fee Centre Poi Mgr. Dellepoort stapt uit Spaans toe risten pastoraat kerk wereld DRIE-EN-DERTIG JAREN ONBEGRIP Sacharov neemt het op voor Zevendedag-adventisten Lambeth' -conferentie solidair met bewoners van .Crossroads' Karl Schmidt Rottluff Stilleven Ernst Ludwig Kirchner Vrouw in het groen in tuincafé \e exvositie m (van onze correspondent, Jan Drammen) PARIJS Heine schreef dat de Germaan se spoken en heksen hem tot aan de Franse grens vergezeld hadden, maar dat het wapperen van de Franse tricolore hen teruggejaagd had. Frankrijk en Duitsland hebben, zoals iedereen weet, elkander ge regeld bestreden en zijn ombeurten over winnaars en overwonnenen geweest. Za ken die uiteindelijk niet bevorderlijk zijn voor een goede verstandhouding, weder zijds begrip en harmonisch samengaan. Maar wellicht hebben beiden ondanks de wisselvalligheden van oorlogen, in weer wil van verbijsterend tegengestelde ka raktereigenschappen, waardering voor el kander kunnen opbrengen. Fascinering in elk geval. En in weinig of geen andere landen ter wereld zijn zoveel studies ge maakt, zoveel verhandelingen opgesteld, zoveel boeken geschreven over ,4e an der", die zo anders en zo vreemd en zo afstotend en zo onbegrijpelijk is. Het heeft lang geduurd alvorens Frankrijk (in zijn kwaliteit van „La France") waarde ring en bewondering heeft kunnen op brengen voor de zozeer Duitse kunst van Duitsland. Op individueel plan waren er zeker contac ten: Delaunay had contacten en vriend schappelijke betrekkingen met de mannen rond „Der Blaue Reiter": Klee, Nacke en Mare. En het surrealisme is eveneens door een aantal Fransen begrepen en bewon derd. Maar de kunst van de eerste dertiger jaren van de twintigste eeuw in Frankrijk heeft die in Duitsland zelden bevrucht, het omgekeerde is nog zeldzamer. In de „Salon d'automne" van 1905 woedde „Cage aux Fauves" met Dufy en Matisse, Derain, Van Dongen en Vlaminck. Maar in hetzelfde jaar had in Dresden de ware explosie plaats van „Die Brücke", die nau welijks minder opzienbarend was, maar beide groepen hadden niet dezelfde doel stellingen, bewandelden of holden niet over dezelfde wegen. De Fransen wilden de directe emotie, ruimte en kleur en felheid, terwijl de Duitsers idealistische zoekers bleken naar spiritualiteit en zich als bittere kritici ontpopten van de ge meenschap. De artistieke contestatie van de samenleving was soms de voornaamste bekommernis van Heckel, Schmidt-Rott- luff, Pechstein en Kirchner en een hele waaier van fenomenen van de zich in die jaren snel ontwikkelende industriële kapi talistische structuur werd in hun werken gehekeld. En vaak op een „direct Pruisi sche" wijze, zeer realistisch en opzettelijk schokkend, die vele Fransen stootte. Men leefde in Parijs en Bougival en Auvers zeker niet meer in het tijdperk van de impressionisten, maar „er was toch een bepaalde manier om bepaalde dingen te zeggen". En deze manier was bepaald niet die van de „Fauves" Parijs superieur" De voornaamste schuld van het onbegrip lag niettemin bij de museumdirecteuren, conservatoren en kunsthistorici, die (al kan men hen zeker niet en masse van nationa lisme beschuldigen) niettemin doorgedron gen waren van de superioriteit en supre matie van de Parijse school. En het is hun zelfs nauwelijks kwalijk te nemen. Maar Henri Matisse bezocht tussen 1908 en 1910 drie keer Duitsland en verkondigde dat de oude sensuele diepten van de mens wakker geschud moesten worden. Franz Mare ontdekte in 1907 met» enthousiasme Van Gogh in Parijs, maar droomde van een kunst die bevrijdend moest werken op de misleidende interpretaties der zinnen aangaande ons korte bestaan. En in 1910 schildert Kandinsky in München zijn eer ste „abstracte aquarel" - en schrijft een verhandeling over de „spiritualiteit in de kunst" die de weinige Fransen die Jiaar gelezen hebben met verbijstering en stom heid slaat. Kokoschka schildert -in Wenen een indrukwekkende serie portretten, die in verregaande mate psychoanalystische experimenten zijn (overigens in de zelfde jaren waarin Sigmund Freud in dezelfde stad de psychoanalyse ontwikkelde). Even later ontstaat rond „Der Blaue Reiter" een nieuwe groep die evenwel weinig hecht is en noodzakelijk een trefpunt vormt voor de hele avant garde van die tijd. En de exposities die de groep organiseert geven een aantal Fransen de kans in Duitsland ontdekt te worden: Delaunay, Vlaminck, Picasso, Rouault, Braque. Internationale uitwisseling Herwarth Walden maakt tegen 1913 een internationale artistieke confrontatie van betekenis mogelijk, terwijl zijn galerie „Der Sturm" een bijzonder actief centrum voor internationale uitwisseling wordt. In tussen bezoeken Duitse artiesten Parijs, maar in omgekeerde richting wordt weinig beweging waargenomen. En de conferentie van Guillaume Apollinaire ter gelegenheid van de expositie van Delaunay in „Der Sturm,, was een gëisoleerd feit. Parijs keert Berlijn nog altijd enigszins de rug toe. Werkbund, Bauhaus en Marmorhaus worden aan de overzijde van de Rijn zeker opgemerkt, Max Reinhardt heeft op toneel gebied bewondering afgedwongen, maar dan breekt de wereldoorlog uit en alles wordt weer weggevaagd „Paris - Berlin" En nu, in 1978, is het Centre Georges Pompidou („Beaubourg") in het kader van de exposities over de wederzijdse artistie ke bevruchting der grote metropolen de tentoonstelling Paris-Berlin geopend. Zij is de tweede in de trilogie (Paris-New York, Paris-Berlin, Paris-Moscou). De eer ste had getoond hoezeer de Amerikanen gefascineerd waren door de Franse kunst en wel tot in de vijftiger jaren van deze eeuw, daarna begon zich een omgekeerde tendens af te tekenen en Frankrijk liet zich boeien door wat Californië en New York deden. De titel „Paris-Berlin" is overigens niet al te gelukkig, maar het is voor de centralisti sche Fransen moeilijk een land zonder de concentratie van dlle activiteit in zijn hoofdstad te zien. In Duitsland was in de jaren 1900 tot 1933 (waarover de expositie loopt, de jaren van Kaiser tot Führer) de kunst al geregionaliseerd om zo te zeggen: in Keulen, Frankfort, Nanchen, Dessau, Hannover, Weimar en Dresden. Intussen is midden onder de eerste werel doorlog, toen uiteraard alle artistieke en andere betrekkingen tussen beide landen verbroken waren, in een cabaret in Zurich (het was 1916) Dada ontstaan. Een typisch Duits verschijnsel, dat „om oorlogsrede nen" op neutraal gebied ten doop werd gehouden. Alsof de nederlaag van 1918 en de ontreddering van het rijk in de daarop volgende jaren al gevoeld werd, want Da da bleek in de jaren der „Verzweifelung", van economische crisis in galopperende inflatie de revolte en het verzet en de contestatie te symboliseren, en zelfs in zekere zin en op zeker momenten te incar neren. De Dadaïstische groep van Keulen ging in de provocatie verder dan wie ook. Met name Arp en Max Ernst. Neue Sachlichkeit Berlijn werd gëidentificeerd met de gena deloze bitterheid en gewilde vulgariteit van George Grosz. Met Otto Dix zal hij later onder de Weimarer Republik In de bewe ging „Neue Sachlichkeit" een van de vóor- trekkers worden van de realistische reac tionaire beweging tegen het Dadaisme. Een van de andere „vooraanstaande leden van de „Sachlichkeit" was overigens Max Beckmann. Het einde van het Dadaïsme is zeker niet alleen het gevolg van de beweging van Grosz, Dix en Beckmann en een aantal anderen geweest, maar het was een stro ming die zichzelf al overleefd had alvorens zij tot bloei komen kon. Het expressionis me duurde nog een tijd voort in wat men noemde de irrationele literatuur en ook tot de helft der twintiger jaren in de wereld van het toneel. Daar kwam intussen een nieuwe richting op en Brecht bracht zijn eerste stukken voor het voetlicht, terwijl de politieke en artistieke cabarets met name in Berlijn hoogtij vierden. Tenslotte is ook de film door het expressionisme sterk beïnvloed (met name met Pabst). Het geheel, ook in de afgang-jaren was niette min een van de artistieke vruchtbaarste Parijs wilde niet weten Maar „Parijs wist het niet". Of wilde het niet weten. In de jaren na de eerste werel doorlog en met het opkomen van het Na tionaal Socialisme was alles ten oosten van de Rijn verdacht en werd in Frankrijk bijna officieel van de hand gewezen. Zelfs de vermaarde Bauhausgroep en de Werk bund werden genegeerd en de ontvanke lijkheid van de Duitse kunstenaars voorj verpaupering van hun volk werd als iets politieks en ongezonds beschouwd. Slechts de laatste droom die Marlène Dietrich naar) land met de „Blaue Engel" verschaftet| alvorens de „bruine duivel" droom en wer kelijkheid in een schrikaanjagend staled terrorisme besloot, heeft Frankrijk nog< even opgemerkt. Om hem tot na de tweede wereldoorlog (toen hij als ongevaarlijk cu-: riosum kon gelden) te herontdekken. In het „Centre Georges Pompidou" pro beert men in een waarlijk enorme exposi tie het vergetene en verlorene en gemiste in te halen. Met wat teveel nadrukkelijk heid misschien. De vraag blijft of ook nu deze tentoonstelling die misschien voor velen een openbaring is, (nog) iets kan bijdragen om beide elkander zo vreemde volkeren nader tot elkaar te brengen. Mis schien is de enige les die eruit getrokken kan worden inderdaad de uitbeelding en vertolking van de zo verschillende wijze waarop twee beschavingen gereageerd hebben op het einde van een tijdperk. En de geboorte van een nieuw (in zekere zin) gemist te hebben. Oecumenische kerkdienst Heideweek In het kader van de jaar lijkse „Heideweek", georga niseerd door de Stichting Heideweek in samenwerk ing met het plaatselijke VW te Ede, is er op 20 augustus een oecumenische kerkdienst. De dienst vindt plaats om elf uur 's morgens in het openluchttheater te Ede. Gasten zullen zijn premier Van Agt, ds. Okke Jager, de aartsbisschop van Utrecht kardinaal J. Willebrands, lt. kol. Bosshardt van het Le ger des Heils, het R.K. Jeugdkoor uit Ede en het muziekkorps van een van de afdelingen in Amsterdam van het Leger des Heils. Mar ia- Ommegang Bergen op Zoom Zondag 27 augustus wordt in Bergen op Zoom voor de 34-ste maal de Maria-Om megang gehouden. De Om megang is in 1945 ingesteld, omdat de stad voor ernstig oorlogsgeweld werd ge spaard. In de loop der jaren is de opzet aanzienlijk gewijzigd, meer bijbelser geworden. Het thema van dit jaar is: Geloven doe je niet alleen. De stoet vertrekt om drie uur van de Markiezenhof. Inlichtingen bij de VW-Ber- gen op Zoom, of 01640- 36438. Mgr. dr. Jan Dellepoort (68), sinds 1972 „capellan" voor de Nederlandse en Duitse toeristen aan de Costa Del Sol, legt om gezondheidsredenen zijn werk per 1 september neer. Hij wordt opgevolgd door dr. Andreas van Mee geren. Mgr. Dellepoort. ondermeer oprichter van het onderzoeksinstituut KASKI en van het Europa-seminarie, moest om gezondheidsredenen in het begin van de jaren zeventig zijn drukke werk zaamheden beëindigen. Hij verhuisde toen naar de Spaanse zonnekust, om het de komende jaren echt kalmpjes aan te gaan doen. Maar alras - zo zegt hij in het Bossche Bisdomblad - ont dekte hij een levensgroot hiaat in de zielzorg daar: Er was niemand die zich bekommerde om het geestelijk leven van de (meestal oudere) Nederlanders daar. Mgr. Dellepoort ging daar wat aan doen. Aanvankelijk vlotte het werk niet erg. Diensten waarbij maar zes mensen aanwezig waren, kerken die ondanks afspraak met de pastoor op slot ble ven, een afwezigheid van organisatie- geest bij de Spanjaarden. Maar de „capellan" ging door. Elk weekend legde hij zo'n tweehonderd kilometer af om aan de Spaanse zonnekust in diverse plaatsen de mis te lezen. Het aantal Nederlanders - en buitenlanders - dat de diensten kwam bijwonen, groeide. Mgr. Dellepoort: „De algemeen af wachtende houding van de priesters - ik moest voor een Spaanse pastoor zelfs een proeve van rechtgelovigheid afleggen omdét ik uit Nederland kwam - veranderde snel in begrip voor het werk en zelfs in persoonlijke vriendschap. Het liep verder eigenlijk allemaal vanzelf: de een vertelde het de ander en drie maanden later waren er al 10.000 mensen bij de diensten geweest". In de winter kreeg het werk van mgr. Dellepoort sterk het karakter van nor maal parochiewerk: huisbezoek en zie kenzorg, het organiseren van gespreks- middagen, en later gemeenschappelij ke zangavonden van katholieken en protestanten, waarvoor van beide zij den veel belangstelling bestaat. Aanvankelijk deed mgr. Dellepoort het werk alleen, later kwamen daar pater Otto van Wanroy en de Zwitserse pa ter Walter Risi (voor de Duitstaligen) een deel van zijn werk overnemen. Mgr. Dellepoort zorgt niet alleen voor de toeristen en de overwinteraars, ook - in samenwerking met de Nederlandse ambassade in Madrid en "de Neder landse Reclassering - voor de veelal jeugdige vakantiegangers die op de een of andere manier - veelal door drugsmokkel (of gebruik) - in een Spaanse gevangenis zijn terechtgeko- Per 1 september verhuist mgr. Delle poort naar Ed. France 5. 2, Paseo Maritimo, Torra del Mar. Zijn tele foonnummer is 54.09.99. Zijn opvolger, pater dr. Andreas van Meegeren gaat wonen in Los Boliches-Fuengirola, Las Torres 1. 3H. Telefoon: 46.37.05. Pater van Meegeren heeft een voorlo pige aanstelling tot 1 januari 1979. Daarna wordt de benoeming definitief en zal hij ook gaan optreden als team leider. De Russische Nobelprijswinnaar, de natuur kundige dr. Andrej Sacharov heeft een op roep gedaan aan alle gelovigen van de hele wereld, de Wereldraad van Kerken en andere godsdienstige organisaties om zich in te zet ten voor de vrijlating van Vladimir Sjelkov, de gearresteerde leider van de Zevendeda gadventisten in de Sowjet-Unie. De oproep is in Nederland binnengekomen bij het alge meen diakonaal bureau van de Gereformeer de Kerken. Vladimir Sjelkov, de 80-jarige voorzitter van de „Al-unie kerk van trouwe en vrije Adven tisten van de Zevende Dag" werd op 14 maart van dit jaar gearresteerd samen met vijf andere geloofsgenoten. Er dreigt voor alle zes, volgens Sacharov, een zware straf. Vladimir Sjelkov zelf heeft vanwege zijn ge loof al zo'n 25 jaar van zijn leven doorge bracht in gevangenissen. De Zevendedagad ventisten liggen voortdurend met de autoritei ten overhoop, doordat zij van mening verschil len over de mate van godsdienstvrijheid, die de Adventisten zou moeten toekomen. In zijn oproep zegt Sacharov: „Ik doe een beroep op de gelovigen van de hele wereld en op de regeringsleiders van die landen, die de overeenkomsten van Helsinki hebben on dertekend, om zich in te zetten voor de onmid dellijke invrijheidstelling van Vladimir Sjel kov en zijn geloofsgenoten, in naam van de menselijkheid, de vrijheid van godsdienst en van de rechten van de mens". Dr. Arrupe: Sober leven dienst aan de mensheid De generaal der Jezuïeten, pater dr. Pedro Arrupe, heeft alle religieuzen opge roepen tot een sober leven van spaarzaamheid en te vredenheid. Dit is de groot ste dienst die zij de mens heid op het ogenblik kun nen bewijzen. Volgens dr. Arrupe kan het voorbeeld van een sober le ven de voorwaarden bren gen voor het totstandkomen van de vrede in de wereld. Want daarvoor is nodig, zo zegt hij, dat eerst honger, ondervoeding en onderdruk king verdwijnen. Om deze levensstijl te kun nen ontwikkelen is het vol gens dr. Arrupe noodzake lijk het gevoel voor solidari teit onder de mensen te ver sterken. Hij wijst er op dat rond het jaar tweeduizend de wereldbevolking 6 mil jard zielen zal tellen. Indien de huidige verhoudingen zich niet wijzigen, dan zullen van die 6 miljard mensen er 5 miljard niet volwaardig als mens kunnen leven. Integen deel, de kloof tussen arm en rijk zal steeds dieper wor den. De Anglikaanse aartsbisschop van Canterbury, dr. Donald Coggan, heeft namens de Lambeth-conferentie een solidari- teitstelegram gestuurd aan de bewoners van de illegale krottenwijk „Crossroads" bij Kaapstad in Zuid-Afrika. Naar schatting 6.000 mensen verzamelden zich in „Crossroads" afgelopen zondag voor een „nationale gebedsdag", omdat de overheid heeft gedreigd de wijk plat te zullen walsen. Ook in Nederland is voor „crossroads" gebeden. In zijn telegram zegt dr. Coggan: „Wij steunen uw strijd om een stabiel gezinsleven en bidden, dat de autoriteiten uw onderkomens niet zullen vernietigen totdat zij voor andere passende woongelegenheid hebben gezorgd in de plaats waar de kostwinner werkt". In verschillende landen is afgelopen zondag voor de 22.000 bewoners van „Crossroads" gebeden. In de Londense St. Pauls-kathedraal sprak tijdens een dienst voor „Crossroads" de secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse raad van Ker ken, de Anglikaanse bisschop dr. Desmond Tutu. Ramadan begint dit weekeinde Voor de ongeveer 200.000 Mohammedanen in Nederland begint de jaarlijkse grote vastentijd dit jaar aanstaande zaterdag of zondag. Voor de Turkse Mohammedanen en voor de Ahmadiyya-Moslims begint de vastentijd of Ramadan zondagmorgen 6 augustus op ongeveer half vijf. Tot zondag avond ongeveer half tien mogen zij dan niet eten. Hun vastentijd sluit op zondag 3 september 's avonds om ongeveer half negen. Voor de andere groeperingen van Mohammedanen in Neder land is nog steeds niet uitgemaakt, wanneer de vasten precies begint. Wordt de maan vandaag met het blote oog waargeno men, dan zal hun vastentijd morgen beginnen, anders zondag. Het uitzwermen van de Mohammedanen naar de landen in noord-Europa brengt voor hen extra moeilijkheden voor de vastentijd mee. De Koran schrijft hen namelijk voor, dat zij niet mogen eten zolang de zon schijnt De dagen zijn in het noorden van Europa veel langer dan in hun vaderland rond de Middellandse Zee. Dit betekent voor hen, dat zij per dag veel meer uren moeten vasten dan hun geloofsgenoten in het vaderland. Zij willen echter niet weten van gefixeerde uren van vasten, omdat dit het natuurlijke levensritme van noord- Europa verstoort. Dit is voor de Mohammedaan van groot belang. KUNST LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1978 PAGINA

Leidse Courant | 1978 | | pagina 6