FNV-eis: korter werken )verloop Den Haag vooral naar Zoetermeer Vergunning nodig voor fokken honden en katten BIJ CAO-BESPREKINGEN 1979 Regering handhaaft wijziging kinderbijslag ilDSCHENDAM TWEEDE UITWIJKPLAATS ^penburg 2. 2311 GC Leiden, postbus 11. 2300AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas- jacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - rnenten: jkwartaal 41.75; jaar 155.50; losse nummers: 55 cent. Woensdag 31 mei 1978, 68e jaargang no. 21055 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Aandeelhouder wint Mel op Ned. I vrijwel de gehele avond uitslagen van en com mentaren op de verkiezingen op Ned. II twee films. t.w. om 19.00 uur „De jongen met de bril" en om 20.32 uur de Ame- -ikaanse satire op het kapitalis me „De aandeelhouder wint". Zonnig en warm Zonnig en warm weer met in de middag en avond stapelwol ken. mogelijk met onweer. Overwegénd matige wind uit oostelijke richtingen. Minima ongeveer 14 graden, maximum- temp. van 25 tot 30 graden. Morgen zon: 5.26-21.49. Maan: 3.38-17.08. Scheveningen hoog water: 016: 12.53. Laag water: 8.26. 21.07. Mr. Granger van Wordt u al geholpen" overleden EN - In zijn woonplaats Folkestone jed op 73-jarige leeftijd de Britse Arthur Brough, die in ons land Iheid geniet als „Mr. Granger" van £-serie „Wordt u al geholpen", r Brough genoot in Engeland grote or zijn vele rollen in stukken I theaters van Londen. In zijn woon- Folkestone, waar hij de laatste verbleef, werd een toneelclub em genoemd. (Van onze sociaal-economische redac tie) AMSTERDAM Verkorting van de arbeidsduur zal in het najaar het belangrijkste punt worden voor de onderhandelingen over de cao's voor 1979. FNV-voorzitter Kok heeft dit vanmorgen aangekondigd op het con gres van de industriebond NVV. Hij zei, dat de vakbeweging daarbij twee vliegen in één klap wil slaan: verbe tering van de arbeidsomstandigheden van de werknemer en ruimte schep pen voor werklozen. Ook in volgende jaren zal het accent sterk op korter werken komen te liggen. Het tempo waarin dit zich voltrekt zal sterk afhangen van de bereidheid van de werknemers om genoegen te nemen met loonsverlaging, dan wel afzien van loonstijging. Er is uiteraard ook een overheidsbe leid nodig om de werkloosheid zoveel mogelijk te beperken. Maar Kok had hiervan geen al te grote verwachtin gen. Volgens hem zijn de werkenden be reid solidariteit op te brengen met de werkzoekenden, „maar elk beroep op onze solidariteit is vals wanneer dat beroep niet gepaard gaat met een welgemeende bereidheid om de maat schappij van een aantal van haar fundamentele onrechtvaardigheden te ontdoen". Kok vindt, dat het kabinet- Van Agt er blijk van geeft dat niet te willen; het heeft volgens hem in de eerste zes maanden van zijn bestaan op geen enkele wijze een bijdrage geleverd tot een zekere vertrouwens basis met de FNV. In zijn rede waarschuwde Kok ook de werkgevers, om de vakbeweging niet de voet dwars te zetten in haar verde re pogingen haar invloed uit te brei den op de omvang van de werkgele genheid, de kwaliteit van het werk en de arbeidsomstandigheden. Eerder deze ochtend had Industrie bond-voorzitter Groenevelt gezegd, dat de regering niet moet denken dwars tegen de verlangens van de vakbeweging te kunnen ingaan. „An ders zullen we met alle middelen pro beren te krijgen waar we menen recht op te hebben". MOEDER OP BROMFIETS VERLIEST DOCHTERTJE WIJCHEN Een paar auto mobilisten hebben gisteren mevrouw Teeuwsen uit Wij- chen haar 4-jarig dochtertje Bianca terugbezorgd. Het kind was zonder dat haar moeder het merkte uit het kinderzitje van de bromfiets gevallen. Enige automobilisten zagen in de berm een kind met een valhelm en stopten om pools hoogte te nemen. Op een paar schrammen na mankeerde zij niets. De automobilisten kwa men tot de conclusie dat Bian ca wel eens van een fiets of bromfiets gevallen kon zijn en een van hen ging op onderzoek uit. Na ongeveer vier kilome ter zag hij inderdaad een vrouw op een bromfiets met een leeg kinderzitje. Hij hield de vrouw aan met de vraag of zij misschien haar kind verloren had. 'eging is goed voor de '.ondheid. wordt van alle 7 regelmatig beweerd. Zo r lui in het zand van Sche ringen lummelen op de vrije j kan sinds kort aangevuld 7 met springen, hupsen en jllebollen op een groot lucht- 1nop het strand bij het Ke bad. (af gezond bewegen betreft. c dieren moeten de poten \ekken. Zo kon het gisteren \euren dat strandbezoekers in Eigenaar Dick Hendriksen liet zijn kameel Sabina door het zand stappen, met haar één maand oude dochter Felicity, zodat de dames als echte ..schepen van de woestijn'' het vertrouwde Sahara-gevoel niet kwijtraken. ..Goed voor de 'conditie", zegt Dick, die twee buitbeesten ..en pension" heeft in manege Den Ruygenhoek. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ondanks bezwaren bij een groot deel van de Tweede Kamer, handhaaft de regering haar plannen voor de kinderbijslag/aftrek. Het is de bedoeling dat de nieuwe regeling voor de kinderbijslag nog voor de zomervakantie in de Tweede Kamer wordt behandeld, want de regering wil al per 1 oktober de fiscale kinderaftrek afschaffen. Bijslag en aftrek worden in één regeling samengevoegd. Dit stuit nauwelijks op bezwaren. Tweede Kamer verzet zich vooral tegen de tweede fase van het plan, waarbij het recht op twee- en drievoudige kinderbij slag voor 16- en 17-jarigen zal worden afgeschaft. In de derde fase zullen de opslagen op de kinderbijslag, nodig ter compensatie van de fiscale aftrek, vervallen en zullen de bijslagen via indexering worden aangepast. De regering ziet het samenvoegen van de kinderbijslag en de aftrek als een onderdeel van de bezuinigingsoperatie. In 1981 moet deze samenvoeging een besparing van 300 miljoen gulden opleveren. Bij een groot deel van de Tweede Kamer, met name bij CDA en PvdA. bestaan bedenkingen tegen het laten vallen van twee- en drievoudige kinderbijslag voor 16- en 17-jarigen. omdat daar door ouders van gehandicapte en studerende kinderen worden gedupeerd. Gevreesd wordt dat dit nadelige gevolgen zal hebben voor de onderwijskansen van kinderen uit gezinnen met lage inkomens. Gemeend wordt dan ook dat de twee- en drievoudige kinderbijslag pas kan wegvallen als er een nieuwe wijze van studiefinanciering is ingevoerd. De regering is wel bereid met de Tweede Kamer te bekijken of de nadelige gevolgen door middel van compensatie kunnen worden opgevangen. Onder andere de CDA-kamerfractie had liever gezien dat de kinderbijslag voor pas geboren kinderen lager zou worden gesteld, of dat de kinderbijslag voor het tweede kind zou worden bevroren. Op die voorstellen wil de regering niet ingaan. n onze parlementaire redactie) HAAG De Tweede Kamer in meerderheid dat de over- van Den Haag in de eerste opgevangen moet worden in ermeer, en verder, zo nodig en logelijk, in de gemeente Leid- ndam. De Kamermeerderheid is mening dat Nootdorp, Pijnac- en Wateringen niet voor dit doel emd moeten worden. De Kamer haar uitspraak gisteren in beslissende vergadering over erstedelijkingsnota. De fracties van het CDA en de WD verzetten zich wederom heftig tegen woningbouw op grotere schaal in Nootdorp en Pijnacker en spraken uit dat er eventueeleen verhoogde taakstelling voor Zoetermeer uit de bus moet komen. Verder werd be paald dat Leidschendam een bouw plaats voor Den Haag kan worden ..maar daarvoor zijn eerst nadere studies en afweging nodig". vesting en Ruimtelijke Ordening) zich tegen het schrappen van. de langs de Hofpleinspoorlijn gelegen mogelijke bouwplaatsen Nootdorp en Pijnacker. Ook gisteren keerde hij zich tegen het schrappingsvoor- stel van de regeringspartijen CDA en WD. die herhaaldelijk hadden uitgesproken dat door Nootdorp en Pijnacker als bouwplaatsen voor Den Haag aan te wijzen een deel van het groene hart en een tuinbouwge bied aangetast zouden worden. Minister Beelaerts: „De regering is eveneens van mening dat aantasting van het tuinbouwgebied niet mag plaatshebben. Het kassengebied zelf in Nootdorp-Pijnacker moet worden ontzien. Er moeten echter bouw plaatsen komen. De situatie rond Den Haag is zo dat de behoefte aan nieuwe bouwplaatsen wel eens aan zienlijk groter zou kunnen zijn dan was voorzien. Wat Leidschendam als bouwplaats betreft zetten we vraag tekens, ook wat betreft het milieu. Stel u voor dat Leidschendam om de een of andere reden niet door zou kunnen gaan dan hebben we alleen nog Zoetermeer als uitwijkplaats over, als de Kamer Nootdorp en Pijnacker schrapt. Dat is te weinig". De bewindsman kon de Kamermeer derheid echter niet overtuigen. Noot dorp en Pijnacker werden als bouw plaats voor Den Haag geschrapt. Met deze debatten beëindigde de Tweede Kamer tevens de discussie over de Verstedelijkingsnota, waar aan vijf langdurige vergaderingen gewijd geweest zijn. Daarbij werden 55 moties ingediend. Gisteren stem de de Kamer over nog veertig over gebleven moties De meesten hiervan werden verworpen. Aangenomen werd onder meer de belangrijke mo tie om gemeenten als eerste het recht te geven verlaten bedrijfspan den tegen een redelijke prijs te ko pen. Hierdoor kunnen gemeenten be hoorlijke objecten in handen krijgen voor woningbouw op stedelijk ge bied. Paard wethouder slachtoffer van verkiezingsstrijd VALKENSWAARD IANPI - Het paard van de Valkens- waardse wethouder P. Geldens is gisternacht beklad met de letters PvdA en het dier is volgens de wethouder ook nog geslagen. De dierenbescher ming is ingeschakeld. Pas na vijf uur boenen was alle verf verwijderd. De heer Gel dens is lijsttrekker van een plaatselijke politieke groepe ring voor de vandaag te hou den gemeenteraads-verkiezin- gen. De Valkenswaardse afde ling van de PvdA heeft zich van het gebeurde gedistan tieerd. -HOEK 3t vrouwen in broeken rondlo- lllllllllllllllllllllllllllllilllllli DEN HAAG - De actiegroep „Voorkomen is beter dan afmaken" heeft in een gesprek met staatsecretaris Wallis de Vries (CRM) aangedrongen op snelle invoering van een vergunningstelsel voor het fokken van honden en katten. Ook wil de actiegroep een overzicht van de legale en illegale dierenhandelaren van alle gemeentebesturen in ons land. Volgens „Voorkomen is béter dan afmaken" is het fokken van honden en katten een miljoenenindustrie geworden, waarvoor wettelijke bepalingen ontbreken. Er zouden in ons land per jaar als gevolg van een overschot 40.000 gezonde dieren worden afgemaakt. De actiegroep pleit verder voor een fokverbond voor honden met hd-positief (heup dysplasie). De groepering heeft januari 1977 een voorstel voor een fokver- gunningstelsel aan CRM en het parlement voorgelegd. Zij wijst er verder op dat cijfers nodig zijn van export van dieren naar industriegebieden binnen de EEG, aangezien er geen controle is op de entingsbewijzen aan de grenzen. 1I1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Strijd over taxi standplaats voor station (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Leidse taxi-chauf feurs hebben gisteren gewei gerd hun vaste standplaats voor het N.S.-station te verla ten. De standplaats moet wij ken voor een bouwkeet van Articon ten behoeve van de aanleg van de Schiphollijn. Het gemeentebestuur heeft de chauffeurs een plaats toebe deeld op de middenberm van het Stationsplein. De chauffeurs maakten gister morgen spontaan bekend, dat zij weigerden te verhuizen. Zij menen, dat de potentiële klan ten moeilijk de nieuwe stand plaats kunnen bereiken en dat de service-verlening aan de rei ziger sterk in de verdrukking raakt. Gisteravond besloten de chauffeurs alsnog de oude standplaats te verlaten. Zij be trokken echter een onverwach te lokatie: de plaats waar de streekbussen hun passagiers laten in- en uitstappen. In de loop van vandaag besloten de chauffeurs om toch de wens van het gemeentebestuur te volgen en verhuisden morrend naar de middenberm. Dit zeer persoonlijke geschenk ontvangt u als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. als kwartaalabonnee van de woonplaats Stuur als dank voor de moeite het sterrenbeeld woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar antwoordnr. 349. Leiden Zwangere vrouw overleden na val van flat LEIDEN Een 34-jarige hoog zwangere vrouw is gistermid dag overleden na een val van de zesde verdieping van een flat aan de Leidse Arendshor st. De vrouw wilde haar woning betreden, maar ontdekte dat zij de huissleutel was vergeten. Via het balkon van de naastge legen woning probeerde de vrouw haar huis binnen te dringen. Tijdens het overklim- men is zij vermoedelijk op een stuk spaanplaat gaan staan. De plaat brak en de vrouw stortte omlaag. Zij werd in zorgwekkende toe stand naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, waar zij in de loop van de middag over leed. Tragisch einde van ruzie tussen echtgenoten (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR - Een inwoner van Alkmaar, de 42-jarige J.L.T., heeft gistermiddag in zijn wo ning zijn 37-jarige echtgenote door messteken om het leven gebracht. Een poging van de man vervolgens zichzelf van het leven te beroven mislukte. Met ernstig inwendig letsel in buik is de Alkmaarder opgeno men in het Centraal Zieken huis. Zijn overlevingskansen worden zeer gering geacht. Het echtpaar zou ruzie hebben gehad. Volgens de politie kampten de echtelieden al lan ge tijd met huwelijksproble men. Het echtpaar had drie kinderen. Een twaalfjarig dochtertje was getuige van de moord op haar moeder. Zij waarschuwde de buren, die vervolgens de politie inschakel den. De man werd zwaar bloe dend in zijn woning aangetrof fen. Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1