„Interpol, vergaarbak van lastercampagnes, gefluister, achterklap en verdachtmakingen" KRASSE UITSPRAKEN IN BINNEN- EN BUITENLAND „Van alle op te lossen misdaden heeft Interpol zelf er eigenlijk de meeste op zijn kerfstok" (Panneer misdaadberichten eindigen op de sussende noot: „De politie heeft bij het onderzoek Interpol ingeschakeld", haalt de gemiddelde burger opge lucht adem. Het super-oog van Big Brother waakt. Toch kortelings uit de Bond van de Vlaardingse recherche-chef L. van Slooten de verzuchting: Interpol blijkt een papieren tijger. In het onderzoek naar de moord op Jan Kapel hebben ze dertien van mijn mensen tien dagen lang voor niets iten zoeken - een uitgave van ongeveer 10.000 gulden die we in onze zak Iden kunnen houden. Wat was namelijk het geval? De verdachte zat al breed in een Duitse cel". Noch blijkt de heer J. Boudewijn, tot voor ;ele maanden hoofd van het nationale Bureau Interpol-Nederland, een hoge de organisatie op te hebben. „Het staat dan wel heel stoer in de nt, alsof een stel superspeurders het vliegtuig neemt om daar of daar effe gaan kijken... nou, die speurders heeft Interpol niet. Wat betekent zo'n iricht? Gewoon dat de politie die met bepaald onderzoek bezig is, een telex- verspreidt en dat wordt dan nog even Tgeseind naar Interpol met drie regels verzoeke informatie in te winnen in [arokko, in Washington, in Bern. Dat is toch... Dit eigenste voorjaar heeft de Amerikaanse staat Florida een wet aange komen die verbiedt dat er nog langer ersoonsgegevens worden uitgewisseld- |aef Interpol. Kort daarvoor deed de staat nesota hetzelfde. Motief, verwoord Joor senator Gordon: „Er was sprake van i ernstige inbreuk op de privacy-rechten Amerikaanse burgers. Interpol stuurt nelijk de gegevens van deze burgers toe an de politie- en inlichtingendiensten van i landen waarvan er vele communistisch Af fascistisch worden geregeerd". Dok in Nederland heerst wantrouwen en tegen Interpol. De belichaming er- de Nationale Commissie voor Recht' Rechtvaardigheid, onderdeel van een iterTiationaal werkzame burger-organisa- praten met secretaris Paul .driaansz. „Ons streven is gericht op een itgeving die in voldoende mate de rech- het individu waarborgt. In het itenland is herhaaldelijk gebleken hoe iterpol deze rechten schendt - ook ten Nederlanders. We kennen bij .rbeeld het geval van een landgenoot die Florida is vrijgesproken van drank- iokkel, maar wiens naam toch terecht de dossiers van Interpol - waar schijnlijk door toedoen van een rancuneu re douanebeambte. Zo'n man blijft eeuwig ten onrechte gesignaleerd staan. Hij is als het ware gebrandmerkt". Roe liggen de zaken hier? Het ministerie justitie komt niet verder dan de vage looddoeners: „Indien het nationaal cen- raal bureau van Interpol zou handelen in trijd met de wet of met rechten van lurgers, dan zal de verantwoordelijke be- rindsman uiteraard de nodige maatrege- Wanneer een nationaal centraal een ander land zich ten opzich- i Nederlands staatsburger aan ergelijke laakbare handelingen schuldig )u maken, dan zou diplomatieke tussen- omst de aangewezen weg zijn". Zo klin- kluiten in het riet. Paul Adriaansz: Officieel heet het dat uitsluitend justitiële egevens - strafrechtelijke veroordelingen an Interpol worden doorgegeven en dat geen contacten zijn met de BVD. Kan i, maar wij hebben onze vermoedens, loewel we niet over harde gegevens be- chikken om het Nederlands Bureau aan kaak te stellen, vinden we het toch eter dat er een wet met waarborgen omt, want de ervaringen in het buiten- md met Interpol geven aanleiding om chter de geruststellende verklaringen van et ministerie van justitie vraagtekens te stten. Uit het buitenland weten we hoe eer Interpol - in Amerika met name - een ergaarbak is van lastercampagnes, ge- uister, achterklap, verdachtmakingen. De waarop men omspringt met gege- ze controleert, is erg onzorgvuldig, lovendien twijfelen we aan het effect van iterpol. In Amerika leiden de bemoeienis- de organisatie slechts in 2,5 per- de gevallen tot arrestatie. Als je an ziet dat wij Nederlanders geen enkele mtrolerende instantie hebben aan wie iterpol verantwoording verschuldigd is, rwijl het toch gaat om de belastingcenten in de burgers - als je bovendien ziet hoe 'ederland de afgelopen 20 jaar een getrou- afspiegeling vormt van wat er in Ame- ika gebeurt, dan zeggen wij: je kunt die ntwikkeling maar beter voor zijn", et wel: de Nationale Commissie voor echt en Rechtvaardigheid keert zich niet ïgen internationale samenwerkingsver- anden bij de politie. Integendeel. Wan eer de Rotterdamse commissaris J. laauw roept: „Om terrorisme, handel in erdovende middelen en de georganiseerde persoonsgegevens. Een herhaling daarvan lisdaad doeltreffend te kunnen bestrij- - zeker met de en, is de vorming van een Europese FBI aan het roer staan - het Parijse hoofdkwartier eerste keer in de geschiedenis zijn dat schrift van hun bij Interpol berustende Interpol misbruik heeft gemaakt van zijn persoonsgegevens, gemakkelijk om te tur- tot medestanders. Pikante bijzonder- er nog steeds heid: de Nazi's haalden uit de dossiers van uiterst griezeli- Interpol zelfs de namen van de v alsem un- fingend noodzakelijk", springt Paul ge aangelegenheid worden, misschien wel ters die ze zouden inzetten de i de waardeloze pond- vaardiging dollarbiljetten van de Geallieerden trachten te ondermij- Bovengenoemde senator Gordon uit driaansz hem volledig bij. Hij en zijn op wereldschaal". lotverwanten eisen ook nauwelijks dat Woorden waarin een beschuldigende vin- ederland breekt met Interpol, zoals Flori- gerwijzing besloten ligt naar het dubieuze »en Minnesota hebben gedaan. Ze willen oorlogsverleden van Interpol. De organisa- lechts alle twijfels rond de rechtszeker- tie beleefde zijn oprichting in 1923, mede Florida: „Van alle op te lossen misdaden eid weggenomen zien door middel van door toedoen van de Nederlandse kolonel heeft Interpol zelf er eigenlijk de meeste En wet die ieder individu de gelegenheid der marechaussee Marinus van Houten, op zijn kerfstok", eeft te weten welke justitiële gegevens speciale oppasser van de naar Doorn ver ver hem bekend zijn plus de bronnen bannen Duitse keizer Wilhelm II. Aanvan- voorkomen te worden. Het verstrekken van persoonsgegevens aan een particuliere onderneming als Interpol die onder geen enkele grondwet valt, bevordert de moge lijkheid hiertoe natuurlijk geweldig". An der argument uit dezelfde mond: „Gezien noem Argentinië, Chili en h van Idi Amin - staat er borg gezelschap van roverhoofdmannen, mes sentrekkers en granatengooiers bescher ming geniet. Nou: als Interpol inderdaad blijft van politiek, hoe kon de organi- heeft geweigerd bij de opsporing logsmisdadigers'en wel met de zijn politieke delinquenten" Simon Wie- senthal hierover: „Al heel vroeg kreeg ik te^be? Of bij de smokkel van Britse huur- het lingen naar Angola? Ik herhaal: als je kijkt naar al dit soort activiteiten in het buiten land, is er reden te over om hier in voortdurende weigering mee te helpen bij zich intensief bezig te houden met de drugbestrijding. Maar een rapport i ■rvan, zodat hij in staat is bijgebleken kelijk sloten zich de politiecorpsen van 20 vertrouwen van de Geallieerden te winnen het opsporen van misdadigers" „Nieuw Interpol" op te richten. De Paul Adriaansz: „Nog steeds houdt Inter- Amerikaanse rekenkamer toont pol staande zich niet in te willen laten met alleen de kleine jongens met meestal een politieke delicten. Vandaar de weigering blanco strafblad worden gepakt De grote ^juistheid stappen te doen. Ze willen landen aan (let wel: de corpsen; niet de oort» dat Interpol onder de verantwoor- landen, want Interpol is een particuliere president voor de eerste twaalf jaar werd elijkheid komt te vallen van een supra- organisatie, nooit gevestigd of erkend door Flotent Louwage, Hitlers ex-hoofd van de o_r itionale instelling. Paul Adriaansz: „Ge- enig internationaal handvest of verdrag), politieke politie in België. Van 1968 tot óp te treden tegen luchtkapingen en~andts misdaadsyndicaten houdt° Interpol angst en de vrijgevigheid waarmee Interpol Toen de Nazi's ja ,AO° 11Jfgj- tgevens verstrekt aan en informatie toe- Interpol, gingen terreurdaden. Daarmee moedigt Inter- vallig buiten schot. Niet zo verwonderlijk. ileverd krijgt door niet alleen de aange- ken om het Jodenprobleem" te helpen 337259. De huidige secretaris-generaal oten politieorganisaties, maar ook de ge- oplossen. De leiding kreeg niemand min- Jean Nepote, in 1941 en volgende jaren fime diensten van verschillende landen der dan Reinhard Heydrich, ook hoofd van werkzaam bij de Franse inlichtingendienst belastingdiensten, vraag ik me met de SS en de Gestapo. Hij vond de dossiers Süreté die zo volgzaam op joden joeg. Er bestaan bewezen banden tussen taris-generaal Jean Nepote en de leiders de beruchte French Connection, de tzorgdheid af hoeveel Nederlanders er tevens uitstekend geschikt fcen wil en weten in bij Interpol gesigna- Mogelijke tegenstanders v niet de bleken, oog in oog gesteld met *rd staan. Denk erom: het chantage. Senator Gordon: „Gezien het misbruik van het regime persoonsgegevens door de Gestapo dient af- herhaling - maar nu op wereldschaal - pol indirect het internationale terrorisme aan. Gijzelingen, bomaanslagen, bedrei ging en afslachting van onschuldige bur gers schuift men in het Parijse hoofdkwar- grote heroïne-route naar Amerika. Om tier schouderophalend als een politieke Vaughn Young te spreken, directeur aangelegenheid van zich af. Het standpunt de onderzoekafdeling van van de vele niet-democratische landen wier politie-apparaat lid is van Interpol - ik internatio nale burger-organisatie: „Als Interpol weer eens achter een verdwenen Van GÓgh aan zit, krijg ik steeds sterker het gevoel dat ze met dit soort dingen hun werkelijke activiteiten verbergen". Samenvattend durft Paul Adriaansz de volgende boude bewering aan. „De alarme rende situatie rond Interpol en het blinde vertrouwen dat veel landen in zijn doel treffendheid stellen, levert een stijging op van de criminaliteit over de gehele wereld De handel in verdovende middelen is nog nooit zo groot geweest. Het terrorisme tiert welig. De handel in valse inlichtingen over personen en organisaties bloeit. Veel rege ringen zijn het nooit eens geworden over de voorrechten die Interpol geniet - dit ondanks het feit dat Interpol in diezelfde landen al tientallen jaren actief is geweest Vrijwel geen enkele regering heeft benul van de vroegere en huidige bezigheden van Interpol. Slechts enkele weten hoezeer In terpol hieromtrent pleegt te liegen. Op de duidelijke vraag hoe de zaken in Neder land nu precies geregeld zijn, kunnen of willen de ambtenaren van justitie geen antwoord geven. Alweer blijven er gaten open in de broodnodige informatie. Ons streven naar wettelijke waarborgen tegen Interpol is kennelijk niet voor niets" PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1978 | | pagina 19