WN HUS UT ZOMER-AANBIEDINCEN! Sieradenontwerper in alle opzichten een ,,hardvak Burenruzie eindigt in schietpartij van der meer Ja! Ze zijn ar oog eventjes: VanderMeert Abnormale vraag naar diamanten NATIONAAL RECORD SYLVIA BARLAG Dit- is maar één voorbeeld! PRIJSGARANTIE: BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 1 AUGUSTUS 1978 PAGINA 8 metalen uit te laten komen", Hij sleepte menige prijs in de wacht ondermeer de Gold- medall München) en houdt een pleidooi voor soberheid. „Je moet een diamant m de groe pering van het metaal brengen in een van binnen uit gegroei de vorm". Zelf draagt hij een stalen armband van ingewik kelde constructie, maar bij zijn ontwerpen valt op een gedurfde witgouden here narmband in vloeiende vorm, waar uit de twee uiteinden die als een golf omhoog stuwen een diamant opschittert. Ver wijfd? „Je moet weten waar en waarmee je zoiets draagt als man". Menno Meijer ziet het sieraad als een sterk per soonlijkheid gebonden bezit. Objecten „Tegenwoordig hebben siera- denmakers het steeds over „objecten". Dat is een verkeer de ontwikkeling. Daarbij ont trekken ze zich aan de draag baarheid. Een sieraad is gede valueerd tot een object, het hoeft niet meer functioneel en niet meer persoonlijk te zijn. Een object is noch het een noch het ander. Je hebt twee soorten sieraden: het ene gaat met de persoon weg, het ande re onderstreept de persoon". Vrouwelijk ontwerpster Gin- nie de Vroomen werd in 1967 in Londen geboren. Zij stu deerde „mode" en daarna „sie raad ontwerpen" aan de „Cen tral School of Art and Des ign". Hier leerde zij haar Ne derlandse echtgenoot en goudsmid Leo de Vroomen kennen met wie ze in 1970 trouwde en een studio/atelier begon waar nu een aantal am bachtslieden werkt. Leo en Ginnie verkopen hun ontwer pen in Japan, Canada en de Verenigde Staten en natuur lijk in heel Europa. In 1974 wonnen ze een van de Dia monds International Awards. Het geheim van hun succes? „Perfecte samenwerking van creatief ontwerp" en.... vak manschap. Ook Paul Simons (33) geboren in Paramaribo viel de eer te beurt eens een Diamonds International Award te winnen en wel als eerste Nederlander. Het zit er bij Paul (wees op zes-jarige leeftijd) al jong in. Hij' heeft Tiny Francis nogal wat gezworven. Na de lagere school in Brazilië vol tooit hij zijn opleiding in Bel gië. Als jongen van 17 wordt hij leerling-goudsmid bij een atelier in Brussel en volgt avondcursussen in juweelont- werpen aan het „Institut des Arts et Metiers", studeerde in zijn vrije tijd zijn hoofd er zowat af en werd staflid bij de fa. Moppes Zn., Amster dam. Nog was Paul niet uitge studeerd; hij ging edelsteen- kunde doen en werd benoemd tot „Fellow of the Gemmologi- cal Association of Great Brit- tain". In 1974 werd zijn werk bekroond met de Award. Een van de weinige personen in Nederland die zich zowel ont werper als fabrikant kan noe men is Rien Rozendaal, wie het edelsmeden in het bloed zit. Al in 1884 werden op grootvader Rozendaal's atelier in Hoorn diamanten sieraden gemaakt, zodat hij de derde generatie Rozendaal is, die lei ding geeft aan een gespeciali seerd bedrijf. Zijn opleiding kreeg hij aan de „Ecole des Arts Decoratifs" te Parijs. Niet als grootvader Rozendaal levert hij aan welgestelde boe rinnen alleen, maar bedient Europese hoven... Ideeën Als voorzitter van het Neder lands Diamantcomité loopt hij steeds met een hoofd vol ideeën op zoek naar nieuwe vormen. Art Deco vond in hem eertijds een goede promo tor. De juwelier/ontwerper loopt niet meer alleen rond in het nette pak (al zijn er wel velen, die daar nog aan hech ten) maar hij is geen hoge priester van het goud meer. Geen hoveling, die de schatka mer bewaakt met een bos rammelende sleutels in zijn hand, maar een zoeker naar en ontginner van braak lig gend terrein, dat hij naar ei gen inzicht wil bewerken om door zijn vakmanschap het harde metaal te dwingen naar zijn hand en te spelen met het gesteente uit het hart van de aarde. Hij is toch nog een beetje magiër.... Zij het soms in jeans en zonder bezwerende formules in zijn achterhoofd. Het is in alle opzichten een „hard" vak. Sieraden hebben iets magisch. De Egyptenaren bonden te vroeg geboren babies al veertig gewone parels, zeven kleine smarag den, zeven gouden parels en zeven linnen draden om de hals om ze in leven te houden. En „in de hof der liefde" pronkte de jonkvrouw in gewaden, waarvan de naden met parelen waren bedekt. Symbool van haar status. In de Keizerlijke schatkamer in Wenen liggen zijden handschoenen, geborduurd met paarlen en edelstenen de kroningsattributen van de keizers van het Heilige Roomse Rijk. Men mocht eens denken dat (hun handen) geen macht hadden.... In de 20e eeuw springen we niet meer zo overdadig om met sieraden. Maar de magie bleef. Speciale gebeurtenissen worden mede gevierd door bij voorbeeld het geven van de Solitair-ring, soms een kleine, diamant die net het hoofdje boven water steekt in een zee van platina. Maar ook de Al- liance-ring wil verbondenheid uitdrukken, het kleine beetje extra aan gevoelswaarde. De trouwring, onverbrekelijk rond en van door chemische stoffen onaantastbaar goud betekent „eeuwigheid" in de liefde voor elkaar. Verlo vingsringen hangen af van leeftijd, positie en lichaams bouw van de vrouw en de smaak van de man... Ze mo gen best kostbaar zijn, maar de symbolische waarde is toch het voornaamste! Eigen stijl Onder meer de zilverstad Schoonhoven levert heel wat jonge krachten af, die door noest en nijver arbeiden een plaats veroveren aan de ont- werpers)top, soms na jaren lang stageren in het buiten land bij grote juweliers, erva ring veroverend in beginnend eigen atelier, bij vader in het bedrijf om zoekend en tastend de weg te vinden naar eigen stijl. De Beers, grootste ruwe diamantleverancier ter wereld weet dit zeer goed. Ter stimu lering (en om de diamanthan del meer onder de aandacht te brengen) looft hij als 's we relds meest importante verko per van ruwe diamant een aantal internationaal uitge loofde onderscheidingen uit voor het beste ontwerp van een diamanten sieraad. Dit jaar voor de 25e maal. Ter gelegenheid hiervan werd een summier overzicht gege ven in het Amsterdamse Am- stelhotel, waar Nederlandse sieraden stylisten hun werk stukken toonden en erover vertelden. Caesar Feyen (47) ontwerpt al leen op bestelling. Na zijn middelbare schoolopleiding ging hij naar de Edelmetaalin dustrie Jan Hessing om alle facetten van het goudsmids vak te leren. Daarna be kwaamde hij zich in het zetten van edelstenen en richtte voor het juweliershuis Frans Brugsma in Groningen een atelier op. Caesar was de man die de ring maakte ter gele- geiaheid van de 200 verjaardag vem Uncle Sam en de broche voor Mevrouw Samkalden bij het afscheid van haar man als Amsterdam's burgervader. Zijn nieuwste ring heet „Lone some High" (eenzaam in de hoogte), een ring van zeker twee centimeter hoog in wit- goud met schitterende dia mant. Elegant De stijl van Feyen is elegant en experimenteel. Hij laat oor sieraden meeglijden met de vorm van de oorschelp en „kapselt" soms de oorlel in een jasje van briljant. UTRECHT (ANP) Met een schot in zijn bovenarm heeft de Utrechtse politie gisternacht de 37-jarige Utrechter A. R. buiten gevecht gesteld. De man had tevoren vanuit zijn woning aan de Bandoengstraat de politie belaagd met een luchtbuks met afgezaagde'loop. De politie was vlak na middernacht door een buurman van R. gealarmeerd die erover klaagde dat hij door R. en nog een andere man was mishandeld. Toen de politie bij R.'s woning aanklopte deed hij niet open. Later kwam hij wel naar buiten en dreigde hij de politie met z'n buks. Vervolgens ging hij weer naar binnen en schreeuwde hij vanuit z'n huis dat hij iedereen zou neerschie ten. De politie omsingelde vervolgens met een man of tien R.'s huis en probeerde, aanvankelijk vergeefs, (oneer meer vanaf het dak) R. te overmeesteren. R. bleef echter vanuit de ramen en de voordeur op de politie schieten zodat' men tenslotte de man in de elleboog schoot. Na behandeling in het ziekenhuis ging hij mee voor verhoor. Het was de politie maandagochtend nog niet duidelijk hoe de mishandeling van R.'s buurman precies in elkaar steekt. Een kennis van R., de 24-jarige Amersfoorter H. A. van de M., hield de politie aan toen hij (nog voor de schietpartij) R.'s huis verliet om in een taxi te stappen. Hij is aangehouden op verdenking van mishandeling van R.'s buurman, maar later werd hij vrijgelaten. Ongeveer een uur voor de schietpartij was er bij de politie ook al een telefoontje binnengekomen dat er mannen met vuurwapens door de Bandoengstraat zouden lopen. De politie nam toen een kijkje in de straaf maar dat leverde niets op. De oorzaak van de ruzie tussen het tweetal werd de politie, ook na verhoor, niet geheel duidelijk. Een woordvoerder van het Utrechtse korps spreekt over een vermoedelijk door de hitte „wat hoog opgelopen verschil van mening". Tegen R. is proces-verbaal opgemaakt, waarna hij op vrije voeten is gesteld. Het nieuwe record van Sylvia Bar- lag was als volgt opgebouwd: (100 m horden, kogelstoten, hoo^mi- gen, verspringen, 800 meter) 14,2( - 12.98 - 1.78 - 6.18 - 2.21,0: 4348 punten. üe gegevens van het oude record, dat zij op 28 mei '78 vestigde i Cwmbran (Wales) zijn: 14.47 - 12.75 - 1.79 - 6.07 - 2.22,0: 4281 punten. Sportwereld ROTTERDAM De 28-jarige Pedrag Drapic, spitsspeler van FC Vlaardingen, speelt het ko mend seizoen voor het Oosten rijkse Voest Linz, waarvoor ook Willv Kreuz uitkomt. WEST-BERLIJN Na Pana ma en Jamaica hebben ook de Nederlandse Antillen besloten niet deel te nemen aan de we reldkampioenschappen zwem men. ZEIST Op vier ijsbanen in Europa (Oslo, Örebrö, Alk maar en Inzeil) zal het komend seizoen worden gestreden om de internationale Speed Ska ting Trophy. De geldprijzen zijn beschikbaar gesteld door een kaasfirma, die tevens de KNSB sponsort. AMSTERDAM België kan alsnog meedoen aan het we reldkampioenschap honkbal in Italië. Reden daarvoor is het zonder opgaaf van reden af schrijven van Porto Rico en Columbia. België had als derde Europees land recht op deelne ming, maar door de sterke Zuidamerikaan se invloed in de internationale organisatie wer den de reglementen met voeten getreden en België (aanvanke lijk) uitgesloten. maanden van 1978 zelfs op een niveau beland dat ongezond en abnormaal mag worden ge noemd. De speculatie veron derstelt een toenemend ge bruik van diamant op de se cundaire markt ook als duur zame belegging. De vooruit zichten ook op de verkoop van industrie-diamant blijven voor 1978 uiterst gunstig. In ver band met een en ander schreef Tiny Francis voor „Van Huis Uit" bijgaand arti kel. TSLTVI I Nü is't cr nog tijd voor! Nu zijn ze er nog héél eventjes: die fijne zomer-Aanbiedingen bij vanderMeer! Allerlei modieuze zitgroepen (en nog véél meer!) voor prijzen die je straks niet meervlndt! Neem nou deze verrukkelijkkomfortabele leefhoek in rondom- verleidelijkzachtvelours. Losse zitenrugkussensom lekker diep in weg te zakken, vaste hoofdsteun, mooie.glooiende'armleggers.lnbeige.donkerblond. nègre. grijsblauw, parelgrijs en héél zacht blauw. En: nü nog voor'n hoe-bestaat-'t-prijsje! Kom daarom nu. wacht niet te lang. u kunt nu nog héél eventjes profiteren van al die fijne zomer- Aanbiedingen bij VanderMeer! VanderMeer meaty dese modieuze IceFhoeRsèlF. Daarom kon de prijs zo laag zijn! Royale leefkoekmeF Remfertabeie hoge rug in super-zacht velours, nu als Zomer-' Aanbieding: I 1795,- •VwiderMeert, I Mocht u binnen 14 dagen na aankoop van een vanderMeer-meubel ergens anders hetzelfde meubel (onder dezelfde voorwaarden betreffende levering en service) vooreen lagere prijs kunnen kopen.dan geeft vanderMeer u het prijsverschil terug. a U wilt't dnders? Deze fijne leefhoek Is óók leverbaar in allerlei andere opstellingen! Als tweezitter. Als driezitter. Als losse elementen, met of zonder arm. En óók de bekleding kan anders.'n Paar voorbeelden: tweed, rib of rondom-echt-leer! Fijne meubelen! Scherpe prijzen! Paul Simons. Het jaar 1977 was voor De Beers, de grootste diamant handelaar ter wereld, een re cordjaar. De Central Selling Organisation boekte een ver-, koopcijfer van 2.073 miljoen dollar, een stijging van 33% in vergelijking met 1976. In sep tember stegen de prijzen met 5.75%, gevolgd door verdere stijgingen met 15% in maart en 17% in september 1977. Toch bleef de markt het hele jaar sterk. In de loop van 1976 spitste de vraag zich toe op kleinere stenen en op de min dere kwaliteit van grote ste nen, maar tegen het einde van het jaar bleek de vraag naar grotere stenen licht toe te ne men. Eind 1977 bereikte de vraag naar alle kwaliteiten on geziene hoogte, ondanks de prijsstijgingen en een doorver koop naar de slijpcentra die hoger lag dan ooit tevoren. Waarschijnlijk heeft de gel dontwaarding en de behoefte aan waardevaste belegging hiermee te maken. De sterke en aanhoudende vraag naar diamanten juwelen bij de de tailhandel is in de eerste Rien Rozendaal en een van zijn ontwerpen (onder). SP AL A Sylvia Bar lag heeft tijdens de vierlandenwedstrijd Polen-Frankrijk-Zwitserland- Nederland (vijfkamp/tien kamp) in de Poolse plaats Spa- la een nieuw Nederlands Re cord op de vijfkamp dames gevestigd met 4348 punten. Het oude record stond sinds 28 mei van dit jaar op haar naam, toen zij in Cwmbran (Wales) 4281 punten behaalde. Met dit nieuwe record eindigde de ADA-atlete op de eerste plaats in het individuele klasse ment bij de dames, voor de Poolse Danuta Cala (4284) en de Franse Gloria Garrido (4184). Doordat Els Stolk met 4182 punten vierde werd, ging de eerste plaats in het landen- klassement bij de damesvijf- kamp naar Nederland. Bij de tienkamp heren slaagde geen Nederlander erin, bij de eerste vijf te eindigen. De Ne derlandse ploeg kwam dan ook op de vierde plaats terecht. Po len werd eerste, mede door de overwinning van Ryszard Ka- Sylvia Barlag tus (7G89 punten) in het indivi duele klassement. zelden voorkomt) zijn meester teken in goudsmeden. Van jongs af was hij betrokken bij Schaap, Citroen en van Gelder concern (toentertijd nog juwe lier van Gelder), waar hij sta ge liep en daarna een interne opleiding volgde aan het hoofdkantoor te Utrecht. Sinds september 1977 is hij bedrijfsleider van een zaak in Arnhem. „We hechten te veel aan uiter lijk snobisme", is de mening van Menno Meijer uit Gouda, die in Schoonhoven studeerde. Hij werkte aan de „Fachschu- le für Metallgestalltung" in het beroemde centrum Pforzheim en heeft een klare, rustige sty- lering. „Het gaat mij erom het natuurlijk karakter van de „Ik speel mee met de lijnen van het oor". Als voorbeeld toont hij een prachtig oorsie raad, dat vrijwel de gehele oorlel in zijn diamanten greep gevangen houdt door een band waaraan onyx pegeltjes hangen, die eindigen in een parel en een diamant. Zijn ringen, soms voor twee vin gers, die over de hand schie ten, vinden genade in de ogen van Jörg Tölle uit Ingostadt, Duitsland, die nu vijf jaar in Nederland woont en werkt. Hij vindt, evenals de 23-jarige Bert Willard uit Maastricht, dat te veel Nederlandse ont werpers zich houden aan een ingeprent schema. Bert haalde zijn juweliersdiploma in 1975 en kreeg tegelijkertijd (wat

Leidse Courant | 1978 | | pagina 8