„Italianen lopen vijftig jaar achter" Unieke samenwerking spaarbanken op komst Dollar zwak; vraag naar goud groot >BEURSOUERZICHT Verhoging olieprijs verwacht ROTTERDAMSE HAVEN PRUST VENETIE EN GENUA UIT MARKT Meer winst Siemens Scheepvaart beter in zwakkere markt i/oorscde of de fondue is kipfiletu>erkei ijk FINANCIËN LEIDSE COURANT.. DINSDAG 8 AUGUSTUS 1978 PAGINA 13 De Rotterdamse haven: meer service en geen lange wachttijden. Van onze correspondent) tOME Niet Genua, maar Rotter 's de los- en havenplaats voor iet Noorditaliaanse industriegebied ran Piemonte. En wat voor Noord- Italié geldt ten opzichte van Genua, {eldt evenzeer voor Beieren en Zuid- (hiitsland ten opzichte van Venetië. Deze belangrijke Middeneuropese in dustriegebieden geven de voorkeur Rotterdam, Antwerpen, Le Havre Amsterdam boven Venetië, on- inks hun goede spoor- en wegver- andingen met de Dogenstad die bo- endien dichterbij is gelegen. Zwit- erse industrieën maken al jarenlang itsluitend gebruik van de haven van [otterdam, ofschoon Genua 600 km Ichterbij ligt. 'ot deze voor Italië trieste vaststelling ;omt het Milanese opinieweekblad 'Europeo in een tweetal artikelen, aarin het falen van de Italiaanse avenpolitiek wordt blootgelegd. Ha msteden met bekende namen als Savona, La Spezia, Livorno, lapels, Taranto, Venetië en Triest ijn op zijn minst vijftig jaar achterop eraakt bij de Noordeuropese havens, Rotterdam nog eens met kop en chouder bovenuit steekt. Doorgaans ijn de Italiaanse haveninstallaties erouderd, de bekkens slecht toegan- ElPS verhoogt rentetarieven kelijk voor speciale schepen, de tarie ven weinig aantrekkelijk en de wacht tijden lang. Bovendien heerst er een onvoorstelbare bureaucratie. Door dit samenspel van factoren zijn de door staatsinstellingen gerunde Italiaanse havens niet opgewassen tegen de Noordeuropese concurrentie. Het blad prijst de samenwerking tus sen overheid en particulier initiatief in Rotterdam, een stad die door socia listen wordt bestuurd. Zonder Rotter dam zouden Italiaanse fabrieken al lang hebben moeten sluiten en haar werknemers naar huis hebben moeten sturen, aldus het blad. Speciaal Ge nua, de grootste containerhaven in het Middellandse-Zeegebied, is niet opge wassen tegen de Noordeuropese con currentie en dat is hoofdzakelijk een gevolg van eigen falen. De ontwikke ling van de haven heeft geen gelijke tred gehouden met die van Italië, dat zich in 25 jaar heeft opgewerkt tot zevende industriële natie ter wereld. Verslaggever Aldo Santini laat het vooraanstaande bestuurslid van Con- findustria (een soort Kamer van Koophandel) Amerigo Gori aan het woord. Deze geeft als voorbeeld dat een container veertien dagen doet over een scheepsreis van Japan naar Europa. Het duurt dan nog eens veer tig dagen om hem van de haven van Genua naar het magazijn van de Ita liaanse klant te brengen. Hoofdschul digen zijn de douane en de Italiaanse spoorwegen. In Rotterdam, aldus Go ri, verleent de douane service aan de klant. In Italië vormt ze een obstakel. De Nederlandse, Duitse, Zwitserse, Joegoslavische en Oostenrijkse spoor wegen staan verder garant voor snel vervoer tegen redelijke prijzen. Ita liaanse ondernemers die via Rotter dam im- of exporteren, weten tevoren precies wat het kost. Genua kan die garantie nooit geven. Een regenbui aldaar kan een forse prijsverhoging opleveren, omdat de lonen der have narbeiders dan worden berekend vol gens nachttarief dat 56% hoger ligt dan het dagtarief. Ook zonder dat het regent, is het langzamerhand gebrui kelijk geworden, dat alleen tegen nachttarief wordt gewerkt. De klant staat voor de keuze om ofwel met tegenzin het hogere tarief te betalen, ofwel genoegen te nemen met extra lange wachttijden. Stakingen In het nummer van l'Europeo dat op 4 augustus is verschenen gaat Santini diep in op de verlammende rol die de kleine categorale vakbonden van ha venarbeiders in Italië spelen. Ze staan onder sterke communistische invloed, een laat gevolg van het fascistische tijdperk. Toen vaardigde de minister van transport, Costanzo Ciano, een wet uit die werkgevers zonder scrupu les de mogelijkheid verschafte tot het uitbuiten van hun werknemers. Dat de havenarbeiders en ook andere werknemers hun heil zochten bij de communisten is een reactie daarop, maar nu slaat de slinger naar de andere kant door. Teruglopend vak manschap en kortere werktijden gaan gepaard met onrustbarend stijgende lonen. Een hoofdstuk op zich vormen de talrijke stakingen in Italië op de meest ongelegen momenten. Het land spant in dit opzicht de kroon in Euro pa. In 1976, het laatste jaar waarover precieze cijfers en getallen bekend zijn, werd in Italië op 1000 werkne mers gemiddeld 1180 dagen gestaakt. In Ierland bedroeg het aantal sta kingsdagen 1076, in Frankrijk 295, in België 290, in Groot-Brittannië 146, in West-Duitsland 28 en in Nederland 4 dagen. Wel is het ziekteverzuim in Nederland hoog. Op maandagen kan het oplopen tot twintig procent. Niettemin prijst het blad de Rotter damse werkdiscipline, de efficiency en het ontbreken van bureaucratie. Dankzij deze deugden is Rotterdam de grootste haven ter wereld gewor den, waarbij ook de gunstige ligging ten opzichte van de grootste industrie gebieden ter wereld en de goede ver bindingen met het achterland een rol spelen. Vanuit New York of Japan maken tal van rederijen voor hun transporten naar het oude continent uitsluitend gebruik van de Rotterdam se haven. Rotterdam is sorteerplaats voor Scandinavië, Engeland en het Middellandse-Zeegebied. De Amerikaanse handel met Israël, Libië en Egypte loopt in plaats van via Italië, hoofdzakelijk via Rotter dam, De Nederlandse haven regelt rechtstreeks het handelsverkeer tus sen de Verenigde Staten en Nigeria en Zuid-Afrika. Ze maakt bindende afspraken met de Nederlandse, Duitse en Zwitserse spoorwegen, bedient haar klanten netjes en op tijd en hanteert aantrekkelijke tarieven. „We hebben gezien met welke precisie het Nederlandse elftal voetbal weet te spelen. In alle ernst: Laten we ook eens kijken naar de wijze waarop de Nederlanders hun havens runnen", al dus besluit l'Europeo zijn artikel van deze week. :en onzer verslaggevers) )en Haag De Rijkspost- paarbank heeft met ingang an vandaag haar rentetarie- met een kwart procent erhoogd. De RPS heeft dit esluit genomen naar aanlei- ing van recente ontwikkelin- [en op de geld- en kapitaal- narkt De Nederlandsche luik verhoogde onlangs ook al het disconto, het percentage waartegen de particuliere ban ken kunnen lenen. De verhoging bij de RPS heeft voorlopig alleen betrekking op spaardeposito's en nieuwe be- leggingswijzen. De hypothee krente van de RPS wordt door deze verhoging 8.1/4% voor ge wone en 8.1/2 voor tophypothe- ken. ilaatslening '78 wordt 700 miljoen en Haag (ANP) Het ministerie van financiën heeft meege- celd dat het bedrag van de acht procent staatslening 1978 per 184/1988, waarop de inschrijving volgens het tendersysteem inds eind vorige week openstond, is vastgesteld op 700 miljoen alden. e koers van de uitgifte van de lening is bepaald op 100,5 recent. De inschrijvingen, die zijn gedaan tegen een hogere 5 dan 100,5 pet worden ten volle toegewezen. de bedragen waarvoor is ingeschreven tegen een koers van DO,5 pet wordt 25 procent toegewezen. ire koers dan 100,5 pet. vindt GORINCHEM - Het medio maart vorig jaar gepubliceer de plan van de heren H. Dol- stra, directeur van de Friese Bondsspaarbank, en J. H. van Hoorn, directeur van de Bondsspaarbank Gorinchem, voor een samenwerkingsver band van middelgrote en klei nere spaarbanken is thans in een beslissend stadium geko- In nauw overleg met de Neder landsche Bank is het afgelopen jaar gewerkt aan de juridische vorm voor deze, voor de spaar bankwereld, geheel nieuwe vorm van samenwerking, aldus de twee initiatiefnemers. De ontwerp-statuten zijn aan de adspirant-leden ter beoordeling toegezonden en zullen in de komende maanden in enkele .zittingen worden behandeld. Doelstelling van het plan van de twee spaarbankdirecteuren, getiteld „Sleutel naar de toe komst", was een bijdrage te leveren aan de oplossing van de structuurproblemen binnen de Nederlandse Spaarbank- bond door bundeling van mid delgrote en kleinere spaarban ken in een Coöperatieve Ver eniging van Bondsspaarban ken. De voorstellen gingen voorts uit van een versterking van marktpositie van de aangeslo ten spaarbanken door een bete re en meer gecoördineerde be nadering van de markt, geza menlijke produktontwikkeling en de promotie daarvan, uni formering van de administra ties en harmonisering van het beleggingsbeleid. De initiatief nemers zien in hun voorstellen naast een versterking van de marktpositie betere ont plooiingskansen voor de mede werkers van de aangesloten banken. In de statuten, zoals deze thans aan de spaarbanken zijn voor gelegd, is een aantal zaken ge regeld dat in het totale verband van de Nederlandse Spaar- bankbond, ondanks vele rap porten en aanbevelingen, niet geregeld kon worden. Naast de samenwerkingsvorm zijn er re gelingen getroffen voor de on derlinge garantie, steun aan de aangesloten banken en beslech ting van geschillen. De initiatiefnemers verwach ten, dat de Coöperatieve Ver eniging van Bondsspaarbanken zal kunnen beginnen met 25 30 aangesloten spaarbanken, verspreid over het gehele land. SCHIP- HOLLIJN Het schiet al aardig op met de bouw van de ondergrondse per rons van de Schiphollijn op de luchthaven. Weliswaar moeten de „tunnelbuizen" nog helemaal worden aangekleed, maar de rails liggen er al en kunnen worden gebruikt door werktreinen. AHREIN (ANP) De minis- ,n oliezaken van de lan- tn die lid zijn van de organi se van olieproducerende en xporterende landen (OPEC) allen naar wordt verwacht op september een spoedverga- Bring bijwonen in Taif in toedi-Arabië. Zij zullen daar faarschijnlijk besluiten de 'an ruwe olie met vijf procent te verhogen. De prijs verhoging geldt voor de eerste zes maanden van 1979. Dit heeft het persbureau Gulf News Agency maandag be richt. De olieprijs is vorig jaar niet verhoogd. Het persbureau citeert het Saoedische dagblad Alnadwa of Mecca, dat meldt dat het vrijwel zeker is dat de OPEC- ministers unaniem de voorge stelde prijsverhoging zullen goedkeuren. Alnadwa noemt geen bron. Een prijsverhoging van ruwe olie is zeer waarschijnlijk, zo stelt het dagblad, nu een studie van de OPEC heeft aangetoond dat de huidige opbrengst van 12,70 dollar per vat ruwe olie talié pompt 26 miljard in meer werk >me (ANP) De Italiaanse ring van de werkgelegenheid, besteedt is nog niet duidelijk, tering heeft besloten één bil- Gehoopt wordt dat met dit Verwacht wordt dat ongeveer bb lire (26 miljard gulden) bedrag 70.000 arbeidsplaatsen de helft naar wegenbouw zal te geven aan projecten in kunnen worden geschapen. gaan en de mest beschikbaar overheidssfeer ter stimule- Varaan het geld zal worden komt voor woningbouw. in feite slechts 7,70 dollar be draagt aangezien de Ameri kaanse munt sinds 1973 met niet minder dan 39 procent in waarde is verminderd. Een be vestiging van OPEC-zijde van het bericht over de spoedverga dering kon maandag niet on middellijk worden verkregen. Tijdens de jongste vergadering van de OPEC die zeven weken geleden in Genève werd gehou den, werd geen overeenstem ming bereikt over een verho ging van de olieprijs. Saoedi- Arabië, de grootste olieprodu cent van de organisatie, verzet te zich daartegen. De olieprij zen op de wereldmarkt zijn als gevolg van de Saoedische „blokkade'" al ruim een jaar niet verhoogd. Dollar opent lager in Europa na enige verbetering in Tokio AMSTERDAM (ANP) Op de voornaamste wisselmarkten in West-Europa is de handel in dollars gisteren wat onder de slotnoteringen van vrijdag begonnen, hoewel de koers van het Amerikaanse geld in Tokio maandagmorgen een kleine verbete ring te zien had gegeven. In Frankfort werd gestart met een koers van rond de 2,017 mark vergeleken met een officiële notering van 2,0285 mark vrijdagmiddag. In Londen noteerde de dollar iets meer dan 1,69 Zwitserse frank tegen vrijdag bij het slot ongeveer 1,71. Het pond sterling opende op ruim 1,93 dollar vergeleken met een voorafgaande slotnotering van 1,9257. Op de wisselmarkt in Tokio heeft de handel in dollars maandag morgen een veel rustiger verloop gehad dan verleden week. De slotnotering bedroeg 189,10 yen vergeleken met een opening van 189,50 en een slotkoers van vrijdag van 188,70 yen. Van steunaan kopen van de Japanse centrale bank viel mets te bespeuren. Het geringe vertrouwen in het Amerikaanse geld kwam maan dagmorgen ook weer tot uitdrukking op de goudmarkt De vraag naar goud was zo groot dat de prijs met verscheidene dollars steeg. In Londen kwam men bij de „fixing" op 205 dollar per ounce (31,1 gram) uit en in Zürich werd gehandel tussen 204,75 en 205,50 dollar. De Londense fixing van vrijdagmiddag bedroeg 201,55 dollar, waarna zaken werden gedaan tegen 201,70 202,20 dollar. In Zürich werd vrijdag in de slotfase gehandeld tussen 201,25 en 202 dollar per ounce. Vrijdagavond was er in New York ook al veel vraag goud. AMSTERDAM (ANP) De Westduitse Siemens AG heeft in de eerste negen maanden van het lopende boekjaar (tot 1 oktober 1978) een omzet gehaald van 19,9 miljard mark vergeleken met 16,8 miljard mark in de periode van 1 oktober 1976 tot en met 30 juni 1977. De concernwinst na belastingen steeg van 375 miljoen mark in de eerste negen maanden van het boekjaar 1977 tot 430 miljoen mark in de jongste verslagperiode. Dit heeft het bedrijf maandag meegedeeld. Amsterdam— In een gend wat zwakkere markt heb ben de scheepvaartfondsen maandag een goede stemming te zien gegeven. Zo begon Kon. Boot de nieuwe beursweek 2,- beter op 88,-, terwijl Van Ommeren 1,40 duurder werd op 141,50. Nedlloyd ging 20 cent omhoog naar 78,70. De grote banken wa ren ruim prijshoudend met een winstje van 50 cent voor ABN op 365,50 en voor AMRO bank van 10 cent op 76,70. Bij de internationale waarden speelde de dalende dollar mede een rol bij de koersvorming. Unilever moest 90 cent terug naar 119,30 en Kon. Olie 60 cent naar 133,20. Hoogovens verloor 20 cent op 37,- en Philips een dubbeltje op 25,70. Akzo verwisselde on veranderd op 31,- van eige naar. KLM moest een halve gulden terug naar 155,50. Heineken noteerde onveran derd 103,50. Van de cultures was Deli 60 cent lager op ƒ128,50 en HVA 40 cent op 57,60. Nationale Nederlanden moest eveneens een paar dub beltjes terug. De staatsfondsen- markt trok licht aan. De nei ging hiertoe deed zich ook voor bij de BNG-leningen. De Bank voor Nederlandsche Gemeen ten heeft maandagmorgen een nieuwe 7,75 pet 8-jarige lening van 100 min aangekondigd. De emissiekoers zou onder de huidige omstandigheden wat boven pari kunnen komen. Een kalme lokale markt gaf naar beide zijden verschuivingen te zien, die meestal echter vrij beperkt waren. De grootste wijziging deed zich nog voor bij Reiss. De bekendmaking van de aanzienlijke verliezen in de produktenhandel, vooral in de koffiesector, viel de beleg gers van deze al jaren goed lopende handelsvennootschap wat rauw op de maag. De stuk ken werden tervergeefs aange boden op 135,- nadat vrijdag nog was gehandeld op 145,50. Bontweverij verloor 3,50, ter wijl ook fondsen als Norit en Cindu-Key en Kramer m de verkeerde hoek zaten. Aan de andere kant bleef er vraag be staan naar Philips Tabak. De stukken verwisselden van eige naar op 62,-, tegen een voor gaande biedkoers van 57,- en een laatstgedane koers op 53,20. Andere fondsen die het in verhouding goed deden wa ren Emba, KNP, Textielgroep Twenthe, Uniekap, Drukkerij De Boer, CSM en NDU. Op de actieve markt kon Hoogovens het aanvankelijke verlies gedu rende beurstijd meer dan weg werken. De andere fondsen bleven dicht bij huis. INCOURANTE FONDSEN Enraf Nonius Fr.-Gr. H. 20% Gronlmij Holl. Sea Search Immofund 1962 Kon. Maastr. Z.wit 67 Prins Dokkum 675 Ruys Beleggingen 1510 VAT 350 Viba 1800 18.25 BUITENLANDS GELD (Prijs in guldens) Amerikaanse dollar 2.15- 2.25 Engelse pond 4,13- 4.43 Belgische fr. (100) 6.54- 6.84 Duitse mark (100) 106,25-109,25 Ital. lire (10.000) 25.00- 28,00 Portugese esc (100) 4,35- 5.60 Canadese dollar 1,89- 2,99 Franse fr (100) 48.75- 51,75 Zwitserse fr. (100) 127,50-130,50 Deense kroon (100) 38,25- 41.25 Oostenr sch (100) 14.90- 15,20 Spaanse pes. (100) 2.75- 3,05 Griekse drachme (100) 5,65- 6,90 Finse mark (100) 51,50- 54,50 Joegosl. dinar (100) 10,50- 12,75 BEURS VAN NEW YORK AFC Ind. Ail. Chem. Am. Can. Am. Motors Cons Edison Du Pont Eastm. Kodak Gen. Electric Gen. Motors Goodyear 36 3/8 35 1/2 RCA Rep.Steel Royal Dutch S. Fè Sears R. Shell Oil South. Pac. St. Brands Stud. Worth Uniroyal Unilever Un. Brands Un. Techn. U.S. Steel Westinghouse Woolworth 33 1/2 31 1/2 281/2 55 3/8 50 3/8 29 5/8 241/2 20 3/8 251/4 331/2 31 1/4 28 3/8 67 3/8 25 3/8 71/4 54 5/8 501/4 28 3/4 24 3/8 19 5/8 29 3/8 285 1/2 39 3/8 16 3/4 32 1/2 DOW JONES INDEX Brazilië krijgt Westduits krediet voor kerncentrale FRANKFURT (ANP) De Braziliaanse Empresas Nuclr*- res Brasileiras SA (Nuclebras) heeft een exportkrediet van 42 miljoen mark gekregen voor de aankoop van splijtstofele menten voor de in aanbouw zijnde kerncentrale in de Bra ziliaanse plaats Angra. Dit heeft een woordvoerder van de Dresdner Bank maandag mee gedeeld. Dresdner Bank AG staat aam het hoofd van een syndicaat banken dat de helft van het exportkrediet levert De Kredi- tanstalt für W ieder aufb au voorziet in de overige 21 mil joen mark. Het krediet van het syndicaat wordt gegarandeerd door de Westduitse federale overheid. De som van 42 miljoen mark dient ter financiering van de aankoop van een aanvullende hoeveelheid splijtstofelemen ten, zo deelde de woordvoerder mee. De kerncentrale in Angra wordt gebouwd door de Ameri kaanse Westinghouse groep. Het krediet is verleend in de context van de non-prolifera- tie-overeenkomst, die de verde re verspreiding van kernwa pens moet vermijden. Tien procent minder gas geëxporteerd DEN HAAG (ANP) In de eerste helft van dit jaar heeft Nederland tien procent minder aardgas uitgevoerd dan in de eerste helft van het vorige jaar, zo blijkt uit de cijfers van de Nederlandse Gasunie. De uitvoer beliep in deze perio de 24,4 miljard kubieke meter, ongeveer evenveel als de 24,3 miljard kubieke meter, die in het eigen land werd afgezet. De afzet in Nederland was één procent groter dan in de eerste helft van het vorige jaar. In juni bleeft de export met 2,5 miljard kubieke meter onge veer dertig procent achter bij de exportverkopen van juni 1977.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13