m iCharles Bronson als Rus die op Rus jaagt GETRFt LEIDSE BIOSCOPEN ^Gecompliceerde thriller met l vrachtwagenchauffeurs EN VERDER L'Esperance Een speeltuin voor volwassenen VERZEKEREN NUT5SPAARBANK C Geologisch onderzoek tastbaar gemaakt 'AGrtIJDAG 26 MEI 1978 LEIDSE COURANT Folklore in Schouwburg LEIDEN Het folkloris tisch dansensemble Achalay en het Leids Zigeunerorkest Csardas treden morgen, za terdag 27 mei op in de Leidse Schouwburg. Uitge voerd worden: folkloristi sche zang, dans en muziek uit Hongarije, Holland, Is raël, Joegoslavië en Roeme nië. Als speciale gast treedt de Hongaarse violist Laszlo Toth op. Het optreden begint om kwart over acht. De toe gangsprijs is zeven gulden vijftig per persoon en zes gulden voor CJP-houders en 65-plussers. Een deel van het dansensemble Achalay in actie. Theaterwerkgroep presenteert zich LEIDEN De Theater Werkgroep van "'t Breehuys" aan de Breestraat, geeft in juni een serie voorstellingen op verschillende scholen. Maandag 29 mei is de werkgroep voor het eerst aan het werk te zien in 't Breehuys". De werkgroep is in september van het vorig jaar opgericht De spelers improviseerden rond het thema "Ik en de middelbare school". Er wordt gebruik gemaakt van verschillende vormen van tiieater, zoals cabaret, mime, muziek, improvisa tie. Na de try out, die maandag om- kwart over acht begint, zal de theaterwerkgroep van 12 tot en met 21 juni beschikbaar zijn, om op scholen op te treden. Inlichtingen hierover zijn te krij gen bij Rean Roeterink, Eerste Binnenvest gracht 18, tel. 144261. '59*Lido I Telefon (12) met Charles lies „Bronson en Lee Remick. Regie: Don 4.50, élSiegel. 8-11 iets Charles Bronson is zo'n filmacteur die je om iets |een boodschap kan sturen buiten Amerikaans met ^vaarwater. Italianen, Polen, Bronson zet ze inderraniet steeds dezelfde verweerde kop neer als 159.—altijd dezefde soort harde jongens, de laatste l Luxe tien jaar weliswaar steeds meer doorregen aat imet sympathieke trekjes. Maar de rol van gels "Rus moet Bronson uit al dat buitengaatse "9 e" toch het meest aan het hart gaan, want hij de' 'begon z'n levensloop, als Charles Buchinsky, f 425,. kjnd van Russische ouders. p ?,le .In „Telefon" is hij zo'n Rus, een KGB-agent J*10 nog wel die als nep-Amerikaan naar de Ver- 'a T^ 'enigde Staten wordt verzonden om daar een 'geheime opdracht uit te voeren. Een stan- -daardgegeven in de voortdurende celluloid- '^strijd tussen CIA en KGB, dat in „Telefon" looót ,ecbter wat originele bijkleurtjes heeft gekre- ■Lano®en' êobaseerd op een boek van ,el (William Wager, met regisseur Don Siegel aan 01718-1 het roer gemaakt, een garantie voor het actie- •10895 werk van wat beter kaliber." In „Telefon" switcht de camera tussen Lenin grad, Moskou (met acteurs die hun Engels via een grafstem uitspreken om het op Russisch te laten lijken) en de Verenigde Staten om een heel merkwaardige reden. Na het U2- vliegtuigincident (met Gary Powers) zou de KGB zonder medeweten van de Russische regering een aantal via drugs en hypnose geprogrammeerde agenten in Amerika gesta tioneerd hebben die op één bepaalde kreet tot actie overgaan. De zaak is vergeten, maar zoveel jaar na dato is er een krankzinnige gevluchte Rus (Donald Pleasance - alweer als psychopaat) die die keten agenten via de telefoon aan het werk wil stellen. Dat gaat tegen de ontspanningspolitiek van Moskou in, en Rus Bronson mag Rus Pleasance achterna in naam van de wereldveiligheid. De KGB dus dit keer als vredesbewaarder. Een originele vondst, onderhoudend gefilmd, met een mooie boodschap tot slot: Rus Bronson en dubbela gente Lee Remick doden elkaar niet zoals het hoort, maar negeren hun bazen en gaan op weg naar een Happy Hour-motel. Prima. Bert Jansma NT Luxor De bedreiging (16) met Yves Montand en Carole Laure. Regie: Alain Corneau. Had Yves Montand maar wat meer vertrouwen in de Franse gerechtigheid gehad, zeg je na afloop van Alain Corneau's knap gemaakte th riller „La ménace". Nu zit ten we twee uur - toch wel gespannen - te kijken hoe hij zich in allerlei bochten wringt vanwege een moord, die hij niet begaan heeft. Sterker nog, die helemaal geen moord is. In tegenstelling tot Costa Ga- vras, die Montand graag ge bruikt voor zijn schrijnende OKl it id ti Ihel - Carole Laure in „La ménace" politieke thrillers, schijnt Corneau op Montand gea bonneerd te zijn voor zijn politie- en misdaadfilms. Hoe de succesvolle eigenaar van een transportbedrijf er nu toe komt de meest omslachti ge wijze te kiezen om met zijn vriendin uit de handen van de politie te blijven, is ons niet duidelijk geworden, maar het levert een boeiend kat en muis-spelletje op, tot dat de zaak zo gecompliceerd geworden is, dat de man het raadzamer acht om de wijk te nemen naar Canada waar hij als vrachtwagenchauffeur een nieuw leven wil begin nen. Letterlijk, want niet te vreden met het feit dat hij nu buiten het bereik van de poli tie is, ensceneert de man op ingenieuze wijze een ongeluk, zodat men hem dood zal wa nen. Maar hij heeft daarbij niet op zijn attente collega vrachtwagenchauffeurs gere kend, die weer denkend dat er een moord is gepleegd op spectaculaire wijze de ver meende dader vermorzelen. Alain Corneau vraagt nogal wat van onze goedgelovig heid, maar Montand is in staat om de meest vreemde reacties heel normaal te doen lijken, zodat je je laat mees lepen naar de indrukwekken de climax en je je later pas gaat afvragen: Had het niet eenvoudiger gekund? Maar ja, dan was er geen film ge weest MILO door Peter Viering Open: alle dagen van de week van 14.00 uur tot één uur na middernacht. In het weekend (vrijdag en zaterdag) blijft het café een uurtje langer open. Zaterdag en zondag geldt een openingstijd van 15.00 en 16.00 uur. Snacks: tosti's en portie kaas. „Dit is een kroeg om ruim te ontspan nen onder het genot van veel te veel drank. Vroeger hadden we hier veel afstudeerfeesten. Dat waren de belang rijkste bron van inkomsten. Dat is nu wel veranderd. Afstudeerfeesten heb ben we nu ongeveer nog drie keer in de maand. De klanten die hier komen zijn van allerlei rangen en standen. De één is jurist, de ander een gestoorde dokter. Vaklieden of zoiets met af en toe een werkloze er tussendoor. Vroe ger kwamen hier de nettere studenten. Een derde van het publiek dat hier nog steeds komt is student. Ze zijn een beetje conservatief en rechts van het midden denkend. Hoe omschreef je de ze kroeg?... tja, serieus moet je hier nooit zijn, begin hier nooit over poli tiek te praten, maar geef liever een rondje weg. Ik geloof dat deze zaak het beste als een pretpark te omschrijven is, een speeltuin voor volwassenen...". Aan het woord is Alex Mesdag, een van de drie barkeepers van café l'Esperance aan de Kaiserstraat. Geleidelijk aan is hij van student in de scheikunde over gestapt naar een breder werkterrein met een ruimer formaat reageerbuis: het bierglas. „Ik woon boven het café. In het begin hielp ik hier beneden een handje achter de bar. Dat werk ben ik langzamerhand belangrijker gaan vin den dan studeren. Met Gert Jan (zeg maar GéJé) en Robert Jan (noem me maar Spuit) is het precies eender ge gaan. Dit is natuurlijk geen werk dat je je leven lang moet doen. Maar voor een tijdje is het wel erg boeiend". Sporen Boeiend werk gaat niet snel vervelen. Café l'Esperance behoort tot de oudste kroegen van Leiden. Het interieur is dat van de echte bruine kroeg. De tijc^ heeft vanaf de verbouwing in 1934 zijn .sporen" op de wanden, het plafond en het overheersend karakter van eike hout achtergelaten. Het bruin is er gegroeid, via rook uitgeademd en er na duizenden drieste avonden als een na tuurlijk pigment gevormd. Het café bestaat sinds 1850. In de jaren '60 en '70 genoot het een tijd van malaise. Er kwam een kleermaker en een schilders bedrijf in te zitten. In 1918 werd het l'Esperance genoemd, de Hoop, gesym boliseerd door een anker, dat volgens Katwijkse vissers op een veilige thuis komst blijkt te duiden. L'Esperance was weer café geworden en het studen tenleven beleefde hoogtijdagen. „De mensen die hier komen besteden een gigantisch deel van hun inkomen aan drank. Voor nieuwkomers is het in l'Esperance wel even wennen als ze er voor het eerst binnenstappen. Ze wor den echt aangekeken in de trant van wat kom jij hier doen? Dat is geen onhartelijkheid van de klanten, maar nieuwsgierigheid. Het ijs is snel gebro ken als een nieuweling een paar rond jes aanbiedt. Dat is nu eenmaal zo. Je mag per se niet serieus zijn. Wat niet inhoudt dat men elkaar in moeilijke situaties niet zou helpen. Dat gebeurt juist wel. Hier heerst de geest van de ouderwetse huiskamerkroeg, van ver wante zielen onder elkaar. Geestelijke en lichamelijke agressie wordt niet ge- tollereerd. Vrouwen begrijpen dat niet goed. Je zult ze hier dan ook niet vaak vinden. Hoewel ze natuurlijk welkom zijn". Genreschildering Alex Mesdag, een verre nazaat van de grote genreschilder in woeste zeetafere len en Scheveningse vergezichten schil dert het kroegenleven van de student („hoewel niet typisch studentikoos") in bonte facetten. Hij wijst naar de bier spetters op het plafond. „We hebben de werkster verboden deze weg te halen". Laatst hebben we onder gejuich het biljartlaken gesloopt. Dat moest toch worden vernieuwd. Een paar weken hiervoor lagen er kippen en een speen varken op het laken te slapen. Een koe stond voor de deur. Dat was een carna valsstunt. De eieren lagen onder het biljart. Van de klanten die hier al een paar jaar komen gaat het gerucht dat ze allemaal wel eens tegen de bar, de oude kist, hebben geplast. Wij hebben dat nooit kunnen constateren. Er mag hier een heleboel, als je maar betaalt". Barman Alex achter de tap, naast hem Gert Jan. CAMERA - Aardbeving (12) Een van de eerste rampen films, die in het begin van de zeventiger jaren aan de lo pende band op het witte doek verschenen (eerste week, reprise). LIDO II Smokey and the bandit (a.l.) Burt Reynolds en Sally Field in een film die aantoont dat wrakkenfilms ook leuk kunnen zijn (vijfde week). LIDO III Annie Hall (16) Doe 't zeiver Woody Allen in een autobiografische kome die (elfde week). STUDIO Julia (16) Jane Fonda en Vanessa Redgrave in een aangrijpende film over vriendschap tussen twee vrouwen (tweede week). TRIANON De Tiroler Sex-Express (16) Magere film in de serie Tiroolse sexfilms. Niet minder, maar ook niet beter van kwaliteit REX Het plezier om je te laten gaan (16). Sexfilm van middelmatig niveau voor de liefhebber (eerste week). ALPHEN AAN DEN RIJN EUROCINEMA I L'Ani- mal (aJ.) Jean Paul Belmon- do op z'n best in de dubbel rol van stuntman en verwijfd acteur, (eerste week). EUROCINEMA II The Choir Boys (16) Robert Al- drich regiseerde deze snij dende satire waarin hij het Amerikaanse politieapparaat op de korrel neemt (eerste, week). EUROCINEMA III Smo- ADVERTENTlE Een ongeluk is niet altijd te voorkomen. De financiële gevolgen) ervan vaak wel. Voorkom dat u in moeilijkheden raakt. Sluit tijdig een goede 7(7, verzekering voor uw huis, uw gezin, uw auto en rekreatie. Ga voor een goed advies naar de waarin opgenomen Leidse Spaarbank Karleerwagen voor "handboringen" tot een diepte van 30 meter Expositie in Leids Geologie-museum LEIDEN "Wij willen met deze expositie de mensen een beetje vertrouwd maken met het werk van de Rijks Geologi sche Dienst", aldus omschrijft de heer ir. B. P. Hageman, directeur van de Rijks Geologische Dienst de diepere bedoeling achter de expositie "Hoogtepunten uit de Diepte". Deze expositie geeft een beeld van driekwart eeuw Geolo gisch Onderzoek en wordt tevens gehouden naar aanleiding van het 75-jarig bestaan van de Rijks Geologische Dienst Tot en met 6 oktober zal de expositie in het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie aan de Hooglandse Kerkgracht 17 in Leiden te zien zijn, daarna gaat de expositie een zwervend bestaan leiden door de onderwijsinstellingen, musea of andere gebouwen door geheel Nederland. De Rijks Geologische Dienst, die in Haarlem is gevestigd werd in 1903 opgericht als de Rijksopsporing van Delfstof- waarin de verschillende Ne derlandse delfstoffen in de vorm van monsters te zien zijn. De bezoeker krijgt de fen, ressorterend onder het vele facetten van het geolo- Ministerie van Rijkswater staat. Sinds 1936 valt de Dienst onder het ministerie van Economische Zaken. De Rijks Geologische Dienst heeft tot taak de geologische kennis van de ondergrond gisch karteren en de karto- grafische verwerking voorge schoteld. Het geheel wordt gecompleteerd door een dia klankbeeld. Het zogenaamde "Georama", dat in heldere beelden en een goede toelich- van ons land te verzamelen ting een beeld geeft van de en te bewerken. Op basis geologische ontwikkelingsge- Zaken in geologische aange legenheden, in het bijzonder betreffende de opsporing en winning van delfstoffen. De expositie voert de bezoe- schillende afdelingen van de Dienst en hun specifieke vor men van onderzoek in het belang van de economie van seum staat een apparaat op gesteld dat nog het meeste weg heeft van een uit zijn krachten gegroeide kurke- trekker, maar dat in werke- motoriseerde boringen tot een diepte van ongeveer meter. Bij de expositie voor vijftig cent een uitge- ons land. Er wordt een dui- breide catalogus verkrijg- delijk beeld gegeven van de vervaardiging van de Geolo gische Kaart van Nederland. Om de fraaie wandplaten een driedimensionaal karak ter te geven zijn de verschil lende handwerktuigen van de dienst (de boren) hier en daar op de platen bevestigd. Tevens zijn er kleine vitrines baar, waarin veel informatie over de Rijks Geologische, Dienst De expositie is van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur geopend en van 14 tot 17 uur, op zondag van 14 tot 17 uur, gesloten op zaterdag en 3 oktober. key and the bandit (a.l) Zie Lido II (tweede week). EUROCINEMA IV - Mada me Claude (16) Simone Sig- noret als een bordeelhoud ster die haar levensavond slijt in gezelschap van een Joods jongetje (eerste week).

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7