SterJ^stij gende Rijn veroorzaakt overstromingen Nederlands bier één pot nat FNV-BONDEN BANG VOOR BROODOORLOG Prijsuitreiking opstelwedstrijd Toch Tros-uitzending over eenzame Truus met Willem aan haar zij mm GROOT ALARM IN RIVIERENGEBIED Wethouders verdacht van steunfraude VANDAAG BIJLAGE „WERKEN AAN DE TOEKOMST" foidaeSou/ta/rit Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijtnweg lftenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot i9.00 uur) ïementen: kwartaal 41.75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Vrijdag 26 mei 1978,68e jaargang no. 21051 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Meer zon Op de meeste plaatsen droog weer met af en toe zon, eerst in het noorden. Matige wind uit noord tot noordoost. Maximum temp. 12 graden aan zee tot 17 graden in gebieden met zon. Morgen zon: 5.3121.44. Maan: 1.13—11.07. Scheveningen hoog water: 7.17, 19.48. Laag water: 3.11, 15.36. uus van Hanegem. HILVERSUM De pro grammaleiding van TROS-tv heeft gisteren de hele dag vergaderd over de vraag of het pro gramma „Oranjevrou wen" volgende week dinsdag, aan de voor avond van de wereld kampioenschappen voet bal, moet worden uitge zonden. De moeilijkheid is dat het programma enige tijd geleden thuis bij Truus van Hanegem werd opgenomen en dat Willem schitterde door afwezigheid, omdat hij werd geacht op dat mo ment in Argentinië te zit ten. Willem besloot ech ter op het laatste mo ment rustig thuis te blij ven bij moeder, als ge volg waarvan de jammer kreten van Truus over baar eenzaamheid zonder Willem, een smart getem perd door de vreugde haar man voor de voet balwereldeer te mogen laten strijden, volkomen in bet water vielen. Na lang beraad werd beslo ten het programma in zijn geheel toch uit te zenden, ongeveer een uur, zonder daaruit gedeelten te verwijderen, die op Willem slaan. Wel zal vooraf een korte verkla ring van de programma- leiding worden voorgele zen. Er waren nogal wat kosten aan dit program ma besteed en de tv kan zich niet permitteren bet geld in het water te gooien. Het programma draait om de vrouwen van de spelers van het Neder lands elftal, die bij Truus thuis in alle gezelligheid het leed van de eenzaam heid dragelijk proberen te maken. Zij houden el kaar aangenaam bezig met over hun mannen te vertellen. Omdat de TROS nu echter niet ach ter wilde blijven, mochten alle vrouwen een muzika le wens doen. Een reeks artiesten was hiervoor aangetrokken, die in de studio of op film voor het vocale en instrumentale vertier zorgden. Ivo Niehe wrong zich in alle boch ten om het de dames naar de zin te maken, en regis seur Erik van Reijendam schoot er fraaie plaatjes bij. Na vertoning op de Nederlandse tv gaat de band naar Argentinië, waar deze zal worden af gedraaid voor de voetbal lers van het Nederlands elftal. Alleen Willem van Hanegem kan het rustig vanuit zijn eigen stoel be kijken met Truus aan zijn zijde. Willem van Hanegem. (Van een onzer verslagge vers) LOBITH Sinds gister avond geldt langs de Rijn, Lek, Waal en IJssel groot alarm. Het water zal in de ze rivieren namelijk stijgen tot zeker drie meter boven normaal, als gevolg van de enorme watertoevoer uit Zuid-Duitsland. Duizenden eigenaren van caravans, zo merhuisjes, boten en tenten op de uiterwaarden van de ze rivieren zijn al sinds gis teravond bezig hun eigen dom in veiligheid te bren gen. De boeren hebben het vee al vopr een groot deel naar veiliger plaatsen over gebracht. In dit gebied gra zen zeker 200.000 stuks vee. Morgen verwacht Rijkswa terstaat de enorme water golf uit Duitsland in de Ne derlandse rivieren, zondag zal het water daardoor bij Lobith stijgen tot 14 meter boven NAP. Maandag wordt de hoogste water stand verwacht: 14.80 boven NAP. Oorzaak van dit alles is de enorme regenval van de af gelopen dagen in Zuid- Duitsland. Als gevolg daar van zijn verschillende plaat sen en landerijen langs de Rijn in dit gebied onder water geraakt. Het scheep vaartverkeer bij Mannheim is al enige dagen gestremd. Het ergste schijnt thans in Zuid-Duitsland voorbij te zijn, maar de watergolf is intussen op Nederland afge komen. De uiterwaarden langs de Rijn en de aftak kende rivieren kunnen wel veel water opvangen, maar de gevolgen voor de week enders en de vakantiegan gers langs deze rivieren is minder plezierig. Velen zul len hun vrije dagen daar voorlopig niet kunnen door brengen. Ook wanneer de uiterwaarden snel droogval len, dan nog zijn zij de eer ste tijd onbruikbaar door het achtergebleven slib. Een groot aantal houders van caravans, zomerhuisjes, boten en tenten, heeft sinds gisteravond hulp van boe ren uit de omgeving, die met hun tractoren helpen om de kwetsbare eigendom men naar elders over te brengen. Daarnaast hadden deze boeren meer dan hun handen vol om zoveel mo:_ gelijk vee te evacueren. Gis-' teravond is hierbij al .een dodelijk ongeval gebeurd, toen een 47-jarige boer zijn melkmachine langs de Waal bij Doomenburg wilde ver slepen. Hij kwam onder zijn kantelende tractor terecht. KONSUMENTEN KONTAKT: Zelfs fervente aanhangers van één merk wis ten uit de twaalf voorgezette merken hun ei gen bier niet te herkennen. DEN HAAG (ANP) De smaken van de meeste merken pils in Nederland verschil len nauwelijks. Dit schrijft Koopkracht, maandblad van Konsumenten Kontakt, na een test van de twaalf meest verkochte merken pils in Nederland. Zowel een panel van bierdeskundigen als een panel van geregelde bierdrinkers, proefden tussen de voorgeschotelde mer ken weinig verschil. Zelfs fervente aanhan gers van een bepaald merk pils konden bij een test hun eigen merk niet van andere onderscheiden. Volgens Koopkracht blijft na deze test van de reclameslogans van de bierbrouwerijen niets over. In tegenstelling tot wat de brouwers beweren is pils in Nederland één pot nat. De laatste jaren heeft het pils in Nederland steeds meer van zijn karakteristieke smaak verloren. Opzettelijk hebben de bierbrouwers steeds minder hop toegevoegd, zo schrijft Koop kracht, omdat een minder uitgesproken smaak beter verkoopt. Ook gebruiken bierbrouwers allang niet meer alleen gerst voor de bereiding van bier. Vaak gebruiken ze mais of andere granen die overigens door de Warenwet zijn toegestaan. De kwaliteit van alle onderzochte merken pils bleek in orde. Niettemin heeft pils volgens Koopkracht met ambachtelijkheid weinig meer te maken. Veel pils wordt met behulp van computers gebrouwen, zonder dat er een koperen ketel aan te pas komt. De kwaliteit van de meeste merken pils verschilt nauwelijks, maar wel lopen vaak de prijzen sterk uiteen, aldus Koopkracht UTRECHT (ANP) De Voedingsbonden FNV vinden dat de overheid de bakkerijen via prijs- voorschriften moet dwingen via redelijke mini mumprijzen brood aan de supermarkten te leve ren. Als er geen „bikkelharde prijsvoorschrif- ten komen, staat er een broodoorlog" tussen de bakkerijen voor de deur. Bij die concurrentie slag komt ook de broodwinning van een flink deel van de 20.000 werknemers in de bakkerij sector in gevaar, vreest bestuurder Simonis van de Voedingsbonden. Momenteel zijn de bakkerijen wat de leveranties aan supermarkten betreft nog gebonden aan prijsafspraken die bepalen dat supermarkten voor onverpakt en verpakt brood respectievelijk minstens 1,07 en 1,14 moeten betalen. Die prijsafspraken gelden echter maar tot 1 juli aanstaande en als de overheid dan niet ingrijpt loopt het in het honderd, vrezen de voedingsbon den. Temeer daar nu al een aantal bakkerijen de thans geldende prijsafspraken niet heeft onderschreven en onder de prijs werkt. De voedingsbonden zijn bang dat die andere bakke rijen na 1 juli eveneens in een mum van tijd onder de prijs gaan werken. Prins Bernhard moet rust houden NOORDWUK Prins Bern hard is door de medische staf van Soestdijk enkele dagen rust voorgeschreven. Dit in verhand met een onlangs uit gevoerde operatie aan zijn rug- wervels. Prins Bernhard zou gisteren geïnstalleerd worden als broe der van het Noordwijkse gilde van Sint Joris Doelen. Dit gilde vierde vorig jaar het 500-jarig bestaan. De prins zou ook heb- .ben deelgenomen aan schiet wedstrijden. BERG-EN-TERBLIJT (ANP) De beide wethouders van het Zuidlimburgse Berg-en-Terblijt worden van steunfraude ver dacht. Tegen een van de twee, L. S. is het vooronderzoek afgesloten; tegen de ander, M. C. nog niet. De Officier van Justitie in Maastricht, mr. J. Reijntjes, liet gisteren weten dat er tegen wethouder S. een strafvervolging zal worden ingesteld. Het gaat overigens niet om grote bedragen. De wethouder zou een paar duizend gulden aan neveninkomsten hebben ontvangen en die niet aan de sociale dienst van zijn gemeente hebben opgegeven. Hij verkeerde blijkens zijn verklaringen in de veronderstelling dat er geen sprake is geweest van neveninkomsten, maar slechts van onkostenvergoedingen. Fords vopr reminspectie naar dealer AMSTERDAM Ford Ne derland te Amsterdam heeft haar dealers ver zocht contact op te nemen met een aantal eigenaren van in Nederland rijdende Taunus/Cortina en Grana da personenauto's en de bestelauto Transit. In to taal gaat het om 46.00 voertuigen gefabriceerd tussen november 1976 en maart 1978 waarvan de verbindingsnippel in de remleiding van het ge scheiden remsysteem moet worden vervangen. Inspecties van Ford heb ben uitgewezen, dat in sommige gevallen wat rem vloeistof uit de bewuste nippel kan lekken. Deze nippel staat in verbinding met de hoofdremcilinder van de remleiding van de achterwielen, die als ge volg hiervan wat minder remkracht kunnen krijgen. Inspectie en vervanging van de verbindingsnippel neemt ongeveer een half uur in beslag en geschiedt gratis, aldus Ford Neder- Nederlandse bier is één pot De 16-jarige gymnasiaste Lia Wessels, vierdejaars leerlin ge van het Fioretti College te Lisse, heeft de eerste prijs gewonnen van de-door de Leidse Courant uitgeschreven opstelwedstrijd rond het thema „Hoe zie ik mijn toekom st". Ten aanschouwe van een groot aantal mede-leerlin gen leest zij hier, geknield op het podium van de aula van het Fioretti College, voor uit eigen werk. Op de achtergrond van links naar rechts de heer J. Leune, algemeen redactie-chef de heer L. Janson, directeur van het Fioretti College, en de heer W. Buytewg, chef-redac teur van de Leidse Courant. Op het Fioretti College werd niet alleen de eerste prijs - een draagbare televisietoestel - uitgereikt, maar ook de tweede, een draagbare radio, aan Inge v.d. Hulst (17) uit Sassenheim, leerlinge van de zesde klas atheneum. De overige prijswinnaars van de opstelwedstrijd zijn Jacqueline Vergeer (14) uit Warmond, Ron Bouwman (18) uit Boskoop en Tineke v.d. Berg (18) uit Voorhout, die hun prijzen inmiddels hebben ontvangen. „WERKEN AAN DE TOEKOMST", staan de opstellen van de prijswinnaars integraal afgedrukt, benevens een aantal opstellen, waarvan we de inhoud te aardig vonden om u te onthouden. Voor hof aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant ontvangt u deze „half-automatische ..herenparaplu. Een mooi kadootja NOTEER m.i.v.als nieuw kwartaalabonnee va Leidse Courant woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de herenparaplu naar: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar antwoordnr '349. Leiden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1