Thorpe na arrestatie op borgtocht vrij Verdachten van Hoevense moord beheksten elkaar ÊéidócSoutont I Hartchirurg v.d. Schaar biedt Leiden diensten aan Idi Amin - ongedeerd na ongeluk ONTKNOPING CAMPING- MOORD UJKT DICHTERBIJ Bezuinigen bij de overheid brieven lezers BINNENLAND BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1978 PAGINA 7 OUD-LEIDER BRITSE LIBERALEN VERDACHT VAN MOORD COMPLOT iHNEHEAD (Engeland) (AP (Reuter I-DPA) Jere- my Thorpe, de vroegere lei dór van de Britse liberale partij, is er gisteren van beschuldigd samen met drie andere mannen van plan te zijn geweest een mannelijk fotomodel Nor man Scott, ter dood te brengen. Scott heeft inder- i tijd gezegd met de thansd 3 49-jarige politicus een ho- - mosexuele verhouding te 3 hebben gehad. 1 De andere drie aangeklaag den, zo is door de politie meegedeeld, zijn de 47-jari- ge David Holmes, oud-pen ningmeester van de libera- len, de 44-jarige zakenman George Deakin en de even oude John le Mesurier. Alle vier waren, aldus de be kendmaking, aangehouden en overgebracht naar het politiebureau in Minlhead waar zijn waren beschul digd van de voorgenomen moord. Thorpe was leider der libe rale partij geworden in 1967 en mede door zijn optreden had de partij in 1974 bij de algemene verkiezingen zeer veel succes gehaa. Twee jaar geleden had Scott voor de rechter verklaard dat hii een verhouding had gehad met Thorpe. Niet lang daar na trad deze af als leider der liberale partij, na te hebben verklaard dat de Jeremy Thorpe: briljante politieke loopbaan ver- bewering van Scott onwaar was. Na Thorpes aftreden als partijleider verdween de zaak enigszins naar de ach tergrond, totdat eind 1977 de vlieger Gino Newton met de beschuldiging kwam dat een „vooraanstaande libe raal" hem in 1975 5000 pond sterling had geboden om Scott te doden. Tegen geen enkele Britse pofiticus in de moderne ge schiedenis is ooit zo'n ern stige aanklacht ingediend. De rel heeft de tot dan toe briljante politieke carrière van Thorpe verwoest, hoe wel hij als lagerhuislid nog steeds grote invloed in de politiek nad. Thorpe was een fel tegen stander van apartheid. Oud-premier Harold Wilson heeft eens geopperd dat in deze kwestie Zuidafrikaan- se invloeden aan het werk zijn geweest om tegenstan ders van apartheid in de Britse liberale partij in dis krediet te brengen. Hier voor zijn echter nooit be wijzen geleverd. Thorpe heeft gisteravond verklaard dat hij niet van plan is zijn zetel m het par lement op te geven. Hij zit namens net district Devons hire in het lagerhuis. Een parlementslid is onder de Britse wet niet verplicht zijn zetel beschikbaar te stellen wanneer er een aan klacht tegen hem loopt. Pas wanneer iemand veroor deeld wordt wegens een misdrijf, moet hij zijn zetel inleveren. De vier mannen, Thorpe, Holmes, Mesurier en Dea kin, zijn op borgtocht vrij gelaten. Op 12 september moeten zij voor de rechter verschijnen. Als ze schuldig bevonden worden, kunnen ze tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld wor den. Kunstdiefstal in Hamburg opgehelderd HAMBURG (DPA/AFP) De 22 schilderijen ter waarde van bijna twee miljoen gulden die sondag uit de „Kunsthalle" in Hamburg werden gestolen, rijn teruggevonden. Dit heeft de politie gisteren meegedeeld. Zij werden aangetroffen in de woning van een 36-jarige man in Hamburg. Deze heeft een bekentenis afgelegd. De man had zich de dag voor de diefstal in het museum laten insluiten. Hij wist dat de alar minstallatie niet werkte. De meesterwerken, waaronder een Degas en een Renoir, had hij. gedurende de nacht uit de lijst en gesneden en met plakband tot een handzaam geheel ge- I bonden. Vervolgens was hij uit een hoog venster gesprongen. Vier museumwachten herken den de man die de laatste tijd zo vaak de „Kunsthalle" had bezocht (ter voorbereiding van de. diefstal). Zij uitten daarop het vermoeden dat hij de dader NAIROBI (Reuter) Presi dent Idi Amin van Oeganda die meedoet aan een autorally, is gisteren ongedeerd gebleven toen zijn auto, die bestuurd werd door zijn jongste vrouw Sarah, bij een ongeluk betrok ken was. Zijn twee zoons, Mo ses en Loemoemba, moesten in een ziekenhuis worden opgeno men, maar zij zijn er niet ern stig a toe. Via radio-Oeganda sprak hij ran een „technisch ongeluk". „Wij reden erg goed en wij vorderden snel." Hij maakte bekend dat hij een speciale toekennen aan de vier deelnemers die het eerst bin nenkomen: een t-shirt met zijn portret en de woorden: ver- raar van het Britse rijk. Hij dat de t-shirts waren ge maakt door „blanke Amerika- die Oeganda vriendschap pelijk gezind zijn". De rally werd gehouden tg.v. 50 de zesde verjaardag van de net I uitwijzing van Aziaten uit Oe- •N. -orgaan wil boycot Zuid-Afrika GENEVE (DPA) De sociaal-' economische Raad van de V.N. heeft gisteren alle staten opge roepen „iedere samenwerking' hun nationale, multinatio nale of andere ondernemingen met het racistische regime in Zuid-Afrika te verbieden. De oproep van de raad, waarin 54 'staten zitting hebben, werd ge daan na een zittingsperiode van vijf weken in Genève. Een vrolijk lachende prinses Margriet krijgt van enkele kinderen bloemen aangeboden bij haar aankomst in Sneek, waar zij samen met haar man, mr. Van Vollenhoven, en hun kinderen Pieter Chris- tiaan en Floris (op de arm van zijn vader) de festiviteiten rond de opening van de Sneek week kwam bijwonen. Bij die gelegenheid werd het hospitaal schip van het Rode Kruis, de Henri Dunant, uitgeroepen tot het schip van het jaar. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De man en de vrouw die de moord op het echtpaar Rijnvos te Hoeven en hun dochter Riet hebben bekend, blij ven in verzekerde bewaring. Beiden zullen op korte termijn worden onderworpen aan een psychiatrisch onderzoek. Dit is het resultaat van het verhoor door de officieren van justitie, mr. J. M. Huijgen en mr. J. M. van Leeuwen. Het ligt in de bedoeling dat ook de geweld pleging met diefstal in Amsterdam (hierbij werd de vriedin van de vader van de mannelijke verdachte ernstig gewond) het tweetal wordt verdacht, door de Bredase rechtbank zal worden behan deld. Het verhoor van de verdachten giste ren tijdens de voorgeleiding had dan ook mede hierop betrekking. Het verhoor heeft duidelijk gemaakt aldus een woordvoerder van de rechtbank giste ren, dat het meisje een actieve rol heeft gespeeld, zowel in de drievoudige moord te Hoeven als bij de geweldpleging in Amsterdam. In het laatste geval heeft zij daadwerkelijk meegeholpen bij de mishan deling van de vrouw. In Hoeven heeft zij meegeholpen het echtpaar Rijnvos en de Bezwaartermijn huurverhoging maand verlengd DEN HAAG Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting en- ruimtelijke ordening heeft be sloten de termijn voor het in dienen van bezwaren tegen de jaarlijkse* huurverhoging met één maand te verlengen tot 1 september. Omdat de huurverhoging dit jaar is verschoven van 1 april naar 1 juli, valt de bezwaarter mijn precies in de vakantiepe riode. Met de verlenging hoopt de staatssecretaris alle huur ders de kans te geven bezwa ren in te dienen. (Van een onzer verslaggevers) EMLICHHEIM De ontkno ping in de moordzaak Geesje Hunze leek gisteravond nabij. De Duitse politie had *s mid dags een jongeman aangehou den die opvallend veel gelijke nis vertoonde met de licht blonde man in wiens gezel schap het Beiier meisje tijdens een dansfeest op de Duitse camping Wilsumerberge was gesignaleerd. In een garage naast het politie bureau in Emlichheim, waar heen de leider van het onder zoek, commissaris Geigen uit Lingen, zijn activiteiten had verplaatst, werd de jongeman temidden van een aantal wille keurige mannen gefotogra feerd en geconfronteerd met getuigen. Onder die getuigen bevond zich Alie Eisen uit Bei- len, een vriendin van het ge wurgde slachtoffer. dochter te binden en op de grond te leggen. Na de moord heeft ze op de boven verdieping gezocht naar geld en-waarde volle voorwerpen. De officieren van justitie en de districtsp sychiater die ook met de verdachten heeft gesproken, toonden zich geschokt door de wijze waarop het tweetal zich heeft gedra gen: zij waren zozeer op elkaar betrokken en zo vervuld van de „juistheid" van wat de ander deed dat zij blind waren voor alles wat er buiten hen om afspeelde; ze hadden elkaar als het ware behekst, aldus de woordvoerder. gen. „We hebben nog geen ze kerheid", aldus de commissa ris, die met twintig medewer kers het onderzoek verricht, in het drama dat nu definitief door de politie een „sexueel misdrijf' wordt genoemd. Geesje Hunze wordt aanstaan de maandag om twee uur op de begraafplaats in Beilen ter aarde besteld. Op de camping Wilsumerberge is de rust ogen schijnlijk teruggekeerd. Terug na 5 weken cel in Polen Amsterdam mer wilde duizenden Poolse post zegels meenemen SCHIPHOL (ANP) Na een verblijf van ruim vijf weken in een Poolse gevangenis, waaraan hij volgens zijn zeggen bij zonder slechte herinne ringen heeft overgehou den, is gisteravond de 49-jarige Amsterdammer W. A. Zonnenberg uit Warschau op Schiphol aangekomen. Zonnenberg werd op 26 juni op het vliegveld van de Poolse hoofdstad Warschau door de douane aangehouden omdat hij een partij van enkele dui zenden Poolse postzegels mee naar Nederland wilde nemen. Afgelopen donderdag kreeg hij te horen dat hij op borgtocht werd vrijgelaten en dat hij, zonder postzegels, naar Neder land kon terugkeren. Er zal nog wel een proces tegen hem worden gevoerd. Zonnenberg vertelde dat hij op 19 juni naar Polen was vertrok ken, waar hij al eens eerder was geweest. Hij maakte de reis samen met de Amsterdam se postzegelhandelaar Willem Tieman. Hoewel het doel van de reis vakantie was, hebben de beide Amsterdammers van de gelegenheid gebruik willen maken om postzegels te kopen. Zij kochten volgens Zonnen berg ook zegels bij particulie ren. Zonnenberg heeft zelf een postzegelzaak gehad, Een jaar of zes geleden is hij met deze handel gestopt. Over de totale waarde van de zegels die zij hadden gekocht, wilde Zonnenberg op Schiphol niet meer mededelen dan dat deze partij enkele duizenden guldens waard zou zijn. De grootste grief van de Poolse autoriteiten was volgens Zon- neberg dat hij de postzegels mee naar Nederland wilde ne men. Hij vertelde dat een paar honderd van de aangekochte zegels dateerden van voor ne gentienhonderd. In het kader van het overheidsprijsbeleid heeft de Rege ring besloten om de tarieven, die gemeenten en provincies voor hun dienstverlening aan de burgers mogen bereke nen, in 1979 met niet meer dan 3 1/2 pet. te laten stijgen. In de hoogte van deze maximaal toelaatbare prijsstijging tekent zien reeds enigszins de teruglopende inflatie af Immers in vorige jaren waren deze tariefsverhogingen nog 7 en 5 procent. ToCH dienen bij deze regeringsbeslissing, afkomstig van de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, enkele kant tekeningen te worden gemaakt. Allereerst valt op, dat het besluit is genomen als onderdeel van het bezuinigingsplan Bestek'81. Dat lijkt logisch, maar dat is het toch niet helemaal. 'Immers juist de teruglopende stijging van de prijzen zou, op zichzelf genomen, al voldoende reden moeten zijn om ook in de overheidssector een zeer stringent prijsbeleid te voeren. In dit opzicht immers mag de overheid zich niet anders gedragen dan het bedrijfsle ven. Juist in de strijd tegen ae inflatie moet de overheid eerder koploper dan volger zijn. Op de tweede plaats raakt deze beslissing niet althans nog niet alle overheidstarieven, doch zij beperkt zich tot de gemeenten en provincies. Het kan best zijn, dat straks op Prinsjesdag wordt bekendgemaakt dat een dergelijke maatregel ook moet gelden voor de tarieven, die onder de directe invloedssfeer van de landelijke overheid vallen. Maar daarover staat thans nog niets vast. Te meer niet, omdat ook in de nu afgekomen beschikking uitdrukkelijk een uitzondering wordt gemaakt voor de prijzen van het openbaar vervoer. „Daarover zal met de gemeenten nog nader overleg worden gevoerd", zo zegt qe staatssecretaris. En aangezien het openbaar vervoer niet alleen de gemeenten raakt, maar ook de nationale overheid, ontbreekt hier elke duidelijkheid ten aanzien van de koers, die de regering wil varen. Tenslotte zijn uitzonderingen op het maximum van 3 1/2 pet. mogelijk als een lagere overheid kan aantonen, dat meer geld nodig is om de begroting sluitend te maken. Deze uitzonderingsgrond is wel zeer ruim geformuleerd. Bijna geen gemeente van enige omvang zal er veel moeite mee hebben een niet-sluitende begroting op te stellen Daarom kan de regeling, in het kader van de gehele ombuigingsoperatie alleen werken als het om duidelijk begrensde uitzonderingen gaat! Honderden RMS-ers gemarteld in Indonesië DEN HAAG (ANP) - De Indo nesische autoriteiten hebben de afgelopen weken vermoede lijk enkele honderden RMS- aanhangers gearresteerd en ge marteld. Berichten hierover zijn gisteren bevestigd door ing. P. J. Tatipikalawan, voor malig lid van de commissie Köbben-Mantouw. Volgens Tatipikalawan is uit brieven van familieleden van de gearresteerden met zeker heid te zeggen dat tachtig man zijn opgepakt. Hij vermoedt dat het echter in totaal gaat om enkele honderden RMS'ers. De meeste arrestaties hebben plaatsgevonden op het eiland Saparua. De Zuidmolukse eenheidspartij Badan Persatuan is bezig met samenstelling van een lijst met namen van gearresteerden. Zo dra die compleet is, zal Badan- voorzitter ds. Metiary uit Assen contact opnemen met Amnesty International. Tatipikalawan zegt dat de In donesische autoriteiten hun ar restanten beestachtig martelen om namen los te krijgen van meer sympathisanten van de RMS. „Ze gebruiken dezelfde methoden als de Japanners in de oorlog", aldus de Zuidmo lukse Volgens hem vloeit de arresa- tiegolf voort uit een bezoek dat de 35-jarige Zuidmolukker J. Hatumena enkele weken terug heeft gebracht aan de eilanden Saparua en Ceram. Hij werd later op de luchthaven vein Djakarta gearresteerd met pro- paganda-materiaal. De Indonesische ambassade in Den Haag ontkent deze berich ten niet, maar - aldus een woordvoerder - „We hebben er gewoon niets over vernomen". Hij wilde vrijdag alleen kwijt dat de RMS in Indonesië gere kend wordt tot de verboden organisaties. 'n i Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Hotel Ibis Boven het verslag over de ge strande luchtreizigers in de krant van 1 augustus was de kop „Hotel Ibis breekt record, lamlendigheid" een lamlendig voorbeeld van het onkies ge bruik van één zin voor de kop. Wat immers maakt Uw argelo ze lezer hieruit op? Dat dus. Hotel Ibis lamlendig is, en niet de stakende verkeersregelaars. Ik voel mij zeer tekort gedaan door deze kop. Hotel Ibis is een hotelbedrijf met 400 keurige kamers, twee restaurants, win keltjes, bar en vergaderzalen. Bij ons werken 140 man perso neel, die met mij serieus bezig zijn integer zaken te doen. Uw artikel, althans de kop, helpt daar niet bij. Ik ben er zeker dat U dit niet zo bedoeld heeft. Hopelijk kunt U zich mijn schrik voorstellen en mijn behoefte om mijn bedrijf te rehabiliteren. P.O.P. Houniet, general mana ger Hotel Ibis, Amsterdam Air-- port B.V. (Naschrift: Inderdaad. In het verslag stond terecht geen, kwaad woord over hotel Ibis,' en ook de kop had die bedoe ling niet. Redactie.) POLIO: 96 UTRECHT Bij een 29-jarige vrouw uit Wekerom (bij Ede) is polio geconstateerd. Zij is met lichte verlammingsverschijnse len opgenomen in een zieken huis. Ze was niet ingeënt. Het aantal poliogevallen is nu opge lopen tot 96. Deze melding komt precies een week na de laatste. jnaj LEIDEN' Hartchirurg dr. P. J. van der lor* 'Schaar heeft in een persoonlijke brief aan ric* Prof. dr. A. G. Brom aangeboden op tijde- fl.p. Üjke basis als hartchirurg te helpen in het /academisch ziekenhuis in Leiden, waar door het vertrek van hartchirurg dr. J. Kolff, vorige maand, problemen zijn gere- 'ttn. Dr. Van der Schaar heeft de brief aan iprof. Brom persoonlijk gestuurd omdat deze destijds zijn opleider is geweest., Prof. Brom, hoofd thoraxchirurgie van bet Leidse ziekenhuis, wilde geen com mentaar op de brief leveren. (Algemeen directeur drs. J. B. M. Verheij "ac het academisch ziekenhuis in Leiden ai desgevraagd, te menen dat een derge lijk aanbod ook aan de directie van het ziekenhuis had moeten worden gedaan. „Ik zie geen reden Van der Schaar zelf op te bellen, maar als hij alsnog mocht besluiten een dergelijke brief ook aan ons te schrij ven, dart zullen wij zo'n aanbod uiteraard uitvoerig intern bespreken", aldus seer Verheij, volgens wie prof. Brom a. "if van dr. Van der Schaar als aan _m persoonlijk beschouwt en niet als een schrijven aan het ziekenhuis. Dr. Van der Schaar heeft zijn aanbod gedaan omdat hij nog niet aan de slag kan in het Bredase ziekenhuis „De Klokken- berg". In dat ziekenhuis wordt een hartchi- rurgisch centrum voorbereid, waar hij moet gaan opereren, maar dit project is nog in voorbereiding. Volgens Van der Schaar is het hem in de tussentijd moge lijk het gat dat door het plotselinge vertrek van dr. Kolff in Leiden is ontstaan, op te vullen. Dr. Kolff, Amerikaan, is vorige maand boos uit Leiden vertrokken toen hem dui delijk werd dat hij niet rechtstreeks in aanmerking kwam als opvolger van prof. Brom, die over enige tijd met pensioen gaat. Volgens Kolff was hem de hoogle- raarspost in Leiden wel toegezegd. Kolff, een specialist in de zogenaamde coronair- hartchirurgie waaraan gezien het aantal patiënten in Nederland de grootste behoef te bestaat streelde naar het verrichten van grote aantallen operaties per centrum. Volgens hem komt dit de deskundigheid van een hartchirurgisch team ten goede. Zijn standpunt is ook het standpunt van dr. Van der Schaar, maar in het Leids academisch ziekenhuis vreest men een- onevenwichtige ontwikkeling tussen de verschillende afdelingen als er een te grote afdeling hartchirurgie zou ontstaan. Kolff streefde naar 600 open hartoperaties per jaar, het academisch ziekenhuis houdt zich aan het door het ministerie van Onderwijs, en Wetenschappen vastgestelde aantal van ongeveer 400. Volgens drs. Verheij zijn de aanvankelijk door het vertrek van dr. Kolff gerezen moeilijkheden in redelijke mate opgevan gen door hulp van hartchirurgen uit het Utrechtse St. Antoniusziekenhuis. Hoewel die hulp na 1 oktober, als men in Utrecht een nieuwe operatiekamer in gebruik neemt, zal verminderen, meent drs. Verheij niettemin dat Leiden de streefcijfers zal halen. De vraag of het aanbod van dr. Van der Schaar derhalve overbodig is, zei drs. Verheij echter met te kunnen beantwoor den. „Er zijn zoveel mensen bij betrokken, dat zal toch uitvoerig moeten worden be sproken." De voorzitter van de begeleidingscommis sie hartchirurgie Nederland, de Groningse cardioloog prof. dr. J. Nieveen, zou het een goede oplossing vinden als dr. Van der Schaar tijdelijk in Leiden zou kunnen werken. Het kan volgens hem voor alle betrokken partijen gunstig zijn, voor de patiënten, het Leids academisch ziekenhuis en dr. Van der Schaar. „Als persoon hoop ik dat men in Leiden op dat voorstel van dr. Van der Schaar ingaat", zo vervolgde prof. Nieveen, „het zou voor dr. Van der Schaar ook nuttig zijn in Nederland weer routine op te doen. Dat is hem overigens ook aangeboden door de commissie die het project in Breda begeleid.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7