Gerben Karstens wint gedevalueerde profronde van Leiden EERSTE SCHIFTING FUNEST VOOR ENKELE 'TALENTEN' Ontslag Van de Goolberg gevolg van machtsstrijd binnen KNAU 1 SPORT LEIDSE COURANT/H DINSDAG 8 AUGUSTUS 1978 PAGINA II LEIDEN De blijdschap was niet „gespeeld", de vreugde was echt. Op het moment dat Gerben Karstens zeker wist dat zijn medevluchters Gerrie van Gerwen en Gerrie Mak in de eindsprint tekort waren ge schoten, gingen zijn armen niet slechts „professioneel" de lucht in. Was er wel degelijk sprake van een gemeende ju belkreet. Want ook een doorge winterde, gelouterde wieler- prof kent zo zijn momenten van zwakte. Ook de zesender tig jarige Karstens heeft na dertien seizoenen bij de pro fessionals nog voldoende eer gevoel in de „kast" om te kun nen juichen bij het bereiken van een fel begeerd doel.... Zo'n doel nu was gisteravond de profronde van Leiden, ge noemd naar Joop Riethoven, de man die getroffen werd door een hersenbloeding juist toen zijn grootste wens, de start van de Tour de France in Leiden, werkelijkheid werd. Jaren al was Karstens in Lei den aan het werk geweest om juist die koers eens op zijn naam te kunnen schrijven. Ja renlang ook mislukte zijn „cou pe" op de beslissende momen ten. Reed hij plat of zag, zoals in de vorige editie, een onge naakbare Hennie Kuiper op de weg verschijnen, waardoor er slechts een tweede plaats res teerde. Gisteravond echter kwam dan eindelijk zijn dag. Kon Kar stens, in 1962 al eens winnaar van de Leidse amateurronde, de bloemen wel in ontvangst nemen. Een zege die zeker niet aan de ex-Leidenaar werd „verkocht", maar hem wel enigszins in de schoot gewor pen werd. Waar in vorige edi ties van de Ronde van Leiden wel een sterk rennersveld pro deo aan de start verscheen om het goede doel (het gehandicap te kind) te steunen, was nu slechts een vijfentwintig man tellend gezelschap professio nals naar Leiden getrokken Een gezelschap waarin namen als Raas, Knetemann en Zoete melk ontbraken, waardoor het vijfduizend toeschouwers ster ke publiek met Karstens slechts in Kees Bal, Herman Ponsteen, Tino Tabak en de voor kwalificatie naar de we reldkampioenschappen vech tende Hans Langerijs „beken de" renners mocht begroeten. „Jammer", beaamde Karstens na afloop dan ook, „dat die andere jongens het hier van daag hebben laten afweten. Het winnen van een sterk be zette koers is natuurlijk altijd leuker..." Na een aantrekkelijk begin Tabak, Langerijs, Mak en Ton Zuiker vormden een welwillen de kopgroep die zo'n dertig kilometer in tact bleef viel de race gisteravond lange tijd stil. Pas na zeventig van de zesennegentig kilometer kon er. weer een serieuze ontsnapping worden genoteerd. Gerrie Mak en „dolle" Dries van Wijhe ble ven echter niet vooruit, waar door Karstens ruimte kreeg voor zijn sprong. Slechts Mak en Van Gerwen waren bij machte de demarrage van Kar stens te volgen. Uitstekend sa menwerkend werd een comfor tabele voorsprong opgebouwd op een jagende groep van zes achtervolgers. Met dertig se conden voorsprong werd de eindsprint ingezet. Gerben Kar stens had het moeilijk, een banddikte scheidde hem van de rappe Van Gerwen. Maar het doel was bereikt.... Uitslag: 1 Karstens; 2 Van Ger wen; 3 Mak, 4 Ponsteen, 5 Van Wijhe, 6 Langerijs, 7 Aarts, 8 Tabak, 9 Stam, 10 Jacobs. Gerben Karstens leidt op dit moment nog de jacht op de kopgroep van vier. De latere winnaar wordt „op. het wiel" gevolgd door Michel Jacobs. Nidi den Hartog en Ton Zuiker. Weinig duidelijk heid over kracht baanploeg AMSTERDAM De Neder- landse baanploeg heeft de lan- denwedstrijd gemakkelijk ge wonnen van Frankrijk, België en Denemarken. De confrontatie met de drie naties, die bij de wereldkam pioenschappen in München geen potten zullen kunnen bre ken, heeft in weerwil van de sprekende overwinningen weinig duidelijkheid gebracht over de ware kracht van de Nederlandse baanploeg. Al wa ren de successen van de sprin ters Veldt en Pieters tegen res pectievelijk Pontet en Vermeu len niet alleen het resultaat van de grotere bekendheid met het tweehonderd meter-baantje van Sloten. Veldt suggereerde opnieuw de sterkste sprinter van West-Europa te zijn. Redelijk was de tijd van de achtervolgingsploeg Möhlma- n/Stamsnijder/Schipper/Van Egmond, 4.36,1. Nederland, dat bepaald nog niet in een perfec te gang over de baan ging, was daarmee duidelijk sneller dan de Fransen, die alleen op de kilometer dank zij Vermeulen de reputatie van een snelle na tie ophielden. Basketbalploeg te sterk voor Filippijnen PEKING Het Nederlands basketbalteam heeft gisteren tijdens het achtlanden vriend- schapstoernooi in Peking met 92-84 van de Filippijnen ge wonnen. Nederland, dat in groep A is ingedeeld, leidde bij de rust met 58-41. De Nederlandse spelers wisten het verschil in lengte goed uit te buiten. Met snelle doorbra ken werden de tegenstanders verrast en de zone-verdediging zorgde ervoor dat het Filippijn se team niet veel tot scoren kon komen. De ploeg van de Filip pijnen, die gebruik maakte van de man-tegen-man verdediging, kon in de tweede periode de achterstand tot zes' punten te rug brengen, maar verder kwam het niet. Topscorer bij Nederland was Bert Kragtwijk met 27 punten. Overige uitslagen: Groep A: Japan- Mexico 82-74 (40-45); Groep B: Noord Korea-'Peking Team'. (Chi) 82-72 (36-40); Roemenië-'l augustus team' (Chi) 83-74 (31-43). 'WE ZAGEN HET BELEH) MEER EN MEER ONTSPOREN1 Toine van de Coolberg - hier op een archieffoto toen hij duidelijk met andere (blessure)problemen te kampen had - is sprinttrainer af bij de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie. DEN HAAG "Ik voel me enorm geno men. Ik heb een goed stuk werk verzet waar een duidelijke progressie uit voort kwam en nu word ik op grond van een krantenartikel ontslagen". Aldus een nog duidelijk geëmotioneerde Toine van de Goolberg, die dit weekeinde na de Neder landse atletiekkampioenschappen te Gro ningen van zijn functie als sprinttrainer werd ontheven. Hij was echter niet de enige die vertrok. Nog dezelfde avond schreef interim-coordi nator Jan Thijssen zijn ontslagbrief en daarmee lijkt de machtsstrijd tussen de beleidsgroep training en de sectie wed strijdsport opnieuw los te zijn gebrand. De reden voor het ontslag van de sprint trainer is volgens het atletiekverbond, dat Van de Goolberg zich niet heeft gehouden aan de op 24 juli met het hoofdbestuur gemaakte afspraken. Eén van deze afspra ken was dat alle publicaties naar de pers via de voorzitter van de KNAU, de heer De Beer, zouden lopen. Van de Goolberg hield zich hier niet aan. "Omdat ik nie mand kon bereiken", verklaart hij. "Onze interim-coordinator was met vakantie, on ze beide artsen waren afwezig en de be leidsgroep training functioneerde niet. Mij werd toevallig gevraagd een voorbeschou wing voor de Nederlandse kampioenschap pen te schrijven en daarin heb ik ten einde raad mijn kritiek gespuid in de hoop de zaak wakker te schudden". Deze kritiek van Van de Goolberg betreft vooral de vorig jaar met veel moeite inge voerde nieuwe struktuur. Men besloot toen een viertal vakgroeptrainers aan te stellen met één coordinator, die ook het contact met de sectie wedstrijdsport en het hoofd bestuur zou onderhouden. Vooral deze laatste functie van coördinator leverde veel problemen op. ("Omdat men geen twee heren kan dienen", meent Toine van de Goolberg). Nadat schaatsexpert Anton Huiskes voor de invulling van de verschillende onderde len had gezorgd, werd Jan Waterreus coor dinator. Deze gaf er echter de brui aan, omdat hij niet kon samen werken met Van de Goolberg (sprinttrainer) en Swinkels (werpnummers). Zijn (interim) opvolger werd Jan Thijssen, die afgelopen zondag zijn ontslag indiende. Toine van de Gool berg hierover: "Coördinator Jan Waterreus was zowel lid van de beleidsgroep training, waarin de vier vaktrainers zitting hebben, als van de sectie wedstrijdsport, maar kon in de praktijk ons beleidsplan niet verdedi gen en hield de sectie wedstrijdsport de hand boven het hoofd. Met andere woor den: hij stelde ons steeds gerust, maar ondertussen zagen wij het beleid meer en meer ontsporen. Mijn grootste ergernis was altijd dat het beleid volgens het trai- ningsplan niet werd uitgevoerd. Ik zag een situatie terugkomen van twee jaar geleden, waarin de technische commissie het voor het zeggen had. Ergernis Het is nu zover dat we geen coördinator hebben. Dat er een paar losse trainers rondlopen en dat dientengevolge de sectie wedstrijdsport, waarin verschillende le den van de oude technische commissie, de volledige technische begeleiding heeft overgenomen. Nu nog in een ad hoe situa tie, maar die zal binnenkort waarschijn lijk worden bekrachtigd. En dan hebben we weer een oude technische commissie die bij de trainers verschrikkelijk veel ergernis zal opwekken. Een trainer moet namelijk aan lang termijnplanning doen. Die moet een stuk beleid meevoeren. Dat wordt op het ogenblik niet op prijs ge steld. Erger, het wordt zelfs niet getole reerd. De sectie wedstrijdsport heeft op dit moment het hele technische beleid overgenomen", aldus Toine van de Gool berg, die zich enigszins in de steek gelaten voelt door zijn vakbroeders en atleten. BAS GROOTWESSELDIJK Deelnemers internationaal tennistoernooi DES HAAG In het met een prijzengeld van 100.000 dollar (ruim 200.000 guldengedoteerde Westland/Utrecht tennis toernooi, dat van 17 tot en met 22 oktober in acht verschillende plaatsen in Nederland wordt gehou den, zullen acht spelers uitkomen. Het zijn: Guillermo Vilas ArgEddiè Dibbs, John McEnroe, Tim Gullikson (allen Vst), llie Nastase en Ion Tiriac (beiden Roe), Tom Okker en Louk Sanders (beiden Ned). De finale is op 22 oktober in het Sportpaleis Ahoy' in Rotterdam. ADVERTENTIE ÏINWAY&SONS Cherny (nieuw) 2.495.- ,er waar<Je van CHERNYlnwI.w. i«5r- 2.795.- I BÖsendorfer* ZM«o:.18, I Lindbergh* 3,543:. 2.595.- •■8ECHNERHiB8in«Ll*^ec:-24. Schimmel* b&Vr. 5.200.- I Yamaha* 8, Pleyel* iMOr- 5.925.- Steinway8iSons 4&2237-16. Zimmermann* AJW.- 2.795.- ESTONIA (nieuw)AG50<L. 21 Feurich" JAMT. 5.325.- I Blüth'ner* iuor.16. Rich.WEBERlnw) MW.- 4.095.- Fleyel* il.KXrlé petr0f 2.975.-'I GrotrianSteinwegJIAOT;. 13. BECHNER (nieuw) SJWr- 4.095.- BECHNERInwl liwor.l 1, I Yamaha In,euwl AMir- 3.145.- Bachstein* iSA»r.14. Aug. Förster* AUO;. 3.175.- 'h"" Alexander Umbach6<Wr. 4.630.- Occasion vleugcis vanaf 4S00 glc Steinway&Sons*l*,JW;-12.900.- TCHAIKA(nwhw.W9*r 5.650.- B Heagele* Mvr.. 5.495.- .900.- .940.- ,345.- 900- .940.- .900.- .400.- .900.- .400.- .900.- 900.- SCHEVENINGEN De eerste schifting van de nationale tenniskam pioenschappen is achter de rug. Vandaag kan het eigenlijke toernooi be ginnen. Zowel voor het heren- als damesevene ment diende eerst een kwalificatieronde te worden afgewerkt, waarbij zestien spelers en acht speelsters moes ten afvallen. Zoals te doen gebruikelijk slaag de er hier en daar nog een jeugdige tennisser in door te dringen tot het hoofdtoernooi ten koste van een wat meer geves tigde naam, maar er werden ook weer de no dige „talenten" of wie daarvoor door moest gaan, met de realiteit geconfronteerd. Bijvoorbeeld Maarten Keunen, dit jaar nog spelend in de ere divisie voor Leimonias, die het onderspit moest delven tegen de achtendertig-jarige tennisle- raar Gerard Scholtes. Of Peter Ranty, die tegen de twèeender- tig-jarige Hans Adema van Scheltema slechts drie games, verdeeld over drie sets, bij el kaar sprokkelde. Of de vier kwartfinalisten van de onlangs gehouden nationale titelstrijd tot achttien jaar. Takx, Bolsius, Everaars, Scholte Op Reimer, Van Erven en Van der Loo. Van wie de laatste overigens wegens duizeligheid moest op geven, na de eerste twee sets tegen Frank Lapré met alles zeggende cijfers te hebben ver loren. Een uitzondering vormden gis teren Benno van Veggel, die Castelein versloeg en Appel boom die winst boekte op Mad- Judith Salomé verloor van de onbekende Marie Jeanne Huijben. sen. Bij de deelnemers aan het hoofdtoernooi bevinden zich al met al slechts acht spelers die nog geen twintig jaar zijn, waar tegenover staat dat een gelijk aantal ouder is dan der tig. Exact de „helft" van het schema bevindt zich dus in de leeftijdsgroep van twintig tot derig jaar. Bij de dames is dat beeld iets gunstiger, waarbij evenwel moet worden aangetekend dat de nationale top wat smaller is dan die van de mannelijke col lega's. Uit de kwalificatieronde kwamen zes speelsters tevoor schijn, die nog niet meerderja rig zijn, terwijl er in de voor ronden slechts twee uit die ca- tergorie afvielen. Opvallende uitvallers bij de dames waren gisteren Judith Salomé, die door de onbekende Marie Jean ne Huijben uit Eindhoven in twee sets aan de kant werd gezet, Trudy waldhof, die het als vierendertig] arige niet meer kon bolwerken tegen de zestien jaar jongere Karin Moos en Hetty Taphoorn, die twaalf jaar leeftijdsverschil bij zag dragen aan haar verlies. Els Veentjer (34) hield de „eer van de oudere garde" hoog door Yvette den Bieman in drie sets te verslaan. De jeugdige Nanet te Schutte zorgde voor een re- de i prise van de finale i tionale jeugdtitelstrijd tot acht tien jaar door opnieuw Micky Albers te verslaan. Een beetje vreemd is wel het feit dat er al vanaf de kwalifi catieronde wordt gespeeld om drie gewonnen sets. Het aantal toernooien, waarin partijen zich over zo'n speelduur uit strekken, is de laatste jaren steeds verder afgenomen en het is onzinnig om al in voor ronden op deze basis te spelen. Het argument dat het nuttig is om ook eens partijen van die lengte te moeten afwerken in verband met toernooien als Wimbledon of Davis Cup-even- Böhm remise tegen Nemet (Van onze sportredactie) VELP - De afgebroken partij uit de vijfde ronde van het Reinbouwschaaktoernooi tus sen de Joegoslaaf Nemet en de Nederlander Böhm is geëind igd in remise. Pas na drie zit tingen en na drieënnegentig zetten werd de vrede getekend. De Amsterdammer Borm heeft hierdoor alleen de leiding. Op een half punt achterstand wordt hij gevolgd door Nemet en Böhm, terwijl de Bulgaar Kirov een vol punt moet zien goed te maken. Voor de deelnemers aan het open kampioenschap was het gisteren een rustdag. Vandaag wordt de zesde ronde gespeeld. Op de rustdag is het Rein bouwschaaktoernooi uitgebreid met.de bondswedstrijden van de KNSB, waaraan een twee honderd tal schakers uit bin nen- en buitenland deelnemen. Buisman uit Den Haag, die in een zeskamp uitkomt, ging uit stekend van start. Hij zette de Rotterdammer Dobbinga op verlies. Winst was er ook voor de Achtkampers Dijkstra en Van Wees uit Den Haag. Door hen werden respectievelijk Me- kers uit Etten en Zwartveld uit Rijswijk tot capitulatie ge dwongen. Voor de Hagenaars Bode en Braun bracht de eer ste ronde een puntendeling, terwijl Kain en Beelaarts van Blokland met verlies werden geconfronteerd. ementen slaat nergens op. Want hoeveel spelers komen daarvoor in aanmerking? Het spelen om drie gewonnen sets zou in dat licht bezien nog enige zin hebben als er bijvoor beeld vanaf de kwartfinales op de Mets zo wordt gewerkt. Pas dan heeft de grote selectie plaatsgevonden en onder de spelers die zo ver reiken, zijn degenen die ook voor onder meer een Davis Cup-team wor den geselecteerd. Als Pietje Puk in het Nederlandse titel- toernooi eenmaal per jaar een vijfsetter moet spelen om dat vervolgens de rest van het sei zoen niet meer te doen, doordat alle overige toernooien om twee gewonnen reeksen gaan, heeft dat geen enkel nut Maar ja, de „nationale'.' moet zich, denken de bondsheren, toch in iets onderscheiden van de rest Dat gebeurt dan ook. FRANK WERKMAN i der Loo geeft op; Rob Mentink Peter Bootsman - Hans Everaars scher - Onno Takx 6-3 6-0 6-0; Nico Welschen - René Heffels 6-1 6-2 6-2; Otto Blom - Hans Schmidt 6-2 6-4 Henny Brakel 6-2,5-7,4-6,7-6,6-4; Maarten Keunen 2-6,6-3,6-1,7-6; Re- Erven 6-3,2-6,6-4,6-4; i der Eekhout 6-3,2-6,6-4; Mariet- Bieman 6-1,3-6,6-3; Karin Moos Trudy Walhof 6-4, 6-4; Marie-Jean- ne Huijben - Judith Salomé 6-2, 6-4; Nanette Schutte - Micky Albers 6-7,6-2,6-3; Marcella Mesker - Hetty Taphoorn 6-4, 6-1. Waterpoloteam in opgaande lijn ondanks verlies DUBROVNIK - Het Neder lands waterpoloteam heeft gis teren de tweede wedstrijd in het landentoernooi te Dubrov- nik tegen gastheer Joegoslavië met 84 verloren. De periode standen waren 00, 42, 21, 2-1. Nadat Nederland de eerste wedstrijd tegen West-Duitsland had gewonnen (87) bleek de gastheer van het toernooi te sterk. Het krachtsverschil in deze wedstrijd was echter niet groot. Knullige Nederlandse verdedigingsfouten waren veel al de oorzaak van de Joegosla vische doelpunten. Nederland, dat over de hele linie een op gaande lijn vertoonde, moest het zonder Ton Buunk doen, die 's ochtends wegens werk zaamheden het vliegtuig naar huis had moeten nemen. Het scoreverloop was als volgt: 6—0 Bellamaritsi, 1—1 Wim Keman, 22 Galijatsj (Gijs Stroboer aan de kant), 3—1 Bellamaritsj (Ed (strafworp), 6—2 Majnolonitsj, 6—3 Aad van Mil (Nederland één man meer), 64 Dick Nieuwenhuizen, gisteren gespeeld werd DuitlandSpanje 105. Stand na twee wedstrijden: 1. Joe goslavië 4 punten. 2. West-Duitsland 2 punten, 3. Spanje 2 punten, 4. TIPS VOOR DUINDIGT WASSENAAR Zeven drave rijen en drie rennen staan er morgenmiddag op het pro gramma van de Wassenaarse renbaan Duindigt. De eerste start is om twee uur. Onze tips: BENTO KITTYPRIJS: Rosa Buitenzorg, Prinses Rara en Paulien. SABI PAS PRIJS: Nike Piet Volann, Over Pride en Os mond. FLORICANPRIJS: Remy Prin cess, Perla en Parnadino S. HERMES D PRIJS: Rakker T. Rindy Fortuna en Radja. CHANJESSORPRIJS: Gulf Stream, Dusty en Sovereign Angel. QUICKSTEPRUS: Zilver Bar, Dancing King en Up and Up. EARLYPRIJS: Boxberger Girl, Arkelshof Presto en Salkol. ERROLPRIJS: Nar Buiten zorg, Opulent Pride en Never Worry. DOUBLE SIX M PRUS: Odet te Ossewaard, Nanette D en Importeur O. OSCAR RL PRIJS: Peter Voorne, Noy vein der Lente en Peter Mariam. Selectie WK uitgebreid AMSTERDAM - Herman Pon steen, tweede bij de achtervol ging van de profs in de strijd om de nationale titel, is door de KNWU alsnog ingeschreven voor dit nummer bij de we reldkampioenschappen. die maandag in München begin- Tevens is een vierde gangma ker aangewezen. Het is Joop Zijlaard. De Rotterdammer zal rijden met professional Nico Been, die te kennen had gege ven liever niet achter gangma ker Joop Stakenburg te star ten. Stakenburg zal bij de ama teurs wel normaal rijden met Martin Rietveld. MEXICO STAD De Neder landse half zwaargewicht Rudi Koopmans staat op de wereld ranglijst voor de maand augus tus als tiende genoteerd. GREENOCK Ad Gevers is gisteren tweede geworden ir tijdrit over drie kilometer, die de vijf dagen durende Ronde i Groot Brittannië v profs opende. De Engelsman Ian Banbury maakte de snelste tijd.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11