appel geeft zich bloot I - Poortvliet nog niet gelukkig SUURBIER WEER OUDE ZWARTKRUIS BLIJFT ACTIEF OP TWEE FRONTEN OEFENWEDSTRIJD TEGEN SELECTIE UIT Lubse wenst duidelijkheid van PSV Opstelling West-Duitsland Wil Barcelona van Neeskens el MENDOZA WOENSDAG 31 MEI 1978 PAGINA 15 2 LEIDSE COURANT/I SSBSBBE Ernst Happel kent momenteel eigenlijk nog maar èèn probleem: wie moet 3 de centrumspits van Oranje worden? Steeds blijven ze roepen dat ze één of twee nieuwe spitsen nodig heben. Ik wil nu wel eens duidelijk weten wat ze van plan zijn. Ik heb er weinig trek in om op de bank te gaan zitten. De onderhandelingen tussen mij en PSV zijn vlak voor het vertrek naar Argentinië afgebroken. Ik heb ze een aanbod gedaan en nu wacht ik maar af hoe de reactie is. Prettig is het echter niet om zolang van huis te blijven in de wetenschap dat je contract nog openstaat. MENDOZA Harry Lubse verkeert weer |A| nagenoeg in dezelfde onzekere situatie als ■V| vorig jaar op deze tijd. Ook toen wist de zo verrassend bij de laatste 21 gekomen PSV-er niet waar hij aan toe was. „Bij PSV waren ze druk naar een nieuwe spits aan het zoeken en ik vond het beter bn op te stappen. Maar daarna kwam PSV me n h toch tegemoet. Nu heb ik een uitstekend d» seizoen achter de ruq, maar dat heeft bij I PSV blijkbaar niet zoveel indruk gemaakt, tmle Happel: "We spelen driemaal der tig minuten. Dat is afgesproken. Het eerste half uur wordt het een fantasie-opstelling. Het tweede ge deelte wil ik echter de ploeg het veld in sturen in de opstelling, die ik voor de openingswedstrijd tegen Iran voor ogen heb. Wat ik in het derde half uur ga doen, weet ik nog niet. Dat hangt vooral af van de prestatie, die de basisformatie in die dertig minuten daarvoor le vert". Vandaag derhalve meer duidelijkheid. En niet eerder, want Happel weigerde voorals nog om de elf namen prijs te geven, die hij al enkele dagen in zijn achterhoofd heeft zitten. De training gisteren leerde echter dat Happel eigenlijk nog maar één probleem heeft: de positie van centrumspits in de wedstrijden waarin Oranje met drie aanval lers speelt. De keuze tussen de beide doel- verdedigers lijkt inmiddels gemaakt, want alles wijst er op dat Jan Jongbloed de slag met Piet Schrijvers opnieuw gaat winnen. Vraagtekens slechts in de voorste lijn. Hap pel heeft twee mogelijkheden: het trio Rep- Nanninga-Rensenbrink of het drietal Renè van de Kerkhof-Rep-Rensenbrink, waarbij Rep als een enigszins hangende centrum spits zou moeten fungeren. Happel zelf over beide mogelijkheden: „Wacht maar rustig af. Op dit moment wil ik nog niets zeggen". Het Nederlands elftal gebruikt de oefenwed strijd tegen de selectie uit Mendoza niet alleen om weer wat ritme op te doen, maar ook om een vriendelijk gebaar te maken naar de voetballiefhebbers in en rond de Argen tijnse provinciestad. Happel: „Het is de be doeling om de hekken van het stadion wijd open te zetten, ledereen mag komen kijken zonder ook maar èèn cent te betalen. Wij zijn hier zo vriendelijk ontvangen, dat dit een ideale kans is om iets terug te doen. Als tegenprestatie spelen we vermoedelijk op het hoofdveld en niet op het bijterrein zoals eerst het plan was. Dat komt ons goed uit, want dan kunnen de spelers vast een beetje aan het veld wennen. Ik hoop alleen, dat het organisatiecomité het goed vindt, dat we met publiek gaan oefenen. De veiligheidsas pecten moeten tenslotte in het oog worden gehouden en het spreekt voor zichzelf dat "we de poorten onverbiddelijk zullen sluiten indien die veiligheid niet gewaarborgd kan worden" IJLE LUCHT door Rob Hartog ASCOCHINGA Bpndscoach Helmut Schön heeft vanochtend vroeg de samen stelling van het Westduitse elftal bekend gemaakt voor de openingswedstrijd morgen tegen Polen. Die opstelling is als volgt: Maier, Vogts, Kaltz, Rüssmann, Zimmermannn, Bonhof, Beer, Flöhe, Hans Müller, Abramczik en Fischer. Ernst Happel en zijn mannen van Oranje zijn de eerste paar dagen van het trainings kamp in het afgelegen Potrerillos goed doorgekomen. Eigenlijk kampt Happel slechts met een moeilijkheid. De enigszins ijle lucht bij het op een hoogte van bijna twaalfhonderd meter liggende oefenkamp. Happel zelf: „In dat opzicht is dit hotel niet zo'n goede keuze geweest. We hebben er allemaal last van. In overleg met dokter Kessel hebben we daarom het trainingspro gramma gewijzigd. We maken nu korte oefeningen, die we echter wel intensief doen. Er echt hard tegenaan gaan kan hier niet. En dat is toch wel vervelend. Het voordeel is nu wel, dat we steeds met de bal bezig kunnen zijn. En dat is natuurlijk nuttig om bepaalde spelpatronen er hele maal goed in te krijgen". Moeilijkheden met de ademhaling verwacht Happel niet bij de groepswedstrijden in Men doza. „Het stadion ligt een stuk lager dan dit hotel' zegt hij „Dat scheelt wel zo'n vijfhonderd meter. En dat betekent dat alle problemen opgelost zijn, want volgens dok ter Kessel krijgt een mens pas boven de duizend meter last met ademhalen". De te ijle lucht is de enige klacht die Ernst Happel zo kort voor de officiële start van het wereldkampioenschap voetbal heeft. De Oostenrijkse grootmeester maakt verder een volmaakt tevreden indruk, waarbij het uiterst opvallend is. dat het zelfvertrouwen van zijn toch wel zwaar getekende gelaat afstraalt. Hijzelf: „Zo'n eerste week is altijd het moei lijkst. Je moet bijkomen van de reis, het tijdsverschil overwinnen en de echte wed strijdspanning ontbreekt meestal nog. Daar om vallen die eerste dagen meestal niet mee. Met dat als gegeven ben ik content over onze start. Potrerillos is een ideale omgeving om tot rust te komen. Het prachtige weer werkt natuurlijk ook mee. De jongens kun nen hun vrije tijd lekker buiten doorbrengen. Dat min of meer Hollandse weertje zou bij het komende toernooi wel eens sterk in ons voordeel kunnen gaan werken. Eigenlijk spe len we onder dezelfde omstandigheden als thuis. Daarom weiger ik te geloven dat de Zuidamerikaanse landen dit toernooi met een lichte voorsprong beginnen. Sterker nog: ik ben ervan overtuigd dat het precies andersom is. Dat de Europese landen door deze weersomstandigheden een streepje voor hebben". (Van onze verslaggever) MENDOZA „Misschien is het wel een truc van Barcelona om goed geld voor me te kunnen beuren", is de reactie van Johan Neeskens als hij wordt geconfronteerd met de gedachte dat Barcelona van hem af zou willen. „Ik heb namelijk nog een contract tot volgend jaar. In dat contract staat echter wel dat ik daarna transfervrij ben. De club die mij dan koopt, hoeft geen cent aan Barcelona te betalen. Ze hoeven alleen maar met mij zaken te doen." „Het zou kunnen zijn dat Barcelona via een slimmigheidje nog aan zijn trek ken wil komen. Wanneer ze mij bij voorbeeld voor een jaar verhuren of dit seizoen verkopen aan een andere club, ontvangen ze toch nog zo'n veer tig miljoen peseta's. Dan moeten ze echter wel mijn toestemming hebben. En je zult wel begrijpen dat ik daar niet intrap". Overigens ontkende de nieuwe trainer van Barcelona, de Fransman Muller, dat er bij Barcelona plannen in die richting zouden be staan. eS „WENNEN AAN KLIMAAT IN SPELERSGROEP" POTRERILLOS Jan Poortvliet voelt zich allerminst gelukkig in het trainingskamp van Oranje te Potrerillos. Ondanks het fraaie weer en de schitterende omgeving beweegt de 22-jarige PSV'er zich wat triest door het tijdelijk verblijf van het Nederlands elftal We zijn hier nu al vier dagen en nog altijd heb ik geen contact kunnen krijgen met mijn verloofde klinkt het schuchter „De tele foonlijnen werken niet en dat zit me dwars. Het klinkt misschierr kinderachtig, maar ik ldj heb er gewoon behoefte aan om even met x i mijn meisje te kunnen praten. Deze week moet zij een paar dagen examen doen voor haar secretaresse-opleiding. Daar ben ik be- mm meuwd naar. Ik heb echter weinig hoop dat de verbindingen snel tot stand zullen komen. Die gedachte bevalt me niet Een sfeergevoelig mannetje, die Jan Poort vliet. Binnen de lijnen een baasje, die zelfs erkende grootheden als Johan Cruijff het J vuur na aan de schenen kan leggen, maar daarbuiten een vriendelijke en wat zachte i jongen, eigenlijk nauwelijks het prototype i f van een profvoetballer. „Sfeer is belangrijk voor me", erkent Poortvliet. „Ik wil dan ook best toegeven dat ik even heb moeten wen- mj nen aan het klimaat in deze selectie. Bij PSV is de sfeer ontzettend goed. Hier ook, maar Cn toch op een andere manier. Mede omdat er sprake is van kliekvorming, en dan vooral tussen de jongens die er vier jaar geleden in* in West-Duitsland ook al bij waren -Het is een andere humor. Veel meer recht op de man af. Bij PSV gaat het er veel gemoedelij- "T ker aan toe. Ik heb het daar even moeilijk mee gehad Zo langzamerhand heb ik echter door dat dit nu de zogenaamde Amsterdam- 1 se gein is." "4 Juist omdat Jan Poortvliet op de kleine dingetjes let. is het hem niet ontgaan dat ondanks alle tegenovergestelde pogingen van Ernst Happel en Jan Zwartkruis het kaf toch al min of meer van het koren geschei den is. „Je kunt het aanvoelen. Er is een lichte scheiding binnen de groep. Met aan de ene kant de vaste basisspelers en aan de andere zijde de jongens die of op de bank of op de tribune terecht komen. Mis schien gaat het niet allemaal bewust, maar verschil is er toch", f Binnen die twee groepen is Jan Poortvliet I min of meer een buitenbeentje. Want indien zich inderdaad al twee fronten hebben ge vormd, is het moeilijk te taxeren tot welké groep de Zeeuw behoort omdat nog volstrekt onduidelijk is of hij wel of niet tot de basis zal behoren. In beginsel zal er voor hem binnen de droomformatie van Happel geen plaats zijn, maar in sommige gevallen is het lang niet uitgesloten dat toch een beroep gedaan zal worden op Poortvliet. Weinig kans Zelf benadert Jan Poortvliet het allemaal vrij nuchter en eerlijk. „Ik wil spelen, dat is logisch. Maar nu het er toch naar uit ziet dat Happel met een sterk bezet mid denveld gaat spelen realiseer ik me terde ge dat ik weinig kans maak om te spelen. Weliswaar vind ik zelf dat ik ook als mid denvelder kan fungeren, maar ik heb zo het gevoel dat Happel dan toch de voorkeur geeft aan anderen. Alleen bij tegenstan ders, die met drie spitsen spelen, ga ik er blindelings van uit dat ik in de basis sta. Schotland bijvoorbeeld, ik geloof er heilig in dat ik dan mee mag doen. De ellende is alleen dat er zo weinig landen zijn die met drie spitsen gaan spelen. Voor mij is dat erg vervelend, want hoewel ik er verder geen enkele moeite mee heb om óp de bank te zitten, gaat mijn voorkeur er uite raard naar uit om gewoon mee te voetbal len." Jan Poortvliet, de ontdekking van het toer nooi in Parijs en verdienstelijk in zijn eerste echte interland debuterend tegen Oostenrijk, wordt vermoedelijk het „slachtoffer" van Happels tactische vondst om met minimaal vier, veelal zelfs vijf middenvelders te gaan voetballen. Poortvliet over dat tactisch con cept: „Ik preek nu niet voor eigen parochie, dat moet je van me geloven, maar ik zelf heb mijn twijfels over de bedoelingen van Happel. Misschien functioneert het allemaal goed, maar daar geloof ik niet in. Dat systeem vereist dat je middenvelders hebt die doorlopend in de gaten kunnen duiken Mijn stelling is dat je tenminste drie van die spelers nodig hebt om Hapfjels plannen optimaal uit te voeren. Ik kom er echter maar tot twee: Johan Neeskens en Willy van de Kerkhof. Arie Haan en Wim Jansen kunnen dat niet aan. Daarom blijft ik mijn twijfels houden. Vooral in wedstrijden dat het niet lekker loopt. Dat soort duels komt altijd een keer voor een dan voorzie ik moeilijkheden. Zelfs in die mate dat ik me afvraag of Happel wel op de goede weg is". Wat Happel uiteindelijk ook beslist, het sei zoen kan voor Jan Poortvliet nauwelijks meer kapot. Hij behoort tenslotte tot het kleine groepje spelers, dat het afgelopen jaar de sprong naar de top heeft gemaakt. Dat vindt hij trouwens zelf ook. „Met PSV is het zo'n fantastisch seizoen geworden dat ik toch al dik tevreden ben. Eigenlijk kan het allemaal nauwelijks beter. Daarom laat ik nu alles rustig op me afkomen. Dat betekent niet dat ik er niet voor zal knokken, want voor mij is dit wereldkampioenschap natuur lijk erg veel waard Hoe gek het misschien ook moge klinken, maar vooral voor PSV is dit toernooi erg belangrijk. We zitten met z'n zessen binnen de selectie en. dat bete kent dat we ontzettend veel kunnen leren en ongelooflijk veel ervaring op kunnen doen. Dat is nooit weg. Vooral bij wedstrij den om de Europa Cup heb je daar alleen maar baat bij". v. Jan Poortvliet: ..Ik heb het hier wel even moeilijk gehad" Wim Suurbier kijkt terug op een wat vervelende periode bij Schalke '04 Nu gaat hij met frisse moed voor het rob hartog Nederlands elftal verder. (Van onze verslaggever) De overeenkomsti ziet er overigens anders uit dan leger vervullen, waardoor hij binnen de voetbal- ben voor het vorstelijke pensioen waar Zwartkruis POTRERILLOS De benoeming van Jan Zwart- aanvankelijk in de bedoeling lag. Zwartkruis zal niet bond min of meer parttimer is. bij be overheid recht op heeft Over twee jaar, op 1 kruis als de nieuwe bondscoach van het Neder- in volledige dienst treden. Iets meer dan de helft Wi_ hü hel n"1001®"1 dat Jan Zwartkruis bij het leger lands elftal is rond. Onmiddellijk na het WK zal van zijn tijd zal hij voor Oranje beschikbaar zijn "k nïSiTfn de a,zwaai' omda' hii dan de pensioengerechtigde de verbintenis tussen Zwartkruis en de KNVB 2?„?„eSp,ekken ,V5Se f® le9CTau,on'ei,an en de leeftijd bereikt, zal hij in vaste dienst bij de KNVB wereldkundig gemaakt worden. Oe rest van zijn dagtaak blijft hij in het Nederlandse KNVB geen pasklare oplossing gevonden kon wor- trecjen (Van onze verslaggever) MENDOZA Wim Suurbier is langzaam maar zeker weer de oude aan het worden. De man, die bekend staat als de speler die door zijn grappen en grollen de stemming in de ploeg tracht in te houden, begint zich de laatste tijd naar zijn vertrouwde niveau te begeven. Niet dat hij zijn oude vorm van vier jaar geleden reeds heeft benaderd, „maar dat is", zo zegt hijzelf, „ook niet nodig. Toen waren we met een groep jongens die wisten wat ze aan elkaar hadden. Er waren veel Amsterdammers bij. die elkaar uitstekend verstonden. Nu zijn er veel nieuwelingen in de groep, die eerst een beetje ingespeeld moeten raken. Ik pak die jongens ook voorzichtig aan. Mijn humor is niet altijd even fijnzinnig en dat kun je niet doen bij iemand die je nog nooit hebt gezien". De reden van het mentale herstel van Suurbier is niet moeilijk te raden. De ex-Ajacied lijkt de periode van bankzitten van Schalke '04 te boven zijn. Ook zijn spel in het Nederlands elftal wint steeds meer aan kwaliteit. Vooral in de interland tegen Oostenrijk maakte hij veel indruk door de gevaarlijke spits Krankl volledig uit te schakelen, „Veel mensen vonden dat verrassend, maar ik totaal niet. Dat ik bij Schalke reserve stond, was niet terecht. Er was een aantal duidelijke redenen voor aan te wijzen die niets met mijn kwaliteiten te maken hadden. Eerst raakte ik geblesseerd en daarna kwam er een nieuwe trainer en een nieuwe voorzitter. Die zagen het niet. mede doordat er te veel buitenlanders waren, in mij zitten. Ik heb zo'n vijf maanden op de bank gezeten. .Dat heeft me geen goed gedaan, omdat ik wist dat ik beter was dan een aantal Duitse spelers die er wel in stonden. Ik heb alle zeventien jaar ervaring, die ik in het betaalde voetbal heb opgedaan, om deze periode te doorstaan. Eindelijk zag men de fouten bij Schalke in en vanaf het eerste moment ging het weer goed. Ik schakelde bijvoorbeeld Jörgen Kristensen volledig uit en ook Worm. een Duitse international, had niet veel tegen mij in te brengen". GERUSTSTELLING „Dat betekende voor veel mensen een hele geruststelling. Die hadden namelijk voortdurend geroepen, dat er van het Nederlands elftal ook wel niet veel terecht zou komen, wanneer ik maar steeds reserve bleef staan. Ik heb hun ongelijk intussen wel bewezen". Wim Suurbier, die nog steeds alleen in West Duitsland woont („Mijn vrouw ziet het in dat land helemaal niet zitten en ik moet haar nog gelijk geven ook") ziet evenals veel van zijn medespelers de verveling als grootste gevaar voor het Nederlands elftal. „Eergisteren was het toevallig slecht weer en dan begin je pas goed te voelen hoe eenzaam je bent. Er is weinig te beleven. Kaarten en naar video-programma's kijken gaat op den duur ook vervelen. Ik zie nog grote problemen komen als dat niet verandert. Ik zou ook niet weten hoe ze het zouden moeten veranderen. Ik voel me niet geroepen de groep mentaal te begeleiden". Praten met voetballers heeft geen enkele zin. Dat is al zo dikwijls bewezen. Het zal allemaal nog wel méevallen als de grote successen komen, maar als dat niet het geval is. dan vrees ik het ergste. Ik heb dat van de Belgen gehoord, die er in Mexico al zo ongeveer na de eerste wedstrijd uit lagen. Het scheelde niet veel of ze sloegen elkaar daar op de bek. Nu zie je dat hier dat niet zou gaan gebeuren omdat Hollanders nogal nuchter zijn en omdat er veel rustige jongens tussen zitten, maar dat er spanningen zullen ontstaan, daar ben ik zeker van. Het beste zou je die af kunnen reageren door de spelers maar fijn een een avondje te laten stappen. Maar waar zou je hier in de omgeving naar toe kunnen en bovendien laten de veiligheids maatregelen dat niet toe" POTRERILLOS Ernst Happel gaat zich van middag gedeel telijk bloot ge ven. Weliswaar besteedt de in- terim-bonds- coach van Oran je het oefenduel tegen een plaat selijke formatie uit Mendoza pri mair om de ge hele selectie van 'eenentwin tig man wat wedstrijdritme te geven, maar desondanks zul len zijn uiteinde lijke bedoelin gen toch een tikkeltje duidelij ker worden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15