Omvang binnenstad iet verkleinen ^Gouden eer ^voor eiwit- Underzoeker PPR meldt 44 leegstaande woningen KASKO beschuldigt wethouder Verboom van betutteling Parkeren moet prioriteit krijgen AMER VAN KOOPHANDEL BANG VOOR ERLIES CENTRUMFUNCTIE BUURTBEWONERS BENUTTEN INSPRAAKKANS brieven vn lil lezers Tussen wal en schip AL GESTEMD VANDAAG? 1ENSDAG 31 MEI 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 20 Ni 9 ad' Ame (1972 'J met oorta VEIDEN De Kamer van Koophandel Fabrieken in Rijnland vindt dat de lossing van de parkeerproblematiek •ioriteit moet krijgen in het binnen- Isbeleid. Daarom moeten er volgens Kamer op korte termijn parkeergara- s worden gebouwd. De kosten moeten len gedekt door de overheid en het edrijfsleven. en ander stelt de Kamer in zijn ;actie op het verkeerscirculatieplan deel van de gemeente. De Kamer deelt het illege van b en w mee dat de door- roomcapaciteit van de aan- en afvoer- egen van de City-ring van essentieel 45 Th r Strui Grai La's.»rd' belang is. Belangrijk is. volgens de Ka mer. verbetering van de situaties op het Levendaal de Willem dé Zwijgerlaan en op het Stationsplein. De Kamer verschilt van mening met de gemeente over de mogelijkheden om de verkeerssituatie op het Stationsplein te verbeteren. „Inderdaad zou een auto-via duct over het Stationsplein een structure le verbetering zijn. die evenwel op korte termijn niet te verwezenlijken is", aldus de Kamer. Naar de mening van de Ka mer zijn er echter nog wel minder specta culaire mogelijkheden om de huidige si tuatie te verbeteren. „Deze mogelijkhe den dienen dan vooral op het vlak van de verkeersregulering gezocht te wor den". aldus de Kamer. Afwijzend staat de kamer tegenover de suggestie in het verkeerscirculatieplan om een overslagcentrum te vestigen ten behoeve van het bevoorradingsverkeer.In zijn reactie op het plan stelt de Kamer dat een dergelijk centrum alleen maar kostenverhogend werkt. Wel kan de Ka mer zich verenigen met de opvatting dat het nodig kan blijken aan de omvang van het vrachtverkeer en/of aan de tijden van bevoorrading beperkingen op te leggen. iEIDEN De Kamer van Koophandel n Fabrieken in „Rijnland" is scherp 2 rekant tegen het voornemen van de ge beente om het kernwinkelapparaat te (Fe^erkleinen. Dit voornemen is neergelegd h het ontwerp-structuurplan voor de hwedinnenstad. In zijn reactie op dit ont- ]/erp stelt de Kamer dat door deze ver- deining de in de eerder uitgegeven doel- 1 itellingen opgenomen wens om de cen- xumfunctie van Leiden te behoudén of ière.je versterken op den duur niet realiseer- l» sPfcaar zal zijn. sée \enZoals bekend wordt het gedeelte van de Haarlemmerstraat tussen Vrouwenkerk- ia bhoorstraat en Turfmarkt/Princessekade Let meer tot het kernwinkelapparaat ge- uan(rekend in het structuurplan. Hierdoor "l® Heeft het apparaat 7.000 m2 verkoopvloe- ®r,kHoppervlakte gekregen. Deze omvang is !lsonIe vergelijken met een groot wijkcen- (rum. De gewenste omvang van een bin nenstad met een centrumfunctie wordt bij lange na niet benaderd. Teleurstellend vindt de Kamer het dat uiteindelijk geen eenduidige visie op de ontwikkeling van het zakencentrum is gepresenteerd. „Een ontwikkeling in de tertiaire en quartaire sector, anders dan de Universiteit, is dringend gewenst." al dus de Kamer in zijn reactie. Het Schut tersveld dient volgens de Kamer uitslui tend ontwikkeld te worden als een con centratie van het in het algemeen niet-pu- bliekgerichte, kantoorhoudende tertiair en quartaire economische activiteiten. „In dit zakencentrum dient tevens een klein pakket dagelijkse voorzieningen aanwe zig te zijn, alsmede enige algemene voor zieningen, zoals PTT- en bankvoorzienin- gen, horeca- c.q. hotelvoorzieningen en een vergader- c.q. congresruimte", aldus de Kamer. De Kamer wijst er op dat bij het creëren van een voetgangers circuit in het kern winkelapparaat uiterst zorgvuldig te werk moet worden gegaan. In dit ver band stelt de Kamer niet zoveel heil te zien in het aanleggen van nieuwe voet gangersbruggen. Veeleer zoekt de Kamer de oplossing in het optimaal benutten van de ondersteunende functie van de markt. „Enerzijds kan de verbinding tussen Breestraat en Haarlemmerstraat geaccen tueerd worden door de markt zoals op zaterdag rond de Burcht en de Hoogland se Kerkgracht te situeren waarbij tevens de Burcht (horeca met terras) een func tionele plaats dient te krijgen anderzijds voldoet onze mening de huidige verbin ding via Hoogstraat (Donkersteeg) nog uitstekend," aldus de kamer. „De ver meende te grote drukte aldaar is door de economische sector nog nooit als een knelpunt ervaren. De noodzaak circa vijf tig meter naast deze verbinding nog een brug te slaan is dan ook voor het econo misch functioneren niet aanwezig Het gemeentelijke voorstel tot herinrichting van de hoek De la Reystraat-Reitzstraat LEIDEN Een aantal bewoners van de Leidse Pretonusstraat, De la Reystraat en Reitzstraat is gisteren bij elkaar gekomen in clubhuis ,,'t Mierennest" om de plannen die de gemeente met hun straten heeft, te bespreken. De gemeente had uit een aantal mogelijkheden een ontwerpplan samengesteld en dat is naar de bewoners gestuurd. Gisteravond kregen zij de kans om eventuele bezwaren of aanvullingen naar voren te brengen. Natuurlijk waren de meningen onder de mensen verdeeld. Waar de een een parkeerplaats wilde, wilde de ander een kinderspeelplaats. En waar de een een boom wilde, wilde de ander een lantaarnpaal, terwijl soortgelijke discussies losbarstten over de kleur van de nieuwe tegels. Maar na twee uur vurige discussies onder de soms wel wat te autoritaire leiding van vertegenwoordigers van de gemeente werd toch een eenstem mig plan vastgesteld. Bloembakken, sierlijke bomen en fleurige tegels zullen worden gebruikt om de grauwe straten wat vrolijker te maken. Daar was iedereen het over eens. Verder komen er een aantal vaste parkeerplaatsen en een hinkelbaan voor de kleine kinderen van de buurt. Het vaste plan wordt nu door de gemeenteambtenaren op papier gezet, waarna iedere bewoner een kopie hiervan in de bus krijgt. Met dit resultaat werd de bijeenkomst beëindigd. 'lijna al het personeel van het Leidse Rijkszuivelsta- Ji.9 Jon was gistermiddag naar de ontvangstruimte van Set gebouw gekomen om daar het afscheid van e. inedewerker F. Dijkstra bij te wonen. b heer Dijkstra, die de functie een receptie aan. waarbij zijn i eiwitonderzoeker vervulde, collega's gelegenheid kregen 1 gisteren de pensioenge- om afscheid van hem te ne- htigde leeftijd bereikt en men. Burgemeester Vis kwam "noest daarom de dienst veria- °°k voorbij. En niet met legen "jèn. 37 jaar lang heeft de heer handen. Van hem kreeg de ïijkstra in het bedrijf gewerkt, heer Dijkstra de eremedaille in senodat het afscheid niet onopge- goud verbonden aan Orde van at /.'perkt voorbij kon gaan. Het Oranje Nassau, vanwege de 1 lijkszuivelstation bood hem trouwe plichtsbetrachting ge durende 37 jaar. LEIDEN De landelijke bouwvereniging KASKO be schuldigt wethouder A. Ver boom van volkshuisvesting van betutteling. In een open brief aan de wethouder stelt de vereniging bijzonder te leurgesteld te zijn door de reactie van de heer Verboom op haar verzoek om grond te krijgen voor het zelf bouwen van woningen. De wethouder heeft eerder in een vergadering van de raadscommissie verklaard dat KASKO van hem geen meter grond krijgt. Hij hekel de het door de vereniging ge hanteerde „puntensysteem" voor woningtoewijzing. „Dit ondanks het feit dat voor on ze voorzitter van de afdeling Leiden en omgeving duidelijk uiteen was gezet dat bij ons systeem de plaatselijk door de gemeente ontwikkelde nor- volkshuisvestingsbeleid een- vereniging in haar open brief, men met betrekking tot het traal staan", aldus de bouw- KASKO neemt de wethouder diens stellingname bijzonder kwalijk, mede gezien in het licht van het partij-program ma van de PvdA, waarin deze partij pleit voor bevordering van participatie, experimente le beheersvormen van het percentage eigen woningen in nieuwbouwprojecten. „Uw uitspraak geeft ons dan ook aanleiding uw persoonlij ke politieke integriteit op zijn minst in twijfel te trekken", aldus de bouwvereniging, die voorts stelt dat een dergelijke uitspraak blijk geeft van ken nelijke minachting voor de bevoegdheden en taken van een gemeenteraad. „Wij prij- - zen ons wat dat betreft geluk kig dat u als wethouder slechts adviseert met betrek king tot dit onderwerp." 'EIDEN De Politieke Partij Radica- en heeft weer een telling gehouden laar het aantal woningen dat langer ingaan een jaar leegstaat. Met deze telling 9tvil de PPR het college behulpzaam zijn lij het op korte termijn vorderen van [leegstaande woningen, teneinde een bij drage te leveren aan het lenigen van woningnood. daabe lijst, die de politieke partij inmiddels aan het college van b en w heeft aange boden, bevat vierenveertig panden, waarvan er enkele ook voorkwamen op een eind vorig jaar gereedgekomen lijst. In een begeleidend schrijven stelt de PPR dat het gaat om „kwalitatief goede woningen"; enkele woningen zijn door de leegstand van slechte kwalitiet." Ook de redenen van leegstand zijn door de PPR onderzocht. Het is gebleken dat een aantal woningen via een makelaar te koop wordt aangeboden. De koper laat het in veel gevallen meer dan een jaar afweten, aangezien de vraagprijs, volgens de PPR, te hoog is. Andermaal dringt de PPR er bij de gemeente op aan haar aanschrijvingsbe- leid te verscherpen. Zij stelt dat de gemeente alle middelen moet aanwen den om te voorkomen dat oorspronke lijk m goede staat verkerende woningen staan weg te rotten. In het bijzonder noemt de PPR het pand Papengracht 30 dat al bijna zes jaar ieegstaat. Het pand is van het rijk. De PPR vraagt het college stappen te ondernemen om het pand geschikt te maken voor de huisvesting van groepen en instellingen, die thans in onder meer het Van Wijk- en Zaalbergcomplex een onderkomen hebben Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Graag wil ik mijn dank uit spreken aan iedereen die rea geerde op het ^rtikel over „Mensen tussen wal en schip" in de Leidse Courant. Ik deed een beroep op mensen in Leiden en omgeving om fi nancieel steun te geven voor een paar noodgevallen onder de gezinnen waarvan ik de so ciale begeleiding heb. Voor een groot deel is het gelukt, dankzij u. Twee gezinnen zijn volledig over de „streep" getrokken. Daarnaast is het belangrijk dat, door wat u deed voor deze gezinnen het vertrouwen in an dere mensen hersteld is. U deed dit zomaar voor onbeken de Leidenaars. Mijn ervaring is allang dat de mensen niet zo beroerd zijn als het soms lijkt: er zijn al jaren veel mensen om mij heen die helpen kleding, dekens etc. te bewaren voor mijn gezinnen. Uw bijdrage heeft dit alleen maar bevestigd. Nu is er nog een gezin waar dringend geholpen moet wor den. Hiervoor zou ik een be roep willen doen op degene die, na het lezen van het eerste artikel van plan waren een bij drage over te maken, maar dit nog niet hebben gedaan. Er is dringend geld nodig om een gezinshereniging mogelijk te maken. De omstandigheden zijn bij de redactie bekend en omdat ik de anonimiteit van mijn gezinnen altijd voorop stel, hoop ik dat u begrip heeft voor deze korte aanduiding. Het gironummer is 3180481 ten name van C. Leliveld-Korver en dan graag onder de medede ling vermelden: „Tussen wal en schip". Helpt u ook dit gezin over de streep? Bedankt alvas- t. Mevrouw Leliveld Roemer Visscherstrat 12 Leiden. High Noon In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 is donderdag 1 juni de klassieker High Noon te zien. Deze film van Fred Zinneman (ook de regisseur van Julia) wordt beschouwd als een van de beste Amerikaanse westerns die tot nu toe gemaakt zijn. Het verhaal gaat over sherrif Will Kane, die het doelwit wordt van een wraakactie van een bendeleider die hij eens gearresteerd heeft. Het hele verhaal speelt zich af op één, zonnige morgen. In de hoofdrollen spelen Gary Cooper en Grace Kelly. De filmvoorstelling begint om negen uur *s avonds, de toegangsprijs bedraagt 4,—. Voor leden van het Vrijetijdscentrum 3,—. Vergissing In de lijst van promoties aan de Leidse universiteit die enkele dagen geleden in onze krant verscheen, is een fout geslopen. De heer R. L. Marquet is niet gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde, maar hij heeft zijn promotie binnen de faculteit der wis- en natuurkunde behaald. Hij is dus nu doctor in de wis- en natuurkunde Mars Brothers In de maand juni zal het filmhuis aan de Vrouwenkerk- koorstraat 17 vier voorstellingen geven van verschillende oude films van de Marx Brothers. Iedere voorstelling begint om acht uur 's avonds. De toegangsprijs bedraagt voor leden van het filmhuis 2,—, voor anderen 4,—. De eerste film wordt maandag 5 juni vertoond. Dit is „Go West", waarin de vier broers oorlog voeren tegen een spoorwegmaatschappij. Maandag 12 juni draait de eerste film van de Marx Brothers, „A night at the opera" uit 1935. „At the circus" wordt maandag 19 juni vertoond en tenslotte op maandag 26 juni „The big store" uit 1941. Instrumentenparade De muziekstreekschool Leiden en omgeving houdt vrijdag 2 juni in de foyer van de Stadsgehoorzaal een instrumenten parade. Nieuwe leerlingen kunnen hier kijken en luisteren naar verschillende instrumenten, waardoor hun keus voor een instrument misschien wat gemakkelijker wordt. De instrumenten worden bespeeld door oudere leerlingen van de school. Ook zijn er tijdens de parade leerkrachten aanwezig die eventuele vragen kunnen beantwoorden. De instrumentenparade begint om zeven uur 's avonds. De toegang is gratis, belangstellenden zijn van harte welkom. Amerikaanse groepen In de laatste weken van juli komt een aantal Amerikaanse muziekgezelschappen naar Nederland om hier concerten te verzorgen. De VVV doet een dringend beroep op Leidse organisaties om de leden van de groepen bij particulieren onderdak te brengen. De organisatie die in Amerika de concerten verzorgt betaalt negen dollar per persoon. Het verblijf is twee of drie nachten. Leidse muziekgroepen die gastheer willen spelen voor hun Amerikaanse collega's kunnen schrijven, telexeren of telegraferen naar: Audrey de Boer, Performing Arts Abroad 8013 Church Street, Richland, Michigan. A vondvierdaagse Wandelsportvereniging Zuid-West/W.I.K. houdt weer een avondwandelvierdaagse van maandag 12 tot en met donder dag 15 juni. Deelnemers kunnen zich voor 3 juni aanmelden door het storten van het inschrijfgeld a vier gulden per persoon op girorekening 1472858 ten name van P. Groene- scheij, Schoutendreef 73, Bodegraven. Iedere dag wordt gestart tussen zes en zeven uur op het terrein van voetbal vereniging V.T.L. aan de Voorschoterweg naast zwembad „De Vliet". Exotische kunst In het Antoniusclubgebouw aan de Lange Mare 43 wordt van vrijdag 2 tot en met zondag 4 juni een tentoonstelling gehouden over de exotische kunst. Te zien zijn dan kunst voorwerpen uit De Philipijnen, Afrika. Thailand, Tibet, Indonesië en uit China. De tentoonstelling is dagelijks van tien uur 's ochtends tot negen uur 's avonds geopend. ADVERTENTIE stemlokalen gnweA l toch ook? Zo olet, dan lam< u nog tol 7 ma vanavond tetecftrt to uv» stem lokaal. Haak gebruik van w recht, ga steunen! VERKIEZINGSAVOND STADSGEHOORZAAL. Vanavond vanaf 7 uur staan de deuren van de Stadsgehoorzaal wijd open voor iedereen die de verkiezingsuitslagen op de voet wil volgen. Op het grote EIDOPHOR-scherm is het verkiezingsprogramma van de N O S. te zien In de zaal zullen in terviews worden gehouden met landelijke en plaatselijke politici van verschillende partijen. De toe gang tot deze avond is gratis

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3