GEESINK GEEFT DE TOON AAN IN VUILNISINDUSTRIE VAKBOND IN VS WIL EEN DERDE PARTIJ OPRICHTEN BEURSOVERZICHT Land- en tuinbouw coöperaties doen het goed Dollar op nieuw dieptepunt Damrak kabbelt in gezapig tempo voort FINANCIËN LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1978 PAGINA 13 EMMELOORD Vuilniswagens, kolkzuigers en polyester asemmers; ze vormen een onverbrekelijk deel van het straatbeeld in Nederland. In vrijwel alle gevallen zijn ze afkom stig van het Emmeloordse bedrijf Geesink BV. In Nederland het toon aangevende bedrijf in de vervaardi ging van alles wat in de verste verte met vuilvervoer, opslag- en verwerk ing te maken heeft. Met een bestand van 115 werknemers, een jaarlijkse omzet van 17 miljoen gulden en een Nederlands marktaandeel van 80 pro cent heeft Geesink BV zich een stevi ge plaats in het Nederlandse bedrijf sleven weten te bemachtigen. Het Emmeloordse bedrijf lonkt overi gens niet alleen naar de Nederlandse markt. Ook in Duitsland, België en Frankrijk bestaat een sterke vraag naar de vuilniswagens en andere tech nisch hoogwaardige vuilnisappara- tuur vanuit de polder. In Duitsland bijvoorbeeld heeft Geesink een mark taandeel van ruim 10 procent, terwijl in België met een aandeel van 7 pro cent volgens Geesinkdirecteur ing. C. R. van der Heijden een goede door- stootmogelijkheid is geschapen. Medio april lukte het Geesink, dat onderdeel vormt van het wereldcon cern Powell Duffryn, een contract af te sluiten met de regering van Lagos State in Nigeria voor levering van meer dan 20 miljoen gulden aan pro ducten. Nog dit jaar zullen uit Emme- loord 70 Geesink vuilniswagens, 30 zogeheten Dinosaur-containerafzetsys- temen en meer dan 1000 vuilnistran- sportcontainers naar Afrika moeten worden verzonden. Geesink BV werd 102 jaar geleden in Weesp opgericht. Na een felle brand in 1968 werd het hoofdbedrijf in de as gelegd en de hoofddirectie besloot het bedrijf te verhuizen naar Emmeloord, waar al enkele jaren een zelfstandige vesti ging van het bedrijf was. De leiding van Geesink besloot hiertoe omdat in Emmeloord een vrij groot werkne mersaanbod te verwachten was. Met de uitbreiding die het volgende jaar nog zal volgen, zal in de polder nieu we werkgelegenheid worden gescha pen, zo verwacht de directie. Het afsluiten van de nieuwe orders en de stijgende vraag naar de Geesink- producten in de Nederlandse buurlan den zorgde er al voor dat Geesink j haar 4000 vierkante meter grote vesti- ging in Emmeloord de afgelopen maanden met nog eens 2000 vierkante meter moest uitbreiden om aan de stijgende vraag en productie te vol- i doen. „De Afrikaanse order heeft de I uitbreiding van Geesink aanmerkelijk versneld", aldus directeur ing. Van der Heijden, die zetelt in een nieuw verbouwd pand naast de productie- i hallen van het vuilnismiddelenbedrijf. Een deel van de uitvoerige productielijn van Geesink BV in Emmeloord De vernieuwingen in de vuilverwerk ingsindustrie hebben zich de afgelo pen jaren m een bijzonder snel tempo ontwikkeld. Door die ontwikkelingen nauwkeurig te volgen heeft Geesink zich in een goede marktpositie ge wrongen. Grondige research en het aanpassen van de productie aan nieu we ontwikkelingen moeten ervoor zor gen dat het bedrijf in de toekomst ook haar nu leidende positie blijft behou den. Het meest verkochte artikel van het Emmeloorder bedrijf is de „gewone" vuilniswagen; voor de Nederlandse overheid en een handvol particuliere bedrijven het hulpmiddel om het da gelijkse vuilvervoer grondig aan te pakken. „Geesink heeft in die catego rie een Nederlands marktaandeel van 65 procent. Tachtig procent van alle orders komen van de overheid; de rest gaat naar particulieren", aldus directeur Van der Heijden. „De klant kan bij de bestelling eèn chassis van een vrachtwagen uitzoeken en wij bouwen vervolgens in Emmeloord een passende opbouw voor de wagen. De inhoud kan variëren van zes tot 21 kubieke meter; een hydraulische pers zorgt ervoor dat het vuil tot éénderde van het oorspronkelijke volume wordt samengeperst. Geesink heeft hiermee een geregelde afzet; de afschrijvingstermijn van een vuilniswagen ligt rond acht jaar; daarna wordt in de meeste gevallen opnieuw een order geplaatst. Door de stijging van loonkosten en het groeien van de hoeveelheid afval stoffen van de „gemiddelde Nederlan der" per jaar (nu ligt dat nog op gemiddeld 250 kilo; in 1985 zal dat hoogstwaarschijnlijk zijn verdubbeld) blijkt echter dat de normale manier van vuilverwerking met de normale vuilniswagen in de toekomst nauwe lijks meer een economische oplossing zal zijn. In samenwerking met het Amerikaanse bedrijf Dempster Bro thers in Knoxville heeft Geesink daar om vorig jaar een alternatief systeem op de Nederlandse markt geïntrodu ceerd waarbij gebruik gemaakt wordt van vuilafvoer, opleggers en overlaad- tussenstatxons. Grote, meer dan 15 meter lange vrachtwagens, nemen in dat systeem het vervoer van „vuilnis op grote afstanden" over van de nor male vuilniswagens. Het systeem dient ertoe het gebruik van de speci fieke vuilnisophaalauto te rationalise- De afstand die een gevulde vuilniswa gen moet afleggen om een stortplaats te bereiken is in vele gevallen te lang geworden. De normale bemanning van een wagen is daardoor onvriende lijk gezegd„oneconomisch" geworden, omdat zij ook steeds moeten meerij den over de lange aanvoerlijn naar de losplaats. Het nieuwe systeem voorziet erin dat normale vuilniswagens hun vuil-lading kunnen lossen in tussen- laadstations, die vlakbij de steden kunnen worden geplaatst. Een vuilafvoer-oplegger met slechts één man personeel kan worden gekoppeld aan het tussenlaadstation, waarna met grote persen het vuil in de lange vrachtwagencontainer wordt geschoven. Op deze manier kan in een kwartier tijd tot maximaal 22.000 kilo huisvuil worden ingeladen. De vuilni soplegger vervoert alle vuil naar een centrale losplaats waar de lading bin nen vijf minuten weer kan worden gelost. De eerste gemeenten die het hebben aangedurfd, om dit jaar op het nieuwe systeem over te stappen waren Hengelo en Almelo. Een order van de gemeente Enschede voor het materiaal voor het vuiloverslagsys- teem is de afgelopen maanden bij Geesink binnengekomen. Directeur Van der Heijden verwacht dat het nieuwe vuilverwerkingssysteem in Ne derland de komende jaren een grote vlucht gaat nemen. Mogelijkheden ziet hij in dit verband ook voor de zieken huizen die met een kleinere container veilig het medisch afval kunnen ver- In het productiepakket van Geesink BV zijn een groot aantal gespeciali seerde containerverwerkingsmachines opgenomen en ook de bekende „Kolk- zuiger", een grote „stofzuiger", waar mee binnen enkele minuten van 1000 tot 5000 liter vloeistof variërend van water tot menselijke ontlasting en modder kan worden opgezogen. Op de ruim 6000 vierkante meter fa- brieksruimte van Geesink BV werd een uitvoerige werk- en productielijn opgezet, waarin ongeveer 60 gespecia liseerde vaklieden werken aan de pro ductie van de vuilverwerkende machi nes. Het construeren van stalen con tainers vormt daarbij de hoofdmoot. Grote platen staal worden op de pol derbodem eerst met machines op maat geknipt, waarna de stukken op mallen worden gezet en vervolgens gelast. Ter versteviging wordt vervol gens om de containers een profiel- raamwerk aangelast dat corrosiebe- stendig wordt gemonteerd. Voor een gedeelte wordt het electri- sche gedeelte van de producten door Geesink uitbesteed aan andere bedrij ven. Verschillende onderdelen maakt het bedrijf echter zelf, zoals de hy draulische cilinders; een onontbeerlijk geheel bij de containerlossing. In een apart pand van het bedrijfscomplex heeft Geesink een polyester verwerk ingsruimte geschapen, waarin onder meer containers worden gefabriceerd voor huis- en industrievuil. Verder rollen er ook polyethyleen-vuilnisem- mers letterlijk van de lopende band. In deze polyester-tak van 't bedrijf beperkt Geesink zich niet alleen tot vuilverwerking; ook worden opdrach ten aangenomen om polyester onder stukken te maken voor plezierboten. JELLE BOONSTRA DEN HAAG ANP) De land- en tuinbouwcoöperaties in Nederland hebben het afge lopen jaar goed geboerd. De financiële resultaten van de meeste coöperaties waren in 1977 beter dan in 1976, mede dankzij grotere omzetten. Op enkele uitzonderingen na ver tonen de exploitatierekenin gen geen tekorten. Dat staat in het jaarverslag over 1977 van de Nationale Coöperatieve Raad voor Land- en tuinbouw (NCR) in Den Haag. Het aantal werknemers bij sommige coöperaties is toege nomen en bedroeg eind 1977 tachtigduizend. Voorbeelden van dergelijke coöperaties zijn: de centrale Rabobank, Cebeco- handelsraad, Ceveco, Avebe en de bloemenveilingen. Het aan tal coöperaties liep terug met ongeveer veertig: van 1790 op 1 januari 1977 tot ongeveer 1750 een jaar later. Oorzaak daarvan is vooral samenvoe ging. Omdat er in Nederland hoe langer hoe minder boeren en tuinders zijn, loopt het ledental bij de meeste coöperaties te rug. Dat is niet het geval bij de Rabobanken en de onderlin ge verzekeringsmaatschappij en, waar ook niet-agrariërs kunnen toetreden. Zo telden de Rabobanken afgelopen jaar 890.000 leden. Deze grootste spaarorganisatie van Neder land was met ruim 7,4 miloen spaarrekeningen goed voor 41 procent van het totaal van aan Binnen de coöperaties maakt men zich zorgen over een steeds grotere overheidsin vloed, vooral vanuit Brussel. De coöperaties zijn bang voor maatregelen, die zeker zullen komen als Griekenland, Spanje en Portugal toetreden tot de Europese Gemeenschappen. In 1977 is meer geïnvesteerd voor de bestrijding van milieu problemen. Dat legt een grote re druk op de coöperaties, met name op Avebe en de Suikeru nie. In veel organisaties zijn voorts besprekingen gaande over verandering van de inter ne structuur en over samen werkingsverbanden, aldus het jaarverslag. VS leggen uitvoer technische kennis aan handen WASHINGTON (Reuter) Vanaf gisteren moet voor de export naar de Sovjet-Unie van technische kennis en ma teriaal voor de ontginning van olie goedkeuring vooraf van de Amerikaanse regering wor den gevraagd. Het is een ver gelding voor de processen te gen dissidenten in de Sovjet- Unie. Het ministerie van handel heeft onder de aandacht gebracht dat de export van technische kennis en materiaal aan een vergunningenstelsel was ge bonden om te verzekeren dat hij in overeenstemming zou zijn met de doelstellingen van de Amerikaanse buitenlandse politiek. Al eerder heeft de Amerikaan se regering de levering aan de Sovjet-Unie verboden van een hypermodern computersys teem voor het persbureau "IJASS. Nieuws uit de bedrijven KLM Sedert kort wor den door de KLM Boeing Donau weer gegevens ver strekt aan een Amerikaan se weersatelliet. Tijdens de vlucht worden de, door boordcomputers constant gemeten, gegevens over windsnelheid en -richting, vlieghoogte en luchtdruk overgeseind naar de satel liet. EURINCO - De Eurinco Algemene Verzekerings maatschappij NV die se dert het begin van dit jaar geheel in het bezit is van het Haftplichtverband der Deutschen Industrie VaG in Hannover, heeft zijn naam gewijzigd in Hann over International Insuran ce (Nederland) NV. KEY EN KRAMER - Key en Kramer BV, een van de werkmaatschappijen van de Cindy-Key en Kramer groep, heeft een pijpbekle- dingsopdracht ter grootte van ƒ12 min afgesloten. TOKIO (AP-Reuter) De dol lar is vandaag in Tokio geo pend op 186.000 ten opzichte van de yen, waarmee het laag terecord van de laatste zeven dagen opnieuw werd verbro ken. Sinds 21 juli is de dollar gedaald met 15,25 yen en sinds januari 1977 met 106, dat is een daling van 36 procent. Bij sluiting noteerde de dollar 184,65, een nieuw laagterecord. Gisteren was gesloten op 187,95. In hotels te Tokio kregen toe risten voor een dollar vandaag 182,80 yen, dat is ongeveer de helft van wat zij zouden heb ben ontvangen in augustus 1971, in de periode voor de eerste Amerikaanse na-oorlog- se devaluatie van de dollar. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON In Ameri kaanse vakbondskringen wordt zeer serieus gedacht aan de oprichting van een derde politieke partij. Aldus de voor zitter van een van de grootste Amerikaanse vakbonden, Douglas Frazer, leider van de ruim tien miljoen leden tellen de automobielwerkersbond. Frazer deed zijn opmerkelijke uitlating nadat hij deze week op nogal demonstratieve wijze was opgestapt uit een discus siegroep, waarin prominente vertegenwoordigers van werk nemers- en werkgeversorgani saties zitting hebben. Volgens Frazer heeft het geen zin meer ogenschijnlijk genoeglijk te kouten met werkgevers, terwijl deze er in feite alleen maar op uit zijn de vakbonden in de Verenigde Staten te vernieti gen. Deze doelde daarbij m.n. op de problemen, die zich voor doen rond de al geruime tijd in het Congres hangende wet, waarbij zwaardere sancties kunnen worden gelegd op be drijven, die op illegale wijze vakbondsvorming tegengaan. Het Amerikaanse bedrijfsleven heeft een ware oorlog tegen de wet ontketend en in het Con gres wordt de wet via allerlei politieke kunstgrepen voortdu rend op de lange baan gescho ven. „Het bedrijfsleven heeft op dit moment meer invloed op het Congres dan de vakbonden of zelfs de president", aldus Frazer. Hij verweet president .Carter „onefficiënt te zijn en in be langrijke kwesties te vlug toe te geven aan de wensen van het door de Democratische Partij overheerste Congres". Volgens Frazer staat Amerika aan de vooravond van een nieuwe klassestrijd en heeft de vakbond daarbij nauwelijks iets te verwachten van een van de beide huidige politieke par tijen. De uitlatingen van Frazer heb ben grote aandacht getrokken, omdat zij als de meest linkse vakbond beschouwde organisa tie het sterkst van alle vakbon den steun heeft gegeven aan de kandidatuur van president Carter. Frazer zei Carter on danks nogal wat kritiek nog steeds te steunen. Maar er moet volgens hem wel veel ver anderen, wil dat in 1980 nog zo zijn. AQUAMART STOPT ER MEE OOSTENDE - De varende su permarkt, de Aquamart, die onder auspiciën van de Britse rederij Channel Cruise tussen Oostende en Duinkerken met goedkope Britse spullen op en neer voer, is met deze reizen gestopt vanwege de moeilijkhe den die zijn gerezen met de invoerrechten. Zoals bekend moesten de passagiers op de Aquamart bij aankomst in Oostende toch invoersrechten betalen, zodat er van „goedko pe spullen" geen sprakje meer was- Hypotheekrente omhoog AMSTERDAM De hypothee krente bevindt zich in een stij gende lijn en algemeen wordt verwacht dat het rentepeil voor hypotheken met een loop tijd van vijf jaar naar de 8,5 pet zal gaan. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten heeft zijn tarieven met 0,2 pet verhoogd. In juli hebben, zoals bekend, ABN en Amro Bank hun rentetarieven al verhoogd met 0,25 pet tot 8,25 pet. Deskundigen nemen aan, dat de verhoging van slechts tijdelijke aard zal zijn. AMERICA FUND - Dank zij de stijging van zowel de aandelenkoersen als van de Amerikaanse en Cana dese valuta's heeft de af- gifteprijs van de participa ties America Fund zich in het derde kwartaal (maart- mei) van het lopende boek jaar ten opzichte van het tweede kwartaal kunnen herstellen van 108,40 tot 125,82. Een stijging van 16 pet. Miljoenen opdracht voor Martinair AMSTERDAM (ANP) Marti- nair heeft twee contracten voor de verhuur van vliegtui gen afgesloten, waarmee een bruto-omzet van circa 73 mil joen gulden is gemoeid. Dit heeft een woordvoerder van de chartermaatschappij bekend gemaakt. Aan Singapore Airlines zal Martinair vanaf 25 augustus voor een periode van zeven maanden een DC-10 met cock pitbemanning verhuren. Een optie voor nog eens vijf maan den is genomen. Singapore Airlines zal met de DC-10 verschillende lijndienst en met het Verre Oosten onder houden. Cabinepersoneel uit Singapore zal op Schiphol wor den opgeleid voor het werk in de DC-10. Met de Indonesische lucht vaartmaatschappijen Garuda en Merpati Nusantara is een contract afgesloten voor het vervoer van moslim-pelgrims naar en van Djeddah. Dit zal van begin oktober tot medio december gebeuren met twee DC-10 toestellen. Martinair ver wacht in totaal 19.000 bede vaartgangers te kunnen ver voeren. AMSTERDAM - De handel op de Amsterdamse effectenbeurs blijf in een gezapig tempo voortkabbelen. Ook dinsdag bij hervatting van de handel was het gebrek aan affaire oorzaak van de licht verdeelde stem ming. De voortdurende vaste stemming in Wall Street wordt helaas steeds teniet gedaan door de onverminderde druk op de dollar, zo wordt op de vloer geklaagd. Bij de internationals blijft Ak- zo het goed doen. Het dichter bij komen van de publikatie over het tweede kwartaal, wekt de kooplust op. Dinsdag lag er echter enig aanbod boven de markt zodat de koers slechts met 0,10 kon oplopen tot 21,50. Hoogovens was even eens een dubbeltje hoger op 37,50, terwijl Philips onver anderd op 25,90 opende. Het grootste verlies, 0,70, was weggelegd voor Kon. Olie op 133,40. Unilever was 0,30 in reactie op 121. De bankaandelen noteerden vrijwel onveranderd. In de scheepvaart sector was KNSM, na de ontkenning dat deze on derneming het luchtvaartbe drijf Transavia niet gaat verko pen, 3 reactie op 84. Blijk baar is er op dit gerucht toch gegokt, zo werd gehoord. Nedl- loyd moest 1 terug tot 77,10, terwijl Van Ommeren dit bedrag kon toevoegen op 141. KLM noteerde 1 hoger op 154. Op de obligatiemarkt blijft de goede stemming voortduren. Het verloren gegane terrein na de aankondiging van de dis contoverhoging vorige week wordt reeds aardig ingelopen, zo wordt opgemerkt. Ook nu weer waren de noteringen, zij het bij kalme handel, vrijwel over de gehele linie hoger. De lokale sector blijft zich uit stekend handhaven. Ondanks het gebrek aan affaire hier en daar, is lichte vraag in deze dunne markt voldoende voor hogere noteringen. Ook nu weer was de stemming ver deeld, waarbij de winsten licht in de meerderheid waren. Een fonds dat het zeer goed doet tot nu toe is Van Dorp. Na regelmatige kleine stijgin gen, werd nu 4,30 toegevoegd op 186,80. In de uitgeverij sec tor bleef De Telegraaf de om hooggaande trend vasthouden en noteerde een gulden meer op 137. Kluwer daarentegen zette de daling, nu met een gulden, op 90 voort. De sterk oplopende goudprijs doet de belangstelling voor Goldmines aanhouden. Voor een hele par ticipatie moest nu 9 meer be taald worden op ƒ465. Aan de vaste kant waren verder onder meer Sanders Behang, Oce-van der Grinten, Antilliaanse Verf, Otra en Adriaan Volker. Na een periode van koersstijgin gen, als gevolg van speculatie ve vraag, noteerde Arnhem- sche Scheepsbouw (maandag waren de stukken onverkoop baar) 125, ofwel een uiteinde lijk verlies van 8. Winstne mingen waren de oorzaak hier van, zo werd gezegd. Flauw in de markt lagen ver der onder meer Nijverdal-ten Cate, Holec, Stevin, Proost en Brandt, Beers en Vandervliet- Wernink. Gedurende beurstijd nam de belangstelling voor de war rants 1978 van Nationale Ne derlanden toe. Hiertegenover stond echter geen aanbod, zo dat de warrant 17,50 duurder werd op 275. Voor het aan deel Nationale Nederlanden moest midden beurs meer dan 104 worden betaald. Elders op de actieve markt kon KNSM het eerder verloren ge gane terrein terugwinnen. Hoogovens daarentegen begon in te zakken. Op de obligatie- markt veranderde nauwelijks iets. INCOURANTE FONDSEN 57 Nat. Borg 50% Holl Sea Search (mmofund 1962 Kon. Maastr. Z.wit BUITENLANDS GELD Belgische fr. (100) Zweedse kroon (100) 47,50- 50,50 Noorse kroon (100) 39.75- 42,75 Deense kroon (100) 38,25- 41,25 (100) 10.50- 12.75 BEURS VAN NEW YORK 15 5/8 251/8 61 5 8 181/4 24 3/4 Ford Gen. Electric Gen. Motors Goodyear Kennecott KLM Mc D. Douglas 181/8 10 7/8 241/8 23 7/8 231/4 23 3/8 120 3/4 120 3/4 61 1/2 61 461/2 461/2 45 1/4 451/4 53 5/8 53 5/8 62 3/8 62 3/8 18 3/8 18 1/4 28 7/8 28 7/8. 281 1/2 2791/4 38 3/8 38 1/4 S Fè Sears R Shell Oil South. Pac. St Brands Stud. Worth Texaco Uniroyal 31 3/4 281/2 66 3/4 33 3/4 31 1/2 281/4 10 3/8 101/2 55 3/4 551/4 28 5/8 28 3/8 16 3/8 161/4 31 1/8 221/4 DOW JONES INDEX 860 71 - 1 56 241 48 0 34 106 94 0,28 MARKTEN VEEMARKT LEIDEN (1 aug.) - Aan- 5.75-5.90, worstkoeien 4 75-5.70; extra kwal. dikbillen 9.00-13.75. nuchtere slachtkalveren 1.25-2.00. slachtzeugen 2 40-2 45, (per stuk): melk- en kalf- koeien 1600-2850, vare koeien 1300 2600, pinken 1075-1700, graskalveren 525, lopers 115-125, biggen 85-95. schapen 185-225, lammeren 190-220, pon mes 300-700, geiten 20-85. Over zicht (resp. aanvoer, handel en prijzen) (slachtrunderen matig rustig als maan dag. kalf- en melkkoeien matig rustig stabiel, vare koeien matig rustig sta biel. vaarzen en pinken matig rustig stabiel, graskalveren matig rustig sta biel. nuchtere kalveren redelijk rustig hoger, ponnies matig rustig stabiel, varkens ruim rustig stabiel, lopers en biggen matig matig stabiel, schapen en lammeren redelijk redelijk stabiel, geiten redelijk rustig stabiel KAASMARKT BOOEGRAVEN (1 aug) koeien 1200-2550, kalfvaarzen 1000- 2409, gi 1e kwal. 6,80-7,00, 2e kwal. 6^106,60, 3e kwal. 5,30-5.80. stieren per kg. 6.35-7.25. worstkoeien per kg 4,70- 5,90, graskalveren 5001250. 150220, slachtschapen 125-210, vlees varkens per kg. 2,65, zouters per kg 2,65 en zeugen per kg. 2,30 Overzicht (resfj. handel en prijzen): gebruiksvee: vlot - pnjshoudend. slachtvee: kalm - moeilijk, afloop lager, graskalveren: vlot - duur, nuchtere kalveren kalm Hijks prijshoudend, rchapen Bloemenveiling VEEMARKT GRONINGEN (1 aug.) rium 72-260. aspara gus (snijgroen) per bos 15-34. chry- jaarr 23-58; chrysanten cult 28-52, euphorbia 15- 14-16; leliekelken 26-77; lelie- akken 20-200; orchideeen 93-410; ro ten groot 1038, rozen klein 7-28.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13