Meer woonerven in de Merenwijk Leiden M actueel PSP weinig enthousiast over progressieve programschets Kraker betaalt huur voor wisselwoning Wensen en vragen IV I JJliNO.L».rnj 1 AUliUölUö laïö VANDALISME DOOR ACTIE VOORKOMEN ONDANKS VERVUILING Leidse wateren eldorado voor visser Celstraf voor inbraken LEIDSE CO U Kaïn i PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De tweemansfrac tie van de PSP is niet zo bij- ster enthousiast over de pro gressieve programschets die PvdA, PPR en D'66 enkele we- ken geleden op tafel hebben l gelegd en waarop behalve de PSP ook nog de WD en de CPN vóór aanstaande donder- -gA dag zullen moeten reageren. De Leidse pacifisten hebben bij de progressieve drie nogal wat inhoudelijke bezwaren en aanvullingen op tafel gelegd. Daarbij werd nog eens her haald dat de PSP een college met de WD verwerpt: „Wij zien geen wezenlijk verschil tussen CDA en WD in de praktische politiek van alle dag. Een college waarin de VVD vertegenwoordigd is zal geen vuist kunnen maken te genover het regeringsbeleid", zo schrijft de Leidse PSP. De kanttekeningen van de Leidse pacifisten bij de linkse programschets noemen deze in het algemeen vaag omdat veel punten voor tweeërlei uitleg vatbaar zijn. De PSP merkt ten aanzien van de democratise ring op geen voorstander te zijn van wijkraden met advise rende bevoegdheden. De be staande internationale contac ten van de gemeente Leiden met de beide partnersteden Krefeld en Oxford wil de PSP zien afgebouwd. In plaats daar van zouden banden moeten worden aangegaan met steden in ontwikkelingslanden zoals Vietnam. Bij de economische paragraaf stelt de PSP de toezegging van een beleidsplan op korte ter mijn een lachertje te vinden, omdat wethouder Van Aken dat al vier jaar lang heeft lo pen toezeggen. Bij het arbeids marktbeleid wil de partij meer aandacht gegeven zien aan om scholingsmogelijkheden ook voor vrouwen. De gemeente zou verder de planontwikke ling van de stad ter hand moe ten nemen. In dit kader zou de mogelijkheid van een gemeen telijk bouwbedrijf serieus moe ten worden onderzocht. De PSP wijst de gedachte in de programschets waarin wordt uitgegaan van het bestaande systeem van woonruimteverde ling af en vindt dat de komen de tijd zeker voor de helft voor één- en tweepersoonshuishou dens gebouwd zal moeten wor den. Het kraken van leegstaan de panden zou gelegaliseerd moeten worden voorzover hier door het gemeentelijk urgentie- beleid niet wordt doorkruist. Ten aanzien van het verkeers beleid wordt opgemerkt dat als er parkeergarages komen de nadelige effecten hiervan in strenge eisen moeten worden tegengegaan. De PSP verklaart zich tegen de gedachte dat de opbrengsten van parkeerme- ters en -automaten worden aangewend om de exploitatie tekorten van de garages te dek ken. LEIDEN „Als ik die wissel woning verlaat kun je er zeker van zijn dat hij binnen enkele maanden volledig wordt ver nield", aldus vertelt de jeugdi ge, boomlange kraker Feike Vuist, die ruim drie maanden na zijn geslaagde kraakactie ten aanzien van een wisselwo ning aan de Leidse Willem Ba- rentzstraat de min of meer de finitieve aanzegging heeft ge kregen dat hij vandaag het pand moet verlaten. Eigenlijk is het niet terecht om Feike Vuist nog als „kraker" .aan te duiden. Aanvankelijk was hij dat wel. Als één van de vele alleenstaande jongeren "die een huis zoeken had hij zich vrij uitzichtloos aangeslo ten bij het grote peloton van woningzoekenden in Leiden door zich in te schrijven bij Bureau Huisvesting van de ge meente en de Stichting Huis vesting Werkende Jongeren. Half april dit jaar besloot hij de snellere illegale weg naar huisvesting in te slaan door het kraken van één van de zes wisselwoningen aan de Willem Barentzstraat. Deze woningen zijn bedoeld als tussenfase voor de renovatie in de wijk Noord. „Ik had van mensen gehoord dat die woningen daar al jaren leegstaan en toen heb ik er één gekraakt. Omdat ik best bereid ben om huur te betalen ben ik toen gelijk begonnen elke maand een bedrag van 68 gul den over te maken naar de eigenaar van de wisselwonin gen, de Leidse Woningstichting. Ik heb dat gedaan in navolging van anderen die nu al meer dan een half jaar op die ma nier in een wisselwoning wo nen. De Woningstichting heeft die giro-overschrijving nu al drie maanden lang geaccep teerd en dat maakt mij in feite een huurder. Het was ook geen probleem om het gas en het licht aangesloten te krijgen", aldus Feike Vuist. Aanmaning Ondanks de toeschietelijke houding van de Leidse Woning stichting als het om het innen van geld gaat heeft Feike Vuist in die tijd al drie keer monde ling aan huis de aanmaning gekregen het pand zo snel mo gelijk te verlaten. „Eerst kwam de wijkagent omstreeks "half juni, toen vertegenwoordigers van de Woningstichting en nu weer de wijkagent. Maar ik ben nog steeds van plan te blijven zitten. Ten eerste omdat Feike Vuist, huurder of kraker. ik nog altijd geen schriftelijke officiële aanmaning heb ont vangen, en ten tweede omdat ik als erkend huurder recht heb op huurbescherming", al dus Feike Vuist, die inmiddels de Leidse Rechtswinkel in de arm heeft genomen om op alle juridische voetangels en klem men voorbereid te zijn. „Des noods laat ik het op een kort geding aankomen", aldus Vuist, die zich voor wat betreft de gemeenteraad al verzekerd ziet van de steun van het PSP- raadslid Hilda Passchier, die de zaak in de eerstkomende vergaderingen van de nieuwe gemeenteraad zal aankaarten. Vandalisme Een ander belangrijk punt is dat Feike Vuist door zijn aan wezigheid in de wisselwoning de Leidse Woningstichting be hoedt voor vandalisme. „Aan de Van Huisweg staat ook een rij wisselwoningen al lange tijd leeg. Omdat daar helemaal nie mand woont drie wisselwo ningen aan de Willem Barentz straat waren al bewoond toen de kraakactie werd uitgevoerd zijn ze ten prooi gevallen aan vandalisme. Vier zijn er bijna volledig gesloopt, en als je je dan bedenkt dat ze nog altijd bijna 40.000 gulden per stuk kosten en dat er zoveel vraag is naar woningen dan vraag ik me af waar ze eigen lijk mee bezig zijn", aldus Fei ke Vuist, die voorlopig de ver dere ontwikkelingen afwacht. Groenoordhal-rit De RAC Den Haag organiseert voor sportieve automobilis ten, vrijdagavond 25 augustus, voor de tiende maal een Groenoordhalrit". Om half acht start de eerste équipe van het terrein van de Groenoordhal te Leiden. Er wordt in 4 klassen gereden. De A-, B- en C-klassen kunnen zowel een kaartlees- als routebeschrijvingstraject rijden. De 'D-klasse, sportieve automobilisten, die nader kennis willen maken met de rittensport, kunnen een route beschrijvingstraject rijden. Na de Groenoordhalrit bestaat de mogehjkheid om op 21 september, 5 oktober en 10 oktober ongeveer 2 uur durende avondritjes te rijden bij RAC Den Haag, Startplaats „Ten nispark "Leeuwenberg" in Leidschendam. Voor reglement en inschrijfformulier: Groenoordhal, Wil lem de Zwijgerlaan 2, Leiden, telefoon 071—120045, of mevrouw A. C. Kieboom-Boelman, Van Diepenburchstraat 166, Den Haag, telefoon 070—242395 (na 19.00 uur). Jeugddorp Het programma in het Jeugddorp aan de Leidse Voorscbo- terweg staat deze week in het teken van het verkeer. Iedere morgen maken de „bewonertjes" van het Jeugddorp allerlei verkeersvoorwerpen zoals uniformen en verkeers borden. 's Middags worden er spelletjes gedaan. Morgen om half tien wordt gestart met het maken van een levensgrote maquette van een verkeersdorp. 's Middags wordt vanaf een uur bet echte „Ren je rot" verkeersspel gespeeld. Dit verkeersspel is voor jongens en meisjes van zes tot twaalf jaar. Eendagsbedevaart Het Diocesaan Banneuxsecretariaat van het bisdom Rotter dam organiseert op Maria Hemelvaart, dinsdag 15 augustus, een pelgrimstocht naar Banneux-Notre Dame, een gena deoord van Maria in de Belgische Ardennen. Het thema van de eendagsbedevaart, die begeleid wordt door pastoor J. van Winkel uit Den Haag, is „Ik ben de weg". De kosten van deelname bedragen f 54,- per persoon. Deelnemers uit de Leidse regio kunnen zich melden bij: Zr. Theodora, Haagweg 49, Leiden, tel. 125164 en mevrouw Van Houten, Voorstraat 145, Noordwijk. Fietsen op brug De Eerste Nederlandse Wielrijders Bond heeft een ernstig beroep op bet Leidse college van b en w gedaan de nieuwe brugverbinding over de Oude Vest voor fietsers comforta bel te maken. Zoals bekend zijn er plannen om via een brug over de Oude Vest de Scheistraat en de Lijsbetbsteeg met elkaar te verbinden. De opritten zijn thans haaks op de rijrichting geprojecteerd. De E.N. W.B. verwacht hierdoor aanzienlijke moeilijkheden voor de fietsers en vragen b en w bet schetsplan zo te wijzigen dat fietsers gemakkelijker van de nieuwe brug gebruik kunnen maken. Werkbezoek Rozenkoningin De Haagse Rozenkorungin zal op zaterdag 12 augustus een werkbezoek aan Leiden brengen. Zij zal de Leidse markt met haar florissante verschijning opfleuren. De Rozenko ningin arriveert om 14.00 uur die dag op het Stadhuisplein. LEIDEN De Merenwijkers willen meer woonerven in hun wijk. Bij de ontwikkeling van deze grote nieuwbouwwijk zijn de buurten weliswaar zo aangelegd dat er geen doorgaand verkeer door kan, maar de bewoners willen dat in sommige buurten het autoverkeer helemaal wordt teruggedrongen ten behoeve van het voetgangersverkeer. Aangezien de Merenwijk een nog zegr jonge -wijk is, hebben de bewoners nauwelijks wensen :ten aanzien van de woonomgeving. Alleen de situatie op de Rondweg baart de in de wijk ^werkzame wijkorganisatie (Slaaghbuur, Leeden- -wijk en Zijlwijk) zorgen. Hiertoe is een verkeers- groep in het leven geroepen. Deze werkgroep overlegt regelmatig met de gemeente over het - oplossen van verkeersknelpunten. Zo is de vér- smalling van de rondweg aangebracht op aan drang van de verkeerswerkgroep, die vond dat op de rondweg veel te snel werd gereden. De versmalling dwingt de automobilist tot matiging van de snelheid. Voorts hebben de Merenwijkers enige wensen ten aanzien van de buurtaccommodatie. Welis waar beschikken de Merenwijk-bewoners over een club- en buurthuis achter de Merendonk. Deze accommodatie is evenwel niet toereikend voor een wijk, die in de toekomst 30.000 inwo ners zal huisvesten. De stichting voor buurt- en clubhuiswerk „Zijlwijk" beschikt bovendien sinds iets meer dan een jaar over een eigen klein onderkomen „In de Bocht". De stiching vindt dat er tussen de Leedewijk en de Zijlwijk een andere wijkaccommodatie moet komen. Zij wijst erop dat het buurthuis achter de Meren donk niet centraal ligt en tevens slechts uitge rust is met twee beroepskrachten hetgeen zij veel te weinig vindt. Het is de stichting een doorn in het oog dat zij zestig gulden moet betalen voor het huren van de aula aan het Valkenpad voor een avond je. Tenslotte vragen de Merenwijkers de boerderij in het wijkpark functioneel te maken als een biologisch centrum. Voor de vierde maal zijn de Leidse wijkorganisaties door het Overleg Wijkorganen in de gelegenheid gesteld hun „Wensen en Vragen" op papier te zetten. Deze „Wensen en Vragen IV" zullen in september van dit jaar gebundeld worden aangeboden aan het nieuwe gemeentebestuur. Vele wensen die de wijken in de vorige bundel hebben geventi leerd zijn niet in vervulling gegaan. Derhalve zijn er behalve nieuwe wensen en vragen ook oude te vinden. Evenals vorig jaar zal de Leidse Courant de wensen en vragen wijksgewijs behandelen. Thans is het de beurt aan de stichting voor buurt- en clubhuiswerk Zijlwijk. Het werkterrein van de stichting wordt begrensd door het wijkpark Merenwijk en de Zijl. De stichting heeft zich het afgelopen jaar doen kennen als een actieve wijkorganisatie. Er werden verschillende wijk- bijeenkosten belegd. Tevens is er in het kleine onderkomen „In de Bocht" een peuterspeelzaal. Er zijn jeugdactiviteiten na schooltijd en er worden diverse cursussen voor volwas senen gegeven. Tevens kunnen er via de stichting elders in de wijk tal van sporten worden beoefend zoals volleybal, zaalvoetbal, badminton en jazzgymnastiek. Vissen in Leiden, een attractie van de bovenste plank. 1 LEIDEN In de Leidse singels en grach ten „krioelt" het op dit moment van de vis. Zowel boven als in het water lijkt de eindelijk doorgedrongen zomerzon de levensgeesten te hebben opgewekt. On danks het vervuilde oppervlaktewater, waarin dagelijks honderden kilo's uit werpselen als tractatie voor algen en ko lonies bacteriën worden geloosd, beleven de verschillende soorten vis (blei, voorn en er tussendoor een aaltje) bijzonder heuglijke tijden. De hengelaar kan er rijn hart aan op halen. Of het nu de centrum- visser van het Rapenburg is of de wat fanatiekere jager op een wat omstuimiger diersoort in de Rijn, het hengelen in Lei den is eu blijft een attractie van de bovenste plank. Factoren die momenteel maken dat er in het Rijnlandse boezemgebied bij uitstek redelijk kan worden gevist, zijn de zware regenval van de afgelopen weken geweest en de Rijn, die de laatste tijd minder vervuild water met zich meevoert dan voorheen. Een uitzondering daargelaten, zoals de Haarlemmertrekvaart, die thans veel wegheeft van een open riool. Een stad als Leiden met zijn historische gebieden is op sommige plaatsen nog niet aangeslo ten op de riolering, zodat er hier en daar nog wel ongezuiverde lozingen plaatsvin den. Niettemin is de kwaliteit van het oppervlakte water volgens deskundigen van het Hoogheemraadschap Rijnland goed te noemen. Vissterfte Het zijn vooral de algen en bacteriën m het water die van de in het afvalwater meegevoerde fecaliën (uitwerpselen) profi teren. Zij zijn zowel de producent ris de consument van de voor de visstand zo nodige zuurstof. Het hapje menselijke ont lasting dat zij dagelijks moeten verorberen (het is een vies praatje) maakt zuurstof vrij, vooral als de zon schijnt, 's Avonds echter bij windstil weer," onttrekken de algen zuurstof aan het water en dan kan er de zo gevreesde „zuurstofloosheid" ont staan, een van de grote oorzaken van de vissterfte in het Leidse grachtenstelsel. Het Hoogheemraadschap van Rijnland pro beert dit te voorkomen door het water aan het stromen te houden door extra boezem water in het Leidse waterstelsel te pom pen. De beweging in het water houdt het. zuurstofgehalte dan op peil. Ondermaats In de stedelijke hengelsportwinkels is het goed te merken, dat de vakanties zijn aangebroken. De meeste zaken beleven een rush op alle mogelijke hengelsportattribu ten. „Met het mooie weer is het hier soms echt een gekkenhuis. Vooral scholieren, die in de stad willen vissen, komen bij ons een hengeltje kopen. Zij azen vooral op onder maatse vis (visjes tot 15 centimeter - red.) die in de singels voor het opscheppen zwemmen", aldujJ'een winkelier. LEIDEN/DEN HAAG „U hebt blijkbaar iets tegen de sociale dienst," merkte de pre sident van de Haagse recht bank aan het adres van een 25-jarige machinebankwerker uit Leiden op, want die pleeg de enkele keren inbraken in het gebouw van deze dienst aan de Steenstraat. Veel geld viel er niet te halen, de totale buit van de drie inbraken be droeg ongeveer 300 gulden. Maar verdachte had ook een aantal kwitanties gestolen die hij probeerde te incasseren, hetgeen niet gelukte. Voor deze inbraken en diefstal len ook voor enkele andere ac tiviteiten op dat gebied heeft de jongeman rich voor de Haagse rechtbank te verant woorden gehad en eiste de offi cier acht maanden gevangenis straf waarvan drie maanden voorwaardelijk met proeftijd van 2 jaar. De rechtbank heeft vonnis ge wezen en verdachte conform die eis veroordeeld. De boerderij in het wijkpark Merenwijk.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3