Marc Albert voorbeeld van noodzaak beleidswijziging Rustdag in tweekamp schaken onmogelijk FC Den Haag kan weer niet imponeren Zoetemelk in contact met Nederlandse sponsor HOOFDSCHEIDSRECHTER DREIGT MET OPSTAPPEN T\ SPORTLEIDSE COURANTDONDERDAG 10 AUGUSTUS 1978 PAGINA U SCHEVEN IN GEN Marc Al bert zei het op een toon alsof het de meest vanzelfspreken de zaak van de wereld was. !>laar in zijn stem ontbrak ieder spoor van grootspraak, die nog wel eens wil voorko men bij jongelui van zijn leef tijd. Vooral als het ze voor de wind gaat en dat was met de achttienjarige Maastrichte naar zeker het geval. Gisteren bereikte hij voor het eerst in zijn carrière de laatste acht van de nationale tennistitel- strijd door Marian Laudin op overtuigende wijze te ver slaan. „Ik heb hem op condi tie geklopt", sprak Albert la ter. „En dat ben ik ook van plan met Wouter Fok te doen". Als dat zou lukken, heeft bij Marc Albert de echte door braak, die zich al geruime tijd aankondigde, plaats gevonden. Enige jaren reeds geldt de jeugdige Limburgse Athe neum-leerling als één van de meestbelovende tennissers van ons land. Waarvan hij onlangs nog het bewijs leverde door de Nederlandse jeugdtitel op zijn naam te brengen. Maar zijn onmiskenbare aanleg heeft Al- bert er nimmer toe kunnen brengen zijn schoolopleiding (al was het maar gedeeltelijk) buitenspel te zetten en zich helemaal op tennis toe te leg gen. Ook bij hem doemde steeds weer als obstakel in zijn sportieve ontwikkeling de studie op. Aanvankelijk kon de Limbur ger sport en studie behoorlijk combineren, maar vorig jaar stagneerde dat. Albert bleef in de vijfde klas van het Athe neum zitten en heeft nu nog één jaar voor de boeg, waarin hi] zijn aandacht meer op de boeken dan op het racket zal richten. Marc Albert is op dit ogenblik het beste voorbeeld van de dringende behoefte aan een beleidswijziging bij de tennisbond, waarbij eindelijk eens iets op poten wordt gezet zodat studie en sport eenvou diger tot elkaar zijn te bren gen. De KNLTB denkt met de gedecentraliseerde training op de goede weg te zijn, maar een speler als Albert moet toch elke week enige keren vanuit Maastricht naar Goirle reizen om onderricht te krijgen. Een weinig gelukkige gang van za ken. En het ziet er niet naar uit dat de weinig flexibele bond deze situatie waar ook andere jongere spelers door worden geremd, snel zal ver anderen. Te gauw wordt er geschermd met „de school" als een talent blijft steken en te weinig wordt onderzocht of het niet anders kan. Marian Laudin, de gisteren door Marc Albert verslagen ex-Tsjech, sloeg de spijker - overigens niet als eerste - op de kop toen hij zei, dat een speler van het kaliber Albert al enige jaren bezig zou moe ten zijn toernooien te spelen als hij het in deze sport ooit enigszins wü maken. „Jongens van zijn leeftijd uit vele ande re landen doen dat al lang, mede doordat de begeleiding daar goed is. Doordat jonge ren ginds meer worden opge vangen en beter gestuurd, bre ken er elders veel meer talen ten door. Wanneer een jongen als Albert het bijvoorbeeld volgend jaar zou gaan probe ren, na zijn schooltijd, ligt hij al meteen stukken achter. Het zal met hem waarschijnlijk net zo gaan als met Sanders. Eerst studeren en dan pas nog een poging doen met tennis iets te bereiken. Dat is jam- Somber Een somber perspectief en het is al vele keren eerder gesig naleerd. In het niet zo verre verleden zijn er Nederlandse spelers geweest die wel de mogelijkheden kregen op pad te gaan, maar dan schortte het weer aan de mentaliteit. Ze konden niet goed tegen het alleen zijn, Fred Hemmes en Jan Hordijk (die inmiddels 1111111118 88 Marc Albert, het jeugdige talent uit Maastricht, bereikte gisteren door een overwinning in vier sets op Marian Laudin de laatste acht van de Nederlandse tenniskampioenschappen als achtentwintig-jarige met er een nieuwe lichting spe- toernooitennis is gestopt) zijn Iers, maar van het kwintet de voorbeelden. Inmiddels is dat tot de hoogste centrale training behoort (Vletter, Van Boeckel, Albert, Lapré en Janssen) heeft alleen de laat ste echt gekozen. De zeven tien-jarige Beverwijker heeft zijn school vaarwel gezegd en probeert als tennisser furore te maken. Vooralsnog met weinig succes, want hij ver loor in de eerste ronde in Scheveningen van Klaas Vis- scher. De durf is er in ieder geval bij Frank Jansssen en dat is bemoedigend. Hij zal van nu af aan kunnen worden uitge zonden om zoveel mogelijk te spelen, de enige manier om iets te bereiken Maar dan duikt er onmiddellijk (weer) een probleenm op: de tennis bond heeft niemand die als begeleider van de jonge Noordhollander kan fungeren. Men is wel op zoek, maar er zijn zelfs nog geen namen ge vallen van kandidaten Het is voor Frank Janssen te hopen dat zijn moed om de sprong naar het avontuur te maken niet zal resulteren in de ont dekking dat zijn dappere po ging moest mislukken omdat er van bondswege te weinig uit ging. Naast de zege van Mare Al- bert op Marian Laudin sprong gisteren op de Mets nóg een resultaat in het oog. De tot de bondstraining behorende Ha genaar Huub van Boeckel (vo rig jaar nog kwartfinalist in Scheveningen) moest het loo tje leggen tegen de negentien jarige Benno van Veggel uit Nijmegen. De grotere beheer sing van Benno van Veggel gaf in dit duel, waarin soms meer vloeken te horen waren dan er goed spel te zien was (maar deze heren vormen geen.' uitzondering), de doorslag. „Ik train wat voor mezelf", ver klaarde Van Veggel later. „Ik ben te oud voor de bondstrai ning, dus dan moet het maar zo. Maar ik voel me helemaal niet tussen de wal en het schip gevallen. Het bevalt me zo goed". Van Veggel, die vanuit de kwalificatieronde het hoofd toernooi bereikte en eerder af rekende met Martin Koek, maakt echter gezien zijn spel wel degelijk aanspraak op aandacht van bondswege. FRANK WERKMAN Frits Don - Klaas Visscher 6-1, 5-7, 6-2; Wouter Fok - Michel Schapers 7-5, 5-7, 6-2, 6-3; Fred Hemmes - Rob Mentink 6-1, 6-3, 2-6, 7-5; Louk Sanders - Guido Hornman 6-3, 6-4, Damesenkelspel - kwartfinales: i de Torre 6-1, 7-5. herendubbelspel, tweede ronde: Fred Hemmes/Martin Koek - Hans Salomé/Anneloes Schothorst 6-4, 6-1; Jeske van Erven/Saskia Krens- Micky Albers/Marcella Mesker 6-4, 6-2; Els Veentjer/Trudy Walhof - Anette Bouwer/Bernardine Sluij- ter 6-2, 6-2; Marianne van de Tor- re/Mariette Pakker-Nora Blom/In ge Korsten 7-6, 1-6, 8-6. Schapers 3-6, 6-0, 6-2; Nanette Schutte/Appelboom-Marianne van de Torre/Adema van Scheltema 7-5, 6-4, Mariette Pakker/Laudin- Jeske van Erven/Van de Wilden berg 6-2, 6-3, Marijke Schaar/Keu- nen-Marcella Mesker/Lapré 6-4, 6-3, Inge Korsten/Vaarties-Judith Salomé/Gorter 6-3, 68. Els Veen- tjer/Koek-Annet Bouwer/Mentink 68, 7-6, Karin Moos/Van Geuns- Anneloes Schothorst/Albert 6-4, VALKENSWAARD - Joop Zoetemelk die gisteravond in de Ronde van Val kens waard gereputeerde sprinters als Roger de Vlaeminck, Freddy Maer- tens en Jan van Katwijk te snel af was heeft een eerste gesprek gehad met de directie van Jet Star Jeans, dat dit seizoen één van de Nederlandse prof- ploegen sponsort. Het contact tussen Zoetemelk en de sponsor is gelegd door Piet Liebregts, die de Nederlandse professional weg- ploeg tijdens het wereldkampioenschap zal begeleiden. Zoetemelk zal vermoede lijk in het volgende seizoen „vrij" zijn omdat MIKO, de huidige sponsor van de ploeg waarvoor hij rijdt, het plan heeft opgevat te stoppen. Mercier is echter van plan door te gaan en is op zoek naar een bedrijf dat mede de wielerploeg zou willen bekostigen. De plannen van Jet Star zijn nog niet definitief, maar na het eerste seizoen stelt directeur Joop de Gans zich op het standpunt dat doorgaan alleen werke lijk zin heeft wanneer het op grote schaal kan gebeuren en als er ook met een ploeg kan worden gereden in wer kelijk belangrijke wedstrijden zoals on der meer de Ronde van Frankrijk. Die mogelijkheid zou er zijn, wanneer Zoe temelk inderdaad vrij komt en Mercier en het Nederlandse bedrijf tot overeen stemming kunnen komen. Een eerste gesprek tussen de beide be drijven zal plaats vinden na de proftour van Nederland. Jet Star, dat een redelij ke Nederlandse inbreng in de profploeg wil, heeft inzage gekregen in de finan ciële eisen van Joop Zoetemelk en meent dat, in samenwerking met een ander bedrijf, een grotere opzet van een profploeg zeker een haalbare zaak. is. Sportwereld ALKMAAR Kurt Welzl is voorlopig uitgeschakeld. De Oostenrijkse aanwinst van AZ '67 heeft de enkelbanden van het rechterbeen gescheurd. BLACKPOOL - Ad Gevers is de nieuwe leider in de profron de van Groot Brittannië. In de tweede etappe werd Gevers vierde achter de Belg Patrick Verstraete. In het algemeen klassement heeft Gevers nu drie seconden voorsprong op Johan van de Velde. AKITO De Japanner Masas- hi Kudo is gisteren wereldkam pioen boksen in de zwaarwel- terklasse (versie WBA) gewor den. De titelhouder Eddy Gazo uit Nicaragua werd op punten geklopt. OOST BERLIJN - De Oost- duitse atleet Wolfgang Schmidt heeft het wereldrecord discus werpen verbeterd. Drie weken voor het begin van de Europe se atletiekkampioenschappen in Praag wierp Schmidt de dis cus 71,16 meter. Het oude re cord stond met 70,86 meter op naam van de Amerikaan Mac Wil kins. ZWOLLE In navolging van een aantal eredivisieclubs heeft ook PEC Zwolle de zondagmid dag als voetbaldag afgezworen. Met ingang van het komende seizoen gaat PEC Zwolle zijn thuiswedstrijden op zaterdag avond spelen. EINDHOVEN - De Eindhove- naar Jan Rekers wordt de nieuwe assistent van trainer Kees Rijvers bij regerend landskampioen PSV. Hij volgt in deze functie de naar Willem II vertrokken Henk de Jonge op. De Franse international Michel Platini. die dinsdagavond m de competitiewedstrijd tussen Saint Etienne en zijn club Nancy een drievoudige beenbreuk opliep, zal dit seizoen niet meer kunnen spelen. Aanvankelijk hoopten de artsen die Platini opereerden dat hij na vier maanden wel weer in staat zou zijn met voetballen te beginnen Die visie is te optimistisch gebleken. Gisteravond werd officieel bekend dat Platini dit jaar niet meer kan spelen. TENNISSTRIJD IN NIEUW VENNEP Hans van der Loo trekt zich terug NIEUW VENNEP Wit weggetrokken stapte gisteren Hans van der Loo, no 2 geplaatst in het HEB, no 1 in het HDB met Bob van Overbeeke en no 1 met Henny Fehling in het GDB, van de baan na zijn zege in het GDB op het duo Roel Bosma/Ans Vink, 6-1, 64. Het viel iedere kijker op dat Van der Loo niet helemaal in orde was, maar niemand en stellig ook de wedstrijdleiding niet, dacht er ook maar een moment aan dat hij de strijd zou staken. Dat deed hij echter wel. „Hij zag in die partij op gegeven moment drie i.p.v. één bal op zich afkomen", aldus zijn broer en wedstrijdleider Ronald van der Loo. Na de toernee met de jeugdploeg van de KNLTB t/m 18 jaar in West-Duitsland kreeg Hans van der Loo tijdens het spelen last van duizelingen. Hij wilde echter niet afhaken in het tennistoernooi, fanatieke wedstrijdspeler als hij is. De resultaten waren niet daverend, maar ook niet zo beneden peil dat hij met de neus op de feiten werd gedrukt. Totdat in Nieuw-Vennep het doek voorlopig voor hem viel. Jammer voor het toernooi dat in hem een serieuze kandidaat voor de titel in het HEB voortijdig zag verdwijnen. Er kwamen gisteren meer verrassingen, zij het dan van andere aard. Bij de dames moest de ervaren Janny Hogenkamp uit Zandvoort wijken voor Marjolein de Jonge uit Beverwijk in een partij, die op een finale-dag zeker niet zou hebben gedetoneerd. Pas in de derde set kon laatstgenoemde doordrukken, 6-4, 6-7, 2-6. (Van c sportredactie) HAARLEM FC Den Haag heeft gisteravond in een oefen duel tegen amateur hoofklas- ser EDO in Haarlem niet kun nen imponeren. Het werd ten slotte een benauwde zege van 2-1 dankzij treffers in de twee de helft gescoord door Henk van Leeuwen en Roger Albert- Het grote manco van het spel van FC Den Haag was ditmaal het afwerken van de kansen. In de eerstg' helft creeerde de ploeg van trainer Piet de Vis ser zich ondanks matig spel legio mogelijkheden, maar de concentratie liet alles te wen sen over. Zo verschenen Lex Schoenmaker die eveneens Joop Korevaar na zijn blessure weer een halve wedstrijd speel de Henk van Leeuwen en Fred Goemans alleen voor de doelman van EDO, maar tref fers leverde dit niet op. Na de pauze, toen de ernstig tegenvallende Oeki Hoekema zijn plaats had moeten afstaan aan Bert Blijie en Rob Ouwe hand voor Lex Schoenmaker in het veld was gekomen, liep het iets beter bij FC Den Haag. maar groots werd het allemaal niet. Ouwehand was evenals afgelopen zondag tegen Leices- ter City nog één van de betere spelers en hij stond dan ook aan de basis van beide doel punten. Voor EDO scoorde Leo van der Lubbe tegen, waarna FC Den Haag nog diverse mogelijkhe den kreeg de amateurs op rui mere achterstand te zetten. Het bleef evenwel bij 2-1. Joop Ko revaar werd in de tweede helft nog vervangen door John Lo- rié, terwijl Cees Tempelaar en René van Antwerpen de plaat sen in namen van respectieve lijk Roger Albertsen en doel man Hans Galjé. Ajax had tegen de amateurs van Zandvoortmeeuwen een buitengewoon, productieve bui. De Amsterdammers wonnen met 8-0 dankzij treffers van Ray Clarke (viermaal), Geert Meijer (tweemaal), Simon Ta- hamata en Frank Arnesen. Roda JC won gisteravond in Weert met 5-1 van de tweede klasser ODA. Dick Nanninga "(tweemaal), Theo de Jong, John Pfeiffer en een eigen in zet van de amateurs waren voor deze score verantwoorde lijk. Eerste divisieclub Wageningen won in de Galgenwaard met 1-0 van FC Utrecht. Stanley Bish maakte het winnende doelpunt voor negenhonderd toeschouwers. Haarlem won in Oosterhout met 4-0 van de tweede klasser TSC. Dick Beek (tweemaal), Robbie de Kip en Piet van den Berg tekenden voor de doel punten. Fotuna SC oefende tegen hoofdklasser Almania en zege vierde moeizaam met 3-2. Jean Colombain, Joop van Daele en John Titaley maakten de doel punten. Het Nederlands amateurselftal heeft gisteravond de oefenwed strijd tegen de militairen met 1-0 gewonnen. Henk de Graaf van IJsselmeervogels maakte in Etten Leur twee minuten voor tijd de enige treffer. Dui zend toeschouwers waren hier van getuige Landskampioen PSV heeft gis teravond in Brussel met 2-0 verloren van RWD Molenbeek De eindstand was reeds bij de rust bereikt De doelpunten voor de Brusselse club werden gemaakt door de Nederlanders Jan Boskamp en Kerel Bon- sink. Voor achtduizend toeschou wers speelde FC Twente met 0-0 gelijk tegen Nacional Mon tevideo uit Uraguay. In deze vrij tamme wedstrijd kreeg Niels Overweg de gele kaart. AZ'67 mocht zich in Almelo tegen de amateurs van Rietvo gels verder bekwamen in het maken van doelpunten. Het werd uiteindelijk 8-0 na een ruststand van 4-0. Kees Kist nam zes treffers voor zijn reke ning, Johnny Metgod en Jaan de Graaf scoorden ieder een maal. De amateur hoofdklasser De Treffers zorgde in Groesbeek voor een verrassing door eredi visieclub FC VW met 1-0 te verslaan. Ties Kersten scoorde in de tweede helft het enige doelpunt. BAGUIO STAD Een echte rust dag lijkt in de schaaktweekamp tussen Anatoli en Victor Kortsjnoj onmogelijk. Gisteren, toen de heren mochten bijkomen van negen remi separtijen en één zege van Karpov, zorgde een verklaring van de we reldkampioen voor enige opschud ding in Baguio op de Filippijnen. In een brief van de Russischedele- gatie heeft Karpov de organisatoren van de tweekamp laten weten, dat hij de remise-voorstellen van zijn tegenstander alleen zal accepteren als zij rechtstreeks aan hem gericht worden en niet via de scheidsrech ter. Een harde tegenzet van Karpov, want de statenloze uitdager had een dag eerder verklaard zijn remise- aar bed alleen via de hoofdarbiter over te brengen, dit om alle vriend schappelijke contacten met Karpov te vermijden. Tijdens de tiende par tij van dinsdag bracht Kortsjnoj zijn nieuwe benaderingstactiek reeds in praktijk. Het aanbod tot puntendeling van Karpov accepteer de hij niet. Toen het via de scheids rechter tot hen kwam, ging hij er wel op in. Niet alleen het meningsverschil over dit nieuwe „protocol van de koude oorlog" is men in Baguio ongerust. Ook dreigt het opstappen van hoofdscheidsrechtr Lothar Schmid. De vijftigjarige Westduitse groot meester verscheen niet tijdens de tiende partij omdat hij wachtte op een verontschuldiging van Karpov. naar achteraf is gebleken Karpov had geprotesteerd tegen de beslis sing van Schmid om de parapsycho loog Vladimir Zoekhar die door Kortsjnoj ervan beschuldigd wordt zijn vermeende hypnotische krach ten ten voordele van de wereldkam pioen aan te wenden te verzoeken- zich van de vijfde naar de zevende rij te verplaatsen. Twijfels „Deze en andere acties van de hoofdscheidsrechter hebben twij fels gewekt omtrent zijn objectivi teit en eerlijkheid", aldus het offi ciële protest van Karpov. De twee gebelgden ontmoetten elkaar giste ren, maar het enige commentaar van Schmid na afloop was dat hij vandaag een persconferentie zal ge ven. Overigens is Schmid door de spelers zelf als arbiter aangewezen. Het is niet onmogelijk dat de bot sing tussen de twee spelers zich vandaag, bij de elfde partij, reeds voordoet. Hoe zal welke scheids rechter dan wiens remise-voorstel oplossen? Petra Leeuwerik, delega tieleidster van Kortsjnoj, heeft in ieder geval de taktiek van de uitda ger voor het vervolg van de tweek amp verklapt: „Viktor zal op remi ses, remises en nog eens remises spelen om Karpov te verslaan". Een „eindeloze" tactiek. NEMET BEHOUDT DE LEIDING Velp— Ivan Nemet heeft in de ze vende ronde zijn eerste plaats be houden in het toernooi om het open schaakkampioenschap van Neder land. Nemet behaalde het volle pond tegen Guido den Broeder. De belangrijkste uitslagen uit de zevende ronde zijn: Den Broeder- Nemet (Jsl) 0-1, Witkowski (Pol)- Borm 0-1, Van Haarle-Van Heivoort 1-0, Schutz (Zwe) - Kirov (Bul) 0-1. Scheeren-Wind 1-0, Bohm-Janssen 1/2-1/2, Peters-Verholt 1-0, Kuijpers- Freise (Wdl) 1-0.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11