Geen levenslange uitkering omdat beroep niet meer bestaat Hotel Ibis breekt record lamlendigheid Voormalig verzet eist actievere opsporing oorlogsmisdadigers Ober! Hier is't. Hoe was denaam alweer? MINISTER ALBEDA OVER VERPLICHTE OMSCHOLING: BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 1 AUGUSTUS 1978 PAGINA 9 CV an onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Minister Albeda van So ciale Zaken heeft onlangs heel wat losge woeld toen hij aankondigde, dat trekkers van een werkloosheidsuitkering eventueel verplicht zullen worden zich te laten om scholen. Dit is zijn opvatting: „We kunnen ons niet veroorloven om tegen mensen met een beroep, waar nou eenmaal geen vraag meer naar is, te zeggen: U krijgt een uitkering voor de rest van uw leven want uw beroep bestaat niet meer. In een moderne, zich snel veranderende econo mie moet iedereen ervan uitgaan, dat op een bepaald moment zijn specifieke scho ling helaas een stuk van zijn waarde verliest en dat je dan bereid moet zijn tot omscholing." Het is de minister, net als zoveel anderen, een doorn in het oog, dat we enerzijds ruim 200.000 werklozen hebben officieel althans terwijl anderzijds een kleine 60.000 banen open staan omdat men er geen mensen voor kan vinden. Dan moet er toch iets fout zitten. Dat is natuurlijk altijd een scheve toestand, maar die one venwichtigheid tussen vraag en aanbod schrijnt vooral in een tijd, waarin we elk dubbeltje van de sociale uitkeringen moe ten gaan omkeren omdat de kosten van de sociale voorzieningen hevig uit de hand lopen en niet meer zijn op te brengen door de werkenden. Minister Albeda: „Je kunt in principe op twéé manieren besparen op uitkeringen. De ene is een hele nare, dat is namelijk door uitkeringen te verlagen. De andere is veel aantrekkelijker: dat is te zorgen, dat er minder mensen in aanmerking komen voor een dergelijke uitkering." Een van de maatregelen daartoe zou kun nen zijn, wat de werkloosheidsuitkeringen betreft, dat de werklozen minder kritisch worden gemaakt wat betreft het aanvaar den van een nieuwe baan. Onder het wette lijk geregeld motto „Dit is voor mij geen passende arbeid" kan een werkloze heel wat aangeboden werk weigeren. Bijvoor beeld als de aard van het aangeboden werk verschilt met de laatste baan, als er minder voor wordt betaald, als er een te grote afstand voor moet worden afgelegd. En dus helemaal als het gaat om totaal ander werk. Maar komt er nu een heel nieuwe wet, die dit allemaal gaat aanpassen en die met name mensen met een „dode" baan weer naar school stuurt? Albeda: „De huidige werkloosheidswet geeft al de mogelijkheid tot verplichte om- en bijscholing. Maar die is een bijna dode letter geworden en zal tot nieuw leven worden gewekt." De bewindsman geeft ook toe, dat als je de mensen wilt dwingen tot een passende omscholing, er ook voldoende scholings mogelijkheden moeten zijn. Die mogelijk heden wil hij gaan uitbreiden. En dan wil hij ook, wat de korte termijn betreft, de bestaande opvattingen over pas sende arbeid wat beter tot uitdrukking laten komen en op langer zicht de passende-arbeid-bepalingen wat scherper gaan formuleren. Hij wil werklozen ook wat over de brug helpen. Wat de afstand tussen woonplaats en werkgemeente be treft, komt er waarschijnlijk de mogelijk heid tot het toekennen van een reiskosten vergoeding of een bijdrage in de verhuis kosten. Als iemand een baan accepteert, die hem tijdelijk een wat lager inkomen geeft dan hij gewend was, dan zal er een toeslag komen om de man te helpen te wennen aan een ander inkomen. „We ho pen aldus zo'n 20.000 mensen op een ar beidsplaats te kunnen brengen, waar op dit moment moeilijk vervulling voor te vinden is. Dat is een hele redelijke bespa ring." Tot het verminderen van het aantal uitke ringsgerechtigden behoort ook het „scho nen" van de trekkers van een wao-uitke ring, de voorziening voor arbeidsonge schikten. Albeda: „We hebben de indruk, dat de laatste jaren onder invloed van de werkloosheid er wat gebeurd is met de toepassing van de w.a.o. Als iemand geen baan kan krijgen, dan kun je zeggen: dat komt door de stand van de arbeidsmarkt. Maar als zo iemand ook een handicap heeft dan weet je nooit helemaal zeker of dat nou komt door de arbeidsmarkt, door de handicap of door een combinatie van de twee. En zodra je aanneemt, dat het met name aan de handicap ligt dan zeg je: hij is arbeidsongeschikt, valt onder de w.a.o. en is niet meer beschikbaar voor bemiddeling. Het zou wel eens kunnen zijn, dat het verstandiger is om iets terughou dender te zijn met de verklaring dat het aan de handicap ligt. Thans zit er een stuk verborgen werkloosheid in de w.a.o." Wat daartegen te doen? Albeda: „We over wegen de werkgevers te verplichten een bepaald aantal wao'ers in dienst te nemen. En dit als onderdeel van een anti-discrimi- natiebeleid. Je kunt je afvragen of je er niet voor moet zorgen, dat werkgevers niet tegen bepaalde zwakke groepen discrimi neren: jeugdigen, vrouwen, licht gehandi-' capten." De minister weet nog niet goed, hoe di n het vat moet worden gegoten. Je kuni namelijk wel, als een werkgever discrimineert, een dienstverband forceren maar zo'n verhouding is ook niet alles. Maar als er een soort klachtenbureau zou komen met de mogelijkheid van publikatie van gebleken discriminatie dan zal zo'n publikatie door werkgevers toch wel als een straf worden gezien. Dat kan dus preventief werken. Wat de minister dus wil is tegenover een scherper toegepaste ver plichting om (passend) werk te aanvaarden ook de situatie scheppen, dat passend werk beschikbaar is. En dan is er ook nog de mogelijkheid om arbeidsplaatsen te scheppen via vervroeg de uittreding (pensionering), deeltijd-ar beid, duobanen en zo meer. Daaraan wordt al wat gedaan, maar nog niet bijzonder veel. Er kan trouwens ook niet worden gezegd dat de overheid op al deze gebieden een lichtend voorbeeld geeft als groot- werkgeefster, met name ook als het gaat om het in dienst nemen van (licht) gehandi capten. Maar er schijnt een keer ten goede te komen. „De overheid is misschien wel wat overdreven precies bij het aannemen van mensen", erkent minister Albeda. „Maar er wordt nagegaan hoe dat kan worden versoepeld. De tijd, dat de over heid er bijvoorbeeld van uitging, dat part time-arbeid bij haar onmogelijk was, is voorbij." Jo Smits Vervoersfederatie NW/NKV: Ir. Tops geen eerste man NS UTRECHT (ANP) Ir. J. W. Tops heeft zich teruggetrok ken als kandidaat voor het president-directeurschap bij de Nederlandse Spoorwegen. Aldus de vervoersfederatie NW/NKV, die eerder de kan didatuur van ir. Tops - direc teur-generaal bij rijkswater staat - meldde. De federatie tekende daar toen bezwaar tegen aan omdat zij vreesde, dat minister Tuynman van verkeer en waterstaat via Tops meer invloed wilde gaan uitoefenen op het beleid bij NS. Volgens „onderweg", het blad van de vervoersfederatie, blijft het overigens mogelijk dat als nog een topman van verkeer en waterstaat wordt benoemd als opvolger van NS-president mr. M. G. de Bruin, die eind 1978 voorzitter wordt van de inter nationale spoorwegorganisatie UIC. Er zijn sterke aanwijzin gen, aldus het blad, dat de huidige 'secretaris-generaal op het ministerie, ir. P. C. de Man, de post van De Bruin ambieert. Het weer ondergaat morgen weinig ver-andering. Het zal dan wisselend bewolkt zijn met enkele buien en middagtempe- raturen van 18 tot 24 graden. Boven de ingang van Het Ka naal ligt een depressie die ge vuld is met onstabiele lucht. Op de zuidflank van deze der pressie stroomt met winden uit zuid tot zuidwest koelere lucht via Frankrijk naar onze omge ving. Dit lagedrukgebied zal langzaam naar West-Frankrijk trekken en daarbij geleidelijk minder diep worden. Het front, dat de voorste be grenzing vormt van de koelere lucht passeerde gistermiddag en -avond ons land. In de lucht voor het front bereikten de middagtemperaturen nog waarden tussen de 28 en 31 graden. Plaatselijk veroorzaakt het front nog regen- of onweers buien. Maar grote hoeveelhe den regen werden niet gemeld. Weerbericht van vanmorgen 7 uur Zünch regen 25 5 Casablanca mist 23 Istanboel onbew. Las Palmas zw.bew. 28 0 New Yoric geh.bew. Tel-Aviv l.bew 29 0 Vooruitzichten voor donder dag: vooral aanvankelijk nog een regen- of onweersbui. Koe ler. Weersvooruitzichten in cij fers voor donderdag: Aantal uren zon 3 tot 11. Min. temp. omstreeks 15 gra den. Max. temp. omstreeks 22 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. ZOMER Het Amsterdamse Leidseplein zag er gisteren weer uit als op een goede warme zomeravond. Tot 's avonds laat, toen de lichtjes al weer brandden, was het overvol met toeristen en Amsterdammers die buiten, onder het genot van een drankje, enige verkoeling zochten. WASSENAAR Het Centraal Orgaan van het Voormalig Verzet gaat stappen onderne men om Minister De Ruiter (justitie) ertoe te bewegen tot een actief beleid te komen ten aanzien van de opsporing van oorlogmisdadigers. Het Cen traal Orgaan denkt daarbij zo wel aan oorlogmisdadigers die zich op dit moment nog vrij in de Nederlandse samenle- Treinverkeer gestremd Koningshaven- brug door warmte bevangen ROTTERDAM (ANP) De Koningshavenbrug, die on langs na een aanvaring niet meer dicht kon en daardoor geruime tijd voor een ont wrichte treindienst zorgde, heeft het gisteren weer moei lijk gehad. De rond half vijf gistermiddag geopende brug kon niet meer dicht, als gevolg van uitzetting door de grote hitte. Een en ander leverde bijna twee uren vertraging op in het treinverkeer noord-zuid. ving bewegen als aan hen die in Duitsland zijn ondergedo ken. Wat betreft de laatste categorie eisen de voormalige verzetslie den dat Nederland er periodiek en met kracht bij de Westduit- se autoriteiten op aandringt om de bij onzer Oosterburen ver blijvende misdadigers aan te houden en aan Nederland uit te leveren. In eigen land zou den de signalementen van de vanwege hun oorlogsverleden gezochte personen bijvoorbeeld bij de douane-functionarissen aan de grensposten moeten worden verspreid. Op 23 au gustus zal het Centraal Or gaan,dat voorkomt uit het Cen trum Voormalig Verzet en Slachtoffers uit de Oorlog, met minister De Ruiter een onder houd hebben over «een en an der. Volgens voorzitter Teengs Gerritsen van het Centraal Or gaan moet het appèl op de minister niet gezien worden als een nieuw initiatief. „Zolang als onze organisatie regelmatig contact onderhoudt met de re gering, en dat is sinds het kabi net Biesheuvel,dringen we al aan op een actiever opspo ringsbeleid. Wij hebben steeds gezegd de volstrekt passieve houding die het ministerie tot nu toe inneemt voor ons niet acceptabel is. Onder de huidige omstandigheden lijkt de kans dat justitie ertoe kan worden gebracht haar passieve hou ding te laten varen, aanzienlijk toegenomen. De recente opspo ring van drietal oorlogsmisda digers door enkele jounalistèn heeft het probleem opnieuw in de publieke belangstelling ge bracht. Daarvan willen we ge bruik maken. We hebben de indruk dat ook in de Tweede Kamer het bewustzijn groeien de is dat het laten lopen van deze oorlogsmisdadigers tegen over al diegenen die onder hen geleden hebben onrechtvaardig is",aldus de heer Teengs Ger ritsen,die voorts benadrukt dat aanhouding inmiddels een erg urgente zaak is geworden. Op de eerste plaats laat West- Duitsland de termijn waarop misdaden uit de oorlog kunnen worden berecht volgend jaar verjaren. En op de tweede plaats blijven er door overlij den steeds minder verzetsmen sen over die met informatie opsporings en berechting mo gelijk maken. Vermaard Badhotel Domburg (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL In hotel Ibis bij Schiphol worden deze dagen op grote schaal de nationale records verveling en lamlen digheid gebroken. Het dient als tijdelijke vergaarbak van tegen de 200 vakantie gangers uit alle hoeken des lands die door de stiptheidsactie van de Franse luchtverkeersleiders gedwongen zijn ver van bun lokkende bestemming te blijven rondhangen. Ze proberen er het beste van te maken met de uit bun bagage gewurmde badmintonrackets en strand ballen, maar van harte gaat bet nauwe lijks. Ze verkeren in de padstelling dat ze niet weg kunnen, maar evenmin naar ftnk. De telefoons achter de balie met geteis terde employees gloeien van de tegen strijdige berichten, die de luchtvaart maatschappijen en toeroperators naar bun gestrande klanten toekaatsen: over een uur gaat er een vliegtuig, over vijf uur, morgen, voorlopig helemaal niet; wij betalen het hotel, u moet zelf het hotel betalen, wij vergoeden de bedorven va kantiedagen, wij vergoeden ze niet. Metaalbewerker W. van Beers uit Alk maar, zondagochtend om 5 uur van huis vertrokken: „We hebben een kaartje ge kregen met vijf telefoonnummers waar we kunnen informeren, maar ze sturen je met hun dooddoeners van het kastje naar de muur. Nu en dan als we weer valse hoop hebben gekregen, breekt er paniek uit De mensen huilen net nog niet, maar ze gaan schreeuwen en schel den. Lekker naar huis? Je weet nooit hoe laat zo'n vliegtuig toch nog vertrekt en wachten doen ze niet op je. Als je te laat komt, ben je alles kwijt. Kenmerkend voor het heersende leed is de vijfkoppige familie Mos uit Uitgeest, bestemming Majorca. Hun huis, hemels breed toch niet ver van Schiphol, blijkt in de praktijk onbereikbaar. Vader Mos: ,,'s Morgens vroeg is er geen busverbin ding, dus dan zit je ernaast. Een taxi kost tachtig gulden en dat kan ik niet betalen, bovendien zouden we er twee nodig heb ben. Onze kennissen kunnen ons wel zaterdag en zondag rijden, maar niet door de week, want dan moeten ze wer ken. Er komt nog bij dat we de huissleu tel hebben afgegeven aan de buren en die zijn er ook een paar dagen tussenuit. We kunnen ons huis niet in, al zouden we willen. We zijn vrijwillig verplicht hier te blijven. Het wachten duurt voor velen al drie dagen en vader Mos begint zich zorgen te maken over de financiële consequen ties. Terwijl moeder Mos sust: „Rustig nou, als we eenmaal op Majorca zijn, is de ellende vergeten," rekent hij voor: „Een nacht slapen met mijn gezin kost hier f 230,-. De KLM betaalt de eerste nacht, maar wat ze daarna doen, is onze ker. Voor de consumpties draaien we zelf op; dat vind ik ook logisch, maar een pilsje kost 2 gulden en dan smaakt het niet lekker meer. IJsjes voor de kinderen kun je niet krijgen, dus je vervalt al gauw in dure glaasjes fris. Over de genoten behandeling door hotel en reisorganisaties is men totdusverre redelijk te spreken. Maar de klacht „Wat moeten we aan met onze kleintjes" is algemeen. Ze hangen lusteloos tegen de startklare koffers of spelen op de grond met een haastig in de hotelwinkel gekoch te autootjes. Een turfhoge enkeling waagt zich onder de fontein voor het hotel, maar wordt bars teruggehaald. Algehele verontwaardiging heerst ook over de be richtgevingen aangaande de vertragingen via radio en televisie. „Die hebben het alsmaar over een paar uur. Zo wekken ze bij de familie de indruk dat we al lang achter de rumcola zitten, terwijl we in dagen nog geen vliegtuig hebben gezien. Het is gewoon valse voorlichting wat ze doen." Voor de rest probeert men de moed erin te houden. Van Beers: „We zoeken troost bij elkaar. We gaan nu en dan aan eikaars borst uitjammeren. Dan zeggen we: Als we maar vertrokken zijn wanneer het hier gaat regenen. onder slopershamer DOMBURG (ANP) Een van Nederlands oudste en als zeer deftig bekend staande hotels, namelijk het Badhotel in Dom burg, zal op 3 september zijn deuren definitief sluiten. Het ziet er zelfs naar uit dat het 122 jaar oude hotel dat in binnen- en buitenland grote bekendheid genoot, nog dit jaar onder de slopershamer zal vallen. Volgens president-commissaris D. F. P. Hoegen van het Badhotel is het de bedoeling dat op dezelfde plaats een nieuw hotel met honderd kamers en ongeveer honderd appartementen zullen verrijzen. Volgens hem voldoet het hotel al jaren niet meer aan de eisen die men aan een eersteklas hotel stelt. Zo beschikt slechts de helft van het aantal kamers over een eigen bad en toilet. Nu, in het hoogseizoen is het hotel niet eens volledig bezet. Toch draait het (met in het hoogseizoen veertig man personeel voor 140 .gasten) nog steeds rendabel, maar het wordt wel steeds minder, aldus de heer Hoegen. In ons land geen pelzen jonge zadelrobben DEN HAAG (ANP) De han del in pelzen van jonge zadel robben is in ons land al tien jaar geleden gestaakt. Dit heeft staatssecretaris Wallis dp Vrip<; (CRM) eistpren geant woord op vragen van de PPR- fractievoorzitster in de Tweede Kamer mevrouw R. Beckers, die had gevraagd de invoer van dit soort pelzen zo spoedig mo gelijk stop te zetten. Overigens blijft Nederland, zowel binnen de Europese Gemeenschap als binnen de Raad van Europa voortdurend proberen ook an dere landen ervan te overtui gen geen pelzen vein jonge za delrobben meer te verwerken. ALLEEN VAN VERZEKERINGSMAATSCHAPPIJEN Vergoeding voor in Spanje gestrande toeristen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Drie verzeke ringsmaatschappijen, bij wie 95 procent van alle afgesloten reisverzekeringen in handen zijn (de Europeesche, Elvia en Schlencker) zullen Nederland se vakantiegangers die als ge volg van de acties van de Franse verkeersleiders in Spanje extra kosten voor overnachtingen hebben ge maakt, financieel tegemoet komen. Zij krijgen een vergoeding van vijftig gulden per dag per persoon voor hotelkosten en maaltijden. Zij moeten zich daarvoor recht streeks tot de verzekeringsmaatschappij wenden en niet tot hun reisorganisatie. De verzekeringsmaatschappijen zijn op grond van de polis niet tot dit soort vergoedingen verplicht, maar doen dit zuiver om het publiek terwüle te zijn. De verzekeraars vergoeden geen kosten die door de vakantiegangers in Nederland zijn gemaakt als gevolg van vertragingen bij hun vertrek. De geldigheidsduur van de reisverzekering wordt automatisch verlengd tot de datum van terugkeer in Nederland. Duizenden toeristen in Europa strandden op het vliegveld door de actie van de Franse verkeersleiders, zoals deze jonge moeder die probeert op een luchtbed een hazeslaapje te doen, terwijl haar baby in een campingbedje hetzelfde doet. Van de luchtvaartmaatschappijen behoeven gedupeerde vakan tiegangers geen vergoedingen te verwachten. Zij beroepen zich op overmacht. De reisorganisatoren achten zich „in principe" evenmin aansprakelijk. Annuleringen van mensen die van Schiphol niet op de afgespro ken datum en tijd konden vertrekken zuilen niet worden geaccep teerd. Reisorganisatie Holland International heeft vakantiegangers die bij haar hebben geboekt inmiddels bericht dat zij, wanneer hun vertrek is uitgesteld, een schriftelijke claim kunnen indienen. Deze zullen van geval tot geval worden bezien. PvdA-vragen over polio Den Haag (ANP) Het PvdA-kamerlid Schaap man wil op de kortst mogelijke termijn duide lijkheid over de bescher ming van de bevoling tegen polio, nu het aan tal poliogevallen tot bij na honderd is opgelo pen. In schriftelijke vragen aan staatssecretaris VederSmit van Volksgezondheid bepleitte zij maandag zo spoedig moge lijke openbaarmaking van een advies dat de Gezondheidsraad vrijwel gereed zou hebben over de polio-bestrijding. Openbaarmaking is naar haar mening zeer dringend gewenst om de ongerustheid onder de bevolking weg te nemen. ADVERTENTIE Heerlijk, helder Heineken. Nederlander in België verongelukt BRUSSEL (ANP) De 26-jari- ge Comelis Diermans uit Maassluis heeft het afgelopen weekeinde de dood gevonden toen de auto die hij bestuurde in het Belgische Ekeren tegen een vangrail reed. Drie andere inzittenden van de auto liepen ernstige verwondin gen op. Twee van hen, H. De- lescluze en J. van Noort, moes ten worden opgenomen op de intensive-care-afdeling van het Stuivenbergziekenhuis in Ant werpen. De derde zwaargewon de, Harry de Kat, werd opgeno men in het Antwerpse Middel- heimziekenhuis. Ook zij komen ait Maassluis. Het ongeluk ge beurde toen het op de Belgi sche wegen zo druk was als zelden tevoren. Duizenden wil den, profiterend van het mooie weijr, naar de kust. I ADVERTENTIE Heerlijk, helderHeineken. .°°k Heerlijk, helderHeineken.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9