voor u E^efensie^i^gavoiJ^rser jaarlijks 3%l omhoog Fleurop- I bloemen niet altijd fleurig Post volgend jaar 5 procent duurder "it AN TONG iEWONDE - fOOR RAADSEL er ijt sM/V STELT YOUTIE 'eer drie gevallen van polio Man probeerde ex-vrouw te vermoorden :ur-op Dinsdag 30 mei 1978, 68e jaargang no. 21054 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zonnig papenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur J J Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. jnties (excl. BTW) 0.48 per mm Telefoontjes 4.37 - Klachten bezorging: tel 071-122244 (18.00 tot i9.00 uur) imenten: kwartaal 41,75; jaar 155.50; losse nummers. 55 cent. Zonnig met maximumtemp. omstreeks 24 graden. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Vlak aan zee mistbanken en lagere temp. Morgen zon: 5.27 - 21.48. Maan: 3.13 - 15.59. Scheveningen hoog water: 11.43; laag water: 7.12, 20.01. n Uyl auto g meer gasten tter' 'ERDAM Als het x-premier Den Uyl wordt de auto nog belast. n verkiezingsbijeen- in Amsterdam zei 1 cialistische fractie- I /J, tter gisteren, dat de e ïog meer moet wor- *Jelast om de finan- mogelijk te maken maatschappelijke eningen, zoals de ernieuwing. Vol len Uyl zijn we met in verantwoordelijk ït lieten „stuk vervuiling 1 e samenleving". Hij 11de daarbij op de I autoverkopen aan Irukle kant en de grote is wllen onvervulde ininc chappelijke wensen _i Te andere kant. idert kunr Uet' risch zijn Prinselijk bezoek aan Canberra De Autralische premier. Melcolm Freser is hier de gastheer van een vrolijk lachende prinses Beatrix en prins Claus, die een 14-daagse reis door Australië maken. Gisteren waren zij in Canberra. i circi 12 k goe)MEREN (ANPl De rijkspolitie van het Brabantse Ha, meren stelt een uitgebreid onderzoek in naar de wijze jar r IWOP de 44-jarige P. M. Kerkhoven uit Lierop afgelopen idagnacht aan zijn tong is gewond geraakt 'Omdat de rwonding de behandelende artsen ertoe noopte om een Jkmiel van de tong te amputeren kan de man niet zelf et m rtellen wat hem is overkomen. Behalve de verminking t on)n zijn tong liep hij ook een gebroken kaak op. man heeft zondagnacht samen met zijn vrouw een café zocht. Hij ging om half elf alleen naar huis.- Tussen dat dstip en half één 's nachts heeft niemand hem gezien. >en belde hij, gewond en barrevoets, bij zijn eigen woning n. De echtgenote van de gewonde man heeft uit de d0( brekkige schriftelijke communicatie die zij gisteren met ka m heeft gehad, begrepen dat hij uit het café gewoon thuis ^gekomen en naar bed is gegaan. Op een gegeven moment iu er aan de voordeur zijn gebeld waarop de man lendeed en vier lieden tegenover zich vond die hem n rvolgens mishandelden. Vandaag zou de rijkspolitie het I ichtoffer - schriftelijk - verhoren. Voorzover bekend heeft gewonde man geen vijanden. Ook is uit niets gebleken B,'Dar er mensen zijn die hem het zwijgen zouden willen leggen. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/WASHINGTON - Ne- derland gaat de Defensie-uitgaven tot [jen met 1982 jaarlijks met drie procent verhogen. Daarmee wordt dan vol daan aan de afspraken zoals die eind vorig jaar door de NAVO-partners zijn gemaakt. Minister Scholten (De- Ifensie) heeft dit gisteren in een brief aan de Tweede Kamer medegedeeld. Op hetzelfde moment maakte premier Van Agt van deze beslissing gewag in Washington, waar vanavond de NA- VO-topconf eren tie begint. Met deze nieuwe stap wordt aanzienlijk afge weken van de uitgavenstijgingen zoals het kabinet-Den Uyl die had 'begroot (2,4%). Van Agt zei gisteren in Washington: „Wij waren het enige Westeuropese achterblijvertje. Dat kon zo niet blij ven". Gevraagd hoe deze extra defen sie-inspanning flos immers van de nor male jaarlijkse stijging in verband met de inflatie) in te passen zal zijn in de noodzakelijke bezuinigingsoperatie, zei Van Agt, dat de regering nooit gezegd heeft dat in het bezuinigingskader niet op deelterreinen afgeweken kan wor den. „Bovendien staat Nederland er in economisch opzicht zoveel beter voor dan de meeste andere Navo-landen, dat Nederland zich een uitzondering spositie niet langer kan veroorloven". Volgens minister Scholten zijn de kos ten van het lange-termijnplan dat de regeringsleiders van de Navo-landen deze week in Washington gaan be krachtigen, nog onbekend. Amerikaan se Defensiekringen ramen de kosten van het plan, dat zich uitstrekt tot in de negentiger jaren, tussen de 140 en 180 miljard gulden. Gezien de zich wijzigende krachtsverhouding tussen Oost en West wordt het noodzakelijk geacht de gemeenschappelijke Navo- verdediging te verbeteren. Volgens minister Scholten staat het wel vast, dat uitvoering van alle onder delen van dit plan de financiële draag kracht van Nederland te boven gaat. De Navo-top is vandaag overigens be gonnen in een sfeer, die in de Ameri kaanse pers algemeen bestempeld is als een nieuwe crisis in de Oost-West verhoudingen. Gezien de scherpe aan vallen van Amerika op de Russische inmenging in Afrika en op de voortdu rende explosieve uitbreiding van de Russische militaire kracht spreken sommige commentatoren zelfs van een herleving van de koude oorlog. Minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken zei in Washington, de bezorgdheid over de ontwikkeling in Afrika te delen, maar vroeg zich af in hoeverre de scherpe uitlatingen van de kant van de Amerikaanse regering vooral bedoeld zijn om Cartne's positie in eigen land te versterken. Volgens Van der Klaauw dient de politiek van ontspanning te worden voortgezet. Hij zei geen voorstander te zijn van een Oost-West-confrontatie in Afrika. „Afrika zal de problemen in eerste instantie zelf moeten oplossen". Militairen op zoek 250 mili tairen van de vlieg basis Gilze-Rijen hebben gisteren zonder succes ge zocht naar de vier jaar oude Erwin Kiesling uit Tilburg die zondagavond zoek raakte op de camping 't Zant te Alphen (N-B). Ze werden daarbij ge holpen door rijk spolitie te water en in de lucht, doch tevergeefs. Ook al werden 600 ha uit gekamd. van het jongetje werd-geen spoor gevonden. Op de foto: Voor hun vertrek krijgen zij de laatste in structies. SCHEND AM (ANP) - de afgelopen week maandag in ons land op- 1 drie vermoedelijke geval- polio gesignaleerd. Dit It het Ministerie van Volksge zondheid bekendgemaakt. Het gaat bij deze gevallen om een 11-jarig meisje uit Horst bij Har derwijk, om een 9-jarige jongen uit Uddel en om een 17-jarig meis je uit Vriezenveen bij Almelo. In de afgelopen weken is bij twaalf patiënten de diagnose po lio definitief vastgesteld, van ze ven mensen wordt vermoed dat zij aan de ziekte lijden. EINDHOVEN (ANP) De 31-ja- rige M. K. uit Eindhoven heeft gisteren tegenover de politie be kend dat hij zijn ex-vrouw, de 26-jarige L. D., heeft willen ver moorden. Hij is ingesloten. Gisterenmorgen reed de verdach te zijn voormalige echtgenote met zijn personenauto van achteren aan, terwijl deze samen met haar vriendin naar haar werk liep. De vriendin zag kans opzij te springen. Het slachtoffer werd wel geraakt. Achteraf bleek zij slechts licht te zijn gewond. De verdachte meldde zich een half uur na het gebeurde op het Eindhovense politiebureau. Hij vertelde tot zijn daad te zijn geko men, omdat zijn ex-vrouw niets met hem te maken wilde hebben. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Een bloemgeschenk via Fleurop is niet altijd zo fleurig als de bedoeling is van de gever. Dit blijkt uit een onderzoek dat de Consumentenbond onlangs heeft gehouden en waarvan de resultaten zijn opgenomen in de vandaag verschenen Consumentengids. Veel van de bij Fleurop aangesloten bloemisten blijven er waarschijnlijk op speculeren dat de ontvangers niet zullen klagen over de gekregen bloemen, zo concludeert de Consumentenbond uit de tekst. Sommige bloemisten blijken het niet zo nauw te nemen met de kwaliteit Het gevolg is dat er niet altijd verse bloemen worden afgeleverd, dat er soms stelen zijn geknakt en er zelfs verlepte bloemen worden bezorgd. Van de zestien bloemisten die bij het onderzoek waren betrokken leverde slechts één bloemist het boeket af op het gewenste tijdstip. Fleurop is een organisatie waardoor het mogelijk is in bijvoorbeeld Groningen bloemen te bestellen en te betalen en die te laten bezorgen in Zierikzee. De bloemist in Groningen neemt de bestelling op en een collega in Zierikzee zorgt voor de bezorging. Bij controle bleek de Consumenten bond, dat veel Fleuropbloernisten voor minder geld bloemen leverden dan waarvoor was be taald. iwijf" geknakte stelen en verlepte in zijn geen uitzondering. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De posttarieven zullen volgend jaar minimaal vijf procent omhoog moeten gaan. Dit is noodzakelijk om het briefpostver- keer volgend jaar uit de rode cijfers te houden. Dit jaar wordt al gerekend op een verlies van 149 min. Vorig jaar bedroeg de winst van de post nog 43 min. Hiermee werd voor de eerste maal door het postverkeer bijgedragen aan de winst van PTT, die vorig jaar 810 min be droeg tegenover 608 min in het vorig jaar. PTT-directeur-generaal drs. Ph. Leenman noemde het resultaat van 1977 bijzonder gun stig uitgevallen. De goede resultaten van PTT zijn hoofdzakelijk te danken aan de daling van de loonkostenstij ging, die vorige jaren 12 tot 14 procent bedroeg en in 1977 beperkt bleef tot 6,5 procent. Een procent loonstijging betekent voor PTT een kostenvermeerdering van 38 min. Een andere factor die ook van invloed was op de gunstige resultaten van het nationale postbedrijf is de toename van de communicatie. Wij gaan steeds meer brieven verzenden, telefoneren en gege vens uitwisselen per telex. Overigens verloopt de invoering van de postco de volgens de PTT erg voorspoedig. Twintig procent van de losse post wordt inmiddels voor zien van deze code, zo hebben steekproeven uitgewezen. De verwachting is dat eind van dit jaar de 80 wordt gehaald. Hand afhakken als straf in Pakistan KARATSJI (AP) Een mili taire rechtbank in Pakistan heeft voor het eerst beslist dat van drie jonge mannen, die vorig jaar een bank in Karatsji overvallen hebben, als straf een hand zal worden afgehakt. Het drietal had bij de overval, waarbij geen gewonden vielen, ongeveer 75.000 gulden buitge maakt. ADVERTENTIE Deze mensen uw vertrouwen STEM DIT KEER VVD LIJST 3 ADVERTENTIE E. van Dee M. Kokxhoorn KIES EEN CDA-VROUW IN DE RAAD zie ook pag.7. LONDEN (RTR) - In Marok ko werken kinderen van 7 jaar in particuliere tapijtfabrieken 72 uur per week voor weinig of geen loon. Dit staat in een rapport van het Internationale Genootschap tegen slavernij. Een onderzoek dat vorig jaar in 79 particuliere en staatsbe drijven in 17 Marokkaanse plaatsen werd ingesteld, bracht aan het-licht dat de toestand in de particulier?. ondernemin gen óver i het algëmeen slecht was en dat veel van de kinde ren, er ondervoed en overwerkt uitzageh, Romeins theater bij Nijmegen NIJMEGEN Vondsten van muurwerk en een vermoedelij ke kelder van grote diepte - ongeveer zeven meter onder het huidige niveau - geven aanleiding te veronderstellen dat in Nijmegen het eerste Ro meinse amphitheater in Neder land gevonden is, aldus het ministerie van crm. De omvang van het theater is nog niet exact te bepalen maar moet vermoedelijk voldoende geweest zijn om enkele duizen den personen te kunnen bevat ten. Het amphitheater was be stemd voor dierenspelen, op tochten, schijngevechten en an dere festiviteiten. Bezetting Symbiose opgeheven AMSTERDAM De medewer kers van de mini-omroep Sym biose hebben hun bezetting van het bureau van de omroep in Amsterdam beëindigd. Zij waren op 18 april tot bezet ting overgegaan uit protest te gen het financiële wanbeleid dat volgens hen door het be stuur van Symbiose werd ge voerd. Nu de Officier van Justitie in Den Haag de zaak in behande ling heeft en er op alle rekenin gen van de stichting beslag is gelegd, is voortzetten van de bezetting volgens hen overbo dig. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het „schaap met de 5 poten". Een mooi kadootje, nietwaar" NOTEER m 1 v ais nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant adres woonplaats Stuur als dank voor de moeite het schaap met de 5 poten naar: woonplaats Oeze bon m open envelop zonder postzegel sturen naar. antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1