Chileense Dina-Generaal in hechtenis om moord Franse politie protesteert tegen uitwijzing Iraakse bewakers Beter slecht dan dood? Nieuwe leidingen lossen waterproblemen op Capri niet op Vijf doden na aanslag op Argentijnse marinechef Aartsbisschop klaagt over behandeling gevangen IRA-leden f ■BUITENLAND, LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1978 PAGINA 7 Na beschuldiging Washington SANTIAGO (Rh) De regering van Chili heeft gisteravond bekendgemaakt dat het voormalige hoofd van de Chileense gehei me politie, generaal Manuel Contreras, in preventieve hechtenis is genomen. Dit naar aanleiding van het feit dat hij er door een gerechtelijke jury in Washington formeel van is beschuldigd opdracht te hebben gegeven tot de moord op Orlando Letelier, Chileens oud-ambassadeur in de Verenigde Staten en oud-minister van bui tenlandse zaken van wijlen president Sal vador Allende. Contreras en de twee andere Chileense officieren die in de Amerikaanse aan klacht worden genoemd, Pedro Espinoza en Armando Fernandez Larios, worden vastgehouden in een legerplaats. De rege ring van Chili deelde mee dat de aanhou dingen waren verricht op verzoek van de Amerikaanse regering. Aan de uitspraak van de jury, gedaan ten overstaan van rechter William Bryant, is een onderzoek van twee jaar voorafgegaan dat alles had om het tot een botsing tussen de Verenigde Staten en de huidige Chileen se regering van generaal Augusto Pinochet Ugarte te laten komen. Later zullen de Verenigde Staten het pro ces van uitlevering in werking stellen, krachtens het uitleveringsverdrag dat bei de landen hebben. De drie mannen worden elk op vijf punten van moord beschuldigd. Elk punt op de aanklacht kan tot leven slange gevangenisstraf leiden. Letelier was een intiem medewerker van wijlen de marxistische president van Chili, Salvador Allende Gossens, en hij diende als ambassadeur van Chili in de Verenigde Staten. Hij was een onverzoenlijk tegen stander van het huidige bewind in Santia go dat Allende ten val bracht en hij woon de in ballingschap in Washington toen hij stierf. Hij en zijn medewerkster, mevrouw Ronni Moffitt, werden gedood toen, op 21 septem ber 1976, een bom ontplofte in de auto waarin zij reden. In de aanklacht staat dat Contreras, „het zij als enige of in samenwerking met ande ren die de gerechtelijke jury niet bekend zijn, opdracht gaf tot de moord op Orlando Letelier". In de aanklacht wordt een zorgvuldig be raamd plan onthuld rond valse paspoorten voor twee agenten van Dina die zich naar Washington moesten begeven met onderde len voor een bom die door Cubanen waren gekocht in een warenhuis van Sears Roe buck and Co. (Van onze correspon- hebben gisteren in Pa dent) wakers van de Iraakse PARIJS Tientallen ambassade, die maandag Franse politie-mannen een Franse politie-in- specteur doodschoten, rijs een protestdemon stratie gehouden tegen het feit, dat de drie be- Boze politiemannen groepen samen op de binnenplaats van het hoofdkwartier van de politie in Parijs. zonder strafvervolging naar hun land terugge zonden worden. De Franse autoriteiten had den in de middag erkend dat de drie die maandag om onverklaarbare wij ze het vuur openden op de terrorist en de Franse inspecteurs die deze naar een auto escorteer den, een diplomatieke status hebben. Derhalve kunnen zij niet in Fran krijk berecht worden en zullen alleen uitgewezen worden. Een vertegenwoordiger van de vakbond van politieinspecteurs verklaarde dat de Franse poli tie de wet alleen maar kan eerbiedigen, hetgeen niet weg neemt, dat tegen het onver klaarbare gedrag van de drie maandag gearresteerde Irake zen geprotesteerd wordt. „Als zij door onze mensen naar de luchthaven geëscorteerd wor- President Eanes waarschuwt partijen Portugal LISSABON (UPI) - De presi dent van Portugal, Antonio Ramalho Eanes, heeft in een toespraak gezegd dat de poli tieke partijen de regeringscri sis zelf onderling voor het weekeinde moeten hebben op gelost of anders een regering moeten aanvaarden die door de president wordt benoemd om de zaken waar te nemen tot vervroegde algemene ver kiezingen zijn gehouden. „Wanneer zij geen oplossing kunnen bereiken zal ik dat be schouwen alsof zij de verant woordelijkheid hebben aan vaard van de vervroegde ver kiezingen, onder onwenselijke omstandigheden op de kortst mogelijke termijn". Eanes sprak voor radio en tele visie. Hij wees erop dat de verkiezingen zouden moeten worden gehouden met een ver ouderde kiezerslijst en dat tij dens de organisatie ervan de waarnemende regering ernstig in haar handelingen beperkt zou zijn tijdens een periode waarin ingrijpende beslissin gen voor de economie van het land noodzakelijk zijn. den, zoals de wet voorschrijft, zullen de anderen een haag vormen die hen de rug toe keert", zo verklaarde hij. Intussen werd besloten de drie nog 24 uur in hechtenis te hou den voor het verdere onder zoek. De Franse politiemannen zijn ontstemd over het feit dat de drie bewakers van de Iraak se ambassade moedwillig vuur den op straat, waar zij dus volstrekt geen diplomatieke im muniteit meer genoten, op de terrorist, die zich al overgege ven had. Het was onmogelijk dat zij niet wisten dat ze daar mee eveneens de Franse poli- tie-inspecteurs in gevaar brach ten die de man in hun midden genomen hadden. Zoals bekend werd een Franse inspecteur op slag gedood, de terrorist werd ernstig gewond en een van de Iraakse aanval lers werd door de andere Fran se inspecteur neergeschoten uil zelfverdediging. Met de affaire is het gehele beginsel van de diplomatieke onschendbaar heid en de accreditatie van zgn diplomatiek personeel ander maal gesteld. De soepele Franse houding moet gezien worden tegen de achtergrond van Frankrijks verhouding met Irak. Irak is namelijk Frankrijks tweede olieleverancier en het wordt ge noemd als een mogelijke klanl voor de gevechtsvliegtuigen van de Franse Mirage-fabrie ken. Irak zou onlangs een koopcontract hebben getekend. Van onze correspondent CAPRI Sinds deze week lopen er drie dikke leiding buizen voor drinkwater van Punta Bacoli op bet Ita liaanse vasteland naar het lieflijke eiland Capri. De twaalfduizend eilandbewo ners en bun gemiddeld tien duizend zomergasten zou den zich nu kunnen laven aan heerlijk, helder leiding water als.het distributie net nu ook klaar was, maar dat is het niet. Bijgevolg blijven de Ca- priërs doen wat ze ten tijde van keizer Tiberius ook al deden: lamenteren over het miserabele drabbige vocht dat ter plaatse wordt aange duid als „acqua potabile" of tewel drinkwater. Veertig liter water kunnen per seconde door de flexibe le stalen buizen die op de bodem van de zee rusten naar het eiland worden ge pompt en dat is meer dan voldoende om er alle dorsti- gen mee te laven, hen te laten douchen en de was laten doen. Daar heeft de Sippic, de maatschappij die de leiding heeft laten leggen, goed voor gezorgd. De gemeente Capri had ech ter ook iets moeten doen, namelijk het distributienet vernieuwen nu het bestaan de de hogere druk niet meer kan verwerken. Daarvoor ontbrak het geld. De ge meente is afhankelijk van de potten die de regering uittrekt voor verbetering der leefomstandigheden in de Mezzogiorno, het berooide zuidelijke deel van Italië en die potten zijn leeg. Nederlaag voor Carter WASHINGTON (RTR) Pre sident Carter heeft gisteren in het Huis van Afgevaardigden weer een nederlaag geleden. Zijn plan volgend jaar voor 800 miljoen dollar Amerikaan se wapens over te doen aan het Zuidkoreaanse leger, haal de het niet. Met 279 stemmen voor en 117 tegen keurde het Huis een amendement goed, waardoor voor slechts 90 miljoen wordt overgedaan. Tevens werd de president verplicht het Congres te raadplegen alvorens hij nog meer Amerikaanse troepen uit Zuid-Korea terugtrekt. Overlopers helpen bewind van Smith SALISBURY (Rtr) Lt.-gen. Peter Walls, de opperbevelheb ber van het Rhodesische leger, heeft gezegd dat .overgelopen terroristen' met de interimre gering meewerken in een aan tal oorlogsgebieden van Rho- desië. „Wij noemen lui die tegen de regering zijn terroristen. Als ze naar ons zijn overgelopen noe men we ze guerrillastrijders. De guerrillastrijders zijn gewa pend en zij helpen ons bij het handhaven van de orde in hun gebied. Zij vormen praktisch een hulpkorps van de rege ring", aldus de generaal. Een van de belangrijkste rede nen voor de recente raid in Mozambique, zei Walls, was dat de overlopers bedreigd werden door het Patriottisch Front. Walls zei dat in Mozambique 2.700 in Tanzania opgeleide ter roristen hadden klaargestaan voor een actie in Rhodesië. Zo zag het flatgebouw in Buenos Aires er uit nadat de bomaanslag gepleegd was. BUENOS AIRES (AP) Een bomexplosie in een gebouw aangrenzend aan het huis van de op een na hoogste chef van de Argentijnse marine heeft gisteravond volgens onofficiële bronnen het leven gekost aan zijn vijftienjarige dochter, een buurvrouw en aan drie lijfwachten. Het staflid van de marine, Armando Lambruschini (52), was thuis op het moment van de explosie. Hij wist echter ongedeerd te ontkomen, zo heeft een functionaris van de marine bekend gemaakt. Lambruschini is in juni benoemd als toekomstig opper bevelhebber van de marine en als lid van de leidende junta in Argentinië met ingang van 15 september. Buren vertelden dat de bom om ongeveer 2 uur 's nachts tot ontploffing is gekomen op de onbewoonde tweede verdieping van het aangrenzende appartement, waardoor de muur van Lambru- schini's huis opgeblazen werd. Er zijn geen officiële berichten vrijgegeven door de politie of marine. Uit politiekringen is echter wel vernomen dat er drie lijfwachten om het leven zijn gekomen bij de bomaanslag. De Argentijnse nieuwsdienst. Noticias Argentinas, meldt dat de dochter van Lambruschini, Paula, gedood is door de explosie. De militaire regering van Argentinië, die in 1976 de macht heeft overgenomen, zegt dat het op een paar honderd na alle 20.000 linkse tegenstanders van het regime heeft uitgeschakeld. Dit jaar zijn er tot nu toe 18 politieke moorden gepleegd, in 1977 waren dat er nog 677 en in 1976 1480. Weer VS-wapens voor Turkije WASHINGTON (AP) - Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft met 208 te gen 205 stemmen zijn goedkeu ring gegeven aan het voorstel van president Carter, het nu drie jaar oude wapenembargo tegen Turkije op te heffen. Carter mag hier nu toe over gaan zodra hij kan melden dat Turkije „zich te goeder trouw gedraagt bij pogingen zijn troe pen uit Cyprus terug te trek- ken en de vredesonderhande lingen met de Grieks-Cyprioten te hervatten". De Senaat had het voorstel vorig week al goedgekeurd. Diplomaten in Indonesië met valse diploma's JAKARTA (Rtr) De Indone sische politie heeft ontdekt dat bepaalde functionarissen van het ministerie van buiten landse zaken valse universitai re diploma's hebben gekocht om vooruit te kunnen komen, zo heeft een politiewoordvoer der gisteren meegedeeld. De valse diploma's, afkomstig van vier Indonesische universi teiten, brachten elk 250.000 roe- pia's 1300) op, zei hij. Vier functionarissen waren er op basis van deze valse documen ten in geslaagd tot ambassa deurs in het buitenland be noemd te worden. Het onderzoek wordt volgens hem bemoeilijkt doordat de twee voornaamste falsificaris- sen zijn overleden, een bij een verkeersongeluk vorig jaar en de ander enkele dagen geleden, door de schok die de ontdek king bij hem had veroorzaakt, aldus de politiewoordvoerder. IADVERTENTIES 'n Ei hoort erbij BELFAST (AP) De primaat van de rooms-katholieke kerk in Ierland, aartsbisschop Tho mas O Fiaich van Armagh, heeft gezegd dat de omstandig heden waaronder de veroor deelde IRA-leden in de gevan genis van Maze bij Belfast moeten leven zelfs voor dieren onaanvaardbaar zijn, laat staan Mgr. O Fiaich zei tijdens een persconferentie in Armagh dat hij zondag een bezoek aan de gevangenis heeft gebracht, waar 307 IRA-leden al onge veer 18 maanden protestacties voeren. Ze weigeren gevange niskleding te dragen en de toi letten te gebruiken tot ze de status van politieke gevangene krijgen toegekend. De aartsbisschop, die een rap port over zijn bevindingen naar het Vaticaan zal sturen, vertelde gisteren over zijn ron de langs koude, natte cellen zonder meubilair, waar de ge detineerden in hun eigen uit werpselen zitten. „Het deed me nog het meest de toestanden in aar ik honderden riolen zag hokken, n sommige cellen bijna ondraaglijk", aldus de aartsbisschop. De Britse regering reageerde gisteravond met een ontken ning dat de IRA-leden gedwon gen worden onder onmenselij ke omstandigheden te leven. Er wordt tevens afwijzend in ge reageerd op het ook door de aartsbisschop gesteunde ver zoek om de status van politiek gevangene weer in te stellen. denken Calcutta, daklozen De stank Christina met haar Sergej Christina Onassis na haar huwelijk met de Rus Sergej Kauzov in Moskou. Christina's fortuin wordt geschat op zo'n 500 miljoen dollar. Kauzov heeft dan ook zijn baan bij een staatstransportbedrijf opgezegd en ingewijden verwachten dat hij hoofd zal worden van het kantoor dat rederij Onassis in Moskou gevestigd heeft. Dilemma voor een gevlucht meisje uit Cambodja Tokio De uitroeiing van de Cambod jaanse middenklasse is, volgens de meeste berichten die in het Westen over het Com munistische Cambodja bekend zijn, zo meedogenloos geweest, dat het overleven van Chan Serey Montee, afstammelinge van een „klassevijand", bijna als een schok komt. Het meisje Chan,, 18 jaar oud, vluchtte 11 dagen geleden over de grens naar Thai land en nog kruipt ze het grootste deel van de tijd over de vloer met de verwezen bük van een overlevende van een schipbreuk of een vliegtuigongeluk. Weinige vluchtelingen uit Cambodja zijn in de laatste maanden tevoorschijn gekomen uit een zo prominente familie. Een dergelij ke achtergrond maakte het leven zeer ris kant toen de Communisten de macht gre pen, maar nu zou deze achtergrond van pas kunnen komen om een lange opslui ting onder Thaise wetten vanwege illegale binnenkomst te bekorten en om haar vesti ging in Frankrijk of de Verenigde Staten te bespoedigen. Haar vader, zegt ze, was Chan Hel, een vroegere gouverneur van Phnom Penh, en haar oom admiraal Vong Sarendy, commandant van de Cambod jaanse marine. Een andere oom, Ieth Bunt- hemwwas, Cambodjaanse ambassadeur in Washington tijdens het regime van Lon Nol. Tot aan haar vijftiende jaar leidde Chan het verwende leven van de stedelijke élite, omringd door bedienden, en studeerde zij aan de beste middelbare school van Ph nom Penh. Op 17 april 1975, de dag dat de voorhoede,- van de Rode Khmer guerrillas Phnom Penh binnnenkwamen, zag juffrouw Chan toe hoe zij admiraal Vong bij de Chroy Changwan Brug overmeesterden en hem, samen met een kolonel van het leger, Muong Day Kham, in een jeep meevoer- Het was een misdaad tot de middenklasse behoord te hebben. Onze correspondent Robert Whymant, Bangkok, vertelt over het meisje Chan en de positie van Cam bodjaanse vluchtelingen. den. Dat was het laatste wat ze van hem zag. Het meisje Chan, haar vader en moeder en andere leden van de familie namen onmiddellijk een nieuwe identiteit aan om aan de wraakmoorden op „klassevijanden" door de Communisten te ontkomen. Bij de vernietiging van de ongetwijfeld gedegene reerde stedelijke society werden vele mili tairen, intellectuelen, zakenlieden en amb tenaren uitgeroeid, hoewel er geen be trouwbare aanwijzingen zijn hoevelen er stierven. Na een reis van drie maanden, waaronder een voettocht van 177 kilometer, kwamen Chan en haar familie aan bij het dorp Neak Ta in het noord-westen, ongeveer 32 kilometer van de grens met Thailand. Zij nam een „plattelandsnaam" aan en verwis selde haar beschaafde Phnom Penh-accent voor de ruwere boerenspraak, en hield het er drie jaar en drie maanden vol. Het graven van sloten en het voederen van varkens van de vroege morgen tot de late avond viel juffrouw Chan niet gemakke lijk. „Maar na een poosje raakte ik gewend aan het werk". Omdat de mannen en vrouwen gescheiden waren, leek het onmogelijk een ontsnap ping met de familie te beramen, maar er kwam een kans. „Op een dag, toen we elkaar konden spreken, besloten we een voudigweg diezelfde nacht te gaan". Chan, haar ouders, broers, zusters, zwager en nichtje van 15 maanden vertrokken met vier jonge mannen, waaronder iemand die de slecht afgebakende grensstreek tussen Thailand en Cambodja kende en die als gids kon dienen. „Toen de zon opkwam op 20 juli waren we ongeveer twee kilome ter van de grens. Er lagen zeer veel mijnen waar ik overheen sprong en er staken ook bamboepunten in de grond. Mijn ouders raakten vermoeid en zeiden me vooruit te gaan met de jongens". Als enige van de familie van zeven stak ze veilig de grens over naar Thailand. Ze zegt dat de anderen zich misschien nog verschuilen in de bossen aan de andere kant, maar ze denkt dat ze waarschijnlijk gevangen genomen zijn door patrouilles van de Rode Khmer. Juffrouw Chan, wier voeten en enkels vereelt en leerachtig zijn van het ongeschoeid werken in het veld, trok al snel de aandacht van een Thaise politieagent bij de grenspost; mooie meis jes zijn een zeldzaamheid onder de vlucht elingen uit Cambodja. Ze zegt dat de agent haar probeerde te i verkrachten -verhalen over verkrachting van vluchtelingen, vooral van Vietnamese meisjes, zijn geen bijzonderheid- en dat ze zijn toenaderingen afweerde door te sme ken om twee maanden om zijn „voorstel" te overwegen. Terwijl ze wacht tot de raderen van de Thaise justitie zich in beweging zetten en tot ze geregistreerd is door de Verenigde Naties voor uiteindelijke vestiging in een ander land - en dat kan lang duren - zit ze ineengedoken op de grond, verbijsterd en doodsbenauwd dat ze gedwongen zal worden toe te geven aan de politieman. „Dóér was ik bang vermoord te worden. Hier ben ik bang een slecht meisje te worden" zegt ze zachtjes. „Daar" zegt ze „zou het doodvonnis uitge sproken worden over een soldaat die zich schuldig maakt aan verkrachting. Daar is het gemakkelijk om dood te zijn, hier is het gemakkelijk om slecht te zijn.".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7