Winst Karpov na offers Fromberg kampioen yngling door protest Theo de Rooy vrijwel zeker eindzege Oranje liever later tegen Argentinië KORTSJNOJ KIEST VOOR RISKANTE OPENING ORCA/- NEREUS MAAKT INDRUK Tips voor Duindigt Sportwereld Nieuwe Amerikaanse generatie zwemt drie wereldrecords aruh I COURAN" VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1978 PAGINA 13 Het zoveelste incident(je). Bij het begin van de achtste partij steekt Kortsjnoj zijn hand uit, die Karpov weigert omdat „Kortsjnoj schanda lige verhalen de wereld heett' inge-r slingerd". BAGUIO STAD De achtste partij in de tweek amp om het wereldkampioenschap schaken in Ba- £uio Stad tussen titelverdediger Anatoly Karpov en uitdager Viktor Kortsjnoj is door Karpov ge wonnen. Kortsjnoj gaf op bij zijn 28e zet. Na zeven remises is de stand nu 1-0 voor Karpov. De tweek amp eindigt als een van de beide spelers zes lartijen heeft gewonnen. Na 4 uur en 20 minuten gaf Kortsjnoj zich gewon den. Het was, evenals de twee vorige ontmoetingen, leen Ruy Lopez-partij. Kortsjnoj week, volgens de sxperts die de partij analyseerden, bij de tiende iet af van de gebruikelijke voortzetting. Al snel werd duidelijk dat die strijdwijze een verzwakking van de positie van de koning van zwart inhield. Karpov offerde bij de twaalfde a pion. „Karpov heeft nu die mogelijkheden om het ini- iatief te nemen," was het com- nentaar van de Russische oud- urereldkampioen Mikhail Tal. „Kortsjnoj speelde een zeer ris kante opening, aanvaardde een vergiftigde pion wat tot een sterke aanvalsstelling voor Karpov leidde," zei Michael Stean, een van Kortsjnoj's En gelse secondanten. Kortsjnoj kwam, naarmate de partij vorderde, steeds sterker onder druk te staan. Zijn twee lopers en torens kon hij niet activeren. Karpov daarentegen viel aan met een paard, een loper en zijn twee torens. Na de 25e zet bedreigde hij de zwarte koning met een loper, zijn koningin en de beide to rens. Karpov kwam met een briljant offer van een toren, dat zou leiden tot een verlies van de zwarte kogingin en een matstelling. Kortsjnoj ging er echter niet op in. De witte to ren drong door tot de zevende rij en vormde een niet af te wenden gevaar. Opnieuw volg de een offer van een toren. Ditmaal accepteerde Kortsjnoj het offer wel. Het gevolg was dat de patij vervolgens in enke le zetten ten einde was. De achtste partij in de tweek amp kon gisteren niet beginnen zonder de kennelijk noodzake lijke incidenten. Voor titelver dediger Anatoly Karpov en zijn uitdager Viktor Kortsjnoj de eerste zetten deden, was er weer heel wat beroering in Ba- guio Stad. De uit zeven personen bestaan de FIDE-jury vergaderde an derhalf uur over een door Kortsjnoj's secretaresse opge steld protest" aangaande de aanwezigheid van dr. Vladimir Zoekbar, de hypnotiseur uit het gezelschap van Karpov, in de zaal. Kortsjnoj maakte zich tijdens en na voorgaande par tijen meermalen erg boos over Zoekhar, die via hypnose hem zou trachten te beïnvloeden. Tijdens de jury-vergadering werd een oplossing gevonden. Welke overeenkomsten geslo ten werden, kwam de buiten wereld niet te weten. Een van de overeenkomsten was alles binnenskamers te houden. Of beide partijen inderaad zo gelukkig waren, viel sterk te betwijfelen. Dr. Zoekhar zat opnieuw in de zaal, ofschoon- Kortsjnoj deze week duidelijk had gesteld dat de man de zaal uit moest. De hypnotiseur was echter verhuisd van de tweede naar de vijfde rij. De plaatselij ke organisator Florencio Cam- pomames wilde de zaak woens dag al oplossen door de eerste njen stoelen uit de zaal te ver wijderen, maar de begeleiders van Karpov verzetten zich daar zo heftig tegen dat de stoelen bleven staan. Voor de achtste partij weigerde Karpov de hand van zijn tegen stander te schudden. Karpov becommentarieerde zijn weige ring met de woorden: „Ik ben beledigd Kortsjnoj heeft schandalige verhalen de wereld ingeslingerd." Hij doelde blijk baar op de uitspraak van de uitdager na zijn „ongelooflijke" remisevoorstel tijdens de ze vende partij. Kortsjnoj ver klaarde nadat hij met een zucht van verlichting aan de dreigende eerste nederlaag was ontsnapt: „Karpov is te conser vatief om te kunnen Bij het betreden van het „strijdperk" staken beide spe lers een duim omhoog ten te ken dat ze klaar waren om te beginnen. Kortsjnoj deed de uitgebleven handdruk van de wereldkampioen met een kort protest af en antwoordde op de openingszet van de met wit spelende Karpov van e2-e4 met e7-e5. Zijn belangrijkste secon dant, de Britse grootmeester Raymond Keane, zei na het incident: „Viktor hoeft nu geen zeep meer mee te nemen om zijn handen te wassen." Het verloop van de achtste par tij tussen Anatoli Karpov en Viktor Kortsjnoj was: Wit: Karpov, zwart: Kortsjnoj. 1. e2-e4, e7-e5, 2. Pgl-f3, Pb8-c6; 3. Lfl-b5, a7-a6; 4 Lb5-a4, Pg8-f6; 5. 0-0, Pf6xe4; 6 d2-d4, b7-b5; 7. La4- b3, d7-d5; 8 d4xe5. Lc8-e6; d5; 20. Lc2xd3, c4xd3; 21. Tdlxd3, 25. Pf5-h6, Tg8-g7; 26 Td3-d7, Te8- b8; 27. Ph6xf7, Le6xd7. 28. Pf7-d8 zwart geeft het op. KOPENHAGEN Op de eer ste dag van de FISA-kam- pioenschappen voor lichte roeiers hebben drie van de vier Nederlandse boten de vol gende ronde bereikt. Slechts de acht werd op het Bag- vaerdsmeer bij Kopenhagen naar de herkansingen verwe zen. De vier zonder stuurman Orca/Nereus maakte een voor treffelijke indruk door, on danks een zware loting, de voorwedstrijd met twee leng ten voorsprong te winnen. Skiffeur Frans Goebel had weinig moeite om zich onder de eerste drie te klasseren, wat voldoende was voor deelne ming aan de halve finales. Ed Maan en Roel Michels hadden bij de dubbel tweën ook al aan een derde plaats voldoende om de halve eindstrijden te berei ken. Zij gingen als derde door de finish. De vier van Orca-Nereus *trof in de voorwedstrijd meteen de andere favorieten Australië, Denemarken en Zwitserland De Nederlandse combinatie heeft dit seizoen nog niet verlo ren. Direct na de start leidden Nederland en Australië. Neder land bouwde een voorsprong op, die na 500 meter een halve lengte bedroeg. Dat verschil werd langzaam maar zeker uit gebouwd tot twee volle lengten. De Nederlandse acht was, zoals verwacht mocht worden, kan sloos tegen Australië en Enge land. Nederland moest later pok de Engelsen nog laten pas seren. De Australiërs maakten met een tijd van 5 min. en 52 sec. veel indruk. UNIEK VOORSTEL B EN W ZWOLLE ZWOLLE - B en W van Zwolle heeft bij de ge meenteraad een voorstel ingediend voor gelden om te komen tot de construc tie van een speciaal ge bouw op het gemeentelijk sportpark waar PEC zijn wedstrijden speelt. In het gebouw zouden baldadige toeschouwers kunnen wor den opgesloten. Het is de eerste keer in Nederland dat een derge lijk voorstel van een ge meente wordt gedaan. loyale scores Ajax en PSV HENGELO Vierde-klasser 11TC heeft het Ajax gisteren in en vriendschappelijke wed- trijd in Hengelo niet al te astig gemaakt. De Amster- lammers zegevierden met 9-0. lij de rust was een stand van bereikt. De doelpunten nen op naam van Clarke 2), Schoenaker (2), Erkens, Ta- ïamata, Amesen, Meier en 'an Dord. Er waren 300 toe- ichouwers. 'SV zorgde in Veghel tegen Hauw Geel '38, uitkomend in le vierde klasse, voor de mon- iterscore van 10-0, De spelers jngen de rust in bij de stand 1-0. Voor ruim 3000 toeschou- scoorden Lubse (3), Van Craay (2), René van de Kerk- lof, Van Mierlo, Deykers, Ste- n Krijgh. kampi Surinaamse ioen tegen FC Den Haag VUMEGEN De Surinaamse voetbalkampioen Voorwaarts Paramaribo maakt deze maand een toemee door Ne derland en zal vriendschappe lijke wedstrijden spelen tegen verschillende clubs uit het be taalde voetbal. Het programma van Voor waarts ziet er als volgt uit: 12 augustus in Velsen tegen Telstar (19.00 uur). 15 augustus in Amsterdam te gen FC Amsterdam (20.15 uur). 16 augustus in Nijmegen tegen NEC (20.00 uur). 20 augustus in Haarlem tegen Haarlem (19.00 uur). 22 augustus in Den Haag tegen FC Den Haag (20.00 uur). Snoeck goedgekeurd (Van onze sportcorrespondent) ROTTERDAM - Feyenoord- niddenvelder Kees Jan rnoeck heeft van zijn behande- ende artsen te horen gekregen lat hij zijn voetballoopbaan och mag voortzetten. Snoeck at al geruime tijd op non-ac- ■ief wegens hartklachten. 5e 22-jarige voetballer had last van ritmestoomissen na zware inspanning. Hij is door coach Jezek direct nadat de artsen het sein op groen hadden gezet Weer aan de, selectie toege- SIMMERN De ronde van Rijnland Palts lijkt beslist in het voordeel van de Nederlan der Theo de Rooy. Met nog één rit te rijden, leidt de 21- jarige amateur met 1.46 mi nuut voorsprong op de West duitser Peter Weibel, terwijl ook het ploegenklassement ze- ker voor de Oranjerijders is. In de negende en voorlaatste etappe kwam De Rooy met nauwelijks een minuut ach terstand op de Deense win naar Per Sandahl ovek- de streep. Lange tijd had een viertal renners* Sandahl, de Pool Michalak, de West duitser Burbach en de Nederlander John Jonkers de leiding op het rustig voortpeddelende peloton dat het zich langs de Moesel niet moeilijk maakte. Daardoor kon dit kwartet zelfs uitlo pen tot bijna zeseneenhalve minuut. Aan de kop van het peloton had zich de Nederlandse ploeg genesteld en deze controleerde de race. De vlucht ers hadden ongeveer een achterstand van een uur in het algemeen klasse ment en waren dus ongevaarlijk. Pas toen de hellingen van de Hondsrug werden bereikt, kwam er enige bewe ging in de groep. Uit de groep van vier viel Burbach eerst terug, maar kwam later - in gezelschap van Bert Oosterbosch en de Pool Jan Faltyn - toch weer bij, waardoor het groepje dat vooruit reed was uitgegroeid tot zes man. In de eindsprint toonde zich daarna de Deen Sandahl de snelste. De uitslag van de negende etappe is 1. Per Sandahl (Den) 156 km. in 3.55,33 (met 30 seconden tijdsvergoeding), 2. Uwe Bur bach (Wdl) z.t. (met 20 sec. tijdsvergoeding), 3. Bert Oosterbosch (Ned) z.t. (met 10 sec tijdsvergoeding), 4. Jan Faltyn (Pol) z Henk Mutsaars (Ned) Algemeen klassement: 1. Theo de Rooy (Ned) 33.04,45, 2, Dieter r> Peter Muckenhuber (Oos) 33.08,13, 6. (Ned) 35.10,39, 49 John Jonkers (Ned) Chinese turnploeg naar Nederland DEN HAAG Het gymnas tiek verbond, dat als eerste Ne derlandse sportorganisatie met een officiële landenploeg naar China is geweest, is gast heer voor een volledige Chine se ploeg, die van 18 tot 29 augustus in Nederland zal zijn. In het eerste weekeinde van het verblijf van de Chinese ploeg in Nederland, op 19 en 20 augustus, zullen de landen ploegen van Nederland en Chi na tegen elkaar uitkomen in Drachten. De gebroeders Van Werkhoven delen de vierde plaats in de strijd om het wereldkampioenschap in de 47Ó-klasse HOORN Rob van Ooyen heeft gisteren de vijfde race van de strijd om het wereldkampioen schap zeilen in de solo-klasse op zijn naam gebracht. Na de eerste ronde van deze wedstrijd op het IJsselmeer bij Hoorn lag Cor Jan Schouten in gewonnen positie. Een gebroken voorstag maakte hem echter kansloos. Na vijf races delen Victor van Holst en Cor Jan Schouten de eerste plaats in de algemene rangschikking. Na de vijfde race van de strijd om het wereldkampioenschap in de 470-klasse be zetten Joop en Robbert van Werkhoven een gedeelde vierde plaats in de algemene rangschikking. Gistermiddag werden de gebroeders Van Werkhoven in de vijfde race als vijfde afgeschoten. Eerder op de dag waren zij als zestiende door de finish gegaan. De Amerikanen Ullman en Linsky houden de leiding in de algemene rang schikking. De vijfde wedstrijd werd ge wonnen door de Canadese combinatie Ma thews-Johnstone. Peter Fromberg is op het IJsselmeer bij Medemblik open Nederlands kampioen ge worden in de yngling-klasse. In de zesde en laatste race, die werd gewonnen door Minks, bezette Fromberg de derde plaats. Hij kon echter niet zonder meer de titel voor zich opeisen. Een protest van From berg tegen de andere titelkandidaat Brugt- s,die bij de start een overtreding gemaakt zou hebben, werd door de organisatie aan vaard. Indien dit niet het geval zou zijn geweest, was de titel gegaan naar Brugts. die in de race als vierde eindigde, maar door het aanvaarde protest gediskwali- ceerd werd. Henk van Gent is tijdens de zesde race in de 470-klasse van de internationale zeil- week van Travemündë op de tweede plaats geëindigd. De Westduitser Joachim Hunger won de wedstrijd, zijn broer Claus bezette de derde plaats. Daarmee behield Claus Hunger de leiding in het algemeen klasse ment met 12,6 punten, voor Van Gent met 15,1. Een andere Westduitser, Uwe Barthel, staat met 22,5 ptinten op de derde plaats in de algemene rangschikking. (Van onze sportredactie) WASSENAAR Op de dag: voor de derby zijn er morgen ook zeven Voorne, Pokerface en Ostara ROLANDPRLÏS: Smton, Saffier G en Stefarue. YBE VAN PAPENHOEFPRUS: Rainbow Fortuna, Remy Princess ^antwa HBOPRIJS: Kings I de Buthe en Elder Sri ANNA VAN KLEEFPRUS: Feuer- star. Ardour en Woodfeets Fannv JACQUESPRIJS: Kracinska, Jolli- do en Albatros. LADYPRIJS: Obarator J, Petra Voorne en Otilda KARINPRIJS: Matthieu Areta, Nelson van Hovi en Mike H. ELISABETH HOLLANDIAPRUS: Resli, Roelof en Rabbani. Geen hoofdprijs in lotto DEN HAAG De lotto van het afgelopen weekeinde, num mer 30, heeft geen winnaar van de hoofdprijs opgeleverd. Het bedrag van bijna 570.000 gulden, dat voor de eerste prijs beschikbaar was, wordt in vijf gelijke delen verdeeld. Een deel is bestemd voor de jackpot van lotto 31, de andere vier worden gevoegd bij de prijzen van lotto 30. De inleg van lotto 30 bedroeg 2.749.092 gulden, er was een prijzenpot van 1.418.163,63 gul den. De prijzen zijn als volgt verdeeld: Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: 3 winnaars, die ieder bruto 81.486 krijgen, derde prijs: 146 winnaars, bru to 2121,60 Vierde prijs: 7462 55,20 Vijfde prijs: 8458 44,30. LONDEN Het Nederlandse cricketteam zal met veertien andere landen moeten uitvech ten welke twee ploegen naast West-Indië, India, Nieuw-Zeel- and, Australië, Engeland en Pakistan van 9 tot 23 juni deel zullen nemen aan de strijd om de wereldbeker. Nederland is ingedeeld in groep drie met Israël, de Verenigde Staten, Gi braltar en Sn Lanka. ZANDVOORT - Michael Bleekmolen zal tijdens de Gro te Prijs van Nederland formule 1 op Zandvoort (27 augustus) de tweede wagen van het West- duitse ATS-team rijden. Kop man in het team is de Westduit ser Jochen Maas. ZEIST De KNVB vindt 22 mei 1979 als datum voor de revanchewedstrijd van de finale van het toernooi om de wereld beker tussen het Nederlands elftal en Argentinië niet zo geluk kig gekozen. De wedstrijd wordt in Zurich gespeeld ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van de FIFA. De KNVB is wel in principe bereid die wedstrijd te spelen. „We gaan echter bij de FIFA een aantal „maren" en „mitsen" laten horen", zei competitieleider Jan Huybrechts. „De datum komt ons niet zo best uit. In de maand mei worden op alle woensdagen finales van de drie Europese bekertoernooien ge speeld. Daar kunnen Nederlandse clubs inzitten. De tweede wedstrijd in de finale van het toernooi om de UEFA-beker wordt op 23 mei gespeeld. De FIFA heeft Nederland—Argentinië op 22 mei gepland en ik heb de finale van het toernooi om de KNVB-beker voorlopig op 24 mei gedateerd. Wij hopen dan ook dat de FIFA bereid is om de wedstrijd Nederland—Argentinië te verschuiven naar bijvoorbeeld begin juni, anders zou het gezien de clubbelangen weieens niet zo'n sterk Oranje kunnen worden voor die revanchepartij. Thung bij laatste acht VOORBURG Rolf Thung heeft weinig moeite gehad om zich te plaatsen bij de laatste acht van het tennistoernooi van de vereniging Leeuwenbergh. Hij schakelde Pulkes uit met 6-1, 6-2. Frits Don kende tegen Adriaan Panman ook nauwelijks proble men en zegevierde met 6-3, 6-2. Martin Koek gebruikte twee sets tegen Otto Panman: 6-3, 6-4. In het heren dubbelspel vormden Sanders en Fleury een veel te grote tegenstand voor Luykx en Krullaards. Het favoriete duo stond slechts vier games af, 6-3, 6-1. De andere drie dubbels, die zich voor de halve eindstrijd plaatsten, zijn: Pufkes/Martens. Heffels/Gorter en Koek/Don. WOODLANDS Ruim twee weken voor de wereldkampioen schappen zwemmen in West-Berlijn beginnen, heeft een nieuwe generatie jonge en betrekkelijk onbekende Amerikaanse zwem sterren aangetoond dat er op de lijst van de wereldrecords nog het een en ander te corrigeren was. Bij het begin van de kampioenschappen van de Verenigde Staten in Woodlands (Texas) werden drie wereldrecords verbeterd. Steve Lundquist dook in de series van de 200 meter wisselslag persoonlijk al met 2.04,39 ruim onder het pas drie weken oude record van Aleksander Sidorenko (Rusl.). Kim Linehan, vijftien jaar en afkomstig uit New York, haalde meer dan een volle seconde af van het wereldrecord van Petra Thumer (Odl) op de 400 meter vrije slag. De tijd van 4 minuten 07,66 seconden was een volslagen verrassing omdat Cynthia Woodhead in de senes het snelst was geweest en toen bijna twee seconden was achtergebleven op de toptijd van de Oostduitse. Tracy Caulkins, vijftien jaar, 1 meter 72 lang en 53 kilo zwaar uit Nashville, werd door haar clubgenote Joan Pennington opgejaagd naar een nog niet eerder gemaakte tijd op de 200 meter wisselslag persoonlijk. De meuwe wereldrecordhoudster kwam uit op 2 minuten 15,09 seconden, waarmee zij 0,76 seconden afhaalde van de vorige recordtijd van de Oostduitse Ulrike Tauber.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13