Al Fatah heeft Irak de oorlog verklaard Portugal holt het rotsige pad naar de ontreddering af Zuid-Afrika schort plan voor Namibië voorlopig op Vrees in Londen voor postbommen Verklaring Sadat stelt VS teleur 8% LENING 13"7S PER 1084X1088 CHRISTENTROEPEN HOUDEN LIBANEES LEGER TEGEN BUITENLAND LEIDSE COURANT/ DINSDAG 1 AUGUSTUS 1978 PAGINA 10 AANSLAG IN PARIJS WAS VERGELDINGSACTIE BEIROET De gearresteerde overvallers van de Iraakse ambassade in Parijs zijn leden van de guerrrillagroep Al Fatah van Yasser Arafat die de strijd heeft aangeboden met Irak, aldus welingelichte kringen in Beiroet. De aanval op het radicale regime van Irak is een vergeldingsactie voor de recente moorden op enkele, meer gematigde leden van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO, aldus de bronnen in Libanon. Arafats AI Fatah, de grootste guerrillagroep binnen de PLO, heeft eerder deze maand open lijk gebroken met Irak, omdat dit land steun zou verlenen aan de deserteur van Al Fatah, Sabry Banna, bekender onder zijn schuilnaam Abu Nidal. Al Fatah beschuldigt Irak ervan Abu Nidals anti-PLO-campagne te steunen door via diplo matieke kanalen wapens te smokkelen naar diens radicale aanhangers in Europa, èn dat de Iraakse inlichtingendienst zou hebben meege werkt aan de moordaanslagen. Arafat heeft de uitlevering geëist van Abu Nidal, die door Al Fatah bij verstek ter dood veroordeeld is. Bronnen binnen de PLO zeggen dat de mislukte moordpoging op de Iraakse ambassadeur vorige week in Londen het begin is van een groot offensief tegen alle Iraakse functionarissen in het buitenland. Arafat was vooral verontwaardigd over de moord op zijn vertegenwoordiger in Londen, Said Hammami, in januari van dit jaar, en op zijn gezant in Koeweit, Ali Yassin, vorige maand. Voor beide moorden stelt hij Abu Nidal verantwoordelij k. Al Fatah zegt dat de socialistische regering van president Ahmed Hassan El Bakr van Irak een voorraad Chinese wapens ter waarde van 50 miljoen dollar in beslag heeft genomen. De wapens waren bestemd voor de Palestij nen. Ook zou Irak beslag hebben gelegd op enkele wapen fabrieken van Al Fatah. De PLO-bronnen ontkenden berichten als zou de/beruchte guerrillabeweging, Zwarte Septem ber, nieuw leven zijn ingeblazen voor de cam pagne tegen Irak. Deze berichten zouden door de tegenstanders van Al Fatah in de wereld zijn geholpen teneinde Arafats organisatie een slech te naam te bezorgen. De Zwarte September was verantwoordelijk voor de massamoord in 1972 tijdens de Olympische Spelen in München. Deze organisatie werd echter ontbonden nadat de Jordaanse koning Hoessein in 1974 de PLO officieel gezag verleende over de Palestijnen op de westelijke Jordaanoever. Na het begin van de gijzelingsactie, gistermorgen, werd de omgeving van de ambassade van Irak in Parijs, door de politie hermetisch afgesloten. Gehelmd en met getrokken pistool, overlegt een van de agenten met zijn collega's. (Van onze correspondent) LONDEN Scotland Yard heeft gisteren gewaarschuwd dat er in Londen een golf kan ontstaan van bommen die per post worden verzonden. Die waarschuwing werd gegeven nadat gisterochtend een in een pakketje verpakte bom wis geëxplo deerd in het kantoor van het communistische blad „The Mor ning Star" te Londen en er een andere postbom, die niet tot explosie kwam, was ontdekt in een boekhandel op Charing Cross Road. Het hoofd van de anti-terreurbrigade van Scotland Yard, Jim Nevill, zei te vrezen dat er een nieuwe golf van bomterreur via het postwezen in Londen in aantocht was. Hij beval het publiek aan de post argwanend te bekijken en brieven en pakketten die er verdacht uitzien niet aan te raken en in dat geval onmiddellijk de politie in te lichten. De bom die naar het kantoor van „The Morning Star" werd gestuurd kwam tot ontploffing toen mevr. May Patman het pakket openmaakte. De explosie veroorzaakte een gat in de voorzijde van haar jurk. Ze liep lichte brandwonden op. Mevr. Patman is een weduwe van 70 jaar. Beide bompakketten waren in het noorden van Engeland verzon den. Het pakket dat door mevr. May Patman werd opengemaakt had het formaat van een pondszak suiker. Ondanks de geringe schade die de bom aanrichtte was de explosie nogal dramatisch: de gehele entreehal van het kantoor van „The Morning Star" was gevuld met rook. Na een aanvankelijk diepe schok herstelde mevr. Patman zich tamelijk snel. Ze verklaarde: „Ik heb veel geluk gehad. Maar ik ben een taaie oude vogel en ik voel me al een heel stuk beter". Videla thans burgerpresident BUENOS AIRES (AP) - Gene raal Jorge Videla, leider der militaire Argentijnse regering, is afgetreden als commandant van het leger en thans burger geworden. Argentinië heeft dus een burgerlijke president. Ver wacht wordt dat dit de inlei ding wordt van de terugkeer naar de democratie in zijn land. De ambtsperiode van pre sident Videla loopt af op 29 maart 1981. Hij zal samen met de junta Argentinië blijven lei den. Tot zijn opvolger als comman dant van het leger is benoemd generaal Roberto Viola, die ook in de junta is opgenomen. WASHINGTON (DPA) De VS hebben teleurgesteld gerea geerd op de verklaring van de president van Egypte, Anwar Sadat, dat hij onder de huidige omstandigheden aan geen en kele vredesbespreking meer zal deelnemen. Het ministerie van buitenlandse zaken van de VS liet tevens weten dat Cyrus Vance, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, vermoedelijk aanstaande vrij dag naar Jeruzalem en Cairo zal reizen. Deze reis was nood zakelijk om de „nieuwe situa tie", ontstaan na de woorden van Sadat, te bespreken. Meer licht in ontvoeringszaak baron Bracht BRUSSEL (ANP) De ont- voerder van de Antwerpse ba ron Bracht, Marcel van Tonge len, alias „Dexter", heeft tegen over de politie verklaard dat' hij de baron gevangen had wil len houden in een langsligger van een betonnen brug in een tracé van de autoweg E-3 (Ant- werpen-Kortrijk) over een nog onvoltooid deel van een duw- vaartkanaal. Baron Bracht werd echter door zijn ontvoer der doodgeschoten, toen deze zich op 8 maart in een Ant werpse parkeergarage verzette tegen zijn ontvoering. In de betonnen langsligger had Dex ter een schuilplaats ingericht, compleet met slaapplaatsen en toiletmogeli j kheden Kremlin noemt kritiek Westen onaanvaardbaar MOSKOU (RTR) Het Krem lin vindt de beschuldiging van de westerse landen dat de pro cessen tegen de Russische dis sidenten in strijd zijn met de akkoorden van Helsinki, een ontoelaatbare inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de Sovjet-Unie. ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op vrijdag 4 augustus 1978 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 1 september aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 1 september 1984 af vervroegde aflossing is niet toegestaan inschrijving 4 augustus a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 1 september 1978 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs PRETORIA (UPI) Zuid-Afrika, bang dat „geest en letter" van de vijflandenblauwdruk voor de onafhankelijkheid van Namibië wor den geschonden, heeft gisteren zijn besluit om het plan in de praktijk ten uitvoer te leggen, aangehouden tot zichtbaar is hoe de Verenigde Naties het denken toe te passen. Deze beslissing werd genomen op een spoedver gadering van de ministerraad in Pretoria die vijf uur duurde en door minister van buiten landse zaken dr. Roelof Botha ter kennis werd gebracht van secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties. Minister Botha zei dat het „wantrouwen" van zijn regering was opgewekt door de goedkeuring door de Veiligheidsraad vorige week van een resolutie die Walvisbaai, de enige diepzeehaven van Namibië, ziet als deel van het onafhankelij ke Namibië. De haven ligt in een enclave die door Zuid-Afri- ka beschouwd wordt als zijnde Zuidafrikaans grondgebied. Over haar toekomst is niet gerept in de uitgesponnen onderhandelingen over de onafhankelijkheid van Namibië tussen Pretoria en de vijf grootste mogendheden in het westen, Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, West-Duitsland en Canada. Minister dr. Botha zei: „De Zuidafrikaanse rege ring wijst resolutie 432 (de Walvisbaai-resolutie) volledig af en ontzegt haar alle geldigheid de facto en de jure. Ik wil er namens mijn regering ook nog op wijzen dat zij niet bereid is met wie ook te onderhandelen met resolutie 432 als uitgangspunt." Terwijl het Zuidafrikaanse kabinet delibereer de, verklaarde generaal-majoor Jan Geldenhuys, de Zuidafrikaanse opperbevelhebber in Nami bië, in Windhoek, dat nationalistische guerrilla strijders in het noorden van het land een water buisleiding en telefoonverbindingen hebben op geblazen. De incidenten hebben geen levens gevergd, zei Geldenhuys, maar er is wel sprake van de „ernstigste grensschending" sedert weken. On der andere SWAPO-acties in recente weken waren het plaatsen van landmijnen en het schie ten op Zuidafrikaanse soldaten vanaf gene zijde van de Namibisch-Angolese grens. Rhodesisch leger beëindigt actie in Mozambique SALISBURY (REUTER) - Het militaire hoofdkwartier in Sa lisbury heeft gisteravond be kendgemaakt dat de actie van de Rhodesische strijdkrachten tegen guerrillabases in Mozam bique van het Zanla, het Afri kaanse Nationale Bevrijding sleger van Zimbabwe met suc ces is bekroond en nu "beëind igd is. De Rhodesische troepen hebben 10 guerrillabases uitge schakeld. Over de verliezen van de guer rillastrijders is niets bekendge maakt. Evenmin wordt in het communiqué van het hoofd kwartier gezegd wanneer de aanval op de basis begonnen is en welke gebieden in Mozambi que het doelwit van de aanval vormden. Het Zanla staat on der bevel van Robert Mugabe die samen met Joshua Nkomo de leiding heeft van het zoge naamde patriottische front. Een militaire woordvoerder zei later in Maputo dat er bij de jongste aanval van Rhodesi sche strijdkrachten op doelen in .Mozambique twaalf mensen om het leven zijn gekomen en 110 verwondingen hebben op gelopen. Rhodesische vliegtui gen hadden doelen aangevallen in de provincies Manica en Te- te, die beide aan Rhodesië grenzen. De aanval was zon dagmorgen begonnen. Oproep Teng: bereid u op oorlog voor HONG KONG (Rtr) - China's eerste vice-premier Teng Hsiao-Ping heeft het leger op geroepen zich voor te bereiden op oorlog en van China een „machtig en modern land" te maken. Dit bericht het persbu reau Nieuw-China. Teng, vice-voorzitter yan het militair comité van de commu nistische partij en chef-staf van het volksbevrijdingsleger, voer de het woord op een ontvangst in Peking ter gelegenheid van de 51-ste verjaardag van het volksbevrij dingsleger. KAOUKABA (AP) Voor de eerste keer sinds de Libanese burgeroorlog heeft een afdeling van het geregelde Libanese leger Zuid-Libanon betreden. Het 500 man tellende contingent kwam echter niet verder dan het stadje Kaou- kaba, ongeveer 16 km van de grens met Israël, vanwege een regen van artillerie en mortiergra naten afkomstig van rebellerende christelijke milities. Zij zijn van mening dat het geregelde leger wordt gedomineerd door Syrië en vrezen dat de soldaten Palestijnen zullen toestaan om terug te Oorspronkelijk wilde de Libanese eenheid maandag de stad Tibnine bereiken waar zij zich 1 wilde aansluiten bij eenheden van het VN vre- desleger Unifil. Tibnine ligt slecht 6,5 kilometer verwijderd van de grens met Israël. Het konvooi, onder leiding van kolonel Adib Saad, werd in Kaoukaba door de plaatselijke bevolking hartelijk ontvangen. Saad zei dat hij hier zijn kamp zou opslaan omdat de vlak voor het stadje inslaande granaten een verdere op mars onmogelijk maakte. Sommige granaten explodeerden op nog geen 50 meter afstand van de voorste gelederen. Het oprukkende Libanese leger werd in de dorpen hartelijk door de bewoners begroet. De christen militie bracht de opmars tot staan. (Van onze correspondent Robert McLoug- hin) LISSABON In Portugal is na twee jaar een abrupt einde gekomen aan een perio de van redelijk politieke stabiliteit. De val van Soares' tweede socialistische ka binet, dat nog maar een half jaar aan het bewind was, bewijst hoe diep de kloof is die de grote partijen scheidt. De kans is groot dat deze regeringscrisis het land zal terugwerpen in een enorme politieke chaos. Het plotselinge besluit van de centrum-de mocraten een eind te maken aan het vorige winter gesloten regeerakkoord, kwam voor de mee-regerende socialisten als een don derslag bij heldere hemel. Het was immers nog maar een maand geleden dat de leider van de uitgetreden Democratische Cen trumpartij, dr. Diego Freitas do Amaral, uitgebreid e loftrompet over de regering ,stak. Sinds de omverwerping van het dic tatoriaal bewind in 1974, zei hij, had Portu gal nog nooit zo'n besluitvaardige en door- tastene regering gehad. Hij was het met premier Soares eens, dat een periode van politieke rust nodig was om de betalingsbalans weer in evenwichty te brengen en het pad naar toetreding tot de europese Gemeenschap te effenen. Vol gens Freitas do Ammaral zou een breuk in het politieke draagvlak vaii het kabinet de inleiding zijn tot een periode van poli tieke woelingen, en de regering ernstig verzwakken. Juist nu oeten de corrupte en sterk verouderde bestuursvormen krachtig worden aangepakt, willen de regeringsini tiatieven ooit worden uitgewerkt, zei hij. Wat de Socialisten zich nu afvragen is: Hoe kan de koers van de Centrum-democraten nu ineens zo drastisch zijn gewijzigd? Het antwoord op deze vraag ligt besloten in de steeds sterker wordende oppositie van rechtse krachten tegen centrum-links, sinds de machtsovername door de radicale Beweging van de Strijdkrachten in novem ber 1975. En precies zoals voordien rezen de moeilijkheden rondom de gevoelige kwestie van de landhervorming. Geallar- meerd door het vrij abrupte einde van de Communistische protesten tegen de terug gave van de landerijen aan de vroegere eigenaren, vreesden de rechtse grootgrond bezitters dat het terugdraaien van de „landhervorming" geheel zou worden stop gezet, terwille van de arbeidsrust. Zij be schuldigden de minister van Landbouw, Luis Saias ervan dat hij niet genoeg haast maakte met de teruggave van de grond aan de vroegere eigenaren. Daarbij komt dat de Socialisten steeds zwakker schenen te worden, terwijl het vertrouwen van Rechts, dat nu de tijd rijp achtte, groeide. "Particuliere ondernemers maakten zich kwaad over het ontbreken van maatregelen voor steun aan noodlij dende bedrijven en het terugdringen van medezeggenschap voor de arbeiders. Een haastig opgezet plan voor het opzetten van een Nationale Gezondheidsdienst werd door de artsen van de han gewezen als een doorzichtige pogin om stemmen te winnen. Een aantal - meest oudere - bisschoppen verweet e regering het ondermijnen van de nationale moraal. Overal gingen rechtse Stemmen op om uit de progressieve grond wet van 1976 alle socialistische elementen weg te snijden. Tenslotte verloren ook nog de partijleiders de greep op de situatie en namen de militante leden het heft in handen. De Conservatieven Centrum-Democraten, die vreesden dat de veel talrijker sociaal-de mocraten (PPD) ht leiderschap over Rects zouden voornemen, kwamen tot de conclu sie dat ze zo snel mogelijk uit de coalitie moesten stappen, om uit de voor hen dodelijke omhelzing van de socialisten te ontsnappen. Ze deden Soares een voorstel dat hij nooit zou kunnen accepteren: Saias moest worden ontslagen. Maar Soares' be reidheid af te treden om zo met een nieuwe regering de coalitie te redden, werd door zijn partij niet aanvaard. De socialisten beschuldigden de Centrum-Democraten_er- van een complot te vormen om de demo cratie omver te werpen. „Wij laten ons niet chanteren". President Eanes werd zo ge dwongen Soares te ontslaan en voor een nieuwe regering te zorgen. De realiteit is dat de Portugese democratie nog nooit zo ernstig in gevaar heeft ver keerd, sins in de „hete zomer" van 1975 een communistiche machtsovername dreigde. Dat soares zo lang een wederop standing van Rechts heeft weten te voorko men, pleit voor zijn uitstekend staatsman schap, maar nu schijnt hij toch het hoofd in de schoot te hebben gelegd. Toen het eerste socialistische minerheids- kabinet in december vorig jaar was geval len, bleek uit het overleg tussen de partijen dat de Centrum-democraten voor de Socia listen de enig aanvaardbare regeringspart ners waren. Soares wilde niets te maken hebben met de Sociaal-Democraten; hij bechouwde hun heftige aanvallen op de leiders van de regering als een aanval op het regeringssysteem zelf. President Eanes begreep dat het leger niet akkoord zou gaan met een oplossing waar bij hij beide partijen in het conflict een tweede kans op overeenstemming zou ge ven, temeer omdat de kans op succes erg klein was. Het bruuske terugtreden van de Socialisten, toonde overduidelijk aan dat hun vrijage met de jonge P)ilitaire-presi- dent definitief was afgelopen. Eerst be weerden zij dat Eanes geen recht had hen naar huis te zenden, vervolgens weigerden zij de lopende zaken te behartigen, een geste die hen door Eanes niet in dank werd afgenomen. Het besluit van Eanes kwam voor Rechts als een opluchting; de president was er al van beschuldigd dat hij de Socialisten de hand boven het hoofd hield. Bij Links vergrootte het besluit de spanningen die al waren ontstaan, toen Eanes als „per soonlijke beslissing" de vroegere dictator Americo Tomas na vier jaar ballingschap toestemming gaf naar zijn vaderland terug te keren. Dit gebaar van „nationale verzoe ning" werd door Socialisten en Communis ten op z'n zachtst als „naïef" en op z'n felst als een „belediging" gekenschetst. Eanes staat onder onmenselijk zware druk. Hij wordt geconfronteerd het verdeelde politici die hun eigen verplichting een sta biele democratie t handhaven niet nako men. Hun verzekering van afgelopen win ter, dat binnen zes maanden nieuwe ver kiezingen gehouden zouden worden, en dat er intussen een nieuw kiesregister zou worden opgesteld, werd niet bewaarheid. Voor het eind van dit jaar zijn geen verkie zingen mogelijk. Tot zolang moet een moei lijke en gevaarlijke tijd worden overbrugd. Algemene verkiezmgen schijnen onvermij delijk, al wil eeen van de partijen eraan. De Socialisten niet omdat zij bij lange na niet verwachten dat zij, juist als in 1976, weer 35 procent van de stemmen zullen behalen. Zij hebben een twee jaar durende daling van de levensstandaard achter zich. Toch blijkt volgens de opinie-onderzoeken dat de kiezers niet overhellen tot de So ciaal-Democraten (in 1976 nog 24 procent), en evenmin naar de conservatieve cen trum-democraten (16 procent) of - en dus naar uitrst links - naar de communisten (14 procent). Als de partijen er niet in slagen een tijde lijke regering te vormen, kan Eanes wor den gedwongen een kabinet samen te stel len ujit onafhankelijkn en militiren. En dat zien de politieke partijen in Portugal als een aanslag op de democratie. De Socialis ten dreigen de straat op te gaan, als zij niet in de volgende regering worden opge nomen. Alle andere oplossingen zien zij als ondemocratisch. Maar zij moeen wel op boksen tegen een volk dat gebukt gaat onder hoge belastingen en prijsstijgingen die zij zelf hebben opgelegd en veroor zaakt. Maar intussen is de hoop dat het land langzaamaan gemoderniseerd en rij ker zou worden weer de bodem ingeslagen. Portugal gaat een angstig onzekere tijd tegemoet. Copyright The Guadian

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10