat is inmiddels al voor een deel opgehoogd in verband met de bouw van nieuwe woningen. De meeste problemen zal de op-hoging van het gebied Tramstraat. Hoog straat en Sluisweg opleveren. Dit gebied is het laagst gelegen. In dit deel ligt ook het pand „Meerburg", een uit het begin van deze eeuw daterende reders- woning dat wordt gezien als een voor de omge ving zeer karakteristiek pand. Ten behoeve van de versterking van de hoogwaterkering moet dit pand worden gesloopt. B en w verwachten dat er actie gevoerd zal worden tegen deze sloop. De kosten van de versterkingswerkzaamheden zijn geraamd op 2.750.000,-. Het voorstel over te gaan tot de ophoging van de waterkering komt aan de orde in een raadsvergadering die donderdag 17 augustus in het gemeentehuis van Katwijk wordt gehouden

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5