Nazi-verleden dwingt Filbinger tot aftreden 1 Kaper DC 9 bezat toch ontplofbare kokers"c UIT ANGST VOOR STEMMENVERLIES Duizenden brengen laatste groet aan paus Pyromaan in Harmeien bekent acht branden Minder doden in verkeer NEDERLANDERS ROKEN (TE) VEEL BASSIE en ADRIAAN QeidbafScwuvnt Kort Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus'11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezoi^ing: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Dinsdag 8 augustus 1978, 68e jaargang no.21114 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Derrick Nieuwe aflevering van de Duit se politie-serie „Derrick" op Ned. fl om 20.27 uur. Om 21.30 uur Aktua-tv over jacht op Lu- tine-goud en om 22.15 uur „Ik, Claudius". Ned. I om 20.37 uur laatste deel van „De Perzische konings weg". koel Veel bewolking en plaatselijk een bui. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind uit west tot noordwest. Max. temperaturen ongeveer 18 gr. Morgen zon op: 6.14. Zon on der: 21.16. Schev. hoogw. 6.56 en 19.19, laagw. 2.57 en 15.13. Dr. Hans Filbinger (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Haas Filbinger heeft dan toch eindelijk besloten om af te treden. Maar tot het allerlaatste toe heeft de eigenzinnige minister- Eresident van Baaden—Wurttem- erg en plaatsvervangend voorzit ter van de CDU, die het oog voor de politieke realiteit steeds meer verloor, zich verzet tegen de mas sieve druk van zijn partijgenoten om vrijwillig uit zijn ambt te tre den. ÉBI De laatste ondersteuning was Filbinger kwijtgeraakt, toen eind vorige week bekend werd dat hij ondanks alle verzekeringen van het tegendeel toch voor een vierde doodvon nis in de nazi-tijd verantwoordelijk kon wor den gesteld. Daarop volgde een weekeinde van urenlang nerveus vergaderen van partij bestuur, fractie en Bondsdagafgevaardigden dat uiteindelijk tot Filbingers besluit voerde. Er schijnen zelfs geheime stemmingen nodig te zijn geweest om Filbinger te doen inzien dat hij vrijwel alle steun had verloren en dat zijn aanblijven de Christen Democrati sche Unie alleen maar meer schade zou berokkenen. Op de emotionele persconferentie, waarbij Filbinger gisteren zijn besluit bekend maak te, hield hij vol dat de hele affaire rond zijn oorlogsverleden als marine-rechter een ge volg was van een lastercampagne om zijn goede naam teniet te doen die zijn weerga in de Bondsrepubliek niet kent. Hoewel hij voor het eerst toegaf wellicht „tactische fou ten" te hebben gemaakt, meent hij ook nu nog dat hem groot onrecht is aangedaan. Een woordvoerder van de SPD concludeerde daaruit dat het aftreden van Filbinger niet zozeer is ingegeven door eigen inzicht als wel door partij-politieke overwegingen in ver band met deelstaat-verkiezingen in de herfst. Regeringswoordvoerder Boiling begroette in Bonn Filbingers besluit als een stap die in het belang van de democratische geloofwaar digheid is. De zaak Filbinger, die 12 jaar minister-presi dent in de deelstaat is geweest, begpn bijna zes maanden geleden toen hij een kort ge ding aanspande tegen de schrijver Rolf Hochhut die in Die Zeit had beweerd dat de premier van Baaden—Württemberg in de oorlog een „vreselijke jurist" was geweest die nog na afloop van de tweede wereldoor log in Britse gevangenschap een matroos met nazi-wetten had achtervolgd. Nog voor dat de rechtbank de schrijver in het gelijk stelde en Filbingers eis had afgewezen, werd bekend dat hij vlak voor de kapitulatie een doodvonnis had geëist en uitgevoerd tegen een 19-jarige matroos, omdat deze van plan was geweest te deserteren. Kandidaat voor de opvolging van Filbinger is burgemeester Manfred Rommel van Stutt gart, zoon van de beroemde maarschalk. DEN HAAG (ANP) In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn volgens de gegevens van het Centraal bureau voor de Statistiek minder mensen in het verkeer omgekomen dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Het aantal verkeersdoden bedroeg dit jaar 925 tegen verleden jaar 1000. In mei kwamen 180 mensen om het leven bij verkeersongevallen tegen 210 in mei 1977, in april 185 (vj 180), in maart 170 (vj 215), in februari 170 (vj 200) en in januari 220 (vj 195). Zaterdagmiddag uitvaart CASTEL GANDOLFO De deuren van het pauselijk zo merverblijf Castel Gandolfo zijn vanmorgen vroeg weer opengegaan om toegang te ver lenen aan de vele duizenden wachtenden, die afscheid van paus Paulus de Zesde willen Duizenden wachtenden voor het pauselijk zomerverblijf, waar zij een laatste groet willen brengen aan Paus Paulus. Vannacht hebben de naaste medewerkers van de paus de doden wake gehouden, nadat ook gister enkele duizenden gelovigen een laatste groet hadden gebracht. Het stoffelijk overschot van de paus wordt morgenmiddag om vijf uur overgebracht naar Rome. De stoet stopt bij de St. Jan van Laternanen (de kathedraal van de bisschop van Rome) en rijdt vandaar door naar de Sint Pieter. Paus Paulus wordt,1 juist zoals zijn voorgangers, opge baard voor het Hoogaltaar, boveii het graf van Sint Petrus. Zaterdagavond om zes uur, zal in aanwezigheid van alle kardinalen en regeringsdelegaties uit de gehele wereld de uitvaartdienst worden gehouden. Daarna wordt het stoffelijk overschot bijgezet in de crypte onder de Sint Pieter, waar ook de voorgangers van paus Paulus, Pius XII en Joannes XXIII liggen begraven. De dag van de begrafenis begint ook de Vaticaanse rouwperiode. Negen dagen wordt in de Sint Pieter een eucharistieviering gehouden, daarna begint het conclaaf. Uit de hele wereld reizen momenteel de kardinalen van de r.k.-kerk naar Rome om aan de verkiezing van een paus deel te nemen. Vanavond om half negen vertrekt kardinaal Willebrands. Wanneer de andere Ne derlandse kardinaal, Alfrink, zal afreizen, is nog niet bekend. Bij hun aankomst in Rome moeten de kardina len ten overstaan van hun collega's eerst de eed van geheimhouding afleggen. Over alles wat op de een of andere manier met de pauskeuze verband houdt. De Franse kardinaal Villot, die in zijn functie van Camerlengo tijdelijk „hoofd" is van de Kerk, heeft opdracht gegeven tot het vervaardigen van speciale munten en postzegels met het opschrift „sede Vacante". Deze zijn zeer in trek bij verzamelaars. Kardinaal Villot is met de kardinalen Paupini (groot- poenitentiarus) en kardinaal Poletti (vicaris van Rome), de enige die in functie blijft. Alle andere curie-kardina len zijn afgetreden. Een nieuwe paus heeft de vrijheid hen te herbenoemen, of een ander in hun functie te kiezen. Herdenking in Meerburgkerk LEIDEN Het dekenaat Leiden houdt vrijdagavond een gedachtenis-viering in verband met het overlijden van Paus Paulus VI. De eucharistieviering wordt gehou den in de Meerburg-kerk in Zoeterwoude-Rijndijk. Aan vang: half acht NIEUW ONDERZOEK GELAST (Van een onzer verslaggevers) Schiphol De geesteszieke Paul Gokkel die zondag een DC9 van de K.L.M. kaapte, blijkt behalve een plastic speelgoedpistooltje wel dege lijk een gevaarlijk wapen bij zich te hebben gehad, namelijk twee ontplofbare kokers. Daarom heeft de procureur-ge neraal te Amsterdam de Rijk spolitie alsnog opdracht gege ven een onderzoek in te stellen naar de vraag hoe dit mate riaal ondanks het onderzoek met een metaaldetector en röntgenstralen dat aan het be gin van iedere vlucht wordt uitgevoerd, aan boord is kun nen komen en hoe tegen herha ling valt op te treden. Op Schiphol staat men sceptisch tegenover de resultaten. Men vermoedt dat het om een soort spuitbussen gaat, een alledaags artikel in de handbagage van vrouwelijke passagiers. Mocht men die moeten gaan controle ren, dan zou dit een vertraging van minstens vier uur per vlucht gaan opleveren. Paul G. is inmiddels door de Spaanse politie overgedragen aan de militaire onderzoeks rechter. Eerst was de verwach ting dat hij snel als ongewenst vreemdeling over de grens zou worden gezet, omdat hij in Spanje geen strafbaar feit heeft gepleegd (de kaping vond plaats boven België), maar nu gaat de procedure vertraagd worden. De Nederlandse auto riteiten hebben zondag onmid dellijk formeel om aanhouding verzocht. Een verzoek om uitlevering is in de maak. Daarop zal overi gens meer uit humanitaire re denen worden aangedrongen dan vanwege het strafbare feit. De man is geestesziek en hoort in een inrichting thuis, niet in een Spaanse cel. Drie recher cheurs van de dienst Lucht vaart der Rijkspolitie hebben hem inmiddels in Barcelona verhoord. kL i'; DEN HAAG(ANP) Meer dan de helft van de Nederlanders (56 procent) rookt veel: 38 procent van de mannen en 18 procent van de vrouwen. Van de vrouwen rookt 57 procent nooit (hoewel 19 procent dat eerder wel deed) en bij de mannen is dat percentage 30. De meeste rokers zijn volgens het NIPO te vinden in de leeftijdsgroep van 18 tot 45 jaar (61 procent); 39 procent van de ondervraagden tussen 18 en 24 jaar zegt veel te roken, 22 procent weinig. In de leeftijdsgroep van 25 en 34 jaar is dat respectievelijk 32 en 19 procent. Van de 55 tot en met 64 jarigen rookt 45 procent (21 procent veel en 24 procent weinig) en bij de mensen van 65 jaar en ouder is dat 30 procent (14 procent veel en 16 procent weinig). NOG 12 BRANDEN IN ONDERZOEK HARMELEN Een 21-jarige bewoner van Harmeien bij Woer den heeft tegenover de potitie van zijn woonplaats bekend sinds april acht branden te hebben gesticht. Hierbij gingen een boerderij, drie hooibergen, een kistenloods, een schuur en een woonhuis in vlammen op. Schade zeker een miljoen gulden. De man werd vorige week vrijdagnacht op heteraad door de politie betrapt, toen hij probeerde een huis in brand te steken. Daarvóór had de politie geruime tijd al dag en nacht gepatrouil leerd, terwijl verschillende boerderijbewoners zelf ook al een bewakingsdienst hadden georganiseerd. De man wordt nog verdacht van het stichten van nog twaalf andere branden in Harmeien, waarbij nog eens voor enkele miljoenen schade veroorzaakt is. Ter afsluiting van Jeugdstad treden a.s. woensdagmiddag van 2-4 uur op Tot ziens in de Ton Menkenhal. Nieuwe Bond Roger Moore staat klaar voor de titelrol in de elfde James Bondfilm. Met Lois Chiles uit Texas, die naast hem de rol van Holly Goodhead in de film zal spelen, wacht Moore op het begin van de opnamen, volgende week in Parijs. De film krijgt als Eerste studio Elvis Presley in restauratie Memphis, Tennessee (AFP) De al tot de geschiedenis beho rende oude panden in Memp his, Tennessee, die in de jaren vijftig de opnamestudio „Sun Record Company" herbergden waar Elvis Presley zijn eerste plaat maakte, worden gerestau reerd. Het opknap werk moet tegen 16 augustus Waar zijn. Op die dag is het één jaar geleden dat Elvis overleed en men wil de pelgrims op die dag voor hun eerbetoon aan de koning van de rock waardig ontvangen. Met dank voor het aanbrengen van een nieuv kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! kwartaalabonnee woonplaats Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar:

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1