Manus Bouwhuis kan zelfs ezel winnend over streep brengen Waterpoloërs voor belangrijke i krachtproef Tips voor Derby-dag HET VELD Hilversummer in spoor beide Jannen 'SPORT" LEIDSE COURANT., ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1978 pagina 9 WASSENAAR De tips voor de zeven draverijen en drie rennen zondagmiddag op de dag van de derby op Duindigt. De eerste start is om half twee. ORMA PR1DEPRUS: Poesjkin, Reval en Ortence Voorne. NIMRODPRUS: Partner. Only You en Outsider. ASCOTPRIJS: Sally Breen, High Tree en Regency Tune. FERNANDELPRUS: Ossian, Prins Buitenzorg en Olivia Volann. DERBY: Rogan van Echten, Reinier en Ralph Spencer. TIBERPRUS (eerste afdeling): Raldo, Fair Hunter en Easter Parade. LEO ENGLEBERTPRIJS: Speedy Volita, Manza Buitenzorg en Eglemont. TIBERPRUS (tweede afdeling): Jolly Jinks Rode, Bearly en Pfalzprinz. PARANOHPRUS: Orion Dakota, Patty Zora en Prizefighter. LENTOPRUS: Prit Hanover, Prodigal Dartel en Ortus Pride. Manus Bouwhuis met een van zijn „toppers" uit de stal Prusso Supreme. de HILVERSUM In de 54ste draversderby iet zondag op de Wassenaarse renbaan Duin digt komt de 36-jarige Hilversumse trai ner-pikeur Manus Bouwhuis in de baan met de driejarige Ramzes. De combinatie is geen favoriet Maar toch zullen de spelers aan de total isator rekening hou den met Bouwhuis. Immers, dit seizoen weet je het nooit met de beroepsrijders uit Hilversum. Zijn paarden zijn stuk voor stuk in grote vorm en zelfs een „ezel" weet Manus Bouwhuis winnend over de en eindstreep te brengen. Manus Bouwhuis is op het ogenblik met 55 overwinningen lijstaanvoerder in het klassement van de meest winnende pi keurs in ons land. Een plaats die jarenlang werd ingenomen door het ijzersterke duo Jan Wagenaar en Jan van Dooyeweerd. Jan van Dooyeweerd staat op het ogenblik op de tweede plaats en de voorsprong op Jan Wagenaar is zo'n tien overwinningen. Manus Bouwhuis die dit jaar in Hilversum een nieuw stallencomplex opende wil pro beren de eerste plaats in het rij dersklasse- WASSENAAR Het veld voor de 54ste Derby. Compleet met record, gewonnen bedrag, rijder en de verwachte uitbetaling als het paard zou winnen. Afstand: 2500 m. Prijzen 157.400.—. paard 1. Reinier 2. Ralph Spencer 3. Rogan van Echten 4. Robinia du Bois 5. Ramzes 6. Remarquable W 7. Rexi 8. Reindert 9. Rieka Hanover 10. Rhytm di Robless 11. Romeo Pluto 12. Robert Blewin 13. Riesta 14. Renvogel rijder Peter Zeegers 2.60 Leo Schoonhoven 4.30 Wim van Buytene 2.20 Jan van Leeuwen 20.00 Manus Bouwhuis f 8.20 Anries van der Blonk 16.00 Piet Zandt 18.00 Kees Imming 9.20 Theo Schoutrop 20.00 Tjitse Smeding 20.00 Klaas Woudstra 20.00 Jan Wagenaar 14.40 Aonne de Wrede 20.00 Arnold Mollema 20.00 ge w. bedrag record 27.100 1.20.4 f 49.105 1.20. 59.900 1.19.9 20.550 1.21.4 f 13.250 1.20.9 f 26.750 1.22.3 41.180 1.20.5 f 9.250 1.21.6 f 36.045 1.20.3 f 7.750 1.25.4 f 11.250 1.22.1 10.750 1.24./ 15.200 1.22.6 f 12.650 1.22.8 ment te behouden. „Dat zal erg moeilijk zijn, omdat ik het moet doen met duidelijk een minder aantal paarden dan Van Dooyeweerd en Wagenaar. Ik heb maar vijfendertig paarden op stal staan, maar wij draaien op het ogenblik enorm Dat komt ook door het feit dat we mensen op stal hebben werken die erg veel voor de zaak over hebben. Daarnaast zijn de nieu we stallen ook een uitkomst. De paarden kunnen mede daardoor een betere verzor ging krijgen, ze beschikken allemaal over een grote en ruime box. Je moet natuurlijk een beetje geluk hebben. Maar met de paarden die op stal staan, als ze gezond blijven, hoop ik toch de komende tijd in de drafsport een eerste viool te kunnen blijven spelen." Pronkstuk De paarden op stal bij Manus Bouwhuis zijn stuk voor stuk geldverdieners. Het pronkstuk is altijd nog het „Paard van het Jaar 1977" en de winnaar van de Gouden Zweep 1978, Olaf Pride. Voor de 54ste Derby had Manus Bouwhuis in zijn stal de keus tussen twee paarden. Het is tenslotte Ramzes geworden. Daardoor ver dween Ronny W naar het criterium der 3-jarige hengsten, dat komende dinsdag in Hilversum zal plaatsvinden. Nog nooit eerder heeft Manus Bouwhuis een Derby gewonnen. Twee jaar geleden was hij voor de Derby favoriet met Olaf Pride, maar het paard was toen niet fit. Manus Bouwhuis over komende Derby: „Ramzes is natuurlijk een goed paard. Maar ik zie Rogan van Echten met Wim van Buytene winnen. Ramzes is goed in orde. Toch geloof ik dat ik bij het publiek behoorlijk veel vertrouwen zal genieten. Dat komt door het feit dat je door het grote succes van de laatste tijd een behoor lijke aanhang hebt gekregen. Daarom ga ik toch wel een beetje onder druk aan de Derby beginnen. Het is toch echt wel een andere koers. Een beetje gespannen is elke pikeur natuurlijk wel." Veertien jaar oud was Manus Bouwhuis toen hij zelfstandig mocht gaan werken als pikeurOeerling) en al vele jaren heeft de Hilversumse trainer-pikeur nu een eigen bedrijf. Vijf jaar geleden maakte hij ook een geweldig seizoen door en eindigde toen in het rijdersklassement op de derde plaats. Daarna verdween Bouwhuis uit de schijnwerpers op de Nederlandse koersba- nen. Er waren zelfs tijden dat Bouwhuis met kunst- en vliegwerk zijn hoofd boven water kon houden. Aanvoer „Een pikeur zonder goede paarden is na tuurlijk nergens. Onze hele sport staat of valt daarmee. Ik bezit op het ogenblik een behoorlijke groep goede eigenaren. On danks het feit dat ik zo goed draai is er echter geen aanbod van nieuwe eigenaren. Maar daar zit ik niet zo mee. Als het minder gaat, lopen die mensen toch weer bij je weg. Nee, ik ben erg ingenomen met mijn sterke kern eigenaren." Naast Ramzes van Manus Bouwhuis ko men er nog dertien paarden in de Derby aan de start. Van de ruim zevenhonderd in 1975 geboren en ingeschreven paarden bleven er niet veel over. Een Derby is nu eenmaal voorbehouden aan de beste paarden uit de driejarige jaargang. Onder de veertien ontbreekt de winnares van de Sweepstakers (de belang rijkste koers vóór een Derby) Rosella W. Pikeur Jan van Dooyeweerd: „Ik had met een meevallende koers misschien met Ro sella W in de prijzen kunnen komen, maar winnen is er toch niet bij en daarom heb ik met de merrie gekozen voor het Crite rium komende dinsdagavond in Hilver- Eerste favoriet voor de Derby is Rogan van Echten met Wim van Buytene. Trainer Leo Schoonhoven heeft echter ook enkele ijzers in het vuur. Manus Bouwhuis hier over: „Als Rogan van Echten het niet kan doen, dan komen Ralph Spencer en Rei nier natuurlijk voor de zege in aanmer king." Leo Schoonhoven komt zelf in de baan met Ralph Spencer en laat de op papier sterkere Reinier rijden door zijn 21-jarige assistent Peter Zeegers. Zijn baas wilde de leerling die rit niet ontnemen. Leo Schoon hoven: „Peter heeft Reinier veel en goed gereden en 't zou niet fair zijn als ik nu het paard zou gaan rijden. Ik zoek de winnaar bij het duo Reinier en Rogan van Echten." Rogan van Echten, Ramzes, Ralph Spencer en Reinier. Dat is dus het kwartet paarden dat de Derby zal gaan beheersen. De laat ste keer dat dit viertal elkaar heeft ont moet was in de 2100 meter lange derby- proef, een draverij die vierhonderd meter korter is dan de Derby. Rogan van Echten won toen voor Ramzes en Ralph Spencer. Reinier maakte in deze koers een fout, maar kwam nog zeer sterk terug en pakte het vierde geld. Ramzes had in deze koers een geweldig eindschot. Manus Bouwhuis: „Die koers viel voor honderd procent mee. Maar misschien is de Derby wel een beetje te lang voor Ramzes." De man die de meeste Derby's won in het veld van veertien is Jan Wagenaar. Met Robert Bel win heeft hij nu echter niet meer dan een outsiderskans. ARTHUR VAN RIJSWIJK „De bereidheid is verdwenen. Vroeger stond je toch te jui chen wanneer je voor het Ne derlandse team werd geselec teerd. Ik ben er nog altijd trots op voor Oranje te mogen uitko men. Maar de jongeren denken daar blijkbaar anders over. Het wordt hen waarschijnlijk te gemakkelijk gemaakt Jon gens van zestien, zeventien jaar denken «dies al te hebben ge- Het gemis aan ervaring speelt ook een belangrijke rol bij het falen van de waterpoloërs. „Natuurlijk", zegt aanvoerder Buunk. „Die jonge gasten ma ken nog veel te veel onnodige fouten. Het afstoppen van de tegenstander gebeurt te onre gelmatig en het opbouwen van de eigen aanval weer te slordig. Geen wonder dat er dan verlo ren wordt Onze tegenstanders in Heidenheim geloofden dat Nederland voor het wereld kampioenschap nog wel een verrassing in petto zou hebben. Wel, we moesten hen maar in die waan laten. Misschien helpt het". Indeling Nederland is in de eerste ron de ingedeeld met Israël, Bul garije en West-Duitsland. Ze ker geen onoverkomelijke op gave aangezien de eerste twee landen door kunnen naar de volgende ronde. En op papier mogen Israël en mogelijk ook Bulgarije geen bezwaar zijn. „Normaal gesproken moeten we ons kunnen plaatsen. Maar tegen Bulgarije spelen we al om negen uur 's morgens en Nederlanders hebben al diver se keren bewezen geen voor standen te zijn van zulke vroege aanvangstijden. Boven dien speelt West-Duitsland na tuurlijk voor eigen publiek. Die ploeg mogen we beslist niet onderschatten". Tonny Buunk (rechts), hier op de foto met clubgenoot Gijs Stroboer van AZC Alp hen, een andere overgeble ven routinier in het Neder lands waterpolo-zeventai. Aanvoerder Tonny Buunk: „De bereidheid is verdwenen" Hongarije blijft dé grote favo riet voor de wereldtitel. Op eer biedwaardige afstand volgen diverse vrijwel gelijkwaardige ploegen. Hoort Nederlander daar ook nog altijd bij? Tonny Buunk, geheimzinnig lachend: „Opnieuw, normaal gesproken wel. Hopelijk vinden we bij tijds het juiste patroon. Als we maar eens een goede afmaker hadden. De situaties met een man meer moeten beter wor den uitgebuit Want daar moet het juist veelal van komen. Ik zie het eerlijk gezegd somber in, maar dat kan, ons Neder landers kennende, resoluut ver anderen". Lukt het niet en eindigt Neder land in West-Berlijn niet bij de eerste zes rangschikt Rus land zich daarbij, dan mag ook de zevende ploeg in elk geval naar Moskou dan ziet ook Tonny Buunk het niet meer zitten. „Ik heb geen zin om dan nog eens kwalificatie-wedstrij den te moeten spelen tegen lan den als Spanje of Griekenland. Dan is zelfs voor mij de lol er af. Er staat in West-Berlijn erg veel op het spel. De bronzen medaillewinnaar van Montreal mag niet afgaan. We zullen er zonder enige twijfel alles aan doen. Maar soms is dat nog niet genoeg". DICK KIERS AMSTERDAM Het Neder lands waterpolo verkeert in een ernstige crisis. Zo kort voor het wereldkampioen schap, dat op 19 augustus in West-Berlijn begint, valt er ei genlijk amper iets positiefs omtrent de verrichtingen van 4e nationale formatie te ver melden. De feiten bewijzen bet en Oranje gaat daardoor ui terst moeilijke tijden tege moet Niet alleen voor wat be treft de naderende titelstrijd, maar ook voor de eventuele kwalificatie voor de Olympi sche Spelen van 1980 in Mos kou, die eind deze maand aan 9e orde is. Daarom is bondscoach Ivo Trumbic een gekweld man. Hij zag met lede ogen aan hoe de afgelopen jaren de ene na de andere waardevolle spieler uit zijn selectie verdween. Slechts enkele bleven over. Onder deze laatste getrouwen is aanvoer der Tonny Buunk. Een routi nier en daarmee een uitzonder ing in een ploeg vol getalen teerde jongeren, die evenwel stuk voor stuk vroeg of laat door de mand zijn gevallen. Tonny Buunk (25) ziet de moei lijkheden nuchter onder ogen. Hij erkent de bestaande pro blemen, maar weet er net zo min als ieder ander een oplos le It g sing voor. „Er bestaat thans inderdaad weinig reden voor opgewektheid. Het gaat zelfs ronduit beroerd. Vreemd ge noeg is het spel meestal zo slecht nog niet, maar het ha- pert met name aan het benut ten van de kansen. Daar die nen we ons vooral op te bezin nen. Gelukkig is daar de afge lopen week in het trainings kamp op Papendal ook na drukkelijk over gesproken. Maar ja, met praten, praten en nog eens praten komen we er niet". Gisteren stapte de Nederlandse selectie in het vliegtuig.' Het nieuwe team, door het wegval kan betekenen. Maar de spoedcursus bewust wording van de jongere garde heeft bondscoach Trumbic tot nu toe alleen maar windeieren gelegd.Het ergste laat zich daarom dan ook verwachten. „Het klikt gewoon niet", aldus Tonny Buunk in zijn woning annex kantoor in de Amster damse Watergraafsmeer. „We moeten natuurlijk niet verge ten dat er ook een totaal nieu we ploeg in het water ligt Iedereen moet eerst nog even aan elkaar wennen, maar de tijd van voorbereiding is erg kort". Sinds Jönköping hebben diver se spielers voor de eer bedankt. Nico Landeweerd, Andy Hoe pelman, Jan Evert Veer en Hans van Zeeland lieten verder verstek gaan. „In feite ben ik alleen met Gijs Stroboer en doelman Alex Boegschoten overgebleven. Steeds weer vie len er mensen af. Voortdurend moest ook de speelwijze wor den aangepast Soms vertrok ken spelers in verband met hun te drukke studie of werk zaamheden. Maar ook af en toe omdat men er eenvoudig geen zin meer in had voor de natio nale ploeg uit te komen". De jongere generatie is volgens Tonny Buunk amper beter. len van diverse routiniers op vele plaatsen gewijzigd ten op>- zichte van bijvoorbeeld de Eu ropese titelstrijd in het Zweed se Jönköping waar vorig jaar nog een verdienstelijke vijfde plaats werd bereikt, wordt nau welijks rust gegund. Meerdaag se toernooien werden afge werkt in het Italiaanse Floren ce en het Westduitse Heiden heim. In beide gevallen niets dan nederlagen. Ook een uit voerige toemee door Amerika, Mexico en Cuba leverde niet al te veel op. Wellicht dat nu het toernooi in de Joegoslavische badplaats Dubrovnik een lich tje in de heersende duisternis

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9