,HET WERD m TEVEEL" KANSEN MVV STIJGEN Hovenkamp dupe van verkeerde diagnose Elep scoort vijfmaal in oefenduel an Hanegem na edanken voor WK: ^i'ORT LEIDSE COURANT/ DONDERDAG 25 MEI 1978 PAGINA l Op de derde rij staat hij, Willem van Hane gem die wel keurig op de toto ging, maar later (weer) besloot toch maar liever thuis te blijven. HST Onmiddellijk jat Wim van Hane- m vanuit de Zeister isen thuis, op zijn jite boerderij te Leer- >ek, was gearriveerd, eet hij zijn voetbal- lllen in de hoek en !lde hij zijn land op. li kusje voor echtge- ghyje Truus kon er nau- gjSijks af, want de BBwnme wilde alleen li. helemaal alleen. Ti Hanegem duldde fc^^chts de aanwezigheid zijn schapen. Uren- ■t jg verzette hij geen t er- weigerde hij aan elefoon te komen, stilte verwerkte Van egem de moeilijkste ilissing uit zijn voet loopbaan. De na het ken van eerst Kei en later Cruyff, ve tte van het Neder- se voetbal, had be en om niet mee te in naar het wereld- mpioenschap voetbal Argentinië. Een defi- lief besluit dit keer. et zoals kort voor het ftrek van de trip naar ;nen en Parijs toen n Hanegem ook al be- nkte, maar later toch zijn besluit terug- ram. Nu was het echt er. Voor Van Hane- n is er geen weg terug Ier. Hij gaat morgen ft met Oranje mee Zuid-Amerika. ;trekt vrijwillig heeft hij af- |id gedaan van zijn positie de selectie van interim- idscoach Ernst Happel. nis in Leerbroek was het j andere Van Hanegem dan Kromme die 's middags in Zeister bossen van het iVB-sportcentrum al duide- maakte dat hij wilde be- Dick Schoenaker en zijn vrouw hebben er uit onwennigheid maar een petje bij opgezet. Sinds gisteren behoort de Ajacied bij de WK-selectie. ZEIST Zelfs het vertrek van het Nederlands elftal naar Argentinië zal niet normaal verlopen. De KNVB had voor morgen avond een afscheidsbijeen komst gepland in een afge sloten ruimte van de ver trekhal van Schiphol. In die ruimte zouden familie leden van spelers en ande re Argentinië-gangers en kele uren voor vertrek bij eenkomen om op onge dwongen wijze afscheid van elkaar te kunnen ne men. De KNVB heeft ech ter gemeend zijn plannen daartoe te moeten wijzi gen omdat boycot-actie voerders Bram en Freek en een aantal aanhangers van plan waren om even eens in de vertrekhal aan wezig te zijn om hun af keer voor de deelname van Oranje aan de WK ken baar te maken. De KNVB is echter niet van plan om deze confron tatie met Bram en Freek aan te gaan. Het Neder lands elftal zal nu morgen avond op een geheime plaats bijeenkomen, waar na per bus naar Schiphol wordt gereden. Enkele mi nuten voor vertrek zal de Oranje-equipe via de VIP- ruimte naar het vliegtuig gaan, waardoor de vertrek hal dus niet behoeft te worden aangedaan. danken voor Argentinië. Eerst de mededeling dat zijn steun en toeverlaat Ted Troost ont slag had genomen bij AZ '67. vervolgens de boodschap dat ook Hans Kraay het niet langer bij AZ zag zitten en tot besluit de wetenschap dat Hugo Ho- venkamp, één van zijn meeste •intieme vrienden, ais gevolg van een meniscus was afge keurd voor het WK in Argenti nië. brachten Van Hanegem aan het twijfelen. Daar in de Zeister bossen, na dat hij de tweede helft met de reserves van Oranje had mee gedaan tegen het Schiedamse DHS. was al volstrekt duidelijk dat de Kromme af zou haken voor Argentinië. Onder het mom van grapjes als „wat moet ik zonder Hugo" en „ik ben toch veel te oud", probeer de Van Hanegem de beslissing die hij voor zichzelf al had genomen te bagatelliseren. Van Hanegem later: „Toen ik na die wedstrijd in Brugge bedankte was dat echt geen opwelling van me. Als voet baller ben ik bezeten van zo'n wereldkampioenschap. Als mens wordt het me echter alle maal teveel. De laatste maan den bij AZ hebben me geeste lijk gesloopt. Na allerlei ge sprekken met vrienden heb ik me toen toch over laten halen om mee te gaan naar Parijs en Wenen. Daar heb ik nu spijt van. Ik had bij mijn beslissing moeten blijven. Die week heeft voor mij bijna een maand geduurd. De vonk sprong niet meer over. Ik ging steeds meer opzien tegen Ar gentinië". Desondanks meldde Van Hane gem zich bij terugkeer in Ne derland niet af. Ook afgelopen maandag niet toen in Zeist de namen van de 22 geselecteer den bekend werden gemaakt Van Hanegem bleef aarzelen. Bleef hopen dat het WK voor hem toch nog een heilige zaak zou worden. De gebeurtenissen gistermor gen rond AZ '67 en clubmak ker Hovenkamp persten echter de laatste wilskracht om toch mee te gaan naar Argentinië uit het lichaam van Van Hane gem. „Ik zie het niet meer zit ten. Ik kan er echt niet meer tegenop", meent de Kromme. „Het is echt niet zo dat ik bedank, omdat Happel me geen vaste plaats kan garande ren. Daar heb ik vrede mee en ook begrip voor. Het plezier is weg. Dat is de belangrijkste oorzaak". Zijn beslissing deelde Van Ha negem bondscoach Happel mee in een gesprek dat bijna een uur duurde. Een onderhoud waarbij Happel al binnen enke le minuten gevoelsmatig in de gaten had dat met de totaal ongeïnspireerde Van Hanegem toch geen land te bezeilen zou zijn in Argentinië. Het was dan ook voor Happel een oplucht ing dat de Kromme zelf met zijn bedankje voor de Oranje selectie op de proppen kwam. Van Hanegem: „Nogmaals, wel of niet spelen is niet de be langrijkste reden geweest. Dat wordt wel overal gesugge reerd, maar dat is onjuist. Ook de suggestie dat ik niet zoals Piet Keizer bij het WK in West-Duitsland afscheid wil nemen van het voetballen slaat nergens op. Ik ben ge woon geestelijk doodmoe. Vooral door de laatste maan den. Ted Troost heeft me daar steeds overheen kunnen hel pen, maar nu die is weggeval len kan ik het niet meer op brengen". De rondui sensationele ontwik kelingen rond Van Hanegem leidden ertoe dat Ajacied Dick Schoenaker in allerijl aan de selectie van Ernst Happel werd toegevoegd. Dat betekent dat het Nederlands elftal morgen met 21 spelers naar Argentinië vertrekt omdat Happel slechts een vervanger heeft aangewe zen voor het afgehaakte duo Hovenkamp-Van Hanegem. De interim-bondscoach: „Ty pisch Nederlands, al die pro blemen. Zodra we weg zijn lost alles zich" vanzelf op. We heb ben een goede ploeg en alhoe wel we niet de grootste favoriet zijn, blijf ik rekenen op een plaats bij de laatste vier". ROB HARTOG KAPOTTE MENISCUS OORZAAK AFVALLEN (Van onze verslaggever) ZEIST De droom van Hugo Hovenkamp is uitgedraaid op een complete nachtmerrie. Gisterochtend werd duidelijk, dat de knie van de linkervleugelverdediger van AZ en Oranje een slopende strijd in het wereldkampioenschap in Argentinië niet zou kunnen verdragen. Tot die conclusie kwam dr. Hermans, de chirurg van de KNVB. Daar moest Hugo Hovenkamp de grootste domper als profvoetballer verwerken. Een kapotte meniscus verwoestte de wens en het ideaal van Hovenkamp: De strijd om de wereldbeker. Hugo Hovenkamp was kapot De altijd spraakzame AZ'er heeft urenlang geen woord kunnen zeggen. Hij was zo diep teleurge steld over deze uitschakeling, dat hij niet meer in staat was te praten. Zijn ideaal, dat na de selectie voor de interland tegen Engeland gestalte kreeg, werd hem ruw ontnomen. Zijn weken lange gezwoeg in de bossen van Zeist bleek voor niets te zijn geweest Het bleek tenslotte wel een kapotte meniscus en niet zoals eerder werd verondersteld, een gescheurde band. jlST Het Nederlands elftal Fft gisteren zijn oefencampagne af- jloten met een forse overwinning •0) op de amateur eersteklasser uit Schiedam. Topscorer was nie Rep met vijf treffers, ge- |gd door Rene van de Kerkhof met en Harry Lubse met twee. De ,^rige doelpunten kwamen op naam Het Nederlands elftal speelde in de eerste helft, die 55 minuten duurde tegenover de tweede slechts 30 minu ten, met een viermans middenveld bestaande uit Jansen. Neeskens, Haan en Willy van de Kerkhof. Slechts vier spelers kwamen na de 'pauze voor het tweede bedrijf terug: Haan, Poort vliet, Rene van de Kerkhof en Rep. Niet in actie kwamen: Jan Jongbloed, Nanninga en Suurbier, die sukkelt met een spierblessure. Het scoreverloop was: 3. Rep 1-0, 6. Haan 2-0, 7. Rensenbrink 3-0, 19. Willy v.d. Kerkhof 4-0, 23. Rene v.d. Kerk hof 5-0, 25. Rene v.d. Kerkhof 6-0, 35. Rep 7-0, 38. Rep 8-0, 43. Rep 9-0, 44. Rep 10-0, rust, 60. 11-0, 62. Lubse 12-0, 75. Rep 13-0. De opstelling van het Oranjeteam in de eerste helft was: Schrijvers, Rijs- bergen (40. Van Kraay), Krol, Poort vliet; Jansen, Neeskens, Haan en W. v.d. Kerkhof; R. v.d. Kerkhof, Rep, Rensenbrink. In de tweede helft verscheen de vol gende formatie in het veld: Doesburg, Wildschut, Van Kraay, Brandts; Bos kamp, Haan, Van Hanegem, Poort vliet; R. v.d. Kerkhof, Rep, Lubse. Hogo Hovenkamp zit er wat ontluisterd bij. Dr. Hermans constateerde dit en deelde Hovenkamp koel mee, dat hij Argentinië wel uit zijn hoofd kon zetten. Daarmee sprak Hermans de diagnose van onder meer de artsen Honig en Strikwerda tegen. Die weten het vocht in de knie aan een gescheurde band, op basis waarvan KNVB-arts Frits Kessel en fysiotherapeut Leen Voet de afgelopen 14 dagen aan de kwetsuur hebben gewerkt. Het bleek vergeefse moeite te zijn geweest. Honig en Strikwerda zaten verkeerd, maar dat is begrijpelijk, omdat door de plaats van de gekwetste meniscus deze niet door middel van contrastfoto's valt waar te nemen. Daarom gaven de onderzoeken van Strikwerda en Honig het verkeerde beeld. Kessel vertrouwde echter blindelings op de diagnoses van Stri kwerda en Honig en ging derhalve met diens gegevens aan het werk bij Hovenkamp. De beslissing over Hovenkamp werd oorspronkelijk uitgesteld. De AZ'er kreeg nog een week om te revalideren. Naarmate de tijd vorderde werd Hovenkamp en ook de technische en medi sche leiding van de KNVB optimistischer. Niet verwonderlijk, omdat een eerste keuring van Hovenkamp door Kessel met veel vertrouwen tegemoet werd gezien. In die periode werden de kansen van Hovenkamp geschat op fifty-fifty. Exact een week geleden werd Hovenkamp nogmaals door Honig onderzocht in Nijmegen en andermaal constateerde deze specialist een goed genezende knie, die geen moeilijkheden zou opleveren in Argenti nië. Ook AZ-fysiotherapeut Ted Troost had Hovenkamp na een onderzoek toestemming voor het WK gegeven. Afgelopen vrijdag en zaterdag vormden belangrijke dagen voor Hovenkamp. Voor het eerst na bijna twee weken mocht hij weer tegen een bal trappen. Samen met bondstrainer Ron Groenewoud startte hij met enkele inspannende trainingen. Hugo Hovenkamp: „Het is vertekenend geweest. Tijdens die trainingen werk je toch niet zoals in een wedstrijd. Onbewust heb ik verschillende bewegingen niet voor de volle 100 procent uitgevoerd. In een wedstrijd komt dat aan het licht. Dan moet je je wel geven, maak je de bewegingen die je tijdens een training niet uitvoert." In de knie werd na de trainingen met Groenewoud wat meer vocht geconstateerd, maar verontrustend bleek het naar de mening van de heren doktoren niet te zijn. Afgelopen maandag werd Hovenkamp goedgekeurd en plaatste zich daarmede op de lijst van 22 spelers die bij de FIFA moest worden ingediend. Ondanks het feit dat zijn knie nog niet volledig genezen leek, was zijn selectie in Oranje zeker. Hij zou enkele wedstrijden (Iran en Peru) moeten missen, maar in de meer belangrijke duels kon hij erbij zijn. Het oefenduel met Xerxes betekende de eerste donkere wolken boven het hoofd van Hovenkamp. Ofschoon het in eerste instan tie in de bedoeling lag Hovenkamp slechts twintig minuten te laten spelen, voetbalde hij de eerste helft uit. Zijn linkerknie was in die 45 minuten volledig ingepakt. Hovenkamp: „Door die bandages kon ik mij maar beperkt bewegen. Na de wedstrijd werd mijn knie weer zo dik als een ballon. Daarop hadden we niet gerekend." J ichels komt, ^Traay gaat mom J O naar 1 KMAAR Rinus Michels lit al ent eind deze week een con- zeer Het bij AZ'67 als trainer-coa- Al enige weken geleden tussen beide partijen tekerhandelingen geopend, die dee dan tot tevredenheid zijn erond. Bij de Alkmaarse kiivisieclub vertrekken over- toenkis manager Hans Kraay en aankiotherapeut Ted Troost. Bei- varji gaan op eigen verzoek. Na Pj ontslag van Cor van der en rert lijkt de uittocht bij AZ'67 t nu fermee compleet. )ezwai den dj [roept/^ inst Utrecht nd^n HAAG In de Europese t nercompetitie voetbal sch nrlde Utrecht gisteren Jijk tegen het Hongaarse Vi- harton: 3-3. Sparta en NEC lene, floren beide' deololV Duisburg-NEC 6-0 (4-0). Score- TPn raloop 2 Alhaus 1-0. 5 Buessers 27 Alhaus 3-0. 40 Fruck 4-0, 52 1 fel 5"0, 77 Seliger (strafschop) lanFtoeschouwers: 300. het ebrta-Beerschot 1-3 (1-1). 16 Pelt- k{ 1-0. 38 Lozano 1-1, 62 Van Pelt rprtp» 75 Mucher 1-3. Scheidsrechter: ..Trevoets; toeschouwers: 1000. ersita Utrecht Videoton (Hon) 3-3 1 1 Nagy 0-1 (strafschop) 6 De bik 1-1. 12 Szabo 1-2. 20 Van HOVfn 2"2 61 Szabo 2-2. 74 Cabo 3-3. reidsrechter: Draaisma; toe- ■MMPOuwers: 2000 jT IÉL™ Huub Smeets zorgt voor gevaar in het Wageningse doelgebied. DEN HAAG In de nacompetitie in de eerste divisie om een plaats in de eredivisie heeft MVV na de zege op Wageningen van gister avond nu de beste vooruitzichten. De Maa strichtenaren, die met 3-2 van Wageningen won nen, hebben door de nederlaag die FC Gronin gen bij Excelsior leed (1-0) nu twee punten voorsprong op de Groningers. MW heeft dan wel een overwinning van 3-2 op Wageningen behaald, maar de circa 12.000 supporters hebben in het Maastrichtse Geuselt- stadion toch nog bange minuten moeten door maken. Evenals afgelopen zondag thuis tegen FC Gro ningen speelde in de aanvangsfase vooral de verdediging, en met name Jos Lacroix, erg zenuwachtig. Wageningen profiteerde daar heel handig van. In de vijfde minuut namelijk speel de Johan Dijkstra terug op Lacroix, deze liet de bal eerst stuiten en wilde hem toen wegkop- pen. Maar de gevaarlijke Wageningse spits Men- tink had manoeuvre doorzien en kopte iets eerder dan de MW-er waardoor, hij alleen voor de uitlopende doelman Gerards verscheen. Met een kort tikje verdween de bal in het doel en kon MW evenals tegen Groningen eerst gaan proberen een achterstand weg te werken voor dat men aan een overwinning kon gaan denken. De Maastrichtse supporters behoefden nu niet zo lang te wachten, want de gelijkmaker viel deze keer al in de 32e minuut. De maker ervan heette.Jos Lacroix. MW was daarna heer en meester. De tweede helft was amper zes minu ten oud toen Huub Smeets scoorde. In de 67e minuut maakte Jo Bonfrere een juweel van een doelpunt: 3-1. Wageningen drong MW vervol gens geheel op eigen helft. Zeven minuten voor het einde verkleinde Mentink de achterstand, maar verder kwam Wageningen niet. Scoreverloop: 5. Mentink 0-1, 32. Lacroix 1-1, 51. Smeets 2-1, 67. Bonfrere 3-1, 83. Mentink 3*2. Scheidsrechter: Mulder; toeschouwers: 12.000, MVV: Gerards; 2. Webb, Lacroix, Dijkstra, Schrijne- makers; Quaden, Bonfrere. Kerstges; 2. Kowalik, Smeets, Roosen Wageningen: Van Geffen; Braam, Van der Klift, Van der Ley, Tomas; Van Osenbruggen, Van der Berg (Bish), Leushuis; Mentink, Hazelhekke, Van Vijfeyken (Tollenaar). FC Groningen staat weer met beide benen op de grond. De Groningers, gingen in Rotterdam onderuit tegen Excelsior, dat in de strijd om die ene plaats in de eredivisie nog geen punt verzameld had en ook nog niet aan een doel punt was toegekomen. Excelsior, dat men een zwaar gehandicapt elftal aantrad doelman Vermunt was geblesseerd en middenvelder Pattinama was voorlopig ge schorst wegens een gele kaart in de ontmoeting met MW had weinig te winnen. Daarom was het onbegrijpelijk dat FC Groningen zo angstig speelde. De noorderlingen gokten op counters via spits Peter Houtman. Deze werd, met uitzon dering van de eerste tien minuten toen Houtman een riante kans kreeg maar miste, volledig lam gelegd door Excelsior's voorstopper Van der Munnik. Een schitterende voorzet van Stafleu <?ver de gehele breedte van het veld betekende Cor Pot scoort de enige treffer van het duel Excelsior-FC Groningen. in de 57e minuut het vonnis voor FC Groningen. Pot versloeg Griever kansloos met een kopbal. Toen Houtman zich in de 70e minuut bij een aanval in het strafschopgebied verstapte, was het gebeurd met Groningen. Loves verving Houtman maar hij moest onmiddellijk weer van het veld omdat hij niet op het lijstje van de invallers stond. Uiteindelijk mocht Schoonbeek dan in de ploeg. In de laatste minuten forceerde Groningen nog wel twee hoekschoppen maar die werden bijzonder slecht genomen. 3.000. Excelsior Van Steenbergen; 2 Van der Spek, Rogge veen, Van der Munnik, Mayer (Nijssen); 2 Pot (Van Diggele), Staflen, Van Tour, Ernst, Waslander, Swanen- burg. FC Groningen: Griever; 2 Van Loon, Hiddink, Waalder- bos, Oosterwold; 2 Van Dijk, Bloemberg, Veldmate. Bakker, Houtman (Schoonbeek). 2 Keukens, stand nacompetitie 1. MW 3 2 1 0 5 5-3 2. FC Groningn 3 1 1 1 3 S-3 3. Wageningen 3 1 0 2 2 6—7 4. Excelsior 3 1 0 2 2 1—4 Sporttoto DEN HAAG De uitslagen van de voetbalwedstrijden, die voorkomen op het formulier van sporttoto nummer 20, zijn: Lierse SK-Volendam 2-2, Sochaux- NEC niet gespeeld (vervangende uitslag 1). Lavallois-Utrecht 1-1. Nancy-Vitesse niet gespeeld (ver vangende uitslag 1), Werder Bre- men-Roda JC 2-0. Foggia-FC VW 3-0, Lazio Roma-Sparta 3-2, Braunschweig-FC Den Haag 4-1 FC VW-Olympique Lyon 1-0, Mo- lenbeek-Vitesse 5-0, Sparta-Beer- schot 1-3, Volendam-Saarbriicken 3-3. MSV Duisburg-NEC 6-0 Voetballerlei BELGRADO Rijeka ver overde de Joegoslavische voet balbeker door een zege van 1-0 op Trepca. GLASGOW Na zeven jaar verlaat manager Jock Wallace de Schotse club Glasgow Ran gers. BUENOS AIRES - Een week voor het begin van de WK is 85 procent van de toegangs kaartjes verkocht. BELGRADO Slavko Lustica is de nieuwe bondscoach van het Joegoslavische elftal. Hij volgt Mladinic op. LONDEN Engeland versloeg Hongarije met 4-1 (3-0). Barnes, Neal, Francis en Currie scoor den voor, Nagy tegen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 15