Thuiswerkkoning benadeelde mili oenen mensen 'Kankeronderzoek lijkt nergens op in Nederland' Knikker- sport krijgt volwassen allure Roof was motief drievoudige moord Barbaars vermaak" onder pastoraal toezicht OPEN NEDERLANDSE KAMPIOEN SCHAPPEN IN NOORDELOOS GOUDSE POTTENBAKKERS KAMPEN MET STOFLONGEN Oorlogsmisdadiger nog voortvluchtig Bezinning nodig gevolgen computer BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1978 PAGINA 9 PAGINA (van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Thuiswerk koning,, Mathias Giesberts moet miljoenen mensen heb ben benadeeld. Een ambtenaar van de rijksrecherche, die al 30 jaar lang aan het „onderne merschap" van de Amsterdam mer een dagtaak heeft, zei gis teren in de hoger beroepszaak voor het gerechtshof in Am sterdam dat klachten over de papieren firma's van Giesberts binnen kwam uit zeven Euro pese landen, de VS en Austra lië. Hoewel de „zakenman zijn praktijken al sedert 1948 uitoe fent, is hij nog nooit veroor deeld. Twee eerdere processen liepen op vrijspraak en ontslag van rechtsvervolging uit. Dit maal staat hij in hoger beroep terecht voor het gerechtshof in Amsterdam, tegen het vonnis van de Amsterdamse recht bank, die Giesberts tot drie jaar veroordeelde. De procu reur-generaal bij het hof, mr. Josepthus Jitta heeft thans vier jaar geëist, de maximumstraf voor oplichting en flessentrek kerij. Het gerechtshof zal 15 augustus uitspraak doen. Gierberts zit nu al elf maanden in voorarrest. Hij wordt ervan beschuldigd talloze mensen te hebben gedupeerd door per ad- vertentie thuiswerk aan te bie den, reflectanten een garantie som af te troggelen en daarna nooit meer iets van zich te laten horen. Hij trof daarmee vooral de sociaal zwakkeren, die vaak hun laatste spaargeld opofferden in de hoop wat bij te kunnen verdienen. De adver tenties werden bij voorkeur ge plaatst in provinciale kranten en in parochieblaadjes, maar ook in het buitenland deed Giesberts van zich spreken. De borgsommen plachten te varië ren van 50 tot 150 gulden. De president van het gerechts hof, mr. Romke de Waard liet doorschemeren dat het ook nu niet gemakkelijk zal zijn de „thuiswerkkoning" te veroor delen. „Wat u doet wordt in de volksmond terecht oplichterij genoemd, maar juridisch kan niet van flessentrekkerij wor den gesproken, omdat het hier niet gaat om het zich toeeige nen van goederen zonder beta ling, maar om het opstrijken van garantiesommen zonder werk te leveren", aldus mr. De Waard. „Doordat de wet een dergelijke bepaling niet kent, zijn duizenden gedupeerd". Mr. De Waard: „Men hoort maar al te vaak betogen dat sommige bepalingen in de wet moeten worden afgeschaft, dat de Jus titie niet progressief genoeg denkt. Maar men vergeet dat er ook leemtes bestaan, die opge vuld moeten worden". BUIT NOG GEEN PAAR TIENTJES (Van een onzer verslaggevers) HOEVEN Roof was het mo tief voor de moord op de heer en mevrouw Rijnvos en hun dochter Ria uit het Brabantse Hoeven. De 22-jarige A. M. en zijn 17-jarige vriendin, beiden uit Kampen, hebben dat giste ren tijdens de verhoren door de politie toegegeven. Hoeveel hun buit was is niet bekend, maar meer dan een paar tientjes kan het niet zijn geweest. Hoe de uit de psychia trische inrichting in Balkbrug ontvluchte man en zijn van huis weggelopen vriendin de woning zijn binnengekomen is vooralsnog een vraagteken. Sectie op de slachtoffers heeft uitgewezen dat zij alle drie met een hamer zo hard op het hoofd zijn geslagen dat zij aan de gevolgen daarvan zijn over leden. Daarna zijn zij met een keukenmes nog in hals en borst gestoken. A. M. heeft de hamer gehanteerd. Het meisje heeft staan toekijken. Na de drievoudige moord hebben zij rustig het huis doorzocht naar waardevolle buit. Daarna heb ben zij geprobeerd het huis in brand te steken om de sporen uit te wissen. De 78-jarige heer Rijnvos, zijn 68-jarige vrouw en hun 38-jari- ge dochter Ria moeten als toe vallige slachtoffers worden ge zien. De man en zijn vriendin kenden niemand in Hoeven. De ontvluchte psychopaat is in zijn jeugd meerdere malen met de politie in aanraking ge weest. Hij heeft verschillende keren in inrichtingen gezeten en ontsnapte 6 juli uit de in richting in Balkbrug. Daarom was zijn opsporing verzocht maar ook wegens mishandeling van de 53-jarige mevrouw E. van de Vrugt uit Amsterdam. In de nacht van 23 en 24 juli is deze vrouw, een kennis van de vader van M., zwaai- aan het hoofd gewond. Zij werd door de politie geboeid in haar dou checel gevonden. Haar woning was compleet overhoop ge haald en er waren enkele waar devolle spullen ontvreemd. Toch vrij Schiphol (ANP) Saskia van Deute- kom (links op de fo to) en Karin Sack, de twee Nederland se meisjes die op 20 juli in Athene we gens heroïnesmok kel werden veroor deeld, zijn gisteren op Schiphol aange komen. Het tweetal kreeg vijftien maan den voorwaardelijk, maar werd op vrije voeten gesteld, om dat door hun mede werking een heroï- nebende kon wor den opgerold. Sas kia en Karin ver klaarden voor de Griekse rechter niets met de smokkel te maken te hebben PROF. DR. H. GALJAARD: ROTTERDAM (ANP) Het kankeronder zoek in Nederland lijkt nergens op. Aan reuma doen onderzoekers helemaal niets en ook de oorzaken van aderverkalking worden niet serieus onderzocht. Dat zegt de Rotterdamse hoogleraar prof. dr. H. Galjaard (43) in „Monitor", het maandblad van het academisch ziekenhuis in Rotter- Galjaard maakte enkele jaren geleden naam toen hij een methode bedacht om aangeboren afwijkingen vroegtijdig op te sporen door vruchtwater-onderzoek. Over de praktische resultaten daarvan is hij niet erg tevreden. Het lukt ons niet om onze kennis daar te krijgen waar die nodig is, aldus Galjaard. „Al vier jaar lang wij zen we de ziekenfondsen op de noodzaak om chromosoom- en vruchtwater-onder zoek te financieren en er gebeurt niets". De hoogleraar vervolgt: „Er wordt in Ne derland wel veel gedaan voor zieke en gehandicapte mensen, maar de nadruk ligt heel duidelijk op het toepassen van be staande methoden. Aan onopgeloste pro blemen gebeurt weinig". Ook op andere terreinen schort volgens de Rotterdamse hoogleraar veel aan onder zoek Het integraal kankercentrum in Rot terdam bestaat naar zijn oordeel alleen op papier. Aan reuma een van de belang rijkste oorzaken van invaliditeit zou in Nederland helemaal niets gebeuren. Als oorzaken noemt de Rotterdamse hoog leraar het feit dat ziekenhuizen en onder zoekers te veel bezig zijn met de zorg voor patiënten en te weinig tijd en mankracht overhouden voor onderzoek. Hij vindt ook dat het parlement zich moet buigen over de prioriteiten in de gezondheidszorg. Maar dat gebeurt niet, aldus Galjaard. „De overheid laat de prioriteitsstelling liever over aan de deskundigen zelf en daarom komt er niets van terecht". Raad van State tegen rijverbod Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Niet alleen de vakbonden, maar ook de Ko ninklijke Nederlandse Vereni ging van Transport-Onderne mingen (KNVTO) is zeer te leurgesteld over de beslissing van de Raad van State om maatregelen tegen ontduikers van de CAO voorlopig op te schorten. Zowel de vervoersfe- deratie NW/NXV als de KNV TO zijn bang dat het door dit besluit voor bedrijven aantrek kelijker is geworden om buiten het boekje te gaan. Zonder de uitspraak van de Raad van State zou in de perio de van 14 tot 29 augustus een viertal transportbedrijven een rijverbod hebben gekregen. Die straf is deze bedrijven door de commissie vervoersvergun- ningen eerder dit jaar opge legd. Het gaat in deze kwestie om Weijs transport uit Eist, Betra uit Beverwijk, Hooyen uit Tilburg en De Bruin uit Suurhuisterveen. De bonden vrezen dat door de uitspraak van de Raad van State, gedaan nadat de vier transportondernemers beroep tegen hun straf hadden aange tekend, de instelling van de raad van toezicht op de nale ving van de CAO een wassen neus is geworden. De raad van toezicht, waarin werkgevers en vakbonden zijn vertegenwoordigd, werd in ja nuari van dit jaar ingesteld en onderzocht 1100 van de in to taal 9500 opererende transport bedrijven. Bij zevenhonderd bedrijven werd het onderzoek afgerond; tweehonderd bleken zich niet aan de CAO te hou den. De vier bestrafte bedrij ven bleven, ook na herhaalde waarschuwingen, buiten hun boekje gaan. Chauffeurs maak ten te lange dagen, sociale pre mies werden veelal niet afge staan. Koninklijk paar naar griekenland DEN HAAG (ANP) Konin- gin Juliana en Prins Bernhard J zijn gisterochtend naar Grie kenland vertrokken voor een i vakantie tot eind augustus. Het koninklijk paar logeert in I een hotel van de Griekse reder I Ioannis Karras. Op uitnodiging i van de Griekse president Tsat- sos zal de Koningin een aantal I festiviteiten bijwonen ter gele- j genheid van de herdenking x de geboorte van Axistoteles, 2300 jaar geleden. Zeist (ANP) De directeur van de Nederlandse vereniging tot bescherming van vogels, de heer C. de Bruin, heeft de bur gemeester van het Limburgse E ijsden gevraagd een einde te maken aan het „gaashouwe" het ganzenhouwen. Bij dit fol kloristisch gebeuren moet men geblinddoekt proberen met de botte sabel de kop van een dode gans te slaan. De ope- ningshouw wordt daarbij door de plaatselijke pastoor ver richt. Ook leden van de Die renbescherming afdeling Maa stricht hebben geprotesteerd tegen het bloederig tafereel. „Barbaarse vermaken als het „gaashouwe" passen niet lan ger in het educatieve kader dat beoogt de jeugd eerbied voor al wat leeft bij te bren gen", aldus de heer De Bruin, „zelfs niet al vindt dit plaats onder pastoraal toezicht", al dus schrijft hij aan de burge meester. Sahalessy mag nog een jaar blijven Den Haag (ANP) De uit Indonesië gevluchte Zuidmo- lukse onderwijzer Docianus Sahalessy mag van staatsse cretaris Haars van justitie een jaar langer in Nederland blij ven. Het ministerie heeft dat aan de vreemdelingenpolitie van Assen bekendgemaakt. Het verzoek van Sahalessy om als politiek vluchteling in Ne derland te worden geaccep teerd, is destijds afgewezen. Tegen dit besluit is de Zuidmo- lukker bij de Raad van State in beroep gegaan. Die beroeps zaak kan volgens het ministerie nu normaal voortgang vinden. NOORDELOOS Terwijl de Open Ne derlandse Knikkerkampioenschappen over ruim 48 uur van start moeten gaan, was de benoeming van een Miss Knikker vanmorgen nog steeds niet rond. De kampioenschappen worden gehouden in het Zuidhollandse dorp Noordeloos (na bij Gorinchem) en. volgens organisator Henk Bovekerk telt deze gemeente meer dere inwoonsters die door hun lichaams bouw aanspraak kunnen maken op de eretitel. „Miss Knikker mag vrijdag avond de nieuwe kampioen kussen en anderszins huldigen," aldus Bovekerk. „We zijn bang dat de rivaliteit tussen de verschillende dames het in een klein dorp als het onze, o zo tere netwerk van sociale relaties zal verstoren. Daarom hebben we nog geen keus kunnen maken. Maar hoe dan ook: een Miss komt er. In het uiterste geval benoemen we een da me van buiten de plaats." De problematiek rond de Miss is de enige oneffenheid die een voorspoedig verloop van het knikker-evenement nog in de weg staat. Voor het overige is alles tot in de puntjes geregeld. De zes nabij het Dorps huis in Noordeloos gesitueerde banen die voor het gebeuren beschikbaar zijn heb ben een reiniging ondergaan en worden door de baanveger vrijwel permanent bewaakt. De zes scheidsrechters leggen de laatste hand aan hun conditie. Dat deze laatste officials in topvorm verkeren is essentieel. Twee uur lang immers moe ten zij constant door de knieën. „Het totale deelnemersveld," verklaart de 37- jarige journalist Bovekerk, „schommelt straks naar schatting rond de honderd man. Een wedstrijd wordt gespeeld tus sen twee knikkeraars. De verliezer valt af; de winnaar gaat door naar de volgen de ronde, net zolang tot er nog maar één speler over is. Omdat de ervaring heeft geleerd dat het evenementen totaal zo'n Hannie van Leeuwen die bij de kampioenschappen van vorig jaar een zeer sterke indruk maakte. Let op de professionele hurkzit. twee uur in beslag neemt, moeten niet alleen de finalisten voldoende sterke kniegewrichten hebben om 120 minuten lang almaar door de knieën te kunnen gaan. Oók de scheidsrechters. Heel vaak is immers met het blote oog niet ondub belzinnig vast te stellen welke knikker de kuil het dichtst is genaderd. In dat geval moet de meetlat van de scheidsrechter uitkomst bieden. Gezien het grote fanatis me waarmee zeker in de laatste ronden wordt gespeeld, een zware verantwoorde lijkheid." De regels volgens welke de knikkersport in Noordeloos bedreven wordt, zijn recht streeks afgeleid van de klassieke. Elke speler krijgt bij de aanvang van de wed strijd twee knikkers. Gelijktijdig met zijn tegenstahder werpt hij de glazen bolletjes in de richting van de kuil. Lukt het hem de knikkers in de „buut" te doen belan den, dan is hij winnaar. In Nederland waar het knikkeren in de loop van vele eeuwen de kinderschoenen niet ontstegen is, gebeurt dit nimmer. Dat betekent dat de speler wiens stuiter de kuil het dichtst is genaderd de tweede fase van de strijd aanbindt. Hierbij gaat het erom de knik kers alsnog naar hun plaats van bestem ming te dirigeren, maar nu door met gekromde wijsvinger een exemplaar naar keuze een zet te geven. Slaagt de stoot en verdwijnt de stuiter in de kuil, dan heeft de betrokken speler het recht zijn talenten op een volgende knikker (even eens naar keuze) te beproeven. Mislukt de actie, dan is de tegenspeler aan de beurt. Hij die de laatste knikker het kuiltje inwerkt is winnaar. Zoals bekend heeft het Nederlandse knik keren mondiaal gezien nooit veel voorge steld. Het eerste kampioenschap dat in Nederland ooit is gehouden, had vorig jaar plaats, eveneens in Noordeloos. Toonaangevend in deze, reeds door de Romeinen gespeelde sport, is sinds jaar en dag Groot-Brittannië. Hier werd het al in 1926 als wedstrijdsport gereglemen teerd. „The British Marbles Board of Control", gevestigd in het Crawley, West Sussex is in Groot-Brittannië de officiële instantie. Wereldfaam verwierf de Engel se knikkeraar Len Smith, die tussen 1957 en 1973 maar liefst 15 maal de individuele titel veroverde. Iri het legendarische toer nooi van 1974 moest hij in zijn zoon Alan zijn meerdere erkennen. Andere landen waar op enig niveau geknikkerd wordt zijn ondermeer Australië, Brazilië, Cana da, China, Duitsland, India, Nieuw-Zeel- and, Turkije en de Verenigde Staten. Tot de sterkere spelers in Nederland wordt gerekend het voormalige Tweede kamerlid voor het CDA, Hannie van Leeuwen, die thans een topfuntie bij de Ogem bekleedt. Een ongelukkige gang van zaken rond haar vakantie-afspraken is er de oorzaak van dat zij, in tegenstel ling tot vorig jaar, aanstaande vrijdag niet van de partij kan zijn. De kansen dat de kampioen van 1977, de Noordelose huisschilder Wim van Genderen ditmaal opnieuw zijn slag zal slaan, zijn daardoor bepaald toegenomend. Andere knikke raars die meedoen zijn de zanger Willy Alberti en de komiek Bueno de Mesquita. Maar overigens komt in principe iedereen die ouder is dan 16 jaar voor deelname in aanmerking. Het kampioenschap vangt vrijdagavond te 19.00 uur aan en eindigt te 21.00 uur. Opgave is mogelijk tot aan het moment dat de eerste knikker wordt geworpen, en wel bij Henk Bovekerk. De TROS zal een deel van het gebeuren via de televisie uitzenden in één van de vol gende edities van het programma Match point. Het gebruik van stimulerende mid delen is verboden en leidt tot diskwalifi catie. WILLEM SCHEER DEN HAAG (ANP) Bij een onder- zoek van de arbeidsinspectie in de fijn-keramische industrie in en rond Gouda is bij 63 werknemers, voorna melijk pottenbakkers, de beroepsziek te silicose vastgesteld. In totaal wer den 528 werknemers onderzocht. Het onderzoek in Gouda is onderdeel van een landelijk onderzoek, waarbij in totaal ongeveer 5500 werknemers zijn betrokken. Dit onderzoek loopt nog tot 1980. De voorlopige resultaten van het silicose-onderzoek in de gehele fijn-kerami sche industrie vertonen een positiever beeld dan de gegevens van het onderzoek in Gouda. Cij fers zijn echter nog niet bekend. Weinig actie West-Duitse justitie DEN HAAG De gezochte Nederlandse Oorlogsmisdadiger Wilhelm A. Bos is nog steeds voortvluchtig. Voor zover bekend heeft de Westduitse justitie Bos nog niet kunnen vinden. De oorlogsmisdadiger verdween uit zijn woonplaats Hattingen in het Ruhrgebied, nadat hem bekend werd dat hij door de Nederlandse justitie werd gezocht. Er bestaan vermoedens dat hij de Bondsrepubliek verlaten heeft. Over de uitlevering van de begin vorige maand gearresteerde Siert Bruins is nog steeds weinig bekend. Op het ministerie van justitie in Bonn is men nu pas bezig met het vertalen van het uitleveringsverzoek. Ook over de oorlogsmisdadiger Jan Hayo Klimp, van wie eveneens uitlevering is gevraagd, is nog niets bekend. Overigens is de laatste tijd gebleken dat er al lang veel tips bij justitie zijn binnengekomen over Bos en ook over andere oorlogsmisdadigers. Vlak na de oorlog kreeg de Nederlandse politie in grensgebieden al veel aanwijzingen over verblijfplaat sen van oorlogsmisdadigers. Oud-korpschef van de gemeentepoli tie in de gemeente Vlagtwedde, de heer H. J. Witteveen weet zich te herinneren dat hij regelmatig inlichtingen kreeg. „Wé konden er echter door de onderbezetting van het korps erg weinig mee doen. Wel werden de inlichtingen aan hogere instan ties doorgegeven, waar men er blijkbaar weinig aandacht aan besteedde", aldus deze oud-politieman. PLEIDOOI TOP-AMBTENAAR DEN HAAG (ANP) Er dient een brede maatschap pelijke discussie te komen over geavanceerde compu tertechniek. De overheid dient deze gedachtenwisse- ling via goede voorlichting op gang te brengen. Dit heeft dr. J. van Boeckel bepleit in het jongste num mer van het blad TNO-pro ject. Hij stelt dat Neder land half blind de informa tiemaatschappij binnen- stommelt. Men doet in ons land opvallend weinig aan voorlichting van het grote publiek over de snel voortschrijdende ontwikkelin gen in de micro-elektronica, van de micro-computer dus, schrijft Van Boeckel. Hij is ad viseur voor ruimtevaartzaken op het ministerie van weten schapsbeleid. Uitgezonderd het Philipsconcern slaapt men nog in Nederland. In de omringen de landen is wel voorlichting gegeven en is de discussie over de revolutionaire mogelijkhe den al op gang gekomen. Het grote probleem is, aldus de auteur, hoe kunnen wij de ge volgen van een komende mi cro-elektronische revolutie enigszins in de hand houden. De revolutionaire krachten zijn sterk. De enorme sprong in de technische mogelijkheden gaat gepaard met een sterke daling van de prijs van dit soort pro- dukten. Er zijn berekeningen gemaakt dat tegen 1985 iedere wereldburger zich een soort minicomputer moet hebben aangeschaft. Franse en Westduitse deskun digen menen dat voor 1990 kan worden gerekend op een terug val van de werkgelegenheid in de dienstensector met dertig of veertig procent. Een brede maatschappelijke discussie over geavanceerde computer techniek zou moeten voorko men dat men in een zeer laat stadium met de consequenties wordt geconfronteerd, aldus dr. Van Boeckel. In het komende etmaal zal het weer in onze omgeving geen grote veranderingen onder gaan. Voor morgen wordt dan ook een veranderlijke bewol king en plaatselijk een bui ver wacht. Een depressie boven het Kanaal wist zich daar het afge lopen etmaal te handhaven. Vooruitzichten voor vrijdag: Overwegend droog. Zonnige perioden. Middagtemperaturen van 19 tot 24 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 3 tot 11 Min. temp.: omstreeks 14 gra- Max. temp.: omstreeks 21 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 60 procent Weersvooruitzichten voor de vakantielanden. Skandinavie: In het noorden en j langs de Atlantische kust koel met wolkenvelden, maxima 15- 20 gr., meer naar het zuiden vooral in het binnenland nog warm met maxima van 23 tol 28 gr. In zuid-Scandinavië ech ter plaatselijk regen of onweer Denemarken: Koeler dan de al gelopen dagen met veel bewol king en plaatselijk regen of onweer, maxima 17-21 gr. Britse eil.: Veel bewolking met plaatselijk regen, later vanuit het westen geleidelijk meer op klaringen. Koel, maxima van rond 15 gr. in het noorden tot 20 gr. in het zuiden. NW. Spanje/West-Frankrijk: Eerst nog wolkenvelden later meer zon, overwegend droog, maxima 19-23 gr. Benelux, rest van Frankrijk en Duitsland: Veranderlijk be wolkt met plaatselijk buien, la ter vanuit het zuidwesten gelei delijk stabiliserend. Maxima 19-23 gr. DDR, Polen: Vanuit het westen afkoeling met regen of onweer, maar eerst in Polen nog maxi ma tot 30 gr. Balkan/Griekenland: Warm overwegend zonnig, hier en daar lokaal onweer, vooral in het noorden. Maxima meest tussen 27 33 gr. ZO-Spanje/Italië/Eilanden Mid dellandse Zee: Aanhoudend zonnig en warm vooral in Noord-Italie ook enkele on weersbuien, maxima 26-31 gra den. Alpengebied: Vrij veel bewol king met plaatselijk buien, temperaturen van 20 gr. aan de noordzijde tot 25 gr. aan de zuidzijde, 0-graden niveau op ongeveer 300 m hoogte.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9