WATERWEGEN Henny Koemans verlaat Leidse kampioenschappen Eigentijds LC-bemanning vastgelegd voor Amerikaans vakantieplakboek Leidse jeugdtennissers bij Nederlandse top TENNISTOERNOOI OP ROOMBURG Henk Grimbergen wint Burchtronde Praktisch samengaan van natuur en recreatie in Zuiderhem Een zomervakantie lang zullen LC-verslaggever Ed Jansen en LC-fotograaf Bart Spijker met een door het Bootcentrum in Zoeterwoude beschikbaar ge stelde boot de wateren van Midden-Holland door kruisen. Vrijwel dagelijks houden zij u op de hoogte van hun ervaringen en belevenissen. Na tuurlijk kunt ook u daarbij helpen. Gewoon door op de LC-bemanning af te stappen en te vertellen wat u te vertellen hebt. Leuke,' vervelende, opmer kelijke of rare zaken kunt u altijd kwijt aan boord van de LC-boot. In elk geval staat de koffie klaar.... STAD/REGIO LEIDSE LEIDEN De eerste geplaat ste speler in het heren-enkel- spel B van de open Leidse kampioenschappen heeft het loodje moeten leggen. Henny Koemans, derde geplaatst, kon er evenwel niet rouwig om zijn en een grote verras sing kan het dan ook niet genoemd worden. Koemans, ziek teruggekomen van va kantie, had al een dag respijt gekregen van de wedstrijdlei ding en moest kiezen tussen spelen of opgeven. Koemans koos voor het eerste, maar had even goed het laatste kunnen doen, want hij bleek tot zeer weinig in staat. Niet dat opponent Aad Vreeswijk uit Soest onverdienstelijk speelde, maar met een Koe mans in topvorm was het wel anders gelopen dan een forse 62, 6—0 zege voor Vrees wijk. Jammer, want Koemans is in een toernooi altijd een goede publiektrekker. Nog twee geplaatste spelers in dit onderdeel betraden het gravel. Eredivisiespeler Ge rard Hoogland wist, ondanks de ruime overwinning van 60, 63 op Thijs Steensma, niet te imponeren. Meer in druk maakte de als derde ge plaatste Allard Castelein, die vlot afrekende met D. Kallen- berg-Weber: 61, 61. Broer Rene leek zich te gaan ver slaan op het „oefenmuurtje" Eddy de Vries, maar verder dan verlies van de eerste set liet hij het niet komen. De gebroeders Asselberg bleven onder de maat Charles ver loor met 63, 64 van de goed op dreef zijnde Bub v.d. Zee. John deed het erg slecht en behaalde zelfs geen game tegen Jaap Peters. Ook Jackie Driessen, de districtsjeugd kampioen t/m 16 jaar, moest het zonder gamewinst stellen. Hiervoor verantwoordelijk was Har meyer. John Visbeen stond weer eens ongecontro leerd te meppen, zodat Bob v. Ovebeeke maar weinig hoefde uit te voeren om een gemakke lijke overwinning in de wacht te slepen: 6—2, 6—3. Adri v. Leeuwen behaalde een moei zame drie-sets-zege op de goed vechtende Koppelle. Robert- Jan Visser, wedstrijdleider bij de nationale jeugdkampioen schappen, wipte er even tus senuit om zelf te spelen. Ro nald Blommendaal was echter een te grote hindernis: 5—7, 5-7. De plaatsing in het herenen kelspel A, dat vandaag van start gaat, is gisteren bekend geworden. Wouter Fok, uite raard eerste geplaatst, lijkt een onbedreigde overwinning te kunnen gaan behalen. De andere geplaatste spelers op de lijst van 26 zijn achtereen volgens Marian Laudin, Peter Vaarties en Fried Schmitz. Fok en Laudin staan samen bovenaan de lijst van het he rendubbelspel, gevolgd door de combinatie Van GeunslAp pelboom. COURANT WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1978 PAGINA 5 LEIDEN Het feit, dat de Leidse deelnemers aan de nationale jeugdkampioenschappen t/m 14 jaar op de eerste dag allen kans zagen zich i de herkansing alsnog voor het eindschema te plaatsen, bleek gisteren geen kwestie van geluk te zijn geweest. Zowel de meisjes als de jongens overleefden hierin de eerste ronde en schaarden zich daarmee bij de 16 sterksten van Nederland. Astrid Veenman behaalde zelfs een zer overtui gende winst op Cristine Kelholt uit Overijsel (6-3, 6-1). voor Jacqueline v. Wijk was het heel wat harder zwoegen om tot de kwartfinale door te dringen. Met 6-3, 3-6, 6-4 bleef zij de Noord- Hollandse Esther Reinhard net voor. In deze kwart-finale werd het spelpeil echter te hoog r de Leidse meisjes. Astrid ging met 6-1, 6-2 kansloos ten onder tegen Pieternel Geurts. Jac queline trof het niet, want zij moest het uitgere kend opnemen tegen de Haarlemse titelfavoriete Alice Lembech. Meer dan een 6-1,6-1 nederlaag zat er voor haar dan ook niet in. De overige meisjes, die zich bij de laatste acht plaatsten, zijn Vera Bruggeman (Haarlem), Judith Warrin ga (Noord-Brabant), Monique Margaroli (Lim burg), Yvette Flu (Amsterdam) en Sandra Dek ker (Amsterdam). Bij de jongens won Peter Leyten zijn eerste wedstrijd knap van Heiko Bloemendaal (6-2, 6-3). Tom Nijssen bleek in de volgende ronde echter te sterk, doch de 6-7, 3-6 nederlaag was alleszins eervol, want later op de dag was Tom Nijssen maar een haarbreed verwijderd van de halve eindstrijd. Freek v.d. Capellen had in de eerste ronde een bye. Nadeel hiervan was, dat Freek slecht ingespeeld was en in de tweede ronde weinig had in te brengen tegen Maarten Mes (1-6, 3-6). Bij de jongens werd ook de kwart-finale al afgewerkt. Erik Wilborts en Bernard v. Poel geest lieten hierin zien inderdaad met kop en schoders boven de rest uit te steken. Wilborts rekende met 6-1, 6-3 af met Geert Joosten en vertrok daarna, evenals de dag ervoor, pijlsnel naar Amsterdam om zich daar met een geschik tere sparring-partner voor te bereiden om de jeugdkampioenschappen t/m 16 jaar, die eind deze week in Hillegom plaatsvinden. Van Poel geest versloeg met dezelfde cijfers Maarten Mes. Wim v. Gorp uit Rotterdam had drie sets .nodig om Marcel Lagonder te bedwingen (6-2, 4-6, 6-3). Voor de vierde halve-finale plaats werd werke lijk een strijd op het scherpst van de snede uitgevochten. Pas bij 10-8 in de derde set moest Tom Nijssen capituleren en was de winst binnen voor de kleine Menno Oosting uit Noord-Bra bant. Toen ook konden de op deze partij wach tende spelers zich eindelijk opmaken voor de barbecue, die op tennispark Unicum werd geor ganiseerd. PAUL THEUNISSEN RIJNSBURG Henk Grim bergen is, na vier ronden, win naar geworden van de Rijns- burgse Burchtronde. Hij fi nishte in de laatste ronde als tweede na Johan Ravensber- gen en kwam zo op de eerste plaats in het algemeen klasse ment. Derde in de gisteravond verreden ronde werd Piet Kr alt. De einduitslag van deze Burch tronde kwam er als volgt uit te zien: 1. Henk Grimbergen, 2. Gijs Zandbergen en 3. André Hakker. Er deed zich tijdens deze ronde nog een incident voor met de KNWU. De Burchtronde is een „wilde" ronde en mocht niet mondeling begeleid worden door de alom bekende Wim van Duivenbode van Swift. De heer Eranus van Swift nam het van hem over, maar ook met hem konden de heren van de' KNWU zich niet verenigen. Hij werd van het podium gehaald en vervangen door het Oranje verenigingsbestuurslid Ab v.d Bosch. De wedstrijd voor liefhebbers en veteranen werd gewonnen door W. v.d. Dok, tweede werd J. v.d. Horst, en derde R. de Vos. ,,A1 kan de beste wel eens een foutje maken". Met die instelling heeft Jan nogal eens de nodige proble men met de Woubrugse mi lieucommissie gehad. „Die vroegen zich af of ik nu eigenlijk wel een natuurbe schermer was. En dat omdat ik een boer toestemming had gegeven een paar bo men om te hakken om plaats te maken voor een graansilo. Ik vond het ook niet leuk. maar jé moet na tuurlijk wel praktisch blij ven denken. Natuurgebied of niet. die boeren moeten er hun brood verdienen. Toen die graansilo eenmaal stond heeft die boer er 10 knotwil gen omheen geplaatst om het ding aan het oog te ont trekken. Kijk, dat noem ik pas een nuchter natuurbe leid. Aan de ene kant wat nemen aan de andere kant wat geven. Als je dat niet doet kun je het verder wel vergeten Voor het eerst sinds de ruim twee weken dat fotograaf Bart Spijker en ik per boot over de wateren van Midden-Holland zwal ken hebben we nu eens niet middels de zon hoeven bepalen of we al naar huis mochten of niet. Op weg van de Kagerplassen rich ting BraasSem ontdekten we aan de Kerkstraat 38 een levensgrote klok in de gevelnok van een voor Oude Wetering zo karakte ristieke woning. Het is het huis van de familie Kolijn. Nu zouden u en ik wel wijzer zijn om een levensgrote klok aan de gevel te hangen maar met de familie Kolijn ligt dat anders. De heer Kolijn is namelijk klokkenmaker en juwelier dus de klok fun geert eigenlijk als reuze-uit hangbord. Weer eens wat anders dan de traditionele klok op de schoorsteenman tel, nietwaar Een uniek stukje natuurge bied vind je aan de zuidkant van de Braassemermeer. De Zuiderhem heet dit unieke gebied waar natuur en re creatie blijkbaar toch hand in hand kunnen gaan. De Zuiderhem is het territo rium van Staatsbosbeheer- opzichter Jan Slingerland. Veertien jaar doet hij dit werk nu nadat de belangen van dit natuurgebied pas sinds 1964 door de overheid serieus genomen werden. Daarvoor werden de om standigheden waaronder ve getatie en vogels het moes ten rooien door een hobbyist nauwlettend in de gaten ge houden. Naast de maar liefst 30 ver schillende zeldzame mos soorten, de reigerkolonie en de Scandinavische trekvo gels die er iedere winter op nieuw huizen, zijn de water sporters die nagenoeg vrijuit in dit natuurgebied mogen recreëeren, uniek voor Ne derland. Opzichter Jan Slingerland is best tevreden over de gedra gingen van de watersporters in zijn gebied. „Je kunt na tuurlijk alle mooie plekjes wel voor het pubhek afslui ten. Maar wat voor waarde hebben die gebieden dan nog, als alleen een enkele natuuronderzoeker in het gebied mag komen. Toch heeft de toelating van watersporters in het gebied wel de nodige aanpassingen vereist. Speciale walkanten waar mag worden afge meerd en een voor Neder land hoogst opmerkelijke aanwezigheid van een toilet boot. ,Je moet natuurhjk Jan Slingerland: ,,Je moet wel bepaalde voorwaarden scheppen om een ideale sa- mengang tussen natuur en recreatie te scheppen, maar in dit geval dacht ik dat we er aardig in zijn geslaagd", aldus Jan Slingerland. Ook buiten het seizoen heeft Jan volop werk in het ge bied. ,JIet riet moet worden nuchter blijven denken". gesneden, de oevers moeten worden nagelopen en er moet bekeken worden of de omstandigheden voor broe dende vogels nog goed ge noeg zijn. Daar heb je al met al ruim een dagtaak aan. Ook in de winter." Maar naast het jaarsalaris dat Jan opstrijkt kost het natuurgebied Zuiderhem Staatsbosbeheer nog wel een paar centen meer. Vele tienduizenden guldens moe ten jaarhjks worden uitgege ven voor het in stand hou den van de oevers. „Toch wordt er betrekkehjk weinig vernield", meent Jan. De toiletboot die de watervervuiling in de Zuiderhem moet tegengaan. „Can I make a picture of you and your boat? Than we still remember you when we are back in Montana." Voor het eerst sinds de ruim twee weken dat fotograaf Bart Spijker en ik met de LC-boot er op uittrekken gingen we zelf op de kiek. Tegenstribbelen had geen zin want voor we het wisten had „ons slach toffer" Wim de Graaf ons zelf al lang en breed op het celluloid vastgelegd. Wim en zijn echtgenote Jane ontmoetten we op een terrasje langs de Heimans wetering, de Woubrugse uitloper van het Paddegat Wim vertrok ruim 20 jaar geleden naar de Ameri kaanse staat Montana om daar als timmerman aan het werk te gaan. Nu is het niet onze gewoonte om iedere willekeurige terras- zitter direct maar lastig te vallen, maar met Wim (of Bill zoals men hem in Renton Montana noemt) en Jane lag dat anders. Ameri- kaanser kon het niet. Wim met z'n typical American ruitbroek en levensgrote Canon-camera op de enigs zins gezette buik en Jane in een hard-rose deux-pièce, lage sportschoenen en tandpasta-lachend. „It's good to be back in Holland", meent Wim genietend van de eenden en Wim en Jane de Graaf; fotograferend door Midden-Holland. zwanen in de Heimanswete ring. „Je zou haast vergeten hoe mooi Holland was." Toch zouden Jane en Wim de Graaf niet voorgoed terug naar Holland willen. „Onze kinderen gaan beslist niet mee. Die zijn de ruimte naar de Verenigde Staten. Van molens, kerken, klom pen, eenden en zwanen. „We hebben ook een hoop mooie dia's van de Friese Meren. Daar zijn we giste ren even naar toe gereden", verklaart Wim alsof het de meest normale zaak is om van Voorschoten even naar Friesland te rijden. „Ach, jullie zijn niets gewend. In Amerika rijden we rustig two hours om een kopje coffee ergens te drinken." Nog langer duurde de merentocht die Wim en Jane gisteren met de Avi fauna-boot maakten. „Een leuk boottochtje", illustreert Wim nogmaals zijn groot schalig Amerikaans denken. Als we een tweede appel- punt met slagroom (A applepoint with cream?) willen bestellen, stellen Wim en Jane ons teleur door te bedanken. „No, we moeten nog verder van daag. We willen in Limburg gaan kijken en als het even kan ook de Zeelandbrug. Misschien dat we dan vanavond nog wat in Rotterdam kunnen rondkij ken", verklaart Jane met een verrukkelijk Ameri kaans accent. „Pas als we weer terug zijn in Amerika, weten we dankzij al onze foto's weer wat en wie we allemaal gedaan, gezien en ontmoet hebben." En vandaar dat Spijker en ik er niet onder uit komen aan weerszijden van Jane te poseren terwijl Wim knippend met zijn Canon om ons heen loopt. Voor in het vakantieplak boek.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5