£c£d6e(Sot4Mi/ntBI KOPER WORDT BETER BESCHERMD voor u Palestijnen gebombardeerd als^ergelding vooraaws^gji^T^^Aviv NOS gaat geld verspilling aanpakken Winkeldief wordt zelden geregistreerd ISRAËL VOERT „OOG OM OOG"-POLITIEK Drents meisje op camping vermoord „Grap" of verdrinking? VIS DOODT HENGELAAR ZIEKEN DOOR BEDORVEN MAKREEL IN KIEL Kort Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden.Directeur-hoofdredacteur: J. J, Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Vrijdag 4 augustus 1978, 68e jaargang no.21111 Abonnementen: ikwartaal 41,75; jaar 155,50; losse Tweemaal huwelijksleed Op Ned. I om 21.55 uur tv-film „Blind love" over huwelijk sproblemen. Op Ned. II om 22.02 uur film „Zes dagen in het leven van Bengt Anders- son", eveneens over huwelijk sproblematiek. Om 21.22 uur VARA-visie over opslag van vloeibaar aardgas. minder buien Half tot zwaar bewolkt en slechts hier en daar een bui. Matige tot vrij krachtige wind uit zuidwest tot west. Max. temp. circa 19 graden. Morgen zon op: 6.08. Zon on der: 21.23. Schev. hoogw.: 4.51 en 17.17. Laagw.: 0.40 en 12.57. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De consument zal beter beschermd worden tegen malafide verko pen. Het kabinet heeft daartoe een wets ontwerp „Consumentenkoop" vastgesteld. Het wil daarmee de koper die een ondeug delijk produkt heeft gekocht een sterkere positie verschaffen, zowel tegen de verko per als tegen de producent. De koper krijgt het recht van de verkoper ofwel reparatie van het gekochte te eisen, ofwel een nieuw artikel te eisen, ofwel zijn koopprijs terug te vragen. Ook tegen de producent kan de koper deze rechten uit oefenen. Deze rechten kunnen niet ten nadele van de koper worden uitgesloten, bijvoorbeeld door bepalingen in de koop overeenkomst of door beperkingen in een „garantiebewijs" afkomstig van de produ cent. Ook op andere punten wordt de positie van de koper versterkt. Zo mag hij bij voorbeeld de overeenkomst ontbinden als de verkoper na het sluiten van de koop de prijs verhoogt. Ook kan hij niet meer tot vooruitbetaling van de gehele koopprijs worden verplicht. Onder bepaalde omstandigheden zal niet alleen een consument, maar ook degene die een artikel koopt om dat in zijn bedrijf of beroep te gebruiken, zich op de nieuwe regeling kunnen beroepen. Om te voorkomen dat de nieuwe regeling de middenstand onbillijk benadeelt, geeft het wetsontwerp ook aan de verkoper be paalde rechten. Indien hij aan de verlan gens van de koper tegemoet is gekomen (bijvoorbeeld door hem de koopprijs terug te betalen) kan hij deze schade verhalen op de grossier van wie hij heeft ingekocht, of op de producent. Daarvoor is wel ver eist dat de verkoper niet wist dat het artikel gebrekkig was, toen hij het ver kocht. Het gaat op dit moment nog slechts om een voorontwerp van wet. Het is dan ook nog niet bij het parlement ingediend. Wel is het toegezonden aan de Sociaal-Econo mische Raad met het verzoek er advies over uit te brengen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Volgens de officiële statis tieken (CBS) zijn er vorig jaar in 352 vestigingen van warenhuizen en grote tex tielzaken 26.940 mensen aangehouden we gens winkeldiefstal. Deze cijfers, die worden gehanteerd voor de criminele politiële statistiek, wijken ech ter duidelijk af van de werkelijkheid en tonen slechts het topje van de ijsberg. Volgens de bedrijfsrecherche van Ven D worden er immers alleen reeds bij C en A, Albert Heijn en V en D jaarlijks 200.000 winkeldiefstallen gepleegd. Bij V en D zouden er jaarlijks 15.000 winkeldieven worden betrapt. Van de 26.940 door het CBS geregistreerde winkeldieven waren er 13.080 van de man nelijke, 9.357 van de vrouwelijke en 4.503 van onbekende kunne. Ruim de helft 56 procent was jonger dan 21 jaar. Het groot ste deel, 70 procent, van de daders was ongehuwd. Voor de vrouwelijke daders was dit percentage 51 tegen 84 voor de mannen. Verreweg de meeste daders, ruim 81 procent, werden aangehouden voor dief stal van één soort goederen. Kleding en kledingaccessoires waren het doelwit van 28 procent, schrijfwaren van 11 procent en hobby-artikelen en gereedschap van 9 pro cent. Van de aangehouden personen pleeg de 81 procent het misdrijf in een grote of middelgrote stad. Van de gevallen met bekende daders ga ven de bij het onderzoek betrokken win kelbedrijven er 55 procent door aan de politie. Waar het om goederen met een waarde van 25 gulden of minder ging werd slechts m 26 procent van het aantal geval len de politie ingelicht. Vakbonden vinden bezuiniging WAO deels juist (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vakbonden FNV en CNV zullen volgende week beslissen of zij steun zullen verlenen aan de door de organisaties voor gehandicapten aange kondigde demonstraties tegen de kabi netsplannen tot bezuiniging, op de WAO- uitkeringen. Op dit moment nemen de vakcentales nog een voorzichtig stand punt in. Enerzijds vindt men dat ook degenen, die een uitkering wegens arbeidsongeschikt heid krijgen, moeten worden betrokken in de bezuinigingsoperatie. Anderzijds echter is men het met het kabinet oneens, dat de WAO-trekkers tot 1982 jaarlijks één pro cent moeten achterblijven bij de loonont wikkeling. Het kabinet heeft dit voorge steld, omdat de WAO-uitkeringen de afge lopen jaren sterker zijn gestegen dan de lonen. De vakcentrales vinden deze maat regel een verkapte vorm van „inleveren met terugwerkende kracht", waartegen zij zich krachtig zullen verzetten. Een gewonde vrouw wordt na de aanslag met een spijkerbom op de Carmelmarkt in Tel Aviv ijlings naar een ziekenhuis gebracht. op de Carmelmarkt TEL AVIV (UPI) Israëls snelle vergelding voor de bomaan slag van gisteren in het centrum van Tel Aviv, luidt volgens officiële kringen een nieuwe „oog om oog, tand om tand"-poli- tiek van de Israëlische regering in. Israëlische gevechtsbommenwerpers deden aanvallen op Pales tijnse guerrilladoelwitten tussen de Libanese kuststeden Sidon en Tyrus, kort nadat op de Carmelmarkt van Tel Aviv een bomontploffing had plaatsgehad die aan een man van 71 jaar het leven kostte en 48 marktbezoekers verwondde. Drie gewon den verkeren in levensgevaar. De aanslag wordt opgeëist door het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina van dr. Habasj. Het is niet zonder betekenis dat de bekendmaking over de vergeldingsactie werd gedaan door de regering en niet door het militaire opperbevel. Regeringskringen deelden mee dat tot de actie was besloten in telefonisch overleg tussen premier Begin en minister van defensie Weizman. IN? De guerrilla-aanslag in Tel Aviv en de vergeldingsactie van Israël hebben plaatsgehad twee dagen voor de aankomst in het Midden- Oosten van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance, die wil proberen te voorkomen dat de impasse in het Egyptisch-Israëlisch vredesoverleg definitief wordt. Vance wordt morgenavond in Israël opgewacht door Amerika's reizende ambassadeur voor het Midden-Oosten, Alfred Atherton, die vruchteloos heeft geprobeerd Egypte en Israël onder een Amerikaanse paraplu naar de bufferzone in het Sinaïgebied te krijgen. Dit tête-è-tete had volgende week woensdag moeten plaatshebben. Na de ontploffing van de spijkerbom onder een kraam met tweedehandskleding op de Carmelmarkt, ontstond een lynchsfeer tussen kooplieden en marktbezoekers enerzijds en Arabieren anderzijds. Een Arabische jongen wiens gezicht was opgezwollen door het pak slaag dat hij had gekregen, werd door de politie in veiligheid gebracht. Na de aanslag werden in totaal ruim honderd verdachten, ovewegend Arabieren van de bezette westelijke J or daan oever en de Strook van Gaza, meegenomen. Een aantal werd na ondervra ging vrijgelaten. De aanslag op de Carmelmarkt was de ergste sinds die van 29 juni op de Mahne-Hehoedamarkt van Jeruzalem, toen twee personen wérden gedood en 42 gewond. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Financieël-commissaris van de NOS, K. de Wilde, heeft het perso neel, dat weigert mee te werken aan het binnen de perken houden van de kosten bedreigd met ontslag. Volgens hem vindt er veelvuldig over schrijding van de begroting plaats vooral voor kosten voor het reizen in binnen- en buitenland, autovergoedingen, documenta tie en kantoorbehoeften. Hierop zijn al vaak aanmerkingen gemaakt, maar vrijwel geen enkele afdeling trekt zich er iets van De heer de Wilde verlangt, dat elke com missaris zijn afdeling voortaan streng zal aanpakken. Overschrijdingen van de be groting zullen moeten worden gemeld en worden waargemaakt Er zal bij de NOS- mensen ingehamerd moeten worden, dat er disciplinaire maatregelen zullen volgen als onwil blijkt bij het beperken van de uitgaven. De heer de Wilde doelt hierbij ook op het buiten de NOS-gebouwen beleg gen van bijeenkomsten, terwijl daarvoor binnen de NOS-gebouwen voldoende ruim te is. Er is in de afgelopen jaren bij de NOS een zekere zorgeloosheid ontstaan door jarenlange overschrijdingen van de begro ting te laten passeren. Hieraan moet nu definitief een einde komen. Westduitse politie zoekt jongen (Van een onzer verslaggevers) WILSUM De 20-jarige gemeente-ambte- naresse Geesje Hunze uit het Drentse Beilen is gisternacht op de camping Wil- sumerberge bij het Duitse Velsen ver moord. Het meisje is door een tot nu toe onbekende dader misbruikt, voordat zij met een stuk van haar eigen bloes werd gewurgd. Met een vriendin en de ouders ervan verbleef de Drentse op de West- Duitse camping vlakbij de Nederlandse grens. Gistermorgen tegen half vijf vond de vriendin, die ongerust geworden was, om dat Geesje nog niet terug was van een dansavond, het ontzielde lichaam van Geesje. De moord verstoorde het vakantie- plezier van de ongeveer 2000 kampeergas- ten, waarvan een aantal gisteren vroegtij dig naar huis is teruggekeerd. Geesje Hunze is tijdens de dansavond, die zij met haar vriendin bezocht, voor het laatst gezien met een West-Duitse jonge man van ongeveer 26 jaar. Talrijke bezoe kers kunnen zich deze jongen nog herinne ren met wie Geesje aan de bar van de dansgelegenheid heeft zitten praten. Een speciaal team van 15 Duitse rechercheurs zoekt thans deze jongeman, tegen wie men ernstige verdenkingen koestert. Omdat de camping dicht bij de Nederland se grens ligt is het niet onmogelijk dat de gezochte de wijk naar ons land heeft geno- Verspilling Veelvuldig wordt de begroting overschreden vooral voor kosten van reizen In binnen- en buiten land. Druk verkeer verwacht in weekeinde DEN HAAG (ANP) De ANWB verwacht dit week- einde veel verkeersdrukte. Ten eerste komen de bouwvakkers terug van vakantie en daar naast gaat een deel van West- Duitsland aan de vakantie be ginnen. In verband met aflopende va kanties van een aantal Duitse deelstaten zal het op de wegen bij onze oosterburen waar schijnlijk nog drukker worden dan bij ons. Morgenmiddag aan de vakan tie beginnen wordt door de ANWB afgeraden. Op zonda gochtend vertrekken is volgens de ANWB veel geschikter om dat er dan geen files te ver wachten zijn. Kindercorso in Rijnsburg Een voorproefje van het grootse corso-spektakel, dat morgen een Stralende bloe menpracht toont in de Leidse regio en de Bollen streek. Het Rijns- burgse kindercor so. Niet minder dan 250 jeugdige Rijnsburgèrs had den hun fietsen, driewielers en au topedden gisteren voorzien van een fraaie bloemen- tooi om daarmee een rondrit door het dorp te ma ken. De Haagse politie heeft gister- niet, waarop stond: „Ik hep mij avond de assistentie van de verzooppe, Nelis". Anderhalf brandweer moeten inroepen uur lang heeft men bij het licht naar aanleiding van een uiterst van schijnwerpers gedregd en. vreemde vondst. Op een brug gedoken, maar niets gevonden, aan de Valkenboskade ter Ook Aldo, de speurhond van hoogte van de Hanenburglaan de politie vond geen bruikbaar troffen surveillerende agenten spoor. De Haagse politie heeft een paar herenpantoffels aan, dan ook het vermoeden dat het met een briefje er aan vastge- hier om een „grap" gaat. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht.' CUERNAVACA Een vis heeft gisteren onder weinig voorkomende omstandigheden een jonge Mexicaan gedood die hem gevangen had. De jeugdige hengelaar hield de vis tussen zijn tanden vast om de handen vrij te hebben voor de vangst van een andere. Zijn prooi wist zich echter los te wringen, gleed.in zijn mond en belandde vervolgens via de slokdarm in de maag, op weg daar naartoe dermate zware schade toebrengend, dat de jongen overleed. De arts die de lijkschouwing uitvoerde kreeg de verrassing van zijn leven bij het openen van de maag: de vis leefde nog. KIEL (DPA) In de hoofdstad van de Westduit se deelstaat Sleeswijk-Holstein, Kiel, zijn giste ren enkele personen ziek geworden na het eten van gerookte makreel. Een van de slachtoffers, een man, verkeert volgens de politie in levensge- Het is nog niet bekend welke rokerij de makre len aan de zaken waar ze gekocht werden, geleverd had. De inwoners van Kiel werden via radio en televisie tegen het kopen van makreel gewaarschuwd. Met dank voor het aanbrengen van een nieu kwartaalabonnement, voor u het „schaap met 5 poten". Een mooi kadootje. nietwaar! woonplaats Stuur als dank voor de n kwartaalabonnee van de het schaap met de 5 poten naar: woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel antwoordnr. 349. Leiden

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1