Onderzoek aangepaste woningen staat nog maar in de steigers BEETJE BUITE NISSIG WOONBEHOEFTEN BEJAARDEN EN GEHANDICAPTEN Twee verkoopkansenL voor de forsythia VRIJDAG 26 MEI 1978 LEIDSE COURANT liet onderzoek ten aanzien van aan gepaste woningen of woninginrich tingen staat nog maar in de steigers. Elk ongemak vraagt eigen individue le oplossingen. Het aantal proble men is ontelbaar geworden, met het gevolg dat de industrie vaak „met de handen in het haar zit" om tot een verantwoorde produktie te ko men van aangepaste artikelen en meubelen. Vast staat, dat de betrok kene zélf moet meebeslissen over de aanpassingen van persoonlijke aard. Is hij of zij lid van een gezin of een gemeenschap van gezonde mensen, dan kan het nodig zijn voorzieningen weg te werken. Er mag geen „invali denhuis" ontstaan waarin op hun beurt anderen zich gehandicapt voe len. Voor moeilijk lopende mensen of rol stoelgebruikers zijn stoepen of drem pels een ellende. Slopen van deze obstakels en over het hele huis vast stroef kleed leggen, hindert niemand. Het is zelfs modern. Je ziet nogal eens een hele parterre belegd met plavuizen of keramische tegels maar die zijn glad, dus voor bovenstaand doel ongeschikt. Rubber wordt door water spekglad; taboe dus voor kruk ken en stokken. Parket dat niet in de was wordt gezet, kan. maar is niet volkomen antislip. Vinyl met opper vlakte structuur zou het goed doen, maar rubberbanden van rolstoelen kunnen er zwarte vegen op achterla ten, die weer moeten worden wegge poetst. Vragen om extra werk dus met die vinyl. Ideaal is plat tapijt, dat door fabrieken als „rolstoelvast" wordt geprezen. Dit zijn zware vilt- kwaliteiten en dichtgeweven bouclé, door vakmensen fine gauge (keedsj) genoemd, vooral de losliggende vormvaste tegels zijn aan te bevelen. Bij de voordeur komt altijd een ver zonken ruige mat (nooit losliggende kleedjes, waar dan ook). Kleding Kleding moet kunnen worden wegge hangen op kapstokhaken op 120 cm. vanuit de vloer, de rest op normale hoogte. De onderkant van de gang- spiegel op 100 cm. boven de vloer en de bovenkant op 180 cm. zodat ze staande en zittende mensen kan spie gelen. In voordeur of muur een zo groot mogelijke brievensleuf, voor zien van een brievenkast. De postbo de hoeft niet te bellen en de geadres seerde niet te bukken Voor deuren (liefst 10 of 20 cm bre der dan normaal) verzonken deur knoppen gebruiken, zodat de deur helemaal openzwaait en niemand achter de knop kan blijven haken. Deuren van WC, doucheruimte of badkamer moeten naar buiten draaien en ook van buitenaf kunnen worden geopend. Men moet altijd naar binnen kunnen komen in geval van nood. Kan een trap niet worden vermeden, dan een rechte steektrap toepassen, die halverwege kan wor den onderbroken door een bordes of overloop. De ruimte tussen de leuningen moet men niet groter maken dan 80 cm. Dit is allemaal goed en wel als men een huis laat bouwen en rekening kan laten houden met deze voorzie ningen. Maar handige mannen kun nen in bestaande woningen zelf ook heel wat klaarstomen. Moderne tra pleuningen bijvoorbeeld kan men vervangen door ouderwetse ronde, waar de vingers omheen kunnen grij pen voor steun. De keuze van trapbedekking hoeft geen probleem te zijn. Kies stroef tapijt, desnoods afgewerkt met strip pen. (Laat u bouwen of verbouwen neem dan de aantrede (diepte van de trede niet kleiner dan 25 cm en de optrede (hoogte) niet meer dan 17 cm.) Nu de meubels. In Finland is men er al toe overgegaan speciale meu bels voor bejaarden te ontwerpen. Binnenhuisarchitecten Velkko Pysty- nen en Simo Halkola hebben een serie ontworpen, die zeer doelmatig is, terwijl fabrikant Punkaharjun PuutaJothdas een aantal woningen, de Punkatalo-huizen heeft ontwor pen, waarbij ten aanzien van de, bouw als van de inrichting op elk détail is gelet. Het systeem is uitge werkt voor mensen met speciale huis- en meubel-behoeften om welke reden dan ook. Zo koos men voor bejaar den verende stoelen in chroombuis- model met sleevoet. Alleenwonenden kunnen die makkelijk zelf verschui ven als ze niet te slecht ter been zijn. Ook in Nederland levert elke meubel zaak deze stoelen. Zo zijn er ook bankstellen met tamelijk hoge, ondie pe zittingen en stevige armleggers, die ideaal zijn voor de niet meer zo jonge mens. Voor rolstoelgebruikers bestaan er tafelmodellen, die meer ruimte dan normaal hebben tussen het blad en de poten. „Salon-tafels" zijn ook hoger dan gewoon te bestel len. Gaat het om bergmeubels is een model dat bukken overbodig maakt het beste. Dus geen dressoirtype. Uit stekend is een kleine, lage combinatie met bergruimte op tafelhoogte voor alle benodigdheden: bril, radio, boe ken, notitieblok, borduurwerk, puz zels en dergelijke. Voor de slaapka mer zijn er bejaardenbedden in de handel met de zithoogte van een hoge stoel. Druk-op-de-knop Dit kan een ledikanttype zijn, maar ook een gestoffeerd bed, dat leuker staat. Men moet zich ervan overtui gen dat er op de rand kan worden gezeten, zonder dat men achterover kiepert. Meestal is het dan nodig een matrasbodem of lattenbodem te ge bruiken. Helemaal fijn zijn onderma- trassen met verstelbare delen bij hoofd- en voeteinde (lezen in bed, geleund tegen verhoogd hoofdeinde, voetjes in de lucht bij vermoeide benen). Druk op de knop is voldoen de om deze vlakken te verstellen, zelfs voor wie al in bed ligt. Bij het meubileren van welke kamer ook moet voor de rolstoelgebruiker een rolpad tussen stoelen en tafels wor den aangehouden van ca. één m. breed. Ook moet voor hem of haar een eigen hoekje worden gereser veerd. Zonwering en gordijnen moe ten vanuit één punt kunnen worden bediend, zelfs elektrisch. De thermos taat moet ook vanuit dit eigen plekje kunnen worden omgeschakeld en men moet via een „intercom" vanuit de eigen stoel met de voordeur in verbinding kunnen staan. Dus niet bij elk belletje naar de deur lopen of „rollen". Een gesprekje via de „intercom" met de bezoeker geeft de doorslag: wél of niét opendoen.... Na tuurlijk is afstandbediening voor de teevee een must. Nog een mogelijk heid voor mensen die moeilijk lopen: soms kunnen wandleuningen op een hoogte van 90 cm. veel steun geven en dit geldt voor het hele huis. Zo'n (wand)leuning kan een plank of een metalen buis zijn. Wat het leukste staat hangt af van het hele interieur. Ensemble voor klein avondfeest van Jules Cra- hay, die ontwerpt voor Lanvin. Een „oversized" groen/rood gestippelde blouse, stijf bayadère valt over een rok in cachemir dessin. Accessoi res zijn zigeunerachtige ketting van metalen segmenten en tasje op heup een lange ketting. Tekst: Tiny Francis IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM VLAARDINGEN Het door ir. J. A. van Toor aangeboden glaasje schelvispekel veroorzaakt geen dei ning en in de afdronk is geen spoor van ziltheid waarneembaar. Een vage geur van kaneel, nootmuskaat en andere specerijen stijgt op uit het kelkje. Is dit de drank voor mannen met zeebenen, die in de kombuis van hoekers en sloepen hun eigen medicijnmeesters waren? Brandewijn vermengd met allerlei kruiden hield in vroeger eeuwen vissers uit Vlaardingen op de been, als zij in bar weer ter hoogte van Doggersbank, hun netten moesten binnehalen. De in Vlaardingen gevestigde destil- leerderij van ir. J'A. van Toor - op1 1 weg naar het eeuwfeest van 1983 - heeft dankzij het van de vissers geërfde schelvispekelrecept, plotse ling een zekere vermaardheid ge kregen. De vissers zouden zich om draaien in hun (zeemans)graf, als zij een verwend en kieskeurig nage slacht konden gadeslaan, bezig met het ontlenen van modebewustheid aan een bijna vergeten bitter. Schel vispekel behoort tot de dranken, vervaardigd naar een oud en ge heim recept waarmee méér gelest wordt dan dorst alleen. Nog niet zo lang geleden was de nationale con sumptie teruggelopen tot minder dan zesduizend liter per jaar. Met name de Vlaardingers wilden nog wel 'eens onder de invloed komen van het door de voorgeslachten sa mengestelde en gedronken brande- wijntje met suiker en specerijen. Menige kastelein in deze en andere kustplaatsen had voor de liefheb bers een kruikje op de plank staan. Intussen zag het er niet naar uit, dat het in 1920 door de firma Van Toor verworven patent op dit brouwsel ooit concurrenten afgunstig zou ma ken. Het bleef kwakkelen met de schelvispekel tot ook deze kruikjes mee gingen drijven op de over ons land spoelende golven van nostal gie. Dankzij dit heimwee naar alles wat het stempel van een onmisken bare authenticiteit draagt, is de pro duktie nu meer dan vertienvoudigd en pronkt schelvispekel in de huis bars van alle trendgevoelige drin kers. De huidige directeur - biochemicus aan de TH te Delft afgestudeerd op een onderzoek naar stikstofverbin dingen in wijn - is daar min of meer door overrompeld. „Ineens blijk je een toverdrank te maken. Schelvispekel zorgt nu voor een groot percentage van de omzet, met meer dan 75.000 liter. Zo om streeks 1970 is de markt voor bitters in snel tempo williger geworden, met als grote gangmaker natuurlijk de Beerenburg. Ik ben daarin opeens mee gaan draaien, nadat al voortekenen gezien waren in Am sterdamse kunstenaarskringen. Car ry Tefsen verklaarde b.v. in een vraaggesprek gek te zijn op schel vispekel, het drong door tot de TV en van het een kwam het ander." Oprichter H. van Toor Jzn begon op 13 februari 1883 zijn negotie met de verzuchting in zijn kasboek: „He den mijn handel begonnen met 120 gulden." Er is in de bedrijfspanden veel bewaard gebleven dat aan de oude ambachtelijkheid herinnert. Oorkonden bijvoorbeeld, die ver melden dat in 1895 op de wereldten toonstelling de boerenjongens van Van Toor met goud is bekroond. Thans is de directeur zelfs be schermheer van een Schelvispekel- dispuut te Amsterdam, door meis jesstudenten in het leven geroepen. De vissersborrel heeft aftrek gevon den in de stedelijke milieus. De nog altijd geheime samenstelling en de suggestie als zou aan dit brouwsel met 35 procent alcohol een zekere heilzaamheid toegeschreven kunnen worden, spreken sterk tot de ver beelding. In restaurants wordt schelvispekel geschonken als apé- ritief voor een oudvaderlandse maaltijd of schotel. Een drank die Vlaardingse zeevis sers ontdooid hield en zowel hun tongen als spieren los maakte, moet ook een stimulerende invloed kun nen hebben op drinkers aan de wal aldus de redenering. De al een halve eeuw bij Van Toor werkzame mees terknechtstoker heeft het er maar druk mee. Want ook te water neemt de vraag toe naar een hartverster king. „Ontworpen door mannen die ter schelvisvangst gingen en naar hen genoemd." In watersport- en hengelaarskringen laat men zich de Vlaardingse specialiteit goed sma ken. Wat alle kruidenbitters gemeeh heb ben is een ferm alcoholpercentage, het oude recept - waar vaak over dreven geheimzinnig mee gedaan wordt - en hun „mannelijkheid", door reclamemakers overigens ter stond afgezwakt als blijkt, dat ook vrouwen naar hun fles grijpen. Beerenburg is niet de enige locale drank waar zoveel vraag naar kwam dat steeds meer fabrikanten nu de „enige echte" aanbieden. Zo heeft ook het Limburgse „elske" (els la vera) een nieuwe bedding gevon den buiten de provinciale grenzen. De kruiden voor deze bitter zouden oorspronkelijk uit Zuidoost-Europa afkomstig zijn en reeds meer dan anderhalve eeuw geleden brachten voorvaderen van de huidige fabri kanten het recept mee uit Keulen. Het nippen aan een elske is thans ook buiten Limburg een prettige tijdspassering geworden. „Bitter in de mond, maakt het hart gezond" geldt vanouds voor de straffe bit ters waaraan een geneeskrachtige werking werd toegeschreven, soms terecht maar vaak geheel ten on rechte, gelet ook op het soms ver vaarlijk alcoholgehalte. De elixers van Catz uit Pekela wer den al in het zeer grijze verleden met zekere waardigheid gereser veerd aan welgestelden. Schillen, kruiden, vruchten en specerijen, wortels en andere ingrediënten wek ten heugenissen op aan natuurgene zers van weleer, od zoek naar iets heilzaams. Lijders aan maagpijn, duizeligheid, nervositeit en zelfs neerslachtigheid genazen voorspoe dig, naarmate zij dieper in het glas keken. Hoewel deze magische krachten zich minder doen gevoelen hebben de bitters nog altijd het voordeel, dat zij ten tijde van griep of verkoudheid een excuus bieden om er flink tegenaan te gaan. Ze zijn ouderwets, dus gezond. De reeds genoemde Catz-elixers (anno 1780 werd de eerste al gemixed) werden soms druppelsgewijs aan jenever of brandewijn toegevoegd. Planters in Nederland-Indië weiger den beslist namaak, als ze in hun schommelstoelen op de veranda za ten voor het eerste borreltje. Een bekende elixer op basis van kinabast was de angustora, oor spronkelijk vervaardigd in Venu- zuela. Geen drankje uit grootmoe ders-overgrootmoeders tijd, of de hedendaagse generatie, op zoek naar sterke prikkels, laat het zich goed smaken. Of het nu schelvispe kel heet of pekelharing, schilletje, kruidenschipper, oranjebitter, kei- zerbitter, els, beerenburg doet er niet eens zo veel toe. Het strod bied overschrijdt nationale en nationale grenzen. Reeds drie; geleden werden in Nederland f lijks zo'n tien miljoen flesjes Uj berg verkocht, de miniflacons maagbitter die per trio ova. toonbank gaan. Het eveneens Ir produkt Jagermeister tracht mr le verleidingstactieken waarovtj clamebureaus beschikken, vrouwen er toe te verleiden oir stoere voorbeeld van hun maj te volgen. Om de concurrentie een slagf te zijn bracht dezelfde fabrf zijn „Jagdtraum" op de marktL eerstgenoemde produkt wordt f igens bij een Nederlandse dof ronderneming gemaakt en zoi aftreksels van 56 kruiden beva In deze vloedgolf van aanbiedii tracht schelvispekel patenthcf ir. J. A. van Toor zich staand houden. Hij waagt zich heti hagel-en-donder (een soort Q drank) maar bespeurt wel een> nemde vraag naar zijn pottenf boerenjongens. Ze bevatten br» wijn, waarin uit Griekenland komstig sultana-rozijnen pogil doen om zich drijvende te hoj Even ouderwets en derhalve p lair zijn de boerenmeisjes: a bh zen op brandewijn. De tijd dat het bedrijf alle ziel huizen van Rotterdam en omge1 bevoorraadde met zuiver bessen behoort tot het verleden. In® doorpekelde tijdsgewricht isj meer vraag naar brouwsels „huppelolie", de kruidendrank F een lichtzinniger slag drinkers i de meer beschouwelijk ingeste* die de voorkeur geven aan C| kampster Cloosterbitter. LEO L. LEE Pacco Rabanne wikkelt de vrouw in glanzende rechte plissèrok met overslag, die op een jurk van uiterst dunne stof wordt gedragen in lui paardmotief. Haute couture be- weegt zich bijna al tijd op het experi mentele vlak. Het behoeft niet te vol doen aan de eisen van „draagbaar heid" in de algeme ne zin van het woord. Het is een try-out op basis van uitbundigheid en stylering. Zonder haute couture lie pen we allemaal in dezelfde regenjas sen en „pakjesZe is een inspiratie bron om inpulsen te geven aan de confectie. Een paar modellen uit de col lectie van de aller grootsten: Verende stoel van chroombuis voor bejaar den. Beter dan diepe be klede stoelen. pc De Forsythsia komt als attractie voor de consumentpé bloeiseizoen tweemaal in de bloemenzaak terecht. De &ja keer vóór de bloei in de tuin, de tweede keer na de bloei fafa als in de natuur de takken nog kaal en onaanzienlijk zife de gele weelde al volop in knop te koop bij de handelaajnj uit te botten in de warme kamer. En als de struik er in tuin armetierig bij staat .met uitgevallen bloempjes en bei takgewemel komt de Forsythia fris en vrolijk weer o] proppen om een tweede lente in huis te brengen. Persoa vind ik de Forsythsia Intermedia (betekent: „afstammenM het Middellandse Zeegebied") een van de verrukkelijkste 1| voorspellers. Als de wind nog guur door je haren bbj suggereert de uitbundig gele Forsythsia dat er nog andere t| komen. Voordat de van de struik getrokken takken vij kweker bij de bloemist terecht komen zijn ze natuurlijk voLj werkt of „getrokken" (wat men dus op kleine schaal ocu de kamer kan doen). Pas als men merkt dat de kleine knoi^ een geel tintje vertonen worden ze verhandeld. Thuis scjj afsnijden en wat door de bloemist aangeraden poeder vocfe houdbaarheid in het water strooien. Een hele grote takT het ideale rechte model met korte zijtakjes (zo is ze gesnu komt naar gelang van de bloeitijd op 2,— 5,—. Perij. van 8 takken kosten ze 6,95 (om en nabij). Een bos luj takken hoeft niet meer te kosten dan 4,50. Begin mei L, dan opnieuw prille lente en gaan de prijzen, die tijdens de U, in de tuinen zakten natuurlijk weer omhoog. Het gewas schaarser. Eén bloeiende tak Forsythsia staat prachtig inL grote groene fles. Grootheid Schiaparelli drapeert blousend top van zwarte voile met witte haarstreepjes met zwart krankzinnig wijd uitlopend jasje waarover wit/zwarte brede strepen mouwen en schouders markeren. Op een doorzichtige zwarte voile broek

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10