Computer biedt professionele puzzelaars s] prima li toekomst Solliciteren is voorbereiden je terdege van i ezins en vc ntwo( i pers D« bij cen v en va natuurlijk alleen maar goed als je de juiste volgorde aanhoudt. Er komen ook brieven bij werknemers binnen die zo krampachtig zijn geschre ven, dat ze een saaie indruk maken. Dat zijn die beruchte standaardbrieven.Ach en over slordigheid hoeven we niet eens te praten. Het spreekt vanzelf dat je een net werkstukje aflevert en het liefst zonder taal- en of spelfouten. Nee, niet iedereen is schrijver, dat besef ik ook wel, maar je kunt toch op z'n minst trachten alle aandacht aan je sollicitatie brief te besteden. U zegt het, ik twijfel ook wel eens of iedere werkgever wel een goede sollicitatiebrief zou kunnen schrij- Waar valt en staat een sollicitatie eigen lijk mee? Wat moet je als sollicitant juist nalaten en wat moet je accentueren? „Het is van groot belang dat je algemene kennis van het bedrijf bezit. Enige kennis van en inzicht in de functie is nooit weg. Tijdens de ontmoeting met de werkgever moet je de gesprekstechniek wat beheer sen en je eigen bekwaamheden op een plezierige manier duidelijk maken. Niet opscheppen, maar ook geen onderdanige houding aannemen. Toon je gëinterseerd, maar blijf ook gereserveerd. Ik geef maar enkele tips. Kijk, voor de vuist weg solliciteren, zonder enige voorbe reiding is op dom geluk vertrouwen. Dat kan nooit goed aflopen". „De vragen die je worden gesteld moet je met reden omkleden in je antwoord. Niets is dodelijker dan driemaal te antwoorden: „Ik weet het niet". Een truc is bijvoorbeeld om een vraag over te nemen door in je antwoord een vraag te stellen. Je vraagt dan naar de werkomstandigheden, of je een studie moet volgen, welke perspectie ven de functie biedt en welke beoorde lingspunten de werkgever van belang vindt. Kom je aan het slot van een sollicitatiege sprek vraag dan naar de afhandeling. „Wanneer krijg ik bericht en welke proce dures volgt u?" En als men is afgewezen krijg je dan ook de motieven te horen? Kortom solliciteren is je terdege voorberei den". rwaj ag, natisering wordt doorgaans afge- lerd als vijand van de werkgelegen- .n niet ten onrechte. Tienduizenden iplaatsen zijn door de invoering van iter-gestuurde systemen al wegge- ort? en evenzovele zullen er in de komen den nog volgen. Dat neemt niet weg vaiiutomatisering ook werk schept. An- isdport werk weliswaar en veel minder tscljr verloren gaat, maar toch: automati- creëert arbeidsplaatsen. Wie nu een Td heeft waarop een beroepskeuze I worden gemaakt en bovendien een kacte vakken gerichte belangstelling n (j lijkt er dan ook goed aan te doen ewaoopbaan als computer-deskundige te kregen. „Aan automatiseringsspecialis- pestaat nog steeds een tekort" weet en P- Daalhuizen van de in Amsterdam 0-7>tigde Stichting Het Nederlands Stu- [ntrum voor Informatica, kortweg !5.0Pduid als Stichting Novi. „En voor- r nu valt te overzien zal in die situatie lopig geen verandering komen. Inte- ieel. De beroepskansen blijven toene- g i Alleen al tot 1985 moeten naar schat- :tussen de 5000 en 8000 open plaatsen worden vervuld". Het beroep van computer-deskundige type rend, zegt drs. Daalhuizen dat je een der gelijke specialist kan vergelijken met een beroepspuzzelaar. „De computer is een apparaat dat routine-matige denkkracht vervangt", aldus Daalhuizen. „De puzzel die de computer-man moet oplossen is dit routine-matige denken te vangen en te vertalen in opdrachten waar de computer mee uit de voeten kan. Computer-deskun digen, tegenwoordig vaak informatici ge noemd, zijn dus denkers. Creatieve pro bleemoplossers voor wie het vooral van groot belang is dat zij zich een nauwkeurig beeld kunnen vormen van de behoeften van de gebruikers van de computer. Zeker de laatste jaren heeft in ons vak het bewustzijn zich sterk ontwikkeld dat het er bij automatisering uitsluitend om kan gaan de problemen op te lossen van die gebruiker. De computer moet zich aan hem aanpassen en niet andersom. Vandaar dat de specialist wiens taak het is voor die aanpassing zorg te dragen verschrikkelijk goed moet kunnen luisteren". Een precieze aanduiding van de verschil lende functies die in het computer-wezen bestaan is volgens de als hoofd van de afdeling leergangontwikkeling aan het No vi verbonden Daalhuizen, moeilijk te ge ven. „Het vak is nog zo jong dat de functie-benamingen nog niet zijn uitgekris talliseerd. Twee bij verschillende bedrijven werkzame functionarissen die beiden als software-deskundigen worden aangeduid kunnen tamelijk uiteenlopend werk ver richten". Een globaal beeld kan hij noch tans wel schetsen: „Als je het arbeidsveld van de automatiseringsspecialist situeert tussen enerzijds de gebruiker en ander zijds de computer, kan je je een schaal voorstellen waarop die gebruiker uiterst links staat en de computer uiterst rechts. Daartussen in kan je dan een aantal func ties plaatsen naar de mate waarin ze dich ter bij de gebruiker staan of dichter bij de computer. Van links naar rechts krijg je op zo'n manier achtereenvolgens: de informatie-analyst, de systeemontwerper, de systeem-analyst en de applicatie-pro grammeur. Daarbij moet je je voorstellen dat de informatie-analyst de man is die in eerste instantie met de gebruiker praat, achterhaalt wat zijn wensen zijn, daarover een rapport schrijft en dat rapport aan de systeemontwerper geeft. De systeemont werper vertaalt het vervolgens in termen waarmee de systeem-analyst uit de voeten kan. De systeem-analyst geeft de informa tie nog verder gestalte en wel zodanig dat de applicatie-programmeur er opdrachten aan de computer van kan maken. Behalve deze functies heb je ook nog systeem-pro grammeurs en software-deskundigen. Dat zijn functionarissen die zich op een ab stract niveau bezig houden met de eisen en mogelijkheden van computers in het algemeen. Dus minder toegespitst op een bepaalde concrete situatie. Deze functies vind je vaak bij de fabrikanten van com puterapparatuur. Nóg een andere functie tenslotte is die van computer-operator. Hij valt in zoverre buiten het bovengeschetste kader dat hij minder te maken heeft met het eigenlijke denkwerk en meer gericht is op de bediening van de apparatuur. Zijn opleiding ligt dan ook op middelbaar ni veau, terwijl de opleiding voor alle andere genoemde functies minimaal op hoger be roepsniveau liggen. Informatie-analysten en software-deskundigen hebben vaak zelfs academisch onderwijs gevolgd. De opleidingen voor computer-deskundi gen worden deels gegeven aan instituten voor dagonderwijs zoals universiteiten, HTS-en en HEAO's. Voor een ander deel aan instituten voor part-time en/of avon donderwijs zoals het Novi zelf, het Econo misch Instituut Tilburg, PBNA, LOI en het Nederlands Talen instituut. Gevolgd aan een instituut voor dag-onderwijs duren de opleidingen door de bank genomen vier jaar, inclusief de stage. Het cursorisch onderwijs neemt, mits men overdag al in het vak werkzaam is (wat doorgaans het geval zal zijn) zo'n vijf a zes jaar in beslag. In uitzonderingsgevallen leggen ook part time studenten de opleiding in vier jaar af. Aan voorspellingen over de ontwikkelin gen die de automatisering de komende decennia zal doormaken, durft drs. Daal huizen zich niet te wagen. „Een belangrijke verschuiving waar we momenteel mee te maken hebben is die van de administratie ve automatisering naar wat doorgaans wordt aangeduid als de bestuurlijke infor matie-voorziening. Administratieve auto matisering kennen we al heel lang. Daarbij gaat het om automatisering van registratie ve systemen zoals bijvoorbeeld salarisad ministratie, kentekenregistratie, motorrij tuigenbelasting, giro ziekenhuisadministra tie enzovoort Hiervan onderscheidt zich de automatisering van bestuurlijke informa tievoorziening doordat het daarbij om ge gevens gaat die nodig zijn om organisaties of processen te kunnen sturen. Bijvoor beeld de automatisering van marktgege vens die de directie van een fabriek nodig heeft om juiste investeringsbeslissingen te kunnen nemen. Of de automatisering van gegevens die nodig is om zeg 100 vrachtwa gens in een bepaalde week 1000 vrachtjes op de meest efficiënte manier kris kras door Europa te laten vervoeren. Een prin cipiële verandering in de aard van het werk van een computer-deskundige brengt die verschuiving evenwel niet met zich mee. Twee andere belangrijke ontwikkelin gen zijn de opkomst van mini-computers en de vervolmaking van grote computers. Welke gevolgen dat zal hebben valt nu nog moeilijk te voorzien". BEDRIJFSLEVEN KLAAGT STEEN EN BEEN OVER SLECHTE BRIEVEN de techniek-studenten aan de TH in Twen te en enkele Gewestelijke Arbeidsbureau's in oostelijk Nederland begonnen aan cur sussen om de sollicitant wegwijs te maken en het schrijven van brieven aan te leren. Een van de initiatiefnemers is Arie van der Kaay (31), beroepsconsulent bij het Gewes telijk Arbeidsbureau in Almelo. Hij zette een cursus, in de vorm van lesbrieven op en de ervaringen zijn vrij gunstig. „Nou vent, poets je schoenen, trek een goed pak aan, spreek met twee woorden, val meneer niet in de rede; bedank hem, geef hem een stevige hand en vooral: blijf jezelf. Duizenden sollicitanten krijgen deze goed bedoelde, maar in feite slechte raadgevin gen mee als ze zich bij een nieuwe werkge ver gaan presenteren. Ze weten eigenlijk niet of nauwelijks wat solliciteren is en over het schrijven van een sollicitatiebrief kunnen ze geen zinnig woord zeggen. Dat zijn zo de ervaringen van Arie van der JKaay (31), beroepenconsulent. „Het is eigenlijk vreemd, dat er zo weinig over de methoden van solliciteren bekend is, terwijl er jaarlijk misschien wel een miljoen sollicitatiegesprekken plaats heb ben. Daarin stoppen zowel werkgevers als werknemers enorm veel tijd en energie en dan zwijg ik nog maai* over de psychologi sche kant van deze zaak". Arie van der Kaay zag dat verscheidene werkzoekenden in een acute nood verkeer den. Toen hij nog bij het GAB Hengelo (Overijssel) werkte, verzamelde hij met zijn collega Ton Volker zoveel mogelijk gegevens om de problemen van het sollici teren eens op een rijtje te zetten. „Het viel daarbij op dat zelfs afgestudeer den van hogere technische scholen niet wisten hoe een sollicitatie in haar werk gaat. Het zal wel komen, denk ik, doordat in bijvoorbeeld de lessen Nederlands of maatschappijleer weinig aan „het sollicite ren" wordt gedaan. Wat dat betreft waren de HBS-ers en de MULO-ers vroeger wel beter af. En het blijkt intussen dat veel sollicitaties mislukken omdat zij zich on voldoende, ja zelfs gebrekkig voorbereiden op de te voeren gesprekken. Dat je beleefd bent is vanzelfsprekend, maar is natuurlijk niet essentieel voor het al dan niet met succes solliciteren". „Ik hoor vaak dat men zich stuntelig ge draagt. Anders gezegd, velen kunnen zich zelf onvoldoende „verkopen", terwijl solli citeren toch eigenlijk koel zakendoen is. Het komt erop neer dat men de techniek van het solliciteren mist. Solliciteren heeft meer te maken met strategie dan met geluk". Veel sollicitatiebrieven worden ter stond al terzijde geschoven, omdat ze niet de juiste informatie geven of omdat ze domweg vol fouten zitten en dan hebben we het nog niet eens over taal- en schrijf- en spelfouten. „Heel vaak", zegt Arie van de Kaay, „zijn die brieven veel te lang, met te veel niet direct terzake doende informa tie. Een wergever of diens personeelchef legt zo'n brief aan de kant en grijpt er niet gauw weer naar". „Dan heb je brieven die van de hak op de tak springen. Maar juist een sollicitatie brief moet een ijzeren logische opbouw hebben. Als je bijvoorbeeld wilt vertellen wat je eerder hebt gedaan of welke scho len en opleidingen je hebt gevolgd, is het II Opjrijfsleven klaagt steen en been Kruii veelal slechte sollicitatiebrieven 2.85. lenkomen nadat personeel is ge- ron Solliciteren blijkt een vak te zijn speciale vaardigheden nodig geen enkele school brengt te- deze sociale vaardigheid nog Ook een academische titel garantie voor een uitstekende Nog onlangs klaagde de hoogleraar Economie, prof. J. het platte taalgebruik en de van de Nederlandse taal studenten. illeen de taalfouten zijn in het aanleiding tot veel teleurstel- e manier waarop kandidaten sollicitatiegesprekken presen- wrevel. Een gebrek aan en zakelijkheid wreekt zich aak. in het solliciteren zitten veel dingen vast, althans meer dan kandidaat wel vermoedt. Daar- de vereniging van in Rotterdam, die van

Leidse Courant | 1978 | | pagina 19