V ertegenwoordiger PLO met kogels doorzeefd Militair wellicht als premier van Portugal 1 1 Polio Canada breidt zich uit Oostduitse en Russische generaals commanderen Cubanen in Afrika Moeder werpt zichzelf en zes kinderen over balkon Bonn propageert de fiets als bedwinger van het buikje PARUS VERWACHT NOG MEER AANSLAGEN Mmm JIBr WÊÊZ* a Dood varken aan helikopter van Giscard BUITENLAND LEIDSE COURANT//, VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1978 PAGINA 11 (Van onze correspondent) PARIJS Op het ogenblik waarop de maandag door bewakers van de Iraakse ambassade in Parijs doodgeschoten poli- tie-inspecteur in bijzijn van honderden collega's en de minister van Binnenlandse Zaken begraven werd, schoten Arabische terroristen elders in Parijs de vertegen woordiger van het Palestijnse Bevrij dingsfront in Frankrijk dood. Zijn mede werker overleed even later nadat een granaatontploffing zijn beide benen weg- gereten had. De aanslag deed zich voor op nr. 138 van de Boulevard Haussmann in het gebouw waar de kantoren van de Arabische Liga gevestigd zijn. Sedert 1975 heeft de Liga hier een bureau ter beschikking gesteld heeft van het Palestijnse Bevrijdingsfront PLO. De vertegenwoordiger van het front voor Frankrijk, Azzedine el Kalak, die zich sedert zeer geruime tijd bedreigd voelde als gevolg van de rivaliteit tussen zijn organisatie en de extremistische groepen van de Palestijnse verzetsbeweging werd met zestien kogels doorzeefd en op slag gedood. Bij de aanslag viel behalve de twee doden nog een gewonde en de politie heeft de twee terroristen die de kantoren binnenvielen kunnen arresteren. Een hunner die licht gewond was werd door de leden van de Arabische Liga aangehouden en een tweede was een 26-ja- rige Jordaniër. In de namiddag eiste een beweging die zich het Front van de Pales tijnse Statenlozen noemde in een telefoon tje aan het radiostation RTL in Parijs de verantwoordelijkheid op voor de aanslag en eveneens voor die op de Iraakse ambas sade waar maandag twee doden vielen. De beweging dreigde verder overal in Fran krijk toe te zullen slaan zonder dat duide lijk gemaakt werd wat daaronder verstaan moet worden. In Frankrijk begint men zich als gevolg van een en ander ongerust te maken, omdat zekere Arabieren blijkbaar dit land gekozen hebben om andere Arabieren uit de weg te ruimen. Het gebeurde werd overigens bekend tijdens de begrafenis plechtigheid van inspecteur Lapela waar een en ander bij de honderden aanwezige inspecteurs nieuwe emoties losmaken. Als gevolg van het feit, dat alle leden van de anti-terreurgroepen bij de begrafenis waren, moest de Parijse gemeentepolitie ingrijpen toen de aanslag aan de Boule vard Haussmann bekend werd. De verontwaardiging over het uitwijzen van de drie Iraakse ambassade-bewakers die maandag de Franse inspecteur zonder enige reden doodschoten, is bij diens colle ga's nog zeer sterk. Velen hunner begrij pen niettemin dat de regering, gezien de internationale conventies, niet anders kon handelen. Maar zij begrijpen niet dat deze geen strengere morele afkeuring kenbaar gemaakt heeft over een actie die niet anders dan moedwillige moord genoemd kan worden, vooral nadat de Franse politie alles gedaan had en daarin ook geslaagd was om bloedvergieten te voorkomen. De politie eist een diepgaande herziening van het beschermingssysteem van de am bassades, maar het zal moeilijk zijn daar iets doeltreffends tegen te ondernemen want elke ambassade immers kan elke bewaker, elke lijfwacht en elke spion of eerste-secretaris of attache accrediteren. En sedert de gijzelingen en overvallen schering en inslag geworden zijn, is het aantal gewapende zogenaamde diplomaten sterk toegenomen. Bepaalde politie-officieren dreigen met het neerleggen van hun wapens en hun politie penningen hetgeen zou betekenen dat zij bij gijzelingen of geweldpleging niet meer kunnen optreden. Ten aanzien van de sim pele uitwijzing van de drie Irakezen vraagt men zich af of de diplomatieke onschend baarheid blijft gelden als een ambassade lid op heterdaad op ëen misdaad betrapt wordt en of hij dan niet voor een Franse rechtbank gedaagd en berecht kan wor den. Een aantal politie-officieren zijn deze mening althans toegedaan, vandaar het klimaat van onbehagen en onrust dat tot zekere betogingen geleid heeft. 1 >♦4* IP i Een van de twee overvallers staat met gebonden handen voor het raam van het hoofdkantoor van de Arabische Liga in Parijs. Hij wordt vastgehouden door de Arabi sche veiligheidsagenten die nem overmeesterden en later overgaven aan de politie. LISSABON (Reuter) Het ziet er naar uit dat Portugal een interimregering krijgt van president Antonio Ramalho Eanes, niettegenstaande de be zwaren die politci van de socialistisch-conservatie- ve coalitie die vorige week in elkaar is gezakt, hebben. De aftredende socialistische premier Mario Soares, wiens partij Portugal de laatste twee jaar heeft geregeerd, heeft gewaar schuwd dat Portugals democratische aanzien aangetast zou worden als door de militaire president een militaire premier zou worden aangesteld om hem als leider van een „kabinet van presidentiële tussenkomst" op te volgen. Soares noemde geen namen in antwoord op vragen die hem op de televisie gesteld werden, maar de gruchten blijven sterk- dat Eanes de 46-jarige minister van defensie, kolonel Mario Firmino Miguel, zal belasten met een poging een nieuw kabinet samen te stellen. Professor Diogo Freitas do Amaral, leider van de conservatieve centrumdemocraten, stelde zich op achter het plan van Eanes om een politiek kleurloos kabinet aan te stellen dat nieuwe verkiezingen zo mogelijk kan uitstellen tot op zijn minst volgend jaar en dat de plannen voor nationaal herstel kan uitvoeren. Generaal Eanes heeft zondagavond vastgesteld als de termijn waarbinnen de kabinetscrisis moet zijn opgelost die is veroor zaakt door het uiteenvallen van de zes maanden oude socialisti-i sch-conservatieve coalitie over de landhervorming en de gezond heidszorg. Soares zei in zijn televisie-interview dat het misschien wat vreemd zou aandoen als een militair tot premier zou worden aangesteld in een democratie die ook al een militaire president heeft. Regenval in Texas Verweesd staat far mer Walter Welch uit Bandera (Te xas) voor de resten van wat eens zijn fraaie boerderij was. Welch is een van de slachtoffers van de overstro mingen ten gevol ge van hevige re genval in het ge bied. KGB- agent vlucht uit Genève GENEVE (AFP) - Gregori Miagkov, een Rus die een topfunctie bekleedt bij het internationale arbeidsbu reau in Genève, heeft ont slag genomen en is woens dag in allerijl naar Mos kou teruggekeerd. Dit is van goedingelichte zijde in Genève vernomen. In diplomatieke Geneefse kringen meent men dat Miagkov de belangrijkste agent van de KGB, de Rus sische spionagedienst, in Genève was. In juni is hij bij zijn terugkeer uit Fran krijk langdurig door de Franse politie ondervraagd aan de Frans-Zwitserse grens. Een paar dagen voor dit onderzoek naar zijn identiteit was de in Genève gestationeerde Russische diplomaat Wla- dimir Rezoen naar het Westen overgelopen. Re- zoen, die politiek asiel in Engeland heeft gevraagd, had daarvoor Russische functionarissen bij de V.N. als agenten van de KGB ontmaskerd. Nu al vier gevallen bekend WOODSTOCK (AP) De polio-epidemie onder de streng-religieuze kerkgemeenschappen in Nederland, heeft' zich klaarblijkelijk ook uit gespreid over drie Cana dese provincies. Er zijn daar nu vier gevallen van polio bekend. De ziekte is waarschijnlijk uitgebroken na kontakt met een bezoeker uit Ne derland, die eveneens tot een niet-ingeënte groep behoort. Begin deze week werd een 26- jarige champignon-kweker uit de Opper-Fraservallei met ern stige ademhalingsmoeilijkhe den in het ziekenhuis opgeno men. Gisteren werd bekend dat ook twee broers (14 en 24 jaar) uit Norwich en een achtjarige jongen uit Lethbridge met kin derverlamming waren besmet. De drie nieuwe slachtoffers be horen eveneens tot een reli gieuze gemeenschap die vacci natie afwijst, en hebben vol gens het hoofd van de provin ciale gezondheidsdienst in On tario, dr. Butt, ook kontakt ge had met de Nederlandse ken nis, wiens gangen nu worden nagegaan door de gezondheids autoriteiten. De naam van de, bezoeker is niet bekendge maakt. Het onderzoek strekt zich ook uit tot de Amerikaan se staat Washington, omdat de bewuste man daar een zus in de streek Lynden had opge zocht. De gezondheidsautoriteiten hebben voor de inwoners van Norwich, waar het eerste polio- geval bekend werd, in allerijl een inentings-programma op gesteld. De voorganger van het kerkgenootschap in die plaats, ds. A. de Boer, heeft gezegd dat de gelovigen, als zij zich laten vaccineren lidmaten van de Hervormde Kerk mogen blijven. PARIJS (Reuter) Het leger van 40.000 Cu baanse soldaten in Afrika wordt aangevoerd door twaalf Russische en een Oostduitse gene raal en de bedoeling is het continent dermate in verwarring te brengen dat Moskou er zijn heerschappij kan vestigen, zo schrijft het Fran se dagblad Le Figaro. De generaals commanderen een zeer modern leger dat zijn bases heeft in pro-Russische lan den. Ongeveer 23.000 Cubaanse soldaten zijn gelegerd in Angola en enkele duizenden in Aden, aldus Le Figaro. Het leger heeft de middelen verschaft voor aanvallen die zorgvuldig van te voren zijn voor bereid, zoals die op de provincie Sjaba van Zaire, voegt het blad eraan toe. Deskundigen uit de Sovjet-Unie, DDR, Cuba en Angola zijn in mei in het geheim bijeengekomen in Ouargla in Angola, om de inval in het koperrijke gebied voor te bereiden. De aanval, droeg de codenaam „operatie duif', zo schrijft het Parijse dagblad. De opperbevelhebber van Moskou's Afrikakorps is volgens Le Figaro ge neraal Borissov, die zijn hoofdkwartier heeft in Addis Abeba. Het hoofd van de Russische mili taire missie in Loeanda, de Angolese hoofdstad, is generaal Tsjakhanowitsj. Le Figaro noemde ook de andere tien generaals die in verschillende Afrikaanse gebieden com manderen. Het blad heeft zijn bericht gegrondvest op (Jocu- menten waarop de hand is gelegd door Franse para's, die hadden deelgenomen aan de red dingsoperatie voor Westeuropeanen na de inval in Sjaba door Katangese opstandelingen. PORTSALL (Reu ter) Bretonse boeren, verontwaar digd over de lage prijs voor varkens vlees, hebben giste ren een dood var ken gehangen aan de propeller van de presidentiële heli kopter, toen de Franse president, Giscard d'Estaing, een bezoek bracht aan Bretagne. De president was naar West-Finistère gekomen om zich persoon lijk op de hoogte te stellen van de problemen waarmee de inwoners daar geconfronteerd worden na de vervuiling, veroor zaakt door de ramp met de olietanker „Amoco Cadiz". De Bretonse varkensfokkers grepen de gelegenheid aan om te protesteren tegen het, naar hun mening, tekort schieten van de Franse regering in de behartiging in hun belangen tijdens dc prijsonderhandelingen in de EEG. Smartegeld slachtoffers softenon LONDEN (Reuter) Twintig jonge mensen in Engeland die als gevolg van het farmaceuti sche middel thalidomide (softenon) zijn gehandicapt, De bemanning van de ambulance bfengt het vijftienjarig meisje, het enige dat de val uit het flatgebouw overleef de, in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis. Op de brancard op de voorgrond, een dodelijk slachtoffer, de 38-jarige Rachel David. BIZARRE RELIGIEUZE RITE SALT-LAKE CITY (AP) Een vrouw, wier echtgenoot twee dagen eerder zelfmoord had gepleegd, heeft gisteren zichzelf en haar zeven kinderen van het balkon van de elfde verdieping van een hotel in de binnenstad van Salt-Lake City geworpen, aldus heeft de politie meegedeeld. Zowel de moeder als zes kinderen kwamen bij de daad, die men beschouwt als een bizarre religieuze rite, om het leven. Volgens een woordvoerder van de politie sprongen „ten minste drie kinderen uit vrije wil" van stoelen die op het balcon waren opgesteld. De andere kinderen zouden volgens ooggetuigen door de moeder geduwd zijn. Een 15-jarig meisje, dat de sprong overleefd heeft, verkeert in zorgwekkende toestand. De gezinsleden waren „in hoge mate aan elkaar gehecht", aldus brigadier van politie Brent Davis, die de vader persoonlijk gekend heeft. Davis zei dat dé vader, die hij identificeerde als de 39-jarige Emmanuel David, dacht dat hij „de Heilige Geest", Jezus Christus en God tegelijk was".. Volgens de politie was David 15 jaar geleden „geëxcommuni ceerd" uit de mormoonse gemeente nadat hij zich verschillende malen had uitgeroepen tot leider van deze kerk en zodoende recht had op kerkelijke belastingen. De overleden vrouw is door de autoriteiten geidentificeerd als krijgen ieder een gemiddeld bedrag van 18.500 pond ster ling (ruim 74.000 gulden) van de overheid en van de maat schappij (Distillers) die het middel destijds op de markt bracht. De onderneming betaalt voorts 10.000 pond aan 49 andere ge handicapte kinderen van wie weliswaar niet is bewezen dat hun misvormingen het gevolg zijn van Thalidomide, maar van wie wel bij een speciaal onderzoek kwam vast te staan dat zij geestelijk onder hun lichamelijke afwijkingen heb ben geleden. Methylalcohol maakt drie slachtoffers WARSCHAU (DPA) - Een paar spoorwegarbeiders op het station van Szczytno in Polen dachten dat ze goud hadden aangeboord: uit een van de tien tanks van een geparkeer de goederentrein druppelde een vocht dat heerlijk naar jenever rook. Het nieuwtje verbreidde zich snel en al gauw stond een hele rij klaar met flessen en bekertjes. Het doodshoofd op de tankwa gen zagen de arbeiders aan voor een afleidingsmanoeuvre, waar zij echter niet in zouden trappen. In het groen langs de baan of thuis speelden zich opgewon den taferelen af, tot de methy lalcohol,want dat was wat uit de tank druppelde, ging wer ken. Naar het dagblad „Sztandar Mlodych" in Warschau gisteren berichtte, overleden drie arbei ders aan de gevolgen, is er een blind geworden en liggen er dertig in een ziekenhuis. (door Siegfried Buschschluter) BONN West-Duitsland ondervindt op bet moment een ongekende vraag naar fietsen. Jaarlijkse verkoopcijfers komen boven de 4 miljoen, ofwel 13 miljoen hoger dan het aantal nieuwe auto's van vorig jaar. 4 op de 5 gezinnen en 2 op de 3 burgers hebben nu een fiets. Dit zou een verrassing kunnen betekenen voor al degenen die het meest welvarende land van Europa in de eerste plaats asso ciëren met snelle, sterke en dure wagens en duizenden kilometers autoweg om op te rijden. Waar zij gewoonlijk niet van op de hoogte zijn, is de groeiende aantrek- kingskracht van de twee wieier op al die goede conditie-enthousiasten, die zich ge realiseerd hebben dat men de „strijd tegen het buikje" het best kan strijden door middel van krachtige inspanning, wat bo vendien het voordeel oplevert dat je tege lijkertijd een bestemming bereikt. Zo wordt het rondtrappen snel een nieuwe familiesport, die de Duitse manier van rondsjokken, „Trimm dich" genaamd, aan het vervangen is, hetgeen te veeleisend gevonden werd door een groot aantal over ambitieuze en te zware Duitse zakenlieden van middelbare leeftijd. Nu krijgt ook de Duitse regering in Bonn de mogelijkheden die de fiets biedt in de gaten, niet alleen voor recreatie tijdens het weekend, maar ook als een tamelijk* snel, flexibel en alle daags vervoermiddel in de binnenstad. De stadsplanning moet veranderd worden om de omstandigheden voor fietsers te verbeteren, zo vertelde de staatssecretaris voor bouwnijverheid in Bonn aan journa listen. Dietrich Sperling zei verder: „Ver keersopstoppingen, knelpunten en par- keermoeilij kheden vormen geen proble men voor de fietser." Hij introduceerde een regeringsstudie over de toekomst van de fiets. De voordelen boven alle andere vervoersmiddelen waren vooral opvallend op korte en gemiddelde afstanden. Slechts op afstanden van meer dan 4 kilometer bleken auto's en bussen sneller en comfor tabeler te zijn. De fiets fverd in de studie ook geschetst als een goedkoop en energiebesparend ver voermiddel, dat geen vervuiling veroor zaakt en goed is voor de menselijke ge zondheid. Om al deze redenen zou de fiets een prominente plaats moeten krijgen in een toekomstige standsplanning. Maar hoe staat het met de veiligheid van de fietsers, die, volgens een recente Britse studie, geconfronteerd worden met risico's die twee keer zo groot zijn als 15 jaar geleden? Als het ministerie van bouwnij verheid in Bonn zijn zin kreeg, zou 30 tot 50% van het totale wegennet uitsluitend voor fietsers bestemd worden. Een tweede studie van de onvervaarde Duitse staatssecretaris gaat over de ver keersvrije gebieden voor voetgangers in de binnensteden. Vreemd genoeg spreekt het verslag over de ernstige nadelen van de 450 dergelijke zones die tot nu toe in West-Duitsland zijn gemaakt. De aantrek kingskracht daarvan vergrootte het aantal bezoekers en de stijgende omzet van de daar gevestigde winkels heeft andere win kels en bedrijven gedwongen hun vestigin gen in naburige delen van de stad te verlaten. Dit heeft ertoe geleid dat de plaatselijke bevolking achterblijft zonder buurtwinkels. De stijgende huren en grondprijzen binnen de voetgangerszones hebben zwakkere on dernemingen zoals cafés en restaurants gedwongen te vertrekken. Flats en huizen worden verkocht tegfcn grove inflatieprij-; zen. De stadsdelen die grenzen aan deze zones zijn getroffen door een grotere ver keersdichtheid, een tendens die versterkt wordt door het aanleggen van nieuwe par keerplaatsen en -garages. Het verslag beveelt aan de bestaande voet gangerszones uit te breiden met kleinere centra om zo in de enige grote autovrije zone in de binnenstad de genoemde proble men te overwinnen. Deze zones zouden niet alleen warenhui zen, maar ook vrijetijdscentra en cafés moeten bevatten. En fietsers zouden uite raard in deze centra moeten worden toege laten. Copyright The Guardian

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11