NMB-girosparen. Van huis uit gemakkelijk. Sr. Beyen: leren om met gulden te leven BEURSOVERZICHT CONSUMENTENBOND TEGEN MONOPOLIE VOOR MAKELAARS Cunststof-isolatie I06serhoogt brandgevaar' hemie klaagt over ïoge milieukosten REKENKAMER GAAT ASINOSPELEN CONTROLEREN Shell trekt aan langste eind De NMB denkt met u mee. IMi >VEILINGPRIJZEN VAN HEDEN ANCiËN jAf - KOE» LEIDSE COURANT, WOENSDAG 31 MEI 1978 1 0.00 I onze sociaal-economische redactie) rERDAM Staatssecretaris mr. K. eyen (exportzaken) is niet van plan adelig effect van de harde gulden via •xtra exportsubsidie weg te nemen, de harde gulden, waaraan overigens lasten ook lusten zijn verbonden, het bedrijfsleven maar leren leven, zou een heilloze weg zijn als alle >n hun valuta zouden gaan subsidie- -- den van de Metaalonderneming FME deze negatieve uitlating van de gi'Ssecretaris wat sip, want even tevoren 91 .'(hun vice-voorzitter ir. W. J. ter Hart 88,7 >n bijeenkomst, die geheel was gewijd 96,je problemen rond de export van j'j aalgoederen, speciaal erop aange- 3'9 gen om de hardheid van de gulden, e internationale concurrèntie belem- ten minste te beperken, er Ter Hart verweet de regering, dat et wezenlijk aan exportbevordering Zij gaat niet verder dan dezelfde iï.Steiten verlenen die andere landen aan 85,5 ondernemers geven. Het kleine Neder- zou best wat voorop mogen lopen, de heer Ter Hart, daar raken die TOKIO (ANP) - De Japanse. JaDail DOOJJft regering is van plan om meer 1 r O druk uit te oefenen op Japanse aiitn—PYTinrf tP producenten van personenau- dulU"CA|JUI i ie to's in een poging de export te 1 rol on verminderen. Een woordvoer- DUlCUi^ClcIl der van het Japanse ministerie van internationale handel en procent is toegenomen vergele- industrie verklaarde dat de ken met de overeenkomstige maatregel vooral bedoeld is periode van het vorig jaar om de export naar Groot-Brit- £>e Japanse woordvoerder tannië te beteugelen. deelde maandag mee dat het Begin deze maand deelde de ministerie een pleidooi zal hou- Britse vereniging van autopro- den voor de beperking van de ducenten mee dat de verkoop auto-export op de vergadering van Japanse auto's op de Brit- van het export-comité van de se markt in de eerste vier Japanse associatie van autop- maanden van dit jaar met 66 roducenten. 94.0; andere concurrerende landen niet van on- De Wit. Onze kapitaalgoederenexport zal derste boven. Mr. Beyen: „Vergist u zich vooral gericht moeten worden op staats- daarin niet, ook al zijn we klein ons gedrag heeft wel degelijk invloed. Nederland streeft naar een vrije handel, zonder pro tectionisme". Algemeen FME-secretaris drs. C. J. J. de Wit zei dat de Nederlandse metaal- en elektrotechnische industrie in 1976 voor ca. 15 miljard gulden aan kapitaalgoederen (machines en installaties, auto's, vliegtui gen en schepen) geëxporteerd heeft. Deze export wordt niet alleen door grote con cerns, maar ook door honderden middel grote en kleine ondernemingen gereali seerd. Ze is van geweldig belang voor de werkgelegenheid. In de afgelopen jaren heeft de kapitaalgoederenexport zich ten opzichte van West-Duitsland, Frankrijk, Zweden en Zwitserland redelijk weten te handhaven, maar die positie is wel „ge kocht" ten koste van de winstgevendheid van de bedrijven. „Wanneer op korte ter mijn geen maatregelen worden genomen om tot een versterking van de kapitaalgoe- derenindustrie te komen, dan zullen mark ten en daarmee werkgelegenheid in be langrijke mate verloren gaan", aldus drs. handellanden, OFEC-landen en ontwikke- Al\Tf T Tl /TF' l\TrT"P ÏVTTI AlVTTN DEN HAAG De Consumentenbond heeft zich uitgesproken tegen het toekennen van een monopolierecht aan de makelaars in onroerend goed. Het ministerie van Economische Zaken bestudeert op aandringen van de Consumentenbond een verbod van dubbele makelaarscourtage. De makelaars willen dat daar bij ook bekeken wordt wie er nu precies mogen bemiddelen bij koop en verkoop van huizen. De makelaars willen dat alleen zij dat zouden mogen doen. Zij vinden dat anderen dat werk minder goed doen. Bij de Consumentenbond komen echter wel veel klachten over de huizenbemiddeling binnen, maar die wijzen niet op gemiddeld minder goed werk van personen die geen makelaar zijn. De Consumentenbond is er daarom tegen gekant dat aan de make laars een monopoliepositie zou worden toegekend. Hij dringt er bij de minister op aan alleen de kwestie van de dubbele courtages te regelen en dat met voorrang. volgens drs. De Wit stelt onze regering zich bij de exportbevordering onnodig voor zichtig op. Dit gaf ir. Ter Hart aanleiding om temid den van vele andere verlangens, ook te pleiten voor een nauwere verstrengeling van ontwikkelingshulp en exportbevorde ring. Staatssecretaris Beyen beloofde op dit gebied de mogelijkheden te zullen na gaan. Ook wordt onderzocht - andere wens van ir. Ter Hart - of de kennis bij de Nederlandse overheid op het gebied van waterstaatkundige werken (bruggen, slui zen, waterkeringen) te gelde kan worden gemaakt door samenwerkingsverbanden met daartoe uitgeruste bedrijven. Dit was een erkenning van de noodzaak van de vernieuwing van ons exportpakket. „Maar", aldus de staatssecretaris, „de con currentiepositie en de export zullen in de eerste plaats moeten worden verbeterd door het kostenpeil terug te dringen". 'sident-directeur Centraal Beheer: een onzer redacteuren) iterdam— „Een groot aantal branden in vrieshuizen en ïgplaatsen wwarbij voor enkele honderden miljoenen gul- schade ontstond, kon zich zo razendsnel ontwikkelen 107,Sat kunststoffen en kunststof schuimen als polystyreen en 105,9 uretaan werden toegepast in isolatie of bekleding. Hetzelfde '05.41 zich voor bij branden in woonhuizen en in gebouwen voor iO^Sëctief gebruik. Het wordt de hoogste tijd dat we ons gaan I05,3( nnen op het gebruik van deze kunststof isolatieschuimen. I03 9aijn goedkoop maar niet ongevaarlijk voor de mens" waarschuwing richtte de heer J. W. Ruiter, president-direc- van het centraal Beheer (levensverzekering, schadeverzeke- informatieverwerking, financiering, hypotheken en leasing) .peldoorn gisteren in een toelichting op de bedrijfsresultaten zijn onderneming. Deskundigen .van Centraal Beheer hebben amenwerking met collega's van brandweer en andere verzeke- [smaatschappijen ontdekt, dat bij de grote branden zoals in 1977 toen een vrieshuis werd verwoest, schade 120,— oen en bij recente branden van koelhuizen en opslagplaatsen Vaspik en IJmuiden en de Flevosporthal in Barneveld, het atiemateriaal de boosdoener was voor de grote verwoestingen. 30e gens de heer Ruiter wordt bij de toepassing van kunststof- luim als isolatie in gevaarlijke mate voorbijgegaan aan de hoge ndbaarheid en bij de brand optredende intensieve en giftige {ontwikkeling. ystyrenen vertonen daarbij bovendien druipvorming waar- r extra gevaren voor mensen en goederen ontstaan. De ctie van het Centraal Beheer meent, dat de voortschrijdende, 'gelaten, zelfs gesubsidieerde toepassing van kunststofschui- in voor isolatie of de vervanging van materialen van natuurlij- [oorsprong, gekeerd zou moeten worden. Gepleit wordt voor rwerking tot de (weinig) schuimen, die niet of moeilijk ontvlam- ar zijn, die geen giftig of brandbaar gas afgeven, die geen [stikkende rookontwikkeling vertonen, geen gevaar tonen voor i leven van mensen en die geen maatschappelijk of economisch '7 in totaliteit bevredigend geweest. De ontwikkeling in enkele inches daarentegen ondervonden een duidelijke nadelige in-, ed van de algemene teruggang in de conjunctuur. Dit geldt t name voor het pensioensverzekeringsbedrijf, waar de groei vergelijking met voorgaande jaren geringer is. De omzet van groep steeg in 1977 met ruim 110,— miljoen tot circa 920 ljoen. Dit is een stijging van inkomen met 13,7 procent tegen inkomensstijging van 7 procent in 1976. Het bruto-bedrijfsre- taat verbeterde met 14,miljoen tot een totaal van ruim 0,— miljoen. Hiervoor is ƒ40,— miljoen in de vorm van nstdelingen uitgekeerd aan de leden en opdrachtsgevers. Na trek van belastingen resteert een netto-bedrijfsresultaat van 50,— miljoen. Dit is 7,— miljoen meer dan in 1976. :N HAAG (ANP) - De Ver ging van de Nederlandse emische Industrie (VNCI) lagt in haar verslag over 7 over de drastische stij- ig van de milieukosten in land. De heffingen zijn rmate gestegen, dat zij een nmerkelijke stijging van de oduktiekosten voor de Ne- rlandse chemische bedrijven n gaan vormen. dalende bedrijfsontvang- ;n, aldus het verslag, maken bijhouden van het tempo het milieu schoon te krij- n steeds moeilijker. De VNCI topt, dat minister Ginjaar n volksgezondheid en milieu- rgiëne daar begrip voor zal ibben. Er is volgens de VNCI meer aanleiding voor een enwichtiger milieubeleid, nu inspanningen van de laatste ren (ook volgens verklarin- :n van bewindslieden) tot mmerkelijke verbeteringen in :t milieu hebben geleid. „Om it een bescherming veel ener- e vraagt, dreigen wij in Ne erland bovendien het milieu- obleem voor een energiepro- eem te verwisselen, als Ne- irland op dat punt geen prio- teit gaat stellen", aldus de NCI. ndere negatieve factoren aor de chemische industrie aren volgens het jaarverslag de dalende prijzen en een we reldwijde overcapaciteit in veel sectoren van de chemische in dustrie. Er zullen vele jaren- nodig zijn om de ontstane over- capaciteiten in te lopen. De si tuatie voor de chemische be drijven werd verder geken merkt door een niet onaanzien lijke stijging in 1977 van de loon- en energiekosten. De con currentiepositie werd verder verzwakt door de grote ver schillen in energieprijzen met het buitenland. De opbrengsten voor de bedrijven kwamen on der sterke druk door het aan bod van Oosteuropese partijen, waarvoor geen normale kost- prijscalculatie geldt. Voor het eerst na de oorlog, zo constateert de VNCI, moest een aantal chemische bedrijven in ons land de boeken met rode cijfers afsluiten. De totale om zet van de chemische bedrijf stak in Nederland bedroeg 20,7 miljard gulden, wat precies evenveel was als de omzet in 1976. De export bedroeg even eens bijna 18 miljard dollar. Het aantal werknemers liep met 2.000 terug tot 96.000. De investeringen van de chemi sche industrie in ons land zijn in het afgelopen jaar aanzien lijk .gestegen en bedroegen 2,3 miljard gulden tegen ruim 1,P miljard gulden in 1976. EN HAAG (ANP) De Alge- ene Rekenkamer gaat voor aan de nationale stichting tot kploitatie van casinospelen echtstreeks controleren. De rganisatiebeschikking casino spelen zal hiertoe worden ge- 'ijzigd. Staatssecretaris Hazekamp ecpnomische zaken) heeft dit mede namens staatssecretaris Haars (justitie) gisteren meege-' deeld. De Algemene Rekenka mer kan zich na de wijziging van de beschikking recht streeks wenden tot de stichting om alle inlichtingen te vragen die nodig zijn om de netto-op brengsten van de casino's te kunnen vaststellen. De huidige beschikking laat dit niet toe. NIEUWS UIT DE BEDRIJVEN JEAN HEYBROEK - De di- rectie van Jean Heybroek NV heeft in de jaarvergadering on der voorbehoud bevestigd, dat de resultaten over 1978 onge veer gelijk zullen zijn aan die over 1977. MEIJER WORMERVEER - Meijer Wormerveer (drukkers en uitgevers) heeft 1977 afge sloten met een geconsolideerd nettoverlies van 94.376 370.000). Het dividend wordt opnieuw gepasseerd. De voor uitzichten zijn van dien aard dat redelijkerwijs een herstel van de resultaten verwacht mag worden. OGEM De cijfers over het eerste kwartaal van dit jaar geven het OGEM-bestuur aan leiding om te veronderstellen, dat het winvermogen van het concern dit jaar omhoog zal gaan en de financiële verhou dingen zullen verbeteren. VAN BERKEL De omzet van Maatschappij Van Berkel's Patent lag in het eerste kwar taal van dit jaar hoger dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Hieruit mag evenwel niet afgeleid worden dat het eerste halfjaar dientengevolge beter zal zijn. Op Curagao WILLEMSTAD (ANP) Shell Curasao hoeft nieuwe belastingmaatregel van de Cura?aose voor zijn opslagtanks aan de Caracasbaai op eilandelijke overheid in strijd is met de door het Nederlands-Antilliaanse Curasao geen de centrale Antilliaanse overheid aan het bedrijf tankbelasting te betalen over het afgelopen toegezegde belastingvrijdom, belastingjaar. Het Bestuurscollege (soort B en De Curagaose tankbelasting werd namelijk door W) van Curasao heeft de maatschappij dispen- het eilandelijk bestuur ingesteld in de loop van satie verleend op grond van haar slechte be- een fiscale procedure rond Shell waarbij tegen drijfsresultaten. Dat levert Shell een kostenbe- de uitdrukkelijke wens van het eiland door de sparing op van rond vier miljoen gulden. centrale Antilliaanse overheid toch belasting- De Curasaose tak van de oliemultinational had vrijdom werd verleend aan de maatschappij om een dergelijke vrijstelling gevraagd op grond voor een periode van tien jaar. van z'n „slechte financiële positie". Volgens de Volgens de Antilliaanse wetgeving kan een der- Curasaose wet op de tankbelasting kan dispen- gelijke belastingfaciliteit alleen gegeven worden satie worden verleend aan verlieslijdende be- aan een bedrijf dat zich voor het eerst op één drijven. Shell Curasao NV heeft de afgelopen van de eilanden komt vestigen. Shell is al sinds jaren tekorten geboekt voornamelijk als gevolge de eerste wereldoorlog actief op Curagao en kon van de importbeperkende maatregelen voor olie dus volgens die wetgeving geen aanspraak ma- in de Verenigde Staten, onderdeel van Carters hen op deze tegemoetkoming, energiepolitiek. Toen de belastingvrijdom toch aan Shell ver- De eilandelijke tankbelasting wordt wel betaald leend werd door de centrale Antilliaanse over- door de Kodela (vroegere Ogem) en door het heid begon men zich op Curasao te bezinnen Cura?aose waterleidingbedrijf. Aangezien de op een tegenzet. De „eilandenregeling Neder- tanks ervan in feite toebehoren aan bedrijven landse Antillen" (Erna) uit 1951 werd erbij van de eilandelijke overheid hebben die onder- gehaald. Daarin worden onder meer nauwkeu- nemingen in dit geval dus belasting aan de eigen rig beschreven de belastingen die het voorrecht directie betaald. Ook de Curasao Oil Terminal zijn van de centrale overheid, waarover met (COT) waarin Shell financieel deelneemt via de andere woorden de verschillende eilandsraden Amerikaanse Shell Oil Company de Koninklijke geen zeggenschap hebben. Shellgroep en Shell Curasao heeft het laatste In samenwerking met enkele Nederlandse juris- jaar de nieuwe belastingspremie ingeleverd voor ten werd de nieuwe tankbelastingwet gemaakt de tanks aan de Curasaose Beulenbaai. Dit (ook werd een belasting op horizonvervuiling evenwel in afwachting van de uitkomst van een ingevoerd), die de fiscale bevoegdheden van de civiele procedure tegen het eilandgebied Cu- centrale Antilliaanse overheid zorgvuldig niet rasao, waarin moet worden uitgemaakt of de doorkruist. 1% extra rente. Gemak dient de mens. Logisch dus, dat NMB-girosparen tot zo'n succesvolle nieuwe service is uitgegroeid. Ga maar na: u blijft rustig thuis, regelt uw NMB-giro- spaarrekening via de brievenbus en u vangt geen 4% maar 5% rente. Al wat u nodig hebtis een bank- of postgirorekening; doet er niet toe bij welke instelling. Direkt opvraagbaar zonder retourrente. Een ander belangrijk voordeel: uw geld staat niet vast. Tot f5000,- per maand dagelijks opvraagbaar. De eerste inleg op de NMB-giro- spaarrekening dient ten minste f 250,-te bedragen. U krijgt speciale formuliertjes voor overboeking naar uitsluitend eigen bank-of girorekening. Pak de pen, neem de stap. Wilt u alle feiten nog eens duidelijk op een rijtje zien, vraag dan door middel van bijgaande coupon om meer informatie. Maar we kunnen ons goed voor stellen, dat u diezelfde coupon liever gebruikt om direkt met het NMB-girosparen te beginnen. Pak de pen,neem de stap. lc-i 1 Stuur mij meer informatie over het NMB-girosparen. J Open voor mi; een NMB-girospaarrekening. J Ik heb een pnvérekening bij de NMB: ja/nee. Zo ja, bij het NM B-kantoor te Aankruisen wat gewenst is. Deze coupon in ongefrankeerde enveloppe zenden aan: ^NMB Antwoordnummer 131, Amsterdam. J m Philips en HVA gevraagd Amsterdam Daar Wall Street maandag gesloten bleef wegens de viering van Memo rial Day moest Amsterdam dinsdag op eigen koers varen en dat ging lang niet slecht De stemming was overwegend vriendelijk met extra vraag naar Philips en HVA. De obli- gatiemarkt handhaafde de prijshoudende koers van de laatste dagen. Voor Philips bestond behoorlij ke vraag bij oplopende prijzen. Na een opening op 26 steeg de notering in snel tempo naar 26,50 wat een winst van t),80 inhield. Om met de an dere internationals te vergelij ken moet men een afwijking bij Philips met twee vermenig vuldigen aangezien de nomina le waarde 10 is tegen 20 bij de andere. Deze vergelijking volgend stak Philips er dinsdag met kop en schouders boven uit, want Kon. Olie was 0,50 hoger op 127,50, Unilever claim-houders die 50 nieuw kapitaal kunnen krijgen op 200 bestaand kapitaal. De lokale markt bood een was lijst van hogere prijzen met slechts een handvol uitzonder ingen. Zo was Van Wijk en Heringa 9 lager op 135 en daalde Hollandia Kloos 6 tot 172. Vihamij-Buttinger was 6 in reactie op 72 en Arn- hemsche Scheepsbouw werd tevergeefs op 78 gelaten te gen maandag 82. Ook Oren- stein, Wolspinnerij Ede en Ver. Glas waren flink lager. Zeer vast lagen de uitgeverijen. NDU ondervond van de aange kondigde claim-emissie geen enkele koersdruk en ging 10 verder omhoog naar 418. Au- det schoot weer 13 omhoog naar 580 en voor Elsevier werd 4,20 meer betaald op 285. Vast waren ook de auto fondsen. Riva werd 13 duur der op 395, Amsterdamsche Rijtuig steeg 5 tot 260 en 0,30 op 112,80 en Hoogo- Beers 4 tot 102. vens 0,40 op 37,50. Akzo Van de tapijtfondsen was Ber- steeg 0,20 tot 31,50 en KLM trok 1,50 aan tot 187,50 bij een nominale waarde van 100.- Van de handelsmaatschappijen goss opnieuw vast met winst van ruim 3 op 53,10. Voor centrale Suiker kwamen nog steeds geen verkopers opdagen en de biedprijs werd met 5 stond HVA sterk in de belang- verhoogd tot 67. Interlas stelling. Bij de opening werd werd eveneens 5 tevergeefs de prijs van dit ondergewaar- hoger gevraagd op 75 en deerde fonds 3,30 omhoog Drentsch-Overijsselsche Hout gevijzeld tot 39,30. Deli steeg kreeg een 10 hogere biedprijs nog 0,80 tot 130,80. De van 385. Verder was Van scheepvaartmarkt ging rustig Reewijk op 99 4 beter en verder omhoog. KNSM trok vond Ballast Nedam de weg 1,50 aan tot 91,50 en Nedl- omhoog terug via een vooruit- loyd was 1 beter op 87,50. gang van 5 op 115. Flink Aan het emissiefront werd hoger lagen ook Heybroek, dinsdag een aandelenuitgifte Nierstrasz en Asselbergs. van NDU in het vooruitzicht Op de actieve markt traden gesteld. Het gaat om 78.100 weinig wijzigingen van beteke- aandelen van 50 nominaal te- nis op. HVA liep nog wat door gen een koers van 162,50. De tot 40,50 waarmee een dag- claim-handel begint op 5 juni. winst van 4,50 werd geboekt. Deze emissie is alleen voor KLM steeg 2,50 tot 188,50. INCOURANTE FONDSEN Alanhen (eert 8elg F Ine Waard Curacao (Mijnmij Enraf Nonius Fr-Gr H 20% Grontmi| Holl Sea Search Immofund 1962 Kon Maastr Z wil Van Melle 55 Merwedijk 115 Nat. Borg 50% 270 Nat Grondbezit 140 Nat. Grondbezit 100 450 Prins Dokkum 80 Ruys Belegginger 185 VAT 18.30 Viba 395. BUITENLANDS GELD (Prijs in guldens) Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr (100) Duitse mark (100) Ital lire (10 000) Portugese esc (100) Canadese dollar Franse fr (100) Zwitserse fr. (100) 2,21- 2,31 4,00- 4,30 6,69- 6,99 105,50-108.50 25,00- 28.00 4,45- 5,95 1,98- 2,08 47,75- 50.75 116,00-119,00 Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenr sch (100) Spaanse pes (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegosl. dinar (100) 47.00- 50,00 40,00- 43,00 38,50- 41.50 14,80- 15,10 2,67- 2,97 5,65- 6,90 51,25- 54,25 11,00- 13,25j BEURS VAN NEW YORK AFC Ind. All. Chem. Am. Brands Am. Can. Am. Motors ATT Asarco Bethl. Steel Boeing Can. Pac. Chrysler Citicorp Cons. Edison Du Pont Eastm. Kodak Ford Gen. Electric Gen. Motors Goodyear III. Central IBM Kennecott KLM Mc.D. Douglas Mobil 17 1/4 23 7/8 48 1/2 32 3/4 40 1/8 49 3/8 40 1/4 5 3/4 60 17 1/2 23 3/4 47 7/8 16 5/8 11 1/4 11 3/8 24 3/8 23 3/8 22 1/4 22 1/8 114 1/2 115 1/4 54 1/8 55 46 5/8 47 48 5/8 48 7/8 52 3/8 52 59 7/8 60 1/2 17 1/8 17 1/8 25 1/8 25 3/4 260 3/4 261 1/8 33 5/8 32 3/8 RCA Rep.Steel Royal Dutch S. Fé Sears R. Shell Oil South. Pac. St. Brands Stud. Worth Texaco Uniroyal Un. Brands Unilever Un. Corp. Un. Techn. ,U.S. Steel Westinghouse Woolworth 27 1/4 27 1/4 56 1/8 35 3/8 64 3/8 32 3/4 32 1/8 26 1/2 63 27 5/8 25 1/2 56 1/4 35 1/4 64 3/8 31 3/4 32 1/2 26 7/8 64 24 5/8 7 3/4 8 3/4 50 1/8 42 3/4 29 1/8 21 1/2 19 7/8 DOW JONES INDEX 17 7/8 32 5/8 25 7/8 83 3/8 32 5/8 63 7/8 18 1/8 31 1/8 25 5/8 Industrie Sporen Nutsbedr Omzet 834.20 2.51 224.09 0.39 104.87 0,40 286.99 0.81 de lier (veiling „delft wester- LEE"1 dinsdaa 30 mei 1978 kwal. en dikbillen 9 00-13.50. nuch- Auberainus 225-335 Andiivie 26-42 ,ere slachtkalveren 1.25. slachtzeugen Dubbele bonen^4Ö-lflO? Snijbonen 2 3S-245. P« sluk melk^kallkoeien' 430-530; Bospeen 135-165; Rode Pa- lÊOWm vare prika per kg 190-290; Groene Paprika ken 1075-1700, graskalveren 650-1265, w a-r,i._ nimhtnrp ka veren voor fok en mesteru rood 1280; Peterselie 49-88; Postelein -- QC in, 83-115; Rabarber 29-10: Radijs 40-60; 2?" &9n w i scahpen Selder,, 46-57; Sp,ne2,e 22-26. Sla I 2;0-»°. 10-36,5; Bloemkool 32-125; Tomaten 740-1280; Chinese kool 26-53; Rode kool 11-14; Spitskool 54-68; Ijsbergsla 26-80; Koolrabi 61-67. VEILING „WESTLAND NOORD" te POELDIJK woensdag 30 mei 1978. TO MATEN: A. 11801250. B 12301270, C. 11101240, C C. 820950, ANDIJVIE25- 52. POSTELEIN 79-109, ICE-BERG SLA 37-41. AARDAPPELEN 240310, SLA A. 1220, B. 12701280. C. 13701420, C C MERS I: 91. 78-97. 76. 85-93, 61. 58-72, 51 39-46, 41 81-37, 36. 22-26. 31. 24-29, KROM K.G. 3033. GROF STEK 31-36, PAPRIKA GROEN; 85. 280310, 75. 290-305, 65. 295-315, 55. 210265, 50. 185, ROOD: 85. 210230, 75. 215- 230, 65. 205-225, 55. 215, 50. 195. KOOLRABI 9/10. 33-36, 8/9. 21-32, 7/8. 27. 6/7. 12. AUBERGINE 500. 225-250, 400. 245-260. 300. 290305, 225. 310 330, 175. 330355, 100. 325-340, BLEEKSELDERIJ 20. 87-99, BLOEM-, KOOL 5. 140175, 6. 115-155, 8 95-115, 10. 85-90, 12. 7075. RETTICH 21-67. VEEMARKT LEIOEN Aanvoer: totaal 5830. slachtrunderen 200. gebnjiksvee 356, graskalveren 28, nuchtere kalve ren 2557. ponnies 13. varkens 383, lopers 24, biggen 200, schapen en lammeren 1973. bokken en geiten 96. Prijzen (in guldens) per kg: stieren 1e kwal 7.25-7 75. 2e kwal. 6.85-715. vaarzen 1e kwal 7.50-8 10. 2e kwal. 6 65-7.30. koeien 1e kwal. 7 20-0.10. 2e 150180, Texelse 165-190, zuiglamme- ren 180210, ponnies 325-700, geiten 20100. Overzicht (resp. aanvoer, handel en prijzen): slachtrunderen redelijk goed als maandag, kalf- en melkkoeien ma-* tig redelijk minder, vare koeien matig rustig stabiel, vaarzen en pinken matig rustig stabiel, graskalveren matig rus tig stabiel, nuchtere kalveren ruim biggen groter stug stabiel, schapen en lammeren ruimer vlot stabiel, lamme ren minder. Noordhollandse lammeren normaal rustig hoog. Texelse lamme ren normaal rustig hoog, geiten rede lijk rustig stabiel BEDRIJFSNIEUWS NED. PARTICIPATIE MU. - Het boekjaar 1977 is voor de Nederlandse Participatie Maat schappij een gunstig jaar ge weest. De stijging van de winst ter verdeling van 7,5 min tot 9,2 min maakt een verhoging van het dividend van 11,2 tot 11,4 pet mogelijk over het eind 1976 door een emissie a pari met 20 pet verhoogd aandelen kapitaal.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11