fieidae <2owia/nt Sjaranski mag naar het Westen Reddingsactie voor textielbedrijf Krantz Vakantie leidt tot record- verkoop nieuwe auto's Ook dit weekeinde dreigt chaos UC-fabriek Almelo kan uitbreiden Boer Koekoek slechts „hobby-boer" Geen blikken giftige zalm in ons land Wachten II PVDA VECHT BESLUIT AAN Kort Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur; J J Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg._ Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Woensdag Z augustus 1978, 68e jaargang no. zuuï Abonnementen: ikwartaal 41,75; jaar 155.50; losse Lohengrin De NOS zendt de avondvullen de Richard Wagner-opera „Lo hengrin" uit op Ned. I om 19.50 Üfed. II om 20.32 uur tweede deel van de documentaire „De terechtzitting van Lee Harvey Oswald". Om 22.00 uur orgel klanken met Bernard Drukker. Iets meer zon, Zonnige perioden en plaats* lijk een bui. Zwakke tot matig wind uit zuidelijke richtingen Max. temp. van 19 graden aai zee tot circa 23 graden in he binnenland. Morgen zon op. 6.04. Zon onder; 21.27. Schev hoogw.: 3.43 en 16.08. Laagw. 11.40. LIENDEN ANP Boer Koekoek, Twee de Kamerlid en lei der van de Boeren partij, is niet welkom in de Betuwse ge meente Lienden. Hij had zich er willen vestigen, ook al om dat zijn vrouw er vandaan komt en diende daarom een bouwvergunning in. Deze is hem thans door het gemeentebe stuur geweigerd, omdat hij slechts een „hobby-boer" is. Koekoek heeft name lijk niet kunnen aan tonen, dat hij in Lienden een echt agrarisch bedrijf wil beginnen. Commentaar van het gemeentebestuur: „wij willen voorko men dat zogenaamde hobby-boeren land opslokken ten nadele van mensen die hun hoofdberoep in de agrarische sector hebben of willen verwerven". Boer Koekoek heeft er al twee h.a. grond. Hij had er ook „enke le agrarische activi teiten" willen ont wikkelen. De gemeen te Lienden „trapte" echter niet in deze politieke boeren-slim- heid. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/VAALS Het voortbestaan van het textielbedrijf Krantz hangt aan een zijden draad. Twee bewindvoerders zijn aangesteld om de overlevingskan sen van dit van oorsprong Leidse be drijf te onderzoeken. Vorig jaar vond bij het bedrijf met vestigingen in Lei den en Vaals een herstructurering plaats waardoor de vestiging in de sleutelstad terugviel van 120 werkne mers tot 18. Thans is de werkgelegen heid van deze laatste 18 onzeker, ter wijl ook het werk voor de 160 personel- De firma J. J. Krantz en Zonen is fabrikant van wollen stoffen en kamga- rens voor de kledingindustrie. De finan ciële zorgen zijn ontstaan, nadat de bankiers Van L an schot de kredietverle ning beëindigden en een maand geleden surceance van betaling werd verleend. Tegen de herstructurering in het voor jaar 1977 werden felle bezwaren ge maakt door vakbeweging en de gemeen te Leiden. De overheid verleende finan ciële steun aan de operatie door 1,2 miljoen te verstrekken. Voor de 120 werknemers in Leiden werd een sociaal plan opgesteld. Juist dit sociale plan blijkt het bedrijf in grote financiële zorgen te hebben gebracht. De kosten van de afvloeiingsregeling en de maat regelen waartoe in overleg met de vak bonden werd besloten, blijken veel meer kosten te hebben meegebracht dan werd verondersteld. Overigens zijn alle kosten die door de herstructurering ont stonden, veel hoger uitgevallen dan ge raamd. (zie verder pag. 3) DEN HAAG Er zijn geen blikken zalm op de Nederland se markt van de partij die in Engeland vier mensen met ernstige vergiftigingsver schijnselen in het ziekenhuis heeft doen belanden. Dit verzekert de heer Mulder, directeur van de firma BOAS in Den Haag, importeur van ingeblikte zalm van het merk „John West Brand". Het Engel se ministerie van Volksgezond heid heeft tegen deze zalm ge waarschuwd. De vis van dit merk blijkt besmet te zijn met een vorm van botulisme die voor mensen binnen 24 uur dodelijk kan zijn. „Het gaat om een partij van 15.000 blikjes met een slag stempel RF 7G F 7145. Deze uit Amerika afkomstige blikken zijn bijna allemaal naar Groot- Brittannië geëxporteerd. De enige mogelijkheid dat een paar blikken ook op Neder landse bodem zijn beland, is dat ze zitten in een partij die nog in de haven staat. Hoewel de kans nihil is, hebben we de partij ter beschikking gesteld van het ministerie van Volksge zondheid, dat een onderzoek zal instellen", aldus de heer Mulder. Volgens een woordvoerder van dit ministerie wordt in Neder land weinig gebruik gemaakt van zalm uit Amerika of Cana da. Vanwege de prijs wordt hier vooral Japanse zalm ge bruikt. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge bracht. Weer mensenruilmet Sovjet-Unie? WENEN 1RTR/AP) - De kans is groot dat de Russische dissident Anatoly Sjaranski binnen afzienbare tijd naar het Westen zal kunnen vertrekken. Sjaranski, die vorige maand wegens „verraad" tot drie jaar gevan genisstraf en tien jaar werkkamp is veroor deeld, zal worden uitgewisseld tegen een nog niet bekende gevangene uit het Westen. Aanvankelijk bestonden plannen Sjaranski te ruilen voor het Oostduitse spionnen-echtpaar Guillaume, dat in de Bondsrepubliek in de cel zit, maar dit stuitte op een veto van bondskanselier Schmidt. Al eerder zijn de Russen van plan geweest Sjaranski vrij te laten, nog vóór zijn berech ting. Dat ging toen niet door omdat zijn komend proces een-- golf van protesten los- Bij de ondei'handelingen zijn Washington, Oost-Berlijn, Moskou en Tel Aviv betrokken. Een lid van het Israëlische parlement, Sa muel Flatto-Sharon, die zegt een rol bij de uitwisselingsprocedure te spelen, heeft giste ren verklaard dat de komst van Sjaranski naar het Westen „nog slechts een kwestie van dagen is". Volgens Flatto-Sharon zou het niet alleen om Sjaranski gaan; Moskou zou ook nog bereid zijn enkele Russische joden die tot op heden geen uitreisvisum hebben te laten vertrekken, in totaal vijf of zes mensen. Hei Israëlische parlementslid zei ook dat een van zijn medewerksters, Vivienne Rubin al in Moskou is geweest om over de mensenruil te onderhandelen. Momenteel zou zij zich in Wenen bevinden. Overigens is deze Flatto-Sharon in Israël een omstreden figuur. Door zijn verkiezing, vorig jaar, in het parlement, wist hij te voorkomen dat hij werd uitgeleverd aan Frankrijk, waar hij wordt verdacht van fraude en belasting ontduiking. Eenheid i gezel li- Het vredige tafe reeltje van zes schepen ergens op de Noord-At lantische vaarrou te tussen Canada en West-Europa met op de achter grond de be sneeuwde berg toppen, doet in deze tijd denken a oe vakantie-cruise. Vergeet het echter maar, want deze zes sche pen zijn oorlogsschepen van Ne derland, Noorwegen. Engeland. West-Duitsland. Canada en Noord-Amerika. Zij behoren tot het Navo-zeecommando Noord en oefenen voortdurend in hun ope ratiegebied met jaarlijks een wis selend commando van een van de zes landen. In een werkelijke oor logsperiode wordt deze vloot sterk uitgebreid. MARTINAIR 17 UUR LATER NAAR MALLORCA (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL De Franse luchtverkeers leiders zullen hun allerwege chaos veroor zakende acties ook het komende week einde doorzetten, als de Franse regering voor die tijd niet bereid is te gaan onder handelen over hun eisen. De Franse minsi- ter van Verkeer stelt daar tegenover, dat eerst gepraat kan worden zodra de stipt heidsactie wordt gestaakt. Hoezeer de actie ingrijpt in het toeristisch luchtverkeer blijkt uit het feit, dat ook vandaag nog een vlucht naar Palma de Mallorca van Martinair een vertraging had van 17 uur. Ook de KLM en Transavia kampen nog steeds met vertragingen, zij het minder groot. De KLM zette gister avond twee extra toestellen naar Palma de Mallorca in om een gemiste vlucht van het afgelopen weekeinde goed te maken. Behalve enkele Duitse vliegvelden is nu ook het drukste vliegveld van Frankrijk, Orly, normaal 's nachts gesloten, 24 uur open om de opgelopen achterstand weg te werken. De toestand op de Engelse vlieg velden is minder rooskleurig. Op Franse vliegvelden is gisteren de hulp van de politie ingeroepen om luchthaven personeel te beschermen tegen opstandig geworden gestrande passagiers. AMSTERDAM (ANP) In de maanden april, mei en juni van dit jaar heeft de verkoop van nieuwe personen-auto's een ongekende vlucht genomen. Daardoor is over de eerste zes maan den van 1978 een omzet-stijging van 5,5% be reikt ten opzichte van de overeenkomstige pe riode van vorig jaar. Volgens de RAI, die deze cijfers heeft bekend gemaakt, is de wens van veel automobilisten om met een nieuwe auto op vakantie te gaan de achtergrond van de record-verkoop in het tweede kwartaal. Een vergelijking van het eerste kwartaal 1978 met het eerste kwartaal 1977 laat een omzetstij ging van slechts 3,5% zien. Het totaal aantal nieuwe personenwagens (daarbij inbegrepen de combinatiewagens) dat dit jaar de showrooms zal verlaten wordt door de RAI geschat op 600.000. De Japanse wagens blijven het goed doen op de Nederlandse markt. In totaal gingen er tot nu toe dit jaar 63.905 auto's van Japanse makelij in Nederlandse handen. Dat betekent een mark taandeel van 18,8% tegen 18,7% in dezelfde periode van het vorig jaar. Ook de aanschaf van „grote Amerikanen" neemt langzaam toe; 2032 (0,6%) tot nu toe dit jaar en in de eerste zes maanden van vorig jaar 1412 (0,4%). De meest verkochte personenauto in dit eerste half jaar was de Opel Kadet, gevolgd door Ford Taunus, Opel Ascona en VW Golf. Kapper duurder; fruit goedkoper (Van e r verslaggevers) waardoor het internationale telefoonverkeer danig gestremd zal worden. DEN HAAG Dames- en he renkappers mogen met ingang van vandaag hun tarieven met 2,5% verhogen. De overheid heeft daarvoor toestemming gegeven op grond van de loon kostenstijging van 1 juli in het kappersbedrijf. Voor de consu ment staat hier tegenover dat de prijzen van groenten en fruit de komende tijd zullen dalen. De verwachting is dat door een overvloedige oogst vooral de prijzen van peren, pruimen, appels en bramen omlaag zullen gaan. Eén van de oud ste tweelingen van Nederland zijn de gebroe ders Hendrik en Johannes van Ooijen uit het dorpje Aalst bij Zaltbommel. Het tweetal wordt morgen negentig jaar. Oe gelijkenis tussen de broers, die elkaar nog ie dere dag bezoe ken. is zo groot dat veel dorpsge noten zich di kwijls afvragen: wie is nu Johan nes en wie Hen drik? Op deze ver jaardagsfoto po seert Hendrik links en staat Jo hannes, aan de rechterkant. 250 zieken na ijsjes eten BELGRADO (RTR) - In Negotin in het oosten van Joegoslavië hebben 250 mensen voedselvergiftiging opgelopen na het eten van ijsjes aan een karretje op straat. Volgens Joegoslavische kranten moesten 50 perso nen in een ziekenhuis wor den opgenomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De CDA-Tweede Ka merfractie heeft positief, de PvdA-frac- tie echter volstrekt afwijzend, gerea geerd op de brief van minister Van Aardenne gisteren aan Urenco-Neder- land gezonden over de levering van verrijkt uranium aan Brazilië. In deze brief krijgt de uraniumfabriek te Alme lo toestemming haar fabricage uit te breiden tot 600 ton verrijkt uranium. Met het voorbehoud echter dat tegen de leveringstijd er voldoende\aranties moeten zijn over de opslag van het bij de opwerking van het verrijkt uranium vrijkomende plutonium. Hierover zijn zoals bekend onlangs hef tige debatten in de Tweede Kamer ge voerd, waarbij het kabinet het zelfs met de CDA-fractie in verband met de hier over ingediende CDA-motie, zeer moei lijk gehad heeft. Oud-minister Lubbers, waarnemend CDA-fractievoorzitter, zei gisteren na ontvangst van de brief van minister Van Aardennp inricht aan Urenco-Neder- land, dat in deze brief thans precies het voorbehoud over de levering is opgeno men, zoals door de CDA-Tweede Ka merfractie destijds is gevraagd en door de premier is toegezegd. Dat gebeurde, nadat de Tweede Kamer langdurig ge discussieerd had over de haars inziens onvoldoende afspraken tussen ontvan ger Brazilië en leveranciers Engeland, West-Duitsland en Nederland. Achtergrond van deze discussies was de vrees, dat Brazilië zonder waterdichte garanties misbruik zou kunnen maken van het uit het bewerkte uranium vrij komende plutonium. Dit kan namelijk gebruikt worden voor het maken van atoombommen. De PvdA-Tweede Kamerfractie wijst de brief van gisteren af, omdat daarin volgens haar steeds veel te weinig voor waarden zijn opgenomen. Nog steeds zijn er geen veiligheidsgaranties, is er slechts een verwachting, dat tegen de leveringstijd er voldoende veiligheidsga ranties zullen zijn, aldus het commen taar van de PvdA-Tweede Kamerfrac tie. Zij zal de regering om opheldering vragen. Met dank voor het aanbrengen van een nieuv kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje. nietwaar! kwartaalabonnee van da woonplaats Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel r woonplaats Deze bon m open envelop zonder postzegel

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1