BUSVERKEER KRIJGT ABSOLUTE VOORRANG IN BREESTRAAT ECONOMISCH WEL EN WEE Noord teleurgesteld over vertragingen bij rehabilitatie Tegeltableau voor Nederlands elftal Woning aan J. P. Coenhof uitgebrand WENSEN EN VRAGEN DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1978 LEIDSE COURANT El Cid-week Ter gelegenheid van de EU Cid-week, die maandag 14 augustus begint met de verwelkoming van de eerstejaars studenten in de Pieterskerk door burgemeester Vis, zijn er in de studentendisco-dancing Koets-o-theektwee life optredens. Woensdag 16 augustus komen Sjef van Oekel en Barend Servet naar de dancing aan de Leidse Kruis straat. Het optreden begint om acht uur. De Koets-o-theek is dan tot twee uur open. Donderdag 17 augustus doet de Nederlandse popgroep Herman Brood and his Wild Roman ce van zich horen in de discotheek en wel vanaf tien uur. De toegangsprijs tot dit concert is twee gulden vijftig. De life optredens zijn alleen toegankelijk voor kaarthouders en hun introducees. Straat in, straat uit (Zoals bekend ontvangt elke inzender van eet sprongetje" een L.C.-surprise. Inzendingen Courant, postbus 11, Leiden. 0 Aan het Kort Rapenburg 17 Ginsberg de zeefdrukkerij „Emco" gevestigd. ,p.v. de voormalige boekhandel O Aan de Kloksteeg 11 is behalve de bestaande „Stichting Kamerbureau Hansen" tevens ,,'t Oude Klokhuys", kleinhandel in antiek en curiosa, gevestigd. 0 Aan de Willem Barentzstraat 5 is „Hobby Techniek Internatio naal B.V.", im- en export van film, foto en optische apparatuur, gouden en zilveren voorwerpen en expl. van winkels, gevestigd. 0 Aan de Lammenschansweg 23 i ling bij verkoop en plaatsing deuren, j de papiergroothandel „Erma" bij de Witte Schoenenhal 0 Aan de Beestenmarkt 6 is bij de Witte Prijzenhal, winkel in huishoudelijke art., tuinmeubilair, camping art., matrassen e.d., de opheffingsuitverkoop begonnen. 0 Aan de Vrouwenkerkkoorstraat 24 wordt de derde Leidse vestiging van de meubelwinkel „Manauhal B.V." geopend. LeidenPorceleinfabriek „De Leidsche Fles" zal eind augustus een tegeltableau aan de KNVB aanbieden. Het tableau bestaat uit dertig tegeltjes met daarop de portretten van de voetballers die meegedaan hebben aan de wereldkampioenschappen in Argentinië, hun coach Happel, trainer Zwartkruis en de arts Kessel, geschilderd in Delftsblauw. Het is de bedoeling dat Ernst Happel het tableau namens de KNVB in Zeist in ontvangst gaat nemen. De heer J. Guldemond de inspirator van het geheel en directeur van „De Leidsche Fles" kwam tot dit plan uit enthousiasme voor de voetbalsport. De heer N. Koelewijn, schilder en ontwerper heeft vervolgens het idee vorm gegeven. Het tableau is 90-100 cm. groot geworden en een eikenhouten lijst omsluit het geheel. Op advies van de KNVB zal het cadeau pas eind augustus worden aangeboden omdat het dan meer aandacht trekt. „Zo langzamerhand heeft iedereen zijn buik vol van de wereldkampienschappen voetbal. Laat het het maar eerst een tijdje betijen", aldus de argumentatie van de KNVB. Overigens waren zij erg blij met het idee. De heer Guldemond: dat er nu ook eens iemand de KNVB een cadeau aanbiedt, dat is nog niet eerder gebeurd". Ontwerper N. Koelewijn en inspirator J. Guldemond (rechts) met het tegeltableau. De geblakerde raamkozijnen van de uitgebrande woning. LEIDEN Een uitslaande brand in een flatwoning aan de Leidse J. P. Coenhof heeft gisteravond om half zeven een woning nagenoeg geheel vernietigd. Over het ontstaan van het vuur is nog niets bekend. Tijdens de brand was niemand in het huis aanwezig. De brandweer werd door de buren gealarmeerd. Toen men ter plekke arriveerde was de woning niet meer te redden. De schade beloopt enkele tonnen, want behalve de geheel vernietigde inrichting liepen de belendende percelen ook rook- en waterschade op. Leiden Het openbaar vervoer krijgt in de toekomst de hoogste prio- n7riteit in de Breestraat. Het busver- keer ondervindt vooral in de spitsu ren veel stagnatie van het eveneens door de Breestraat rijdende autover keer. Hiermee worden de kostbare of ti^ minuten die worden gewonnen op de Rijnsburgerweg waar het Experimen teerproject Leidse Baan op een oor na is gevild, keer op keer teniet gedaan. Het Leids college stelt de gemeenteraad in de raadsvergadering van maandag 14 augustus dan ook voor in te stemmen met een variant voor de verkeerscirculatie in de Breestraat, waarin het openbaar vervoer duidelijk wordt bevor derd. Zo gaf wethouder C. Waal van stadsont wikkeling zijn fractie-genoten gisteravond tij dens een vergadering van de PvdA-fractie in overweging de bussen niet meer de halteplaat sen in te laten draaien op de Breestraat, maar op de rijbaan te laten halteren. Hierdoor zullen de bussen zich sneller kunnen voortbewegen omdat geen tijd verloren gaat met het moeizaam invoegen tussen het autoverkeer. De auto's zul len dan moeten wachten op de bus. „De animo van de automobilist om de Breestraat te nemen als doorgaande route zal hierdoor aanzienlijk afnemen", voorspelde de wethouder. Een ander voorstel om het openbaar vervoer te bevorderen is om de bussen bij de Prinsesseka- de en de Korevaarstraat een voorstart te geven, Marktenroute Tijdens de fractievergadering kwam tevens de marktenroute aan de orde. In oktober zal de Botermarkt weer voor verkeer kunnen worden opengesteld, nadat de wallekanten zijn ver nieuwd. Wethouder Waal wees er zijn partijge noten op dat het tijdstip waarop moet worden beslist of dit deel van de marktenroute als voetgangersgebied of als route voor het langza me verkeer moet worden aangemerkt met rasse schreden nadert. Gezien het feit dat gebleken is dat de huidige situatie van tweerichtingver- keer in de Breestraat niet nadelig is, overweegt het Leids college om de marktenroute van het Gangetje tot de Mandenmakerssteeg als route voor het langzame verkeer in te richten. Deze route zou dan worden doorgetrokken naar het Galgewater, waar in de toekomst gebruik kan worden gemaakt van het fiets- en voetgangers bruggetje (de Rembrandtbrug) in de richting, van het station. Of over het terrein van de voormalige zeevaartschool aan het Noordeinde in de richting van Zuid-west. Deze doortrekking van het langzame route is noodzakelijk geworden, nu het zo langzamer hand voor fietsers en voetgangers levensgevaar lijk is zich op het Noordeinde te begeven. Bij de uitwerking van het verkeerscirculatieplan zullen voor wat betreft het Noordeinde ook enkele varianten worden gemaakt. Zo overweegt het college het van het Kort Rapenburg rechtsaf het Noordeinde oprijden door auto's te verbie den. Tevens willen b en w het trottoir van het Noordeinde met een tegel verbreden en deze stoepen van paaltjes te voorzien, waardoor het onmogelijk zal zijn op de stoepen te parkeren. wel deze nieuwe voorziening de bewo ners tot tevredenheid stemt, hebben zij toch nog wat bezwaren tegen het afwer ken van het geheel. De fraaie voorzie ning wordt voor een groot deel teniet gedaan door de aanwezigheid van de zijmuur van het pand Prinsenstraat 6. Na de sloop van Prinsenstraat 8 is er niets meer aan deze voormalige binnen muur gedaan. Ten behoeve van de toekomstige bewo ners van de flat aan de Langegracht (oud-bewoners van de Sophiastraat- Noord) dringt Plan Noord aan op een snel herstel van het Huigpad en het Huigpark. Deze voorziening achter het flatgebouw is ernstig verwaarloosd in de tijd dat er bouwactiviteiten aan de Langegracht plaats hadden. De vreugde over de renovatie van de woningen aan de Van Hogendorpstraat heeft slechts kort geduurd. De wonin gen ondervinden veel wateroverlast. On danks véle klachten zijn de definitieve maatregelen tegen deze overlast nog steeds uitgebleven. De autosloper, die op de hoek van de Molenstraat en de J. W. Frisostraat is gevestigd doet ernstig afbreuk aan de woonomgeving. Ondanks herhaalde toe zeggingen van het gemeentebestuur dat de autosloper van deze plaats zal ver dwijnen, is hij er nog steeds. Hij schijnt zijn nering zelfs te hebben uitgebreid met oude wasmachines die voor de kraak uit worden opgehaald en die op straat worden gedemonteerd. De bezoekers van café Molenstraat be zorgen de omwonenden veel overlast. Volgens het wijkcomité bestaat de klandizie van het café bijna uitsluitend uit Leidenaren, die van buiten de wijk komen aangewaaid. Vechtpartijen en vandalisme van deze cafébezoekers be horen bijna tot de orde van de dag. Het wijkcomité dringt er in „Wensen en Vragen IV" bij het gemeentebestuur op aan voldoende wisselwoningen neer te zetten voor de bewoners van „Plan Noord", wanneer de rehabilitatie in een stroomversnelling geraakt. De speel-o-theek Pinokkio is een belang rijke voorziening in Noorderkwartier. Het wijkcomité spreekt zijn teleurstel ling uit over het feit dat de subsidie-aan vraag van deze hardwerkende vrijwilli gersorganisatie nog steeds niet is geho noreerd. Tenslotte komt „Plan Noord" met zijn plan van een niet-commercieel klussen- project op de proppen. Dit project wilde Plan Noord opzetten ten behoeve van oudere bewoners die met kleine klusjes in en rond hun huis zitten. Anderhalf jaar geleden werd, voor de start van dit klussenproject een werker in W.S.W.-verband aangevraagd. Na ruim een jaar van „trekken" door het wijkcomité kwam er volgens „Plan Noord" een „niet gemotiveerde afwij- LEIDEN Het wijkcomité „Plan Noord" is slecht te spreken over de voortgang die de rehabilitatie van de wijk maakt. Het comité: stelt in „Wen sen en Vragen IV" dat er weliswaar veel gerealiseerd is, maar dat dit nau welijks heeft bijgedragen tot meer ver trouwen van de bewoners in de stede lijke overheid, p Veel renovatie en nieuwbouwplannen schijnen volgens een vast vertragings schema te verlopen, waardoor er een gevoel van moedeloosheid bij de betrok kenen ontstaat", al dus „Plan Noord". Als voorbeeld noemt het wijkcomité de vertragingen die zijn opgetreden bij de nieuwbouw in de Sophiastraat-NoQrd, die ontstonden en naar aanleiding van protesten van de bewoners over onder meer de hoogte van de huur in de nieuw te bouwen woningen. In totaal heeft „Plan Noord" twaalf wensen en vragen „Het zijn stuk voor stuk frustratie-bronnen voor de betrok kenen", aldus Plan Noord. Het is het wijkcomité een doorn in het oog dat nog steeds geen beslissing over het pand Bronkhorststraat, waar vroe ger een bedrijf was gevestigd, is geno men. Het wijkcomité heeft de gemeente gevraagd het pand te mogen inrichten als vergaderruimte. „Alweer een half jaar wordt dit plan tussen subsidiepot- ten en instanties heen en weer gegooid", aldus het wijkcomité. „Niemand kan er meer een touw aan vastknopen wat er nu uiteindelijk gaat gebeuren". Het bedrijfspand aan de Waldeck Pyr- montstraat is eveneens een „steen des aanstoots in de wijk. Hoewel al enige tijd geleden het plan is geopperd om het bedrijf te doen verplaatsen, lijkt er geen beweging in de zaak te komen. Het pand moet, volgens de bewoners wor den opgekocht en de grond moet een woonbestemming krijgen. De bedrijf sleiding is het hiermee eens, maar wil van de gemeente een alternatieve vesti gingsplaats krijgen. Wethouder Ver boom heeft enkele maanden geleden gesteld dat de kans op dit laatste onge veer fifty-fifty is. Na enig soebatten heeft de Prinsen straat een speelterreintje gekregen. Hoe Het speelterreintie aan de Prinsenstraat. Voor de vierde maal zijn de Leidse wijkorganisaties door het Overleg Wijkorganen in de gelegenheid ge steld hun „Wensen en vragen" op papier te zetten. Deze „Wensen en Vragen IV" zullen in september ge bundeld worden aangeboden aan het iuwe gemeentebestuur. Vele wen- die de wijken in de vorige bundel hebben geventileerd zijn niet in ver vulling gegaaan. Derhalve zijn er be halve nieuwe wensen en vragen ook oude te vinden. Evenals vorig jaar zal de Leidse Courant de wensen en vragen wijksgewijs behandelen. Thans is het de beurt aan wijkcomité Plan Noord. Het werkterrein van Plan Noord wordt begrensd door de Herensingel, de Maresingel, het Zwarte Pad, het voormalige spoorwe gemplacement en het sportpark Noord. Noorderkwartier is een reha- biliteitsgebied met alle daarbij beho rende specifieke problemen. Thans speelt hier een bestemmingsplan pro cedure. Hierbij hebben de bewoners ruimschoots de gelegenheid gekregen hun „wensen en vragen" naar voren te brengen. Overigens' vraagt Plan Noord zich in alle gemoede af waar- er telkens weer een nieuw „wen sen- en vragenfeest" moet worden gehouden voor de verenigde wijkco- mités. Volgens "Plan Noord" is zij veel meer gebaad bij een vast overleg ïn gemengde- of ambtelijke werk groep vooral waar het gaat om het bespreken van de rehabiliteitsproble-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3