Brazilië noemt bericht kernbom belachelijk „Illegale" kinderen ontdekt in Friesland Brief van Luns grove vervalsing" Nieuwe duik naar milj oenenschat goudsehip Lutine Vervroegd pensioen niet alleen om werkgelegenheid Ziekenhuis moet röntgenologen 52.000 betalen FNV tot minister: Wettelijke normen nodig voor beeldschermen Georganiseerde reis wint aan populariteit BINNENLAND LEIDSE COURANT/: VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1978 pagina 9 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „De regering heeft geen enkele aanwijzing dat Brazilië voorbereidingen treft voor het maken van een atoombom." Dit zei vice-minister-president H. Wiegel gisteren na afloop van de vergadering van het kabinet, waarin ook een bericht van onze correspondent in Brazilië Jos Schurink, over deze zaak aan de orde is gekomen. Minister Wiegel wees erop. dat Brazilië zich er in het kader van het Urenco-contract toe heeft verbonden geen goederen of materialen te ge bruiken voor militaire doeleinden. Deze bereid verklaring is meermalen herhaald. „Uiteraard", aldus de heer Wiegel, „hebben wij onze ambas sadeur in Brazilië erop gezet en gevraagd rap port uit te brengen, in de eerste plaats over de wijze waarop het bericht tot stand is gekomen." Tegenover onze correspondent in Brazilië Jos. Schurink verklaarde een woordvoerder van het Braziliaanse ministerie van Buitenlandse Zaken het bericht over de atoomboom in zijn land „belachelijk te vinden". Hij verzekerde Schu rink, dat het uit Almelo afkomstige verrijkt uranium alleen voor vreedzame doeleinden ge bruikt zal worden. „Daarover zijn garanties overeengekomen, die Brazilië bereid is te geven en die de komende maanden volledig worden vastgelegd," aldus deze Braziliaanse woordvoer der. Hij erkende echter, dat Brazilië technisch wel in staat is een atoomboom te maken. „Maar de. capaciteit is één ding en de intentie is weer iets anders." Het socialistische Tweedekamerlid Ter Beek vindt, dat Brazilië een nadrukkelijke verklaring moet afleggen, dat het niet tot ontwikkeling van een kernwapen zal overgaan. Haars beslist vandaag over Marokkanen DEN HAAG (ANP) - Staats- I secretaris Haars van justitie zal zeer waarschijnlijk van daag beslissen wanneer en op welke manier de groep van 77 illegaal in ons land verblijven de Marokkanen uit Nederland wordt gezet. Dit heeft een woordvoerder van het ministe rie van justitie gistermiddag meegedeeld. De staatssecretaris neemt haar definitieve beslissing na ge sprekken met onder meer Am nesty International en enkele kamerleden. Donderdagmor gen heeft staatssecretaris Haars gesproken met de ka merleden mevrouw Haas (FV dA), mevrouw Wessel (D'66) en de heren Van den Broek (CDA) en Geurtsen (WD). Woensdag had zij een gesprek met verte genwoordigers van Amnesty International. De deelnemers aan de gesprekken willen niet ingaan op de inhoud daarvan. Ook de voorlichtingsafdeling van justitie weigert commen taar. De groep Marokkanen kreeg zes weken geleden de aanzeg ging om Nederland te verlaten. Die termijn loopt deze week af. Kabinet wil behoud Rijksinstituut Oorlogsdocu mentatie DEN HAAG Minister Pais van Onderwijs en Wetenschap pen vindt zeer nadrukkelijk, dat het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie moet blijven voortbestaan. De mi nisterraad deelt deze opvat ting, zo heeft vice-premier Wiegel gisteren medegedeeld na afloop van het kabinetsbe raad. „Wij hebben grote waardering voor hetgeen het instituut heeft gedaan en nog doet en ver wachten, dat er zelfs in toene mende mate een beroep op zal worden gedaan. Tot dusver is het dienstbetoon van het insti tuut alleen maar toegenomen" aldus de heer Wiegel. De mening van dit kabinet wijkt duidelijk af van die van de vorige regering, die een spe ciale commissie instelde om na te gaan op welke wijze het rijksinstituut van prof. dr. L. de Jong zou kunnen worden opgeheven. De commissie heeft dezer dagen rapport uitge bracht aan minister Pais, die bij deze gelegenheid zijn opvat ting heeft kenbaar gemaakt. ABU verliest geding tegen uitspraak NKV Utrecht (ANP) De NKV mag van de Utrechtse rechtbank zeggen dat er geen fatsoenlijke uitzendbureau's bestaan, om dat een dergelijke uitlating niet beledigend is voor bepaalde personen, maar bedoeld is om een hele bedrijfstak te typeren. Die conclusie kon gisteren ge trokken worden na een proce dure die de Algemene Bond van Uitzendbureau's (ABU) bij de Utrechtse rechter in gang had gezet tegen het NKV. Deze vakbond had vorig jaar in het bondsblad geconstateerd dat Nederland geen fatsoenlij ke uitzendbureau's kent. De radsman van het NKV wees er gisteren op dat in het gewraak te artikel niet was betoogd, dat uitzendbureau's tegen de wet handelen, maar dat het verhaal slechts als waarschuwing aan de leden moest gelden. De ABU had een schadever goeding geëst van 9,5 miljoen, maar moet nu de zaak is verlo ren de vijf mille betalen die de NKV voor het proces had moe ten maken. Het is niet duidelijk of de ABU tegen de uitspraak beroep aantekent. Recordpoging achteruitlopen ZUTPHEN (ANP) Vijf lopers gaan proberen het wereldrecord achteruitlopen te verbeteren. Op 23 augustus zal in Zutphen worden gestart voor een wande ling van ruim dertig kilometer achterwaarts. Het bestaande record is 29.8 kilometer en staat op naam van en groep uit Baarn. Van Zutphen zal de wandeling gaan over Warnsveld, Vorden, Ruurlo en Borculo om te eindigen in Neede. Jarig Prinses Irene van Bourbon Parma is morgen jarig Zij wordt 39 jaar. FERWERDERADEEL (ANP) De rijkspolitie van Ferwerderadeel heeft in samenwerking met de kinderpolitie van de rijkspolitie Leeu warden vijf kinderen van Marokkaanse en Al gerijnse nationaliteit weggehaald uit de wo ning van mevrouw A. Knuijver-Stam te Mar- rum. Volgens de politie zouden de kinderen illegaal in Nederland verblijven. Mevrouw Knuijver is in Friesland ooit de stu wende kracht geweest van de Belgische charita tieve instelling „De Vreugdezaaiers". Deze in stelling. die in Gent zetelt, stelt zich ten doel sloppenkinderen uit Parijs in België en Neder land een zorgeloze vakantie te geven. Vorig jaar werd mevrouw Knuijver als contactpersoon ont slagen, omdat zij al te voortvarend te werk ging Ze haalde zelf kinderen uit Parijs en deed daarvan geen bericht aan de stichting. Eind mei haalde mevrouw Knuijver weer twaalf kinderen naar Nederland. Zeven daarvan wer den ondergebracht bij gastgezinnen in Fries land, vijf bleven bij haar thuis. Volgens de politie hebben de gastgezinnen te goeder trouw gehandeld, maar de papieren van deze kinderen deugen ook niet. Men zag evenwel geen noodzaak de kinderen daai weg te halen. De kinderen worden in samenwerking met het Rode Kruis in Frankrijk, weer zo spoedig moge lijk naar Parijs gebracht. BEJAARDENBELEID: DEN HAAG - Het zou niet juist zijn vervroegde pensione ring alleen in te voeren om het aanbod van arbeidskrachten te verkleinen. Zo luidt het com mentaar van de Nederlandse Federatie voor Bejaardenbe leid op de nota „Maken wij er werk van?" van de Weten schappelijke Raad voor het- Regeringsbeleid, een nota die. gaat over de verhouding tus sen actieven en niet-actiéven in ons land. „Volstrekt vrijwillige vervroeg de pensionering kèn aanvaard baar zijn als de solidariteit ten minste van twee kanten komt Dat wil zeggen dat aan de an dere kant ook de werksituatie moet worden aangepast aan oudere werknemers en dat de manier waarop en het tijdstip van pensionering moet worden aangepast aan de persoon die het betreft". Volgens de Federatie moet ver meden worden dat het vrijwilli ge karakter van de vervroegde pensionering wordt aangetast door van die vervroegde pen sionering een soort morele ver plichting jegens de werklozen te maken. De wederkerige solidariteit zou ook kunnen inhouden dat voor de ouder wordende werknemer het aantal mogelijkheden om aan het werk te blijven wordt uitgebreid. Dat kan, aldus de NFB, door middel van om- en bijscholing. EINDHOVEN (ANP) Het Sint Josephzieken- huis in Eindhoven moet de röntgenologen dr. P. Klaver en dr. F. van Zuylen in totaal bijna 52.000 gulden netto aan achterstallig salaris uit betalen. Dat heeft de Eindhovense kanton rechter gistermiddag be paald in een civiele pro cedure die door de spe cialisten was aangespan nen. Eind 1972 werd het vermoeden geuit dat genoemde "röntgenolo gen op grote schaal fraudeer den bij het indienen van de declaraties. De ziekenfondsen verbraken vrij snel daarna de contacten met beide doktoren. Op -hetzelfde moment traden ze bij het ziekenhuis in tijdelijk dienstverband. Het ziekenhuis moest hiertoe wel besluiten om de continuïteit van het werk niet in gevaar te brengen. In november 1976 veroordeelde de rechtbank in Den Bosch beide specialisten tot negen maanden gevangenisstraf waarvan zes voorwaardelijk. Enkele dagen later werden ze door het ziekenhuisbestuur ontslagen. In juni 1977 werden de heren Klaver en Van Zuylen in hoger beroep vrijgesproken. Het arbeidscontract tussen het ziekenhuis en de röntgenologen zou pas op 1 oktober 1977 aflo pen. In een civiele procedure eisten de doktoren een doorbe taling van het salaris tot die datum. Omdat ze voor het aflo pen van die contractdatum al weer elders aan het werk gin gen, heeft de kantonrechter be paald dat het ziekenhuis het salaris slechts door hoeft te betalen over de periode waarin beide doktoren niet'hebben ge werkt. Voor dr. Klaver is dat bijna drie maanden en voor dokter Van Zuylen bijna zeven maanden. Musis Sacrem Het historisch concert- en toneelgebouw Musis Sacrem in Arnhem zal worden gerestaureerd. Ook zal het van alle latere toevoegingen worden ontdaan. Het oudste deel van Musis Sacrem dateert uit 1847. Van een onzer verslaggevers Aan de lange mysterieuze geschiedenis rond het goudschip Lutine dat in de nacht van de 9de oktober 1799 op de Westergronden voor Vlieland en Terschelling verging, lijkt weer een hoofd stuk te worden toegevoegd. Talloze bergingspo gingen hebben slechts een zeer gering deel van de enorme goudschat boven de golven gebracht. Gisteren is de Nieuw-Zeelander Lyle Mortimor gestart met een onderzoek naar de zeebodem op en rond de plaats waar de Lutine moet hebben gelegen. De jongste goudzoeker heeft de beschikking over de modernste elektronische apparatuur van de firma Oretech, gevestigd te Schiphol-oost. Het bedrijf is gespecialiseerd in het onderzoek naar voorwerpen op en in de zeebodem. Naar sommigen beweren moet er volgens huidige schattingen nog voor een slordi ge zes miljoen gulden op de zeebodem liggen. De heer Mortimor pleegt zijn onderzoekingen a$\n boord van de Paraat, samen njet de direc teur van het scheepswrakken^ ïuseum Waltangi op Nieuw-Zeeland, de heer Kelly Tarlton. Het schip heeft voorlopig Den Helder als thuishaven. Mortimor en Tarlton maakten gisteren een te rugtocht paar de Westergronden om de elektro nische apparatuur te testen. „Wij zijn hoopvol gestemd", verklaarden de beide Nieuw-Zeelan- ders na afloop. Verwachten zij succes te zullen hebben? „Het is net als met het zoeken naar olie, je doet je werk en je hoopt dat je olie vindt", aldus de heer Mortimor. Zij zijn zich er terdege van bewust dat het wrak van de Lutine in 1938 door de tinbaggermolen Karimata is verwoest. Van een wrak is dan ook geen sprake meer. Het onderzoek zal zich de komende veer tien dagen, als het weer het toelaat, uitstrekken over een oppervlakte van ongeveer twee vier kante mijl op de Westergronden. Tot op dertig meter diepte wordt de zeebodem nauwkeurig afgetast. MINISTERIE VAN BUITENLANDSE ZAKEN: DEN HAAG (ANP) Een woord voerder van het departement van bui tenlandse zaken heeft gisteren ver klaard, dat een in de publiciteit ge brachte brief van de secretaris-gene raal van de Navo, mr. J. Luns, een grove vervalsing is. Het gaat hier om een publikatie in een Belgisch weekblad, te weten een afdruk van een brief van Luns aan de ambassadeur bij de Navo. In die brief stond, dat met hulp van vrienden bij het Belgisch departement van defensie gewerkt wordt aan een lijst met de namen van journalis ten, die negatief zouden staan tegenover de neutronenbom en bepaalde aspecten van de politiek van de Navo en van Amerika. „Luns heeft verklaard, dat de brief vals is. Nederland sluit zich bij zijn verklaring aan", aldus de woordvoerder van buitenlandse zaken. Volgens hem kan ook uit het woordgebruik van de afgedrukte brief opgemaakt worden, dat Luns de brief nooit geschreven kan hebben. Het Tweede-Kamerlid Roethof heeft gisteren vragen over de affaire gesteld aan minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken. Ondervoede man met dode vrouw hulpeloos in huis AMSTERDAM (ANP) Niet in staat om hulp te halen heeft de 92-jarige J. van Alewijn enkele dagen in zijn woning op het Van Oldebarneveldtplein in Amsterdam gelegen, terwijl zijn 86-jarige vrouw dood in een stoel zat. De politie vond het echtpaar gisteravond na door buren te zijn gealarmeerd. Zij hadden de bejaarden al een paar dagen niet gezien, maar wel de heer Van Alewijn af en toe horen roepen. De man bleek zwaar ondervoed onder de tafel te liggen. Hij is in een ziekenhuis opge nomen. De vrouw stierf vol gens de politie een natuurlijke dood. Pais verlaagt beginsalaris le-graads leraar DEN HAAG (ANP) De vak bonden in de onderwijswereld hebben een onaanvaardbaar uitgesproken over de aan vangssalarissen voor le-graads leraren, zoals die gisteren door minister Pais van onderwijs bekend zijn gemaakt. Begin nende le-graads docenten ont vangen met ingang van 1 au gustus een salaris dat overeen komt met de zg. schaal 112 met 0 dienstjaren van ambtenaren. Voor een 26-jarige betekent dat 2832,- per maand, voor 27-ja- rigen 2999,-, voor 30-jarigen 3498,-. Het maximum ligt bij 44 jaar op 5828,- per maand. De maatregel is genomen in het kader van de regeling aan vangssalarissen jonge academi ci en is gebaseerd op een norm- betrekking van 29 uur per week. Over de nieuwe salarissen heb ben aanvankelijk oud-minister Van Kemenade en later zijn opvolger Pais onderhandeld met de personeelscentrales. Een akkoord is daar nooit over bereikt, omdat de centrales el ke verlaging van inkomen af- Invasie van Chinese studenten op komst DEN HAAG Nederland zal een Chinees verzoek, Chinese jongelui op Nederlandse uni versiteiten en hogescholen toe te laten, in welwillende over weging nemen. Dit heeft een woorvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Den Haag verklaard. Hij voeg de hier echter aan toe dat het aan de bevoegde autoriteiten in Nederland, in de eerste plaats het ministerie van On derwijs, is om hiervoor moge lijkheden te vinden. Een hoge functionaris van het ministerie van Onderwijs zou vandaag op de Chinese ambas sade in Den Haag het Chinese verzoek bespreken. Woensdag is van diplomatieke zijde in Peking vernomen, dat de Chinese regering jaarlijks enkele duizenden studenten, voor haar eigen kosten, in wes telijke landen een technische universitaire opleiding wil la tei volgen. Van onze parlementaire redac tie Den Haag Het is nodig dat de overheid een begin maakt met het vaststellen van wette lijke nonnen ten aanzien van het gebruik van beeldscher men. Dit stelt vice-voorzitter Spit van het FNV in een brief aan minister Albeda van So ciale Zaken. De toepassing van beeldscher men heeft de laatste jaren, met name in het bank- en verzeke ringsbedrijf maar ook in de journalistiek, een bijzonder snelle vlucht genomen. Met de ze indstrumenten typen bij voorbeeld journalisten hun tek sten op een televisiescherm in plaats van op papier, via een computer een snellere verwerking kan plaatsvinden. Onderzoeken hebben inmiddels echter aangetoond dat een der gelijke werkwijze niet zonder gevaar is. Zo zou de van het apparaat uitgaande straling on der bepaalde voorwaarden het gezichtsvermogen van de ge bruiker kunnen aantasten. Het voornemen van de rege ring om ambtelijke aanwijzin gen op te stellen voor het wer ken met beeldschermen vindt de FNV onvoldoende. Naleving van zulke aanwijzingen zal im mers nauwelijks kunnen wor den afgedwongen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Neder landse reisorganisaties bespeu ren een duidelijke groei in dé toeristenindustrie. Volgens di recteur Ferry Franssen van het Twentse reisbureau Arke hebben dit jaar 1.910.000 Ne derlanders hun vakantie laten verzorgen door één van de reisbureaus in ons land. Dat is 7meer dan vorig jaar. Van hen gingen zo'n 770.000 vakantiegangers 1 per vliegtuig naar hun plaats van bestem ming, 450.000 per bus (een ra zendsnel groeiende manier van reizen, die volledig terug is van weggeweest), 100.000 per trein en 600.000 per eigen auto. Al leen de treinreizen nemen in aantal af, de rest zit duidelijk in de snellift. Arke zelf heeft in 1978 bijna 160.000 vakantie reizen verkocht en is daarmee in grootte de tweede tour-ope rator van Nederland geworden. De onstuimige groei van het Arke-produkt bedroeg, vergele ken met vorig jaar, maar liefst 20,3%. Van de belangrijke vakantiebe stemmingen, die in de Arke programma's worden aangebo den, is alleen Griekenland aan de verliezende hand. Er wer den negentien procent minder reizen naar dit land verkocht. Reden: gebrek aan accommo datie en extreem verhoogde prijzen. Het aandeel van de andere landen nam toe van zes procent (Oostenrijk) tot 214 procent (Amerika en de Baha ma's). Ook Spanje is de klap na de oliecrisis en de verwar ring rond de dood van generaal Franco volkomen te boven: Ar ke alleen verkocht achttien procent meer Spanje-reizen. Opmerkelijk is, dat Joegosla- vië-reizen (met een groei van zestig procent) bij de Twentse touroperator ook duidelijk tot de zomertoppers behoren. En dat, terwijl de andere reisorga nisatoren louter negatieve ge luiden over dit land laten ho ren. Nieuw in de vier gidsen zijn cruises in het Caraïbisch gebied, een zeer uitgebreid In- donesië-programma, wekelijk se vluchten naar het maanei- land Lanzerote, overwinte- ringsreizen naar Malta (vanaf 12,50 per dag plus gratis één auto per appartement) en char- terreizen naar Israël. Met de Israël-reizen heeft Arke een primeur in handen, want tot nu toe heeft de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al alle chartervluchten buiten de deur gehouden. Vooruitzichten voor zondag: Overwegend droog met zonni ge perioden. Middagtemperatu- ren omstreeks 20 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 9 Min. temp.: omstreeks 13 gra den Max. temp.: omstreeks 21 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 70 procent Een zone met veel bewolking en plaatselijk regen, welke van morgen ten westen van Ierland lag, nadert langzaam ons land. Daarbij neemt de activiteit ge leidelijk af, zodat het morgen overwegend droog weer zal zijn. De kans is zelfs groot dat af en toe de zon te zien zal zijn. De depressie die de laatste da gen bij ons voor plaatselijk en kele buien heeft gezorgd ligt nu boven het noordelijk deel van de Noordzee. In de loop van vandaag raken wij geleidelijk uit de lucht waarin deze buien tot vanmorgen in een afgelo pen periode van 24 uur op het vliegveld bij Leeuwarden 19 mm regen brachten. In Noord- Italië is tijdelijk een einde ge komen aan het fraaie en war me zomerweer. Een depressie, waardoor plaatselijk onweer voorkomt, bevindt zich op dit moment boven dit gebied. Weerbericht van vanmorgen 7 u sa:

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9