Verlies dreigt voor Kortsjnoj Van Gaal nieuwe man bij Verdedigend Feyenoord verliest WERELDBEKER CLUBS VERRASSEND NAAR BOCA JUNIORS Kansloze nederlaag Van de Wildenberg De Rooy blijft leider Amateurs oefenen River Plate opent toernooi Rotterdam SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1978 pagina li (Van onze correspondent) ROTTERDAM Louis van Gaal, die bet afgelopen seizoen voor Telstar uitkwam en daarvoor bij FC Antwerp en Ajax speelde, is door Sparta aangetrokken als opvolger van de naar zijn vaderland teruggekeerde Phil Hen- son, Gisteren presenteerde trainer Petescu, ook al van Telstar afkomstig, de 27-jarige middenvelder tijdens de traditionele bijeen komst voor het nieuwe seizoen. Petescu: „Het was bekend dat we graag Marij- nissen wilden hebben, maar NEC wilde hem niet kwijt Met Valke en Marijnissen als diep gaande middenvelders en de Goey erachter zag ik het wel zitten. Nu zullen we anders moeten gaan spelen. Van Gaal zal nu de laatste man op het middenveld worden. Hij heeft er overi gens het overzicht voor, kan vertragen en versnellen. Daarom ben ik ook met hem blij". Van Gaal zal zo snel mogelijk worden opge steld tijdens de oefencampagne die Sparta voor de boeg heeft en die de Rotterdamse club onder andere naar Portugal en Spanje, waar in Granada een toernooi zal worden afgewerkt, zal voeren Nog enig geduld zal Stuart Parker, de opvolger van Clarke, moeten koesteren Hij staat al ruim een week op non actief wegens rugklach ten, maar foto's hebben uitgewezen dat de problemen niet zorgwekkend zijn De financiële situatie van Sparta is de afgelo pen jaren aanzienlijk verbeterd, volgens voor zitter drs. Cor van Rijn. „We hebben ruim tien procent meer bezoekers gehad vorig seizoen, en we hebben ook lucratief verkocht". De tekorten zijn ruimschoots weggewerkt door de verkoop van onder andere Clarke en Meut- stege aan Ajax. Van Rijn, tevens voorzitter van de financiële commissie van de KNVB, vreest de afschaffing van het transfersysteem als straks de overheid dat als subsidie-eis blijft handhaven. „De clubs zullen dan meer moeten inleveren dan ze terug krijgen, want de trans- ferwaarde van hun spelers is heel wat meer, dan die twee en een half miljoen per jaar voor het totale betaalde voetbal. Sparta zal dan ook flink dwars gaan liggen als het zo loopt". BAD MARIENBERG Theo de Rooy is leider gebleven in het algemeen klassement van de ronde van Rijnland Palts. In de zevende rit, die gisteren over 123,5 kilometer van Linz naar Bad Marienberg leidde, eindigde De Rooy als vijfde met een achterstand van één minuut en 52 seconden op de winnaar, de Zwitser Gilbert Glaus. Deze maakte een tijd van 3 uur, 8 minuten en 29 seconden. Tweede werd de Pool Janusz Pozak en derde zijn landgenoot en winnaar van het vorig jaar Krzysztof Sujka. Glaus ont snapte na 90,5 kilometer uit een kopgroep van twintig ren ners, bij wie de Nederlanders Theo de Rooy, Jo Maas en Bert Oosterbosch. De Zwitser, die zijn tweede etappezege boekte, verkreeg een voorsprong van ruim drie minuten. Hij moest in de slotfase iets meer dan een minuut prijsgeven. De uitslag van de zevende etappe 1. Gilbert Glaus (Zwi) de 123.5 i in 3,08,29; 2. Janusz Pozak (Pol) op 1.52; 3. Krzysztof Sujka (Pol) z.t; Van Holst oppermachtig bij solozeilers HOORN Victor van Holst uit Gouda beheerst bij Hoorn de strijd om de wereldtitel zeilen in de soloklasse. Hij behaalde gisteren in de der de race zijn tweede overwin ning. Cor Jan Schouten werd tweede en Cees van Grieken eindigde als derde. Van Holst lag vanaf het begin, op kop. Achter zijn boot wissel de het veld voortdurend. De zeilers kregen te maken met talloze winddraaiingen. De uitslag van de derde race 1. Victor van Holst; 2. Cor Jan Schouten; 3. Cees van Grieken; 4. Rob van Ooyen; 5. Graham Tapper (Gbr). Het klassement na drie races luidt: 1. Van Holst; 2. Schouten; 3. Van Ooyen; 4. Van Grieken; 5. Tapper. Uitslagen Hilversum 1.50, koppel 15.60. BOOMPIEPERPRUS 1. Oscar Star (F. J. 1.19.6, 2. Pori Mariza, 3 Winn. 7.50. pL 2.40 2.40 OOIÈVAARPRIJS 2000 meter 1. Tinto (M. Bouwhuis) 1.24.1, 2. lier Dakota, 3. Parlando. Winn. pl. 1.50 1.60 4.40, koppel 4.00. DUINPIEPERPRUS 2440 meter 1 Roidur (R. L. Pools) 1.23.1, 2. Prit Hanover, 3. Penney Williams. Winn. 3.70, pl. 1.60 2.20 2.20, koppel 15.10. 6.60. trio 351.90. BOOMLEEUWERIKPRLIS 2000 meter 1. Parel Harvester (B. Dap- (van onze sportredactie) DEN HAAG Morgenavond vinden er in de Haagse regio weer verschillende amateur voetbalwedstrijden plaats. Het eerste team van SV35 zal om kwart voor zeven op eigen terrein aantreden tegen het vlaggeschip van Blauw Zwart, terwijl VCS om 20.15 uur uit komt tegen Celeritas. TEDO begint een nederlaagserie met een duel tegen SML. De aan vang is 19.00 uur. NANCY - Michel Platini heeft de uitnodiging afgeslagen om op 30 augustus met een „werel delftal" in New York tegen de^ Cosmos te spelen. De Franse*" ster spaart zich liever voor Frankrijk-Zweden, een wed strijd die drie dagen later wordt gespeeld in de kwalifica tieronden van het toernooi om het Europees kampioenschap. Zevende partij na 41 zetten afgebroken BAGUIO STAD - Ex plosief. Zo mag de ze vende partij voor de tweekamp om de we reldtitel schaken tussen Anatoli Karpov en Vic tor Kortsjnoj gerust 1 worden betiteld. De kans is groot dat de ke ten van remises in Ba- guio Stad eindelijk zal worden doorbroken. Het duel werd na 41 zetten afgebroken in een voor Victor Kortsjnoj onheil spellende stelling. De uitdager liet het zo ver ko men door enkele minder ge slaagde zetten in de tijdnoodfa se. Toch zijn zijn kansen nog niet geheel verkeken. Karpov kan bogen op het bezit van een loper en een paard tegen een toren en heeft bovendien twee ver opgerukte verbonden pion nen op de derde lijn gepos teerd. Daar tegenover staat een tochtige koningsstelling. Met zijn laatste zetten gaf Kortsjnoj aan een aanval op de zwarte koning door te willen zetten, liever dan af te wachten hoe de opmars van de zwarte pion nen verder zou verlopen. De uitdager offerde zelfs een paard om met de dame een h-pion met schaak te kunnen slaan. Eerder in de partij had Karpov welwillend toegestaan dat Kortsjnoj de kwaliteit ver overde. De wereldkampioen wist wat hij deed. want hij kreeg een bijzonder sterk cen trum. Er ontstonden gisteren weer problemen rond de aanwezig heid van de Sovjetrussische pa rapsycholoog dr. Vladimir Zoe le ar. Afgelopen vrijdag klaagde Kortsjnoj dat Zoekar, officieel lid van de Sovjetrussische dele gatie in Baguio Stad, hem van af de eerste rij met para-psy-' chologische krachten probeer de te hypnotiseren. Gisteren zat Zoekar op de tweede rij. Een jongeman uit het kamp van Kortsjnoj ging naast hem zitten. Hij staarde naar Zoekar en probeerde met hem in contact te komen met fluisterend gesproken woor den. Zoekar negeerde de man, een vriend van de dochter van Petra Leeuwerik, hoofd van Kortsjnoj's delegatie. Vlak voor de partij ontdekte" Kortsjnoj Zoekar. De uitdager maakte wilde gebaren en wees. naar de parapsycholoog. Ver volgens wendde hij zich tot hoofdscheidsrechter Lothar Schmid. Tijdens de partij ver liet Kortsjnoj telkens zijn plaats op het podium nadat hij had gezet. Hij verscheen pas weer als Karpov zijn antwoor den bedacht had. Vertegen woordigers van de wereld schaak bond (FIDE) besloten dat de eerste drie rijen in de zaal, waar de partijen voor de tweekamp om de wereldtitel tussen Karpov en Kortsjnoj worden gespeeld, niet meer be schikbaar zijn voor het pu bliek. Victor Kortsjnoj werd in de zevende partij door Anatoli Karpov (staand) geconfron teerd met een voor hem onheilspellende stelling. Het verloop van de partij was g7-g6; 14. Lf5-h3, a7-a6; 15. Pf3-g5, als volgt: Wit: Victor Kortsjnoj; Zwart: Ana toli Karpov. 1. d2-d4, Pg8-f6; 2. c2-c4, e7-e6;3. Pbl-c3, Lf8-b4; 4. e2-e3, 0-0, 5. Lfl- d3, c7-c5; 6. d4-d5, b7-b5; 7. d5xe6, f7xe6; 8. c4xb5, Lc8-b7; 9. Pgl-f3, d7-d5; 10. 0-0,Pb8-d7; 11. Pc3-e2, Dd8-e8; 12. Pe2-g3, e6-eS\ 13. Ld3-f5, a6xfc>5; 16. Pg5e6, c5-c4; 17. Lcl-d2, Lb4-c5; 18. Pe6-c7, De^e7; 19. Pc7- xa8, Tf8xa8; 20. a2-a3, Pd7-b6; 21. Ddl-c2, Lb7-c8, 22. Lh3xc8, Ta8xc8; 23. Ld2-a5, Pb6-d7; 24. Dc2-d2, Lc5- d6; 25. La5-b4, Pd7-c5; 26. Lb4xc5, Ld6xc5; 27. Kgl-hl, De7-d6; 28. Tal- dl, Kg8-h8; 29. Dd2-c2, Dd6-e6; 30. Pg3-e2, De6-c6; 31. h2-h3, Tc8-e8; 32. b2-b4, Lc5-b6; 33. Dc2-b2-Kh8-g8; 34. Tfl-el, Kg8-f7; 35. Db2-c2, d5-d4; 36. Pe2-g3, Te8-d8; 37. e3xd4, e5xd4; 38. Dc2-d2, d4-d3; 39. Dd2-h6. c4-c3; 40. Pg3-e4, Pf6xe4; 41. Dh6xh7 schaak, Kf7-f8. afgebroken. Kortsj noj gaf zijn 42e zet onder couvert af. De afgebroken stelling is; Alan Simonsen komt te laat om een Argentijnse aanval te onderscheppen. KARLSRUHE De al gereserveerde plaats in de prijzenkast van Borussia Mönchengladbach blijft leeg. De wereldbeker voor clubs, na de 2-2 in het eerste treffen in maart van dit jaar in Buenos Aires voorbestemd naar de Bökelberg te verhuizen, kwam verrassend in het bezit van Boca Juniors uit Argentinië. In de tweede wed strijd te Karlsruhe waren de Westduitsers gister avond zelfs kansloos: 0-3. Voor 40.000 toeschouwers was de wedstrijd al na de eerste helft beslist. Er waren nauwelijks, twee minuten gespeeld toen Salinas kon scoren nadat de gehele verdediging van Borussia voor vermeend buitenspel bleef staan. Het elftal van Udo Lattek kreeg nog meer tegenslagen te verwerken. Mastrangelo en Salinas maakten er kort na elkaar (in de 37e en 39e minuut) 0-3 van, hetgeen de knock-out voor Borussia Mön chengladbach betekende. „We zijn hier naar toe gekomen om te winnen", verklaarde coach Juan Lorenzo van Boca al voordat het eerste fluitsignaal van de Uru- guyaan Serulos had geklonken. „Niemand van onze spelers was er bij toen ons land wereld kampioen werd, onze aanhangers verlangen nu gewoon van ons dat wij de wereldbeker voor clubs mee naar huis nemen". Het karwei bleek eenvoudiger dan de Argentij nen zich hadden voorgesteld. Bij Borussia ble ken nog geen waardige opvolgers voor Bonhof, Wimmer, Heynckes en Wïttkamp voorhanden. Nieuwelingen als Ringels, Bruns, Lausen en Gores kwamen duidelijk routine te kort. De Deen Allan Simonsen kon het in de aanval alleen ook niet opknappen en Berti Vogts kwam handen en voeten te kort om de verdediging goed te organiseren. De beste spelers bij Borus sia waren eigenlijk nog Carsten Nielsen op het middenveld en Winfried Schafer, die na de pauze voor Wohlers in het veld kwam. In de tweede helft drong Boca Juniors, met als uitblinkers Felman en Salinas, niet zo sterk meer aan. Borussia, dat wegens een verbouwing van het eigen stadion en een bijeenkomst van Jehova's getuigen in het Rheinstadion van Dus- seldorp naar Karlsruhe moest uitwijken, kon de schade verder beperken. ROTTERDAM De Argen tijnse club River Plate speelt op vrijdag 11 augustus de ope ningswedstrijd van het inter nationale voetbaltoernooi in Rotterdam tegen Everton uit Engeland. De club uit Buenos Aires telt vijf spelers die deel uitmaakten van de Argentijn se selectie voor het toernooi om het wereldkampioenschap: doelman Fillol, Luque, Passa rei la, Ortiz en Alonso. De wedstrijd begint 's avonds om zeven uur in het stadion van Feyenoord, dat twee urn- later aantreedt tegen Benfica (Portugal). Scheidsrechters bij deze wedstrijden zijn respectie velijk Beek en Keizer. Zondag 13 augustus worden de wedstrijd om de derde plaats (18.00 uur) en de finale (20.00 uur) gespeeld. Corver fluit de finale, Geurds leidt de strijd om de derde plaats. "River Plate zal aan drie spelers die zijn uitgenodigd om in het wereldelftal te spelen tegen de New York ccosmos op 30 au gustus geen toestemming geven om te spelen. Het gaat om Fil lol, Passarella en Luque. River Plate speelt namelijk zelf op 31 augustus een wedstrijd tegen het Engelse Sheffield United wegens de transfer van Alejan dro Sabella naar deze vereni ging. De Argentijnen hadden zich contractueel verbonder met al hun internationals uit tf komen in deze ontmoeting. Damsma naar Excelsior (van onze sportcorrespondent) Breda NAC en Excelsior hebben gisteravond overeen stemming bereikt over de transfer van de 22-jarige ver dediger Arie Damsma naar de Rotterdamse eers te-divisie- club. Damsma, die zelf al eerder tot een akkoord met Excelsior was gekomen, tekende gisteren een eenjarig contract bij zijn nieu we werkgever. Spitsspeler Was- lander verlengde zijn contract bij Excelsior met eveneens een jaar. DEN HAAG - De Nederland se scheidsrechters Jan Pauwels en Gerard Pieters zijn uitgeno digd om wedstrijden te leiden bij de strijd om het wereld kampioenschap honkbal, die op 25 augustus in Italië begint. DUSSELDORP Feyenoord heeft gisteravond een vriendschappelijke ontmoeting tegen de Westduitse bekerfinalist Fortuna Düsseldorf met 1—0 verloren. Het veld was door de aan houdende regen erg drassig geworden, hetgeen hoge eisen aan de conditie van de spelers stelde. Feyenoord bepaalde zich practisch gedu rende de gehele wedstrijd tot strak verdedigen. Slechts eenmaal kreeg de Rotterdamse ploeg een scoringskans, maar Mansveld faalde in de 79e minuut Drie minuten daarvoor had Szyma- nek wel een scoringskans benut en Treytel kansloos gelaten: 1—0. Het was de elfde zege in successie van de Westduitsers in hun oefen campagne, die door 4500 toeschouwers werd bijgewoond. Bochum heeft na een sterke eerste helft tegen Ajax gelijk gespeeld: 2—2. Bij rust was de stand nog 2—1 voor de Duitsers. De 17.000 toeschou wers, die ondanks zware regenval naar het Ruhrstadion waren getrokken zagen in de eerste helft een sterk aanvallend Bochum, dat echter na rust terugviel. Abel maakte de openingstref fer maar Tahamata zorgde in de 26e minuut voor de gelijkmaker. Twee minuten voor rust scoorde Lam eek 21. In de tweede helft was Ajax, dat door moeilijkheden bij de grens veer tig minuten te laat arriveerde, de betere ploeg. De debutant Clarke zorgde voor de gelijkmaker. Wilhelmina'08, amateur hoofdklasse afdeling c, speelde geluk tegen de „debutant" in de eredivi sie, MW uit Maastricht: 00. Er waren 1500 toeschouwers. In Antwerpen heeft landskampioen PSV met 3—1 gewonnen van de Belgische eerste-divisie club Waterschei. Voor PSV scoorden Willy van der Kuylen (2), en René van de Kerkhof. Voor Waterschei schoot van Holst raak. Er waren 7000 toeschouwers. AMERSFOORT Olaf van de Wildenberg is gisteren in de eerste ronde van het Masters tennistoernooi in Amersfoort uitgeschakeld. Hij was kan sloos tegen de Austrliër War ren Girle: 3—6 0—6. Voor de kwartfinales van het slottoer- nooi in het satellitecircuit plaatsten zich voorts de Fin Leo Pal in, de Amerikaan Ju- nie Chatman en en de Belg Thierry Stevaux. Paul van Min mag niet uitko men in de dubbelpartijen. Maandag maakten de andere spelers bezwaar tegen het op treden van Van Min aangezien hij te weinig toernooien had gespeeld. Na overleg met het kantoor van de Associatie van prof tennissers (ATP) in Parijs kregen de spelers gelijk. De partner van Van Min, de West duitser Peter Holl, is nu gekop peld aan de Amerikaan Ben Bishop. De voornaamste uitslagen van gis- Paul van Min, geweigerd in het dubbelspel

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11