Italiaanse verliefd op haar ontvoerder nde samen ||rking Britse leralen socialisten Radicale Palestijnen verwerpen PLO-akkoord leer aandacht in kerk voor nieuwe armen van missionaire katechese Voorouders mens uit Azië Carter: Cubanen hadden inval Zaïre kunnen tegenhouden Rebellen klaar Kolwezi binnen te trekken kerk wereld Prof. Klaas Steur 50 jaar priester Genland LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 MEI 1978 PAGINA 11 3D correspondent Roger Het politieke pact t Britse liberalen en fstische minderheids van Jim Callaghan, n in de lente van irdt niet vernieuwd, tien zijn van plan de rkingsovereenkomst tken in het begin van jmentnde herfst, zodra de De •loei ijk zife van deze ongewone idelaafnaakt het meer dan t er en bei eer o| elementaire zitting looft prijs en ?nontdekkinff iere t| en vij (AFP) De Wereld- jk vojidsorganisatie heeft oclg een prijs van 1.000 e kno|wej roncj 2.500 gulden jis scjj voor een ieder op de V?.re 660 £eval van pok- e takj melden, kennelijk ^®sniaam geworden ziekte "planeet. bos ttje aandacht voor de mj1 W van deze ziekte niet is de Wsiappen. vas w|te geval werd in okto- inbmalië gemeld. gleprijs Qoboza AD (AFP) Zwarte acteur Percy Qoboza IjZuidafrikaanse „The teft vandaag de hoog- ïialistieke onderschei- Euid-Afrika, de „Prin- jgekregen voor de „uit te wijze" waarop hij iep heeft uitgeoefend Dciale, politieke en ra- jnstandigheden zoals ijk land ooit heeft •vindt zich nog in Ne- waar hij eerder deze i onderscheiding in de i de „gouden pen van eid" heeft gekregen Internationale federatie fgbladuitgevers (FIEJ), ongres heeft gehouden laag. waarschijnlijk, dat premier Callaghan nieuwe parlementai re verkiezingen zal uitschrijven in oktober of begin november. Op die manier ontsnapt hij aan een vertrouwensvotum, dat de conservatieven in november zouden kunnen uitlokken na de troonrede, bij het begin van de nieuwe parlementaire zit-tijd. Premier Callaghan zegt, dat hij de houding van de liberalen begrijpt. In een communiqué heeft hij gewezen op het feit, dat de liberaal-socialistische samenwerking van het voorbije jaar goede vruchten afgewor pen heeft voor Groot-Brittan- nië. De inflatie is gedaald en de economische situatie lichte lijk verbeterd. Ook de werk loosheid neemt af. Er hebben zich veel minder sociale con flicten voorgedaan. In het na-oorlogse Groot-Brit- tannië zijn dergelijke verbete ringen echter meestal van kor te duur. Dit verklaart waarom de minderheidsregering Callag han geen vertrouwen inboe zemt bij de Londense beurs en wisselmarkt, die speculeren op een spoedige terugkeer naar een conservatief bewind. ADVERTENTIE De Japanse violiste Hideko Usagawa, die al een succesvol le carrière opbouwde in eigen land en optrad in verschillende landen van Europa en in Ame rika, stelt zich op woensdag 31 mei in Nederland voor met een recital in Diligentia, waarbij zij werken zal vertolken van Han del, Beethoven, Bach, Rodney Bennet en Szymanowski. Aan de vleugel begeleidt Marios Pa- padopoulos. iwVOLVO dealers: lexandergarage B.V. jexanderplein 23-24. Oen Haag, tel. 070-633940 Jutomobielbedrijf E. J. van de Heuvel B.V. ^heepersslraat 149-163. Den Haag, tel. 070-633955 Jationaal Automobiel Bedrijf B.V. letterijkade. hk. Scheldestraat. Den Haag, tel.070-850300' ?TOTOL ~an Barendselaan 190, Poeldijk, tel. 01749-45537 45260 lltan Vliet's Automobielbedrijf Zn. leursestraatweg 4 en 12. Leidschendam, tel. 070-270102 VOLVO I Huilend verlaat Giovanni Amati (rechts) het politiebureau in Rome waar zij tevergeefs heeft geprobeerd haar geliefde Jean Daniel Nieto te spreken. Deze was bij het verlaten van een hotel aan de Via Veneto door de politie gearresteerd. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME Heel Italië, van de Alpen tot de zuidpunt van Sicilië, leeft geamuseerd dan wel tot tranen toe bewogen, mee met de verdere ontwikkelingen in een ontvoe ringszaak, eerder een schelmenroman, goed voor een filmscript. Deze leek op 4 april j.l. een happy end te hebben gekre gen toen de beeldschone 19-jarige miljo nairsdochter Giovanni Amati werd vrijge laten. Zij had haar pa, in Rome welbe kend als de bioscoopkoning, 900 miljoen lire (ongeveer een kwart miljoen gulden) aan losgeld gekost, die deze blijkbaar uit een reservepotje had gehaald, want zijn bankrekeningen waren op last van de justitie geblokkeerd. Woensdagavond is algemeen bekend ge worden wat de politie al enige tijd ver moedde: Giovanni is tijdens de 54 dagen van haar gevangenschap waanzinnig ver liefd geworden op het meesterbrein achter haar ontvoering, de 31-jarige Daniël Nie- tro, een onderwereldfiguur uit Marseille, die ondanks zijn jonge leeftijd al een respectabel strafblad heeft gevuld. Vader Amati, eigenaar of exploitant van 51 van de 140 bioscopen in Rome en getrouwd met de vroegere filmster Antoi nette Moreno, heeft vanaf het begin van de ontvoering van zijn dochter op gespan nen voet geleefd met de politie. Ten tijde van de ontvoering van Aldo Moro verweet hij de politie meer aandacht te besteden aan deze zaak dan aan die van zijn doch ter. Tegen het advies van de politie in- knoopte zijn vrouw toch onderhandelingen aan met de ontvoerders. Toen zij op een avond weigerde, een zojuist in een obscuur café van een bemiddelaar in ontvangst genomen brief van haar dochter te over handigen aan politiemannen in burger, raakte ze met deze in een handgemeen. Zij liep een blauw oog op en haar juwelen rolden over straat. Inmiddels had pa op een stille weg buiten Rome een plastic vuilniszak met 900 mil joen lire overhandigd aan een fraai ge bouwde Calabrische van een jaar of dertig, die tot dan toe een sigarenwinkeltje in het centrum van Rome had geëxploiteerd. De altijd perfect in het maatkostuum stekende echtgenoot van deze vrouw en een tweetal vrienden zijn gearresteerd, maar de schone Calabrische, opgegroeid in een mafiami- lieu, lijkt van de aardbodem te zijn ver dwenen. Pa Amati fluit nog altijd naar zijn 900 miljoen. Het was de politie al gauw duidelijk dat het gepakte trio en de voortvluchtige Cala brische slechts pionnen waren in een schaakspel, dat door een geraffineerd maar onbekend meesterbrein werd ge- speeld. Sinds de ontvoering van Aldo Moro heeft de politie in Italië de bevoegdheid telefoongesprekken af te luisteren en daar door is het meesterbrein uiteindelijk in de val gelopen. Woensdagmiddag belde ie mand met een zwoele stem vol „amore" Giovanni Amati op voor een afspraak bij het Colosseum. De bandrecorders van de politie registreerden, hoe Giovanni een hartstochtelijke kreet van ontroering slaakte. Even later snelde ze op een vuur rode Honda-motorfiets naar het Colos seum, waar verdekt opgestelde politieman nen zagen hoe zë teleurgesteld huiswaarts Nog diezelfde middag werd een nieuw telefoontje geregistreerd, ditmaal met dui zend in lieve woorden verpakte excuses, waarna een nieuwe afspraak op de bij toeristen aller landen welbekende Via Ve- nieto werd gemaakt. Op de hoek van de Piazza Barberini kwam weer de knalrode Honda-motor aansuizen, bestuurd door Giovanni Amati, maar de onrustige ogen van de man met de rozen en bonbons ontdekten vanachter de donkere brillegla- zen een paar politiemannen in burger. Zijn rechter hand gleed in de broekzak en haalde een colt te voorschijn. Nog voordat deze in stelling kon worden gebracht vuur de een half dozijn politiemannen in de lucht. Anderen stortten zich op de man en in een minimum van tijd zat hij vastge klonken in glinsterende handboeien. „Da niël! Daniël! Wat doen ze met je?", schreeuwde Giovanni en ze probeerde tus sen beide te komen, maar snikkend werd ze in een politie-auto geduwd en afgeleverd bij haar papa. Deze heeft intussen verno men, wie hij bijna als schoonzoon had gekregen: Daniël Nieto, afkomstig uit Mar seille, van jongsafaan verkerend in onder wereldkringen, tot langdurige gevangenis straf veroordeeld wegens diverse roofover vallen en ondergedoken, sedert hij twee jaar geleden ontvluchtte uit de gevangenis na een paar bewakers te hebben neergesla gen. Hij had donderdag met zijn daartoe al te graag bereide Giovanni naar het miljonairsoord Monte Carlo willen gaan, om er een nieuw leven te beginnen. STOCKHOLM (UP) Virusonderzoek wijst erop dat de voorouders van de mens in Azië zijn ontstaan, zo beeft dr. George Todaro van bet Ameri kaanse nationale kankerinstituut op een Zweeds sympo sion over de vroeg ste mens meege deeld. Hij zei dat onder zoekers een kan kervirus van een baviaan hebben geïsoleerd. Het vi rus werd later be proefd op cellen van Afrikaanse en Aziatische apen. De resultaten van proeven met men selijke cellen toon den grotere over eenkomst met de resultaten van Aziatische prima ten dan van Afri- kaanse. „Dat betekent dat het grootste deel van de ontwikke ling van de mens heid tijdens miljoe nen jaren zich in Azië moet hebben afgespeeld", zei hij. CHICAGO (UPI) President Cartei; heeft gisteren de Cuba nen er van beschuldigd dat zij niets hebben gedaan om de bloedige inval van Katangese opstandelingen in Zaïre te voorkomen. Op een persconfe rentie in Chicago aan het be gin van een politieke rondreis van twee dagen verklaarde de president, dat de Cubanen een hoofdrol bij het opleiden en uitrusten van de rebellen heb ben gespeeld. Wij geloven dat Cuba op de hoogte was van de Katangese plannen om Zaïre binnen te vallen en kennelijk niets gedaan heeft om hen van hun voornemen af te honden. De regering van Angola moet een zware verantwoordelijk heid dragen voor de aanval die van haar grondgebied is uitge voerd, aldus Carter. Carter was dankbaar dat de Amerikaanse rol bij het gebeu ren in Zaïre vrijwel geëindigd is. De 18 militaire transport vliegtuigen van het type C-141 die Washington had gestuurd om de Franse en Belgische pa rachutisten bij hun reddingsac tie in Shaba te bevoorraden, hadden hun missie voltooid en zouden binnen enkele dagen naar hun bases terugkeren. De president beklaagde zich er opnieuw over dat besluiten van het Congres de mogelijkheden beperken om uitdagingen zoals in Shaba snel te kunnen bean- woorden en bepleitte dan ook herziening van de wetgeving betreffende de Amerikaanse hulp aan het buitenland. Hij gaf overigens de verzekering er niet over te peinzen Ameri kaanse troepen in Afrika in te zetten. KINSJASA (REUTER- AFP) Van diplomatie ke zijde in Kansjasa is meegedeeld dat 150 tot 300 rebellen klaar staan Kolwezi weer binnen te trekken nu de Franse le gioensoldaten bezig zijn zich terug te trekken. Volgens reizigers die gisteren uit Kolwezi zijn vertrokken, hebben de Franse eenheden het voor het zeggen in een ge bied van rond 10 kilometer rond Kolwezi. In de dichte rim boe houden de rebellen zich echter nog steeds schuil. Daar hadden zij de aftocht gedekt van honderden andere rebellen van het FNLC naar Zambia en Angola. Zeshonderd Franse parachutisten zijn gisteren vroeg een actie begonnen om een groep opstandelingen uit te schakelen die hun toevlucht hebben gezocht in het 2.000 inwoners tellende plaatsje Ka- pata op 10 kilometer ten zuid westen van Kolwezi. Bij de ge vechten sneuvelden zes rebel len en werden er drie gevangen genomen. De Fransen zouden geen verliezen geleden hebben. BEIROET (UPI) Radicale Palestijnse guerril lastrijders die sinds enige dagen openlijk het leiderschap van Jasser Arafat binnen de over koepelende Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO aanvechten wegens haar gematigdheid, hebben het gisteren door de PLO met Libanon gesloten akkoord verworpen Het radicale volksfront voor de bevrijding van Palestina zei dat met geweld zal worden opge treden tegen eenieder die de zaak van de Pales tijnse revolutie zou schaden. Het uit vijf punten bestaande akkoord dat de PLO voorstelde komt er in grote lijn op neer dat de Palestijnen hun militair vertoon in Libanon zullen verminderen om de Libanese regering te helpen haar soever einiteit te herstellen en er aldus toe bij te dragen dat Israël zich volledig terugtrekt uit Zuid-Liba- De Israëlische ambassadeur voor de Verenigde Staten, Simcha Dinitz, heeft in Washington ge zegd dat volgens rapporten van de geheieme dienst van Israël tussen de 100 en 200 Palestijn se guerrillastrijders weer zijn teruggekeerd naar posities in gebieden die waren overgedragen aan Unifil. V.N.-kringen in Beiroet schatten donderdag het aantal Palestijnse guerrilla's in Zuidelijk Liba non veel lager. Volgens hen bestaat het infiltra- tieleger van Palestijnen uit hooguit twee groe pen van 15 man die onmiddellijk zijn omsingeld door leden van het V.N.-vredesleger. De radicale Palestijnen hebben posities ingenomen in de buurt van de berg Hermon en ten zuiden van de havenstad Tyrus. filgemene vergadering van de ht mP^ke M»ssiewerken heeft »n voorjaarszitting in Rome beslo op, lm in het najaar een studiebij- imst te wijden aan nieuwe vor-, van missionaire katechese. il door de inbreng van de jonge maar ook door het verander- ;en over katechese in de oude heeft de overtuiging veld ge in, dat de inplanting van de geen vernietiging van de be- bevade cu,tuur ma& betekenen. aithdr8 ket vooroverleg hierover in L JWjaarszitting van de ruim tach- v .ationale directeuren en 68 bis- »rt iPen uit de êeheIe wereld, die I een^* overleg speciaal waren uitge- )ttenfd' is 6ebleken dat de missionai re katechese dient aan te sluiten aan en voort te bouwen op de bestaande godsdienstige belevingen en opvattin gen van de „heidense" volkeren. De katechese - zo werd gezegd - moet aanknopen bij het godsdienstig be wustzijn van degenen, die in het kate- chetisch proces worden opgenomen. En dit godsdienstig bewustzijn zal bij de een meer verticaal gericht zijn, bij de ander meer geinspireerd op de zorg voor de medemens, anders ge zegd horizontalistisch. Tijdens dezelfde vergadering heeft een internationale commissie onder voorzitterschap van rector Jos. J Schoenmakers, directeur vn PMW Nederland, voorstellen ingediend voor rechtvaardiger normen voor het subsidiebeleid. De commissie acht daarvoor nodig, dat er geregeld en intensief contact komt met de plaat selijke kerken in de derde wereld. Het subsidiebeleid zal vooral moeten uitgaan van het zelfbeschikkings recht der jonge kerken. De commis sie erkent dat nog lang niet overal de voorwaarden hiervoor aanwezig zijn, omdat in tal van landen het toch de bisschoppen zijn die op de eerste plaats verantwoordelijk zijn voor het missionair beleid en de missionaire prioriteiten. De commissie beveelt echter krachtig aan om het contact met de jonge kerken te verstevigen en hiervoor het internationaal bureau in Rome te versterken. Zij vraagt met spoed vast te stellen hoeveel geld hiervoor kan worden uitgetrokken. Het secreta riaat-generaal van de Pauselijke Mis siewerken Internationaal heeft dit toegezegd. Uit de financiële overzichten van de algemene vergadering blijkt, dat via de Pauselijke Missiewerken, zowel nationaal als internationaal, 175 mil joen gulden aan subsidies is verleend aan 734 plaatselijke kerken. De afde ling voor de geloofsverkondiging ver deelde 52 miljoen dollar over 1977. Voor dit jaar wordt verwacht dat bijna zestig miljoen dollar aan subsi dies kan worden uitgegeven. De voor jaarsvergadering verdeelde hiervan 44 miljoen. De rest zal in de najaars vergadering haar bestemming krij gen. De afdeling voor de priesteropleiding kon afgelopen jaar zestien miljoen dollar besteden aan de priesteroplei dingen. Dit jaar rekent zij op achttien miljoen dollar. Katholiek Nederland heeft een be langrijk aandeel gehad in de subsi diëring van de priesteropleiding in de ontwikkelingslanden. De afgelopen, vijftig jaar hebben 5.441 inlandse priesters een studiebeurs uit Neder land ontvangen. Op het ogenblik ont vangen van de 9130 priesterstudenten in de derde wereld er duizend een studiebeurs uit Nederland. Prof. dr. Klaas Steur zal op vrijdag 2 juni zijn gouden priesterfeest vieren in zijn geboorteplaats Volendam, waar hij sinds enkele jaren weer woont. De eucharistieviering is om 8.30 uur in de Nicolaashof, waar ook van vier tot zes uur de receptie is. Als hoogleraar van het grootseminarie te Warmond heeft prof. Steur vele priesters ingeleid in de nieuwe theologie. Het informatiebulletin van het bisdom Haarlem beschrijft de jubilaris als de man die het de priesters mogelijk heeft gemaakt de latere ontwikkelingen te verstaan en mee te beleven. „Zijn colleges over het algemeen priesterschap der gelovi gen hebben later een bevestiging gekregen in de documen ten van het tweede Vatikaans concilie en kregen hun praktische toepassing onder meer in de beleidsnota van het bisdom Haarlem: Kerk, wij samen." Toen prof. dr. S. Tromp, als consultor van het Heilig Officie (de latere congregatie voor de geloofsleer) in opdracht van paus Pius XII in 1955 in ons land een onderzoek instelde naar de katholieke universiteit en de seminaries werd prof. Steur, die vooral bijbelwetenschap doceerde, een van de bekendste slachtoffers. Hij kreeg een doceerverbod opge legd en werd benoemd tot pastoor. Dr. Steur heeft verschil lende publikaties op zijn naam, onder meer een boek over de sacramenten. ïlant „öjesterraad Rotterdam vraagt mgr. onis om band KTHA te bewaren priesterraad van het bis- jij Rotterdam heeft er bij ^hop dr. A. J. Simonis s: op aangedrongen de 3lmet de Katholieke Theo- phe Hogeschool Amster- 3 (KTHA) vast te houden institutioneel uit te bou- 2] Ook heeft de raad de 'imraen Rotterdam en llem gevraagd binnenkort jhegezegde interdiocesane voor de ambtsopleiding (stellen. ,wil de raad het pinkje '|fen dat de bisschop heeft uitgestoken naar de Amster damse hogeschool en naar het bisdom HaaHem, dat veel po sitiever staat tegenover de KT HA", aldus een van de leden. De priesterraad, die deze week bijeen was onder leiding van mgr. Simonis en met de deken van Den Haag, drs. Th. J. A., Geraets sj, als gespreksleider, besprak het in maart gepubli ceerde standpunt van de bis schop: aan priesterstudenten een opleiding aanbevelen op een door Rome goedgekeurd seminarie, zoals mgr. Gijsens Rolduc of soortgelijke instel lingen, en het voorlopig niet zonder meer goedkeuren van de KTHA als een geëigend: instituut voor priesteroplei ding voor het bisdom Rotter dam. De persoonlijke verantwoor delijkheid van de bisschop ten volle erkennend, toonde de priesterraad zich bezorgd over het gevaar dat de bisschop zich isoleert Zo waren van de commissie „Breed Overleg", die de ambtsopleiding heeft bekeken, tien van de elf leden het oneens met de conclusie van de bisschop, terwijl ook de beide vicarissen en de alge meen econoom, die samen met de bisschop het bisdombe stuur vormen, niet hun hand tekening hebben gezet onder het bisschoppelijk standpunt De priesterraden van zes van de dertien dekenaten hebben in brieven, ondertekend door vele priesters en pastorale werkers, dezelfde bezorgdheid geuit en ook meer ruimte ge vraagd voor Amsterdam, on danks de kritische kantteke ningen die zij bij deze oplei ding plaatsen. De overige priesterraden herkenden zich in deze brieven of hadden nog geen gelegenheid dit onder werp te bespreken. Moeder Teresa sticht ook beschouwende orde voor mannen Moeder Teresa van Calcutta, de wereldbekende stichteres van de „Missionaries of Cha rity", heeft nu ook in Acilia een stadje in de buurt van Rome, een beschouwende con gregatie voor mannen in het leven geroepen. Het gaat om de „Fratelli della komt uit een initiatief van Isnten. Zij komen uit verschil- Moeder Teresa. lende landen. De grootste tijd van de dag brengen zij door Parola" (Broeders van het Tot de nieuwe gemeenschap in contemplatie. Enkele uren Woord), de mannelijke tegen- behoren twee novicen, die zich per dag besteden zij aan pre- hanger van de „Zusters van op hun eerste geloften voorbe- ken of verkondigen het evan- het Woord", die ook voort- reiden. Ook zijn er vier postu- gelie op andere wijze. Pontificale mis bij verjaardag van pauskroning Bij gelegenheid van de verjaardag van Voornaamste celebrant bij deze viering sche pro-nuntius, mgr. John Gordon reci-, de kroning van paus Paulus zal op zon- door het voltallige episcopaat zal zijn pieren in het gebouw van de nuntiatuur dag 25 juni een pontificale eucharistie- kardinaal Willebrands, aartsbisschop van, aan de Carnegielaan 5 te Den Haag. De viering worden gehouden en wel in de Utrecht De viering begint om 10.15 uur. receptie zal zijn vrijdag 30 juni van 18.30 kerk van de Heilige Jacobus aan de Eveneens bij gelegenheid van de verjaar- tot 20.30 uur. Parkstraat in Den Haag. dag van de pauskroning zal de apostoli-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11