verlening en verzorging nemen Ook dit jaar zullen weer talrijke jongeren met mavo of havo diploma nmet op zak zichzelf de moeilijke vraag stellen „wat nu"? Een keus maken uit ongeveer vijf duizend mogelijkheden waarmee men in Nederland zijn brood kan verdienen, is niet bepaald gemakkelijk. Een aantal van hen zal ongetwijfeld belanden in de, wat met een mooi woord genoemd wordt, non profit sector; al die vormen van dienstver lening waarbij het financiële gewin niet op de eerste plaats staat. Om een aantal beroepen in deze sfeer te noemen, verple genden, verloskundigen, welzijnswerkers, de paramedische krachten, de medische assistenten, hulpkrachten van de tandarts, apothekersassistenten, huishoudelijke krachten en prothesenmakers. In kort be stek zullen wij hieronder een aantal van deze beroepen toelichten. Electro-encefalografisch laborant De electro-encefalografisch laborant be dient de apparatuur die de curve van de electrische verschijnselen in de hersenen registreert, observeert de patiënt tijdens het onderzoek en rapporteert hierover. De duur van de opleiding varieert en duurt van vijf tot acht jaar. Vereist is een diplo ma mavo met natuurkunde. Inlichtingen bij de zenuwarts A. Sonneveldt, Meidoorn- laan 15. tel. 02518-55943. Radiologisch laborante Heel in het kort gezegd komt het er op neer dat een radiologisch laborante op aanwijzingen van een arts of radioloog zelfstandig röntgenfoto's maakt. In dit be roep wordt heel wat psygologisch inzicht en tact verwacht. Er moet immers omge gaan worden met mensen die soms aan ongeneeslijke ziekten lijden, terwijl ook de ingewikkelde apparatuur op veel mensen afschrikwekkend werkt. Om radiologisch laborante te worden moet je minimaal achttien jaar en in het bezit zijn van een havo-diploma met wiskunde, natuurkunde en scheikunde in het pakket. De cursus is schriftelijk vanuit het LOI en wordt mon deling op de ziekenhuizen begeleid. De cursus begint met een basisjaar, daarna een jaar diagnostiek en dan nog een jaar therapie. Solliciteren kun je bij de meeste ziekenhuizen, de plaatsingsmogelijkheden zijn redelijk goed. Inlichtingen: Ned. Ver. van Radiologisch laboranten te Utrecht. Postbus 2510, tel. 030-318842. Bezigheidstherapeute Mensen die ziek, lichamelijk of geestelijk gehandicapt zijn, worden door de bezig heidstherapeute gestimuleerd zinvol bezig te zijn. Dit kan zijn thuis, in een inrichting of ziekenhuis. De bezigheidstherapeute is voornamelijk praktisch gericht bezig. Be langrijk is dat je twee rechterhanden hebt, want je moet veel handarbeidtechnieken onder de knie krijgen. In Nederland zijn twee opleidingsinstitu ten. in Breda (Haagweg 336, r.k.) en Epe (Heerderweg 49). Voor Breda geldt een minimum leeftijd van achttien jaar, Epe kent geen grens. De opleiding duurt acht tien maanden, waarvan tien a twaalf maanden theorie. Om tot de opleiding toegelaten te worden moet je een Mavodi- ploma hebben, gekeurd worden en mee doen aan een toelatingsonderzoek. Het aantal aanmeldingen is meestal zo groot dat er geloot moet worden. Operatie-assistent(e) De operatie-assistent assisteert bij opera ties en draagt in teamverband bij tot het goede verloop hiervan. Hij bereidt een operatie voor, zorgt voor de nodige instru menten, verbandmiddelen en andere mate rialen. Eventueel steriliseert hij' instrumen ten. Tijdens de operatie assisteert hij de chirurg. De anesthesie-assistent bereidt een operatie voor wat betreft de narcose- werkzaamheden. Na de operatie zorgt hij voor zowel nazorg van de patiënt als het opruimen en onderhouden van de narcose- apparatuur. Beide functies zijn inspan nend en het is zeer verantwoordelijk werk. Omdat de sfeer tijdens een operatie ge spannen kan zijn, is een rustige en kalme natuur gewenst. Nadelen van dit beroep zijn dat er weinig mogelijkheden zijn tot sociaal of contactueel contact. De toela tingseisen tot de driejarige opleiding zijn tenminste zeventien jaar en diploma Havo met natuurkunde scheikunde, wiskunde en biologie. Inlichtingen: Nationale Zieken huisraad te Utrecht, tel: 030-739911. Doktersassistente Afhankelijk van wat de arts haar toever trouwt kan tot de werkzaamheden van de doktersassistente behoren het helpen bij aan en uitkleden van invalide patiënten, aanleggen van verbanden en assisteren bij kleine ingrepen, het verrichten van bloed-, sputum-, urine- en faecesonderzoek als ook het rege'^n van afspraken en bijhouden van de patiëni*:.. ^ministratie. Er zijn di verse opleidingsmogelijkheden. Aan de dagscholen voor mnho twee jaar, aan de speciale instituten 1 jaar (o.a. bij LOI, Leidsedreef 2, Leiderdorp) en schriftelijk achttien maanden. Om tot een opleiding toegelaten te worden is een Mavo diploma met biologie en scheikunde vereist. Tandartsassistente De tandartsassistente is een tandarts be hulpzaam bij de behandeling van patiën ten, maakt vullingen en injecties klaar en steriliseert instrumenten, ontwikkelt rönt genfoto's, houdt de praktijkadministratie bij, maakt afspraken en wikkelt financiële zaken af. Materia alge voel en een hand vaardige instelling zijn in dit beroep on misbaar. De cursorische dagopleiding duurt aan de scholen voor mnho twee jaar, aan tandheelkundige centra een jaar en de schriftelijke opleiding ongeveer vijftien maanden. Toelatingseisen het diploma Ma vo 4 of het diploma interim algemene schakelopleiding. Mondhygiënist(e) Hij/zij geeft onder algemene leiding van een tandarts voorlichting ter voorkoming van tandbederf, maakt röntgenfoto's en verwijdert tandsteen. De mondhygiënist is' werkzaam bij schooltandverzorgings- diensten, kan verbonden zijn aan een tand heelkundig instituut of tè werk gesteld worden in een particuliere praktijk. Toela tingseisen voor de studie van twee jaar: diploma havo met biologie en scheikunde Inlichtingen bij o.a. de subfaculteit der tandheelkunde van de Vrije Universiteit, De Boeleaan 1115, Amsterdam. Orthoptist In opdracht van een arts verricht de or thoptist oefeningen gericht op het herstel van het gezichtsvermogen en het twee-ogig zien. Het werk valt onder te verdelen in de diagnostische en therapeutische activi teiten. Omdat oogcorrecties veelal op jeug dige leeftijd geschieden, moet de orthopist goed met kinderen kunnen omgaan. De twee jaar durende opleiding vindt plaats in Utrecht (Koninklijk Nederlands Gast huis voor Ooglijders, F. C. Dondersstraat 65, te. 030-712424 tst. 239). Toelatingseisen zijn minimaal havo met wiskunde en biolo gie of biologie en natuurkunde. Logopedist/Akoepedist De logopedist/akoepedist verricht hande lingen en verstrekt adviezen welke ten doel hebben spraak- en stemstoornissen en de gevolgen van gehoorstoornissen op te hef fen, te verminderen of te voorkomen. Naast zelfstandige vestiging is loondienst mogelijk bij bijvoorbeeld scholen, zieken huizen revalidatiecentra of audiologische centra. Naast een behoorlijk psychologisch inzicht is in dit vak ook een flinke dosis tact en geduld nodig. De minimum-toela tingseisen voor de cursus van drie jaar is het diploma havo met wiskunde; Engels en natuurkunde zijn gewenst. Inlichtingen geeft de Stichting Logopedische opleidin gen, Oosthaven 52 te Gouda. Fysiotherapeut De fysiotherapeut probeert patiënten die uitgevallen lichamelijke functies hebben, zoveel mogelijk te revalideren. Daarbij maakt hij gebruik van bewegings-, massa- ge-, en fysische therapie. Naast de psycho logische moeilijkheden is fysiotherapeut ook lichamelijk een zwaar beroep; de ro mance die om het vak zweeft is vaak schijn. De opleiding duurt vier jaar, mini mumeis een havodiploma met Nederlands, Engels, Duits, natuurkunde en biologie, (biologie en wiskunde worden geadvi seerd). De toelatingsprocedure tot de oplei ding is erg zwaar. Inlichtingen: Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding, afdeling fysiotherapie. Postbus 6605, Den Haag. Opleiding, fysiotherapie. Acade misch Ziekenhuis, Rijnsburgerweg 124. Leiden. Chiropodist Een chiropodist houdt zich in hoofdzaak bezig met het verlenen van diensten aan mensen die lijden aan voetklachten. Het verschil tussen een chiropodist en een pedicure is dat eerstgenoemde zich op para-medisch terrein begeeft. Hij zal trach ten de oorzaken van ongemakken weg te nemen, de pedicure „slechts" de gevolgen. Om de opleiding te volgen is het mavo-di ploma vereist; indien niet aan de eisen voldaan wordt kan op het Gewestelijk arbeidsbureau een test worden afgelegd. De opleiding duurt twee jaar en is ver deeld in een praktisch en theoretisch ge deelte. Apothekersassistente De apothekersassistente bereidt met eigen verantwoordelijkheid, onder toezicht van de apotheker, geneesmiddelen. Zij levert geneesmiddelen aan patiënten af, verkoopt artikelen en draagt bij aan het onderhoud, de bevoorrading en de administratie van de apotheek. Het zou niet goed zijn om de apothekersassistente slechts te zien als een veredelde verkoopster; zij moet tijdens haar opleiding veel leren over medicijnen. De opleiding duurt twee jaar. Om toegela ten te worden is noodzakelijk een mavo-di ploma met scheikunde, natuurkunde en/oi biologie. Om examen te doen moet je tenminste achttien jaar zijn. Inlichtingen kunnen verkregen worden in Den Haag op het adres Koninginnegracht 42 en bij het LOI, Leidsedreef 2, Leiderdorp. Oefentherapeut Cesar/Mensendieck De functies van beide oefentherapeuten lijken erg veel op elkaar. Het verschil is dat de oefentherapeut Cesar wel en de oefentherapeut Mensendieck niet met psy chiatrische patiënten werkt. Beide functio narissen werken met oefeningen volgens opdracht van een arts. Doel is het bevorde ren van een goede lichaamshouding en lichaamsbeweging. Beide opleidingingen duren drie jaar. Cesar wordt in Utrecht gegeven (Van Zijstweg 10, 030-94.15.21), Mensendieck in Amsterdam (Johannes Verhulststraat 56, 020-72.63.87) Voor beide, leuke .beroepen geldt: havo diploma met scheikunde, biologie, natuurkunde, Engels en Duits.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 18