Acht dagen Guernsey BON Dictator Pinochet ziet problemen groeien Amnestie ontlast gevangenissen en rechtbanken Italiè Nobile levenslang behandeld als laf expeditieleider Programma: BUITENLAND AUGUSTUS 1978 PAGINA SANTIAGO (RTV/ANP) - De Chileense president Augusto Pinochet staat momenteel voor de ernstigste crisis in de vijf jaar dat hij aan de macht is. In Chili zelf is de junta-lei- der geconfronteerd met het ontslag van luchtmachtcom mandant en junta-lid Gustavo Leigh. Internationaal gezien stond Pinochet bij velen al langer niet hoog aangeschre ven. De beschuldigingen over schending van de mensenrech ten in Chili zijn daar debet aan. De moord op oud-minister Letelier krijgt voor de presi dent een steeds zuurdere nas leep en nog altijd is er een conflict met Argentinië over het betwiste eigendom van drie eilandjes in het zuiden van Latijns-Amerika. Generaal Pinochet heeft vanaf zijn bloedige coup van septem ber 1973 met harde hand gere geerd. Alle politieke partijen werden verboden en tegenstan ders van zijn regime werden uit de weg geruimd. Verzet was vrijwel onmogelijk door het harde optreden van de nationa le veiligheidsdienst DENA. Van uit het buitenland kwam er kritiek op zijn ondemocrati sche politiek, maar die kritiek werd niet omgezet in acties zoals bijvoorbeeld een econo mische boycot. De druk vanuit binnen- en buitenland op Pino chet wordt de laatste maanden echter aanzienlijk sterker. Maandag 24 juli jongstleden, toen Pinochet generaal Leigh ontsloeg, zal de geschiedenis ingaan als een zwarte dag voor de luchtmacht. Samen met hun commandant Leigh verlieten 18 tot 20 luchtmacht-generaals al dan niet vrijwillig het leger. Volgens sommige berichten zouden nog meer hoge functio narissen bij de luchtmacht hun ontslag hebben willen indienen, maar hun afgezette comman dant heeft hun dat persoonlijk afgeraden. De enige twee generaals die bij genoemd legeronderdeel over bleven waren Javier Lopetegui Torres, chef van de vertegen woordiging in Washington en minister van Volksgezondheid Fernando Matthei. Lopetegui Torres heeft aangekondigd in december de luchtmacht te zul len verlaten. Generaal Matthei werd benoemd tot opvolger van Leigh als luchtmacht-com mandant en junta-lid. Hij pro moveerde meteen een aantal hoge kolonels om de plaatsen in te nemen van de generaals die het uit sympathie met Leigh voor gezien hielden. Gustavo Leigh kondigde vlak na zijn ontslag aan in beroep te gaan, maar een dag later maakte hij bekend dat hij zich niet meer met de politiek zou bemoeien en zijn aandacht vol ledig aan zijn gezin zou gaan schenken. Via een decreet dat notabene door Leigh zelf werd ondertekend na de coup waar bij de democratisch gekozen president Salvador Allende werd afgezet en om het leven werd gebracht, is de lucht Generaal Pinochet (I) hier nog naast generaal Leigh (midden, vooraan) tijdens een lunch. macht-commandant afgezet. Dat decreet regelt de benoe ming en het ontslag van de junta-leden. Alleen de leider Pinochet is gevrijwaard en valt niet onder die wet. Daarmee heeft hij een krachtig instru ment om junta-leden te ont slaan die een „afwijkende me ning" zijn toegedaan. Kritiek Leigh Al maanden lang nam Gustavo Leigh geen blad voor de mond. Het in januari door Pinochet georganiseerde referendum werd door hem ontraden om dat het buitenland zijns inziens het gebeuren toch niet als een democratische volksstemming zou interpreteren. De kritiek van Leigh vond zijn hoogte punt in een interview in de Italiaanse krant „Corriere della Sera", waarin hij de Chileense regering opriep terug te keren naar de democratie. „Het is al laat, maar er moet een pro gramma komen voor een terug keer naar de normale toe stand". Hij stelde een vier-pun- ten-programma voor om bin nen vijf jaar over te gaan van een militaire regering naar een burgerregering. Pas enkele dagen eerder had Pinochet laten weten dat er de eerste tien jaar geen burgerre gering zou komen in Chili. De president vol ede zich dus enigszins voor joker gezet toen Leigh even later met heel ande re ideëen kwam aanzetten. De junta-leider ging meteen in be raad met de twee andere leden, marine-commandant Jose Me rino en de chef van de Carabi- neros (para-militaire politie) ge neraal Cesar Mendoza. Beslo ten werd om Leigh uit al zijn functies te ontslaan. In een communigué werd gezegd dat het onmogelijk was de lucht macht-commandant te handha ven omdat hij „herhaaldelijk tegen de principes van de junta was ingegaan". Pinochet ver klaarde dat hij vaak had ge probeerd Leigh op andere ge dachten te brengen, maar steeds weer liet hij kritische geluiden horen. Opvolger generaal Matthei ver klaarde dat hij zijn functie geaccepteerd had omdat er een conflict binnen het leger ont staan was. „Het is jammer voor de luchtmacht en voor Leigh, maar het was patriottische plicht". Conflict buurlanden Het lijkt erop dat Pinochet op nationaal vlak voorlopig „orde op zaken" heeft gesteld. Inter nationaal gezien krijgt hij het echter steeds moeilijker. Met Argentinië ligt Chili nog altijd in de clinch over drie eilandjes aan de mond van het Beagle- kanaal in het uiterste zuiden van Zuid-Amerika. De Chileen se president is onlangs naar Buenos Aires gereisd om de gemoederen te bedaren, maar daar is hij niet in geslaagd. Argentinië houdt vast aan de drie eilanden, terwijl Chili deze beschouwt als eigen grondge bied. Een ander territoriale kwestie is het conflict met Bolivia dat een uitweg naar zee wil. De oorlog van 1879-83 is Bolivia nog altijd niet vergeten en ten tijde van binnenlands verzet in Bolivia wil de regerende alleen heerser nog wel eens olie op het nationale vuur gooien door Chili de wacht aan te zeggen. Generaal Pereda de nieuwe machthebber van Bolivia heeft tot nog toe geen oorlogskreten laten horen, want hij heeft het waarschijnlijk nog te druk met het verzet tegen de door hem onlangs gepleegde coup. Moordzaak Letelier Het grootste probleem dat Pi nochet dezer dagen voor ogen ziet is de moordzaak op de oud-minister van buitenlandse zaken onder Allende, Orlando Letelier. Deze werd 21 septem ber 1976 bij een bomaanslag in Washington gedood. Een Ame rikaanse federale jury heeft het voormalig hoofd van de Chileense geheime politie (DI- NA) formeel beschuldigd van het geven van de opdracht Le telier te vermoorden. Op ver zoek van de Verenigde Staten is de verdachte Juan Manuel Contreras in Chili onder arrest geplaatst. Het ex-hoofd van de geheime politie, Pedro Espino- za, en een voormalig agent van de geheime politie Armando Fernandez, zijn op verzoek van de Verenigde Staten in ver band met de zaak-Letelier ook aangehouden in Chili. De Chi leense minister van binnen landse zaken heeft verklaard dat de drie verdachten maxi maal twee maanden worden vastgehouden. Dat is de ter mijn waarbinnen de Verenigde Staten een uitleveringsproce dure op gang kunnen brengen. De minister zei erbij dat de beschuldigingen tegen de drie overigens nog niet bewezen zijn. De DINA werd door velen al langer verdacht van de moord op Letelier die in de Verenigde Staten in ballingschap leefde en een campagne voerde tegen het Chileense militaire bewind. De junta kwam het niet goed van pas dat het regime vanuit het buitenland werd tegenge werkt Eerder werden Cubaan se ballingen verdacht van de moord op Olando Letelier. Vijf Cubaanse ballingen zijn nu in derdaad in staat van beschuldi ging gesteld, omdat zij onder meer „het materiaal voor de bom" geleverd zouden hebben. Volgens de gerechtelijke jury is de bom echter in de auto van Letelier gelegd door Michael Townley, voormalig agent van de DINA uit Waterloo in de Amerikaanse staat Iowa. Sa men met twee Cubaanse ballin gen zou hij de bom bevestigd hebben. Men verwacht overi gens dat Townley op een of andere manier clementie krijgt, omdat hij het komplot aan het licht heeft gebracht en met het openbaar ministerie in Was hington heeft meegewerkt. Volgens de aanklacht gaf Espi- noza de opdracht tot de moord op Letelier door aan Townley en Fernandez. De laatste kreeg opdracht naar de Verenigde Staten te gaan en de oud-minis ter daar te schaduwen. De in lichtingen moest hij aan Town ley doorgeven. Volgens de aan klacht vroeg Contreras twee maanden voor de moord aan de inlichtingendienst van Para guay om valse paspoorten voor Townley en Fernandez. Drie van de vijf beschuldigde Cu baanse ballingen zijn in Ameri ka reeds gearesteerd. Naar Paz en Suarez wordt nog gezocht. Het is nu de vraag of Chili inderdaad de drie verdachten zal uitwijzen. Generaal Pino chet heeft al laten weten dat zijn regime niets te maken heeft met de moord, maar ve len, zowel Chilenen als voor aanstaande buitenlanders, me nen dat de DINA, die overigens in augustus vorig jaar vervan gen werd door een andere dienst, „gespecialiseerd" was in het vermoorden van tegenstan ders. Of Chili de verdachten zal uit leveren hangt ook al van de druk die Verenigde Staten op het land zal uitoefenen. De Verenigde Staten zullen Chili verzoeken de drie uit te leveren op grond van een wederzijds uitleveringsverdrag. De rege ring-Carter heeft het regime van Pinochet al vaker op de vingers getikt wegens het schenden van. de mensenrech ten. Washington heeft minder militaire en financiële hulp aan Chili verleend in verband met die mensenrechten. Mocht de junta de ex-DINA-leden niet uitleveren, dan kan het Witte Huis wel eens met hardere maatregelen komen en het is de vraag of Pinochet sterk ge noeg staat om die te kunnen doorstaan. (Van onze correspondent) ROME Italië weet geen raad meer met zijn onrustbarend groeiend aantal gevangenen. Meer dan 36.000 gevangenen bevolken de gevangenissen die bijna letterlijk tot de nok vol zitten. Een nog groter probleem vormen de rechtzaken die nog op afhandeling wach ten. Bij de gezamenlijke rechtbanken bestond op 30 juni jl. een wachtlijst van 1.200.000 zaken die nog moeten worden afgedaan. Mogelijk kan de algemene amnestie die ter gelegenheid van de verkiezing van de nieuwe president Pertini door de regering is afgekon digd hierin enig soelaas brengen. Ofschoon de parlementariërs het nog niet helemaal eens_ zijn over de vraag, wie onder de amnestiewet moeten vallen, wordt verwacht dat plm. 9000 gevangenen voortijdig uit gevangenschap ont slagen zullen worden, terwijl het aantal lopen de rechtzaken wordt teruggebracht tot „slechts" 900.000. Eerder dan oktober zal in de bestaande situa tie geen verandering komen, want volgens de wet kan amnestie slechts worden verleend als drie maanden zijn verstreken na een presi dentsverkiezing. Zoals de zaken er nu voorstaan kunnen gede tineerden, die veroordeeld zijn tot een gevan genisstraf van minder dan drie jaar, voortij dig in vrijheid worden gesteld, mits de vergrij pen zijn gepleegd voor 31 december jl. Er is echter een lange lijst van uitzonderingen vast gesteld, na veel politiek touwtrekken. Uitgezonderd van kwijtschelding van straf worden al degenen die zijn veroordeeld we gens medewerking aan de heroprichting van een fascistische partij. Deze partijen zijn na melijk buiten de wet gesteld. Communisten en socialisten hebben, in tegen stelling tot de christen-democraten, ook gewei gerd goedkeuring te geven aan kwijtschelding van straf voor plegers van corruptie die ver oordeeld zijn tot gevangenisstraf. Terroristen, plegers van sabotage en eventuele voorberei ders van een aanslag op de president komen ooit voor amnestie in aanmerking. (Van onze correspondent) ROME Het bericht dat de Italiaanse poolreiziger Umberto Nobile op 93-ja- rige leeftijd is overleden en dinsdag begraven, roept herinneringen wak ker aan een man die een verdienstelijk luchtvaart- pioneer is geweest, maar die niettemin de geschie denis ingaat als de lafhar tige leider van een mis lukte expeditie die Italië's trots had moeten worden. Dat Nobile, de man die in 1926 als eerste per Zeppelin over de Noordpool vloog, tot maandag j.l. nog in leven was, heeft menigeen verbaasd. De laatste jaren is er een gordijn van stüte gevallen over de man, die zich een halve eeuw lang heeft moeten verdedigen tegen beschuldigingen van onbekwaamheid om een luchtvaartuig te besturen en een expeditie te leiden, alsme de van lafhartig gedrag. Italië en de wereld eerden Umberto Nobile als een groot man, toen hij er in 1926 in was geslaagd met een interna tionale equipe in de bestuur bare luchtballon Norge de Noordpool over te steken. Van aile kanten, niet in het minst van het fascistische be wind, kreeg hij steun voor zijn plannen om een nieuwe expeditie te ondernemen, dit maal met de technisch geper fectioneerde Zeppelin Italia en een geheel uit Italianen bestaande bemanning. De we reld zou zien waartoe de Jon ge Zuideuropese, door fascis ten bestuurde natie in staat In de tweede helft van 1926 zet de Italia vanuit Milaan koers naar Noorwegen via Duitsland. Het Noorse plaats je Vadso is vertrekpunt voor de kruistocht over de poolcir kel. De hele wereld volgt de expeditie met grote spanning. Behalve kapiteitn Nobile zijn er vijftien bemanningsleden aan boord, waaronder weten schapsmensen, marine-offi cieren, bemanningsleden en de journalist Ungo Lago van het toenmalige dagblad „II Populo d'Italia". Op 25 mei 1926 vindt de start plaats. Nobile, zie zich ge draagt als een alleenheerser, slaat geen acht op Russische weersvoorspellingen die ruw en stormachtig weer binnen de poolcirkel voorspellen. Zonder inmenging van ande ren te dulden stippelt Nobile de vluchtroute uit, ontrolt ei genhandig de Italiaanse vlag en heft pathetisch het kruis, dat hem speciaal voor deze gelegenheid is geschonken door paus Pius IX. Vervol gens geeft hij bevel de trossen los te gooien en te vertrekken. De reis is van korte duur. Binnen 24 uur slaagt het luchtschip in stormwind te gen het ijs. Zeven inzittenden worden op slag gedood, een achtste overlijdt later aan zware verwondingen. De bui tenwereld zit, nadat de radi overbindingen plotseling zijn verbroken, in grote spanning. Op 3 juni vangt een Russische radio-amateur SOS-seinen van de Italia op. Enkele da gen later landt een klein, met een speciaal landingsgestel uitgerust vliegtuigje van de Zweed Lundborg nabij de plaats van de ramp. Umberto Nobile- stapt in en vertrekt met de Zweed. Pas twee we ken later slaagt de Russische ïjsbreker Krassin er in de plaats van het ongeluk te be reiken en de in barre omstan digheden en onzekerheid ver kerende overige luchtschip- breukelingen te redden. Daarmee is de kous niet af. Nauwelijks teruggekeerd in Italië krijgt Nobile een stort vloed van verwijten te incas seren. Teruggebracht tot een voudige proporties komen de beschuldigingen neer op de volgende vier punten: 1. Waarom moest zonodig een expeditie worden herhaald die al eens had plaats gehad? Gmg het er alleen maar om de Italiaanse nationale eer te strelen? 2. Waarom werden de Russi sche weersvoorspellingen in de wind geslagen? 3. Beschikte de man, die alles wist van de techniek van de Zeppelin-bouw, wel over vol doende kwaliteiten om zo'n moeilijk hanteerbaar ding te besturen en een expeditie te leiden? 4. Had de commandant juist gehandeld door zich als eerste- te laten redden en zijn mede expeditieleden achter te laten in de barre eenzaamheid van de Poolwereld? Nobile's verdediging is altijd geweest, dat hij_ dit gedaan heeft om hulp te gaan halen voor de anderen en zich aan het hoofd te stellen van de verdere reddingsoperaties. Zijn verdediging is met hoon gelach ontvangen. Een techni sche onderzoekscommissie van de Italiaanse marine heeft zijn argumenten trou wens ook tegengesproken. In haar rapport staat te lezen, dat Nobile's gedrag „indruist tegen alle tradities en wetten van de militaire eer". Nobile werd voorgedragen voor ontslag als professor in de aërodynamica aan de uni versiteit van Napels. Als een vernederd en teleurgesteld man verliet hij in 1933 zijn land om in de Sovjet-Unie luchtschipbouw te gaan doce ren. In 1936 werd hij terugge roepen, maar een jaar later vertrok hij naar de Verenigde Staten als docent' aan de luchtvaartschool te Lockport. Na de Tweede Wereldoorlog zou hij nog eens van zich doen horen. Teruggekeerd naar zijn geboorteland werd Nobile gekozen tot parle mentslid voor de communisti sche partij, die het voor hem opnam. In mei j.l. beleefde Nobile een kleine genoegdoe ning toen hij als eregast in een rolstoel de plechtige her denking meemaakte van het vijftigjarig jubileum van zijn onfortuinlijke poolexpeditie, in zijn 3000 inwoners tellende geboortedorp Lauro in Zuid- Italië. PIET TUMMERS - Uw krant biedt U een exclusieve reis naar een van de Kanaaleilanden: Na het succes van de vorige trip naar Guernsey organiseert onze krant in samenwerking met het Reisbureau „Metro" in september wederom een vakantiereis naar dit Engelse Kanaaleiland. Acht dagen kunt u daar in een bijna suptropisch klimaat luieren op een van de vele beschutte stranden, prachtige wandelingen maken en genieten van het natuurschoon. Daarnaast biedt de reis ruimschoots de gelegenheid letterlijk te profiteren van dit goed- kope-eiland, waar de btw nog altijd een onbekend verschijnsel is. Het reisprogramma omvat een een daagse excursie per boot naar het op 20 minuten van Guernsey gelegen Herm. Een mini-eiland, waar de circa tachtig vaste bewoners het zonder fiets of auto moeten doen omdat deze vervoermiddelen er verboden zijn. Maar waardoor de rust er wel bijna overdadig aandoet. De deelnemers maken ook een eendaagse excursie naar een ander wonderlijk ei land. Sark. En ook daar - op tractoren na - geen gemotoriseerde vervoermiddelen. Wél op Sark even eens een immense stilte met prachtige rotsformaties en vergezichten, die slechts bereikbaar zijn per (gehuurde) fiets, per paard en wagen of lopend. Deze exclusieve reis naar Guernsey begint op zater dag 23 september en eindigt zaterdag 30 september 1978. De haven van St. Peter Port, vanwaar de excur sies naar Sark en Herm vertrekken. Zaterdag 23 september 1978: 12.45 Vertrek per NLM City Hopper van Amsterdam Schiphol rechtstreeks naar Guernsey. Aankomst 14.45. Per bus naar hotel Bon Port. Rest van de middag is ter eigen beschikking. Diner in hotel. Zondag 24 september 1978: Ontbijt. Ochtend vrij. Na de lunch vertrekt de bus om 14.30 voor rondrit over het eiland. Onderweg wordt een typisch Engelse cream-tea gebruikt. Diner in hotel. Maandag 25 september 1978: Ontbijt. Om 12.00 uur vertrekt de bus naar de haven van St. Peters Port en vandaar per boot naar het eiland Herm, dat op plm. 20 min. varen van Guernsey ligt. Na aankomst lunch in hotel White Horse. Daarna gelegenheid eiland te bezichtigen. Om 16.30 uur per boot terug naar Guernsey en per bus naar hotel. Diner. Dinsdag 26 september 1978. Ontbijt Om 10.00 uur per bus naar St. Peters Port en vandaar per boot naar eiland Sark (plm. 40 min. varen). Daar staan rijtuigjes klaar. De rest van de dag is ter beschikking voor verkenning van het eiland. Lunch in Stock's Hotel. Om 17.00 uur terug naar Guernsey. Diner in hotel. Woensdag 27 september 1978: Ontbijt. Dag ter eigen beschikking. Diner in hotel. Donderdag 28 september 1978: Ontbijt. Om 10.00 uur per bus naar St. Peters Port. Bezoek aan Castle Cornet. Daarna vrij om te winkelen en op eigen gelegenheid te lunchen. Om 14.00 uur bezoek aan Hauteville House, het huis waar Victor Hugo heeft gewoond. Daarna terug naar Hotel. Diner. Vrijdag 29 september 1978: Ontbijt. Dag ter eigen beschikking. Diner in hotel. Zaterdag 30 september 1978: Ontbijt. Ochtend ter eigen beschikking. Afscheidslunch in hotel. Om 15.15 vertrek van luchthaven Guernsey. Plm. 17.05 aankomst Amsterdam Schiphol. De reissom voor dit exclusieve arrangement bedraagt 722,- per persoon (basis 2-pers. kamers zonder bad). Toeslag: kamer met doche 15,- p.p.; kamer bad/toilet 30,- p.p.; kamer bad/toilet/balkon/zeezicht 50,- p.p.; 1 pers. kamer zonder bad 15,-; 1 "pers. kamer douche 30,- p.p. (Kamers met douche hebben geen toilet). Bij de reissom is inbegrepen: Vliegreis Amsterdam-Guern sey v.v.; hotel en maaltijden als aangegeven; excursies en entreegelden als aangegeven; luchthavenbelasting; trans fer luchthaven Guernsey-hotel v.v.; reisverzekering; Ne derlands sprekende begeleiding. Inlichtingen en boekingen (ook telefonisch) uitsluitend bij Reisbureau METRO, Driehoekjes 25 te Den Haag (tel. 070-924401). Reisbureau Metro, Driehoekjes 25, 2531 AZ 's-Gravenhage Ik ga mee met personen naar Guernsey van 23 t/m 30 september 1978. Adres:.. Woonplaats:.. Tel.: De reissom bedraagt 722,- p.p. op basis 2-pers. kamer zonder bad. Ik wens: kamer met douche (15,- toeslag p.p.); kamer, bad en toilet (toeslag 30,- p.p.); kamer, bad/toilet/- balkon/zeezicht (toeslag 50,- p.p.); 1 pers. kamer z. bad (toesl. 15,- p.p.); 1 pers. kamer douche (toesl. 30,- p.p.). Kamers met douche hebben geen toilet. #Doorhalen wat niet verlangd wordt.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10