Honkbalteam houdt zichzelf voor de gek „Steeds moeilijker iets nieuws te vinden Sterke finale in eerste Ronde van Maasland Frem Kopenhagen wint Deense beker UVS oefent zich eenvoudig langs Teylingen: 3-1 Jan Wagenaar sterker met Micky Waterpoloteam op laatste plaats in Dubrovnik BEENDERS TIJDELIJK IN SELECTIE MVV contracteert Engelse spits Wereldrecord discuswerpen voor Schmidt SPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1978 PAGINA WASSENAAR Jan Wagenaar had gistermiddag op Duind geen moeite met Micky om het uit Italië afkomstige paard trainer Leo Schoonhoven, de vierjarige hengst Evento, de bi te blijven in de Errolprijs. Evento moest genoegen nemen een tweede plaats. De scherpe eindsprint van de hengst bli op een goed bezocht Duindigt uit. Met veel verrassing kwi Gerard Gommans met Ardent III op de derde plaats. Het succes bij de rennen was zowel bij trainers als jockeys lei verdeeld. Marianne Ooms zegevierde in Chanjessorprijs op eerste ren van de middag erg verrassend met de zesjarige heni Chinese Royal. Gulf Stream met Henk van der Kraats kwj op een tweede plaats. In de tweede ren zegevierde Van der Kraats met groot mach vertoon in de sprintersren over 1300 meter. Great Hero staat om nog enkele rennen over korte afstand te winnen. Ei Bloem met Fanthon ging verrassend als tweede over de em streep. En het was deze Erik Bloem, die tenslotte de laatste r van de middag op zijn naam wist te brengen met Prince Paj Een paard dat in de derby enkele weken geleden niets te vertelli had en nu sterker is geworden en daardoor gisteren niemai te vrezen had in de Earlyprijs. De uitslagen: Bento Kitty-prijs (2040 m): 1. Paulien (C.PM. Roodenrijs). Km. tijd 1.25; 2. Prinses Rara., 3. Pim Ilpenstijn. Toto: Winn: 12,40.: 3,50., 1," 6.90.. koop: 22.00. Trio: f 759.50. Chanjessor-prijs (ren over 2000 m): kopp MO. 1. Chinese Royal (mej. M. P. Ooms) Errol-pnjs (2100 m): 1. Micky 2.13,1., 2. Gulf Stream., 3. Dusty. Wagenaar) 1.21,6., 2. Evento., 3. Toto: winn: 11,20., 4,00., 1,40., dent III. Niet gestart: nr. 8. (Jad kopp 12,20. Toto: winn: 2,40., pl 1,40, 1/ Sabi Pas-prijs (1600 m): 1. Our Pri- f 3,80., kopp: 2,60. Trio: 117; de (M. van Leeuwen) 1.20,6., 2. Men- Eariy-prijs (ren over 2150 m): no B., 3. Nike Volann. Toto: winn: Prince Pam (E. Bloem) 2.21,1., 22,10., 2,70, 3,30., 1,30., Salkol., 3. Arkelshof Presto. To kopp: 210,50. Trio: 2412,50. wimj: 2,00 pl: 1,30, 1* Florican-prijs (2040 m): 1. Remy f 1.70, kopp: 3.30. Prancess (H. W l^ev^d) 124 7 Doubie sij (2m ïi J 7n Nanette D (J. de Leeuw jr.) 1.20 T t 7n tin 2. Martina Norma., 3 Mesquita. T 1,70., kopp 3,90. to: winn: 3,40., pl: 1.20. 3, Toto: winn 1,70., pl: 1,10, 1,70., kopp 3,90. Quickstep-prijs (ren over 1300 m): Yzoo"1 koorr Pf 20 Oo"' 1 Tr 1. Great Hero (H. J. van der Kraats) l kopp" 3 'Jülüa lr» 1.20,7., 2. Fanthon., 3. Baby Ben. J Toto: winn: 4,40., pl: 2,10., Oscar RL-prijs (2520 m): 1. Ogla 6,30., 2,60., kopp: 55,20. Trio: Mendel (H. C. Bakker) 1.24,3., 341,90. Paulien Maaldrift., 3. Neeltje H. 7 Hennes D-prijs (2100 m): 1. Rakker to: winn: 5,00., 2,60, 6,8 T (W. Duivenvoorden) 1.24,8., 2. Rin- kopp: 51,70. dy Fortuna., 3. O. Robertine. Toto: De totale omzet van de totalisati winn 2,10.. pl: 1,40, 1,10., was 367.470. KOPENHAGEN - Frem Kopenhagen heeft het toernooi om Deense voetbalbeker gewonnen na een serie strafschoppen. Dri wedstrijden tussen Frem en Esbjerg hadden geen beslissin gebracht. Drie keer eindigde de strijd, ook na verlenging, in 1-1. Gistel avond, na het derde gelijke spel won Frem ten slotte met 5 via de strafschoppen. In het toernooi om de Europese beker voo bekerwinnaars speelt Frem tegen Nancy (Fra), Esbjerg kom voor de UEFA-beker uit tegen Kristiansand (Noo). DUBROVNIK - De Nederlandse waterpoloploeg is als laatste geëindigd in het vijf-Iandentoernooi van Dubrovnik. Nederland verloor de laatste wedstrijd met 5-6 van Rusland via de periodieke scores 1-1, 3-2, 1-1 en 0-2. Joegoslavië sloot het toernooi af zonder een verliespunt, gisteren werd met 6-5 gewon nen van West Duitsland. Eindstand: 1. Joegoslavië 8 pnt., 2. Spanje 4 pnt., 3. West Duitsland 3 pnt. (27/24), 4. Rusland 3 pnt. (19-22), 5. Nederland 2 pnt. MAASLAND - Bijna elke Westlandse plaats is wel een wielerronde rijk. Sinds giste ren Maasland zelfs een wieier- dag. Vooral de finale van de eerste ronde voor amateurs over honderd kilometer was voor het vele publiek zeer aan trekkelijk. Tachtig ronden moesten de ongeveer zestig renners rijden. Met nog zesen twintig ronden voor de boeg waren er twee leiders: Jan Jongsma uit Den Bosch en Rom Smit uit Haarlem. Deze tweede renners bouwden een voorsprong op van drieen twintig seconden met nog zes tien ronden te gaan. Piet Fran ken (Oosterhout), Bas van La moen (Rosmalen), Bonnie Maas (Hoofddorp) en Wim Hus (Scheveningen) deden als lei ders van het grote peloton po gingen om bij de twee leiders te komen, maar dit lukte niet omdat in deze fase van de wed strijd het tempo van de twee vluchters erg hoog lag. Maar de voorsprong werd toch minder. Met nog zes ronden waren het negentien seconden. Bas van Lamoen en Gerrit Pronk deden pogingen om bij de twee leiders te komen. Pronk kon het niet bolwerken en met nog twee ronden was de voorsprong van Jan Jongs ma en Ron Smit nog acht se conden. Maar omdat de ren ners eendrachtig aan kop wis ten samen te werken, kon Bas van Lamoen er niet meer bij komen. Ron Smit zegevierde tenslotte in de tijd van 2.12.11 seconden voor Jan Jonsma. Uitslagen: AMATEURS: 1. Ron Smit (Haarlem), 2. Jan Jongsma (Den Bosch), 3. Bas van Lamoen (Rosmalen), 4. Bas Langeveld (Lis- se). 5 Gerrit Pronk (Scheveningen), 6. Peter Koppert (Monster), 7. Mar tin van der Toom (Scheveningen), 8. Gerrie St. Micolaas (Dordrecht), 9. Nico Toussaint (Naaldwijk) en 10. Rob Borst (Zwanenburg). DAMES: Keetie van Oosten-Hage (Knoe- tinge) 2. Mini Brinkhoff (Heeren veen). Truus van der Plaats (Gel- dermalsen), 4. Belle van der Spiegel (St. maartensdijk) en 5. Nita van Vliet (Maasland) NIEUWELINGEN: 1. Nico Verhoe ven (Berkel), 2. Piet de Groot (Ha- zerswoude), 3. R. Thijs (Etten Leur), 4. A. Harren (Haarlem) en 5. T. v. Vliet (Maasland) ARTHUR VAN RIJSWIJK Erenie Meyers (rechts, naast assistent Hamilton Richardson) zal tijdens de Haarlemse honkbalwedstrijd de Nederlandse ploeg vrijwel zeker voor het laatst coachen. HAARLEM - Gerard Voogd heeft geluk gehad. De organisator van de Haarlemse honkbalweek beseft dat zelf ook. Want alleen omdat het we reldkampioenschap honkbal eind deze maand in Italië wordt gehouden, kan hij zijn afscheid vieren met een uniek toernooi. Nooit (en waarschijnlijk ook nooit meer) kwamen in Haarlem zo wel Cuba, Japan als Korea in het veld. De landen moeten toch in Euro pa zijn en kunnen zich in Haarlem uitstekend voorbereiden op het we reldkampioenschap. Cuba en Korea waren wel eens eerder in Nederland Cuba won de week twee keer Japan was nog nooit te zien. Drie landen, die bij de amateurs tot de wereldtop behoren, een ongekende weelde. „De honkbalweek staat internationaal in hoog aanzien", zegt Gerard Voogd, „maar het is moeilijk, zo niet onmoge lijk elk land hier te krijgen dat je wilt hebben. Japan, daar ben ik al elf jaar mee bezig. Het team wil graag en heeft nu eindelijk de kans. Daarvoor was er meestal een competitietechnische moeilijkheid of soms een financieel probleem. Door het WK zijn die alle twee uit de wereld. Dat is natuurlijk geluk, maar niet voor honderd pro cent. Columbia en Nicaragua bij voor beeld zijn kwaad omdat ze niet ge vraagd zijn. Die landen horen ook bij de top. Hun reactie duidt er toch op, dat wij sinds 1961, toen we begonnen, wel degelijk een naam hebben opge bouwd Gerard Voogd weet, dat wat zijn laat ste honkbalweek heet te zijn, in de toekomst eigenlijk niet meer te over treffen is. „Japan is incidenteel", stelt hij, „maar straks zullen we toch echt wel weer een keer moeten teruggrijpen naar de Sullivans, het Amerikaanse semi-profteam. Nu is de absolute top er, volgende keren niet. Maar dat hoeft geen belemmering te zijn voor een goede honkbalweek. Ik weet het, het wordt steeds moeilijker iets nieuws te vinden. De Verenigde Staten zijn hier nog niet geweest. Had ik contact mee, maar het is daar erg diletantisch be handeld. De voorzitter van de bond wist niet eens, dat het ze geen cent hoefde te kosten. Ik heb pas nog een Amerikaanse coach gesproken en die heeft zijn excuses gemaakt. Eerst vond ik het jammer, dat de Verenigde Sta ten niet konden, maar met de huidige bezetting heb ik er helemaal geen spijt van. Zo'n minder leuke geschiedenis moet overigens helemaal geen belem mering zijn om het land volgende keer weer te vragen. Eens zullen ze wel komen. En dan heb je toch weer iets waar het publiek op af komt Maar het wordt wel steeds meer zoeken". In het gezelschap valt Australië op omdat het team in Europa volledig onbekend is. „Zo'n ploeg moet je er altijd bij hebben. Dat prikkelt de nieuwsgierigheid. Bij Cuba—Neder land kan ik m'n ogen dicht doen. Al wordt er honkbal van wereldklasse f;espeeld, Nederland verliest. Bij een and als Australië weet je dat niet en dat maakt het boeiend, ook voor jezelf als organisator. Op een ploeg als USA- FE (in Europa gelegerde Amerikaanse militairen - red.) is iedereen uitgeke ken, dus die nemen we niet meer. Australië is nieuw. Het enige dat ik weet, is dat de ploeg in 1976 een keer van Japan heeft gewonnen. Dat is het onzekere element waar een toernooi niet zonder kan." In het gezelschap valt Nederland vol ledig uit de toon. De voorbereiding is moeizaam verlopen, de werpersstaf vermeldt niet de belangrijkste namen. Twee punten, die het verschil in kwa liteit nog groter maken. „Ik garandeer", weet Gerard Voogd, „dat Nederland bij het WK geen laat ste wordt. Er zit geen wereld van verschil tussen, al is er natuurlijk wel klasseverschil. Maar daarom is Neder land—Australië bij voorbeeld erg inte ressant. Nederland trekt bovendien al tijd publiek. Je kunt niet zonder het thuisland". Voor Nederland lijkt desondanks het meest positieve punt dat de ploeg zich mentaal kan harden met het oog op het WK. Ernie Meyers, die de Oranje- ploeg vrijwel zeker voor het laatst zal coachen, zal met hoofdzakelijk neder lagen worden geconfronteerd. Dat doet niets af aan de vreugde van Gerard Voogd over de honkbalweek. Ook al zou het dan zijn laatste zijn. Insiders zeggen, dat de man, die de wereld afreisde om Nederland honk bal van wereldniveau te laten zien, zich toch weer zal laten ompraten. Uit zijn woorden zou je het soms inder daad opmaken: „Dat we volgend jaar een stap terug moeten doen, is niet erg. Dit toernooi kost erg veel en dat is terug te vinden in de toegangsprij zen. Een goedkoper evenement, ook voor de kijker, hoeft echter beslist niet minder interessant te zijn. De honkbal- week heeft altijd veel mensen getrok ken. Ook toen de kwaliteit minder was dan tijdens het komende lustrum". DICK HOFLAND Zondag 13 augustus: Nederland—Ko rea (14.00 u.), Japan—Cuba (20.00 u.); maandag 14 augustus: Australië—Ja pan (14.00 u.), KoreaCuba (20.00 u); dinsdag 15 augustus: Cuba—Australië (14.00 u.), Japan—Nederland (20.00 u.); woensdag 16 augustus: Australië—Ko rea (14.00 u.), Nederland—Cuba (20.00 u.); donderdag 17 augustus: Korea Japan (14.00 u.), Australië—Nederland (20.00 u.); vrijdag 18 augustus: Ko rea—Nederland (14.00 u.), Cuba—Ja pan (20.00 u.); zaterdag 19 augustus: Cuba—Korea (14.00 u.), Japan—Aus tralië (20.00 u.); zondag 20 augustus: Nederland—Japan (14.00 u.), Austra lië—Cuba (20.00 u.); maandag 21 au gustus: Korea—Australië (14.00 u.), Cu ba—Nederland (20.00 u.); dinsdag 22 augustus: Nederland—Australië (14.00 u.), Japan—Korea (20.00 u.). Winnaars Haarlemse honkbalweken: 1961: Alconbury; 1963: Sullivans; 1966: California Stags; 1968: Sullivans; 1969: Sullivans; 1971: California Stags; 1972: Cuba; 1974: Cuba; 1976: Arizona Wild Cats. DEN HAAG Het was op zich een leuke gewaarwording Nol Beenders weer eens te zien werpen voor het Nederlandse honkbalteam. De nationale ploeg houdt zichzelf echter voor de gek met de aanwe zigheid van de topwerper. Beenders wil al enkele jaren de Oranjekleuren niet meer aantrekken, maar heeft dit keer een uitzondering gemaakt voor de Haarlemse honkbalweek, waarin hij waarschijnlijk twee wedstrijden zal gooien. Als voorbe reiding daarop speelt hij sinds gisteren ook een enkele innings in de reeks oefen wedstrijden, zoals tegen de Amerikaanse universiteitsploeg uit Wisconsin. Het pro bleem is echter, dat Beenders er niet bij zal zijn als Nederland eind deze maand in Italië het wereldkampioenschap af werkt. Dat betekent dus, dat Nederland sterker is in evenementen waar weinig op het spel staat dan op momenten waar het er werke lijk om gaat. Daarom is de beslissing Beenders toe te laten tot de selectie op zijn minst dubieus. De spelers lijken ook niet zo gelukkig met de visie van het bondsbe- stuur, dat de Haarlemse honkbalweek waarschijnlijk belangrijker acht omdat de ploeg daar eerder zijn gezicht kan verlie zen dan in het „verre Italië". Ironisch genoeg, dat Beenders gisteravond tegen de studenten niet eens zo'n sterke indruk maakte. Waarschijnlijk een kwestie van niet zo goed ingespeeld zijn. In ieder geval moest hij een slagbeurt eerder de heuvel op dan de bedoeling was. Paul Mulder was als werper gestart en bleek geen geweldige keus van coach Meyers. Mulder verspeelde vorige week met prak tisch de laatste bal nog een voorsprong tegen in Nederland spelende Amerikanen en ook dit keer ging het helemaal mis. De eerst innings was er nog niets aan de hand, maar al in de tweede gooide hij de bal bijna recht op het hout, wierp hij zo ongecontroleerd, dat achtervanger Tico Flemming veel ballen moest laten door schieten en was er ook nog eens vier wijd. Dat leverde vier punten voor de Amerika nen op, hetgeen meteen de beslissing zou betekenen. Beenders kreeg een failliete boedel in handen, maar toonde af en toe toch wel degelijk de absolute top in Neder land te zijn. Te wisselvallig weliswaar, waardoor hij middels twee honkslagen nog een punt moest toestaan. Verdienste Zijn grote verdienste was evenwel, dat hij de verdediging weer op orde had ge bracht, wat het voor de na hem komende Bertii Haage een stuk lichter maakte. Zowel Haage als slotwerper Jan Hijzelen- doorn stonden geen punten meer toe. Een betrouwbaar slot, dat echter de proble men op de belangrijkste plaats niet ca moufleert. Charles Urbanus, die andere topper, is dermate ernstig geblesseerd aan zijn wer- parm, dat hij de eerste twee jaar niet op de heuvel zal komen. Het gat tussen aan de ene kant Beenders en Urbanus en aan, de andere kant de rest is zo groot, dat daar ook dit jaar weer het grootste probleem voor Nederland ligt. Weliswaar ging het aan slag niet zo gewel dig, maar een totaal van acht honkslagen is respectabel tegen de goede Steve Mars den. De bal werd echter te verspreid over de ontmoeting in het veld geslagen, zodat de oogst slechts twee punten was. Daar naast was het linksveld zwak bezet met zowel Eddy Tromp als Wim Hageman, die' zeer laks reageerden en daardoor honksla gen maakten van potentiële vangballen. Opvallende verschijningen bij Nederland waren Charles Urbanus op de plaats van korte stop, waar bij ondanks zijn blessure wel kan staan, en eerste-honkman Boude- wijn Maat. Het tweetal speelde foutloos, geïnspireerd en was ook aan slag in staat de bal te raken. Daarbij is het wel triest te weten, dat Maat in zijn nadagen zit en dat er nog altijd geen opvolger voor zijn positie is. DICK HOFLAND Scoreverloop: Wisconsin 040010000 Nederland 000000200 Werpersresultaten Nederland: Paul Mulder (2 inn 1-3-3; Nol Beenders (3) 5-1-2; Bertii Haage (2) 0-0-0; Jan Hijzelendoorn (2) 2-1-1. Het veld maakte twee fouten. Nol Beenders: terug van weggeweest, maar niet voor lang genoeg?. (Van onze sportredactie) Leiden Diverse voetbalver enigingen uit de Leidse regio kwamen gisteravond in actie tijdens oefenwedstrijden. Hoofdklasser UVS versloeg Teylingen uit Sassenheim met 3-1, Rijnsburgse Boys moest in Aalsmeer zijn meerdere erken nen (2-4), RCL en ARC kwa men een 2-2 gelijkspel overeen en Kat wijl klopte Zwart Wit '28 met minimaal verschil: 1-0. Quick Boys hield Telestars in bedwang: 44-. RCL is er in de nederlaagserie van ARC niet in geslaagd in derdaad een verliespartij voor de Alphenaren te bewerkstelli gen. Wel hadden de Leiderdor pers tot ver in de tweede helft een winnende 2-1 marge, maar tien minuten voor tijd bezorgde Jan van Leyden ARC toch nog het verdiende gelijke spel. Kees Boevee had de thuisclub eerder al aan een 1-0 voorsprong ge holpen. Katwijl en Zwart Wit '28 speel den een leuke eerste periode. Kansen, in overvloed aanwezig, werden evenwel niet benut. Pas halverwege de tweede rondgang kon een treffer wor den genoteerd. Wim Guyt II was er de maker van. Rijnsburgse Boys heeft zich be ter gepresenteerd dan in het eerste duel tegen Volendam. Dat Aalsmeer toch de meerde re was, kwam doordat de zon daghoofdklasser beter de, min dere, kansen benutte. Anne Ouwersloot en Piet Haasnoot scoorden voor de Rijnsburgers en op het moment, dat het 3-3 had moeten worden, gezien het veldoverwicht, maakte Aals meer de vierde en beslissende treffer. UVS had in Theo van Seggelen weer de uitblinker en met de hele ploeg als hechte eenheid was het niet moeilijk het Sas- senheimse Teylingen met 1-3- terug te wijzen. Ron Bekooy scoorde uit een scherpe voorzet van Van Seggelen, die even later soleerde en zelf met een hard, strak schot 0-2 liet aante kenen, wat ook de ruststand betekende. Ron Bekooy bepaal de de eindstand, nadat invaller Wil Brocks het enige tegendoel punt had gescoord, op 1-3. Quick Boys hield als eerste club de ploeg van de oud-inter nationals op een gelijk spel; reeds zeven voorgaande teams hadden verloren van dit routi- nerijke gezelschap. In een leu ke wedstrijd maakten Teun van der Plas, Freek Riens en Kees van Rooyen (2x) de doel punten voor de kustploeg. De Katwijkers namen een voor sprong van 3-1, die werd teniet gedaan door doelpuntenma kers Sjaak Swart en Arnold Mühren, terwijl Mühren de eer ste treffer ook al voor zijn rekening had genomen. Coupe rus maakte 34, maar Van Rooyen kon nog gelijkmaken. |llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll(|||| Maastricht MVV heeft gisteren twee spelers gecontracteerd. De nieuweling is de Engelsman Paul Child, die overgenomen werd van de Amerikaanse club E San José. Voorheen speelde de centrumspits bij Aston Villa. Child tekende een E contract voor één jaar. E In de avonduren kwam manager Nico Jongen tot overeenstemming met Jos E Lacroix. Lacroix, die aanvankelijk geen nieuwe overeenkomst met de eredivisie- E club wilde sluiten omdat het gebodene hem niet aanstond, bond zich eveneens E voor één jaar. OOST-BERLIJN De Oost- een nieuw wereldrecord dis- Het vorige record stond duitse discuswerper Wolfgang cuswerpen gevestigd met 71,6 naam van de Amerikaan. Mi Schmidt heeft in Oost-Berliin meter. Wilkins met 30 centim mindei GERARD VOOGD VOOR „ZIJN" LAATSTE EN RESTE HONKBALWEEK:

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10