ernieuwde Morsstraat ►mpelt zich in stiviteitenstroom pphiastraat-Noord wachten moe BloemboUenvak moet zelf oplossing vinden «Jfe £cidóc Qo CDA wil voor '85 aanleg van 1500 nieuwe parkeerplaatsen Flats W. de Zwijgerlaan in erbarmelijke toestand ONBEPERKT TREINREIZEN DOOR NEDERLAND nieuw iow m denken- ■ml BOUWBEDRIJF KAPTE BOMEN MORSSINGEL mam- - OVER TERUGBETALEN SURPLUSHEFFINGEN BOLLENSTREEK Het bloembollenvak zal zelf een antwoord dienen te geven op de zorgelijke toestand waarin het Produktschap voor Sier gewassen (PVS) terecht is ge komen door het gerechtelijke standpunt dat de verordenin gen vakheffing bloembollen en de surplusheffing overbin- dend zijn. Dit verklaarde gis teren voorzitter ir. Spithoven van het PVS. Inmiddels is er een commissie van goede diensten gevormd die gaat trachten een oplossing te vin den. Ook van de kant van het ministerie van Landbouw is alle medewerking toegezegd voor het vinden van een af doende en juridisch aan vaardbare oplossing. De zorgen van het PVS ko men voort uit twee gerechte lijke uitspraken. Zoals be kend ontvangt het PVS gel den via de vakheffing en sur plusheffing. Met dit geld wordt wetenschappelijk on derzoek gefinancierd, surplus opgekocht, reklame gemaakt e.d. Door de gerechtelijke uit spraak wordt het PVS ver plicht de inmiddels al uitgege ven gelden weer terug te beta len. In totaal gaat het om een bedrag van 43 miljoen. „We moeten paniekreacties voor komen," aldus ir. Spithoven, „en ervoor zorgen dat de toch al niet zo soepele houding tus sen kwekerij en export niet wordt verscherpt." De Bond van Bloembollen- handelaren heeft zich inmid dels op het standpunt gesteld, dat wanneer terugbetaling moet plaats vinden, men moet uitgaan van „gelijke monni ken, gelijke kappen". De heer C. Gorter (Bloembollencul tuur) meende, dat vernieti ging door de Kroon van het vonnis tot de mogelijkheden zou moeten behoren. U vertrekt vanuit het dichtst bij uw woonplaats gelegen station en reist kris-kras door het gehele land; onbeperkt in- en uitstappen. Dus waar u maar wilt. (Niet geldig in D-, TEE- en extra treinen). De tarieven zijn: 1e klas volwassenen 25.— (normaal 48.—) 2e klas volwassenen 17.(normaal 32.—) 1e klas kind (4 t/m 9 jaar) 12.50 (normaal 21.50) 2eklas kind(4 t/m 9 jaar)/ 8.50 (normaal 14.50) WD vóór Leiden een schone stad! Lijsttrekker WD leiden. IILa Secr. Zoeterwoudsesingel 85, tel. 131463. Stem WD lijst 3. F. KUIJERS LEIDEN De flats van de woningbouwvereniging 'Ons Belang' en 'Ons Doel' in de hoven langs de Willem de Zwijgerlaan verkeren in erbarmelijke staat Dit is gebleken uit een enquête die de Socialistische Partij in april heeft gehouden in de P. Bothstraat, de J. P. Coenhof, de Van Riebeeckhof, de Stuyve- santhof, de Abraham Crijnssenstraat en de Willem de Zwijger- laan. De SP Hulp- en Informatiedienst heeft een dringend beroep gedaan op de betreffende woningbouwverenigingen om voor vrijdag 9 juni een onderhoudsplan voor de flats op tafel te leggen. Uit de enquête is onder meer gebleken dat daken en goten lekken (85 het houtwerk nooit wordt geschilderd (76 het houtwerk op veel plaatsen is verrot (47 de ramen niet meer sluiten (39 en dat in de portalen nooit onderhoud wordt gepleegd. Uit de mond van enkele bewoners werd opgetekend dat bestuur sleden van de woningbouwverenigingen te kennen hebben gege ven niet op klachten te willen ingaan met als argument dat 'de flats toch over een jaar of tien worden gerenoveerd'. De SP stelt dat dit het paard achter de wagen spannen is. „Het betekent dat de bewoners steeds meer in krotten komen te wonen en dat in de toekomst dure renovatie moet plaatsvinden met grote huurverhoging als gevolg," aldus de Socialistische Partij. De kaartjes zijn vanaf heden dagelijks (behalve op zaterdag) verkrijgbaar op onze kantoren Kort Rapen burg 2, Leiden. In samenwerking met de NEDERLANDSE SPOORWEGEN biedt de LEIDSE COURANT zijn lezers tot en met 31 mei 1978 tegen sterk gereduceerd tarief een dag WOENSDAG 24 MEI 1978 PAGINA 5 ■l^D/REGIO LEIDSE COURANT „Dc Morsstraat gaat feest 1. Vanavond en morgen zal dit ge- winkelstraatje zijn nieuwe gezicht ILeidse bevolking presenteren. Een iplaveisel met een promenade-ach- jrkomen, betere parkeervlakken af- nd met donkerrode paaltjes, fiet- Aen en een feilloos werkende riole- jaken het waard om het een en' )net een „bruisend feest" te omhul- i etmaal lang gaat D'Oude Morsch >nder in een verrassende festivitei- lom. Van alles is er te beleven. Er teen uitgebreide winkelmarkt ge- terrasjes verrijzen, muziekkorp- trken mee, draaiorgels spelen en wedstrijden zijn georganiseerd, [dse Courant is ook weer van de i samenwerking met café 't Derde f wordt er een spectaculaire „bier- strijd" gehouden. Burgemeester Vis [iden kan om een uur of één zijn kis biertapper in de strijd met de brs van de Morsstraat ten volle jtreren. Aan het eind van deze ta- icht rondom het edele vocht stelt deze krant een „beker" voor de beste barkeeper in het vooruitzicht. „Inderdaad! De Morsstraat!" Zo luidt het motto, dat via spandoeken het publiek naar de evenementen zal gaan trekken. Het pittoreske straatje met zijn fraaie huis jes en drukbezochte winkels vertoont nu al dagelijks een beeld van hoge activitei ten. Vlak voordat op woensdagavond in 't Derde Deurtje de burgemeester met zijn wethouders en andere genodigden tijdens een gezelige receptie een voorproefje van de festiviteiten genieten zal de laatste hand worden gelegd aan een speciale straatver lichting, het schoonmaken van de straat, het plaatsen van bloembakken en al die zaken, die voor een geolied verloop van het festijn borg moeten staan. Hierna, tussen 20.00 en 22.30 uur, gaat alle aandacht uit naar het „Majoretten-Festi- val", dat dan losbarst. „Opper-spreek-stal- meester" Wim van Duivenbode zal met vijf Morsstraat-dames de jury voorzitten op een podium, dat tussen café 't Derde Deur tje en slagerij Zwetsloot staat opgesteld. De jury reikt vier prijzen uit aan de beste bands. Café Verkerk heeft een leuk terras voor zijn deur staan van waaruit de be langstellenden het festival kunnen volgen. Winkelmarkt Op donderdag vindt tussen 13.00 uur en 13.30 uur de opening van de straat plaats Het echtpaar Vis zal een openingslint door knippen. Kort hierop stelt burgervader Vis zich teweer als biertapper in de door de Leidse krant georganiseerde biertapwed strijd. Vanaf deze gebeurtenis zal het feesi op gang komen. Ruim 30 kramen, versierd met papieren vlaggetjes, vertegenwoordi gen de talrijke winkels naar buiten toe. Er is van alles te koop. En de winkeliers hebben tijdens de verkoop onder de blote hemel de leukste en aantrekkelijkste prijs jes in gedachten. Rond het avondeten, om een uur of zes, rust men even uit. Vanaf ongeveer acht uur breken de evenementen weer los. Er worden spelletjes gedaan, gepimpeld, gedanst op disco-muziek. Kor tom het wordt een eindeloze dag. De Morsstraat in feesttooi LAG VERLOOP VAN NIEUWBOUW kse b erspc ïn be a eens lachti gale.^ - De bewonerscommissie Sophia- ïat 'Wd 's ver*ï0l8en over de trage wijze de nieuwbouw in de Sophiastraat ver- lij eist van de gemeente dat zij de r onmiddellijk laat beginnen met de rkzaamheden zodat deze binnen vastge- rmijn van 300 werkdagen kunnen wor- leverd. dwingende eis is de bewonerscommis- jjmen nadat haar een stroom van klach- 5® yjeikte over de toestand rond de wisselwo- ,aiaan de Vaivhuisweg, waar de bewoners t een onderdak hebben gekregen. Deze loningen zijn nu bijna een jaar geleden ■™^^en door de huurders van de eerste wo-v die in de Sophiastraat werden gesloopt, id rang van de gemeente zijn de bewoners e bouwvakvakantie 1977 naar de wissel- Jen vertrokken, zonder dat zij hun goed- aan de nieuwbouwplannen hadden ge- dit geschiedde pas in oktober). Zij gingen op aandrang van de gemeente omdat k I (evreesd dat de wisselwoningen mikpunt N worden van vandalisme. Tevens wilde vorkomen dat de wisselwoningen zouden i gekraakt. juri november werd gestart met de sloop- onerlamheden. Deze werden volgens de bewo- staaptraagd door een competentiestrijd bin- n oirtt ambtenarenkorps. Eeen deel van de >rt giaren was van mening dat de sloopkosten konden worden gedrukt Medio december maak te een andere sloper de huizen binnen de maand met de grond gelijk. Hoewel in januari met de bouw van de eerste nieuwbouwwoningen zou worden begonnen, kwam er vervolgens weer een kink in de kabeL het bleek namelijk dat het de gemeente onmoge lijk was de rioleringen voor april aan te leggen. Nadat de bewonerscommissie op hoge poten naar wethouder A. Verboom van volkshuisves ting was gestapt was het toch mogelijk om 6 maart van dit jaar de eerste paal te slaan. De riolering zou dan later aangelegd worden. De bewonerscommissie haalde opgelucht adem, maar weer kwam zij voor een verrassing te staan. Een nieuw probleem diende zich aan. Door de sloop waren drie particuliere woningen zonder buitengevelmuur komen te zitten. De bouw werd weer uitgesteld. Volgens de bewo nerscommissie op niet terechte gronden. Zij verwijt de gemeente dat zij niet voordat met de sloopwerkzamheden werd begonnen, het noodzakelijk te verrichten metselwerk aan de gevelmuren heeft voorbereid. Zes weken nadat de laatste paal werd geheid, kon tot de metsel- werkzaamheden worden overgegaan. „De onder handelingen over wie de metselwerkzaamheden moet gaan uitvoeren en tegen welke prijs na men, naar onze tijd, te veel tijd in beslag", aldus de bewonerscommissie, die zo langzamerhand haar geduld heeft verloren. LEIDEN Voor 1985 moeten er in de Leidse binnenstad 1500 parkeerplaatsen bijko men. Dit stelt het CDA in ant woord op de twaalf vragen die de KNOV, afdeling Leiden, het Leids City Centrum en de raad voor het Grootwinkelbedrijf afdeling Leiden aan alle poli tieke partijen hebben gesteld. Ter leniging van de parkeer- nood acht het CDA het noodza kelijk dat er op loopafstand in ieder geval één parkeergarage in de periode 1978-1982 wordt gebouwd. Liever zien de chris ten-democraten echter in deze periode drie parkeergarages verwezenlijkt De parkeervoor zieningen zouden, volgens het CDA mede moeten worden be kostigd met gemeentelijk geld, aangezien deze niet uitsluitend kunnen worden betaald uit de par keer gelden. Als geschikte lokaties voor langparkeren noemt het CDA het complex Sanders en/of het terrein waarop thans de brand weerkazerne aan de Langebrug staat, het Galgewater (zoals al eerder aangegeven in de laatste nota van de Stichting Leidse binnenstad) het Ir. Driessen- plein, het Schuttersveld en de Kaasmarkt. Voorts noemt het CDA het terrein van „De Over dekte" aan de Haarlemmer straat. Dit zwembad zal bin nenkort gesloten worden. De faciliteiten voor fietsers die nen volgens het CDA verbeterd te worden. Met name denkt de partij aan beveiligde fietsen stallingen en de aanleg van een fietsroute door de gehele bin nenstad. Waar dit mogelijk is moeten gemotoriseerd en over ig verkeer worden gescheiden. De aanleg van voetgar\gers/fiet stunnels moet worden ver sneld. Het voetgangersgebied in het winkelcentrum dient tot een doelmatig geheel te worden uitgebouwd. Als voorwaarde hiertoe stelt het CDA dat er een duidelijke discussie moet worden gevoerd met goede in spraak voor alle betrokkenen. Terugval van de detailhandel kan Leiden zich niet permitte ren. Vandaar dat het CDA vindt dat het economisch kli maat voor behoud en aantrek ken van nieuwe vestigingen door een positieve instelling van het gemeentebestuur moei worden bevorderd. Als maatre gelen om het winkelen in Lei den aantrekkelijker te maken noemt het CDA het plaatsen van bloem- en plantenbakken en het aanleggen van waterpar tijen eentl n ^ilEN - Vrijdag 26, zater- aair' en zonda£ 28 mei is en Ton Menkenhal voor de jïe keer de Rodeo USA- tkerj van de Amerikaan s vaii M. Jacob te zien. Ook |aar zal hij samen met cowboys proberen om Stukje Cheyenne-cultuur de Nederlanders te to- [W Het verre Cheyenne in öing is de geboorte- Is van de rodeosport. 100 geleden, in de tijd van ivilde westen, was deze po's het centrum van de Cdftndel, waardoor er na- lijk veel cowboys in de ^oiwaren. De gebruikelijke vc*ren van vermaak ver ten op den duur. dus mi gezocht naar wat an- i En met zoveel paarden oeien om je heen hoef je v vattang te twijfelen. Wie is politheest waard als cowboy? segin ging het om in de wed- lechüen die de cowboys on- miqng gingen houden. Zo er dtond de rodeoshow (ro- is het spaanse woord ?ded| bi jeendri j ven). Jon^ M. Jacob is zelf nooit ;ehoioy geweest, maar is een vookt die zijn geld met ro- ïkenhows in Europa verdient, oor I grootste werkterrein is len jj-Duitsland. Daar is ook laanHaats waar zijn paarden uitkioeien een vaste weide looplen. Net als de wilde, on- and rnde paarden en stieren Sebaop de Amerikaanse prai- [emfluit konden leven, zo gra- finafeij nu in de uitgestrekte weiden van de Pfalz. De cow boys die de show maken, zijn meestal Amerikaanse militai ren die in Europa gelegerd zijn. Maar soms ook Duitsers of Fransen. Iedereen kan na melijk meedoen. Voor dertig gulden word je ingeschreven en voor de winnaars is een gezamenlijk bedrag van 5000,- bestemd. Naast deze losse inschrijvers werkt Alan met een kleine groep vaste medewerkers. Deze week is de Ton Menke- nijshal de plaats waar de show opgevoerd wordt. Het ijs is verdwenen en heeft plaats gemaakt voor een enorme lading zand. Hierop zullen vrijdag, zaterdag en zondag de vijf onderdelen van de rodeoshow te zien zijn. Het eerste is het saddle bronc riding. De cowboy gaat op het wilde paard zitten met de voe ten in de stijgbeugels en een hand aan de teugels. De ande re hand moet vrij blijven. Dit moet hij acht seconden vol houden. Een jury maakt dan uit wie van de geslaagden de meeste punten behaald heeft. Dit ligt vooral aan het paard. Moeilijke sprongen worden goed beloond. Met een moei lijk paard maakt een ruiter dus de beste kansen. Het tweede onderdeel heet bare back bronc riding. Het ver schil met het eerste is dat de cowboy zijn voeten niet meer in de stijgbeugels kwijt kan en dat hij zich met een hand vast moet houden aan de za delknop in plaats van de teu gels. Ook nu weer acht secon den blijven zitten. Het derde is calf roping. De cowboy rijdt op een getemd paard en moet met een lasso proberen een kalf .te vangen. Hierna moeten drie poten aan elkaar vastgebonden worden. Dege ne met de snelste tijd is de winnaar. In het vierde onder deel maakt de cowboy geen gebruik van de lasso maar probeert met blote handen het kalf tegen de grond te werken. Als het hoofd de grond raakt, wordt de tijd stilgezet. Het vijfde onderdeel is het meest spectaculair. En het meest gevaarlijk. Het is het bull-riding. De cowboy gaat op de rug van een stier zitten en probeert dit acht seconden vol te houden. Deze stieren hebben een gewicht van 1200 tot 1500 kilo. En ze hebben een hekel aan mensen. Hier vallen dan ook de meeste on gelukken. Dit allemaal is vrij dagavond om acht uur te zien als de rodeo USA zijn eerste voorstelling geeft Ook het saddle bronc riding is erg spectaculair LEIDEN De bouwonderne ming Nevanco b.v. die thans aan de Morssingel een aantal premiekoopflats bouwt, heeft eigenmachtig de bomen op het terrein tussen Stationsweg en Morssingel gekapt Dit on danks het ontbreken van toe stemming door de dienst ge meentewerken. Een en ander deelt het college van b. en w. mee als antwoord op vragen die door het PSP- raadslid Hilda Passchier zijn gesteld naar aanleiding van het op grote schaal kappen van bomen aan de Morssingel. Het PSP-raadslid weet deze onver hoedse aanval op het stedelijk groen aan een gebrek van coör dinatie binnen het ambtelijke apparaat. De Plantsoenen dienst was tot kappen overge gaan ondanks dat de wethou der van stadsontwikkeling, C. Waal, de raadsleden had toege zegd dat de bomen zouden blij ven staan. Het college stelt dat de dienst gemeentewerken on middellijk nadat de wethouder deze toezegging had gedaan het stilleggen van de kapwerk- zaamheden heeft bevolen.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5