Hermens en Tebroke weer bij wereldtop Wouter Fok met moeite langs Rob Gelpke stunt UITSTEKENDE START NK ATLETIEK OPEN LEIDSE TENNISKAMPIOENSCHAPPEN „Leicfee" favorieten in Hillegom uitgeschakeld De Rooy winnaar in Rijnland-Palts MHU I Der Rad- Fleury moeizaam langs Don Zevende seizoenzege Zoetemelk SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1978 pagina GRONINGEN Jos Hermens en Gerard Te broke hebben gister avond in Groningen voor een uitstekende opening van de Neder landse atletiekkam- Êioenschappen gezorgd, [et tweetal bevestigde ook dit jaar weer tot de wereldtop op de 10.000 meter te benoren. Voor de start had vooral Ge rard Tebroke gespeeld met de gedachte van een aanval op het Europese record, dat op 23 juni in Londen door Brendan Foster op 27 min. en 30,5 sec. werd gebracht. Jos Hermens, die bijna een week geleden terugkeerde van een veertiendaagse trainings kamp op hoogte in Sankt Mo- ritz, voelde niet veel voor die gedachte, maar hij wist dat hij met Tebroke zou moeten mee gaan om zijn nationale titel op de tien kilometer te prolonge ren. „Voor mij kwam deze race ge woon een week te vroeg", zei Hermens. „Pas na een dag of tien trek je het volle profijt van een training op hoogte. Het was nu nog enkele dagen te vroeg". Desondanks bleek Jos Her mens weer de sterkste. In de laatste van de 25 ronden, die de twee elkaar voortreffelijk aflossend op de nieuwe kunst- stofbaan in het Groninger stad spark liepen, was Hermens veel te snel voor Tebroke, die in de laatste 300 meter bijna twintig meter moest prijsgeven. Jos Hermens werd in 27 min. en 50,5 sec. winnaar en klom met zijn tijd naar de derde plaats op de Europese ranglijst achter Foster en de Roemeen Ilie Floriou, die een week gele den in Boekarest tot een tijd van 27.47.8 kwam. Gerard Te broke finishte 2,3 sec. later dan Hermens en zijn tijd is goed voor de vijfde plaats op de Europese ranglijst, achter de Westduitser Detlev Uhlemann (27.52.7). Van de niet-Europese lopers was alleen wereldre cordhouder Henry Rono, die op 11 juni door Hermens in Wenen in de eerste drie kilome ter werd getrokken naar zijn wereldrecord van 27.22.5, snel ler. Gerard Tebroke moest al snel ervaren dat een aanvtal op de tijd van Foster op de regenach tige en koude avond teveel was gevraagd. De Arnhemmer deed in het begin wel alle moeite om een zeer scherpte tijd neer te BRESCIA De Ita liaanse Sara Simeoni bracht in Brescia het wereldrecord hoog springen dames op 2,01 meter. Het oude record stond sedert 26 augus tus van het vorig jaar (Oost-Berlijn) met pre cies twee meter op naam van de Oostduit- se Rosemarie Acker- De Europese indoor- kampioene kwam tot haar recordverbetering tijdens de damesinter land Italië—Polen. De 25-jarige Italiaanse stu dente werd de tweede atlete in de historie, die de grens van twee meter overwon. Sara Simeoni had in Brescia in totaal acht sprongen nodig voordat zij kon zeggen wereldrecord- houdster te zijn. De 1,80 m, 1,88 m en 1,89 m bedwong de Ita liaanse telkens in haar eerste sprong, voor 1,93 m en 1,98 m had zij Sara Simeoni springt als eerste vrouw ter wereld over 2,01 m meter. zetten, maar merkte al snel dat dit niet ging. Hermens: „Na twee kilometer was het duide lijk dat een aanval op Fosters record gedoemd was te misluk ken. Toen werd overschakeld naar een schema van 27.50. Als het per sé noodzakelijk was geweest, hadden we misschien wel tien tot vijftien seconden sneller kunnen lopen, maar dat had in deze omstandigheden geen zin. Praag (EK) is voor ons veel belangrijker". Van een favorietenrol in Praag wil Hermens niet weten. „Voor Montreal is mij die ook aange praat. Daar heb ik van ge leerd". Tebroke, die na afloop verklaarde toch niet zo gemak kelijk te hebben gedraaid als hij verwachtte, ziet de toe komst wel optimistisch in. „Jos en ik komen bij de eerste drie. Wie Foster pakt zien we in Praag wel", aldus de lachende Arnhemmer. In het geweld dat Hermens en Tebroke ontwikkelden ging de rest van het zestien lopers tel lende veld volledig ten onder. Met nog bijna drie kilometer voor de boeg was de trein Her- mens/Tebroke alle anderen ge passeerd. De kleine Piet Vonck „stapte" even op en kwam daardoor los van de concurren tie. De kleine Zeeuw pakte het brons en zag zich beloond met een persoonlijk record van 29 min. en 3 sec. Ook voor Ton Luttikholt (4e in 29.12.7), Harry Pattist (5e in 29.19.4) en de als zesde eindigende marathonlo per Cor Vriend (29.23.7) waren er beste persoonlijke presta ties. Vooral voor Vriend, die in Praag op de marathon start en in Groningen bijna een minuut snelle dan ooit tevoren was, een prettige gedachte. Overi gens was het in Groningen de eerste keer dat in Nederland onder de 28 minuten werd gelo pen. Bij de prestaties van Hermens en Tebroke vielen de andere finales volkomen weg. Harry Schulting veroverde zijn eerste nationale titel de komende dagen volgt er nog zeker één op de 400 meter horden door de 200 meter horden te winnen. Jos Hermens werd overtuigend nationaal kampioen op de 10.000 meter, maar wil nog niets weten van een favorietenrol bij de komende Europese kampioenschappen. De jonge Brabander bleef op dit zelden gelopen nummer 0,22 seconde verwijderd van het na tionale record, dat met 3,63 se conden op naam van Frank Nusse staat. Tinke Kluft zorgde voor een verrassing door de 3000 meter voor dames te winnen. Met haar 9 minuten en 17,2 secon den bleef de Roosendaalse bij na drie seconden onder de li miet voor de Europese kam pioenschappen. Het is echter zeer de vraag of de KNAU, die morgen de ploeg voor Praag bekendmaakt, die prestatie van voldoende niveau zal achten om de Brabantse uit te zenden. Zeker niet nu de afvaardiging naar Praag vermoedelijk veel groter zal worden dan men aan het beginnen van dit jaar voor mogelijk had gehouden. De uitslagen zijn: Dames: 3000 meter: 1. Tineke Kluft (Thor) 9.17.2, Kogelslingeren: 1. Wil van Uytl Uythoven (DIA) 54.20 meier, t. Frank Eilander (AV34) 50.44, 3. Arthur Mulder (VLTC) 49.38, 4. Carel ter Horst (AV34) Gerard Tebroke (Ciko'66) 27.52.8, 3. Piet Vonck (RKHAV) 29.03.0, 4. To ny Lupikholt (ASV) 29.12.7, 5. Har ry Patist (Sprint) 29.19.4, 6. Cor Vriend (HAC) 29.23.7, 7. Ad Buys (Phoenix) 29.25.0, 8. Theo Verbeek (Trias) 30.13.2. Heren: Hinkstapspringen: 1. Roy Sedoc (AAC) 15.44 meter, 2. Peter van Leeuwen (Thor) 14.95, 3. Wilko Visser (SAV) 14.55, 4. Max van de Does (Fortuna) 14.40,5. Joep Elenbaas (Sparta) 14.21, 6. Anne- Jan van der Veen (AAC) 13.95. den,^2. Eltjo Schutter (AV Nijme gen) 24,44, 3. Jan Willem Boogman (Hellas) 25,10, 4. Freddy Burgoss (Startbaan) 25,14, 5: Ab Brouwer' LEIDEN De krachtverschillen in het he renenkelspel A. van het open Leidse kam pioenschap zijn niet groot. Drie van de vier gespeelde partijen werden pas in de derde set beslist, waarbij het twee maal de ge plaatste speler was, die het onderspit moest delven. Wouter Fok bleef een verlies be spaard, maar hij had tegen Rob Mentink van de Metselaars wel een derde set nodig. Aanvankelijk stond Fok goed te slaan, maar in de tweede set sloop, zoals zo vaak, de nonchalance zijn spel binnen. Hij wilde al te snel scoren, waardoor zijn harde drives keer op keer buiten de lijnen belandden. Mentink greep zijn kans via een tie-break en bleef verder goed spelen. Hij had echter niet genoeg klasse om tegen een geconcen treerd spelende Fok setwinst te halen: 6—2, 6—7, 6—3 voor Fok. Naast Marian Laudin (64, 6—3 tegen Allard' Castelein) zijn Hans Adema v. Scheltema en Michiel Schapers de twee ongeplaatste halve finalisten. Adema v. Scheltema troefde Fried Schmitz af met 63, 36, 6—2 en Schapers bleef voor op Peter Vaarties (6—4, 3—6, 6—1). In het herendubbel boden Piet Veentjer en Frits Luyk goed tegenstand aan het sterke koppel Fok/Laudin. Luyk, wiens A-periode al jaren verleden tijd is, viel geenszins uit de toon. Zijn volleerwerk was flitsend, ter wijl Veentjer in het achterveld sterk opereer de. Fok en Laudin legden echter net een vleugje meer power in hun spel. Fok sloeg wat vaker een ace en de smashes waren net wat vaker af. Dit leverde hen een 6—2, 7—6 zege op. Het duo Van Geuns/Appelboom zegevierde met 6—4, 4—6, 6—2 over de in het enkelspel zo succesvolle spelers, Scha pers en Adema v. Scheltema. De finalisten bij de dames zijn reeds bekend. Els Veentjer won van Yvonne v.d. Eeckhout (64, 6—2) en Trudy Walhof had op de weinig sfeervolle baan 3 meer moeite met Hetty Taphoorn dan de uitslag doet vermoe den (6—2, 6—1). Nicolette v.d. PoU en Allard Castelein leverden een goede prestatie door als B-combinatie het koppel v.d. Eeckhou- t/Appelboom tot een derde set te dwingen: 76, 36, 36. De Leiderdorpse Joan Zonnevylle is de ver rassing van het damesenkel C. Via een 6—1, 2—6, 6—2 overwinning bereikte zij de eind strijd ten koste van de gedoodverfde winna res Henriette Gast. Overige uitslagen: GDA: Laudin/Veentjer—Blaas/Blaas 6—0, 6—2. GDB: Castelein/v.d. PollAsselbergs/v.d. Mey 7—5, 64; Gelevert/v.d. Mey—Kallen- berg/Blommendal 6—7, 7—5, 6—3. DDB: Goe- mans/Meyer—Penseel/Koole 6—3, 6—3. Paul Theunissen HILLEGOM De verwachtin gen wat betreft de deelnemers uit het district Leiden aan de nationale jeugdkampioen schappen t/m 16 jaar waren niet bepaald hoog gespannen. Toch kwam de definitieve uit schakeling, meteen op de eer ste dag, van zowel Jack Dries- sen als Rosemarie Verdegaal als een teleurstelling. Nu had Jack Driessen het niet erg getroffen, want hij moest het opnemen tegen de als der de geplaatste Brabander Harry de Wit. Dat dit een te zware opgave was was duidelijk, maar de nederlaag viel wel erg dik uit (16, 16). IN de her kansing kreeg Jack te maken met i oude bekende in de persoon van Niels Gerards. De ze is namelijk afgelopen winter van Leiden naar Limburg ver huisd, alwaar hij meteen dis trictskampioen werd. De strijd ging gelijk op, maar Jack had na de nipte winst in de tie break teveel het gevoel, dat hij er was. Toen de concentratie terug was, was zijn achterstand in de tweede reeks al te zeer uitgegroeid. Jack liet de set lopen (06) en gooide zich met verdubbelde energie op de der de set. In deze set kwam hij echter net te kort (5—7), zodat de verliezersronde alles is wat hem rest. De favoriet Chiel Bolsius re kende met 64, 60 af met Domien Takx. Erik Wilborts blijft ongenaakbaar tennissen. In elke wedstrijd vecht hij voor iedere game, zodat ook Robert Haverlag weer naar een uiterst forse nederlaag werd gespeeld. Bij de meisjes moest Rosema rie Verdegaal het opnemen te gen invalster Vera Bruggeman (14 jaar). Een gunstige loting, want eerder deze week op Uni cum had Astrid Veenman nog drie sets tegen haar kunnen spelen. Rosemarie was evenwel slecht op dreef en moest met een 64, 63 nederlaag genoe gen nemen. In de herkansing zag zij ook geen kans zich van de klap te herstellen. Met maar liefst 63, 60 verloor ze van Mechli Tas. In de voorronde had Mechli Tas van Henny Fehling verloren. Toch een beetje een succes voor liet dis trict Leiden, al komt Henny uit voor Den Haag, omdat zij daar competitie heeft gespeeld. Na nette Schutte, die deze week al beslag legde op de titel bij de. meisjes t/m 18 jaar, won met* 6—2, 6—1 van Anneke Jansen. Inge Cupers, favoriete voor de tweede plaats, zegevierde met 6—2, 6—3 over Sabine ter Riet. MAINZ De 21-jarige student Theo de Rooy heeft gisteren de dertiende internationale ronde van Rijnland Palts voor wieieramateurs gewonnen. Hij .behield 1 minuut en 46 seconden voorsprong op de Westduitser Peter Weibel. '4 F5 3* w De Pool Krysztof Sujka won de tiende en laatste etappe. In het eindklassement werden Jo Maas derde en Bert Ooster bosch vierde. De Nederlandse ploeg, met als leider Rini'Wagt- mans, zegevierde in het alge meen ploegenklassement. Het is de derde keer dat een Nederlandse wielrenner deze etappewedstrijd op zijn naam schrijft. Eerder waren dat Fe- dor den Hertog (1969) en Aad van den Hoek (1974). De uitslag van de tiende en laatste etappe is: 1. Krysztof Sujka (Pol) 134 km in 3 uur, 4 min. en 31 sec. (met bonifica tie), 2. Janusz Pozak (Pol) op 10 sec., 3. Richard Trinkler (Zwi) op 20 sec., 4. Friedrich von Löffelholz (Wdl) op 30 sec., 5. Stefan Bucher (Wdl) z.t. Het eindklassement: 1. Theo de Rooy (Ned) 37 uur, 10 min. en 39 sec., 2. Peter Weibel (Wdl) op 1 min. en 46 sec., 3. Jo Maas (Ned) op 1 min. en 58 sec., 4. Bert Oosterbosch (Ned) op 2 min. en 17 sec., 5. Peter Muc- kenhuber (Oos) op 3 min. en 28 sec., 20. Jacques Verbrugge (Ned) op 17 min. en 2 sec., 37. Henk Mutsaars (Ned) op 1 uur, 2 min. en 38 sec., 49. Jan Jon kers (Ned) op 2 uur, 6 min. en 15 sec. Theo de Rooy (midden) is blij met zijn overwinning in de ronde van Rijnland Palts. Links lacht de Westduitser Peter Weibel (tweede) wat vreemd mee terwijl ook Jo Maas schik heeft met zijn derde plaats VELP Het schaaktoernooi om het open Neder landse kampioenschap beleefde gisteren een uiter mate spannende ronde. Peter Gelpke uit Den Haag stuntte namelijk door de Bulgaar Kirov via een dame-offer in problemen te brengen. De grootmees ter offerde zijn dame echter bijtijds terug, waarna er een interessant eindspel op het bord kwam. De twee lichte stukken van Gelpke wogen in de afgebroken stelling zeker op tegen de toren van Kirov. Na de voortzetting leverde de partij dan ook een remise op, wat van Gelpke een knappe prestatie was. De Joegoslaaf Nemet en Hans Böhm boekten beiden een regel matige overwinning. Schlenker uit Duitsland en Tolk uit Hilver sum waren hun slachtoffers. De Pool Witkowski moest voorlopig afhaken, doordat hij tegen Van de Poel uit Huizen voor de tweede keer een half punt schade opliep. De Nederlandse hoofdklasse wordt in de kopgroep vertegenwoordigd door Leo Hofland, Frans Borm en Gerard Verholt met elk drie uit drie. Leo Hofland uit 's-Gravenzande handhaafde zich vrij gemakke lijk in dë bovenste regionen. Tegen Hommeles uit Veghel zorgde het klasseverschil voor een eenvoudig winstpunt. Maurits Wind uit Den Haag bracht zijn score op twee punten door Riksen uit Ede te verslaan.Van der Raaf en Willemsen uit Den Haag zegevierden eveneens over hun tegenstanders, terwijl ook Den Broeder uit Voorburg tegen Welling uit Eindhoven aan het langste eind trok. De Visser uit Zoetermeer deelde het punt met Van Hamond uit Naarden. Alleen Marcel Wind kon het tegen Van Putten uit Amersfoort niet bolwerken. VOORBURG - In een ruin twee uur durende partij heeft Niek Fleury gisteren in d< kwartfinales van het tennis toernooi op het Park Leeuwen bergh de als derde geplaatst* Hagenaar Frits Don uitgescha keld. De cijfers waren 6-4 5—7 en 7—5. Op het vierde matchpoint kor Fleury, die in de vaderlands* competitie uitkomt voor Leeu' wenbergh, de wedstrijd pas it zijn voordeel beslissen. In di halve eindstrijden ontmoet Fleury Rolf Thung, die zondei veel moeite won van Peter Ranty: 6—2 64. Ook Thee Gorter schaarde zich bij de halve finalisten. Enigszins ver rassend versloeg hij Martin Koek met 64 75. Louk San ders plaatste zich als laatste in1 de halve finales. De nationale kampioen, die volgende week op de Metsbanen in Schevenin- gen zijn titel moet verdedigen,' zegevierde over Peter Gerards: 64 61. Evenals Paul van Min zal de pas 20-jarige Peter Gefards, die jarenlang in Aus tralië woonde, maar zich nu voorgoed in Nederland heeft gevestigd, dit weekeinde afrei zen naar Brazilië om daar er varing op te doen in een vol- gend satellietcircuit. De Fin Leo Palin, de Zuidafrii kaan Ed Edwards en de Ameri kaan Junie Chatman hebben zich voor ongeveer 1000 toe schouwers in Amersfoort ge plaatst voor de halve finales herenenkelspel van het Master- stoernooi. Donderdag was de Belg Thierry Stevaux al zo ver gekomen. Palin won de donderdagavond wegens de invallende duister-; nis gestaakte partij tegen de H Australiër Warren Girle met k 4—6, 64, 64. ai Europese titel flying junior naar broers Cox TRAVEMËNDE - Hans en 1 Lex Cox hebben in Travéinun- de het Europese kampioen schap zeilen in de flying ju nior-klasse veroverd. Ook dë tweede en derde plaats werden bezet door Nederlanders. Eelco Blok en Victor de Schepper eindigden als tweede en de equipe Bas en Paul de Regt bezette de derde plaats. De gebroeders Joop en Robert van Werkhoven zijn als vijfde geëindigd in de strijd om h« wereldkampioenschap zeilen i: de 470-klasse. De Amerikanen David Uliman en Tom Linsky verdedigden de titel met suc ces. Tweede werden de Cana dezen Jerry Rufs en Charles Robitaille. De Japanners Oga- sawasa en Nakagima wonnen gisteren de zesde en laatste r ce, voor de Amerikaan Milican; en Campbell. Happel en Van Hanegem ontlopen elkaar BRUGGE AZ'67 speelt morgenavond de finale van het Brugge-toemooi tegen Ipswich Town, hal verwege de volgende maand ook tegenstander in de eerste ronde van het UEFA-toe mooi. AZ versloeg Wacker Inns bruck na strafschoppen en een stand van 1—1 na ne gentig minuten. Kist en Verheyen (vorige jaar nog AZ) zorgden voor de doel punten. Opvallend was dat in Brugge het eens zo bevriende koppel Happe- 1—Van Hanegem alle mo gelijke moeite deed elkaar te ontlopen. In Kerkrade versloeg Ro- da JC bet Engelse Leeds United, deze week nog sterker dan NEC en VFB Stuttgart, met 3—2 (2—1). In bet aantrekkelijke, maar ook harde duel doel puntten Koster, Nanninga en De Jong voor de thuis club, Gray en Haw ley voor Leeds. STEENWIJK Joop Zoete melk heeft gisteravond voor 20.000 toeschouwers de ronde van Steenwijk voor beroeps- renners gewonnen. Hij legde de 110 kilometer af in 2 uur, 32 minuten en 10 seconden. Zoetemelk was halverwege de wedstrijd met Ad Prinsen weg gesprongen. In de eindsprint zegevierde Zoetemelk, die zijn zevende seizoenzege boekte. Het tweetal had een minuut en twintig seconden voorpsrong op Herman Ponsteen, die derde werd.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 8