Bouw tweede brug voor Waardeiland onzeker Baas moet meer leren dan hond" - KRAKER WIL MET KORT GEDING ONTRUIMING VOORKOMEN „ZLO had in Leiden moeten blijven" I VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1978 LEIDSE COURANT NIEMAN HOLDING HOUDT ZICH NIET AAN AFSPRAKEN LEIDEN De bouw van een tweede brug over de Nieuwe Rijn als verbinding tussen de Hoogendijkstraat en het Waar- deiland dreigt in het slop te raken. De voormalige ontwik kelaar van het Waardeiland, Nieman Holding b.v., die vol gens de nog van kracht zijnde exploitatie-overeenkomst met de gemeente verplicht is deze brug uiterlijk voor 31 decem ber van dit jaar te bouwen, heeft zelfs de formele procedu res, die voor de bouw van de brug noodzakelijk zijn, nog niet gestart. De aanleg van de brug wordt urgent nu de tweede fase van de bouw van garden-appart- ments en townhouses door de V(ennootschap) O(nder) F(ir- ma) Waardeiland (een samen werking tussen Van Wijnen Vastgoed b.v. en Westland Ut recht Projectontwikkeling b.v.) ten uitvoer wordt gebracht. De smalle Kettingstraat, waar al het bouw- en woonverkeer van en naar het eiland zich thans doorheen moet wurmen, is zo langzamerhand een levensge vaarlijke verbindingsweg ge worden. Wekelijks hebben er enkele aanrijdingen op de krui sing Kettingstraat—Utrechts Jaagpad plaats. Verkeerscirculatie Al in een pril stadium van bebouwing van het Waardei land heeft de gemeente bij monde van wethouder Waal de bewoners een tweede vaste walverbinding beloofd waar door er een veiliger verkeersaf wikkeling mogelijk zou zijn. De brug zou oorspronkelijk het karakter van een vaste fietsers- en voetgangers verbinding krij gen, waarbij de mogelijkheid open bleef voor het incidenteel gebruik door ambulances en brandweerauto's. Na overleg tussen gemeente, VOF Waar deiland en bewoners ging de gemeente akkoord met het ge bruik van de tweede brug door alle verkeerssoorten, waardoor een verkeerscirculatie van en naar het eiland kan worden verkregen. De gemeente zou er op toezien De Nieuwe Rijn ter hoogte van de Hoogendijkstraat. Hier zal de tweede vaste walverbinding van het Waardeiland moeten komen. dat de tweede brug op tijd gereed zou zijn. „Vijf maanden voor de verplichte gereedheids datum blijkt de gemeente Nie man Holding nog wakker te moeten schudden", aldus de heer Th. H. Dragt, die als verte genwoordiger van de bewo nersvereniging lid is van de (gemeentelijke) werkgroep Waardeiland. „Voordat de tweede fase van de bouw op het Waardeiland gereed is, zal de brug er moe ten liggen. Voor de definitieve aansluiting van de riolering, die nu met een provisorisch pompje geschiedt, zal de Ket tingstraat open moeten. Die tweede brug is dan nog de enige verbinding met de Hoge Rijndijk. We zijn benieuwd of de gemeente in staat is Nieman Holding aan haar verplichtin gen voortvloeiend uit de exploi tatie-overeenkomst te houden", aldus de heer Dragt, die met enig cynisme constateert dat 4e bewoners van het Waardeiland in het verleden reeds op ver schillende wijzen hebben kun nen ondervinden wat het nako men van verplichtingen voor de Belgische ontwikkelings maatschappij Nieman Holding wil zeggen. Openbaarheid Na een moeilijke start begint het Waardeiland thans uit te groeien tot een aantrekkelijke leefgemeenschap. De moeilijke start werd vooral veroorzaakt door klachten van bewoners over de wijze waarop Nieman Holding de huizen opleverde. Volgens de heer Dragt betrof het voornamelijk klachten ten aanzien van de afwerking van de huizen. De meeste klachten zijn na de nodige moeilijkhe den door Nieman Holding ver holpen. „De verhalen dat de huizen niet goed zouden zijn gebouwd kwamen uit twee bronnen die het klagen tot een cultus hadden verheven. Beide bewoners hebben, kort nadat zij beweerden dat de huizen op instorten stonden, de woningen voor bijna een half miljoen verkocht. De huidige bewoners hebben geen gebreken kunnen ontdekken. Het moet dus wel aan de vorige bewoners heb ben gelegen", aldus de heer Dragt. Dat de huidige bewoners nog steeds in onmin leven met de voormalige ontwikkelaar van het Waardeiland, heeft overi gens een heel andere oorzaak. Bij de verkoop van de wonin gen werd door Nieman Ver kooporganisatie zowel monde ling als schriftelijk beweerd dat het Waardeiland 'een prive- eiland' zou worden met ge meenschappelijke groenvoor zieningen, die alleen toeganke lijk zouden zijn voor de eiland bewoners. De kosten van het onderhoud van deze beperkt toegankelijke groenvoorzieningen zouden door Nieman Holding aan de bewoners worden doorbere kend. De bewoners weigerden de rekening van de groenon- derhoudskosten te betalen, toen bleek dat Nieman Holding in de exploitatie-overeenkomst met de gemeente er in had toegestemd dat alle groenvoor zieningen een openbaar karak ter zouden hebben. Volgens de heer Dragt hebben de bewo ners in beginsel geen bezwaar tegen het feit dat de groenvoor zieningen voor iedereen toe gankelijk zijn, doch de bewo ners menen dat Nieman Hol ding niet heeft geleverd wat in verkoopfolders en koopover eenkomst werd gesuggereerd. „We hadden liever gezien dat deze kwestie in overleg met Nieman Holding en de gemeen te aan tafel zou zijn opgelost, maar Nieman Holding verkoos het voeren van een proefpro ces. De kantonrechter zal nu moeten beoordelen of Nieman Holding ons terecht onder houdskosten in rekening kan brengen. Zowel de gemeente als de bewoners zijn van me ning dat er spoedig knopen moeten worden doorgehakt ten aanzien van de groenvoorzie ningen, omdat de toestand thans onhoudbaar lijkt te wor den", aldus de heer Dragt. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Door middel van een kort geding wil de 20-jarige kraker Feike Vuist bereiken dat hij vandaag niet uit de door hem bewoonde wisselwo ning aan de Willem Barentzstraat wordt gezet. Eergisteren kreeg de minderjarige illegale bewoner plotse ling van de gemeente en een deur waarder te horen dat hij voor half tien vanochtend zijn biezen gepakt moest hebben omdat hij anders met geweld uit de wissel woning zou wor den gezet. Zoals bekend woont de blonde, lange Feike al sinds april van dit jaar in een toen leegstaande wisselwoning aan de Willem Barentzstraat. Direct begon hij maandelijks huur te betalen aan de Leidse woningstichting, die zijn overschrijvingen zonder commen taar accepteerde. In juni verscheen echter een wijkagent aan de deur met de mededeling dat hij zijn kraakactie diende te beëindigen. Dat bevel is sinds die tijd nog enkele keren her haald en dinsdagavond kwam dan eindelijk ook de deurwaarder met een brief van de burgemeester. Omdat Feike het met de ontruiming helemaal niet eens is heeft hij zich verzekerd van juridische bijstand en Onzindelijk daagde hij de gemeente vandaag voor de president van de Haagse Recht bank in kort geding, om op z'n minst uitstel van de ontruiming te bewerk stelligen. Die ontruiming is volgens de jeugdige kraker helemaal niet nodig omdat er elders in Leiden (aan de Wisselweg) verscheidene wisselwonin gen al geruime tijd onbewoond staan, die ook nog eens veel groter zijn dan De raadsman van Feike Vuist, de Leidse advokaat mr. Muller betoogde vanochtend voor de president van de Haagse rechtbank dat de gemeente het bevel tot ontruiming op een veel te korte termijn heeft uitgevaardigd. Mr. Muller sprak van een "onzinde lijk" beleid dat niet door de beugel kan gezien de voorschriften van de woonruimtewet Hij wees er daarbij op dat tussen de betekening van het ontruimingsbevel en de werkelijke ontruiming nog geen anderhalve dag zat. Daarnaast voerde mr. Muller dat de gemeente Leiden geen enkel belang heeft bij een zo spoedig leeg komen van deze gekraakte wisselwo ning, omdat er nog volop van deze huizen elders leegstaan. Mr. Muller vroeg van de rechtbankpresident dan ook een verbod op de uitvoering van de ontruiming, dan wel om een be hoorlijk uitstel. KYNOLOOG J. VERMEULEN OVER CURSUS GEHOORZAAMHEID LEIDEN „De baas moet meestal meer leren dan de hond". De heer J. Vermeulen, lid van de „Kynologen vereni ging Rijnland", geeft zijn vi sie op het dbel van de cursus „elementaire gehoorzaam heid". „Baas en hond moeten één worden", zegt hij. Donder dag 17 augustus begint de nieuwe cursus, bestaande uit 10 lessen. Twee maal per jaar starten er zulke lessen in ge hoorzaamheid en dat al gedu rende 7 jaar. Er doen onge veer 175 honden per keer mee. Meestal schuwt de vereniging de publiciteit om te voorko men dat er teveel inschrijvin gen komen. Tot voor kort wa ren er niet genoeg trainers, nu is er een aantal bijgekomen zodat meer cursisten aangeno men kunnen worden. De cur sussen worden 's avonds en op zaterdag gehouden. Hoe worden baas en hond één? De heer Vermeulen uit de Leidse Lombokstraat: „Ten eerste moet de hond leren ge hoorzamen, maar de baas moet leren bevelen te geven. Het is bijvoorbeeld voor een hond niet te doen om een ver schil te horen tussen „zit" en „lig". Allebei „i" klanken, dus leren wij de baas voor „lig" het Engelse woord „down" te gebruiken. Korte bevelen en altijd dezelfde dat is nodig om bij de hond geen verwarring te scheppen". De honden worden getraind door ze te liefkozen wanneer ze het goed gedaan hebben. Slaan en trekken aan de riem is uit den boze. „Als we zien dat een baas zijn dier slaat, krijgt hij van ons een waar schuwing. De volgende keer gaat hij eruit", aldus de heer Vermeulen die bijzonder ver ontwaardigd is wanneer hij beseft dat veel mensen er van uit gaan dat training van een hond gepaard moet gaan met dreiging of geweld. „Dan krijg je bij de dieren niets gedaan. Het gaat om vertrouwen in je hond. Als de baas nerveus of gespannen is, draagt hij dat over op het dier". Ook leren de honden niet uit te vallen naar andere honden. „Dat is erg moeilijk voor ze. We laten de groep op een rij staan en één moet daar dan doorheen lopen, met zijn baas, zonder te reageren op de an deren. Thuis oefenen is ook erg be langrijk, je haalt ze er zo tus sen uit die thuis de training voortzetten". De cursus is voor alle soorten honden, niet alleen rasdieren maar ook bastaarden doen mee. „Het leuke is dat bastaar den vaak de beste resultaten halen". De honden worden wel naar soort verdeeld zodat de groten niet de kleintjes omver lopen. Ze werken naar een tentamen toe. De ene hond heeft meer lessen nodig dan de andere, maar om het tenta men goed te halen hebben de meesten wel 20 lessen nodig". Voor de heer Vermeulen is de Kynologenvereniging meer dan een liefhebberij. Hij zet zich in voor alles wat maar met de vereniging te maken heeft en de vereniging heeft veel activiteiten. Zij organise ren lezingen, dia- en filmavon den, tentoonstellingen en ge ven een verenigingsblad uit. Zij heeft ongeveer 1000 leden de meesten in de Rijnstreek, maar er zijn ook enkele leden verspreid over Nederland. De bestuurders letten nauwkeurig op of fokkers gezonde nesten afleveren en wanneer dat niet het geval is kunnen zij ervoor zorgen dat de kennelregistra tie wordt ingehouden. Als de fokkers de aanwijzingen niet in acht nemen kunnen zij zelfs levenslang geschorst worden. Binnenkort is er een cursus „kinderen met hond" te ver wachten. De opzet is de kinde ren met de hond te leren om gaan, hoe zij het dier moeten verzorgen, dus geen gehoor zaamheids-training. De nieuwe cursus „elementai re gehoorzaamheid" zal augus tus starten met de inschrij- vings- en kennismakings avond. Om 20.00 uur in het restaurant van de Groenoord- hal. Kosten van de cursus, voor leden 27,50, voor niet leden 32.50. Protest (I) Als burgervader krijgt burgemeester Vis dagelijks tiental len brieven van Leidenaars die met een of ander probleem bij hem aankloppen. De klachten en protesten zijn velerlei. Onlangs kreeg de burgemeester een brief van een 8-jarige Martijn uit Leiden. De brief werd afgedrukt in „Stadserf', het personeelsblad van de gemeente Leiden. Protest (II) De inhoud van de brief was als volgt: „Beste burgemeester. Wij protesteren. We willen niet meer leren. We willen de hele dag spelen. We willen elke dag op vakantie en naar onze opas en omas. En op het klimrek spelen. We willen niet meer rekenen. We willen alleen maar spelen". Protest (III) Natuurlijk kreeg Martijn antwoord van de burgemeester. De inhoud luidde: Beste Martijn. Bedankt voor je brief. Ik begrijp best dat je alleen maar wilt spelen en niet wilt rekenen. Als je maar netjes blijft schrijven! Van mij mag je vrijdag op vakantie. Wel zes weken. Veel plezier." Straat in, straat uit Duizenddraadsteeg kabeltelevisie (Zoals bekend ontvangt iedere inzender van een .gedacb- tensprongetje" een L.C.-surprise. Inzendingen naar Leidse Courant, postbus 11, Leidenj Diamanten trouw Het burgemeeste rechtpaar Vis van Leiden bezocht gisteren een diamanten echtpaar. H. Boon en J. Boon- de Haas traden zestig jaar geleden in de echt In de woning aan de Leidse Driftstraat ontvingen ze gisteren de gemeentelijke fruitmand en de begeleidende fehcitaties, terwijl de heer Boon (82) verteld over zijn vroegere werk als kraandrijver bij de lichtfabrieken. LEIDEN Het college van b en w van Leiden vindt dat het Ziekenfonds voor Leiden en omgeving in Leiden zijn baliefunc tie had moeten behouden. Dit stellen b en w in antwoord op vragen van het CPN-raadslid D. Hoeven naar aanleiding van de verhuizing van het ZLO naar Voorschoten. Het Leids college stelt dat er verschillende besprekingen met het ZLO zijn geweest over een andere vestigingsplaats binnen de Leidse gemeentegrenzen. In maart van dit jaar bood het Leidse gemeentebestuur naar zijn zeggen het ZLO grond aan de Plesmanlaan aan, voor de bouw van een nieuw kantoorpand. De stedeböuwkundige voorbereidingen waren al getroffen. Nog geen maand later berichtte het bestuur van het ZLO het gemeen tebestuur dat het vijf jaar een pand heeft gehuurd in Voorscho ten. B. en w. vinden dat zj de gemeenteraad niet hadden hoeven in te lichten over de op handen zijnde verhuizing van het ziekenfonds omdat de pogingen van het gemeentebestuur om het ziekenfonds in Leiden te houden door het ZLO zijn afgewezen. Wel heeft het ZLO oren naar een plaatsje op het Schuttersveld wanneer dit zal worden volgebouwd. Het college deelt de raad dan ook mee dat zodra de plannen van het bebouwen van het schuttersveld zodanige vormen heeft aangenomen dat met gega digden kan worden onderhandeld over de gronduitgifte er ook met het ZLO contact wordt opgenomen oer een te stichten nieuw kantoorpand. Raadsvragen over wateroverlast in wisselwoningen LEIDEN Het PPR-raadslid L. Bei jen heeft er bij het college van b en w op aangedrongen op korte termijn de wateroverlast van de wisselwoningen aan de Van Huisweg te doen verdwij nen. In schriftelijke vragen stelt het PPR-raadslid de door de bewoners van de wissel woningen ondervonden overlast aan de orde. Ook de bewonerscommissie van de „Platte daken" heeft meerde re malen bij het college aan de bel getrokken over de slechte infrastructurele voorzieningen rond de wisselwoningen. Met na me bij zware regens blijkt de waterafvoer in de straat ontoerei kend. Bei jen vraagt het college nu maatregelen te nemen met het oog op de komende herfst, zodat er voor de bewoners van de Van Huisweg een beter leefklimmat kan worden geschapen. Tevens stelt het PPR-raadslid de leegstand van wisselwoningen aan de orde. Hij vraagt het college welke maatregelen het neemt tegen het leegroven en vernielen van leegstaande wisselwoningen. Tenslotte wil hij weten welk beleid het college voert met betrekking tot ontruiming van gekraakte wisselwoningen. Deze woningen blijken vaak lange tijd leeg te staan.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3