EIND DIT JAAR HERBESTRATING VAN WARMONDSE DORPSSTRAAT Maak een einde aan verkeerslast De Zilk „Samen werken" Progressief Katwijk wil beter subsidie-beleid V CDA Voorschoten wil inspraakverordening „Liever geen bla-bla" KIEZEN PPM EU PVDA OP DE BRES TEGEN HONDENVUIL Beginnen met bouw in Schutterswei Raad Oegstgeest voor renovatie gemeentehuis Verkeersmaatregelen in Zoeterwoude REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 MEI 1978 PAGINU WARMOND „Het is niet waar dat er door B en W een toezegging is gedaan, dat de Dorpsstraat in april zou worden bestraat Ik heb misschien de verwachting gewekt dat het tegen die tijd allemaal wel rond zou zijn, maar echt iets toegezegd niet. Waarschijnlijk heeft het destijds aan goede commu nicatie ontbroken. Ik geef toe dat de herbestrating altijd hoog op het prioriteitenlijstje heeft gestaan, maar er zijn natuurlijk meer prioriteiten aan te geven, zoals de bouw van het sociaal, cultureel Centrum, de uitbreiding van het gemeentehuis en de kleedaccommodaties voor de verschillende sport verenigingen. Deze punten staan bij alle fracties hoog genoteerd". Dit zei gisteravond wethouder De Winter tijdens de raadsvergadering naar aanleiding van een boze aktie van plaatselijke middenstanders, die zich terug willen trekken uit de adviescommissie middenstandaangele genheden, omdat naar hen toch niet zou worden geluisterd, (zie L. C. van dinsdag 23 mei). „De herindeling van de Dorpsstraat laat heus niet op zich wachten, maar het komt natuurlijk wel vreemd bij de bevolking over als vandaag wordt begonnen met de herbestrating, terwijl over enkele maanden het wegdek weer moet worden opengebro ken voor de aanleg van kabeltelevisie", aldus de heer De Winter. Wethouder Van der Zalm, die gisteravond door afwe zigheid van de burgemeester het voorzitterschap op zich nam argumenteerde verder, dat het waanzin zou zijn om 200.000 gulden uit te geven voor een fase in de herbestrating van de Dorpsstraat, als dit ook voor 100.000 gulden kan, omdat het Rijk zeer waar schijnlijk 50 procent van de kosten op zich neemt. „De subsidieaanvraag moet echter nog door Economi sche Zaken worden goedgekeurd. Voor die tijd kun nen wij niet met de uitvoering van het plan beginnen omdat dan de subsidie wordt verspeeld", aldus wet houder Van der Zalm. Bibliotheek Het Comité Bibliotheek Warmond dat medio 1978 een nieuwe ruimte krijgt in het in aanbouw zijnde sociaal- kul tureelcentrum, moet om in redelijke mate te kun nen voldoen aan de lokale vraag, het boekenbestand uitbreiden tot 5000 banden. Bij het betrekken van de nieuwe accommodatie zal het aantal boeken van 1000 op 2000 worden gebracht. In de daarop volgende jaren zullen steeds 1000 boeken aan het bestand worden toegevoegd totdat het aantal van 5000 wordt bereikt. VOORSCHOTEN Vandaag ook een kennismaking met de lijsttrekkers van alle Voor- schotense raadsfracties. De heren Marselis (CDA), Eve- leens (PvdA/PPR), Van Dalen (WD) en Aikens (D'66) geven acte de prësence. D'66 wil afstand verkleinen De afdeling Voorschoten van D'66 constateert in haar gemeenteprogramma met spijt dat „de Voorschotena ren meer bekend zijn met de landelijke vertegenwoordi gers dan met hun eigen plaatselijke en dit terwijl de gemeente voor zijn inwoners de meest vertrouwde „over heid" zou moeten zijn. Hie ruit blijkt dat er veel ont breekt aan de communicatie tussen raadhuis en bevol king terwijl de afstand tus sen bestuur en burger eigen lijk niet groter mag zijn dan de breedte van de conferen tietafel. Juist in een kleine gemeente is het mogelijk een vrijwel continu contact te onderhou den tussen degenen die be slissingen nemen en hen die de gevolgen van die beslui ten op de een of andere manier zullen voelen. D'66 heeft zich tot taak gesteld hiernaar de eerstvolgende jaren te blijven streven. 'D'66 acht het zijn taak een aantal zaken bespreekbaar te maken. In zijn program ma doet D'66 daarvoor een aantal suggesties zoals: geen rijksweg 11afsluiten van de Schoolstraat voor het aut overkeer; reconstructie van de dienweg van de Wijn gaardenlaan tot fietspad enz. L. L Marselis (CDA) A. Eveleens (PvdA/PPR) J. D. van Dalen (WD) Kort samengevat kent het programma de volgende hoofdlijnen: Een afspiege lingscollege van b. en w„ steu nend op de voornaamste poli tieke partijen; dat college werkt volgens een bereids- plan; het beleidsplan geeft prioriteiten en financiële ra mingen voor 4 jaar; het geeft duidelijkheid over de voor naamste van de voor de ko mende periode te regelen gro te zaken zoals huisvesting, volkstuinen, Ambachts- en Baljuwhuis, verkeer en sport velden. De gemeente betrekt steeds de burgers bij het bestuur, bijvoorbeeld door inspraak, informatie en openheid en er dient een inspraakverorde ning te komen. Het politiebeleid wordt ook voor de burgers bespreekbaar gemaakt; het woningbouwbe leid krijgt de volle aandacht, daarbij tevens aandacht voor zaken als doorstroming, huis vesting bejaarden en jonge ren, 1- en 2-persoonshuishou- dens en gehandicapten. Aan dacht voor schone werkgele genheid en kleinschalige am bachtelijke bedrijven. VVD VOORSCHOTEN „Samen werken aan een leefbare gemeente". Dat is het thema van het gemeenteprogramma 1978 van de WD in Voorscho ten. Het programma geeft allereerst aan op welke wijze naar de mening van de WD Voorschoten in de komende vier jaar moet worden bestuurd. Samen werken betekent, dat de raad sleden die u op 31 mei gaat kiezen gezamenlijk verantwoorde lijkheid dragen voor een goed beleid. Hierbij past niet een bij voorbaat uitgaan van het eigen gelijk. Samen werken betekent ook, dat uw inbreng niet eindigt met het uitbrengen van de stem. De WD legt bewust de nadruk op het feit, dat iedere burger ook eigen verantwoordelijkheid draagt voor een goede gang van zaken in de gemeente. Daarnaast geeft het thema van het gemeenteprogramma aan waarpp het gemeentelijk beleid naar de mening van de WD in de komende vier jaren moet zijn gericht: het leefbaar houden van Voorschoten. Dat geldt voor het beleid op het terrein van de ruimtelijke ordening en op dat van de orde en veiligheid, zo goed als voor het verkeers-, het milieu- en het welzijnsbeleid. KATWIJK In Katwijk bleken de heren Van Duyn (PvdA/P PR), Buitendijk (WD) en Bergman (CDA), bereid een bijdrage te leveren aan onze rubriek „kiezen op elkaar". In een zo kort mogelijk bestek gaven zl) hun antwoorden op de door ons gestelde vragen. 1- Wat zijn de belangrijkste aspecten van een gemeentelijke welzijnspolftiek. 2- Wat is uw mening over de woningbouw en huisvestingspro blematiek in Katwijk. 3- Hoe denkt u over demokratlserlng en Inspraak. 4- Wat moet er gebeuren op het gebied van groenvoorziening en recreatie. CDA OVER INSPRAAK: Welvaart omzetten in welzijn is één ding! De mensen in de gemeenschap daarmee gelukkig maken is de grootste opdracht Onze „armoede" is: schaarste aan bouwgrond. Deze schaarse grond dient zo goed mogelijk verdeeld te worden onder alle categorieën gegadigden. De totale woningvoorraad moet door renovatie en amovering (d.i. afbreken) met daarop volgende nieuwbouw, in goede staat gehouden worden. De huisvesting zal in die totale voorraad plaatsvinden onder afweging van factoren, en hantering van nonnen, die duide lijk zijn. De enige juiste demokratische ontwikkeling vindt op 31 "mei in deze gemeente plaats, n.l. het uitbrengen van de stem op één van de zes lijsten. Inspraak is prachtig, maar het moet geen „bla-bla" worden. Er is in deze gemeente de laatste 10 jaren in veel groen voorzien. Zoveel zelfs, dat men er waarderend over spreekt. Recreatie-mogelijkheden liggen in ónze gemeente voor het grijpen. Alle inwoners (van jong tot oud) moeten hiervan profiteren. Het zal de taak van het gemeentebestuur zijn de wensen en verlangens te vertalen in recreatie-objecten, hier ligt vooral dat stuk geluk, wat in de welzijnszorg voorop moet staan. Een paar voorbeelden uit het programma van de PvdA/PPR: Nog meer aandacht voor de financieel en sociaal zwakkeren in onze samenleving; aandacht voor de jongeren (huisvesting 1 en 2 persoons huishoudens) en ouderen (bejaardenwoningen en open bejaardenwerk); goed onderwijs voor de kinderen (ouderparticipatie, uitbouw schoolbegeleiding); een actief grondaankoop- en uitgifte beleid terwille van een weldoor dacht woningbouwbeleid in het belang van de eigen bevolking; verdere „vermenselijking" van de verhoudingen tussen burge rij en overheid, democratisering en openheid van het bestuur; versoepeling van het in onze ogen te strenge regime bij de incasso van gas, licht en waterrekeningen. Hiertegen: het aankweken van een stuk verantwoordelijkheid bij de burgerij voor onze gemeenschapsvoorzieningen (tegen gaan van vandalisme door een stuk sociale controle, maatrege len tegen hondepoep enz.) Om deze voornemens nog meer gestalte te geven moet de fractie PvdA/PPR groter worden. Iedere zetel winst telt dubbel, omdat ze de invloed van andere fracties doet vermin- J. Bergman (CDA) R. D. Buitendijk (WD) Welzijn is een persoonlijke ervaring die deel uitmaakt van de onaantastbare levens sfeer van ieder individu. De overheid beslist niet wat welzijn is. maar schept algemene voorwaarden die het persoonlijk wèlzijn be vorderen. Bij het opstellen van wel zij nsplannen moeten burgers in ruime mate worden be trokken. Onmisbaar voor het wel zijnswerk is het particulier initiatief en gemotiveerde in zet van vrijwilligers. Hoewel de woning-nieuw- bouw behoorlijk vordert zijn er nog vele knelpunten. Aan dacht moet ook worden be steed aan betaalbare wonin gen voor bejaarden, gehandi capten, alleenstaanden en huishoudens van 2 personen Hierbij behoeft men niet al leen te denken aan nieuw bouw. Er moet zo spoedig mogelijk worden begonnen VVD: met het plan Schutterswei en het Centrumplarv Verdere voortgang van de bouw in Rijnsoever mag daar niet on der lijden. Onder demokratisering ver staan wij het invoeren van demokratische grondbeginse len daar waar die nog géén of onvoldoende ingang heb ben gevonden. De naam van onze partij staat er borg voor dat wij voorstander zijn van een dergelijke gang van za ken. Aktiviteiten uit de bur gerij kunnen de motor' zijn voor de ontwikkeling van de samenleving. De VVD wil hiervoor kansen scheppen door openheid en openbaar heid van het bestuur en door inspraakmogelijkheden voor de burgerij. Tot nu toe heeft het gemeen tebestuur veel aandacht be steed aan groenvoorzienin gen, daarbij voortreffelijk ter zijde gestaan door de plant soenendienst. Toch blijven er plaatsen aanwijsbaar waar nog groen gewehst is. Bij het treffen van recreatievoorzie ningen heeft het gemeentebe stuur een rol, doch er kan ook veel opgevangen worden door het particulier initiatief. Een onderwijsbeleid waarbij iedereen het onderwijs kan ge nieten dat binnen zijn/haar be reik ligt 'Waar nodig en mogelijk moet de belangstelling door de over heid worden gestimuleerd. Verder zal op dit gebied al datgene moeten gebeuren wat mogelijk is, om het onderwijs te verbeteren. Ook op het ge bied van Jeugd en Sport zul len in de komende periode mogelijkheden moeten worden onderzocht om te komen tot een beter en rechtvaardiger subsidie-beleid. Het oplossen van de proble men rond de huisvesting is niet eenvoudig. Toch zal men moeten trachten een beleid te voeren waarbij iedereen gelij ke kansen krijgt, natuurlijk na vaststelling van bepaalde ur gentienormen. Wat de woning bouw betreft zal wat meer van de eenvormigheid moeten worden afgeweken. Hoogbouw zal weinig of liefst helemaal niet moeten worden toegepast Men zal goed na moeten gaan aan welk type woningen be hoefte bestaat Inspraak moet men zoveel mo gelijk trachten te bevorderen. Demokratisering kan door in spraak worden bevorderd, men ial moeten streven naar een ontwikkeling die de be trokkenen en geïnteresseerden zoveel en zo vroeg mogelijk bij de zaken betrekt Katwijk zal nooit goed rood noch groen worden. Op het groen dat er is zal men zuinig moeten zijn. In de bestaande wijken wordt er bij renovatie al heel wat gedaan op dit ge bied. De gemeente zou het initiatief kunnen nemen om tegen billij ke prijs aanplant ter beschik king te stellen. Betreffende de recreatie dient de overheid de vinger aan de pols te houden. Men heeft de financiële middelen, en deze dienen goed besteed te wor den. De smalle trottoirs van de Warmondse Dorpsstraat. Gemeentebestuur heeft haar woord gebroken" WARMOND - „Het W mondse college van b. en heeft haar woord gebrok De plannen voor verbetei van de Dorpsstraat daterei van negen jaar gele< Steeds zijn wij aan het liji gehouden. De uitspraken het college verontrusten nu des te meer. Missch gaat het nu weer jaren ren". Dit zegt E. van Bent* Warmondse middenstander lid van de adviescommis Middenstandsaangelegenhe den. Zoals bekend schreef de viescommissie Middenstam aangelegenheden deze we een brief aan het gemeentel stuur waarin men dreigde activiteiten te stoppen, worden niet serieus genomei luidde het motief. „De raads den moeten het college ee wat meer achter de vodd zitten. Het is toch te dwaj dat de reconstructie van Dorpsstraat al in 1976 hoog de prioriteitenlijst stond nog steeds niet is aldus E. van Bentem. Raadsfracties Noordwijkerhout aan provincie: NOORDWIJKERHOUT - De vier raadsfracties van de Noorwijkerhoutse gemeenteraad hebben in een motie Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland gevraagd een eind te maken aan de •verkeersoverlast in De Zilk. Deze last is ont staan door het niet doortrekken van de secun daire weg no 1. Hierdoor is al het doorgaande verkeer gedwongen via de te smalle Zilkerduin- weg de bebouwde kom van De Zilk te passeren. In het streekplan voor Zuid-Holland-West is voor de doortrekking wel een tracé gereser veerd. De Noordwijkerhoutse raadsfracties me nen dat de situatie in De Zilk nog zal verslechte ren als ook het gedeelte van de secundaire weg 1 van Katwijk naar Noordwijk wordt geopeF Dit gaat de komende maanden gebeuren. Rap slid Van Schie (E.Z.P.) wilde in de motie vastte gen, dat de gemeente bereid was tot voor-fink ciëring. Hij vond de WD hierbij op zijn wk. Deze zou met dit voorstel liever even wilf, wachten en pas indien noodzakelijk gebruilr bij de onderhandelingen met de provincie. C? burgemeester Bosma deelde het WD-state punt, evenals wethouder Heemskerk. De mqe werd zonder hoofdelijke stemming aanvaakt Raadslid Van Schie voegde nog toe, dat 1 geduld van De Zilk langzamerhand op gte raken. h OEGSTGEEST - Ondanks andere voorstellen van de fracties van WD en CDA is de raad van Oegstgeest gisteravond akkoord gegaan met de plannen voor de renovatie van het gemeentehuis. De raadsleden gaven hun fiat aan plan vijf, een plan waarbij eventueel in de toekomst ook nog uitbreiding van het ge meentehuis mogelijk is. Overigens toonde geen van de raadsleden zich in de vergadering van gisteravond een voorstander van zo'n uitbrei ding. Zowel de WD- als CD A-fractie had de nodige problemen met de renovatie. WD-raadslid P|9 te stelde dat het huidige gemeentehuis uitsP kend voldeed en in de toekomst kon blijvFl voldoen voor de gemeentelijke representatP ..Aankoop van de panden 21 tot en met 25 ar het Wilhelminapark en het gemeentehuis uitsla tend nog benutten voor ontvangsten en huwel0, ken" was het voorstel van de liberaal, maL evenals de plannen van het CDA om een nieiF gemeentehuis aan de Lijtweg te bouwen, voh dit alternatief geen gehoor en werd toch besl^ ten om tot renovatie over te gaan. PVDA en PPR Oegstgeest definitief uit elkaar OEGSTGEEST - De samenwerking tussen de Oegstgeester frac ties van PVDA en PPR is tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering definitief en onelegant aan haar einde geko men. Met woorden als „wantrouwig" gaf PVDA-fractie-voorzit- ter Kohbeck (en zelfs nu nog voorzitter van de samengevoegde PVDA en PPR-fractie) uiting aan zijn aversies tegen de PPR-lei- der Beckers. De druppel die de in de afgelopen vier jaar al gestaag volgelopen conflicten-emmer van PVDA en PPR deed overlopen was een interview dat leerlingen van het Rijnlands Lyceum enige tijd geleden hadden met de PVDA/PPR-fractievoorzitter Kohbeck. Volgens de PPR bleef Kohbeck in het gewraakte artikel teveel PVDA-man en repte met geen woord over de PPR-inbreng. De PPR reageerde daarop eerder deze week met een open brief waarin zij schreef dat „De PVDA vergeten is dat de fractie de afgelopen vier jaar uit twee partijen bestond". De PVDA was daarover gisteravond op haar beurt weer verontwaardigd. Zij vindt dat de PPR eerst met haar contact over deze zaak had moeten opnemen, alvorens de open brief te publiceren. "ZOETERWOUDE - Ingrijpende verkeersmaatregelen zullen wor den genomen op de Oranjelaan en de hoek Noordbuurtseweg- Watertje. Momenteel is het al verboden op het motorvoertuigen vanaf de Noordbuurtseweg linksaf het Watertje op te rijden. Tegen deze maatregel wordt frequent gezondigd. Daarom zal het door diver se maatregelen de weggebruikers onmogelijk gemaakt worden op deze wijze het Watertje binnen te rijden. Daarentegen zal het verkeer vanaf de Dorpsstraat voortaan gemakkelijker de Zoeterwoudse winkelstraat kunnen binnenrijden. Voor de fietsers komen aparte maatregelen. Voor de Oranjelaan staat de invoering van éénrichtingsverkeer op het programma. Deze maatregel geldt alleen voor het snelver keer. Hierdoor hoopt het Zoeterwoudse gemeentebestuur de verkeersintensiteit op de Oranjelaan te verminderen. SASSENHEIM WIL INSPRAAK SASSENHEIM Inspraak, democratisering en openhaarheid van bestuur hielden de liberale en progressieve gemoederen in ruime mate bezig tijdens de gisteravond gehouden forum-bijeen komst in het Sassenheimse „Bruine Paard". Het CDA dat de afgelopen raadsperiode een meerderheidscollege vormde, moet dit voorzien hebben want tijdens een inleidend praatje ging CDA-wethouder Westerbeek al in de verdediging. Hij voelde zich naar zijn zeggen dan ook "als een conservenblik in een ballengooitent op de kermis". Heel erg dwars zat het hem toch niet „want na de verkiezingen zou het gevallen CDA-conserven- blik toch weer overeind worden gezet teneinde het dagelijks bestuur van de gemeente Sassenheim te vormen. De forumleden van de WD en Progressief Sassenheim toonde zich na het betoog van de wethouder maar al te graag bereid om de bal te hanteren. „Democratie is meer dan het toepassen van de regel de helft plus één". Daarom moeten meer partijen in het college van b en w worden opgenomen. De WD is bereid een wethouder te leveren voor een dergelijk afspiegelingscolle ge", zo opende WD-lijsttrekker Rotteveel het vuur. „Er moet een grotere openheid van bestuur komen. Beleidsvoornemens moeten tijdig openbaar worden zodat iedere Sassenheimer zono dig de besluitvorming kan beïnvloeden". In haar pleidooi voor openbare commissievergaderingen voegde de progressieve lijst- trekster Henstra eraan toe: „De gemeenteraad moet meer contact hebben met de bevolking, de verkiezingen mogen niet als sanctie achteraf dienen. In een nieuwe woonruimteverordening moeten openheid en betere voorlichting worden ingebouwd". Rijnsburg krijgt nieuwe kleuterschool RIJNSBURG De gemeent raad van Rijnsburg beeft zi< gisteravond moeizaam uitgj sproken voor de bouw van ec kleuterschool in de wijk Fir deriksoord. Over het voorsti tot bouwen (kosten 512.00* gulden bestonden niet al veel problemen. Meer moeiL had de raad over de besten1' ming van de school. VVD PvdA wilden een openba? kleuterschool waarbij dan P de toekomst eventueel ee' openbare lagere school g? bouwd kon worden. Het CDf® wilde in het pand het christF lijk onderwijs onderbrengef Na schorsing en stemmig werd het CDA voorstel aangl0 nomen, met de stemmen vjf' PvdA en VVD tegen. P In Rijnsburg werd gistere" R. S. Sinnema beëdigd als nie? we gemeentesecretaris. I? raad besloot 88 woningen aaP de Piet Heinstraat en Tromi straat te renoveren. Koste? 303.000 gulden. In beide stratelr zullen woonerven gecreëeif' worden. f kunst en kunstenaars Galerie Arta, Kazernestraat SL Den Haag, exposeert van T mei t/m 17 juni Het boek Esf her en recente grafiek van MO chel van O ver bee ke. In het Koninklijk Conservato rium te Den Haag wordt dinsdag 30 mei (20.00 u.) ee voordrachtsavond gegeve door leerlingen en ensembk van Bruce Haynes. In bet kader van bet Hollani' Festival, dat dit jaar de volte1! kunst in allerlei aspecten a r thema heeft, is in het Singer museum te Laren van 3 jui t/m 10 juli een collectie volks kunst te zien uit het gemeenttj. museum De Wieger te Deurns,, In de aula van de Scholeng^( meenschap Hugo de Groo j, Klaverstraat 7 Den Haag, woi t den op 1, 2 en 3 juni voorste, lingken gegeven van Stempels een nieuw Nederlands tonee spel, geheel voortgekomen ui1 ideeën, suggesties en improv s saties van de leerlingen ondejj leiding van Frits Ferres. Een Japanner heeft van verza,, meiaars in New York drie doc^ ken van de schilder Jean-Fra^. n?ois Millet gekocht voor cj 2,5 miljoen gulden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4