Minimuminkomen voor alle studenten ederland voelt iets voor boycot •gentiniè Kamer wil positie gevangenen verbeteren elastinginspecteurs iken over de toeren Vondeling klaagt over accountant Vlaggetjesdag gaat door ook al is er geen haring Gelijke lasten Engelsen prijzen Nimrod" aan gatief advies er buitenlandse itenstelsels ADDERS ONDER EXAMENGRAS LNO pijnlijk verrast door wiskunde en literatuur xocoAnmd >weer Penland LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 MEI 1978 PAGINA 9 PEND AANTAL TEGENSTANDERS |(Van een onzer verslaggevers) Maar liefst 79 procent van de Idse bevolking is tegen een boycot van ieldkampioenschappen in Argentinië Nederlandse elftal. Driekwart vindt fcn, dat de Oranjespelers in Argentinië jk moeten geven van hun ongerustheid t naleven van de mensenrechten, bij- id door het dragen van rouwbanden, it uit een enquête in opdracht van het [ereld-tijdschrift „Onze Wereld,, van de [Een voetbal blijkt iets anders dan een |pel", gaf een Novib-medewerker als laar. elijk feit is. dat een half jaar geleden procent van de Nederlanders vóór een was. Alle daarna op gang gekomen len, onder andere door de cabaretiers brmeulen en Freek de Jonge, om Argen tinië massaal te gaan boycotten, blijken het aantal voorstanders juist te hebben uitgedund. Met het naderen van de wereldkampioenschap pen en de tv-uitzendingen liep het aantal men sen dat geen nut zag in een boycot op tot 84 procent. Niettemin vond 58 procent v^n de geënquêteerden de acties voor het naleven van de mensenrechten in Argentinië terecht. Tijdens een hoorzitting over Argentinië gisteren in Brussel heeft de rapporteur van de politieke commissie van het Europese parlement, de En gelse socialist Preskott gezegd, dat Europeanen niet naar Argentinië moeten gaan als hun veilig heid hun ter harte gaat. De terreur van het militaire bewind kan ook hen treffen, aldus Preskott. Gesteld werd, dat de EEG-landen de veiligheid van hun onderdanen in Argentinië niet kunnen garanderen. (Van een onzer verslaggevers) RDAM De belastinginspecteurs drei- r hun toeren te raken. Ze moeten teveel erzetten en zij kunnen dat werk niet noeg doen. Daardoor neemt het onbeha- ^de meesten van hen toe. Dit blijkt uit lerzoek, dat door een afdeling van de te Amsterdam is ingesteld acht van de Verenigingen van inspec- m 's Rijks belastingen en van adjunct- turs, dezelfde organisaties die de kwest ie koopsompolissen aan het rollen heb- racht. pecteurs hebben vele klachten, die de (gen tot ondraaglijke hoogtedreigen te )lopen. In de eerste plaats vinden zij, dat den op belastinggebied zo ingewikkeld bijna niet zijn uit te voeren. Bij het opleggen van aanslagen worden dan ook soms verschillende normen gehanteerd. Daarnaast stapelen de te behandelen aangiften zich op, zodat zij aan elk individueel geval niet steeds voldoende aandacht kunnen besteden, temeer omdat van hen een bepaalde produktie wordt verwacht. Door die produktie-eis voelen zij zich opgejaagd. En juist het achteruitgaan van de kwaliteit van het werk, de onmogelijkheid om onjuiste aangiften of erger nog fraude goed te signaleren maakt de inspecteurs net leven elke dag zuurder. Deze gevoelens van onbeha gen werden reeds eerder aan het parlement ter kennis gebracht toen de inspecteurs ook nog eens stuitten op de koopsompolis-affaire: We hebben het al zo moeilijk en als de wettenma- kers ook nog eens langs de rand van toelaat baarheid balanceren, waar werken we dan voor, zo was ongeveer de klacht. Illllllllllllllllllllllllllllllllllli Sarts moet jaar zijn jodgevallen IT (ANP) De tand- ullen regelingen moe- jffen om'patiënten die, wanneer dan ook, in kundige noodsituaties snel en afdoende te valt te denken aan na- jen, ongevallen, plotse- eftige pijn, aan patien- ernstige mankementen kunstgebit of aan pa ldie hun kunstgebit ver- /aardoor ze „ontoon- ;ijn. Dit zei vanmorgen A. J. C. Schoenma de Maatschappij tot pring der Tandheelkun- fe algemene vergadering Jtrecht werd gehouden, tandartsen er niet in dergelijke knelpunten leffen, vreest de maat- dat er weinig resulta- jereiken zijn bij de ver- van de tandheelkundi- sgezondheid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dr. A. Vondeling heeft als lid van de Tweede Kamer een klacht ingediend tegen een accountantskantoor in Haarlem. Hij heeft de Raad van Tucht van het Nederlands Instituut van Registeraccountants verzocht een onderzoek naar de accountantsverklaring, die het Haarlemse kantoor heeft afgegeven, over de jaarrekening van de Nationale Stichting tot Exploitatie van Casinospelen. Vondeling heeft bezwaren tegen de accountantsverklaring. Er blijkt bijvoorbeeld niet uit wat de belastingschuld is van de Stichting tot Exploitatie van Casinospelen, of wat het financiële gevolg zal zijn van wiziging van de wet op de kansspelbelasting. Ook kan niet overtuigend worden aangetoond dat de belasting schuld van de stichting zal worden kwijt gescholden. Dr. Vondeling heeft zijn klacht bij de Raad van Tucht ingediend omdat de Tweede Kamer volgens hem bij haar uitvoerende taak moet kunnen vertrouwen op verklaringen van de registeraccoun tants. Nu blijkt dat bij uitzondering in een bijzonder belangrijke zaak niet het geval. De belangen van de Tweede Kamer worden door onvoldragen werk van een registeraccountant ernstig ge schaad, zo meent de Kamervoorzitter. JACHT GESTRAND Door nog onbekende oorzaak liep een Duits jacht op het strand bij Castricum aan de grond. De vijfkoppige bemanning kwam ongedeerd aan de grond. Op de foto: enige brandweermannen bekijken het zwaarbeschadigde jacht. Academische Raad: DEN HAAG (ANP) Het is dringend gewenst dat de zwakke sociaal-economische positie van de student op korte termijn structureel wordt verbeterd. Dit kan als het rijk rechtstreeks aan studenten een minimuminkomen toekent en de student in voorkomende gevallen een beroep kan doen op de bijstandsweg. De Academische Raad heeft dit gesteld in een brief aan minister Pais van onderwijs en weten schappen. De commissie studentenvoorzienin gen van de raad dringt er bij dr. Pais op aan zich opnieuw te buigen over de kwestie van de financiële afhankelijkheid van meerderjarige studenten van hun ouders. Volgens het nieuwe studiefinancieringsstelsel worden de eigen in komsten van studenten boven een bepaald be drag in mindering gebracht op leningen ot beurzen. Een student die een volledige werkkring heeft, verliest in de praktijk zo zijn recht op studiefi nanciering. Uit oogpunt van rechtvaardigheid is het noodzakelijk, dat voor het tweede-kans-on- derwijs een bevredigende oplossing wordt ge vonden, meent de commissie. De commissie vindt ook dat er geen regeling hoeft te komen voor de studiefinanciering van werkstudenten. Is hun inkomen onvoldoende, dan moeten zij een beroep op de sociale wetge ving kunnen doen. Werkstudenten moet wel een tegemoetkoming worden verleend in de eigenlij ke studiekosten: een studielening voor de kosten boven de duizend gulden. (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG De Neder landse haringreders blijven ondanks de onverzettelijk lijkende houding van Enge land in het EEG-visserijde- bat hopen dat ze dit jaar nog enige duizenden ton nen haring in de Noordzee zullen mogen vangen. Van af morgen, wanneer in Scheveningen weer de tra ditionele vlaggetjesdag wordt gehouden, zal dat nog niet kunnen, want pas op 19 en 20 juni komt de EEG-raad van visserijmi nisters pas bijeen om daar een beslissing over te ne men. Vanaf 15 juni zetten de reders hun schepen (45 in totaal) in in het gebied rond de Hebriden waar zij 3000 ton mogen vangen. Ook al wordt het uitvaren nog twee weken uitgesteld,toch gaat vlaggetjesdag in Scheven ingen op de gebruikelijke wijze door. De vissersschepen en het hospitaalkerkschip De Hoop zullen als vanouds met vlagge tjes zijn opgetuigd. De gebrui kelijke haringhapjes van het Productschap voor Vis komen uit de diepvries. Ze zijn spe ciaal voor dat doel vorig jaar ingevroren. Het Productschap heeft giste ren geweigerd medewerking te verlenen aan afspraken voor visvangstbeperking met betrek king tot andere vissoorten dan haring. De ontwerpverordenin gen die minister Van der Stee had gepresenteerd en waarover acht van de negen EEG-landen overeenstemming hebben be reikt, kregen geen twee-derde meerderheid. De vertegenwoor digers van handel en visver werking stemden tegen omdat geen compensaties in het voor uitzicht waren gesteld voor de sterk verminderde tong- en scholvangstbeperkingen. ONZE defensie is weer eens het middelpunt van debat ten geworden, zowel in de Eerste als in de Tweede Kamer. Ditmaal ging het om de vervanging van de Honest Johnraketten door de nieuwe Lanceraketten. En het strijdpunt dat de socialistische oppositie tegen het kabinet en minister Scholten vooral benadrukte was, dat de nieuwe raket een atoomkop zal krijgen. Waar men zorg vuldig om heen tracht te lopen is het niet uit te poetsen feit, dat óók de verouderde Honest Johnraket een dergelij ke atoomkop heeft. Met andere woorden: er vindt in het atoomarsenaal, dat Nederlandse strijdkrachten tot hun beschikking hebben, geen wijziging plaats. Men zou het ook anders kunnen vergelijken. Het tran sportmiddel waarmee de atoomkop wordt vervoerd, moet worden vernieuwd. Het vernietigingswapen zelf blijft onveranderd. Het is dus buiten de werkelijkheid om het te doen voorkomen, alsof de nucleaire taken van Neder landse strijdkrachten zouden worden uitgebreid of kwali tatief verbeterd. Daar is geen sprake van. Alleen het vervoermiddel, dat thans twintig jaar in dienst is geweest, moet dringend worden vernieuwd. En dat gaat dan ook gebeuren. Politiek gezien is de actie van de vorige minister Stemer- dink van de PvdA om deze vervanging te bestrijden of via een kamermotie zelfs te voorkomen, niet erg geloof waardig. Hij kent de zaak even goed als zijn opvolger Scholten en het was dan ook niet verbazingwekkend, dat minister Scholten hier kon spreken over „ongewijzigd beleid". Dat het vorige kabinet - in feite dus minister Stemerdink - de beslissing steeds voor zich uit heeft geschoven geeft de socialistische oppositie thans geen alibi zich tegen de nu genomen maatregelen te verzetten. ALLE legerkorpsen van de bondgenoten beschikken over dit Lancesysteem. behalve het Nederlandse. Het gaat in het NAVO-bondgenootschap niet aan de hier aanwezige nucleaire taak eenzijdig op de bondgenoten af te wente len. Als wij lid willen zijn van de NAVO - en dat wil het overgrote deel van het Nederlandse volk - dan dienen wij ook binnen onze mogelijkheden gelijkelijk in de lasten te delen. Het houden van „schone handen" als het om nucleaire taken gaat is onoprecht tegenover andere NA- VO-partners. En het brengt het uitbannen van wapenge weld geen stap dichterbij. VERVANGING NEPTUNE (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De Engelse Vliegtuigfabriek British Aeros pace heeft een laatste poging ondernomen om alsnog in aan merking te komen voor de fa bricage van Nimrod-patrouille vliegtuigen voor de Nederland se marine ter vervanging van de Neptune. De Nimrod is de tot nu toe minst kanshebbende kandidaat voor de opvolging van de dertien verouderde Neptunemarinevliegtuigen. An dere kandidaten zijn de Franse Brequet Atlantic en de Ameri kaanse Orion. De directie van British Aeros pace heeft deze week een defi nitief aanbod aan de Neder landse regering gestuurd voor de levering van de Nimrod. De prijs voor een Nimrod be draagt ongeveer 73 miljoen. In het aanbod van British Ae rospace wordt ook gsproken over compensatie-orders voor de Nederlandse industrie. On geveer 400 Nederlanders zullen bij de co-produktie van de Nimrod zes jaar van werk ver zekerd zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering moet de positie van de gevangenen in ons land de komende tijd aanmerkelijk verbe teren. De gedetineerden dienen onder andere meer inspraak te krijgen over allerlei zaken in de gevangenis, al smede betere mogelijkheden tot het ontvangen van bezoek. Ook zal de regering zo snel mogelijk iets moeten doen aan het enorme te kort aan bewakers. Er is een uitbrei ding met minstens 86 bewakers nodig. Verder moet ook de opleiding van bewakers verbeterd worden. Dit alles heeft de Tweede Kamer gisteren uitge sproken in een grot aantal moties over het beleid ten aanzien van het gevangeniswezen. Met algemene stemmen aanvaardde de Kamer de moties van CDA en WD over het verruimen van bezoekregels en de spoedige werving van 86 bewakers. Bijna unaniem (met alleen de stemmen van de driemansfractie van de SGP tegen) nam de Kamer ook de CDA-WD-moties aan, waarin wordt aangedrongen op gelijke behandeling van mannelijke en vrouwelijke ge vangenen, op betere hulp aan buitenlanders die in ons land gevangen zitten en op het ter beschikking stellen van speelgoed in wachtka mers ten behoeve van de kinderen van gedeti neerden. Een krappe meerderheid (CDA, WD, GPV en SGP) stemde voor een motie met het verzoek aan de regering om speciale opvangmogelijkhe den te scheppen voor aan drugs verslaafde gedetineerden. De linkse fracties wilden wel zulke opvangmogelijkheden, maar niet „binnen het justitiële kader". lD VOOR DE 1KEERSVÉILIGHEID HAAG (ANP) De in het buitenland toege- puntenstelels voor bestraffing van verkeers- •edingen of verkeersmisdrijven zijn niet ge- vóor toepassing in Nederland. Het is wel te bekijken of er een systeem kan komen ;t positieve aspect van de preventieve werk- lit overneemt en dat bovendien in overeen- ling ismet het rechtsgevoel. conclusies is de Voorlopige Raad voor de Verkeersveilig- komen in een advies aan de minister van Verkeer en :aat, Tuijnman, naar aanleiding van een tweetal vragen liens voorganger Westerterp. De ene betrof de in het land gehanteerde puntenstelels, de andere was of de de verkeersvoorschriften terugloopt. Op deze laatste geeft de Raad geen antwoord, omdat ze moeten worden in een meer algemene en samenhangende visie op de •sveiligheid dan de raad heeft kunnen ontwikkelen in de iriode van zijn bestaan. torlopige Raad, die onder voorzitterschap staat van mr. f van Vollenhoven, vindt dat in het buitenland toegepaste ïstelsels niet zonder wijziging in ons rechtsstelsel passen, komt omdat daarbij sprake is van een automatisme in de frffing van een aantal verkeersovertredingen en -misdrijven. ne weegt dat zwaar als het komt tot ontzegging van de foegdheid. Bovendien, zo vindt de Raad, wordt met een (lijk puntenstelsel de beslissing onttrokken aan de onafhan- rechter, die volgens ons rechtsstelsel over verkeersover- ligen en -misdrijven handelt. (Van onze onderwijsre- dacteur) DEN HAAG Niet al leen politici, maar ook Nederlandse VWO-exa- menkandidaten hebben aan den lijve ondervon den, dat je van de Fran se president Giscard d'Estaing ook wel eens hoofdpijn krijgt. Die er varing deden ze gister- midag op bij het exa men Frans, waarbij ze o.a. een tekst van het Franse staatshoofd kre gen voorgelegd over de plaats van het individue in de maatschappij. De negen vragen die daar over werden gesteld, zullen bij de meeste kandidaten als moeilijk zijn overgekomen. Moeilijk waren ook de teksten voor het VWO over stadsplan ning uit „Le Monde" en over informatie in de derde wereld uit „Le Monde Diplomatique". De vragen waren erg „log", bevatten uitgebreide items en konden slechts beantwoord worden als men de moeilijke teksten goed door had. De VWO-ers hadden het trou wens in de ochtenduren bij wiskunde I ook al niet gemak kelijk gehad. Opgave 3b bij voorbeeld was lastig. Want ter wijl in de boeken meestal naar de kans wordt gevraagd, was in dit geval de kans gegeven en moesten de kandidaten het aantal deelnemers berekenen. Heel moeilijk was ook de dif- over euthanasie, waarin nog wat vreemde woorden voor kwamen. Daarvan werd er maar één verklaard in de voet noot. Nogal beschouwend was de tekst over linkshandigheid. De gemakkelijkste tekst was die, waarin scherpe kritiek werd geleverd op het belache lijke dure boek van Bonington over de zoveelste beklimming van de Mount Everest. Maar dat voordeel werd door de grote lengte weer grotendeels te niet gedaan. HAVO Lange gezichten waren gister morgen ook te zien bij de HA- VO-kandidaten na het wiskun- de-examen, hoewel de docen ten die wij spraken, tevreden waren. Zij noemden het gro tendeels standaardwerk en waren met name goed te spre ken over de opgave van de kansberekening bij het afne men van latten van verschil lende lengten van een stapel. De Engelse teksten waarover de HAVO-kandidaten zich gis termiddag moesten buigen, waren in tegenstelling tot het Duits aan de lange kant. Bepaald moeilijk zal bij velen de discussie zijn overgekomen MAVO Moeilijk tot zeer moeilijk von den de meeste MAVO-4-kandi- daten gistermorgen de wis- kunde-opgaven. De leraar, die wij spraken, was een andere mening toegedaan en vond ze zeker niet te lastig. Veel opga ven lagen volgens hem in de lijn van de voorbije jaren. De leerlingen met een redelijk in zicht konden bij de meeste opgaven de oplossing snel vin den. Min of meer omgekeerd kwam Mavo-3 uit de bus. Daar von den de leerlingen over het al gemeen de wiskunde-opgaven ditmaal geheel verschillend van Mavo-4 gemakkelijk. Maar hier had de leraar ge gronde twijfels, of men de moeilijkheden wel door had gehad. Het Engels leverde bij de Mavo-kandidaten niet te veel problemen op. De teksten waren „niet te moeilijk" tot „gemakkelijk" noteerden wij. LTO Vanuit kringen van het lager technisch onderwijs vernamen wij, dat het niveau van de meerkeuzetoets voor wiskunde redelijk tot goed te noemen was en dat de toegemeten tijd ruim voldoende was. Een an der geluid liet de lagere huis- houd- en nijverheidsschool ho ren waar wij om commentaar aanklopten. Daar noemde men de wiskunde-opgaven niet ge makkelijk, zelfs aan de zware kant. Men vond daar, dat de toegemeten tijd eigenlijk te kort was voor een dergelijk zwaar examen. In de midda guren stond Engels op het pro gramma van het lager be roepsonderwijs. In de hoek van het LTO sprak men van leuke, alledaagse en goed lees bare teksten met vragen die niet al te veel problemen ople verden. En de tijd was vol doende. Aan Lhno-zijde noemde men de vragen pittig, maar niet overdreven moeilijk. Veel leer lingen waren er snel mee klaar. Wel maakte men bij het huishoudonderwijs enig be zwaar tegen het feit, dat van de vier teksten er twee uit de Engelse literatuur stamden. En dat terwijl Lhno-leerlingen geen onderricht in literatuur ontvangen. De beide andere teksten kwamen uit Engelse damesbladen en waren goed gekozen. LMO „Verkoopbevordering" was het specifieke vak dat gister middag op het programma stond van het lager midden- standsonderwijs, beter bekend als de détailhandelschool. De opgaven lagen zeker in de lijn van de eisen die het vak stelt, zo verzekerde ons een leraar: Een eigentijdse keuze van de branche en aansluiting van het vrijetijdsgebeuren bij de belangstelling van de kandida ten. Zij konden met een goede beantwoording van de vragen inderdaad laten zien dat ze straks in de praktijk het ver trouwen van de kritische con sument waard zijn. Op dit moment ziet het er naar uit dat er na een koude, be wolkte week een verandering in het weer gaat komen. Iet lagedrukgebied boven Europa, dat, gevuld met koude lucht, het weer zo sterk heeft beïn vloed, vult geleidelijk op en uit het westen nadert een hoge- drukgebied, waarin de zon vo lop schijnt. De koude boven lucht warmt geleidelijk aan en laat in de onderste niveaus een verwarming tot hogere tempe ratuurwaarden toe. Op het ogenblik komen tempe raturen boven de 20 graden Celsius alleen voor in de rand gebieden van Europa: in Zwe den, Finland. Oost-Duitsland. Polen en Rusland, de Balkan- staten en in de landen rond de Middellandse Zee. Morgen en zondag zal West-Eu ropa, met name Engeland, Frankrijk, België en Nederland ook in het gebied met hogere temperaturen komen te liggen. Daar het vlakke hogedrukge- bied zich dichtbij ons land zal ophouden, wordt er weinig wind verwacht Het zal zonnig en droog zijn en de temperatu ren kunnen zondag oplopen tot 18 24 graden. Vooruitzichten voor zondag: Belangrijke weersverbetering. Weers1vooruitzichten in cijfers gemiddeld over nederland voor zondag: Aantal uren zon: 5 tot 16. Min. temp.: omstreeks 9 gra den. Max. temp.: omstreeks 20 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et maal: 90 procent. Weer Max. Neer- temp. slag Don Helder Luchth. R'da Vlissingen Klagenfurt Kopenhager. Las Palmas New York Tel Aviv

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9