Wolter Huisman heeft al zijn hoop gevestigd op de zee acrobaten Nazi-archief in vol explosief materiaal HET KOST WEL EO PAAR CENTEN MAAR.... Elk zeilschip moet een reis om de werelc kunnen maken Scheepsbouwer Wolter Huisman: „Elk behoor- De „Traités de Rome" was volgens Wolter Huisman wel wat te licht voor het zware werk. Naar zijn oordeel werden er te grote risico's genomen lijk zeilschip moet de wereld rond kunnen". Vollenhove Een jaar na zijn tewaterla ting is het nu reeds beroemde Nederland se jacht „Flyer", waarmee Dick van Riet schoten de zeilrace om de wereld won, teruggekeerd naar de mannen, die het schip bouwden. In een van de hallen van de Overijsselse jachtwerf Huisman in Vol lenhove schuren twee Britten de 21,5 me ter lange gestroomlijnde romp spiegel glad. Als voorbereiding op een nieuw hoofdstuk in de nog maar zo korte ge schiedenis van de „Flyer" die naar alle waarschijnlijkheid binnenkort van eige naar zal verwisselen. Jachtbouwer Wolter Huisman (46) slaat de Britten met hun jankende schuurmachines glimlachend gade. Weliswaar heeft de roem, die via de zege van de „Flyer" ook f over zijn werf is uitgestort, nog niet tot echte bouwopdrachten geleid („dat kun je pas over een jaar of zo bekijken"), het neemt allemaal niet weg dat de jachtbou wers in Vollenhove hun reputatie van een nieuwe glans hebben voorzien. Een reputa tie die een klein deukje opliep toen destijds solo-zeiler Gerard Dijkstra de mast van zijn „Bestevaer" overboord zeilde. Die mast was evenals het jacht zelf gebouwd op de werf van Huisman! Een man, die van vele (zeil)markten thuis blijkt te zijn. „Het uitgangspunt van mijn filosofie waar mee ik jachten bouw, is dat het schip rond de wereld moet kunnen varen. We richten ons dan ook op die acrobaten, die dat hoe dan ook een keer willen proberen. Dat betekent dat we een goed en duurzaam schip moeten bouwen". Zo ook de „Flyer", die op een gegeven ogenblik tijdens de wereldzeilrace in een dal tussen twee hoge zeeën viel, dat zeker tien meter lager lag. Met een geweldige smak dreunde het schip op de watermassa onder zich, waarbij de diepblauwe alumi nium romp slechts een kleine deuk kreeg. „Afgezien van normale, als gevolg van slijtage opgelopen schade aan vallen en schoten, was dat de enige averij, die het schip tijdens deze race om de wereld opliep", vertelt Huisman. En dan: „Ze heb ben hem niet gespaard tijdens die 40.000 mijl dat hij onderweg is geweest Op som mige stukken hebben ze gevaren als bloed honden. Met de schoten in de hand in- plaats van vastgezet in klemmen. Welover wogen heeft de bemanning alles uit het schip gehaald wat er in zat. Of ik gedacht heb dat de „Flyer" zou winnen? Eerlijk gezegd: Nee! Voor mezelf had ik de „Trai tés de Rome", die ook bij ons gebouwd is, hoger aangeslagen. Maar de „Flyer" heeft heel goed gevaren. De bemanning heeft het nodige geluk gehad en de zaak goed bekeken. En alles is heel gebleven". Het „heel houden" van het materiaal tij dens een slijtageslag zoals zeilraces om de wereld, is een van de belangrijkste, zo niet de allerbelangrijkste voorwaarde, om der gelijke wedstrijden te winnen. Dat het op „safe" varen geen sinecure is, bewijzen de waagstukken, die de laatste jaren in de internationale zeezeilerij uitgehaald zijn. Schepen werden zo licht mogelijk ge bouwd, terwijl aan de andere kant de tuigage zo groot mogelijk werd genomen. „Een niet zo heel mooie ontwikkeling", meent Huisman, die wat dit aspect betreft wel eens zijn hart heeft vastgehouden voor de „Traités de Rome". „Met al die lage gewichten werden naar mijn smaak veel te grote risico's genomen, waarbij de zee vaardigheid van de jachten soms uit het oog werd verloren. Tot dusver zijn er weinig brokken gemaakt, maar het is al wel een paar keer voorgekomen dat de De succesvolle "Flyer" in volle glorie bemanning als gevolg van opgelopen ave rij, aan het schip in de reddingsvlotten moest. Daarom ben ik ook blij met de op stapel staande nieuwe internationale regle menten, die er ruw gezegd op neerkomen dat de schepen voortaan moeten voldoen aan Lloyd's eisen. Dat heeft dan betrek king op de veiligheid op zee, waardoor het risico minder groot wordt. Ik heb het al gezegd: zo'n schip als de „Traités de Ro me" was eigenlijk te licht voor dit werk. Daar hebben we toch wel een beetje over in gezeten". Jachteigenaren proberen de snelheid van hun schip tot het uiterste op te voeren, waarbij het gaat om snelheidsverschillen WEST BERLIJN (DPA) De gele steekkaart, die de Amerikaanse legermajoor Daniel Simon uit de kluis haalde, was ingevuld met blauwe inkt. Geboor tedatum: 20-4-89. Lidmaatschapnummer: 1, naam: Hitler, Adolf. De partijkaart van de Fiihrer is een van de 10,7 miljoen kaarten die toebehoorden aan de leden van de Nationaal-Socialistische Duitse Ar beiderspartij (NDSAP), de beruchte nazi-partij, die in Duitsland aan de macht was van 1933 tot 1945. Sinds Amerikaanse troepen op het einde van de Tweede Wereldoorlog in München de hand legden op deze kaarten, hebben ze berust in de kelders van het Amerikaanse documentatiecentrum in West-Berlijn. Hun rustplaats is zeer toepasselijk een voormalig hoofdkwartier van de SS, in de deftige buitenwijk Zehlendorf. Hier tapte de geheime politie van de nazi's destijds telefoons af. Het gebouw, dat slechts een verdieping telt, is nog steeds omgeven door prikkeldraad. De inhoud van de onschuldig uitziende archiefkasten vormt politiek zeer explosief materiaal voor heel wat en nauwkeurig op in hun archief. Veel Duitsers in allerlei delen van de wereld zouden niet graag zien, dat dit archief zou worden geopend. De 30 miljoen onthullende documenten, die letterlijk op het laatste ogenblik voor vernietiging werden behoed, worden nu, 33 jaar later, nog steeds zorgvul dig bewaard door een staf van Duitse archivarissen, onder Amerikaans toezicht. Hier liggen de huiveringwekkende verslagen van de volkstribunalen van de nazi's, die mensen naar het schavot stuurden omdat ze geluisterd hadden naar buitenlandse radiozenders. Het archief bevat, aldus majoor Simon, de persoonlijke dossiers van alle nazi leden en een massa correspondentie tussen vooraan staande figuren. Het centrum was bijna in de vergetelheid verzonken, totdat een opmerking op de Britse televisie er onlangs weer de aandacht op vestigde. Het sociaaldemocrati sche parlementslid Karl-Heinz Jansen zei, dat de Westduitse regering had geweigerd het centrum van de Amerikanen over te nemen, omdat ze invloedrijke ex-nazi's de hand boven het hoofd hield en ze in verlegenheid gebracht kon worden door gegevens over hun politieke verleden. Jansen werd scherp terechtgewezen door de leiding van de partij, die prat gaat op haar vlekkeloze anti-nazi-verleden. Het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn bevestigde later.dat besprekingen aan' de gang waren met de Amerikanen over het centrum, maar een woordvoerder zei dat hij daarover geen inlichtingen kon verstrekken. Zo lang de documenten onder Amerikaans beheer staan, zijn ze niet toegankelijk voor het Duitse pu bliek. Regeringsfunctionarissen, die de VS goed gezind zijn, mogen het archief inkijken. Voor de rest worden alleen mensen met een echte professionele of ge schiedkundige belangstelling toegelaten, op voorwaar de dat de regering van West-Berlijn geen bezwaar maakt. De geallieerde geheime diensten hebben natuurlijk wel toegang tot het centrum. De kaartsystemen zijn nog prima in orde. Het archief bevat volledige gege vens over heel wat nazi-wolven, die zich na de oorlog zowel in het oosten als in het westen in schaapskleren voordeden. Tijdens de Koude Oorlog, toen de Amerikanen West- Duitsland nodig hadden als bondgenoot, vonden zij het raadzaam te zwijgen over het verleden van bepaal de mensen, en het documentatiecentrum werd even ontoegankelijk als Fort Knox. De voormalige Amerikaanse hoge commissaris voor bezet Duitsland, John McCloy, heeft toegegeven, dat hij destijds gedwongen werd Duitse oorlogsmisdadi gers hun gerechte straf te laten ontlopen. Later ve schafte het centrum bewijsmateriaal voor processe tegen SS-mensen, die de dodenkampen hadden geleid Een vluchtige blik in de dossiers van sommige vooi malige nazi-prominenten geeft de bezoeker er een ide van hoeveel explosief materiaal in deze kelder lij opgeslagen. Bij het doorbladeren van de dossiers van Hitlei gewezen plaatsvervanger Rudolf Hess of zijn zwag( Otto-Hermann Fegerlein of de commandant van he kamp Buchenwald Karl-Orro Koch toont aan, hoi grondig en gewetensvol de Gestapo zijn werk dee< zelfs als het trouwe partijleden betrof. Majoor Simon legde het dossier voor van filmregii seur Leni Riefenstahl, die thans in München woon Tussen de brieven en aantekeningen zit het volgend telegram, dat zij in 1940 aan Hitier stuurde: „Die| ontroerd en vervuld van diep gemeende dank sluitei wij ons aan bij U, mijn Führer, in het vieren vai Uw en Duitslands grootste overwinning, de intred van Duitse troepen in Parijs. De daden, die U verrichi gaan elk voorstellingsvermogen en menselijke fantasi te boven; ze zijn zonder weerga in de menselijk gMchiedenii". mogelijk in de wat minder vj zijnde wedstrijden. Op de vraag waarom hij zich zo intere seert voor de internationale zeezeilerij, woordt Wolter Huisman dat hij zijn conta ten in deze (kleine) wereld in eerste inst tie te danken heeft aan de zestien den, die hij tijdens zijn diensttijd doo bracht op de marinejachtclub. „Daard kregen we 'ook wat relaties met scheepsontwerpers. We bouwden leuke jachten en na 1965 zijn overgegaan van polyester naar Juist daardoor kwamen we in aai met diverse internationale scheepsarchit tenbureaus, zoals dat van Sparkman Stevens in New York. Je weet hoe het gaat. Op een gegeven ogenblik liet baro De Rothschildt hier een schip bouwen dan krijg je al gauw mondreclame. Bove... dien vaar ik zelf ook als bemanningslii mee in verschillende internationale wed .strijden, waardoor je ook weer mensei leert kennen. Overigens is de lage stam van zowel de dollar als het Engelse poni van invloed geweest op de werf hier i Vollenhove. Vooral de Britse markt v, erg moeilijk, hoewel we toch weer c schip naar Engeland hebben verkocht". „Ons uitgangspunt is dat elk zeilschip c reis om de wereld moet kunnen maken Want er komen steeds meer mensen, di het jachtige gedoe van alledag willen ont vluchten, 't Is ook een kwestie wend zijn of worden. Men raakt wat uitgt keken op de dingen van elke dag. En da dromen steeds meer mensen weg f wens ooit eens een zeiltocht rond de aard bol te maken. Of ik zelf ooit om de wereli ben gevaren of plannen heb daarvoor? Ne hoor. Ik kan de tijd gewoon niet missen!" KLAAS GOING) Een zeewaardig jacht in wording op de werf van Huis man in Vollenhove (links) Veel geld Dat het vinden van een goede bemanning voor een wedstrijd als een race om de wereld belangrijk is, blijft buiten kijf. Bo vendien moet die bemanning gedurende de voorbereiding op de wedstrijd omgesmeed worden tot een hecht team, terwijl aan boord een goede mentaliteit moet heersen. Zaak is dat die bemanningsleden geduren de de tijd van voorbereiding en de race De „Bestevaer". waarmee zeezeiler Gerard Dijkstra roem trachtte te oogsten, kort voor de aflevering. zelf verstoken zijn van elke vorm van inkomsten, waardoor tal van potentiële kandidaten afvallen. Ook Van Rietschoten onderkende dit probleem. Hij voorzag er in door na afloop van het zeil jaar met de „Flyer" ieder van de 12-koppige beman ning 6.000 gulden mee te geven, waarbij Gerard Dijkstra dan nog als betaalde navi gator meevoer. Alles bij elkaar genomen, had de Nederlandse zeezeiler dus een flink aantal ijzers in het vuur om verzekerd te zijn van een plaats in de voorste gelederen. En de basis daarvoor was voor een niet onaanzienlijk deel gelegen in het feit dat Van Rietschoten er een flinke cent tegen aan kon gooien. Met name de omstandig heid dat successen in de grote internatio nale zeeraces hoe langer hoe meer een kwestie van geld aan het worden zijn, is voor een man als Dirk Nauta aanleiding geweest kritiek te uiten in de trant van: „Als ik ook maar over meer middelen had kunnen beschikken Het is een voor Huisman nauwelijks rele vante opmerking. „Het is in de zeezeilerij net als in de andere takken van sport, je weet waar je aan begint En je weet ook dat er veel geld mee is gemoeid. Als je dat niet hebt, en via sponsors ook niet kunt krijgen, moet je genoegen nemen met een wat bescheidener klassering". Hoe het ook zij, op de Vollenhoofse werf lopen niet alleen jachten als de „Flyer" van stapel. Huisman heeft via zijn relaties met internationaal erkende scheepsarchi- tecten meer ijzers in het vuur. Het zijn jachten, in prijs variërend van 1,5 tot 4 ton, waarmee de eigenaar gerust aan inter nationale wedstrijden op zee kan deelne men. Echter zonder ooit de hoop te kunnen koesteren een keer nummer één te worden, al is dat laatste heel goed van één- tot tweetiende mijl per uur. Niet alleen heeft deze ontwikkeling tot gevolg dat de opdrachtgevers steeds lichtere sche pen willen hebben, zij kijken met dezelfde argusogen naar bijvoorbeeld het scheeps- beslag dat eveneens lichter dan licht moet zijn. Om dan nog maar te zwijgen van de zeiloppervlakte de „Flyer" bijvoorbeeld voerde aan de wind 360 m2 doek en zette in de ruim- en voor de windse rakken een spinnaker van 320 m2 bij die voortdu rend groter uitvalt. Weliswaar heeft Huis man nooit angst gehad dat de „Flyer" als gevolg van zijn bouwwijze ooit in de gol ven zou verdwijnen, hij zet wel vraagte kens bij een ontwikkeling die louter en alleen gericht is op het steeds sneller zei len. Daarbij worden kosten noch moeiten gespaard. Want wie aan de top van de internationale zeezeilerij wil meedoen, moet over een zeer ruime beurs beschik ken en bereid zijn alle nieuwe snufjes uit te proberen. Daarom blijft een wedstrijd- jacht doorgaans ook niet langer dan twee jaar bij dezelfde eigenaar, omdat na die periode het schip alweer min of meer „verouderd" is. Het komt dan niet meer in aanmerking voor een toppositie in de belangrijke races. Niet voor niets kost een winnend schip als de „Flyer" daarom 1,6 miljoen gulden

Leidse Courant | 1978 | | pagina 16