£eidóe0ou/ia/rit Luchtreizigers wacht opnieuw chaos 5 voor u Marokkanen zetten honger staking voort Moord op eier- handelaar opgelost Godsdiensttwisten tussen Zuidmolukkers Vermist jongetje (5) overreden Kort Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur J J Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Donderdag 10 augustus 1978, 68e jaargang no.21116 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Stoomtrein BBC-documentaire'„Stoom- treinromantiek uit het oude In dia" op Ned. I om 21.55 uur. Om 20.45 uur „Vicky Lean- dros". Ned. II om 20.27 uur laatste deel van „Een lied van de sche mering" en om 21.35 uur Hier en nu over vetzucht bij kinde- Perioden met zon Zonnige perioden en nog hier en daar een bui. Matige noord westelijke wind. Max. tempera turen rond 19 gr. Morgen zon op: 6.17. Onder: 21.15. Schev. hoogw.: 8.12 en 20.38. Laagw.: 4.10 en 16.19. Ondanks opschorting uitzetting DEN HAAG/AMSTERDAM (ANP) - Ondanks de mededeling van staatssecretaris Haars van Justitie het bevel tot uitzetting op te schorten gaan de daarmee bedreigde Marokkanen in Amsterdam door met hun hongerstaking. Dit geldt ook voor de sympathisanten, die met deze Marokkanen in de „De Duif" akties voeren. De ministerraad zou vandaag het voorstel van staatssecretaris Haars behandelen. De staatssecretaris heeft haar besluit genomen op aandrang van de Tweede Kamerfracties van CDA en WD. Deze fracties hebben gisteren laten weten weliswaar te staan achter het door haar gevoerde beleid, maar omdat twijfel over deze zaak gerezen is menen beide fracties dat de uitzetting moet worden opgeschort. Dit moet zo lang duren, totdat aldus de fracties van CDA en WD de Raad van State uitspraak heeft gedaan over nog- hangende zaken tegen andere illegaal verblijvende Marokkanen. Deze uitspraak wordt eind september verwacht. Volgens de CD A-fractie heeft Amnesty International nieuwe feiten naar voren gebracht die een hernieuwde afweging noodza kelijk maken. Professor dr. H. Fiolet, secretaris van de Raad van Kerken heeft, zei hij gisteravond in de tv-rubriek Kenmerk weliswaar begrip voor de problemen van de regering, „maar die kan men nooit oplossen door onrecht voor te zetten De Marokkanen moeten volgens dr. Fiolet optreden als aanklagers van de koppelbazen. Omdat deze Marokkanen de koppelaars kennen. Franse verkeersleiders hervatten stiptheidactie (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Luchtreizigers kunnen het komende weekeinde met veel zorg tegemoet zien. De kans op lange wachttijden op de luchthavens van Europa is bijzonder groot nu de Franse verkeersleiders hebben aange kondigd de stiptheidsactie van veertien da gen geleden vrijdagavond te hervatten. Dit betekent dat minder vluchten dan normaal boven Frankrijk zullen worden toegestaan, dat veel vliegtuigen van alternatieve routes gebruik zullen moeten maken en dat enorme vertragingen in het hele vluchtschema zul len ontstaan. De Nederlandse maatschappijen KLM, Mar tinair en Transavia hebben voor het komen de weekeinde tientallen vluchten op het pro gramma staan. Transavia heeft een informa tiecentrum ingericht, waar men dag en nacht telefonische informatie verstrekt over het vluchtverloop van de komende dagen. Trans avia wijst erop dat het van groot belang is dat de passagiers contact houden met hun reisorganisatie of met Transavia, omdat er talrijke vluchten zowel vroeger als later dan de oorspronkelijk vastgestelde vertrektijd zullen worden uitgevoerd. Evenals Transavia wijst de KLM erop dat ook vluchten die niet via het Franse luch truim gaan ernstige vertragingen van de Franse actie kunnen ondervinden. De KLM zal zoveel mogelijk vluchten combineren, zoals bij de vorige actie, door het inzetten van grotere vliegtuigen. Martinair wil eerst de ontwikkelingen afwachten, alvorens maatregelen bekend te maken, om eventuele vertragingen zoveel mogelijk te beperken, aldus de woordvoerder van deze maatschap pij. Martinair verzoekt haar passagiers ech ter in elk geval op tijd op Schiphol aanwezig te zijn. Het merendeel van de chartervluchten t het komende weekeinde (Transavia 57, KLM 37) gaat naar Spanje en zal dus het Franse luchtruim moeten passeren. Als toestemming uit Frankrijk komt voor een vlucht, zal het toestel vrijwel direct moeten opstijgen omdat anders een ander toestel voor gaat. De passa giers moeten dus wel op tijd zijn. Gezien de De Franse verkeersleiders tijdens de waarop tot staking werd men evenwel rekening houden met een kans op een vertraging die enkele uren of veel langer kan duren. De acties van de Franse verkeersleiders beginnen vrijdagavond om zeven uur (in Brest is men al gestart) en zullen worden gevoerd tot woensdagochtend acht uur. De verkeersleiders kwamen tot hun besluit toen hun besprekingen met minister van verkeer Le Theule op niets waren uitgelopen. De vakbondsleiders hadden hogere salariëring, kortere werktijden, meer personeel, het sta kingsrecht en betere apparatuur geëist. Bij de vorige actie moesten passagiers soms dagen wachten op de luchthavens die soms op campings gingen lijken. De luchthaven van Majorca moest tijdelijk worden gesloten omdat er geen parkeerruimte voor de toestel len meer was. „We konden ze alleen nog maar op elkaar stapelen", aldus een wanho pige functionaris van de luchthaven Palma. De Spaanse overheid heeft al laten weten dat het komende weekeinde autobussen en treinen pendeldiensten zullen onderhouden tussen Spanje en Frankrijk en Zwitserland voor het vervoer van toeristen. In Frankrijk zelf wordt het inzetten van militaire ver keersleiders overwogen. B,,Viering" Op Falls Road in Belfast staat het nog brandende karkas van een au tobus Het vervoer middel werd in brand gestoken tij dens de talrijke rel len. die losbarstten tijdens de „vie ring" van de ze vende verjaardag van de internering zonder vorm van proces. De maatre gel werd in 1976 door Labour afge schaft, maar heeft - vooral in IRA- kringen bittere her inneringen achter gelaten. Bij de rel len zijn 23 mensen gearresteerd. Daders in Kopenhagen gepakt KOPENHAGEN (Ritzau) - De Deense politie heeft in Kopenha gen twee Chinezen aangehouden die door de Nederlandse politie werden gezocht wegens een op 24 juli in Roosendaal gepleegde moord. Het tweetal zal worden vastgehou den totdat Nederland een verzoek om uitlevering heeft ingediend. De politie in Nederland vroeg enige dagen geleden via Interpol om op sporing van de twee Chinezen. Zij zouden betrokken zijn geweest bij een overval op een Chinees restau rant. Bij die actie werd de eierhan- delaar Hendrik Ebben doodge schoten. De heer Ebben was het restaurant (dat voor klanten geslo ten was op dat moment) binnenge gaan om bestelde eieren af te leve ren. Toen hij zag dat er een over val gaande was wilde hij de benen nemen, maar een van de vier over vallers schoot hem in koelen bloe de neer. Twee vermoedelijke daders kon den al in Nederland in de kraag worden gegrepen. Het tweetal dat in Denemarken werd gearresteerd was onderweg naar Singapore. Twee Nederlandse rechercheurs zijn vandaag naar Kopenhagen vertrokken om bij de verhoren aanwezig te zijn. Prijs stokbrood weer vrij PARIJS (AP) Voor de eerste maal sinds de Franse revolutie wordt de prijs van stokbrood in Frankrijk vrijgegeven. Minister van Finan ciën René Monory verklaarde gisteren dat er met ingang van zondag geen maxumumprijs meer geldt. Een gemiddeld stokbrood kost nu 1,25 francs. Vlak voor de Franse revolutie veroorzaakte de stijgende broodprijs grote onrust. Marie-An toinette reageerde daar toen op met de beroemd geworden opmerking „dan eten ze maar cake". Kort daarop werd ze onthoofd. Vliegtuig, kaper nog niet terug naar Nederland SCHIPHOL (ANP) - Het lijkt niet waar schijnlijk dat de 20-jari ge jongeman die zondag een DC-9 van de KLM kaapte, binnen enkele dagen vanuit Barcelona naar Nederland zal wor den overgebracht. Dit is de mening van de Rijk spolitiedienst Lucht vaart op Schiphol. Luitenant G. J. Botter- wag, van de Rijkspolitie dienst Luchtvaart, die maandag j.l. met een aantal rechercheurs naar Barcelona was ge reisd in verband met de ze zaak, is gistermiddag op Schiphol terugge keerd. Volgens luitenant Botterwag wachten de Spaanse autoriteiten op het Nederlands verzoek op uitwijzing. „Ik heb de indruk dat wanneer dit verzoek de Spaanse au toriteiten heeft bereikt zij deze zaak snel zullen afwikkelen en Paul G. naar Nederland zullen laten gaan," alus de lui tenant. Vertraging (Van een oi WAALWUK Godsdiensttwisten rijn de oorzaak van onlusten tussen twee Zuidmolukse moslim-groeperingen in bet Noordbrabantse Waalwijk. Met as sistentie van de mobiele brigade uit 's Hertogenbosch slaagde de plaatselij ke politie er gisienmiddag.in de eerder die nacht uitgebroken rellen onder con trole te krijgen. Achttien Molukkers zijn gearresteerd. Dé1 onlusten begonnen in de nacht van dinsdag op woensdag toen een groep jonge Zuidmolukkers, die zich enige tijd geleden afkeerde van zijn godsdienstige leider en een eigen religieuze voorman koos, het huis bestormde van de afge wezen leider. Bij een schotenwisseling werd een Zuidmolukker aan het been gewond. De aanvallers probeerden eni ge huizen in brand te steken. Eerst met assistentie van de te hulp. geroepen mobiele brigade uit s'- Herto genbosch slaagde de Waalwijkse politie erin de zaak onder controle te krijgen. Een deel van de aanvallers werd gear resteerd, een ander deel verschanste zich in een woning. Omdat gevreesd werd dat deze groep verder gewelddadi ge acties zou ondernemen werd na over leg met onder andere het ministerie van Justitie in Den Haag besloten het huis te bestormen. Dit gebeurde gistermid dag om drie uur. Zonder enig verzet gaven de Molukkers zich over. Volgens de Waalwijkse politie gaat het hier zuiver om godsdienstige proble men. Aan de onlusten liggen geen poli tieke aspecten ten grondslag. De politie was al eerder op de hoogte van het dreigende conflict, maar slaagde er niet in een bemiddelingspoging. Er wordt nu „op hoog niveau" onderhandeld hoe de gemoederen te sussen. Jongen (9) gestikt bij spel in zand Hoensbroek De 9-jarige Peter Bernardi uit Hoensbroek is gistermiddag om het leven gekomen toen hij in een zelf gegraven gang tussen twee zandgaten was gekropen. Vermoede lijk is hij door verstikking gestorven toen de gang plotseling instortte. Mond-op-mond-beademing noch zoursto(toediening mocht baten. Samen met drie andere kinderen speelde Peter Bernardi rond vier uur in de buurtschap „de slak" op een braakliggend terrein achter de muisberg. Zij hadden daar twee gaten in het zand gegraven en deze gaten verbonden met een onderaardse gang. Daar kroop de jongen in. SASSENHEIM De vijfjarige Peter H. uit Warmond is gister nacht bij een ongeval op Rijksweg 44 om het leven gekomen. Het jongetje, die al een tijdje werd vermist, en vermoedelijk van huis was weggelopen of verdwaald, werd gisternacht om half twee door een automobilist uit Egmond aan Zee geschept nadat kij plotsellnr de weg overstak. Optocht Gisteren was het 33 jaar geleden dat boven Nagasaki de atoombom werd afgeworpen. Ter gelegenheid daar van werd in het vrede8park in deze Japanse stad, een- demonstratieve lichtoptocht ge houden. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloemen van de Fleurop bloemist. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van Leidse Courant woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het boeket bloemen naar: woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen r antwoordnr. 349. Leiden

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1