LANGS" WATERWEGEN Gemeenten bestrijding houden taak bij olievervuiling Fietser vloog cola om de oren Ripse boegsprietlopers kunnen de regen missen als kiespijn Goed voorbeeld doet volgen Jaap Kinkel gooit riemen erbij neer STAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 1 AUGUSTUS 1978 PAGINA 5 LADING VERLOREN DOOR KROMME PUP LEIDEN Het Leidse kan tongerecht houdt zich in de regel niet bezig met fris drank omdat daarvan mees tal geen funeste invloed uit gaat op de rijvaardigheid. Anders wordt het wanneer weggebruikers ongevraagd worden voorzien van koele dorstlessende verfrissingen op momenten dat het ze niet uitkomt en in hoeveelheden die zelfs in de huidige weers omstandigheden wat over dreven aandoen. Een onschuldige fietser kreeg daar enige tijd geleden op de Noordwijkse Duinweg mee te maken toen hij ongevraagd 31 kratten met die koolzuurhou dende en naar verluid tinte lende frisdrank cola van een passerende chauffeur kreeg aangeboden. De fietser werd letterlijk en figuurlijk over donderd door dit vriendelijke gebaar en verloor in zijn ent housiasme om alles aan te pakken de macht over het stuur. De middels toegesnelde politie was veel minder te spreken over deze spontane uitwisseling, stapte over het zich bruin kleurende en tinte lende wegdek naar de chauf feur en voorzag hem van een. retourtje kantongerecht. Daar kregen verkeersschout Van Ham en kantonrechter Van Dijke gistermorgen te horen dat de chauffeurs het niet zo bedoeld had. „Ja, ziet u, het was die buis hè. Die was krom en paste niet meer en toen ik met mijn linkerachter wiel dat ver keer sheu velt je raakte schoot hij door de schok los en toen vielen die kratten er af', aldus het tragi sche relaas van de chauffeur. Verkeersschout Van Ham had weinig goede woorden over voor het gebeurde. „U wist dat die buis ondeugdelijk was en toch gaat u volgeladen rij den. En daar komt nog eens bij dat u met die zwaar bela den auto de bochten niet goed neemt Het is een wonder dat het nog zo goed afgelopen is", aldus de schout die daarmee doelde op de oppervlakkige verwonding aan een vinger die de fietser had overgehou den aan de confrontatie met de 372 flessen (12 per krat) cola. De verklaring van de chauffeur dat de wagen nieuw was en alleen één keer een klap van achteren had gekregen weerhield hem er niet van om 250 gulden boete te eisen; de baas van het be drijf van de chauffeur kreeg wegens nalatigheid bij ver stek hetzelfde bedrag te beta len. Verdachte, die tussen neus en lippen door liet merken dat hij het best grappig vond dat zijn baas dezelfde boete moest betalen vertelde het kantongerecht dat hij een dergelijke boete niet kon be talen. „Als ik datbetalen moet, kan ik wel op het dak gaan zitten. Mijn baas moet die boete ook maar betalen", vond de chauffeur. Rechter Van Dijke vonniste niettemin 250 gulden boete voor de di recteur van het bedrijf en 300 voor de chauffeur, waarvan 150 gulden voorwaardelijk, zodat hij uiteindelijk nog maar 150 gulden hoefde te betalen. De chauffeur liet in het midden of hij voor dat bedrag ook nog op het dak gaat zitten. „Ik vind het schlemielig dat ik voor zoiets gepakt word", aldus was de reactie van een automobilist die in Noordwijk op de Panhuisstraat werd ge verbaliseerd omdat hij 's nachts zonder dimlicht reed. „Als ik nou door rood was gereden of zoiets, dan is een bekeuring natuurlijk tercht. Maar wie benadeel ik als ik geen dimlicht voer" vroeg verdachte zich vertwijfeld af. Rechter Van Dijke vroeg zich af of verdachte op dezelfde manier zou reageren als hij als voetganger door een on verlichte auto tegen de kas seien werd gereden. „Dat is niet hetzelfde", aldus de auto mobilist, die nota bene nog zoveel moeite had gedaan om ondanks het verscheiden van het dimlicht toch gezien te worden. „Ik was op weg naar mijn ouders in Noordwijk toen nabij Voorhout het dim licht uitviel. Groot licht en stadslicht functioneerden nog wel. Ik heb toen, omdat ik moeilijk de hele nacht langs de weg kan blijven staan en ik geen reserve-lampjes bij me had mijn weg vervolgd en met groot licht gereden, en bij tegenliggers het stadslicht in geschakeld om ze niet te ver blinden", aldus de verdachte, die in Noordwijk om zijn stadslicht gepakt werd. Alle goede bedoelingen ten spijt leverde het mechanische de fect hem toch nog 40 gulden boete op, hetzij twee dagen hechtenis. FRANK BUURMAN Eerlijk als de redaktie van Langs Waterwegen is, durft zij best te bekennen het vullen van deze rubriek even aangenaam als nuttig te vinden. Met name nu het mooie weer er definitief blijk van lijkt te geven zich te veraangenamen in het gepuf en gesteun van transpirerende vakantiegangers, bruint de tweekoppige LC-boot bemanning dat het een lieve lust is. Tussen de verhalen door rest er tijd volop om zich te vergapen aan al het fraaie van de natuur. Precies zoals zij had verwacht toen het idee voor het vervaardigen van een watersportrubriek op de hoofdredaktionele burelen werd gedeponeerd. Een idee dat overigens, hetzij eerlijkheidshalve vermeld, niet volkomen origineel is. Heer Van der Meijden van een landelijk ochtendblad had al eerder zijn hoofdredaktie onder het mom van een „nuttige" rubriek weten te porren voor een betaalde vakantie. Eén stel naapers is wel voldoende zou je zo denken. Maar niets hoor. Want terwijl fotograaf Bart Spijker en ik gisteren naarstig trachtten het melkflessenwit voorgoed van de knokige benen te krijgen, viel het oog op de concurrent, of zo u wil collega's. Rustig dobberend in een toerboot passeerden ons de collega's-concurrenten van het dagblad de Rijn en Gouwe. Het hoe, wat en waarom bestempelden zij mysterieus als beroepsgeheim, ook een aardige omschrijving voor het schrijven van verhaaltjes. Maar desalniettemin deed het ons veel deugd te constateren, dat een goed voorbeeld nog immer doet volgen J KATWIJK „Gemeenten moeten een eigen rol vervullen bij de bestrijding van olie op de kusten". Dit zei gistermid dag commissaris van de konin gin in Zuid-Holland mr. Vro lijk in Katwijk. „De bestrij ding van olieo ver last heeft vo lop de aandacht. Er wordt overleg gevoerd tussen de kustprovincie en Rijkswater staat. Met name na de recente internationale olierampen is Rijkswaterstaat steeds meer overtuigd geraakt van de noodzaak van dit overleg". Mr. Vrolijk sprak gistermiddag aan het eind van zijn werkbe zoek aan de badplaats. Hij ant woordde op vragen van raad sleden. De vragen over de ver vuiling door olie werden ge steld door raadslid Van der Meij (SGP). De heer Vink (CDA) sprak over de schoolad viesdienst en hij memoreerde dat Katwijk één der eerste plaatsen was die „remedial tea chers" in dienst nam. „Katwijk komt in het land vaak over als een conservatieve gemeente, maar op het terrein van onder wijs is het één der meest voor uitstrevende gemeenten uit het land", zo zei Vink. Wel zei het CDA-raadslid dat het instituut van de Schooladvies- en bege leidingsdienst de gemeente Katwijk jaarlijks zo'n driehon derdduizend gulden kost. Kat wijk heeft dit geld er echter graag voor over omdat men onderwijsuitgaven als investe ringen in welzijn en welvaart ziet Vink zette een vraagteken bij de integratie van de Kat- wijkse schooladviesdienst in de schooladviesdienst voor de bol lenstreek, als die eenmaal ge vormd is. Ook zei hij dat een schooladviesdienst een insti tuut is dat steeds kritisch moet worden gevolgd, en dat zeker niet alleen zaligmakend is. De jeugd- en sportwereld in Katwijk was het onderwerp waar Van Duyn (PvdA) over sprak en hij zei het eens te kunnen zijn met de beslissing van Gedeputeerde Staten om de sportveldèn in het industrie gebied 't Heen niet door te laten gaan. Hij vond echter wel dat er dan naar een vervangen de plaats voor deze sportvelden gezocht moet worden, bij voor keur in samenwerking met Noordwijk. Ook wees Van Duyn erop dat de mogelijkhe den voor de jeugd tussen zes tien en achttien jaar in Katwijk te beperkt zijn. Planologie Gemeente Belangen-raadslid Van der Plas ging in op de planologische aspecten van Katwijk en roerde vooral het Streekplan Zuid-Holland-west aan. Hij wees op de uitermate belangrijke rol die de recreatie in Katwijk speelt en hij vond het dan ook zeer onjuist dat Gedeputeerde Staten onlangs besloten dat het kampeerter rein in de zuidduinen moet ver dwijnen. Tegen deze beslissing zullen zowel de gemeente als de VW bij de kroon in beroep gaan, aldus Van der Plas. On begrijpelijk ook noemde het raadslid het dat Gedeputeerde Staten het doortrekken van de verlengde Laan van Nieuw Zuid afkeurden. „Er wordt al leen maar gesproken over de externe ontsluiting van Rijks weg 4 en Rijksweg 44, maar hoe de Katwijkers op die we Na 32 jaar komt er komen de oudejaarsdag definitief een einde aan het roei-pont- veer tussen Alkemade en Woubrugge. Pontbaas Jaap Kinkel zal dan voorgoed de riemen naast zich neerleg gen. Vijfenzestig wordt hij dan en dat vindt hij een goede reden om ermee te stoppen. Zoons heeft hij wel, maar die hebben geen zin om het baantje van hun vader over te nemen. Jaap Kinkel begrijpt dat wel. „Kijk eens, ik ben er na 32 jaar natuurlijk aan gewend geraakt, maar dag en nacht klaarstaan, zeven dagen in de week dat gaat er van daag de dag bij niemand meer in." Het definitieve einde van het veer over het Paddegat zal bij velen een grote leegte achterlaten. Zonder vervanging betekent de pensionering van Jaap Kinkel voor de talloze fietsers en voetgangers een verplichte omweg van zeker vijftien kilometer via Hoog- made. Rijk is Jaap Kinkel van het overzetten nooit geworden. Anno 1978 kost de over steek van Woubrugge-naar Alkemade slechts vier dubbeltjes. Geen prijzig gebeuren en derhalve zeker niet genoeg voor een goed belegde boterham voor Jaap en familie. „Maar daarnaast ontvang ik ook nog subsidies van de ge meente Alkemade, Wou brugge en de provincie", geeft Jaap ruiterlijk toe. De verdiensten zijn dan voor Jaap ook zeker niet de aanleiding geweest om te stoppen. „Vijfenzestig is een mooie leeftijd om te stoppen. Ik kan wel door gaan tot ik erbij neerval maar dan heb ik achteraf spijt. Ik wil nu wel eens met mijn vrouw op vakan tie. Dat heb ik mijn hele leven nog niet gehad. Ik weet nog geeneens of ik het eigenlijk wel leuk zal vinden. In ieder geval is het het proberen waard." Voorlopig heeft de 64-jarige Jaap nog vijf maanden voor de boeg. Roeiend wel te verstaan, want van een motor raoet hij niets heb ben. Honderdduizenden malen stak hij zittend in zijn brede roeiboot het ruim honderd meter brede Paddegat over. Als de fotograaf hem zittend in diézelfde roeiboot op de gevoelige plaat wil vastleg gen weigert Jaap Kinkel furieus zijn medewerking. „Onder geen beding. Straks denken de mensen dat ik Jaap Kinkel: nog vijf maanden. een ouwe man ben die I maar staand op de foto wil. I bij zijn woning aan de alleen maar zitten kan." I Zoals hij ook stond te I Boddens Hosanweg in Vandaar ook dat hij alleen I kijken toen wij de LC-boot I Woubrugge afmeerden. Mr. Vrolijk (midden) in de strandp De Jong en burgemeester Bos. gen moeten komen blijft in het streekplan onbesproken". Ook vond hij nog dat Katwijk niet als een onbelangrijk aanhang sel van Leiden gezien mag wor den, maar dat het wel degelijk zo is dat Katwijk een belangrij ke verzorgingsfunctie in de bol lenstreek vervult. Hij vond het daarom wenselijk dat Katwijk bij het gewest bollenstreek wordt ingedeeld en niet bij het gewest Leiden. In zijn antwoord zei mr. Vro lijk over de sportvelden, dat hij het een verstandige beslissing t. Naast hem (rechts) korps-chef vond om die maar niet in 't Heen te plaatsen. Er moet een andere plaats voor gevonden worden, zei Vrolijk, die overi gens memoreerde dat Katwijk wat betreft zaalsporten bijzon der veel mogelijkheden heeft. Ten aanzien van het streekplan Zuid-Holland-west zei Vrolijk niet de indruk te hebben dat aan Katwijk erg veel onrecht is gedaan. Mocht Katwijk dat gevoel wel hebben, dan moet de gemeente niet schromen om dat de provincie duidelijk te maken. Mr. Vrolijk in Katwijk KATWIJK Mr. Vrolijk, com missaris van de koningin voor Zuid-Holland heeft gisteren één van zijn vierjaarlijkse werkbezoeken aan Katwijk ge bracht. Meestal vallen dergelij ke bezoeken in het voor- of najaar, maar omdat Vrolijk ook kennis wilde maken met de recreatieve functie van de badplaats koos hij nu voor een bezoek in de zomer. Met name op het recreatieve vlak bestaan er wat meningsverschillen tus sen de gemeente Katwijk en de provincie. Zo kon de provincie slechts gedeeltelijke goedkeu ring verlenen aan het Katwijk- se bestemmingsplan Landelijk gebied en ook op het terrein van het Streekplan Zuid-Hol land West zijn de provincie en de gemeente het niet overal met elkaar eens. Mr. Vrolijk arriveerde om tien uur in Katwijk, waar hij eerst een bespreking voerde met het college van burgemeester en wethouders. Daarna maakte hij een rondrit door de bad plaats en na de lunch bezocht hij de strandpost van de Kat- wijkse politie. Teneinde de commissaris kennis te laten maken met het Katwijkse strandleven werd een boottocht langs het strand gemaakt en daarna ging hetnaar de Zuid duinen. In de Zuidduinen maakte Vrolijk een tocht met het aldaar rijdende treintje van de models Doorwegen. Een zomervakantie lang zullen LC-verslaggever Ed Jansen en LC-fotograaf Bart Spijker met een door HMR het Bootcentrum in Zoeterwoude beschikbaar ge- stelde boot de wateren van Midden-Holland door- kruisen. Vrijwel dagelijks houden zij u op de hoogte van hun ervaringen en belevenissen. Na- tuurlijk kunt ook u daarbij helpen. Gewoon door op de LC-bemanning af te stappen en te vertellen 07^*1 wat u te vertellen hebt. Leuke,' vervelende, opmer- kelijke of rare zaken kunt u altijd kwijt aan boord van de LC-boot. In elk geval staat de koffie klaar.... genieten van talloze deelnemers die zich onvervaard over de zeventien meter lange denneboomstam over de Akersloot zullen wagen in een vermetele poging de hoofdprijs, een half varken (want zo gaat dat in dorpen), in de wacht te slepen. Een nationaal kampioenschap en derhalve meer deelnemers dan uit Alkemade en omgeving alleen. „Ze komen overal vandaan. De dameskampioen van vorig jaar bijvoorbeeld komt uit Rotterdam. Maar er zijn dit jaar ook deelnemers uit Groningen, Amsterdam, Den Haag en Utrecht". Mogelijk dat het wedstrijdgebeuren nog een internationaal karakter krijgt. „Zondag nog kan men zich inschrijven dus als er buitenlandse toeristen zijn die willen meedoen, kan dat". Onder de tientallen deelnemers bevindt zich ook de huidige herenkampioen, de Ripse molenaarszoon Hans van Pouwkraan. Of hij dit jaar weer zal zegevieren is nog maar de vraag, omdat er in tegenstelling tot voorgaande jaren niet meer om de beste tijd gestreden zal worden. „Het is toch wat te gevaarlijk gebleken om de deelnemers zo snel mogelijk over de paal te laten rennen. Vandaar dat het dit jaar een afvalrace zal worden. Degenen die in het water vallen, liggen eruit. Als er op het eind teveel mensen overblijven, gaan we met hindernissen werken. Rondjes draaien enzovoort. Uiteindelijk hebben we lang genoeg moeten wachten voor we het ditmaal konden houden. Dan willen we een winnaar hebben ook", aldus Henk Zonderop, die zekerheidshalve alleen met paraplu op de foto wil. Over bijgeloof gesproken heeft nog zo'n aardig jaarlijks gebeuren; het nationaal kampioenschap sprietlopen over de Akersloot Tweemaal heeft men het dit jaar al trachten te organiseren, tweemaal gooide oom Pluvius roet in het eten. Maar de Rippers weten van geen ophouden. Voor de derde maal staat nu op 6 augustus het kampioenschap op het programma. Driemaal is scheepsrecht, we helpen het de Rippers hopen. Grote animator van het (boeg)sprietloopgebeuren is de 33-jarige Henk Zonderop. Voor het vijfde achtereenvolgende jaar is Rijpwetering aanstaande zondag het decor van een onvervalst kampioenschap om de Nederlandse titel. Een lustrum derhalve. Maar lustrum of niet, actiecomité-voorzitter Henk Zonderop gelooft het pas als hij zondagochtend bij het opstaan de zon ziet schijnen. „We zijn een beetje huiverig geworden", verklaart hij desgewenst. „We durven niets meer met zekerheid te zeggen". Maar mocht het zondag droog blijven dan zal Rijpwetering kunnen Het lijkt wel eens of alles wat men in Rijpwetering op touw wil zetten in het 1 water moet vallen. Al jaren proberen de Rippers Joop Zoetemelk in de bloemetjes en buiten te zetten, maar dit jaar ging het weer mis met „hun" Joop. De Rip Henk Zonderop op de plaats waar zondag het kampioenschap sprietlopen zal worden bevochten.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5